Loerende satellieten „bewaken" oogsten en sprinkhanen in Afrika LSDI-project ongewenst en gevaarlijk Vakbondsbaas onderhoudt nauwe banden met maffia )ok dioxine vrij la Sandoz-brand ►etico Croes, plattelands jongen het internationale lllure Zuid-Korea werkt aan „tegen-dam' Wetenschappers kraken droom der onkwetsbaarheid Paul van Vliet 4 in Londen 'ITENLAND ficidae (Sou/iont DONDERDAG 27 NOVEMBER 1986 PAGINA 7 sfeSTAL Bij de grote brand in de 'emiefabriek Sandoz in Bazel is ook de ferst giftige stof dioxine vrijgekomen. I chemicus Hansrudi Strauss ver aarde gisteren in Liestal dat bij proef- ningen op de plaats van de brand 50-miljardste gram Seveso-dioxine aangetroffen. Dertien andere proe toonden echter geen dioxine aan. iix Hubmann van de wetenschappelij- j dienst van de gemeentepolitie van jrich zei dat de sporen van een 50- lljardste gram dioxine het vijfvoudige éren van wat nu in de gereinigde hui- 2« van het Italiaanse plaatsje Seveso jiwezig is. Martsjenko mag uit Sovjet-Unie MOSKOU De Sovjet-autoritei ten hebben de vrouw van de ge vangen zittende dissident Anatoli Martsjenko verteld dat hij en zijn gezin uit de Sovjet-Unie mogen vertrekken, zo is gisteren in dissi dente kringen in Moskou verno men. Volgens de zegslieden is het echter niet zeker of Martsjenko op het aanbod zal ingaan. Diens vrouw zou de KGB hebben ge zegd eerst met haar man over het aanbod te willen praten. Marts jenko verwierf bekendheid door zijn boek „Mijn getuigenis", waarin hij zijn kampervaringen tijdens het bewind van partijlei der Nikita Kroetsjov beschreef. Zware straffen Jordaniërs in West-Berlijn WEST-BERLIJN Een Westberlijnse rechtbank heeft gisteren twee Jorda niërs schuldig bevonden aan het plegen van een bomaan slag op de Duits-Arabische vereniging in de stad. Ah med Hasi en Farouk Sala- meh werden veroordeeld tot veertien en dertien jaar cel straf. Over Syrische betrok kenheid bestaat geen twijfel, aldus de president van de rechtbank, Hans-Joachim Heinze. Bij de aanslag vielen negen gewonden. Inslapen in New York, wakker worden op Alaska NEW YORK De Amerikaanse bewaker Steve Kenney koos uit gerekend de laadruimte van een Jumbo op de luchthaven van New York, John F. Kennedy, uit om een uiltje te knappen, toen hij, moe, door slaap werd overmand. Een aantal uren later werd hij wakker op de 5.300 kilometer ver derop gelegen luchthaven van Anchorage op Alaska, waar de Boeing-747 van Korean Airlines op weg naar Seoel een tussenlan ding maakte. Aangezien de laad ruimte werd verwarmd en de luchtdruk geregeld, overleefde de bewaker zijn avontuur ongedeerd. Blessures door te veel joggen BERN Regelmatige beoefe ning van een conditiesport zoals joggen is alleen zinvol en ge zond, wanneer dit met mate en met een duidelijk doel geschiedt. Wie te veel loopt, kan defecten in het lichamelijke bewegings stelsel oplopen. Tot deze slotsom is een team van wetenschappers van de universiteit in Bern ge komen. De artsen lieten in een Zwitsers medisch tijdschrift we ten dat bijna de helft van de 4.358 ondervraagde lopers met blessures te kampen had die bij het lopen waren ontstaan. Het onderzoeksteam noemde over dreven veel trainen als hoofd oorzaak van de blessures. KOHL HEKELT SOVJET-UNIE OPNIEUW BONN Bondskanselier Helmut Kohl van West-Duitsland heeft', gisteren azijn geplengd in de won den die de Sovjet-Unie naar het schijnt heeft overgehouden aan een ongelukkige vergelijking tus sen partijleider .Gorbatsjov en nazi-minister Joseph Goebbels. Hij deed een nieuwe uitval naar de toestand van de mensenrechten in de Sovjet-Unie en de DDR. Kohl verklaarde voorts dat de irritatie bij de Sovjet-Unie en haar bondge noten hem de mond niet zal snoe ren. Maar tegelijk zei hij te blijven streven naar een verbetering in de betrekkingen met Oost-Europa. Minister betreurt schending Salt II DEN HAAG Minister Van den Broek „betreurt" de Amerikaan se beslissing om de bepalingen van SALT II, het ongeschreven Amerikaans-Russische akkoord over beperking van de strategi sche bewapening, niet langer in acht te nemen. Minister Van den Broek heeft meermalen ver klaard dat het niet naleven van de bepalingen van bestaande ver dragen van ongunstige invloed kan zijn op de mogelijkheid nieu we wapenbeheersingsakkoorden te sluiten. De VS overschrijden het Salt II morgen door een B52- bommenwerper van kernraket- ^ANJESTAD „Een dcennium lang was hij «ij bijna alles bepalende 'Jjlitieke factor op Aru- i3j", aldus de minister van ^derlands-Antilliaanse Arubaanse zaken, D 4>ning, gisteren in Den 7ftag na het overlijden jn Betico Croes. a's minister-president i verklaarde „diep getrof- te zijn door het onver achte overlijden van Croes. siruba heeft een grote zoon, lij) groot leider verloren". ?!ruba verloor een van zijn ^angrijkste zonen, die zich 4jh onderscheidde als een 33{)ot staatsman, een groot lei- '4, een onvermoeibare politi cs in de strijd naar onafhan- 85)ijkheid voor zijn volk", al- 9$ minister-president Dom lefcrtina van de Antillen. Ook 9 Tweede Kamer stond giste- n stil bij de dood vap Croes. iijor een bizarre speling van lOlt lot mocht Croes niet alleen 7fen minister-president van 1®|uba worden, ook was hêt niet gegund op de laatste 3g van 1985 de ceremonie 2hd de intreding van de sta- '4 aparte mee te maken, '^jn paar uur voordat Aruba 27( status van land kreeg reed ij met zijn wagen tegen een i2htmast, waarna hij in coma Het premierschap jq gojie&i hij laten aan zijn groot- rivaal Henny Eman, de nzoon van de geestelijke ;r van Aruba's status apar- Henny Eman senior. 1975 haalde Croes met zijn IP de absolute meerderheid, •mee begon een periode tien jaar waarin Croes de ;enheerschappij kreeg. Dat ;rd niet alleen op Aruba en andere eilanden met be- rgdheid gadegeslagen. Ook I Nederland werd op het logste politieke niveau niet Irhuld dat Croes' optreden ;en ernstige bedreiging de democratie op Aruba ird gezien. oes had ongecontroleerde icht, omdat hij geen bestuur de functies bekleedde. Hij |t zich benoemen tot „alge- adviseur" van het be- lurscollege en trad vanuit functie op als ware hij de isident van Aruba. ;s vpn Croes begon in „Kunuku", het Arubaanse itteland. Als geen ander ?ft hij de inwoners van de en gevoel van eigen en trots gegeven, lorden als „dignidat" (waar heid) en „r'esp'et" (respect), geliefd in zijn toespra- liet zich de rol van „lider welgevallen. Hij be- ouwde zichzelf als de leider het Arubaanse volk zou ivrijden van de overheersing lor het „zwarte" zustereiland Bratracao. Hij spiegelde zich in laag aan de grote Zuidameri- ar /lanse vrijheidsstrijder, Simon ructiflivar. /an foes was zo geobsedeerd door tails status aparte, dat hij geen indacht had voor de econo- en ische ontwikkeling van Aru- deroj. Hij sprak van een „heilige versfijd" en opponenten werden terteschilderd als „verraders" >g min de Arubaanse zaak. De Arubaanse kiezers lieten Betico Croes in 1985 in de steek. Croes was diep getrof fen. „Is dit mijn dank?" vroeg hij de burgers in een tv-toe- spraak. Het was Croes zelfs niet vergund de ceremonie rond de door hem felbegeerde status aparte van Aruba mee te maken. Waarschuwingen van advi seurs, die hem er op wezen dat er ernstige economische moei lijkheden dreigden, werden in de wind geslagen. Croes zette alle menskracht en intellect in bij de discussies over de staat kundige veranderingen. Intussen werd steeds duidelij ker dat de discussies over de staatkundige verhoudingen een verlammende werking hadden op het beleid. Signalen van de oliemaatschappij Ex xon dat het niet goed ging met de Lago-raffinaderij, werden genegeerd. Toen eenmaal de klap van de sluiting werd uitgedeeld, kwam die bij Croes persoonlijk dubbel hard aan. Op het mo ment dat de status aparte bin nen handbereik was, begon de bevolking van Aruba zich te realiseren hoe kwetsbaar het eiland was en kwam er steeds openlijker kritiek. Vakbonden die in 1977 nog ge hoor gaven aan Betico Croes' oproep te staken voor de status aparte, begonnen luidruchtig te protesteren en vroegen zich af waar de honderden miljoe nen aan winstbelasting waren gebleven die door Exxon in de jaren daarvoor aan Aruba wa- Een afdoende en bevredigende verklaring heeft Croes nooit kunnen geven. De sluiting van de Lago-raffinaderij zou ach teraf de aanzet zijn voor de zware verkiezingsnederlaag die Croes en de MEP op 22 no vember 1985 leden. Croes was diep getroffen. „Is dit mijn dank?", vroeg hij zijn kiezers tijdens een tv-toe- spraak. Hij beschuldigde de bevolking van Aruba er van niet „idealistisch" genoeg te zijn en gekozen te hebben voor het „materialisme". Een partijgenoot met wie hij veel optrok zei dat Croes zich na de verkiezingen zeer ter neergeslagen voelde. De zwaarste klap was dat het hem niet gegund was de eerste mi nister-president te worden van het nieuwe land Aruba. „Beti co: minister-president" was de slagzin waarmee de MEP vol vertrouwen de verkiezingen was ingegaan. AMSTERDAM „De sa telliet ziet niet één sprinkhaan. We krijgen echt geen foto's waarop het krioelt van die bees ten. Het gaat erom dat uit de gegevens die de sattel- lieten omlaag zenden, de conclusie wordt getrok ken dat op een bepaalde plaats wel of geen broed plaats van sprinkhanen is". Ir. W. Loeve en zijn collega drs. J.C. Venema van het Na tionaal Lucht- en Ruimte vaartlaboratorium (NLR) in Amsterdam proberen het sprookje uit de wereld te hel pen als zou de Europese Me- teo-satelliet elke sprinkhaan en elke graanstengel op de ge voelige plaat kunnen vereeu wigen. Satellieten hebben im- de het bord van elke auto te kunnen lezen, maar dat is in deze dus niet het geval. Het NLR is bezig de appara tuur en de programma's te maken waarmee uit satelliet signalen kan worden bepaald hoeveel regen er in Afrika valt, hoe het met de gewassen staat en waar zich de broed plaatsen van sprinkhanen be vinden. De opdracht werd verstrekt door de Wereld- voedselorgansiatie (FAO) in Rome, die daarmee de voed selsituatie in het door droogte en sprinkhanen geteisterde Afrika beter in het oog wil houden. De kosten bedragen 2,8 miljoen gulden en worden betaald door de Nederlandse overheid. Hoe gaat die „bewa king" van de oogsten in Afri ka in zijn werk? Boven de aarde hangen twee satellieten. Althans, er han gen er wel meer, maar die hebben met dit project niets te maken. De een is de Ameri kaanse satelliet NO A A en die maakt van pool tot pool banen rond de aarde. De tweede is de Europese Meteo, die op 36.000 kilometer afstand mee draait met de snelheid van de aarde; Meteo staat dus vanuit ons gezichtspunt stil. De beide satellieten sturen hun gegevens naar het nog te bouwen grondstation Artemis in Rome. De twee computers die daar dagelijks de plus mi nus 150 miljoen cijfertjes op pikken, zetten deze stroom in formatie om in gekleurdt kaarten waarvan eenvoudig is af te lezen hoe het nu staat met de neerslag, gewasgroei en sprinkhanen. Uit de gigan tische hoeveelheid getallen zijn overigens op veel meer gebieden conclusies te trek ken, maar de FAO vindt het zo voorlopig wel voldoende. Woestijnen Zoals gezegd, de satellieten zenden geen fotootjes met driftig vretende sprinkhanen omlaag en ook niet van goud geel wuivende graanvelden. De Meteo-satelliet bekijkt slechts wolkenvelden en meet de temperatuur daarvan. Uit die gevens maakt men op wanneer en hoeveel regen gaat vallen. Via de tempera tuur op de grond kan men vervolgens uitrekenen hoe veel neerslag zal verdampen. En dan is het dus ook niet meer zo ingewikkeld uit te re kenen hoeveel water voor de bodem overblijft. De NOAA-satelliet daarente gen meet onder meer de te rugkaatsing van licht. Wan neer op een bepaald gebied in Afrika veel groen is, slurpt die kleur de infrarode straling op. Als NOAA het teruggt kaatste licht opmeet, ont breekt infrarood, waaruit ge concludeerd kan worden dat zich op die plaats voedselge wassen of andersoortige vege tatie bevinden. Aan die hand van die metingen is bijvoor beeld vast te stellen hoe snel woestijnen oprukken, maar ook waar voedseloogsten zijn mislukt of karig zijn. Wanneer in 1988 het systeem gaat werken, komen alle ge- gévens bij de FAO in Rome terecht. Het zou in de toe komst heel goed kunnen zijn dat alle landen in Afrika een aansluiting krijgen op die computer en dat zij die gege vens die voor hun land van belang zijn, daaruit halen. Met de super-actuele informatie in handen, moet het mogelijk zijn tijdig in te spelen op bij voorbeeld mislukkende oog sten of dreigende sprinkhaan- plagen. In theorie althans, want voor veel ontwikke lingslanden is het nu nog de zure waarheid dat zij wel op de hoogte worden gesteld van wat er mis gaat, maar geen geld hebben om daar ook in de praktijk iets tegen uit te richten. JOOS PERSOON SEOEL Zuidkoreaanse autoriteiten hebben gisteren plannen bekendgemaakt voor de bouw van een „vre- desdam", die het land moet beschermen tegen een in aanbouw zijnde Noordkore- aanse stuwdam, waarmee „een vreselijk water-offen sief" tegen het zuiden ontke tend zou kunnen worden. De regering verklaarde dat de dam, die 1.600 miljoen gulden gaat kosten, het ant woord van Zuid-Korea vormt op een Noordkoreaan- se dam. Door de dam zouden de Noordkoreanen een ver nietigend wapen in handen krijgen. Immers, Noord-Korea zou de dam maar hoeven op te bla zen, om de 20 miljard ton water van het stuwmeer ach ter de dam te lozen in de Han-rivier die door de bufer- zone naar Seoel stroomt. Daarmee zou een groot deel van Seoel onder water ko men te staan, zoals de facili teiten voor de Olympische Spelen van 1988. rei 9? £fnï:N HAAG Het Ame- 2ninJ^aanse P*an voor een gfensiesvsteem in de Jimte (SDI) levert niet leen enorme technische 1 militaire problemen jfew?. het zal ook leiden tot gir.'n verwijdering tussen W i Verenigde Staten en H 'est-Europa. Bij Europese ïelname aan het onder- <uziofek bestaat groot gevaar DsmEöor het weglekken van 'DA bogwaardige Europese chnologie naar de Vere- %de Staten. it zijn enige van de conclu sies van een Nederlandse in- ter-universitaire studiegroep die onderzoek heeft gedaan naar de mogelijkheden van het SDI-project en de eventue le gevolgen ervan voor West- Europa. De conclusies, vastge legd in het boek „De droom der onkwetsbaarheid", zijn vanmiddag door de leider van het onderzoek, de Leidse pro fessor Ph. Everts aangeboden aan de vaste kamercommissie voor buitenlandse zaken. De onderzoekers zijn uiterst sceptisch over de technische haalbaarheid van SDI en wij zen erop dat het systeem on mogelijk realistisch getest kan worden. SDI is volgens hérf rsie van de droom der onkwetsbaarheid". Zij zijn het verder niet eens met onder meer het Britse blad Jane's Weapon Systems, en het in Londen gevestigde International Institute for strategie studies, die onlangs tot de conclusies kwamen dat de VS op het terrein van SDI achterliggen op de Sovjet- Unie. Het Amerikaanse onder zoek wordt in het boek be stempeld als een poging van de Verenigde Staten de mili taire superioriteit over de Sov jet-Unie te herstellen. SDI vormt bovendien een hin derpaal voor wapenakkoorden en vergroot, aldus de onder zoekers, de gevaren van een oorlog in Europa. Het argu ment van voorstanders yan SDI dat angst voor het project de Sovjet Unie terug aan de onderhandelingstafel heeft ge bracht, wordt onvoldoende ge acht omdat mogelijk akkcoor- den vast dreigen te lopen op het ohverzettelijke standpunt van /oeide partijen over dat zelfde SDI. Grote schade wordt ook ge vreesd voor de onderlinge be trekkingen in de Westerse we reld. Europese regeringen, die eigenlijk sceptisch staan tegen over SDI, zouden onder druk van de industrie instemmen met, deelname aan het onder zoek. Van de verwachte effec ten van het onderzoek voor dt civiele industrie hebben de on derzoekers geen hoge ver wachtingen. De geheimhou ding en de centrale rol var Amerikaanse bedrijven zou den leiden tot een eenzijdige technologietransfer naar de Verenigde Staten, waardoor Europa afhankelijker wordt van Amerika, terwijl in Euro pa juist gesproken wordt ovei een gelijkwaardige rol in he< bondgenootschap. De Droom der onkwetsbaar heid. Uitgeverij Kok in Kampen, 261 pag. 29,90 gulden. (Van correspondent Jo Wijnen) WASHINGTON Jackie Presser, de gevreesde, op permachtige, maar ook zeer omstreden voorzitter van de 1,4 miljoen leden tellende Amerikaanse vakbond van transportarbeiders The Teamsters verkeert in gro te moeilijkheden. Presser zou in 1983 door de top van de Amerikaanse maffia op de voorzitterszetel van de Teamsters zijn gezet. De maffia zou zich daarbij hebben bediend van alle omkopings- en afpersingsactiviteiten die maar mogelijk zijn. Het is overigens niet Presser die voor een en ander is aangeklaagd, maar de hoogste maffiabaas Anthony Salerno, bijgenaamd Dikke Tony. Salerno zit, met nog enkele andere topfiguren uit de georgani seerde misdaad, achter slot en grendel in New York. Vorige week werd hij door een jury schuldig bevonden aan een grote reeks misdaden en het ziet er naar uit dat de 75-jarige Sa lerno, tesamen met zijn eveneens bejaarde medestanders, zijn laatste jaren zal moeten slijten in de cel. Het oppakken en be rechten van Salerno en de zijnen wordt in de VS beschouwd als een grote overwinning van de justitie op de maffia. Voor het" eerst zijn Salerno en zijn bentgenoten schuldig bevonden aan misdaden die ze waarschijnlijk zelf niet hebben gepleegd, maar die in hun opdracht en onder hun leiding zijn uitgevoerd. Het gaat hier om enkele moorden, en tal van gevallen van afpersing en omkoping. In maart van dit jaar verscheen een rapport over de georgani seerde misdaad in de VS dat door een speciale regeringscommis sie was samengesteld. In dat rapport werd de invloed van de misdaadorganisaties op sommige vakbonden in niet mis te ver stane termen gehekeld. Het rapport toonde zich meedogenloos over Jackie Presser. Ook tijdens het proces tegen Dikke Tony Salerno kwamen belastende details over de vakbondsman naar voren. Aangenomen wordt dan ook dat Pressers dagen aan de top van een van de machtigste vakbonden van Amerika zijn ge teld. Oorlogsmisdaden John Demjanjuk, die in Israël terecht staat op verdenking van oorlogsmisdaden, heeft gisteren gezegd dat hij niet de sadisti sche nazi was voor wie hij wordt gehouden. „Ik ben niet Ivan de Verschrikkelijke", aldus de 66-jarige. Paul van Vliet staat er om bekend dat hij zich niet al leen tot het Nederlandse taalgebied beperkt met zijn cabaretshows. Optre dens in Amerika, Canada en wat Arabische staten liggen nog tamelijk vers in het geheugen. Momenteel is de Haagse cabaretier aan de andere kant van de Noordzee te vinden. In het Shell Centre Theatre In Londen verzorgt Van Vliet vier optredens, reden voor een Engelse fotograaf om maar weer eens terug te grijpen naar het meest ge bruikelijke beeld dat bui tenlanders van ons land hebben. Een foto van Van Vliet tussen kaasmeisjes dus, op klompen en In kle derdracht. Aangezien er In Londen geen molens zijn ontbreken die op de foto.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 7