Verbijstering alom over Iran-affaire Israël doet desnoods zaken met de duiver' Indianen vluchten voor Jungle Commando Massale demonstratie studenten in Parijs UITENLAND ficidacSowont DONDERDAG 27 NOVEMBER 1986 PAGINA 5 roongetuigeregeling in luitsland van de baan )NN De centrum-rechtse regering West-Duitsland heeft gisteren beslo- geen kroongetuigeregeling in te voe- De fracties van CDU en CSU waren er over eens de regeling uit het wets- twerp te lichten, omdat de FDP er niet »e akkoord ging. De FDP wil alleen aan It totstandkomen van een wet ter be- ijding van het terrorisme meewerken stadsguerrillastrijders, die tot inkeer gekomen en hun vroegere geestver- tnten bij de autoriteiten „aangeven", [der geen omstandigheid volledige 'ijtschelding van straf aangeboden krij- Hier voelde de fractie van CDU/C- niets voor, omdat zij op deze manier i kans dacht te hebben door te drin- tot de harde kern van het terrorisme. Schoonmaakster wint vier miljoen dollar DENVER Een 38-jarige werk ster in Colorado heeft gisteren ge zegd dat zij van de 4.200.000 dollar die zij won in de loterij van de staat, een huis voor haar familie in Engeland zal kopen en haar kinderen zal laten studeren. Gilli an Boyd heeft haar baan als schoonmaakster van de apparte menten der niet-getrouwde offi- omdat ze het te druk zal krijgen met het beheren van haar kapi taal. De Boyds zullen de komende Gillian Boyd vloog haar man Larry om de nek, toen zij hoor de 4,2 miljoen dollar In de loterij te hebben gewonnen. OOK PLAYTEX WEG UIT ZUID-AFRIKA JOHANNESBURG De Ameri kaanse fabrikant van dameslingerie Playtex heeft zich gevoegd bij de reeks van buitenlandse ondernemin gen die zich terugtrekken uit Zuid- Afrika. De belangen in het land zijn verkocht aan de plaatselijke dochter onderneming, zo heeft een woord voerder van Playtex bekendgemaakt. Playtex is 22 jaar in Zuid-Afrika werkzaam geweest. Op 14 november werd een overeenkomst bereikt over de overdracht van de activiteiten aan de dochteronderneming Playtex Af rica, die haar naam zal veranderen in PTX Distributors. De werkgelegen heid van de bijna 450 werknemers van het in Durban gevestigde bedrijf is gegarandeerd. Rode Kruis mag toch in Zuid-Afrika blijven PRETORIA Het Internationale Rode Kruis mag toch blijven werken in Zuid-Afrika. Daartoe heeft de Zuidafrikaanse regering gisteren be sloten. Minister van buitenlandse za ken Roelof Botha maakte bekend dat het uitwijzingsbevel tegen de mede werkers van het Rode Kruis is inge trokken. De maatregel werd vorige maand genomen, nadat een Zuidafri kaanse regeringsdelegatie was weg gestuurd bij de vergadering van het Rode Kruis in Genève. Botha zei dat de voorzitter van de Internationale Commissie van het Rode Kruis had beloofd dat de Commissie de Zuida frikaanse rechten op deelname in het Rode Kruis zal verdedigen. Bloedig handgemeen politie met aidslijder HELSINKI Finse agenten is aangeraden een aidsproef te on dergaan na een bloedig handge meen in een politiebureau met een drager van het aidsvirus. De ruzie had plaats nadat agenten een man hadden opgepikt die schade aan andermans goed zou hebben toegebracht. De aids-pa- tiënt begon volgens de agenten plotseling ruiten in te slaan, waarbij hij in zijn handen sneed. De man werd naar binnen ge bracht, waar hij als een dolleman bloed uit zijn snijwonden ver spreidde, een agent krabde en agenten met bloed besmeurde. EW YORK „Ont- ioedigend. Schandalig, ieurig". De wereld eeft gisteren verbijsterd ereageerd op het nieuws lat de opbrengst van de jeheime wapentransac- ;ies van president Reagan et Iran in het geniep ;ijn doorgesluisd naar de "lontra's in Nicaragua. ussische functionarissen be- lerkten zich in hun commen- tot het punt van de wa penbeheersing. „De crisis die ie Amerikaanse regering teis tert mag de stabiliteit van de strategische betrekkingen niet aan het wankelen brengen', zei Viktor Karpov, hoogste wapenonderhandelaar van het Kremlin. Britse dagbladen brachten het nieuws met grote koppen en staken hun agressie in de hoofdartikelen niet onder stoelen of banken. De affaire zou een bananenrepubliek niet misstaan', zo meende zelfs een conservatief dag blad. Reagans trouwste bond genoot, de Britse premier Margaret Thatcher, hulde zich in een veelzeggend stil zwijgen. De president zag zich ook in eigen land geconfronteerd met scherpe kritiek. De San Francisco Chronicle noemde de affaire een „verschrikkelij ke rotzooi", terwijl de New York Times zich afvroeg wat nou erger was in een presi dent: onkunde of arrogantie. De scheidende voorzitter van het Huis van Afgevaardigden Tip O'Neill noemde de'ont hullingen „een tragedie", die de geloofwaardigheid van de president en zijn vermogen tot functioneren danig aan tast. In Miami weerspraken hoge Contra-leiders de beweringen van minister van justitie Mee- se dat de opstandelingen tus sen de 10 miljoen en 30 mil joen dollar hebben gekregen die afkomstig waren uit de wapentransacties. President Reagan heeft giste ren een commissie van drie leden benoemd die een onder zoek zal instellen naar de acti viteiten van de Nationale Vei ligheidsraad NSC. De NSC coördineerde de geheime wa penleveranties aan Iran. De commissie bestaat uit oud senator Tower, oud-minister van buitenlandse zaken Mus- kie en oud-veiligheidsadvi seur Scowcroft. Tower is be noemd tot voorzitter. De com missie moet vooral de rol van de NSC onderzoeken in ui terst gevoelige diplomatieke- militaire- en spionagemissies. De Amerikaanse luitenant kolonel North heeft documen ten van de Nationale Veilig heidsraad over de Iran-affaire vernietigd. Dit meldt de Los Angeles Times vandaag. Het gaat mogelijk om stukken over de rol van andere rege ringsfunctionarissen bij het doorsluizen van geld dat Iran heeft betaald voor Ameri kaanse wapens aan de Nicara guaanse Contra's. De Amerikaanse wapenleve ranties aan Iran vormen slechts het topje van de ijs berg, zo schrijft het Britse mi litaire tijdschrift Jane's De fence Weekly. De laatste twee jaar heeft het bewind van ay atollah Khomeiny van talrijke landen, waaronder België en Oostenrijk, wapens gekocht. s HerTEL AVIV „Wij hoe- at eelven ons nergens voor te Jj°e!schamen. Wij hebben een ^".bondgenoot op zijn ver- )p kazoek geholpen in een hu- itanfcjmanitaire kwestie en ee|daaraan geen cent ver- inêediend en er geen enkel ,egriPVoordeel van gehad". De "^Israëlische minister van jn dbuitenlandse zaken, Pe- it. E|res, heeft dit gisteren ge- iderdzegd tijdens een spoedde- aIdubat in het parlement over .de Israëlische betrokken- E heid bij de wapenleve- ran ties aan Iran. WAPENLEVERANTIES AAN IRAN 99 'olgens sommige Israëlische "unctionarissen worden in rashington pogingen gedaan schuld voor de hele affaire de schoenen ichuiven, nu uit is gekomen lat de opbrengst van de wa- .enleveranties voor een deel erd doorgesluisd naar de Ha(Contra's in Nicaragua. „Israël ■heeft geen cent verdiend op ■de Amerikaanse wapens voor ■iTran. Het wist er niets van dat geld naar de contra's ging. Alle geld uit Teheran werd idirect overgemaakt op een iZwitserse- rekening", aldus iijgin minister Peres. De rol van het land bij de wa- ,In dpenleveranties aan Iran wordt Israël betrekkelijk rustig opgenomen. Het is duidelijk belang urne igeno opge oegedat weinig 'gene hebben bij een politieke De regering van nationale eenheid bestaat uit vertegen- woord igers van beide partijen en voor de export van wapens naar Iran dragen dus zowel ïindede Likoed als de Arbeiders partij verantwoordelijkheid. Vanouds zijn de Israëli's niet an politieke schandalen, die zijn alleen amusant een duidelijke taakver deling is: één partij beschul digt en de andere incasseert. Toch kan de affaire, zoals zij zich nu ontwikkelt, niet zon der gevolgen blijven voor Is raël. ,Deze ontwikkelingen gaan Israël veel kwaad doen in Washington", verklaarde de militaire correspondent van het gezaghebbende dagblad Ha'aretz voor de Israëlische televisie. „We kunnen meer aanvallen verwachten van de Amerikaanse media en het publiek". De wapenleveran ties aan het radicaal anti- Amerikaanse Iran vallen im mers zeer slecht in de Ameri kaanse publieke opinie, zeker wanneer blijkt dat Israël daarvoor het initiatief heeft genomen. Sharon Aanvankelijk werd aangeno men, dat Iraanse wapenhan delaren, die al contacten on derhielden met Israël, de VS hadden benaderd. Vervolgens zouden veiligheidsadviseurs van president Reagan aan Is raël hebben gevraagd te be middelen. De Amerikaanse minister van justitie Meese heeft echter een andere lezing gegeven: Israë lische functionarissen hebben Reagans afgetreden adviseur Poindexter ertoe overgehaald mee te doen met de wapenex port, om contacten met Tehe ran te leggen die uiteindelijk zouden kunnen leiden tot de vrijlating van Amerikaanse Dié lezing van Meese sluit wonderwel aan bij een recent artikel in The Jerusalem Post van de doorgaans goed inge lichte Gideon Rafael, voorma lig directeur-generaal van het ministerie van buitenlandse zaken. In dat artikel herinnerde Ra fael aan een escapade in 1982 van de toenmalige minister van defensie, Ariël Sharon. Vlak voor de Israëlische inva sie in Libanon probeerde deze de regering Reagan ertoe over te halen steun te verlenen aan Israëlische wapenleveranties in hun contacten met Iran. Hij kreeg nul op het request. Het argument waarmee Sha ron destijds de Amerikaanse regering probeerde te overtui gen was, dat wapenzendingen het militaire leiderschap in Teheran zouden versterken. In het geval de militairen het regime van ayatollah Kho meini omver zouden werpen, zou een goede relatie met Is raël en de Verenigde Staten zijn verzekerd. Bij terugkeer in Jeruzalem kreeg Sharon het naar verluidt aan de stok met premier Begin, die niet alleen de Amerikaanse rege ring maar ook zijn eigen par lement had beloofd, geen wa pens naar Iran te sturen. Toestemming Voor de export van Ameri kaanse wapens of wapens met Amerikaanse onderdelen heeft Israël de toestemming nodig van Washington. Maar er zijn aanwijzingen dat de Is raeli's al volop wapens naar Iran exporteerden, mogelijk alleen van eigen makelij, voor er sprake was van coördinatie met Amerika. Volgens de ge zaghebbende „Middle-east Mi litary Balance", jaarlijks gepu bliceerd door de universiteit van Tel Aviv, leverde Israël zowel in 1984 als in 1985 aan Iran munitie, machinepistolen en onderdelen. „Volgens bui tenlandse bronnen", voegde de Israëlische publicatie eraan toe, maar dat is een formule die gewoonlijk wordt gebruikt om de militaire censor tevre den te houden. Om welke hoeveelheden en om welke bedragen het gaat vermeldt de Military Balance niet. Een andere niet-officiële Israëlische defensie-publicatie schrijft, uiteraard eveneens op gezag van buitenlandse bron nen, dat met de Israëlische wapenexport naar Iran in de periode tussen 1981 en juni 1984 500 miljoen dollar was gemoeid. Dat is geen gering bedrag voor een land met een totale militaire export van on geveer een miljard dollar per jaar. Overigens exporteerden Amerikaanse NAVO-bondge- noten tussen 1981 en 1984 voor tien miljard dollar naar Iran, volgens dezelfde bron. Over de omvang van de wa- pensstroom die via Israël naar Iran is gelopen, is nog steeds geen duidelijkheid. President Reagan sprak over minder dan één containerlading. Die bewering werd door leden van het Congres tegengespro ken. En hoe zit het met de be richten over diverse vlieg tuigzendingen en over Deense schepen die vanuit Eilat wa pens naar het Iraanse Bandar Abbas hebben gebracht? De vraag die daarbij telkens opduikt is of Israël de Ameri kaanse goedkeuring voor een beperkte wapenzending niet heeft gebruikt als een carte blanche voor grootscheepse transacties. Welk doel Het is de vraag welk doel Is raël denkt te dienen met het zenden van wapens naar Te heran. Ook rond het ant woord op deze vraag is er aan speculaties geen gebrek. De Israëlische regering zou tot de slotsom zijn gekomen dat het Islamitische fundamentalisme van Khomeini en het door Iran gesteunde terrorisme geen werkelijke bedreiging vormen. Een sterk Irak daar entegen zou de situatie aan Is raels oostelijke front aanzien lijk kunnen doen verslechte ren. Maar die theorie zou een radicale wijziging inhouden van Jeruzalems positie tot nu toe, namelijk dat een Iraanse overwinning wel degelijk groot gevaar inhoudt voor het hele Midden-Oosten. Met een Iraakse overwinning houdt eigenlijk niemand meer reke ning. Een andere verklaring wil dat wapenzendingen bedoeld wa ren om tegenstanders van Khomeini meer macht te ge ven. Ongeveer de theorie dus van Sharon (en later ook die van Reagan). Maar het valt te betwijfelen of het zenden van wapens de gewenste politieke ontwikkelingen bevordert. Voor een parlementscommis sie zei minister Peres deze week, dat Israël niet de illusie heeft de afloop van de oorlog tussen Iran en Irak te kunnen beïnvloeden. En dat wijst in de richting van de meest cy nische van alle verklaringen: de economische. De Israëli sche wapenindustrie kampt de laatste jaren met grote pro blemen door de besnoeiingen in de defensiebegroting. Hon derden werknemers zijn al ontslagen en het werk van vele anderen loopt gevaar. En dat betekent iets in een land, waar honderdduizend men sen, een derde van de wer kende bevolking, zijn betrok ken bij de defensieproduktie. Er zijn daarom politici die vinden, dat Israël zich niet de luxe kan permitteren strin gente morele maatstaven aan te leggen bij de beoordeling van wapenleveranties. Een van hen is het Likoed-parle- mentslid Pesach Grupper, die deze week verklaarde dat de wapenexport naar Iran maar eens van de agenda moet ver dwijnen. „Er zijn belangrijker dingen om over te praten dan ethiek en ideologie". „We steunen alles wat Israël tot voordeel dient, eventueel ook zaken met de duivel", aldus een Israëlische officier. AD BLOEMENDAAL ID JE VERHOLEN - KARELTJE KNETTER EN DETOVERBUBBEL „Jullie zijn valse, vieze smiechten!" siste i Sorcieren, maar de twee heren bui de kooi trokken zich daar niets van aan. 'l'Eérst Kareltje Knetter terugtoveren," zei de *jmid. „Anders valt er met ons niet te praten." - Jybila begreep wel, dat ze op deze wijze met jjle twee vastbesloten mannen geen streep ver- r kwam. Daarom gooide ze het op de versier- )t en begon verliefd te kirren tegen de onver- aagde veldwachter. „Luister nou 'es naar me, ;Jeve, sterke, knappe, edele veldwachter. fluisterde ze verleidelijk. Ze wierp de koddebei er enkele zéér guitige lonkjes toe en vervolgde: i,Jij laat me wel vrij, hè.jij fijne man met je ndrukwekkende knevel! Zal Sybila dan voor je Joveren.AL-LES.wat je maar hebben Jrllt.- De arme Eelco, die zo iets nog nóóit l zijn leven had meegemaakt, kreeg het er be- Jauwd van. „Mens mens.wat kun jij vurig mit je oog 'n kiek'nl Maar eh.je vergist je, jfioor! Met Eelco maak je de kachel niet an! Éérst Kareltje Knetter terugteuver'n en dan praat'n we misschien verder.- Het was dus duidelijk, dat de politieman Eelkema zo stand vastig bleef als een harde rots en daarom gaf de elegante heks de strijd maar op. - „Luister nou toch eens", smeekte ze moedeloos. „Ik moet Kareltje Knetter terugtoveren. hè? Maar al zou ik dat WILLEN, dan zou ik het niet eens KUNNEN! Ik heb niks bij mei Geen toverstaf! Geen boek met spreuken! Niks!" - „Ken je die spreuk'n dan niet uut je blote kop?" informeer de Eelco verbaasd. - „Natuurlijk niet!" viel Sy bila uit. „Denk je soms dat ik elke dag allerlei domme jongetjes uit Barreberië moet terugto veren?" - „Dan heb je mooi pech gehad," ant woordde Eelco bars. „Je blijft In de kooi tot je ons geholp'n hebt en daarmee uut!" - En met die woorden liep de veldwachter er meedogen loos vandoor In gezelschap van zijn vriend smidje Verholen. „Nou heeft dat mens eindelijk 'es in de gaat'n, dat er met on? niet te spott'n valt!" zei Eelco. Aids in Afrika verbreidt zich alarmerend snel LONDEN In sommige Afri kaanse steden is één op de vijf inwoners besmet met het aids virus. Deze alarmerende cijfers zijn afkomstig uit een rapport dat is opgesteld door het Noorse Rode Kruis en het Panos-infor matie-instituut. Het gisteren in Londen gepubliceerde rapport, getiteld „Aids en de Derde We reld", besteedt in het bijzonder aandacht aan Afrika waar de immuumziekte in zeker 23 lan den voorkomt. Hoeveel mensen in Afrika dra ger van het virus zijn, valt moei lijk t^ schatten. Er zijn slechts enkele aanknopingspunten zoals onderzoeken onder bloeddonors en prostituées die een idee van de totale omvang kunnen geven. De immuniteitsziekte zou met name in Afrika onrustbarend snel om zich heen grijpen, ge deeltelijk door geslachtsverkeer, maar ook via bloedtransfusies. Verscheidene Afrikaanse landen zijn er huiverig voor openheid van zaken te geven. Zolang er nie(s tegen de ziekte gedaan kan worden, willen zij de omvang er van niet bekendmaken. Sovjetsoldaten deserteren Vijf Russische soldaten die in Afghanistan waren gelegerd, zwaaien met de Canadese vlag nadat zij in Canada politiek asiel hadden gekregen. De vijf mannen zijn met behulp van Cana dezen uit Afghanistan gesmokkeld en overgebracht naar een geheime plaats ergens in Otta wa. DEN HAAG De strijd in Oost-Suriname, waar het Jungle Commando opereert tegen het natio nale leger, heeft geleid tot spanningen tussen Suri naamse indianen en leden van de groep-Brunswijk. Met name indianen uit het dorp Bigiston verklaren over de Marowijne-rivier naar Suriname's buurland Frans Guyana te zijn ge vlucht uit vrees voor het Jungle Commando. De meeste Surinaamse india nen willen geen keuze ma ken tussen de rebellen of het leger en dreigen daardoor in conflict te komen met een van beide partijen. In het in dianendorp Bigiston aan de Marowijne gebeurde dat met de mannen van Brunswijk. Verscheidene vertegenwoor digers van de indiaanse ge meenschap verklaarden dat de inwoners van Bigiston (Grote Steen) zijn uitgewe ken voor bedreigingen, inti midatie en diefstal door le den van het Jungle Com mando. Een pater in Saint-Laurent, aan de grens in Frans-Guya- na, die hulp verleent aan de vluchtelingen uit Oost-Suri name, bevestigde dat de indi anen zich het slachtoffer voelen van de groep-Bruns wijk. „De indianen willen niet meewerken met Brunswijk en als zij weg zijn dan kun nen de rebellen het gebied makkelijker beheersen", zo verklaart de geestelijke het gedrag van het Jungle Com-^ mando. „Ik ken Brunswijk van vroeger. Toen waren we vrienden, maar nu niet meer", aldus een indiaan. Alle berichten over gevech ten tussen het leger en hét Jungle Commando van Ron nie Brunswijk moeten voor dat zij worden gepubliceerd, worden goedgekeurd door de Nationale Voorlichtingsdient. De maatregel, die is geno men om „strategische en tac tische" redenen, werd door premier Pertab Radhakishun bekendgemaakt. (Van c correspondent Bob van Huet) NANTERRE De opwinding onder de bijna een mil joen Franse studenten stijgt langzaam naar een kook punt Vandaag demonstreerden naar schatting hon derdduizend studenten bij het Nationale Assemblee, waar morgen de behandeling van het nieuwe wets voorstel op het onderwijs begint. Het borrelt en bruist weer op Nanterre. De roemruchte universi teit aan de oostkant van Parijs, waar Daniel Cohn-Bendit ooit furore maakte, lijkt zijn strijdbaarheid nog niet in de souvenir- kast te hebben gezet. De sociologen vergisten zich. Het heden daagse studentenkorps in Frankrijk is nog best bereid de straat op te gaan. Een van de boze studenten probeert de onrust in een wat groter verband probeert te plaatsen. „Die blunders van de politie, het over de grens zetten van buitenlanders, het invoeren van gevangenisstraf voor drugsverslaafden, de controles in de metro, al die dingen hebben voor een benauwd sfeertje gezorgd in Frankrijk. Daar komt de Vaquet dan nog eens bij met zijn elitaire universiteitswet. Eigenlijk was de emmer allang vol." KJ JSÉliL &Jü6Xm ahv-A. - Golfveld gekraakt Inwoners van de wijk Meadowland In het Zuidafrikaanse Soweto hebben hun bezitingen op een nabijgelegen golfveld gedeponeerd. Enkele honderden bewoners ontvluchtten hun wijk, omdat daar gevechten tussen zwarten plaatsvinden. Gisteren deed de politie een poging het golfveld te ontruimen, maar de bewoners lieten zich niet verjagen. Proces wegens gratis bellen over hele wereld BONN De vinding van een Nederlandse elektronica-specialist jaagt de Duitse PTT flink op kosten. De Nederlander is enige tijd geleden in Hanau veroordeeld tot een jaar voorwaardelijke gevan genisstraf, maar voor twee andere knappe elektronica-amateurs in Frankfurt was dat geen beletsel de Duitse tele fooncentrale op dezelfde manier voor duizenden marken te „tillen". De heren, een 46-jarige makelaar en een 36-jari- ge technicus, hadden in navolging van de Neder lander een microcompu ter aan een gewoon tele foontoestel gekoppeld. Met die combinatie kon den ze zonder moeite doordringen in het auto telefoonnet. Op die manier konden ze zonder een cent te beta len een verbinding op bouwen met elke gewen ste aansluiting, waar ook ter wereld. Het tweetal zou voor on geveer 140.000 mark heb ben gebeld. De Deutsche Bundespost moet volgens de woordvoerder tussen de tien en twaal miljoen mark investeren om in het vervolg het „Neder lands telefoneren" te voorkomen.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 5