Enquêtecommissie zonder Van-Aardenne-effect I rnmmige faking in talië fiindert nlijl Nederlandse lauffeurs lEUWO 5iloten willen jetere beveiliging loven Noordzee „Veronica had de zwarte weduwe geen tv-optreden mogen gunnen" Foto-tentoonstelling rond Messiaens Francois d'Assise Geen sterker verzoek garanties IRA-tweetal INNENLAND £eidóc6otuont DONDERDAG 27 NOVEMBER 1986 PAGINA 3 SWIJK Nederlandse htwagenchauffeurs onder' buitelden in Italië momenteel veilpte hinder van een staking transportbedrijven. Bij schatting tachtig procent de Italiaanse transportbe- wordt momenteel niet erkt, waarbij tal van weg- ikkades worden opgewor- buitenlandse rijders die :t meestaken worden tegen- -erkt bij hun werk. Chauf verschillende natio- te Hiliteiten zijn gemolesteerd. kaarpnsPortbedrij' ■vestfd klaêen dat hun chauf Jjrs de laatste dagen steeds kaanLgr het slachtoffer worden 'enigp sabotage-acties aan hun ichtwagens. ïondjar verluidt zou een Duitser overleden igen die hij opliep bij ideling door stakers. Een ;elopjrkwillige Italiaanse bijrijder scharam om *°en cabine itudilar'n h>j zat werd verplet- :fd. ond^ chauffeur van het Til- Iringjrgse transportbedrijf Ver atera11611 werd met zijn bijrijder /an 'n ^un vrachtwa- icombinatie op de autostra- reden, door een groep Itali- wagens achtervolgd en 'ingereden. Bij de vechtpar- ffj die hierop ontstond, sloeg lordif aanvallers Tilburger een gebroken gestejak. De man is in een zieken- opgenomen en maakt het lelijk. De vrachtwagen is gehavend achtergelaten, lat met een krik de voor in de spiegels vernield woordvoerster van de •voersorganisatie NOB/ •gtransport in Rijswijk [emt de situatie rond de sta in Italië „griezelig" en ilijk te overzien". De or- isatie heeft het consulaat in laan gevraagd extra alert te atselih °P de problemen van de ihterfderlanders in Italië. f> Italiaanse chauffeurs, van [e de meesten een éénmans- drijfje hebben, staken onder tegen de absurd hoge d6 <4ei keersboetes die in dat land irden gegeven. Daarbij is a bon van ƒ1700 voor het erschrijden van de snel- £°da jd^imiet geen uitzondering, acties zijn tevens gericht •n het overheidsbeleid om chauffeursbestand te doen >men. Hoewel de staking P'a* ficieel vandaag afgelopen 'id<u zijn wordt rekening ge- uden met een voortzetting, n wel een overname door "pbtenaren van de douane en veterinaire dienst. Voor indaag zijn ook acties in de ven aangekondigd. De Re® insportbonden hebben ge- eld dat de maand december bruikt gaat worden voor pri- icties door middel van blok- ide's. agtei Ontvoering meisje snel opgelost ROERMOND De politie van Roer mond heeft gisteren de ontvoering een 17-jarig Turks meisje snel op Ze werd ongedeerd aangetroffen woning in Kerkrade. De ontvoerders waren vier jongeren van Turkse natio naliteit in de leeftijd van 14 tot 25 jaar. Ze hadden het meisje 's morgens van de fiets getrokken toen zij op weg was naar school en haar gedwongen in een ge reedstaande auto te stappen. Drie getui gen alarmeerden de politie en gaven het kenteken van de auto door. Daardoor konden de daders in de loop van de dag worden opgespoord. Hun motieven zijn de politie nog onbekend. Vermoedelijk heeft de ontvoering te maken met de uithuwelijking van het meisje. Bejaarde broer en zus dood in woning ENSCHEDE De 69-jarige N. Prins uit Enschede en zijn onge veer evenoude zuster zijn giste ren dood aangetroffen in hun woning. Vastgesteld is dat bei den 15 november zijn overleden. Onderzoek heeft uitgewezen dat de vrouw aan een hartaanval is bezweken. De man kwam ten val toen hij zijn zus wilde helpen en brak z'n nek. De politie trof de overleden man en vrouw aan nadat een krantejongen alarm had geslagen bij buren. De brie venbus zat zo vol dat de jongen er geen krant meer in kon du- Van der Meulen voorzitter Ombudsman HILVERSUM Oud CNV-voorzit- ter Harm van der Meulen wordt per 1 januari de nieuwe voorzitter van de Stichting de Ombudsman. Hij volgt prof.mr. J.F. Glastra van Loon op, die sinds de verzelfstandi ging in 1976 de organisatie heeft ge leid. Glastra van Loon maakte zijn opvolging gisteren bekend ter gele genheid van de officiële opening van het nieuwe onderkomen van de stichting, in een modern kantoor pand in Hilversum. Sinds de oprich ting van de stichting in 1972 door de VARA, was de organisatie gehuis vest in noodbarakken op het VARA-terrein. Smartegeld voor Chinezen-expert AMSTERDAM Rinus Waterloo, de 53- jarige voormalige Chinezenexpert van de hoofdstedelijke politie, krijgt eerherstel. De Amsterdamse gemeenteraad heeft gisteren in een besloten zitting bepaald dat hij ne gen jéar geleden ten onrechte is beschul digd van het aannemen van steekpennin gen. De raad ging op voorstel van B en W zonder hoofdelijke stemming akkoord met het toekennen van een bedrag aan smarte geld van 35.000, netto uit te keren. Tot een rechtszaak is het nooit gekomen, maar Waterloo werd wel geschorst en op een bu- reaupost elder in het korps geplaatst. N VANDAAG IN HET W DEN HAAG „Het woord partijpolitiek wil len we in deze commissie niet horen. We zullen dit onderzoek in alle onpar tijdigheid volbrengen". Het PvdA-kamerlid Klaas de Vries, zojuist gekozen tot voorzitter van de bouwsubsidie-en- quêtecommissie, is vast van plan een „Van Aar- denne-effect" te vermij den. Hij doelt erop dat twee VVD'ers aan het eind van de RSV-enquête het lot van hun eigen vice-premier belangrij ker achten dan het handha ven van eenstemmigheid in de onderzoekscommissie. Een dergelijk incident lijkt bij deze enquête overigens wat gemakkelijker te vermijden, want staatssecretaris Gerrit Brokx, het potentiële „aange schoten wild" van deze affai re, is al verdwenen, door toe doen van die andere De Vries, van het CDA. De bouwsubsidie-enquête (een kortere aanduiding valt helaas niet te verzinnen) is het elfde parlementair onder zoek van dien aard dat ooit in ons land is gehouden. Het is pas de tweede maal in onze parlementaire historie dat een enquête unaniem door de Tweede Kamer wordt ge steund. Pikant is voorts dat de allereerste enquête (over accijns op zout) met de kleinst mogelijke meerder heid (26 tegen 25 stemmen) werd ingesteld. Terug naar woensdagmiddag. Geflankeerd door tweede vice-voorzitter Jos van Rey en kamervoorlichter Henk Mulders staat De Vries ont spannen de verzamelde pers te woord. Ofschoon de com missie nog maar drie uur be staat, heeft zij reeds de twee de vergadering achter de rug. Een goed geluimde en ont spannen De Vries start met de excuserende mededeling, dat hij hoopt over een jaar Commissie-voorzitter Klaas de Vries gisteren nog even in gesprek met een ervaren collega. Den Uyl. „Het is echt noodzakelijk dat we ons werk kunnen doen, zonder dat men voortdurend over onze schouders meekijkt", weet De Vries. meer te kunnen melden. „De leden van deze commissie be ginnen aan een periode, die nogal afwijkt van het norma le kamerwerk. We zullen van begin tot het eind van dit onderzoek sterk op elkaar aangewezen zijn". Dat De Vries verder niets van belang te zeggen zou hebben blijkt overigens wel mee te vallen. „We hebben wel al gesproken over de vertrouwelijkheid van het ;-werk. Er zal ook de grens van deze advies worden in gewonnen. Het onderzoek zal worden verricht door de le den en we zullen voor onze conclusies niet te rade gaan bij anderen". Ook hier weer een knipoog naar de RSV- enquête, toen twee VVD'ers bij de fractieleiding (Nijpels, Evenhuis, De Korte) gingen vragen wat voor conclusies zij uit de geconstateerde fei ten moesten trekken. Conclusies niet De RSV-enquête- kreeg ook van de VVD het verwijt, dat zij zich in haar eindverslag schuldig maakte aan het vellen van oordelen, door het gebruik van woor den als „misleidend" en „on aanvaardbaar". Niet de com missie maar alleen de Kamer was gerechtigd oordelen te vellen, zeiden sommige libe ralen toen. De Vries is het met die stelling niet eens: „Deze commissie is alleszins gerechtigd zelf conclusies te trekken. Er kunnen best za ken zijn die voor ons zo evi dent blijken dat een oordeel past". Ook het woordvoerderschap van de commissie zal strak worden geregeld: in eerste instantie de voorzitter en als die niet kan, één van beide ondervoorzitters. De lekken, zoals die regelmatig bij de RSV-enquête voorkwamen, wil De Vries daarmee voor komen: „Het is echt noodza kelijk dat we ons werk kun nen doen, zonder dat men voortdurend over onze schouders meekijkt". De PvdA'er is evenmin van zins zich iets aan te trekken van de discussie die naar aanleiding van de RSV-com- missie is losgebrand over de openbaarheid van de verho ren. „Die openbaarheid ligt' vast in de wet. De Kamer zou daarvan kunnen afwijken, maar dat is voorlopig zeker niet aan de orde". Ook de aanwezigheid van de NOS- camera's zal niet aan banden worden gelegd: „We gaan niet optreden als eindredactie van Den Haag Vandaag. De pers heeft haar eigen verant woordelijkheid en dat moet zo blijven". Kleine fracties Ofschoon de kleine fracties geen directe leden in de com missie hebben, kunnen ze zich via hun plaatsvervan gende leden wel degelijk doen gelden. Die tellen vol gens De Vries wel degelijk mee: „De plaatsvervangende leden moeten volledig kun nen meewerken aan het on derzoek. Wat mij betreft kunnen dus alle achttien commissieleden meedoen". De Vries over de aanpak van het onderzoek: „Het is erg moeilijk om nu al in te schat ten wat er allemaal op ons af zal komen. Je kunt zo moei lijk zeggen wat er zal komen bovendrijven. Zeker is alleen dat we veel papier moeten doorworstelen. En dat maakt het noodzakelijk dat de me thode van het onderzoek grondig wordt doorgespro ken". Het zal voor de com missie onmogelijk zijn alle documenten zelf te verwer ken. Daarom zal volgende week worden gesproken over het aantrekken van deskun digen. De Vries wordt het precedent voorgelegd, dat in de RSV- zaak door president-directeur Van Rijn is geschapen. Deze heeft zich, tot op heden met succes, via de rechter beroe pen op het verschoningsrecht en behoefde daardoor niet te antwoorden op vragen be treffende steekpenningen. Is De Vries niet bang dat een hele reeks aannemers zal weigeren soortgelijke vragen te beantwoorden. De Vries is daarvoor niet bang, maar maakt niet geheel duidelijk waarom: „Ik denk dat dit nauwelijks aan de orde zal komen. Ook al door de aard van deze materie; het is toch een tamelijk overzichtelijke problematiek". IJzeren discipline Op zijn vroegst volgend jaar zomer, maar waarschijnlijk pas in het najaar zullen de werkelijke verhoren plaats vinden. De eerstkomende maanden zullen de commis sieleden zich volgens De Vries „begraven in de bergen documenten": „We zullen met ijzeren discipline en vasthoudendheid proberen de gegevens uit papier en verklaringen boven tafel te krijgen". Het liefst binnen een jaar, maar dat is voor Klaas de Vries geen vast staande termijn: „We zullen alles in het werk stellen dat te bereiken, maar dat mag in geen geval ten koste gaan van het onderzoek". FRANS WEERTS pHIPHOL De Vereniging van Nederlandse Ver- o eersvliegers VNV is zeer bezorgd over de veiligheid obn het luchtverkeer met helikopters boven het Ne derlands deel van het continentaal plat. ;en brief aan minister Smit-Krqes van verkeer en waterstaat t de VNV voor de invoering van luchtverkeersbeveiliging r verkeersleiders van al het luchtverkeer in dit gebied. Op moment is voor de bemanningen van helikopters en hun ssagiers niet die veiligheid gegarandeerd, die volgens de VNV anderen in de luchtvaart vanzelfsprekend is. 11e vliegers van helikopters en vliegtuigen die vliegen op een logte tot 1.800 meter zijn volledig overgeleverd aan hun eigen arnemingen. Het luchtverkeer in het luchtruim tot die hoogte ordt niet begeleid en gecoördineerd door luchtverkeersleiders. juist op de hoogte tussen de 300 en de 1.000 meter dat het middels intensieve helikopterverkeer boven zee plaatsvindt, aarnaast wordt deze luchtlaag gebruikt door helicopters en iegtuigen van de overheid, privé- en militaire vliegtuigen. i krant ontvangen? Bel tussen 18.00 e Kamerlid De Boois Dierenbeschermer van het jaar DEN HAAG De Nederland se Vereniging tot Bescherming van Dieren heeft het Tweede- Kamerlid dr. H.M de Boois (PvdA) benoemd tot „Dieren beschermer van het jaar". De Boois zet zich volgens de Die renbescherming als volksver tegenwoordiger al vele jaren in voor het welzijn van dieren. Vooral de schriftelijke inbreng van haar fractie bij de behan deling van de Gezondheids- en Welzijnswet voor Dieren is hiervan een voorbeeld, aldus de Dierenbescherming. De „Dierenbeschermer" van 1985, D'66-Kamerlid Tommei, reikt de bij de benoeming behoren de onderscheiding zaterdag uit aan zijn collega tijdens een bij eenkomst in Utrecht. DEN HAAG - Uit de vele reacties die de stichting IKODO heeft ontvangen na het rechtstreeks interview met de weduwe Rost van Tonningen van de Veronica- televisie, blijkt dat de uitzen ding van gisteravond bij veel oorlogsgetroffenen kwaad bloed heeft gezet. De meeste bellers waren boos en von den dat de zendgemachtigde deze vrouw, die toch al veel te veel publiciteit heeft, geen televisie-zendtijd had moe ten gunnen. Volgens directeur drs. H.A.A. Mourits van IKODO (Informatie Koördinatie Or gaan Dienstverlening Oor logsgetroffenen) hebben tot ver na middernacht de spe ciaal opengestelde acht tele foonlijnen roodgloeiend ge staan. Tot dat hadden al meer dan 150 mensen ge beld. Verwacht werd dat ook vandaag nog honderden mensen zouden bellen. In vergelijking met andere oor logsprogramma's was de res pons duidelijk groter en de emoties veel zwaarder, aldus Mourits. Opvallend was („en we heb ben toch al jarenlang erva ring") dat de mensen enorm geëmotioneerd waren; velen huilden. Verder werd de stichting door velen gebeld die na de oorlog geboren zijn en wier ouders lid van de NSB waren. Mourits sprak over pijnlijke gesprekken. De teneur was dat deze tweede-generatie er bang voor is weer op de daden van hun ouders te worden aangekeken. Over het algemeen ontston den „geweldig veel emoties" over de mentaliteit en de op stelling van de weduwe tij- Mevrouw Rost van Tonnin gen. dens haar televisie-optreden, aldus Mourits, en deze emo ties werden niet zelden in heel duidelijke Hollandse woorden vertolkt. In de uitzending werd me vrouw Rost van Tonningen door interviewer Jaap van Meekren geconfronteerd met citaten uit haar eigen geschriften, waarin o.a. de moord op de joden wordt ontkend. Zij verklaarde na de oorlog ook trauma's te hebben gehad en te zijn ge discrimineerd. Van Meekren concludeerde dat bij haar pensioenaanvrage haar - net opgezegde - lidmaatschap van de NSB verzwegen is en dat de aanvrage „op zijn minst misleidend" was. Het hoofdbestuur van de Stichting 1940-1945 had vór de Veronica-uitzending in een telegram gevraagd af te zien van het interview. Ve ronica liet daarop desge vraagd weten zich niet door de bezwaren van de Stich ting te zullen laten weerhou den, mede omdat het inter view, volgens Veronica, al leen maar ten nadele van de „zwarte wedwe" kon uitpak ken. WD wil pensioen aanpakken na landverraderli jk gedrag (Vervolg van de voorpagina) De PvdA moet vooralsnog niets hebben van het CDA-voorstel te komen tot een „waardigheidsarti- kel". Woordvoerder Hans Alders, die vanaochtend in het debat het spits af beet, denkt meer aan een regeling waarmee alleen de rechten van kamerle den die zich in de periode '40-'45 hebben misgedra- gen, vervallen kunnen worden verklaard. Die mogelijkheid biedt wel licht het voorstel, dat VVD- woordvoerder Wiebenga na mens zestien leden van zijn fractie mocht doen. De libera len willen de APPA zodanig veranderen dat alleen kamer leden, „die zich landverrader- lijk gedragen of zich in vreem de krijgsdienst begeven", het recht op pensioen verspelen. Of iemand zich aan een derge lijk gedrag heeft schuldig ge maakt, dient beoordeeld te worden door de volksverte genwoordiging zelf en niet door de regering, zoals minis ter Beernink in 1969 wilde. Zo'n wijziging van de APPA heeft weliswaar formeel ook betrekking op de toekomst. maar is zodanig geformuleerd dat het alleen kan worden toe gepast op NSB-kamerleden of hun weduwen. Twee weduwen Dat er (nog) maar twee deze mensen leven. Rost van Tonningen en me vrouw De Marchant et d'An- sembourg, en er dus gesproken kan worden van gelegenheids wetgeving, is voor een aantal PvdA'ers en VVD'ers reden om zich afwijkend op te stel len. Tot deze „dissidenten" be horen opvallend genoeg ook de woordvoerders van CDA, PvdA en VVD. Het is overi gens wel zo dat Van der Burg en Alders weinig meer getui gen van hun eerder uitgespro ken mening. Alleen Wiebenga steekt nog steeds niet onder stoelen of banken dat hij om juridische redenen tot dezelfde slotsom komt als het kabinet. De fractie van D66 tenslotte is de enige, waarin zich een meerderheid aftekent voor het kabinetsstandpunt. De Demo craten menen dat de Tweede Kamer er beter aan doet de pensioenregelingen voor oud- verzetsmensen en lachtoffers te verbeteren. HILVERSUM Alle zendge machtigden in Hilversum kun nen op verschillend gebied een beroep doen op de diensten van de NOS: ook van de foto dienst. Zo werd het mogelijk gemaakt, dat de KRO, die een muzikale registratie maakte van Olivier Messiaens opera „Francois d'Assise", de NOS- fotograaf Bob van der Meulen meekreeg. Bob reisde mee naar Bonn, Madrid en Utrecht, waar de vijf uur durende ope ra werd uitgevoerd. En dit heeft geresulteerd in een gi gantische fotoreportage, die de NOS exposeert in de hal van het Schakel- en Uitzendcen- trum van het Omroepkwartier aah de Insulindelaan in Hil versum. De expositie, die gis teren in aanwezigheid van de Franse componist is geopend, duurt voort tot 14 december. Daarna gaat de tentoonstelling naar het Vredenburg in Utrecht. Met honderden foto's, kundig gerangschikt, komt de concert reis van het Radio Symfonie Orkest, het Radio Kameror kest en het Groot Omroep koor, het Nederlands Kamer koor en solisten onder leiding van Kent Nagano, tot leven. Natuurlijk is de expositie in de eerste plaats aardig voor de 250 musici; maar ook Mes- siaen-bewonderaars die recen telijk de Messiaen-uitvoerin- gen bezochten, kunnen nogal wat terugvinden van hetgeen zij muzikaal mee naar huis na- Portretten De expositie begint met por tretten: van Messiaen, van de Japanse dirigent Nagano en het volledige orkest en koor. Wat dat betreft ontpopt Bob van der Meulen zich als een geïnteresseerde portretfoto graaf, zoals ook verderop zal blijken. Maar hij deed meer. Van der Meulen had oog voor spanning en ontspanning, hij wist bijvoorbeeld Messiaen ook zo te treffen, dat er een beeld kon ontstaan van een man die temidden van honderden mu sici toch geheel privé kon blij ven: geconcentreerd op zijn partituur, terwijl de zaal bij wijze van spreken op instorten staat. En wie zei ook maar weer, dat Japanners nooit laten blijken wat ze voelen? Nagano wordt door de orkestleden op handen gedragen en de fotoreportage toont aan waarom. Niet alleen omdat, naar een orkestlid op merkte, Nagano tijdens de hele en vermoeiende reis, ook tij dens de vijf uur durende ope ra, de beminnelijkheid zelve bleef. Dat de dirigent een vriendelijk mens is, wil men wel geloven. Maar hoe hij zich met hart en ziel aan dé muziek van Messiaen gaf, dat spreekt weer uit de foto's - en hoe. Aan de tentoonstelling ontbre ken ook de groepsfoto's niet, van de musici in bussen, in het vliegtuig en waar zij ook maar bijeen kwamen. Niet voor ie dereen even boeiend. Wel boeiend zijn de foto's die zijn gemaakt tijdens groepsrepeti- ties, van solisten alleen, van Messiaen in overleg met musi ci en belangstellenden, van de fagottist die een paar maten rust heeft, van het orkest op volle oorlogssterkte, van de zangeres die haar partij uit volle borst de zaal in stuwt. Zinvol Het totaal is keurig en zinvol in beeld gebracht. Maar ook de muziekliefhebber die zich tot Messiaen alléén wil beperken, komt volledig aan zijn trek ken. De Franse componist wordt getoond zoals hij ver moedelijk is: een intelligent man en dus verdraagzaam en innemend, -maar ook een com ponist die nauwkeurig weet waarmee hij bezig is en daar per seconde bij betrokken wil zijn. Is Messiaen op de ene foto een vriendelijk mens met een open, gulle lach, even verder op bespiedt hij met oplettende en uiterst intelligente oogjes de uitvoerenden. Waarmee ook een beqld wordt gegeven van de hele concertreis: niets werd aan het toeval overgelaten. En dat spreekt weer uit de hele tentoonstelling. FRITS BROMBERG Vier miljoen gulden voor Grieks beeldje NEW YORK Shelby White Levy, schrijfster over financiële zaken en echt genote van de financier van Wall Street Leon Levy, heeft op een openbare ver koop bij Sotheby-Parke Bernet in New York, bijna 4 miljoen gulden betaald voor een 20 cm hoog Grieks marmeren beeldje van een zittende godin van 6.000 jaar oud. De prijs die werd betaald lag 20 maal boven de schatting van het veiling huis. Een andere gegadigde was George Ortiz Patino uit Genève, erfgenaam van een tinvermogen. RIEMELS /uw? AH, ik weer al wetfe je" eeocer. ixr Vs «uw zus MO-js/ffopuOTjö.Tante ASnss. VJecazeew noemde d'Rtofm Acuen! mm' DEN HAAG Staatssecreta ris Korte-Van Hemel (Justitie) weigert de Britse minister van binnenlandse zaken te vragen om duidelijke garanties voor een menswaardige behande ling van de twee in ons land gevangen zittende IRA-leden als deze binnenkort naar Noord-Ierland zullen worden uitgewezen. Zij deelde gisteren de Kamer mee dat zij de Britse minister heeft geschreven. erop te vertrouwen dat de twee terroristen, Kelly en McFarlane, in de Noordierse Maze-gevangenis behoorlijk zullen worden behandeld. Daar wil zij het bij laten. De oppositiepartijen vroegen de staatssecretaris tevergeefs een nieuwe brief naar Londen te sturen. De PvdA'er Van slechte 'behandeling Traa, die het debat had aange- tieke gevangenen vrragd. zei dat hij zich na- drukkelijk wenste te distantië ren van de praktijken van de IRA, maar dat hij wel zorgen had over de respectering van de mensenrechten na uitleve ring van het tweetal. Ria Bec kers (PPR) las ter illustratie van haar betoog enkele passa ges voor uit een rapport van Amnesty International over de n poli- Noor d- Ierland. i ij fjijjljtlij De woordvoerders van PvdA, D66, PSP en PPR voerden aan dat ook de Hoge Raad de staatssecretaris heeft aangera den de Britten om maatrege len ter bescherming van de IRA-leden te vragen. Me vrouw Korte-Van Hemel hield echter vol dat zij met haar brief naar Londen aan dit ver zoek had voldaan. „De woor den waarin ik mijn verzoek heb. gesteld zijn in het diplo- Het CDA-kamerlid J tendijk-Appeldoorn viel haar daarin bij. Op 2 december doet de recht bank in Den Haag uitspraak in een kort geding dat de advo caat van de twee gevangenen tegen de uitlevering heeft aan gespannen.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 3