Wind eieren. Opus Dei treft geen blaam £ddóc i TER OVERNAME: GEESTELITK LEVEN/OPINIE kerk wereld Paus komt met document over reageerbuisbaby's Hervormingen leiden tot meer onderdrukking brieven lezers ZüdócQowiant DONDERDAG 27 NOVEMBER 1986 PAGINA 2 Opschudding over afluisteren in New Yorkse biechtstoel NEW YORK In rooms-katholieke kringen in New York is grote opschudding ontstaan over een bericht, dat overijverige rechercheurs in hun verlangen misdadigers voor het gerecht te slepen, zich niet zouden hebben ontzien afluisterapparatuur aan te brengen in een kerk in Brooklyn. Er zouden nietige mi crofoontjes zijn verbórgen in een biechtstoel, een kandelaar en het toilet van de kerk, die een trefpunt schijnt te zijn van lie den die het daglicht schuwen. Het weekblad „Time" van 29 september bevatte het eerste verhaal hierover en sindsdien zijn beschuldigende vingers in ongeveer elke richting opgestoken. Volgens het weekblad is de laatste tijd een sterke toeneming te zien van oogluikend toegestane afluisterpraktijken en stoppen agenten van staat en gemeente ongeveer overal hun micro foontjes in, tot in een fles mineraalwater, een elektrische de ken en een paardezadel toe. De klap op de vuurpijl zou dan zijn gevormd door de apparatuur in een niet met name ge noemde rooms-katholieke kerk. John P Puthenveetil. directeur van de New Yorkse afdeling van de Katholieke Liga voor religieuze en burgerrechten, schreef een brief-op-poten aan William H. Webster, directeur van de federale recherche FBI, met een dringend verzoek om opheldering. Webster ontkent schriftelijk in alle toonaarden betrokken te zijn bij het schandaal en laat weten dat de burger rechten bij de FBI in veilige handen zijn. Roep van de hemel tot de aarde, dat net als alles, ook ik op mijn plaats wat beteken. ITALIAANSE REGERING: Luigi Scalfaro: Opus geen blaam. (Van onze correspondent Gerard Kessels) ROME De Italiaanse regering vindt dat de ka tholieke organisatie Opus Dei niets te verwijten valt. Het kabinet in Rome weigert dan ook de acti viteiten van Opus Dei te verbieden, zoals een groep linkse parlementa- Dei treft riers gevraagd had. Het uitgebreide onderzoek van minister Scalfaro van Binnenlandse Zaken naar Opus Dei is uitgemond in een algehele 'vrijspraak' voor de organisatie. Opus Dei is een in stilte ope rerende groep strijdbare priesters en leken, die zich in zetten voor de verbreiding van het geloof. Opus Dei telt 73.000 leden, onder wie vijf duizend in Italië. De organisa tie, die in 1928 in Spanje werd opgericht, verheugt zich in de grote waardering van de hui dige paus Johannes Paulus II. Hij heeft Opus Dei in 1982 in de officiële kerkstructuur op genomen. Communisten en andere link se parlementariërs hadden Opus Dei ervan beschuldigd een geheime organisatie te zijn, te vergelijken met de loge P 2 van Lucio Gelli. Deze loge waar hoge militairen, po litici en industriëlen in zaten, fungeerde een tijd lang als een tweede, schimmig macht scentrum naast de officiële re gering. Volgens minister Scal faro kan Opus Dei echter op geen enkele wijze met P 2 vergeleken worden. Opus Dei is „noch in juridische, noch in feitelijke zin een geheime or ganisatie. De verplichting tot gehoorzaamheid van de leden heeft alleen betrekking op geestelijke zaken", meent de bewindsman. Het feit dat de leden zwijgen over hun lid maatschap, wil nog niet zeg gen dat er sprake is van een geheim genootschap, aldus de minister. Er bestaat immers geen plicht tot publicatie van ledenlijsten. Geheimzinnig heid is er evenmin ten aan zien van de doelstellingen en de activiteiten van Opus Dei. „Die zijn duidelijk door de or ganisatie aangegeven", zegt de minister. Aangezien Opus Dei opgeno men is in de officiële kerk structuur, zou een ingreep van de regering ook een aan tasting betekenen van de strikte scheiding tussen Kerk en staat, aldus minister Seal- Nieuw kapittel Roermond bevat alleen nog getrouwen mgr. Gijsen ROERMOND Bisschop Gij sen van Roermond heeft krachtens het nieuwe kerke lijk wetboek een nieuw ka thedraal kapittel samenge steld, waarvan de drie leden die reeds voor de benoeming van Gijsen in Roermond lid van het kapittel waren, geen deel meer uitmaken. De leden van het oude kapittel hadden vorige maand eenstemmig hun ontslag aangeboden om dat „de positie van het kapit tel door de nieuwe codex (kerkelijk wetboek) ingrij pend is gewijzigd". Het kapittel, dat in het nieu we kerkelijk wetboek is te ruggebracht van het hoogste adviescollege van de bisschop tot een college met een louter liturgische functie, behoudt het recht een voordracht van drie personen in te dienen als er een bisschop moet worden benoemd. De leden van het kapittel uit de tijd voor bisschop Gijsen zijn emeritus-hulpbisschop mgr. H.Th.E. Beel, die door Gijsen vlak na diens wijding tot bisschop werd ontslagen als hulpbisschop, emeritus-de ken dr. L.H. Pelzer van Maas tricht en emeritus-deken P.J.L. Jochems van Heerlen. In het nieuwe kapittel hebben zitting mgr. A.M.H.A. Caster mans, hulpbisschop en vica ris-generaal; deken W.J.M. Heuvelmans van Roermond, deken B.Chr. Janssen van Sit- tard, deken R.H.M. Maessen van Maastricht (die allen reeds lid van het oude kapit tel waren); rector dr. H. van der Meer SJ van het semina rie Rolduc; bisschoppelijk vi caris dr. P. Moonen; deken dr. J.M. Punt van Heerlen; pater W.A. van der Valk, directeur van het acitiviteitencentrum van het bisdom en mgr. A.H.L. Meertens, vicaris-ge neraal van het bisdom Roer mond. Hartoperatie Beyers Naudé JOHANNESBURG De se- cretaris-generaal van de Zuid- afrikaanse Raad van Kerken, dr. C.F. Beyers Naudé, heeft vanmorgen een open hart operartie ondergaan. Hij wordt zolang als het nodig zal zijn, vervangen door dr. Wol fram Kistner, stafmedewer ker van de Raad. Gereformeerden willen meer zorg voor totaalweigeraars LUNTEREN De synode van de Gereformeerde Kerken heeft besloten tot een studie naar de motieven van het totaal- weigeren. Men vindt dat de kerken een pastorale taak hebben ten opzichte van hen die om hun geweten afzien van iedere vorm van dienstplicht. Totaalweigeraars die zich verzetten tegen elke vorm van militaire dienst en ook weigeren een beroep te doen op de wet gewetensbezwaarden komen door hun houding in de gevangenis terecht. De synode vindt, dat de kerk voor hen en hun familie pastoraal verantwoordelijk is. Over de achtergronden van het totaalweigeren is in de ker ken weinig bekend. Reden voor mevr. G. H. de Bruijn-Talen en mevr. Postema-Van der Laan om met een initiatiefvoor stel te komen voor verder onderzoek. De beide vrouwen had den zich geërgerd over de bespreking in april van het rapport van de geestelijke verzorging van Zee-, Land- en Lucht macht. Daarin kwam de situatie van de totaalweigeraars on voldoende uit de verf. De moeilijke situatie van de totaalwei geraars werd afgedaan met de opmerking dat ze thuishoort bij het ministerie van jusititie. Een opmerking waardoor de gewetensbezwaarden op een lijn werden geplaatst met de cri minelen. Een klein aantal synodeleden wilde dat niet overi gens niet terug nemen. De synode worstelde verder met het vraagstuk in hoeverre maatschappelijke uitspraken van de generale synode van de Gereformeerde Kerken bindend zijn voor de plaatselijke ker ken. Aanleiding daarvoor vormden de uitspraken over de kernbewapening, het zogenaamde 7 maart-besluit, waarin de synode uitsprak dat ze tegen de plaatsing van kruisraketten is. Daarop kwamen honderden reacties van mensen die zich door dit besluit overvallen voelden. Eigenlijk werd daarmee de vraag gesteld naar het gezag van de synodale uitspraken. Krachtens artikel 31 van de gereformeerde kerkorde hebben dergelijke uitspraken een bindend karakter maar dat zou al leen gelden als aan die uitspraken zakelijke, lees financiële consequenties zijn verbonden. Het eigen geweten van de ge meenteleden blijft echter ongebonden. Men hoeft niet per se achter inhoudelijke beslissingen te staan. De synode heeft nu besloten dat er verdere studie naar het onderwerp moet wor den verricht. De synode vindt het verder nodig met de Nederlandse Her vormde Kerk te overleggen over de doop. Het zou moeten gaan over de verhouding tussen de kinderdoop en de volwas- sendoop en hoe deze vanuit de Schrift gefundeerd kan wor den. Er werd op gewezen dat de kinderdoop in de bijbel niet voorkomt. De Kamper theoloog Hartveld wees er op dat de kerk de kinderdoop heeft ingesteld als een aanvulling op de volwassenendoop „in de zin van Paulus, als hij schrijft: al wat goed en liefelijk is, bedenk dat". De synode is verder akkoord gegaan met de benoeming van mevrouw drs. J. Dijk te Amsterdam tot half-time docente theologische vrouwenstudies aan de Hogeschool van de Gere formeerde Kerken in Kampen. Zij is de eerste die in Kampen met een dergelijk docentschap wordt belast. Eerder had zij een tijdelijke aanstelling aan de Vrije Universiteit. Verder ging de synode akkoord met de benoeming van dr. P.N. Hol- trop (43) tot hoogleraar Zendingswetenschappen aan dezelfde hogeschool. SYDNEY Paus Johannes Paulus II heeft, zoals reeds werd verwacht, in een gesprek met de Australische bisschoppen officieel aangekondigd, dat het Vaticaan binnenkort met een kerkelijk standpunt over de bio- ethiek naar buiten zal komen. De paus had die mededeling bewaard voor zijn bezoek aan Australië, waar bio-ethische problemen in het bijzonder in de belangstelling staan. Er wordt veel% speurwerk verricht en de universiteit van* Melbourne levert al jaren baanbrekend werk op het terrein van de kunstmatige be vruchting bij de mens. Welke kant het zal uitgaan met het Vaticaan se document terzake is intussen al duidelijk geworden door een hoofdartikel in het Vati caanse dagblad „Osservatore Romano". Daar in wordt het bevruchten van een vrouwelijke eicel buiten het moederlichaam, de „in vitro vertilisatie" IVF, „moreel verkeerd" ge noemd „omdat de ontvangenis wordt geschei den van de liefdedaad binnen het huwelijk". Het dagblad richt zijn kritiek speciaal op het invriezen van eicellen en het inplanteren van de bevruchte cel na ontdooiing in de baar moeder. „Als de Kerk leert dat alleen de echtelijke liefdedaad waardig is de omstandigheden van de ontvangenis te vormen, dat alleen een mensenlichaam waardig is de broedplaats te zijn van een menselijk wezen, doet zij dat omdat de Kerk weet dat alle mensen onbe perkte waardigheid bezitten", aldus de Osser vatore op 16 november. Naar het Vaticaanse dagblad stelt wordt het menselijk embryo een „vergankelijk goed" door het aanbrengen van een scheiding tus sen de ontvangenis enerzijds en de echtelijke liefde anderzijds. „Als het geen dienst meer kan doen zal het worden ontdooid en gaat het dood", aldus het artikel. Het dasblad stelt dat Paus Johannes Paulus II houdt bij zijn aan komst in Sydney zijn kalotje in de hand, ter wijl de wind, veroorzaakt door een draaiende helikopter, met zijn gewaad speelt. de enige die daarbij geen invloed op zijn lot kan uitoefenen, het embryo zelf is. Hoezeer de wens van een onvruchtbaar echtpaar kin deren te krijgen moet worden gewaardeerd, toch kan de mensheid niet blind varen op wetenschappelijke en technische maatstaven om dat probleem op te lossen, betoogt het blad. Evangelisering Tijdens zijn reis door Australië heeft de paus gezien het wijdverbreide atheïsme aldaar op geroepen tot een tweede evangelisering van Australië. Bij een misviering op de derde dag van zijn reis deed hij een beroep op kerkver- laters in de schoot van de moederkerk terug te keren. Ernstige waarschuwende woorden liet de paus horen tegen zelfgenoegzaamheid, hedonisme en erotiek. Hij betitelde het als ui termate treurig, dat miljoenen mensen wor den beroofd van het recht op geboorte, ter wijl het overvloedige materialisme tot ont menselijking leidt. ZUIDAFRIKAANSE BISSCHOPPEN: OEGSTGEEST De re gering zegt dat apartheid een gedateerd concept is. In plaats daarvan worden hervormingen beloofd, maar deze zogenaamde hervormingen gaan al leen maar gepaard met meer onderdrukking. De koers van de regering is gericht op het steeds ver der onafhankelijk maken van de thuislanden en daarmee zijn we in feite terug bij de apartheid. Dat zegt de zwarte bisschop Wilfried F. Napier, vice-voor- zitter van de Zuidafrikaanse rooms-katholieke bisschop penconferentie die samen met zijn blanke collega, bisschop Hugh Slattery dinsdag een ontmoeting heeft gehad met de Nederlandse leden van de commissie Justitia et Pax van de r.k. kerk en vertegenwoor digers van de katholieke me definancieringsorganisatie Cebemo. Napier maakte deel uit van de bisschoppelijke delegatie die eerder deze maand een ge sprek had met de Zuidafri kaanse president Botha. Vol gens hem negeerde de presi dent de door de bisschop dra matisch geachte situatie in de zwarte woonsteden volkomen. Hij zei dat de zwarten juist te vreden waren over de orde die daar nu heerst door de aanwezigheid van Zuidafri kaanse troepen. Verder ver zocht Botha de bisschoppen uitdrukkelijk zich niet met de politiek bezig te houden. Het overigens unanieme op treden van de r.k. bisschop pen tegen de apartheid heeft voor verdeeldheid gezorgd onder de katholieke gelovi gen. Tachtig procent van de rooms-katholieken in Zuid- Afrika zijn zwarten, de overi gen zijn blanken. Persverte genwoordiger Noel Bruyns gaf onomwonden toe dat er sprake is van twee kerken voor katholieken. Napier en Slattery hebben in een open brief aan de Europe se Gemeenschap hun grote bezorgdheid uitgesproken over de volgens zich nog steeds verergerende crisis in Zuid-Afrika. „Onze samenle ving wordt uit elkaar gerukt door de gevolgen van de apartheid. Er is een verbeten confrontatie gaande tussen de apartheidsstructuren en de krachten van de bevrijding", aldus beide bisschoppen. Zij vragen de hulp van de Euro pese Commissie om de slacht offers van de apartheid bij te staan. Reagan en „Irangate" HET beeld van Ronald Reagan als een succesvolle en uitei|| populaire president brokkelt steeds verder af. Bijna zes jcM-l lang leken de talrijke crises die zijn presidentschap al do<U maakte geen enkele invloed te hebben op zijn persoonlijk C populariteit. Een indrukwekkende herverkiezing in 1984 vu hiervan mede het resultaat. Ironisch genoeg is het uiteinal lijk een van oorsprong Amerikaans-Iraanse kwes ft die Reagan, net als zijn voorganger Jimmy Carter, enorn politieke schade en gezichtsverlies berokkent. L T~v fchi JJE tweestrijd tussen enerzijds het ministerie van buitejdei landse zaken en anderzijds de adviseur voor nationale veilpte heid, die aan de gehele affaire ten grondslag ligt, is nP nieuw. Bijna iedere na-oorlogse president heeft hier meeLrJ kampen gehad. Maar het feit dat Reagans medewerkers zoPve der diens medeweten geld uit de Iraanse affaire hebben kuLer nen doorgeven aan de Contra's in Nicaragua, op het momejkk dat het Congres de officiële Amerikaanse hulp aan de CoP ei tra's had stopgezet, mag onthullend worden genoemd. re" HeT blijkt mogelijk dat in de kelders van het Witte Hilite plannen worden gemaakt om besluiten van de AmerikaarP"s volksvertegenwoordiging te ontduiken. De affaire bevest? nogmaals het gebrek aan samenhang in het Amerikaan^ buitenlandse beleid. De geloofwaardigheid van de Verenig^ Staten heeft opnieuw een zware klap gekregen en het is jich vraag of minister Shultz de juiste man is om dat geschondjar imago weer op te poetsen. P TA P8dt DE manier waarop de Iraanse affaire zich de afgelop|rk> twee weken heeft ontwikkeld tot een internationaal schaRff daal, zou regelrecht afkomstig kunnen zijn uit de filmstudie?" van Hollywood, waar Reagan jarenlang heeft vertoefd. LQ€ het einde van de dramaserie lijkt nog niet in zicht. De ondqs g zoeken die het Amerikaanse congres op stapel heeft staan zullen geen steen op de ander laten. Vergelijkingen dringffgs' zich op met de onderzoeken door het Congres in de Water^ne| te-affaire. In beide gevallen blijken medewerkers van president, die alleen aan het staatshoofd verantwoordiPre( verschuldigd zijn, de wet te hebben overtreden. «se fmi HOEWEL Watergate en de nu aan het licht gekomen affi re voor het overige twee totaal verschillende zaken zijn, ziL len de komende maanden dezelfde vragen worden als dertien jaar geleden: Wat wist de president en wanneai Het zal dan ook ongetwijfeld niet lang duren voordat in Pel' Amerikaanse pers de term „Irangate" opduikt. Droog DE BILT (KNMI) De baro meters zijn in het hele land sterk gestegen. Het centrum van het hogedrukgebied ligt boven centraal Europa. Het brengt ons morgen rustig herfstweer met matige zuide lijke wind. Er zijn perioden met zon, maar van tijd tot tijd drijven er ook wolkenvelden over. Vannacht is er kans op enkele mistbanken, en de mi nimumtemperatuur wordt on geveer 2 graden. Aan de grond kan het vriezen. Morgenmid dag wordt het ongeveer 8 gra den. Het blijft droog. Zaterdag en zondag lijkt de kans op mist of bewolking wat groter dan morgen, maar het blijft ook dan nagenoeg droog. In het verloop van de temperatuur verandert niet veel. Weersvooruitzichten voor di verse Europese landen, geldig voor morgen en zaterdag: Zuid-Scandinavièvooral in het westen regen, zaterdag op klaringen. Middagtemperatuur tussen 8 graden langs de zuid en westkust tot 2 a 6 graden landinwaarts. Britse eilanden: in het noorden en westen regen. Op zaterdag opklaringen. Middagtempera tuur van 12 graden in het zui den tot 8 graden in het noor den. Denemarken: wolkenvelden. Mogelijk wat regen. Op zater dag ook zon. Middagtempera tuur ongeveer 10 graden. Noord-Duitsland, Benelux: wolkenvelden maar geen re gen van betekenis. Plaatselijk opklaringen. Middagtempera tuur ongeveer 8 graden. Noord- en midden-Frankrijk, zuid-Duitsland: perioden met zon. Vooral in de nacht en ochtend plaatselijk mist. In de nacht op veel plaatsen lichte vorst. Middagtemperatuur _g tot 12 graden, in mistgebiedt^ *aSer- nis, Zuid-Frankrijk, Spanje |laa Portugal: zonnig. Plaatselijk mist in de nacht en ochteifde Middagtemperatuur 16 tot I' graden. 'e Alpengebied: zonnig. In de <4er len 's nachts en 's ochtends veel plaatsen mist en lichte tlrcj matige vorst, in de middag ren tussen 5 en 10 graden, m graden grens ligt 's midd, van west naar oost op 1500 2200 meter hoogte. Italië, Joegoslavische ku^ zonnig. In Noord-Italië pla; selijk mist. In het zuid(u plaatselijk buien. Middagterj^ peratuur van 14 graden in noorden tot 19 graden in hLbt zuiden. In Noord-Italië roi 15 graden. WEERRAPPORT HEDENMORGEN VP I Brieven graag kort en duidelijk geschreven De redactie behoudt zich het recht voor ingezon den stukken te bekorten Oordeel niet, opdat...(2) Selectieve verontwaardiging. En Oost-Europa dan? Religieu zen reizen vermomd door Zuid-Afrika om later hun mede-religieuzen voor te lich ten. Maar is het niet zo dat zij alleen naar Zuid-Afrika kij ken, en hun ogen sluiten voor de rest van de wereld, van Oost-Duitsland tot en met Chi na, van Siberië tot Nigeria. Daar worden de christenen vervolgd en het Westen ver geet hen omdat uitsluitend de aandacht wordt gevestigd op Zuid-Afrika. „Wie helpt jullie eigenlijk" spotte een KGB-of- ficier bij het verhoor van de katholiek Josyp Tereya. In derdaad. wie helpt de marte laars in Cuba. Polen, de Sov jet-Unie. bijvoorbeeld de chris tenen die Tsjernobyl moesten opruimen en nu ten dode zijn veroordeeld? Wie helpt de christen in Libanon, Turkije, Noord-Nigeria, Burundi, Pa kistan, de Oekranïe, Litouen of Nicaragua waar de bis schoppen met gevangenne ming bedreigd worden? In al die landen geven christen hun leven, vrijheid en gezondheid voor hun geloof en we zien ze niet, helpen niet, protesteren niet. Hoevele slachtoffers zou dat schelen als de religieuzen dat wel deden. H. Rutges, DEN HAAG. uit eigen ervaring over de apartheid verslag te doen en nu is het, althans in de ogen van een briefschrijver in deze rubriek, weer niet goed. Uiter aard is doelbewuste misleiding om controles van de Zuidafri kaanse autoriteiten te ontlopen net zo min laakbaar als het dat was in de tijd dat Rost van Tonningen en zijn vrienden in ons land de wet uitmaakten. Het is de plicht van iedereen en niet op de laatste plaats van een christen te oordelen over zoiets weerzinwekkends als de apartheid, opdat je niet verwe ten kan worden dat je een me demens in grote nood in de steek laat. W. Meyer, VOORSCHOTEN. Oordeel niet, opdat...(3) Vrouw en Kerk (2) Jaren lang is in kringen die het anti-apartheidsregiem in Zuid-Afrika in bescherming nemen als doorslaggevend „ar gument" gehanteerd, dat je er geweest moest om je een oor deel te kunnen vormen. Nu hebben enkele religieuzen de moeite genomen persoonlijk naar Zuid-Afrika te reizen om De briefschrijfster, die rea geert op uitlatingen van me vrouw Halkes bij haar af scheidscollege, maakt een denkfout. Ze mag dan wel door de Kerk gehoord worden, maar ze heeft er niets in te zeggen. H M. Cramer, DEN HAAG. Katholieke satelliet (2) Op basis van financiële en programmatische analyses, ge voegd bij kijkersonderzoek, heb ik op het mediacongres in Dublin duidelijk gemaakt, dat een internationaal (direct) sa telliet-programma vooralsnog niet als een serieuze aangele genheid kan worden be schouwd. Daarnaast heb ik be- toogd dat religie in Europa nauw verweven is met de ver schillende culturen en daar van niet kan worden losge maakt, zonder schade voor beide. Om de uiteinden der aarde te bereiken en vooral de mensen die erop wonen, is een rechtstreekse omroepo satelliet niet het geëigende middel. Richard Schoonhoven, KRO, HILVERSUM. Popgroepen Leiden moet agressieve pop groepen uit de gemeente we ren. Het is ontoelaatbaar, dat afgelopen weekeinde de stad weer eens onveilig werd ge maakt door fans van een pop groep. Voor duizenden guldens schade is aangericht en in de binnenstad voelde geen enkele Leidenaar zich meer veilig. Het zijn dezelfde jongelieden die de voetbalsport duperen. Het gemeentebestuur moet soortgelijke beslissingen nemen als burgemeester Peper van Rotterdam en Waal van Deventer: eruit met die vanda len! A. Geels, LEIDEN. Windkracht uit cirkel Met belangstelling heb ik in de zaterdagse bijlage Finale het artikel gelezen over de plan nen voor een door windkracht aangedreven trein, die in de polder eeuwigdurende rondjes rijdt, teneinde daarmee net zo veel energie te produceren als de kerncentrale in Dode- waard. Als leek ben ik dnbe- kend met de daaraan verbon den technische problemen en mogelijkheden. Ik kan me echter voorstellen dat als het idee technisch mogelijk en practisch uitvoerbaar is, het veel energie zal opleveren. Daar de windturbines echter op een trein staan zal er m i een ontzaglijke zijdelingse druk ontstaan. Zou het niet mogelijk zijn meerdere turbi ne-ringen binnen elkaar te construeren, waardoor de tur- binemasten met elkaar ver bonden zouden kunnen wor den en er tevens veel meer energie vrij zou komen? Wan neer bij de verschillende turbi ne-ringen de masten dan bo vendien verschillende hoogten krijgen, zal het geheel moge lijk een maximaal nuttig mogen opleveren. Ik wens de plannenmakers veel succes met hun idee. Misschien is er na grondig researchwerk een practische uitvoering mogelijk. P.W. v.d. Werf, PIJNACKER. GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE BIJ UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS, MUZIEK THEATER, RECREATIE, EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA Het kan voorkomen dat u zich genomen voelt door een ad vertentie. Daar kunt u iets aan doen. Want ook voor reclame gelden spelregels. De zogenaamde Reclame Code. Daar moet elke adverteerder zich aan houden. Als u denkt dat dat niet gebeurt, kunt u een klacht indienen bij de Reclame Code Commissie. Hoe datgaaten wat de Reclame Code precies inhoudt, vindt u in een gratis brochure. Vraag 'm aan. Reclame Code Commissie. Westermarkt 2.1016 DK Amsterdam. Misleidende reclame. Er is wat aan te doen.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 2