Kamer wil ingreep in pensioen weduwe Bon: loedproef an kanker in vroeg stadium -ontdekken Stukken irs1! m Ba ,wm Verkeer en Waterstaat stoot diensten af: 3500 arbeidsplaatsen weg Melkunie en Menken worden zwaar beboet Kindertehuizen in Zuid-Holland moeten sluiten Donderslag CeidócSouAcvnt £ekUe@oma/nt Uitgave Weslerpers, behorende tot Sijthoff Pers, Apolhekersdijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA, tel. 071-122244. Voor abonnementen: 071-313677. Giro 103003. Bank: Amro-Bank N.V. Leide Directeur-hooldredaceur J.J. Hallewas, Chef-redacteur Wim Buijteweg. Abonnementen (incl. 6% BTW) per maand 23.04 (aut. betaling), kwartaal f. 68,93, jaar 1.262,35. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00-19.00 uur, zaterdag 14.00-15.00 uur tel. 071 -122248. Advertenties: (excl. 6% BTW) 1.0,63 per mm, kleintjes f0,44 per mm. Donderdag 27 november 1986 78e jaargang no. 23667 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Droog weer, perioden met zon maar ook enkele wolkenvel den en vannacht hier en daar mist. Minimumtemperatuur omstreeks 2 graden. Middag- temperatuur ongeveer 8 gra den. Matige zuiden wind. Zon op: 08.21; onder: 16.34; Scheveningen hoog water: 12.18; laag water: 08.16 en 20.20. U MOET ER GEWEEST ZIJN |Dood George V - was euthanasie LONDEN De dood van koning George de Vijfde van Engeland, de grootva der van koningin Eliza beth, is verhaast door zijn lijfarts, die euthanasie pleegde met injecties van morfine en cocaïne. Geor ge de Vijfde overleed op 20 januari 1936, officieel aan ademhalingsproble men en een zwak hart. Maar de lijfarts van de vorst. Lord Dawson, heeft in memoires die gisteren voor het eerst zijn gepubli ceerd, geschreven dat hij J liike familie en haar liet plaatsvinden op een tijd stip waarop de ochtend- kranten het bericht nog konden meenemen in hun I edities. De perschef van het hof, Michael Shea, wil de de juistheid noch beves tigen noch ontkennen. Vier doden door verkeersongeval GEMERT Door een verkeersongeval in Ge- mert zijn in de afgelopen nacht vier mensen om het leven gekomen. Twee anderen zijn zwaar gewond. Alle slachtof fers, 18 tot 20 jaar oud, komen uit Gemert. De zes slachtoffers zaten in een auto die door nog on bekende oorzaak tegen een boom is gereden. Voor het leven van de twee gewonde inzitten den, onder wie de 32-jari- ge chauffeur, wordt ge vreesd. Sinds dertig jaar minder echtscheidingen VOORBURG Vijf jaar eerder dan verwacht heeft het aantal echtschei dingen een daling te zien te geven. Het gaat in 1985 nog slechts om tien tallen, maar iets dergelijks is sinds de eindjaren vijftig niet meer voor gekomen. Tussen 1970 en 1984 steeg het aantal echtscheidingen van 10.000 naar ruim 34.000. Vorig jaar daalde dat laatste getal weer iets. De mensen die in 1985 scheidden waren gemiddeld 12,9 jaar lang getrouwd. Onderzoeker R. van der Erf van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) in Voorburg meent dat er nog geen sprake is van een structurele verandering wat het aantal echt scheidingen betreft. Opel Omega Auto van het Jaar De Opel Omega is door de Europese jury van auto- journalisten gekozen tot Auto van het Jaar 1987. De Nederlandse Volvo 480 ES deed 't in het veld van der tien geselecteerde kandidaten niet slecht en werd door de 57 juryleden op een zesde plaats gezet. De Opel Omega kreeg 275 punten, gevolgd door de Audi 80 met 238. De BMW 7-serie, derde met 175 punten, maakte het Duitse succes compleet. De Rover 800 (169) en de Jaguar XJ6 (145) werden respectievelijk vierde en vijfde. Strafvermindering voor Hans van Z. DEN HAAG De levenslange ge vangenisstraf van de 44-jarige J.M. van Z. is in een beschikking op een nader verzoekschrift om gratie omgezet in een gevangenis straf van achtentwintig jaar en zes maanden met aftrek van voor arrest. Dit is vanmorgen bekend gemaakt door het ministerie van justitie. Van Z. werd op 11 maart 1969 door de Utrechtse rechtbank schuldig bevonden aan drie van de vier hem ten laste gelegde moorden en een diefstal met geweldpleging. DOSSIER-ROST VAN TONNINGEN MAG NOG NIET GESLOTEN (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Een overgrote meerderheid in de Tweede Kamer wil dat het staatspensi oen van de weduwe Rost van Tonningen wordt beëindigd. CDA, PvdA en VVD geven daarmee gehoor aan de oproep van het voorma lig verzet en van de oor logsslachtoffers. Met uit zondering van ongeveer tien PvdA'ers en negen VVD'ers, keerden de drie grote fracties zich vandaag in de Kamer dus tegen de regering, die vooral uit een oog punt van rechtszeker heid het dossier-Rost van Tonningen weer wil sluiten. Hoe er een einde moet wor den gemaakt aan het ge wraakte pensioen, daarover is men het echter nog lang niet eens. De verwachting was vanochtend dat men dit probleem uiteindelijk zal op lossen door een algemeen gestelde motie aan te nemen, waarin het kabinet gevraagd wordt de zaak opnieuw te bekijken en met voorstellen te komen. Premier Lubbers heeft al gezegd dat de rege ring aan de wens van de Tweede Kamer zal voldoen, mits met deze door een tweederde meerderheid wordt gesteund. Vanochtend zag het ernaar uit dat ten minste 110 van de 150 ka merleden vóór zo'n motie zouden stemmen. Alle drie grote fracties be dachten gisteren een eigen oplossing voor het probleem- Rost van Tonningen. Het CDA gaat het verst. Woord voerder Van der Burg werd door de andere 53 christen democraten in de fractie ge machtigd een zodanige wijzi ging van de Algemene Pen sioenwet voor Politieke Ambtsdragers (APPA) voor te stellen dat aan kamerle den, die zich „nationaal on waardig gedragen" het recht op pensioen kan worden ontzegd. Door die wijziging ook terugwerkende kracht te geven zou daarmee het pensioen van de „zwarte we duwe" vervallen kunnen worden verklaard. In 1969 heeft het kabinet-De Jong ook al eens zoiets voor gesteld, maar dat werd toen niet geaccepteerd door de Tweede Kamer. Men was bang dat een criterium als „onwaardigheid" ook zou kunnen leiden tot het afpak ken van het pensioen van bijvoorbeeld communistische (gewezen) kamerleden. Het CDA ziet daarin echter geen beletsel om dit voorstel nu nog eens te doen, te meer omdat allerlei andere pen sioenregelingen van de over heid wel een „waardigheid sartikel" kennen. Pag. 3: VVD wil pensioen aanpakken na landverra- derlijk gedrag; „Veronica had de zwarte weduwe geen tv-optreden mogen gunnen" r BOSTON Een groep nedische onderzoekers leeft vandaag verklaard zij misschien een iloedproef ontwikkeld leeft waarmee men de neeste typen kanker kan ntdekken. De onderzoe- ;ers vertelden dat de iroef, bij voorlopige expe- imenten, in staat bleek net negentig procent nauwkeurigheid een groot antal tumoren te ontdek- ;en, waarvan er enkele naar ongeveer één centi- neter groot waren. ir *Jaar het schijnt maakt de lt( >roef, die ontwikkeld is door (nderzoekers op het Beth-Is- ;aël-ziekenhuis in Boston, on derscheid tussen goed- en kwaadaardige tumoren. „Het kan misschien toegepast wor den bij veel, zo niet alle soor ten kanker", aldus de biofysi- cus Eric Fossel, die het onder zoek leidde. De procedure is eenvoudig, snel en niet duur. Het duurt, zo vermoedt Fossel, overigens nog zeker twee jaar voordat de proef op grote schaal gebruikt kan worden. Al bijna twintig jaar zoeken medici in de hele wereld naar een eenvoudige, nauwkeurige bloedproef voor het vaststellen van kanker. Bij de proef wor den de magnetische eigen schappen van chemische stof fen in het bloed gemeten. Al leen bij zwangere vrouwen blijt de proef niet toepasbaar, omdat ook in hun geval sprake is van een snelgroeiende mas sa cellen, namelijk de foetus. GS TOT TWEEDE KAMER: ROTTERDAM - Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland vrezen dat een aantal kinderbeschermingstehuizen in de provincie moet sluiten als gevolg van de bezuinigingsplan nen van staatssecretaris Korte-Van Hemel. Het college heeft hierover de Tweede Kamer ingelicht. De bezuinigingsplan nen voor 1987 komen neer op een bedrag van 5,5 miljoen gulden, wat gelijk staat aan een verlies van 130 plaatsen in de 24 Zuidhollandse tehuizen. Volgens de berekeningen van Justitie gaat het om een bedrag van ruim 3 miljoen (d.w.z. het verlies van 80 plaatsen), maar die berekeningen zijn vol gens de provincie te optimistisch. Er bestaan in Zuid-Hol land al lange wachtlijsten en meer dan duizend jongeren verblijven in tehuizen buiten de provincie. I (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Bij het ministerie van verkeer en waterstaat zullen in de komende vier jaar 2500 tot 3500 arbeidsplaatsen ver dwijnen door het afstoten van diensten. Dit komt bovenop de personeelsre- duktie zoals die in het re geerakkoord voor het de- gartement is bepaald, ie hoogste ambtenaar op Ver keer en Waterstaat, secretaris generaal Den Besten, zegt dit in een telex aan alle dienston derdelen. De telex is verzon den om onrust onder het per soneel over een op handen zijnde afslanking de kop in te drukken. Op basis van het regeerak koord verdwijnen er volgend jaar 521 arbeidsplaatsen op het ministerie. Voor de periode 1988-1990 is een afslanking met 5164 arbeidsplaatsen voor zien. Met het nu door Den Besten genoemde getal zal het totale personeelsbestand bij Verkeer en Waterstaat met circa 9200 terugmoeten. Er werken nu ongeveer 19.700 mensen bij het departement en aangesloten diensten. Ondanks de door hem gegeven cijfers noemt Den Besten in de telex berichten over een op handen zijnde forse afslanking van het ministerie „een mis verstand". De topambtenaar ontkent ook zelf op 6 novem ber in de Kamer al gesproken te hebben over het terugbren gen van het personeel op het ministerie met 50 procent. Volgens de secretaris-generaal bedoelde hij in de Kamer al leen aan te geven dat een per soneelsreductie evenredig ver deeld zou worden over Rijks waterstaat en de overige dien sten bij het departement. Berichten dat minister Smit- Kroes het ministerie nog ver der zou willen inkrimpen door het personeelsbestand met 16.000 te verminderen om schrijft Den Besten als een spijtig misverstand. Berichten daarover zijn „prematuur". Volgens hem bedoelde de mi nister in een nota aan de Ka mer alleen datgene aan te ge ven wat hij nu in zijn telex heeft verwoord. Noodlanding na oefening noodlanding GRONINGEN Een les- toestel van de Rijkslucht vaartschool, waarmee werd geoefend in het ma ken van noodlandingen, bleek gistermiddag plotse ling echt een noodlanding te moeten maken. Nadat het eenmotorige propeller vliegtuig expres heel laag boven een weiland was gaan vliegen, weigerde het plotseling alle dienst. De 28-jarige gezagvoerder uit Eindhoven en een 32-jari- ge vlieger uit Franeker besloten daarop een echte noodlanding te maken. Zij zetten het toestel netjes op zijn buik in een weiland langs de provinciale weg bij het Groningse dorpje Rasquert. Het landingsge stel werd niet uitgeklapt omdat dit op een oneffen terrein nog wel eens tot gevolg heeft dat het toestel over de kop slaat. De eigenaar van de bromfiets op de voorgrond kan beamen dat het verrassingselement bij de Navo-oefening „Donderslag" niet ontbrak. Tot zijn grote schrik kwam gisteren in Lochem een ge camoufleerde tank uit het struweel, om met ratelende rupsen het fietspad over te steken. Of verkeer van rechts ook hier voorrang heeft is niet bekend, maar de bromfietser kwam er in elk geval door ten val. De schade bleef beperkt tot wat kneuzingen, een ontzet voorwiel en een krasje op de tank. WASSENAAR De Eu ropese Commissie heeft de vijf grootste zuivelonder nemingen in Nederland zware boetes opgelegd wegens kartelvorming. Menken Landbouw in Wassenaar kreeg van nacht een telex uit Brussel waarin een boete van ruim 998.000 gulden wordt opgelegd, de Melk unie in Woerden wordt beboet met 7,4 miljoen gulden. Totaal moeten de vijf melkfabrikanten (Melkunie, Menken, Domo, Campina en Cober- co) 15,4 miljoen gulden betalen. Vanmorgen waren de beschik kingen waarin de beschuldi gingen nader zijn uitgewerkt nog niet binnen, maar in een voorlopige toelichting heeft de Europese Commissie laten we ten dat de vijf in strijd met de EG-regels de markt hebben afgesloten voor kleinere con currenten. Onder de hoede van de combinatie Meldoc zou in 1983 bovendien Nederland se melk onder de prijs ver kocht zijn via bepaalde Belgi sche supermarkten. Binnen de Commissie is we kenlang geredetwist over de boetes. De eerste comr Peter Sutherland, die woordelijk is tiezaken, wilde al veel eerder ingrijpen. Landbouwcommis saris Frans Andriessen zoU zich tegen deze harde lijn heb ben verzet. Naar in kringen van de Commissie verluidt, heeft de Ier het pleit gewon- Minister Braks weigert inzage te geven in de stuk ken, waarin van alles staat over het functioneren van visafslagen. Zelfs weigert hij dat aan onze krant. Zoals bekend zijn de visafslagen nogal in opspraak gekomen vanwege dubbele boekhoudin gen. Daarmee werden - dat is beweerd - allerlei Europese regels voor de toegestane vangsthoeveel- heden overschreden. De minister mag dan een stokje steken voor het lezen van zijn ministeriële stukken, wij doen dagelijks het tegenovergestelde. Al onze „stukken" zijn openbaar: dagelijks te lezen in de Leidse Courant. Een krant uit meer dan één stuk. De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Voorletters; Adres: Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel opsturen naar de liidse Courant, Antwoordnummer 998, .2500 VD Den Haag. N B. Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om e*n proefabonnement wor den geweigerd.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 1