met Anti-Blokkeer Remsysteem. ^lichting erkeers- •igadiers wil igen bureau ale 4WD'saangekleed de deur uit Meeste kinderziekten Volvo 480ES opgelost £eidóc Coulant De Escort van Ford. Op tal van fronten sterker dan z'n klassegenoten. Sterker door de uitgebreide reeks motoren, die een hoog prestatie-niveau combineren met een plezierig laag verbruik. Comfortabeler door de anatomisch gevormde stoelen en het luxueuze interieur. Sportiever door de formidabele wegligging en de nauwkeurige besturing. Bovendien is de Ford Escort - in combinatie met CHV motor en 5-versnellingsbak - als eerste en enige in z'n ldasse leverbaar met een geavanceerd Anti-Blokkeer Remsysteem op de voorwielen. Dit systeem zorgt ervoor dat de (bestuurde) voorwielen niet blokkeren, zodat tijdens het remmen, de Escort optimaal bestuurbaar blijft. En tenslottede Escort is ookverkrijgbaar met 16 liter injectiemotor met katalysator. De Escort van Ford. Voor wie op zoek is naar meer prestaties, meer komfort en meer betrouwbaarheid. Een testrit bevelen wij van harte aan. DE ESCORT VAN FORD. VANAF F 20.285,-* Mobiel-zijn wordt onbetaalbare hobby Rain-Jet houdt voorruit schoon TO DONDERDAG 27 NOVEMBER 1986 PAGINA 15 leeg kantoor in Hilver- A de Jong in ge- verzonken. Als adjunct- i Veilig Verkeer nd gaat hij met de vut. Uijft nog wel voorzitter Stichting Verkeersbri- Een nuttige stichting, hij. „Weggebruikers zich méér realiseren nderen en volwassenen -fejwillige basis verkeers- r zijn. Ik pleit dan ook ér respect. In weer en Hdoen ze hun werk voor Verkeersveiligheid van Jeugd. Mijn grootste wens .1 eigen bureau met één of I8S 3 full-time medewerkers, plannen kunnen name- iet snel genoeg worden rd. We krijgen ge mid- ijf tot zeven telefoontjes moeten ons zodoen- lpen. Veel poltiemen- onderwijzers schreeu- oorlich tings materi - 'eliswaar wordt gewerkt aantal folders en een Maar het duurt i voordat deze klaar »r moet de Stichting op jurele basis subsidie krij- peent De Jong. „We heb ben tot nog toe een paar keer incidenteel een subsidiebedrag van het Rijk gekregen. Dat geeft onzekerheid". Andere inkomsten worden verkregen via de Stichting Nationaal V erkeersveiligheidsf onds. Verder kunnen gemeenten een bijdrage leveren. De Jong: „Nog lang niet iedereen is daartoe bereid. Grote steden als Den Haag en Amsterdam laten het er bij zitten. Ik ben van mening dat de overheid het Rijk en de gemeenten best wat voor onze Stichting over mogen hebben. Per slot van rekening nemen ver- keersbrigadiers hen een hoop werk uit handen". Ondanks alle problemen heeft de Stichting de afgelopen jaren veel bereikt. De Jong: „De verkeersbrigadiers kregen in 1984 een juridische status. Weggebruikers werden voort aan wettelijk verplicht aan het stopteken gehoor te geven. Voorheen had men als het ware een vrijbrief om botweg door te rijden. Gelukkig zijn er heel weinig ongelukken ge beurd". De verkeersbrigadier dient tegenwoordig een be paalde verkeers-opleiding te hebben gevolgd, te zijn verze- Als eerbetoon aan volwassen verkeersbrigadiers die zich geruime tijd als vrijwilliger hebben ingezet voor de veiligheid van de schoolgaande jeugd heeft de Stichting Verkeersbrigadiers een waarde- ringsspeld ingesteld. Vanwege zijn grote verdienste voor de stichting mocht mr. A. de Jong (voor zitter en oprichter) deze week in Apeldoorn uit handen van mr. Pieter van Vollenhoven de allereer ste speld in ontvangst nemen. kerd en een bepaalde uitrus ting te hebben. En alle briga diers hebben een éénduidig bordje gekregen. „Als ik 's morgens naar m'n kantoor rijd, dan kom ik ze al tegen. Ik zie brigadiers met hun prachti ge, nieuwe borden. Dat geeft voldoening. Ik moet dan den ken aan een vrij lange en in tensieve periode van onder zoek. Het bordje werd door TNO ontwikkeld en financieel mogelijk gemaakt door de Stichting Nationaal Veilig heidsfonds". Op dit moment is de Stichting bezig met een onderzoek naar betere kleding. Voorlopige conclusie is echter dat de Kle ding niet enorm hoeft te wor den aangepast. „Het gaat om details", aldus De Jong, „zoals het aanbrengen van zakken en betere kragen". De Jong gaat prat op zijn voor zitterschap en op het feit dat hij oprichter is van de stich ting. „Er was voorheen geen overkoepelend orgaan. Het ty perende was dat de verkeers- brigade een plaatselijke aange legenheid was. Men deed plaatselijk het werk weliswaar goed, maar er was geen uni formiteit. Er waren verschil lende uitrustingen, opleidin gen, verzekeringen en univor- men. Er waren series stopbor den in alle soorten en maten. Dat gaf wat verwarring bij de weggebruiker". De eerste brigades ontstonden vlak na de Tweede Wereld oorlog in Amsterdam, naar voorbeeld van een systeem in de Verenigde Staten waarbij kinderen van elf en twaalf jaar in „schoolpatrolls" op het verkeer letten. Na Amsterdam volgden heel snel andere ste den in Nederland en zelfs an dere Europese landen. JELLE VAARTJES het selecte gezelschap Nederlandse autobouwers ens uitgebreid? Bert Sel- winkelende ogen verra- izijn gedachten. Vanuit ierzeedijk veroveren vierwielaangedreven li Patrol en Nissan King tl Nederland Europa. verhouwt alles. Zijn zaak en auto's. Zijn dealer schap voor Jaguar bedient een beperkte klantenkring. Daar naast beseft Selles dat hij als importeur van de Benelux voor de nog exclusievere Pan ther ook geen uitpuilende klantenkring hoeft te ver wachten. De vierwielaange dreven Nissan Patrol en King Cab bleken een gouden greep. In 1981 begon Selles met pa rallelimport van de Patrol uit België en Duitsland. In '83 werd hij hoofddealer van het Japanse merk, dat in '86 ook de King Cab op de markt bracht. Dit jaar verhandelt zijn bedrijf ongeveer 450 van der gelijke „off the road-wagens". Het geheim van dat succes: de auto's komen kaal binnen en gaan aangekleed de deur uit. Een greep uit het pakket ac cessoires: lichtmetalen wielen, vangmuilkoppeling die 3,5 ton kan trekken, verend stoelfra- me dat op de originele stoelbe- vestiging past, reserve-wiel- dragers, een compleet nieuw dashboard (met toerenteller, turbodrukmeter en radio-cas sette) dat over het oude ge monteerd wordt, een dakhe- mel console waarin de radio kan worden geplaatst, wil- droosters, getint glas, cabine-i solatie, totale carrosserie-uit bouw met side-skirts en tree plank, side-bars en brede ban den. Daarnaast hanteert Selles de two-tone spuitmethode die fraaie kleurstellingen oplevert. Misschien wordt het zelfs de Auto van het Jaar, want de presentatie van de Volvo 480 op de tentoonstelling van Ge- nève maakte ook op niet-Ne- derlanders grote indruk. Maar belangrijk is die auto toch vooral voor ons land en onze enige personenautofabriek. Daarom onderzochten we nóg eens hoe de 480 ES zich in da gelijks gebruik gedraagt, ook al is het bepaald geen produkt voor de massa's. Bij de eerste rij-ervaringen deden zich wat probleempjes voor die men be loofde nog te wijzigen (of in middels al in de produktie ge wijzigd had). De testauto kwam uit een latere produk- tiefase en moet dus geen „kin derziekten" meer hebben. volle dig uitgetest en gerijpt pro dukt, ook al is het een nieuw model. Maar aan de andere kant kun je er begrip voor hebben dat het allereerste ge heel eigen en geheel nieuwe produkt van Volvo Car uit het zuiden des lands toch een iets langere rijpingstijd nodig heeft. De produktie loopt nu bijna een jaar, de testauto die ons ter beschikking werd ge steld had nog geen 2000 km op de teller en kreeg pas eind au gustus een kenteken. Geen „voorserie-auto" meer dus. Toch zat er een onaangename rammel in het dashboard en staakten de richtingaanwijzers een dag (het probleem ver hielp zichzelf, dat wel). Som mige auto's hadden bij de in- troduktie last van windgeruis langs de portieren, maar daar van hebben we deze keer niets gemerkt. Gebleven is wel de erg matige ventilatie. Bij de test konden we ook eens proberen hoe het met de baga geruimte staat, die er bepaald niet riant uitziet. Dat blijkt nog best mee te vallen. Wel dat de glazen achter moeilijk sloot. i kleine klachten iets we best een beetje trots op mo gen zijn. Het is een auto met een volkomen eigen uiterlijk, fljn oe*ie die overal opvalt en zelden al- kerstraten, ring niet hard te noemen. Hij laat zich natuurlijk niet van zijn beste kant zien op klin kerstraten, maar op de snel- leen maar" Idijk gevonden *e? wee,t hÜ kleine, wordt. Het is n'atuuflijk niet £1 «d te vlerken. De ieders smaak, maar op zijn ïf® - minst vindt men hem opmer- f^^y^^rTaarmee komen we dan toch op een opmer kelijk. Wel schrikt van de prijs, want i van 44.740,- associeert men niet gauw met de „kleine" Volvo s. Kijken we echter wat er wordt geboden ten opzichte van de populaire klasse van sportieve kleine gezinsbolides, dan valt het toch nog mee. De Volvo hedrap Komen we aan iocn op een •t men zwakker punt, zoals al meteen bij de „papieren" introductie te vrezen viel. De 1,7 liter mo tor doet met 80 kW/109 pk wel zijn best en is ook onge looflijk soepel, maar het is ge woon net te weinig. Zelfs uit- het feit dat je niet heeft elektrische b«iien ng merkelijk staande kunt hou- 7Hramon Ki to^nfiooio den een top van 200 km/h no- diurverpVendelin? en 4*5 t?.h£^ben' w?nt dat.haalt Idep nationaal produkt geren ze meestal niet met trots en chauvinisme, maar probe ren eerst alle fouten te vinden om aan te tonen „dat het wel weer niks zal worden". In het algemeen genomen is de Volvo 480 ES echter een heel uniek ding en ondanks zo'n lijstje en deurvergrendeling stuurbekrachtiging. Bij de in- troduktie hadden we een exemplaar dat naar onze me ning te sterk bekrachtigd was voor een sportieve auto, en dus te weinig stuurgevoel bood. Daar was bij de testauto abso luut niets op aan te merken, dus zetten we dat bij de ver holpen kinderziekten. We hhadden erg goede stoelen, met verwarming, hoogte- en hellingshoekverstelling, len- desteunverstelling en ook nog eens een in hoogte verstelbaar stuurwiel. Het instrumentari um is zeer compleet, met apar te meters voor oliedruk en ac cuspanning, plus in de boord computer meters voor oliepeil (echt nauwkeurig!), olietempe- ratuur en watertemperatuur. Verder zijn er nog mistlampen voor en achter en extra vér- stralers voorop, die overdag te vens voor het lichtsein zorgen en 's avonds na het uitstappen en afsluiten van de auto de op rit naar de garage kunnen ver lichten. Het gewone rijgedrag mag zich laten zien. De besturing is aan genaam gevoelig en direct, evenals het krachtige remsys- teem. De motor zelf laat zich niet te veel horen, alleen het uitlaatgeluid is bewust van een wat sportieve (dus hoorbare) toon voorzien. Het windgeruis blijft binnen de perken, en buiten het rammelende dash board doet de auto wel stevig aan. De vering is een heel ge slaagd compromis tussen spor tiviteit en lange-afstandscom- fort. In bochten helt de Volvo vrijwel niet, en toch is de ve- ES niet. Lastig dat de levendigheid op de snelweg bij veel gebruikelijker snelheden, zo tegen 140 km/h al, te kort komt. De motor heeft toch al een soort „twee- trapskarakter". Ook bij lage snelheid lijkt de Volvo niet zo pittig. Totdat je het gaspedaal echt helemaal intrapt, dan zijn de prestaties wel degelijk aan wezig. Bij hoge snelheid helpt dat ook niet meer, dan moet je terug naar vier waarbij de gro te duw in de rug toch nog wegblijft. Gelukkig schakelt de bak perfect, zodat een keer extra schakelen geen straf is. Aan de andere kant valt het verbruik mee, als je de „twee de trap" bij lagere snelheden niet te vaak gebruikt. Zonder veel moeite is 1:12 a 13 te ha len. En nogmaals: de enorme souplesse bij snelheden bene den 120 km/h is wel erg aan genaam. Het wachten blijft op de toekomstige ontwikkelin gen. Een turboversie van de 480 ES zal wel het gewenste sportieve image brengen door meer passende prestaties. Op langere termijn moeten we ons deze Volvo-techniek voorstel len met een sedan-carosserie erop, als opvolger van de 300- modellen. Dat kon best wel eens een uitstekende auto wor den. Op zijn beurt betekent dit dat Volvo Car één van de wei nige staats-autofabrieken is die geld verdienen en ook nog hun investering voor de toe komst gedaan hebben; uitein delijk is de Volvo 480 ES een beetje van iedereen die belas ting betaalt. 6 PETER FOKKER AFGEBEELD ESCORTGHiA. Doordacht Dynamisch. EXTRA 2 »AAR EXTRA GARANTIE OP VOORDELIGE VOORWAARDEN HIJ KAN U OOK DESKUNDIG INFORMEREN OVER EEN VLOTTE FORD CRFDIT F.N OVFP T Politiek Nederland loopt over van activisten die steeds opnieuw moge lijkheden ontdekken om automobilis ten het leven zuur te maken. De meest fanatieke zijn zelfs genegen alle ellende die zich op onze geteis terde aardkost voordoet direct of in direct in verband met de automobiel te brengen. Zo blijft menigeen het voertuig hardnekkig aanwijzen als de smerigste luchtvervuiler. Ondanks harde cijfers die onomstotelijk aange ven dat de uitlaatgassen relatief wei nig inbreng hebben in de steeds vie zere lucht die ons omringt. Daar be hoort de ondeugd voor gestraft te worden (wie kwaad doet, kwaad ont moet). Steeds weer komen er nieuwe sancties; en bijna uitsluitend op het financiële vlak. Het koninkrijk is nog immer erg slecht bij kas en iedere versterking van de geldmiddelen is welkom. De gemiddelde burger is slechts schoorvoetend te bewegen actief te participeren in de staatshuishouding. Hij is zich z'n verplichting bewust, maar vecht voor een zo gering moge lijke bijdrage. Belastingen ligt binnen onzè samenleving uiterst gevoelig. Politici weten het en proberen wegen te vinden die forse donaties garande ren. Onveranderd wijzen de pijlen in de richting van de gewilde gebruiks artikelen. De consument wenst z'n ven en komt - mokkend i over de brug. Om het even of het gaat om tabak, alcohol of autoge bruik. Zelfs de regionale overheden denken op automobilisten in te mo gen hakken om sociale verwikkelin gen te stimuleren:, Opnieuw staat het meest geliefde vervoermiddel bij de beleidsbepalers bovenaan de rol. Milieu-minister Nij- pels is van zins in de strijd tegen de milieuvervuiling de rol van de auto terug te dringen. Hij gaat de autoge bruiker confronteren met de "maat schappelijke kosten" waarvoor de au tomobiel verantwoordelijk is. Samen met zij wil hij l ken om het autogebruik te beperken. Nijpels overweegt om de benzineprijs te verhogen en de motorrijtuigenbe lasting te verlagen. Een ideetje, dat vooral de pomphouders aan de grens met West-Duitsland in grote verle genheid brengt. Nu al zien ze een on- aantal verkooppunten drastisch uit te breiden. Hem staat scherp voor ogen dat straks alleen nog superbenzine zal worden verkocht; met en zonder lood. Een groot prijsverschil ertussen moet de weggebruiker de keuze tot loodvrije super laten maken. Hoe verschillend de aard der maatregelen ook is, één gegeven staat onomstote lijk vast: voor de automobilist wordt het rijden duurder. Treffend voor beeld is de verplichte APK-keuring. Bezitters van bejaarde auto's - door gaans niet de meest kapitaalkrachti gen - worden gedwongen de beurs te trekken om bij de weg te blijven. Alsmaar zwaarder wordt de druk en voor velen is het mobiel-zijn inmid dels een onbetaalbare hobby gewor den. De modale burger wordt voort durend gedwongen investeringspa tronen danig te wijzigen om het au tootje voor de deur te houden. Een bedenkelijke ontwikkeling! Bont De PvdA maakt het erg bont met haar voorstel om statiegeld te gaan heffen op auto's. Volgens het Kamer lid Velthoen is de auto één van de belangrijkste milieuvervuilers. De PvdA'er wil minister Nijpels extra inkomsten verschaffen om autowrak ken op een milieuvriendelijke ma nier op te ruimen. Hij denkt aan een heffing van f. 250.- tot f. 500.-, die be taald moet worden bij de aankoop van een nieuwe auto. De koper krijgt dit bedrag terug bij de verkoop van zijn auto. Nijpels is niet enthousiast over het voorstel. Hij vindt, dat wrakken toch wel op sloopterreinen terecht komen. Ook de Consumen tenbond is geen voorstander van het plan. „Onzinnig," noemt BOVAG-voor- lichter Rob Boon het idee van de PvdA. „Statiegeld heeft alleen maar zin als producten onterecht in het mi lieu terechtkomen. Het is gewoon een slimmigheidje om een renteloze le ning voor de overheid te krijgen. In onze ogen volstrekt onzinnig! JAN J. RITZEMA Regen, sneeuw, ijs, vuil en verongelukte insec ten op de voorruit van een auto kunnen het zicht van de bestuurder ernstig belemmeren. De geijkte ruitewisser/was- installatie biedt niet al tijd een afdoende oplos sing. Onder de naam Rain-Jet brengt VDO Nederland nu een kleurloze vloeistof, op basis van een speciale siliconenolie, op de markt waarmee de voorruit behandeld dient te worden. De ruit krijgt dan voor een aan tal weken een spiegel glad oppervlak waar door vuil en waterdrup pels zich niet kunnen vastzetten. Op een be handelde ruit spatten de regendruppels uiteen en worden door de rij- wind weggeblazen. Rain-Jet is verkrijgbaar bij de automaterialen- handel, autoshops en garagebedrijven. Een flacon van 125 ml, goed voor plm. tien behande lingen, kost 19,90.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 15