Eeidae Somt/ni^ Ondernemers niet tevreden over bedrij fst erreinen a Handig 'miniburo' IJ STAD OMGEVING PvdA wil politiek geschil over Breestraat vermijden -PvdA-raadslid: Geen hardrock meer in Groenoordhallen CDA dreigt tegen de begroting te stemmen r-S-TT-T ZONDER LICHT DONDERDAG 27 NOVEMBER 1986 PAGINA 11 {enken: ÏTe zijn hooguit medeplichtig HENKEN EN MELKUNIE OVERWEGEN 1EROEP TEGEN EUROPESE BOETES (Vervolg van voorpagina) ASSENAAR/WOERDEN De forse etes die de Europese Commissie onder ;er de Zuidhollandse melkfabrieken Men- n en Melkunie heeft opgelegd, hebben de •ecties van beide bedrijven in hoge mate rrast. Bij Menken was de directie er van ertuigd dat het bedrijf er na het kartel- derzoek in 1983 zonder financiële kleer- :uren van af zou komen, bij de Melkunie ien zich volgens een directiewoordvoer- 1l[r „doodgeschrokken" van de hoogte van boete: ruim 7,4 miljoen gulden. Beide be- ijven overwegen tegen de beslissing in be- ip te gaan. „Wij hebben nooit Nederland- melk in België verkocht, ook niet via i-H meldt directielid P. Heemskerk van Menken in Wassenaar. „We wisten wel dat het gebeurde, maar we hebben er niet aan meegedaan. Menken is dus hooguit mede plichtig. Maar om daar nu een boete van bij na één miljoen gulden voor op te leggen... Dat kwam voor ons echt als een donderslag bij heldere hemel". Woordvoerder P. van der Weerd van de Melkunie geeft toe dat in 1983 melk naar België geëxporteerd werd en daar onder de marktprijs is verkocht. „Dat zullen enkele miljoenen liters zijn ge weest", aldus Van der Weerd. „Maar u moet wel bedenken dat de Belgen daarvóór al UHV-melk in Nederland hadden verkocht. Dan besluit je op zo'n moment om te reage ren. Achteraf blijkt dat dan niet door de beugel te kunnen". Nogmaals Freewave LEIDEN Voor de zoveelste maal heeft de Leidse politie de illegale radio-zender Freewa ve uit de lucht gehaald. De af gelopen dagen klaagden veel mensen over een niet optimale ontvangst van radio- en televi sieprogramma's. Gistermiddag om half een greep de politie weer in. Er werd uitgezonden vanaf het dak van een flat aan de Arendshorst. De apparatuur is in beslag genomen. Er wer den geen personen aangetrof fen. In december komt de zaak voor bij de Haagse recht bank. FIETSER GEWOND LEIDEN Bij een aanrijding op de Kanaalweg is gistermor gen rond acht uur een 17-jari- ge fietser uit Leiden gewond geraakt. De jongen stak ter hoogte van de spoorwegover gang plotseling de weg over. Een 40-jarige Leidse automobi list kon hem niet ontwijken. De fietser klaagde over hoofd pijn en liep kneuzingen op. (ADVERTENTIE) Sinterklaas ontmoet de Kerstman in het Kerstdorp. Zaterdag 29 november a.s. Bijdrage voor flatbewoners wegens ontbreken gasleiding LEIDEN Het bouwbedrijf Noorlander betaalt de bewoners van de nieuwe flatwoningen aan de Stevensbloem 500 gulden schadeloostelling van wege het ontbreken van een gasaansluiting. Noor lander krijgt door die tegemoetkoming alsnog van de gemeente de ontheffing voor het niet aanleg gen van kookgasleidingen. Wethouder D. Tesselaar maakte gisteravond be kend dat het college de knoop heeft doorgehakt, ondanks het verzoek van Links Leiden-raadslid A. Stakenburg om de kwestie eerst in de commis sie volkshuisvesting te bespreken. Links Leiden vindt 500 gulden veel te weinig en is bang dat bouwers in de toekomst nonchalant met de voor schriften ten aanzien van kookgasleidingen gaan omspringen. Het college was echter van mening dat er snel een beslissing moest vallen, omdat de eerste bewoners hun intrek willen nemen. Noorlander was in eerste instantie vergeten om een ontheffing voor het achterwege laten van kookgasleidingen aan te vragen. In de Stevenshof zijn geen gasleidingen nodig voor verwarming, om dat de wijk op de stadsverwarming is aange sloten. De gemeente eist echter dat iedere woning in principe een kookgasaansluiting heeft, omdat bewoners anders extra kosten moeten maken voor de aanschaf van een electrisch kooktoestel en bij passende pannen. Het bouwbedrijf stelde, na enige aandrang, als compensatie een tegemoetkoming voor van 500 gulden, waarop het college als in stemming met die oplossing alsnog de ontheffing verleende. ^BEDRIJFSLEVENDE WAARD EN GROTE POLDER ONVOLDOENDE dl LEIDEN Veel onder nemers zijn ontevreden over de bedrijfsterreinen in Rijnland. Gemeenten zoüden onvoldoende re kening houden met de wensen van onderne mers. Dat blijkt uit een onderzoek van de Kamer van Koophandel voor Rijnland. Volgens een enquête die in Rijnland werd gehouden, beoor delen de ondernemers de bedrijfsterreinen De Grote Polder in Zoeter- woude en De Waard in Leiden als de slechtste. De terreinen 't Heen in Kat wijk en Jagtlustkade in Sas- senheim worden erg positief beoordeeld, gevolgd door het terreinen rond de Roosevelt- straat in Leiden en het In dustriepark in Nieuwkoop. Een kwart van de onder vraagde ondernemers zegt dat hun vestigingsplaats een ernstige belemmering is voor het optimaal functioneren van het bedrijf. Veel ondernemers vinden de bewegwijzering op en naar bedrijfsterreinen onvoldoen de. Met name het vinden van bedrijven als men eenmaal op het terrein is beland, blijkt een groot probleem. Dit speelt onder meer in de Gro te Polder en in De Waard. In de Grote Polder blijken te vens grote parkeerproblemen te bestaan en is de bedrijfs ruimte vaak te klein. Een na deel van de Grote Polder is ook dat er vaak files zijn op de Hoge Rijndijk. De bereik baarheid van het terrein De Waard wordt erg slecht ge noemd. Leiden zou een twee de toegangsweg moeten ma ken. Verder- noemen de on dernemers bij De Waard als minpunt de verouderde ge bouwen. Als een grote nadeel voor de stad Leiden worden de erfpacht genoemd en het drukke verkeer in de bin nenstad. Ook de Leimuider- brug noemen de onderne mers als knelpunt. Veel ondernemers merken op dat gemeenten de onder nemers te veel beknotten. Initiatieven zouden daardoor onvoldoende kans krijgen. Gemeenten zouden zich bij het afgeven van vergunnin gen bijvoorbeeld veel be- drijfsvriendelijker moeten opstellen en sneller reageren. Nieuwe bedrijfsterreinen zouden bij voorkeur langs autosnelwegen moeten ko men, wordt in het onderzoek van de Kamer opgemerkt. Als nieuwe industrieterrei nen noemt de Kamer Sassen- heim-Zuid, de Rode Polder in Woubrugge en de Oost- vlietpolder in Leiden. Ten minste twee van die terrei nen zouden bedrijfsterrein moeten worden. De kans dat de Rode Polder bedrijfster rein wordt, noemt de Kamer klein. doende te bieden hebben. Om daar wat aan te doen zou behalve het afschaffen van de erfpacht een be drijfsterrein aangelegd moet worden volgens het zogehe ten Transpolis-concept. Dit zou een terrein zijn, waar ge avanceerde bedrijven ge bruik kunnen maken van een groot informatie- en communicatiesyteem. Veel bedrijven zijn niet in staat zelfstandig zaken als data banken te financieren en daarom zou de overheid er voor moeten zorgen dat het gezamenlijk gebeurt. (ADVERTENTIE) Sinterklaas ontmoet de Kerstman in het Kerstdorp. Zaterdag 29 november a.s. Zeefdrukhen In buurthuis Op Eigen Wieken aan het Valken- pad 2 wordt elke vrijdag gezeefdrukt. Eigen ont werpen kunnen kunnen op T-shirts en posters ge drukt worden. De kosten bedragen "1,50 en men kan van 13.00 tot 16.00 uur terecht. T-shirts moeten wel zelf worden meegeno men. Verdere informatie: 071-212893. Film In het Leids Volkshuis aan de Apothekersdijk wordt woensdag 3 december een filmochtend voor vrouwen gehouden. De voorstelling Begint om half tien. De film is getiteld: „We doen het voor de kinderen". Lop< en Atletiekvereniging De Ba taven houdt zaterdag 29 november in samenwer king met de Nederlandse Hartstichting een cooper- test en een prestatieloop op de kunststof baan. Van af 14.00 kan worden ge start voor de coopertest, een loop van 12 minuten. Om 15.00 uur is de start van de Leidse Houtloop. Er kan vijf of tien kilome ter worden gelopen. Deel nemers tot 15 jaar betalen f 1,50 voor de coopertest en2,50 voor de Houtloop. Voor ouderen bedragen de kosten f2 en f 3,50. Ligtvoet Platenzaak Ligtvoet in winkelcentrum De Koper molen gaat zaterdag weer open. De winkel werd vo- rige week in brand gesto ken door inbrekers, die in plaats van een fors aantal kostbare compact discs lege doosjes aantroffen. Het was de zevende maal dat bij de winkel werd in gebroken. RECONSTRUCTIE SCHIPHOLWEG De Schipholweg in Leiden wordt ingrijpend ge reconstrueerd. De werkzaamheden, die vlak voor Kerstmis afgerond zullen zijn, omvatten het rechttrekken van de rijbaan richting Willem de Zwijgerlaan, het leggen van buizen voor de stadsverwarming en het verbeteren van de be reikbaarheid van het hoofdpostkantoor. Al jaren zitten er in de Schipholweg, als gevolg van de aanleg van een stoomleiding, twee knik ken in de rijbaan richting Willem de Zwijgerlaan. Deze bochten worden tijdens de reconstructie verwijderd. Het autoverkeer zal als gevolg hier van tot Kerstmis slechts beschikken over één rijbaan. De bereikbaarheid van het hoofdpostkantoor, die verre van ideaal is, wordt verbeterd. Veel automobilisten zijn bij het oprijden en verlaten van het parkeerterrein bij het postkantoor vaak niet verdacht op de (brom-)fietsers die van twee kanten komen. Er vinden daardoor veel aanrij dingen plaats. De recontructie moet aan de hui dige onveilige situatie een eind maken. De werkzaamheden aan de weg worden gecom bineerd met het leggen van buizen voor de stadsverwarming. NOG GEEN UITSPRAAK OVER VERKEERSAFWIKKELING LEIDEN De PvdA zal de gemeenteraad vanavond niet vragen een uitspraak te doen over de handhaving van het openbaar vervoer op de Bree straat. Een voorstel met die in houd dat eerder werd inge diend, is gisteravond ingetrok ken. De socialisten willen niet dat de Breestraat uitgroeit tot een politiek geschil in de ge meenteraad nog voordat de proef met bussen in de Bree straat is gehouden. De PvdA heeft bovendien ge constateerd dat alle partijen in de raad van mening zijn dat de bussen in de Breestraat moe ten blijven rijden. VVD en CDA waren echter niet bereid daar nu al definitieve uitspra ken over te doen. „Het zou jammer zijn als er een politiek meningsverschil zou ontstaan over de procedure als we het er later misschien best over eens zouden kunnen worden. Dat zou niet zo'n beste start zijn", zei PvdA-wethouder J. Peters (verkeer) gisteren tij dens de tweede avond van de begrotingsbehandeling in de gemeenteraad. Onschadelijk Peters ontkende overigens dat het doen van een uitspraak op dit moment zou betekenen dat de onderhandelingen met de winkeliers geschonden zouden worden. Dit verwijt werd de socialisten door VVD en CDA gemaakt. „Alle mogelijkheden 'V mi Wethouder J. Peters: ...Elegant... voor de Breestraat die in het ontwerp Verkeers Circulatie Plan staan, zijn in de inspraak geweest. Pas toen deze proce dure was afgerond, kwamen de winkeliers met het plan om de Breestraat geheel autovrij te m ding willen we niet letten, is natuurlijk niet zo dat een inspraakronde zou komen over het plan van de winkeliers. Over de vraag of het elegant is nu een uitspraak te doen, daar kan je over twis ten", aldus Peters. CDA-frac- tievoorzitter J. Walenkamp prees de wethouder „voor de wijze waarop hij het voorstel onschadelijk heeft gemaakt". Peters wil het plan van de PvdA om de binnenstad van Hooglandse kerk tot stadhuis autovrij te maken betrekken in een proef die volgend jaar wordt gehouden met het auto vrij maken van het centrale deel van de marktenroute. Volgens wethouder J. Fase is het uiterst onwaarschijnlijk dat Madurodam naar Leiden zal verhuizen. Het mini-stadje kampt in Den Haag met ruim tegebrek. Fase zei Madurodam „als publiekstrekker zeer inte ressant te vinden. Maar het zou mij verbazen als Den Haag' het liet gaan". Als mogelijke locatie werd ooit Roomburg genoemd. Wethouder D. Tesselaar (volkshuisvesting) voelt er niets voor het huis van de Leidse gifmengster Goeie Mie aan de Langegracht te laten staan, zoals door 'Leiden Weer Gezellig' is gevraagd. „Dat zou ons in het totaal zo'n 75.000 gulden kosten en dat vind ik het grapje niet waard". Het college wil het rijtje huizen op die plaats vervangen door „grote en robuuste nieuwbouw die beter past in het uiterlijk, van de Langegracht". Wethouder H. van Dongen (onderwijs) ziet ervan af om de nu in Arnhem gevestigde Cir- cusschool naar Leiden te ha len. De circusschool kost jaar lijks een ton en dat kan de ge meente Leiden volgens Van Dongen niet opbrengen. Gemeente wil contract met Shell niet opzeggen LEIDEN Het college van B en W heeft een verzoek van SP-raadslid C. Vergeer om geen Shell-produkten meer te kopen zolang deze maatschappij in Zuid-Afri- ka investeert, afgewezen. Het college vindt dat Ver geer eerst duidelijk moet maken om welke prod uk ten het gaat. Bovendien, zo liet wethouder H. van Dongen (buitenlandse zaken) gister avond weten „heeft de ge meente zelf een Shell-pomp in gebruik. We hebben daar met Shell pas nog een tien jarig contract over afgeslo ten. Het opzeggen van dat contract kost veel geld". Het college (uitgezonderd de VVD-wethouaers) wil Shell wel vragen om alle banden, met Zuid-Afrika te verbre ken. LEIDEN Rockgroepen als Iron Maiden zouden niet meer in de Groenoordhallen moeten optreden, omdat de aanhangers voor overlast in Leiden zorgen. Dat stelt het PvdA-raadslid W. van der Pluijm in schriftelijke vragen aan het college. Van der Pluijm vraagt het college of zij de gevolgen van het optreden van de har- drockgroep wel juist heeft ingeschat. Het PvdA-raadslid zet boven dien vraagtekens bij de genomen maatregelen. Van der Pluijm vraagt zich af of die wel voldoende waren, gezien de vernielingen en vechtpartijen. Ook wil hij uitleg over de verklaring van de poli tie dat er geen arrestaties verricht werden vanwege de grootte van de groepen fans. Verder wil het raadslid weten wie aansprakelijk is voor de schade. Van der Pluijm stelt voor om bij grootschalige eve nementen, zoals bijvoorbeeld ook de Custom Car Show, een overleg op poten te zetten tussen de politie, de directie van de Groenoord hallen, de directie verkeer van de gemeente en eventueel de buurt bewoners in Groenoord. Het achterwege laten van de heffing van parkeergelden, dat vaak voor verkeersoverlast in de rest van de wijk zorgt, zou volgens hem al een verbetering zijn. (ADVERTENTIE) Kerstdorp te Lisse tijdens de koopavonden feeëriek ver licht, adembenemend, meer dan 10.000 lichtjes Bleijie (CDA): ...Beledigin- LEIDEN Het CDA heeft gisteravond gedreigd tegen de gemeentebegroting voor volgend jaar te stemmen wanneer het college de daarin opgeno men uitgaven voor nieuw beleid niet terugtrekt. Het CDA vindt dat het college op deze wijze in moet spelen op de aangekondigde maatregelen Yati het rijk die voor Leiden forse tekorten tot gevolg zal hebben. Het college is dat niet van plan omdat het rijk deze bezuinigingen te laat zou hebben aangekondigd. Het CDA wil pas bij de bezuinigingsronde volgend vooijaar bekijken of er geld is voor nieuw beleid. Deze aankondi ging deed CDA-fractievoorzitter J. Walenkamp na een lange discussie met de PvdA te hebben gevoerd over het moment waarop men in Leiden had kunnen weten dat Leiden er financieel niet zo best voor stond. De discussie ging gepaard met schampere opmerkingen over en weèr die het klimaat tussen de twee grootste partijen in de Leidse gemeenteraad zienderogen verslechterde. M. Van der Molen (PvdA) en Walenkamp had den maandagavond de toon al enigszins gezet toen de eerste het CDA luiheid verweet, terwijl de oppositieleider het college van onbehoorlijk bestuur betichtte. PvdA-wethouder P. Bordewijk constateerde daarop gisteravond dat hij blij was dat het CDA in de oppositie zat. „Dan krijg je tenminste nog kritiek, al ben ik blij dat die zo makkelijk te weerleggen is". Zijn fractievoorzit ter verweet de grootste oppositiepartij leugens te berde te brengen en verwees naar een uitspraak van staatsman J. Burger dat „afspraken met het CDA, scheten in een netje zijn". Wat W. Bleijie (CDA) boos deed uitroepen dat: „De verregaande en persoonlijke beledigingen van de PvdA in de gemeenteraad mij al twaalf jaar tegenstaan". (ADVERTENTIES) Nee, ze komen allebei tegelijk. boek-entijdschrlftenhandel, BRUNA. autoshop, warenhuizen en ANWB I 18e EDITIE 500 PAGINA'S 29,75 (ADVERTENTIE) In het Kerstdorp te Lisse worden de kerstbomen gese lecteerd en dan keurig inge pakt. Hete ijsjes LEIDEN De Leidse politie heeft proces ver baal opgemaakt tegen een 50-jarige Leidenaar die vanuit zijn ijswagen aan de Transvaalkade vuurwerk verkocht. In de ijswagen lagen geen ijsjes maar twee dozen vuurwerk, die in beslag werden genomen. Waar de man het vuurwerk in kocht, is niet bekend. LEIDEN De politie heeft gisteravond 36 fietsers en bromfietsers bekeurd die re den zonder goede verlich ting. De verkeerscontrole werd tussen acht en tien uur gehouden op diverse plaatsen in de stad. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, za terdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. Dit 'miniburo' is voor u wanneer u ons een nieuwe abonnee opgeeft De stevige cassette meet slechts 8 x 12 cm en bevat een schaar, een nietmachine met nietjes, een linaal(tje), paperclips, plakband in houder, vlakgom, lijm, een rolmaat en een mesje. De nieuwe abonnee wordt rook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam:. Adres:. Postcode/plaats: Telefoon:(voor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnement betaald per 0 maand automatisch betalen f 23,04 0 kwartaal acceptgiro f 68,93 Stuur als dank het 'miniburo' aan: Naam:Voor Adres: Postcode/plaats: rostcoae/plaats: I Stuur deze bon ingevuld aan de Leidse Court I 998, 2500 Vd Den Haag (postzegel betalen w Courant, Antwoordnummer wij). V$8§J Ceidóc Gom-a/nt

Leidse Courant | 1986 | | pagina 11