„Niet te gauw vragen: wat moeten we doen? Flinke bezuinigingen in Gereformeerde Kerken kerk wereld Paus enthousiast ontvangen beroepingen GEESTELIIK LEVEN/OPINIE CeldaeSomo/nt DINSDAG 25 NOVEMBER 1986 PAGINj Aartsbisschop schiet ex-jezuïet te hulp LOS ANGELES Aartsbisschop Roger Mahony heeft de vroegere jezuïet Terrence A. Sweeney aangeboden in zijn dio cees als priester te werken met bevoegdheid de mis op te dra gen en de communie uit te reiken. Pater Sweeney trad vorig iaar uit zijn orde toen duidelijk werd, dat het Vaticaan een pu- blikatie van hem zou verbieden waarin hij na grondig onder zoek een beeld geeft van meningen rond hete hangijzers in de r.k. kerk van de VS, waarover ook bisschoppen ernstig ver deeld zijn. De 41-jarige priester is raadgever en technisch advi seur geweest bij de totstandkoming van meer dan honderd films. De aartsbisschop verklaarde dat Sweeney een veel te goede priester is om verder „in een luchtledig te zweven". Aartsbisschop van Canterbury struikelt over voorganger CANTERBURY De anglicaanse aartsbisschop van Canter bury, dr. Robert Runcie, heeft twee ribben gebroken toen hij in het weekeinde viel in een put die uit archeologische overwe gingen was gegraven in een paleis dat dateert uit de tijd van zijn 12e-eeuwse, vermoorde, rooms-katholieke voorganger, St. Thomas Becket. „Ik viel in Beckets huiskamer", zei de primaat van de staatskerk, toen hij uit de meer dan twee meter diepe uitgraving bij de kathedraal van Canterbury was gehaald. De 65-jarige aartsbisschop moet nu enkele dagen rust houden. Thomas Becket werd in 1170 door edelen die trouw waren aan koning Hendrik II voor het altaar van zijn kathedraal doodge stoken. De dichter T.S. Eliot wijdde er zijn toneelstuk "Murder in the Cathedral" aan. De buitensporige vreemdheid van het bestaan is wat mij ermee verzoent. Logan Pearsall Smith GEREFORMEERD DOGMATICUS HARTVELT: 99 KAMPEN „Sommige men sen menen dat één en één twee is. Maar ik wil dat liever eerst nog eens narekenen". Met deze uitspraak tekent prof. dr. G. P. Hartvelt, schei dend hoogleraar dogmatiek aan de Theologische Hoge school van de Gereformeerde Kerken in Kampen zichzelf. We zoeken hem op in zijn stu deerkamer. Van drie wanden staren lijvige banden de be zoeker aan. In de vensterbank staat een kleine collectebus met Abraham Kuyper: voor de Vrije Universiteit. Op tafel prijkt een splinternieuwe tekstverwerker. En tegen het bureau liggen boeken met fi losofie, theologie en cultuur. De hersendiefjes van prof. Hartvelt. De hoogleraar beweegt zich in het gesprek bij voorkeur op deze terreinen. En dan op een wat associërende manier. Het liefst zou hij zo ook de bijbel willen lezen. Geen wonder, dat de joodse chassidim hem charmeren. „Zoals die mensen de hele dag in de tora lezen en met de vinger de tekst vol gen, zo zou ik mijn bijbel wil len lezen. Zonder het jachtige gevoel te hebben, dat ik hem onmiddellijk operationeel zou moeten maken". Hartvelt begint een exposé over de preek. „Ik schrijf mijn preken nog steeds hele maal uit, tot en met de punten en de komma's. Ik heb in mijn leven nooit iets aan de zoete inval overgelaten. Als je Prof. dr. G.P. Hartvelt. naar Toon Hermans kijkt, heb je soms het gevoel dat hij het ter plekke verzint. Maar je zou eens achter de schermen moeten kijken". Een nauwkeurige voorberei ding is altijd voorondersteld. Toch gaat het in de daadwer kelijke verkondiging om net iets meer dan de op schrift ge stelde tekst. Dat hangt samen met de kairos van spreken (letterlijk: het knooppunt van de tijd), de sfeer van het mo ment, de klik van de Geest onder de gemeenteleden. „Het heeft te maken met de ondergrond van een dienst. Er zit iets raadselachtigs in. Iets onzegbaars. Je probeert te reiken naar diepe motieven waardoor mensen in ruimten komen die ze niet als bedrei gend ervaren. Ik mag medi um zijn voor het Woord, ruimten brengen waarin mensen zich wel bevinden. Misschien lukt het maar twee keer per jaar, maar toch". „We leven van woorden", as socieert Hartvelt verder. „Woorden zijn belangrijk, ze scheppen instituten en ze la ten de mensen leven. Woor den als „ik hou van jou" kun je maar op een manier zeggen. En als de dokter zegtje moet toch maar eens naar het zie kenhuis voor onderzoek, lig ik 's nachts wel wakker". Woorden zijn het voertuig voor een zaak. En die zaak heeft invloed op de levens van mensen". „De kerk heeft daar in een tijd van secularisatie rekening mee te houden. De buiten wacht heeft bepaalde taalvel- den verloren. „De kerk kan er niet om heen het evangelie om te talen. Anders begrijpt de buitenwacht niet waar het haar om begonnen is". Ook binnen de kerk dreigt de taal terrein te verliezen. „Dat zie je in de eredienst. Vroeger was er uitgebreid plaats voor de lof. Nu zijn we kortademig geworden. We vragen te gauw naar wat we moeten doen. Niet dat de kerk de „doe-vraag" uit de weg gaat. Die zit tenslotte ingebakken in het meditatieve moment, vloeit er uit voort en wel op een heel eigen kerkelijke ma nier, duidelijk onderscheiden van de politiek. Het gaat de raspolitici om macht. Ze ma ken propaganda. Als de men sen maar op hen stemmen. In de kerk gaat het allemaal net iets dieper. De kerk is een ruimte om in te wonen. Daar gaat het om eenswillendheid". Prof. Hartvelt neemt vrijdag 28 november na twintig jaar afscheid van de theologische hogeschool in Kampen. Hij blijft preken. Niet voor niets is hij bijna twintig jaar predi kant geweest. Eerst in Ooster- nijkerk in Friesland, later in Bodegraven, Assen, Delft en Hilversum. In zijn emeritaat hoopt hij verder een boek te schrijven over „symboliek". En dan houden hem natuurlijk de on derwerpen bezig, die hem al tijd al na aan het hart hebben gelegen en waarvan hij hoopt dat de kerk ze verder zal uit diepen. Vragen rond het Schriftgezag. En rond kinder doop en volwassendoop („naar mijn bescheiden mening heeft de kerk het nog steeds niet gedurfd de aard van het moe ten van de kinderdoop in eer lijke discussie te geven"). En: de Godsvraag: „Die vraag is het belangrijkste". „Er zit een stereotypie in ons spreken over God. Waarom preken we bijvoorbeeld wel regelmatig over psalm 23 over „de God des heils die tot Hel per wil zijn", maar niet over psalm 88, de woorden „nou hebt U zelfs mijn vrienden van me weggehaald'. Is die psalm misschien illegitiem? Als je bij die psalm staat, zeg gen sommigen: je staat daar verkeerd. Je moet weer terug naar psalm 23. Maar is dat zo? Dat dilemma is de eeuwige tweestrijd. Zo zitten mensen in elkaar. Er zijn momenten van directe nabijheid bij God. En er zijn momenten van gro te distantie." „Die polariteit vormde de aanvechting voor Jeremia en voor Luther. Die polariteit is heilzaam. Anders zou de ge schiedenis stil staan. En dat zou heel bedreigend zijn, want dan kan ik nooit meer iets van mijn eigen fouten goedmaken". KLAAS VAN DER KAMP PREDIKANTEN EERDER IN DE VUT LUNTEREN De gerefor meerden zullen de komende jaren de broekriem flink moe ten aanhalen en ingrijpende maatregelen moeten accepte ren om de uitgaven te beper ken. De generale synode be sprak de weinig rooskleurige financiële toekomst gister avond in besloten zitting. Vandaag wordt er verder over gesproken. De uitgaven voor de kerkelij ke werkzaamheden op lande lijk niveau (voor toerusting en advisering van de plaatselijke kerken) belopen dit jaar de 7,3 miljoen gulden; de inkom sten liggen ruim een half mil joen lager. Eerdere bezuinigingsmaatre gelen zijn niet geheel geëffec tueerd. Zo zijn vacatures te gemakkelijk vervuld en zijn tijdelijke contracten omgezet in vaste. In de plaatselijke kerken wordt het door daling van het aantal leden steeds moeilijker de verplichte afdracht (quota) aan het kerkverband op te brengén. Daarom is besloten de quota met 2,8 procent te verlagen. Dat leidt tot een op brengst-vermindering van bij na een miljoen gulden. Om de begroting voor 1987 rond te krijgen moet volgens de des kundigen ruim 3,4 miljoen gulden worden onttrokken aan de reserves. VUT Predikanten in de Gerefor meerde Kerken kunnen een jaar eerder gebruik maken van de VUT. De leeftijdsgrens wordt per 1 januari 1987 net als bij de hervormden, 62 jaar. Tevens wordt de uitkering verhoogd van 78 procent naar 85 procent van het laatst ge noten tractement. Het breed moderamen (het uitgebreid dagelijks bestuur) besloot hiertoe gisteren. Op vallend is overigens het ge ringe aantal predikanten dat tot nu toe gebruik maakt van de VUT-regeling, in 1986 slechts zes, in 1985 een gelijk aantal en in 1984 zeven. In de Gereformeerde Kerken is dit jaar een verzadigings punt bereikt in de vraag naar predikanten. Komende jaren zal het steeds moeilijker wor den, zo is de verwachting, om als beginnend predikant een plaats te krijgen. In 1985 waren er 943 gerefor meerde gemeentepredikanten en 323 predikanten in alge mene dienst. Begin dit jaar waren er 61 gereformeerde vrouwelijke predikanten van wie 41 werkzaam in een ge meente. CANBERRA Voor het eerst op zijn 32e buitenlandse reis heeft paus Johannes Paulus II gisteren onverdeel de geestdrift ontmoet op zijn tocht met een witte pausmo biel van het militaire vlieg veld van Canberra naar het jaarbeursterrein van die stad. Voor bijkans 100.000 mensen droeg hij onder de brandende zon een mis op. Vijf uur lang hadden de gelovigen zich daarop voorbereid. In zijn preek ging de paus in op de grote noodzaak van verdediging van de mensen rechten en het tot zijn recht komen van alle volken en bevolkingsgroepen. Hij prees, ook bij een ontvangst in het parlementsgebouw, de Au stralische gastvrijheid en vrijgevigheid voor noodlij denden in de hele wereld. Sinds het midden van de ja ren zeventig heeft het conti nent honderdduizenden vluchtelingen uit Indochina opgenomen. Volgens Vaticaanse kringen zal Johannes Paulus II bij een bezoek aan een vrou wenkliniek ingaan op het standpunt, dat de r.k. kerk bezig is te formuleren inzake de reageerbuisbaby's. In Au stralië is de techniek van het bevruchten van een vrouwe lijke eicel met sperma buiten het moederlichaam, waarna inplanting volgt in de baar moeder van een anders on vruchtbaar gebleven vrouw, zeer ver gevorderd. Man wilde benzinebommen naar paus werpen BRISBANE Enkele uren vóór de aankomst van de paus in Brisbane heeft de politie van Brisbane vanmor gen in het stadhuis van de stad een voormalig psychia trisch patiënt gearresteerd, die in het bezit was van vijf benzinebommen. De 24-jarige man, afkomstig uit Syd ney, werd in de hal van het stadhuis bij een veiligheids controle aangehouden. Volgens een politiewoordvoerder wilde de man paus Johannes Paulus II vermoorden „omdat deze te veel geld heeft". Naar zijn zeggen zocht de man in het stadhuis naar een geschikte plaats, van waaruit hij de bommen naar de paus zou kunnen wer pen. Bisschop Muzorewa keert terug naar Zimbabwe NEW YORK „De Afri kaanse velden zijn rijp om te oogsten". Die verklaring gaf bisschop Abel T. Muzorewa van de Verenigde Methodis- tenkerk van Zimbabwe voor zijn besluit na veertien maanden verblijf in de Vere nigde Staten naar zijn land terug te keren. De 6!-jarige bisschop is in 1979 premier geweest in een overgangsre gering naar de onafhanke lijkheid. Muzorewa heeft steeds een kritische houding aangeno men tegenover zijn opvolger, Robert Mugabe. In oktober 1983 werd bisschop Muzore wa gearresteerd en bijna een jaar vastgehouden, zonder dat het tot een aanklacht te gen hem kwam. Tevoren had hij kritische opmerkingen over de regering-Mugabe ge maakt bij een bezoek aan Is raël. Tijdens een vakantie in Nashville, Tennessee, maakte bisschop Muzorewa, die ook deel heeft uitgemaakt van de oppositie in het parlement van Zimbabwe, een jaar gele den al bekend, dat hij zich voortaan niet meer met poli tiek zou inlaten en zich ge heel aan kerkelijk werk ging wijden. Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen: te Woudenbe/g, W.West- land te Putten; te Scheveningen, G.F.Smaling te Rijsnburg. Bedankt voor Mijnsheerenland, J.K.Verbree kandidaat te Den Haag. Beroepbaarstelling: A.H.Veldhuizen, Klinkerlandsestraat 10. 3249 AL Herkingen. Gereformeerde Kerken Benoemd tot universitair docent aan het Interuniversitair Instituut voor oecumenica en missiologie, dr.M.E.Brinkman te Zandvoort (parttime) die deze benoeming heeft aangenomen. Beroepbaarstelling: J.Brouwer, J.Gerardtsweg 75, 1222 PN Hilversum. Gereformeerde Kerken vrijgemaakt Beroepen te Pretoria Z-Arika (did vrije gereformeerde kerke). H.Ja- gersma te Bergentheim. Nederlands Gereformeerde Kerken Bedankt voor Breukelen, drs.H.de Jong te Amsterdam-centrum. Christelijke Gereformeerde Kerken Aangenomen naar Nieuwegeln (ge combineerd met de Nederlands ge reformeerde kerk), drs.W.C.Moer dijk te Rozenburg (ZH). Bedankt: voor Huizen, J.Jonkman te Ensche de: voor "s Gravezande, R.Kok te Damwoude; voor Bunschoten. drs.L.W.Bilkes te Ermelo. :Oordeelniet, opdat... I „Zonder zich als zodanig be- kend te maken", zijn een zes tal daartoe uitgezonden reli- gieuzen door alle mazen van de controles heen geslipt om teruggekeerd uit Zuid-Afrika hun ervaringen over de „el lende" van de apartheid aan hun mede-religieuzen bekend te maken, zo lees ik in de ru briek kerk en wereld. Niet al leen is doelbewuste misleiding van autoriteiten laakbaar maar het geheel getuigt van een graad van indoctrinatie, die veler verstand volkomen benevelt. Eenzijdigheid is hiervan het gevolg. Genoemde religieuzen hebben er natuur- ijk nooit van gehoord dat in 984 de zwarte Zuidafrikaanse >riester Gio Clement Mokoka e Nijmegen promoveerde tot loctor in de theologie op een proefschrift met als titel „Black Experience and Black Power". Hierin wordt de gods lasterlijke stelling geponeerd, dat, zoals God uit naasteliefde Zijn Zoon aan het kruis liet doden om de mens daardoor te „bevrijden", de Zuidafrikaanse zwartman het recht heeft om uit naastenliefde de blanke te doden om zich te bevrijen. Systematische ophitserij, waar bij kerken hun handen niet in onschuld kunnen wassen, dreigen dit woord van Mokoka tot werkelijkheid te maken, «wanneer in Zuid-Afrika een burgeroorlog zou uitbreken of wanneer de staatsmacht aan het ANC en UDF zou worden overgedragen. Hoe durven ge noemde religieuzen over toe standen in Zuid-Afrika een oordeel uit te spreken, terwijl op verworden maatschappij van brood en spelen in hun ei gen Nederland zoveel is aan te merken? De zes genoemde re ligieuzen dienen in stil gebed Gods erbarmen over eigen volk af te smeken en geen oor deel over anderen uit te spre ken, opdat zij zelve niet ver oordeeld moge worden. Dr. W. J. A. Visser, DEN HAAG. Pannekoeken Een woordvoerder van het college van burgemeester en wethouders van Leiden, die in een bericht in de Leidse Cou rant de veronderstelling uit dat de gehandicapte mede mens in 't Pannekoekenhuysje niet welkom ?ou zijn, vergist zich. Er wordt bij ons beslist niet gediscrimineerd. Een ie der is van harte welkom in ons bedrijf, tenzij er gasten zijn die onbewust door hun ge drag de andere gasten storen. Wij hebben een openbare gast vrije gelegenheid waar gege ten en gedronken kan worden, óók door de geestelijk gehan dicapte mens. Wij vinden ech ter wel dat we onze grenzen mogen stellen als begeleiders en directies van instellingen dit blijkbaar niet doen. Als mensen dermate gehandicapt zijn dat ze toiletten bevuilen, de ontlasting zelfs in de gang ligt, en op luidruchtige en on smakelijke wijze de andere gasten storen, dan moeten wij helaas begeleiders met hun zeer zwaar gehandicapten wei geren. Rotisserie Oudt Leyden en 't Pannekoekenhuysje, H. M. Martens, dir., LEIDEN. Drugsbestrijding Minister Korthals Altes verzet zich tegen de toenemende toe gefelijkheid t.o.v. de handel in en het aantal verkooppunten van verdovende middelen in Nederland. Nog niet zo lang geleden kreeg een Nederlan der in Maleisië de doodstraf voor drugssmokkel, terwijl je hier in Nederland in sommige van de vele hash-koffieshops gewoon drugs als cocaïne kunt kopen. Wie is er voor verant woordelijk dat de verkoop van drugs in Nederland maar doorgaat? Wie beweert er dat deze maatschappij er wel bij vaart als zij toegefelijk is t.o.v. drugs? Ik denk dat de zaak hard zou moeten worden aan gepakt! Hoeveel psychiaters zijn actief bezig het gebruik van drugs te bevorderen? Minister Korthals Altes verzet zich moedig en prijzenswaar dig tegen de alarmerende toe name van het aantal verkoop punten van drugs. Tevens zijn er nu centra in het land, die zonder gebruik van methadon of andere drugs, maar uitslui tend door toediening van vita mines, een oplossing .vormen voor verslaafden. Maar tegelij kertijd zijn er ergens in onze maatschappij mensen, die heel stilletjes maar zeer actief bezig zijn het gebruik van drugs en alles wat daaraan vastzit te sti muleren. We zouden allen de minister moeten steunen en helpen de hash-koffieshops uit te roeien en tevens de ver slaafden van hun verslaving af te helpen, zodat ze weer waardevolle leden van de maatschappij kunnen zijn. Fred Niesing, AMSTERDAM. Dossier Verhulst In de radio- en televisieru briek probeerde t.v.-regisseur A. Wilson afgelopen week het wanstaltige Nederlands in de serie „Dossier Verhulst" goed te praten. Hij ging daarbij uit voerig in op het taalgebruik van Shakespeare en ontwik kelde hoogdravende theorieën over ritme, metrum en accent van een taal. Misschien gelooft Wilson zelf wat hij betoogt; wie nuchter nadenkt, merkt al gauw dat beweringen als „bij Shakespeare wordt de opbouw van de scènes door het taalge bruik gevormd" klinkklare nonsens zijn. „Nederlands klinkt mij vaak als muziek in de oren", zegt de Brit Wilson. Oók zinnen als (Dossier Ver hulst, deel één): „haar naam ligt in de goot en de zijne er naast!"? Regisseur Wilson is niet te benijden. Bij „Dossier Verhulst" stuit hij op twee on neembare hindernissen: een auteur, die nooit geleerd heeft dialogen te schrijven èn een stel acteurs en actrices, die (net zoals al hun Nederlandse collega's behalve Kees Brusse) wereldkampioen zijn in het onnatuurlijk spreken. Als En gelsman heeft Andrew Wilson het natuurlijk extra moeilijk. Tot troost zij hem gezegd dat ook Willy van Hemert en an dere prominente Nederlandse collega's het inmiddels opgege ven hebben van al die „ac- treurs en actreutels" (copy right Ischa Meyer) ooit nog eens normaal reagerende men sen te maken Sterkte, Andrew! Dick Harris. DEN HAAG. Vrouwen Kerk In haar afscheidscollege ver klaarde mevrouw Halkes aldus een bericht in de ru briek „Kerk en Wereld" dat vrouwen in de R.K. Kerk niet worden gehoord. Wij - twee vrouwen resp. 77 en 51 jaar oud - stellen er prijs op te verklaren, dat wij nog nooit niet zijn gehoord door de plaatselijke kerk. Meneer Pas toor zelf komt van tijd tot tijd langs. Zijn wij ziek en vragen sacramentele bijstand, binnen drie dagen staat een pater met toebehoren naast ons bed. In de kerk is iedere dag tussen vijf uur en half zes een biech- thorende priester aanwezig. Weten wij iets niet, we telefo neren de pastorie, worden be leefd te woord gestaan en onze vraag wordt doorgegeven. Ge woonlijk binnen twee dagen ontvangen wij antwoord. Elke morgen kunnen we kiezen tussen twee Heilige Missen en 's-avonds is er weer een, alles op tijd. We staan bij de pasto rie nooit voor een dichte deur of een verstopt oor. Wij zijn gewoon twee Brabantse vrou wen, en zelfs in Den Haag heeft het ons geestelijk nog nooit aan iets ontbroken. fieidócSou^atiof Afschuwelijk dilemma bfi ht ite jsCH Schol ZOALS de Tweede Kamer gisteren te klein was om al£reh gestroomde oud-verzetsstrijders en oorlogsslachtoffe diei kunnen herbergen, zo zal ook bij menige Nederlander it is hoorzitting niet heeft kunnen bijwonen, het gemoed i|vor dels overlopen door alle pijn en emoties, die de kwesti^e^ van Tonningen heeft losgewoeld. Desondanks moeten &n™ti merleden, hun emoties ten spijt, trachten de kwestie zqen i te blijven beoordelen. Dat hééft niets te maken met killen, tegenover emoties, zoals premier Lubbers gisteravond tpeef een spreekbeurt terecht heeft opgemerkt. Trouweir j0' hoorzitting van gisteren was vooral zo indrukwekkend^^ dat zovele slachtoffers van de bezetting hun diepste enjrzoe helder en duidelijk onder woorden wisten te brengen.- EeN duidelijk argument is aangevoerd door de heer «IC vertegenwoordiger van verzetsorganisaties, die wees o; fundamentele rechtsongelijkheid in de bestaande situat zijn verzetslieden, die zich tijdens de eerste jaren van <j zetting uiterst moedig hebben gedragen en grote risico'^ ben gelopen, maar die na hun arrestatie door de Duitseik. opgewassen bleken te zijn tegen bedreigingen en ma gen. Bij de regeling vart de buitengewone pensioenèn verzetstrijders zijn zij en hun nabestaanden na de oorlc| gesloten, omdat zij zich „onwaardig hebben gedragen pensioen regelaars hebben verzuimd een zelfde beperf bepaling te hanteren voor sommige kamerleden, die aai lijk verder zijn gegaan dan zich onwaardig te gedragei HOE moeilijk de kwestie inmiddels ligt, blijkt ook t zich nog voortdurend wijzigende verhouding in de T\EN Kamer. Vóór de gisteren gehouden hoorzitting was rut vo( de helft van de kamerleden voor en de andere helft tri het voorstel van het kabinet het pensioen te handhaWar- het CDA was de verhouding 60 procent vóór en 40 pi*°ro' tegen, bij de PvdA lag het net andersom en bij de VVlJ.j|ve ren ongeveer evenveel voor- als tegenstemmers. c^tc PREMIER Lubbers heeft na de omstreden beslissing5*2 het kabinet de politieke lading uit de discussie weggen<?re*V Als de Tweede Kamer in meerderheid zou vinden j pensioen aan de weduwe van Rost van Tonningen tochaist worden ontnomen, dan zal het kabinet die wens respec\nus Maar daarmee zijn we er nog niet. ech; ard i DONDERDAG neemt de Tweede Kamer een besl[^er over het kabinetsvoorstel. Slechts een eenvoudige mee,^ heid, de helft plus een, is voldoende om het voorstel g<^an( keuren of af te stemmen. Wordt het afgewezen dan }en voor de talloze tegenstanders van handhaving van het feast oen evenwel geen reden zijn opgelucht adem te halen. )raa voor de wetswijziging die dan noodzakelijk wordt, is vfldjg" gens een twee derde meerderheid vereist, zowel in de Tst F de als in de Eerste Kamer. ïn 1 as ut liste W E moeten er niet aan denken hoezeer bij de meest b^rofc kenen de emoties zullen oplopen, de pijn en het leed ee>mn draaglijke omvang zullen aannemen, indien de eenvo&ner meerderheid wel, maar vervolgens de twee derde mee- heid niet gehaald zou worden. Als dat gebeurt, zou k verkiezen zijn geweest dat de hele kwestie ongemoei<£^ gelaten. esiul ju Wisselvallig DE BILT (KNMI) Komen de nacht passeert een zone die de vochtige lucht van vandaag en de drogere lucht van mor gen scheidt. Na het naar het oosten wegtrekkende regenge- bied gaat het morgen wat op klaren. In de koudere en on stabiele lucht zullen echter spoedig buien ontstaan. Na een vrij zachte nacht loopt de tem peratuur niet zo hoog op als vandaag. Een middagtempera- tuur van ongeveer 10 graden is het meest waarschijnlijk. De wind waait uit het zuidwesten en is vrij krachtig in het bin nenland en hard aan de kus ten. De komende dagen zal er wel betrekkelijk veel bewol king zijn, maar het blijft nage noeg droog. De middagtempe- ratuur wordt 8 graden. Weersvooruitzichten voor di verse Europese landen, geldig voor morgen en donderdag: Zuid-Scandinavië: eerst regen, vooral in het zuidwesten, don derdag opklaringen. Middag- temperatuur 5 tot 9 graden, donderdag iets kouder. Denemarken, Noordwest- Duitsland, Benelux: vooral bij de westkust enkele buien, donderdag opklaringen. Mid- dagtemperatuur eerst rond 8 graden, donderdag iets lager. Britse eilanden: opklaringen, in Schotland nog plaatselijk buien. Donderdag in het noordwesten regen. Middag- temperatuur tussen 6 graden in het noorden en 11 graden in het zuidwesten. Midden- en Zuidoost-Duits- land: half- tot zwaar bewolkt, plaatselijk mist. Plaatselijk re gen. Middagtemperatuur 6 tot 10 graden, donderdag lager. Frankrijk: in het noorden plaatselijk regen, overigens pe rioden met zon, vooral in het zuiden. Plaatselijk mist. Mid dagtemperatuur tussen 8 gra den in het noordoosten tot 14 ■one mpori le „c graden bij de Middellat 1 Zee. Donderdag iets koudante n tej Alpengebied: voornanjng aan de Alpen noordzijde H06" en boven 1200 meter h<pr sneeuw. Donderdag vrij fl>m; nig maar in de dalen plaP1 *>i lijk mist. Nul graden grenferte lend van 2500 meter hi?3* naar ongeveer 1500 rr(un Middagtemperatuur in de°ms len tussen 3 en 8 graden. 'ven rerw Spanje, Portugal: vrij zofweï Landinwaarts in het nooh k plaatselijk mist. Middagte(*r'jd ratuur van 12 graden infn h noorden tot 18 graden in*an( zuiden en Zuid-Portugal. 'an {een Italië, Joegoslavische kuiec^ het noorden en midden'er"d zonnig, maar op de Po-vl plaatselijk mist. In het zJ"" enkele buien. MiddagtemjL tuur van 8 graden in Ndj Italië tot 14 a 19 graden el| x. Riddt jenki egen Olijf jroef frins icadi Vrije ling t •Rl

Leidse Courant | 1986 | | pagina 2