^eidóeGouftg/nt Breestraat drijft wig in coalitie Fraaie reiswekker STAD OMGEVING Raad twist over een begroting die GS dreigen af te keuren Bejaardenzorg vergt Olympische prestaties Absolute voorrang voor vrouwen bij gemeente van DINSDAG 25 NOVEMBER 1986 PAGINA 11 •j li ïensi onderzoek bodem- tvuiling Roomburg geëist bEN De Werkgroep Milieubeheer eist van ^meente dat op korte termijn een onderzoek ^I0lt ingesteld naar de mate van bodemvervui- lShirtlin Roomt>ur§- De onderzoeken die tot dusver •ter/ punt z'jn Sedaan, zijn volgens de werkgroep Jv» ;Perkt van opzet geweest en zouden daardoor 1. 92-}ldoende inzicht hebben gegeven in de mate Ei vervuiling. De Werkgroep zegt het onbegrij- )k te vinden, dat de gemeente het tot dusver .beperkte onderzoeken heeft gelaten. Volgens I woordvoerder van de gemeente zal een derge- 0pnderzoek ook worden gedaan, maar pas in YYgjef! De provincie zal dat onderzoek uitvoeren. Stichting Meerburg heeft inmiddels besloten '®nimaad van State te vragen het besluit van de ge- KatOjite om in Roomburg een depot voor het op- I van vervuilde grond aan te leggen ongedaan pken. ILLEGALEN IN RESTAURANT LEIDEN De Loontechnische Dienst en de Leidse politie hebben gisteravond rond tien uur bij twee restaurants in Leiden controles uitgevoerd. Bij een bedrijf in de Steenstraat werkten drie buiten landers die niet over de vereiste vergunningen beschikten. De ei genaar van het restaurant kon eveneens de benodigde papieren niet tonen. De werknemers zijn aangehouden. Tegen de eigenaar van het restaurant is proces ver baal opgemaakt. Bij een controle van een restaurant in De Waard werden geen overtredingen ge constateerd. Twee gewonden op Plesmanlaan LEIDEN Bij een aanrijding op de kruising van de Plesmanlaan en Haagse Schouw weg zijn gister middag rond yier uur twee men sen licht gewond geraakt. Een 21- jarige Leidse automobiliste reed op de Plesmanlaan en wilde ter hoog te van de Haagse Schouwweg ke ren. Zij zag daarbij een auto die werd bestuurd door een 22-jarige Voorhouter over het hoofd. De man uit Voorhout botste daardoor tegen een op de Haagse Schouw weg wachtende auto. De bestuur der van deze auto, een 22-jarige man uit Rijnsburg, en de 21-jarige vrouw uit Leiden werden met bul ten naar het AZL overgebracht. Optreden tegen vernielingen bij concerten LEIDEN Het PvdA-raadslid W. van der Pluym zal vanavond zijn fractie om een uit spraak vragen over eventuele maatregelen te gen vernielingen door fans van in Leiden op tredende popgroepen. Aanhangers van de hard- rockgroep Iron Maiden, die zondagavond in de Groenoordhallen optrad, zorgden voor de nodi ge onrust in de stad en richtten tal van vernie lingen aan. Van der Pluym wil onder meer we ten waarom er niet meer politie op de been was en waarom de Groenoordhallen niet eerder wa ren geopend. Veel fans waren .hierdoor ge dwongen op straat rond te hangen met alle ge volgen van dien. Van der Pluym sluit niet uit dat hij zal vragen om dit soort vandalisme-gevoelige concerten niet meer in Leiden te laten plaatsvinden. WONINGBOUWVERENIGING EIST MAATREGELEN VAN AANNNEMER Oplevering huizen Stevenshof vertraagd niet en was ook de bestrating niet in orde. Volgens een woordvoerder van de wo ningbouwvereniging is de afgelopen maanden een aantal maal in overleg met alle betrokken geprobeerd de problemen op te lossen. Omdat dat niet tijdig lukte, is nu besloten dit jaar geen huizen meer op te leveren. Bewoners die de huizen, die wel al zijn opgeleverd inmiddels betrok ken hebben, hebben bij de woningbouw vereniging een lang lijst klachten inge diend, die varieert van lekkages, klem mende deuren en ontbrekend schilder werk tot het niet aanwezig zijn i LEIDEN Bij de bouw van ongeveer 400 woningen in de Stevenshof zijn zoveel problemen gerezen, dat de oplevering is vertraagd. Volgens de eigenaar van de huizen, de Woningbouwvereniging Lei den, zal de vertraging minimaal vier we ken bedragen. De woningbouwvereniging heeft de betrokken aannemer Van Wij nen Bouwmaatschappij B.V. gesom meerd maatregelen te nemen om de pro blemen op te lossen. Het gaat om huizen in vlek 15 in de Stevenshof. Dat betreft woningen in de omgeving van Rie Cra- merlaan. Tot dusver zijn er 90 huizen op geleverd, soms vertraagd en soms met veel problemen. Zo was in een aantal ge vallen de elektriciteit en het gas nog niet aangesloten, werkte de verwarming nog jbroa kap is nog het meest bijzondere aan het pandje aan de Zuid- m jel 24. De kap is zeer hoog en er is een groot lichtvenster in bebracht. Nu zit er nog plastic maar dat moet glas worden. het architectenbureau Barkema, Van Eerenbeemt en Veen, dat verantwoordelijk is voor de verbouwing van het id, is Zuidsingel 24 één van de weinige panden in Leiden dat dergelijke kap heeft. Het pandje dat in zeer slecht staat ver- rde, wordt momenteel opgeknapt. Er is een extra verdieping iet pandje gemaakt, die de toekomstige bewoners veel extra nte geeft. De kap was zo slecht dat een geheel nieuwe moest den gebouwd. Verder werden onder meer nieuwe gevels ge- seld. Het pand is eigendom van de Stichting Het Kleine Leid- l/Voonhuis. Deze stichting koopt in slechte staat verkerende ten in Leiden, knapt ze op en verkoopt ze weer. Op die ma- probeert de stichting kleine panden in de stad te behouden, irkzaamheden worden in januari afgerond. Yoetcomplica ties Diabetes Vereniging Nederland houdt van- wond een voorlichtings- Iijeenkomst over voetcom- De orthopeed dr. \.M. Bloem houdt een le en er is gelegenheid 'oor het stellen van vra ten. De bijeenkomst heeft im acht uur plaats in het Jebouw 50 van het Acade- tiisch Ziekenhuis Leiden ian de Wassenaarseweg 6. )pazio Trio 'iet Spazio Trio geeft van- 20.30 bij Stichting lurch t aan de Burgsteeg t. Het trio bestaat uit 'ünther Sommer (slag- zerk). Conny Bauer 'rombone) en Raoul van er Weide (contrabas en ello). De toegangsprijs is 0 gulden, donateurs beta- m 5 gulden. TM i lei managers linggevend personeel". de titel van de le- ing die mr. C. Visser van- ivond om acht uur houdt n het Holiday Inn hotel in ieiden. Visser is directeur het Randstad Instituut Toegepast Absoluut Management in Wasse- KNOV Het afdeling Leiden van het KNOV houdt morgen in het Anthonius Clubhuis aan de Lange Mare een al gemene ledenvergadering. De bijeenkomst begint om 20.00 uur. Na het huishou delijk deel zijn er om ne gen uur lezingen, verzorgd door het Gewestelijk Ar beidsbureau, over wat het GAB doet voor onderne mers in het midden- en kleinbedrijf. De toegang is gratis. an krant ontvangen Bel tussen 11 1940 vrleehtg. van J.1 30-4-1941 vrl.. echtg. van J. van Klai Velthuijzen. geb. 8-10-1904 man; J. Zevenhoven, geb. 3-3-1923 man; A. J. de Boer. geb. 23-2-1917 man; A. de Haas. geb. 25-7-1895 vrl., geh. gew. met W. Beij; A. L. Friesema. geb. -7-7- 1914 man. G.J. Prevo, geb. 17-10- 1916 man; D Lamme. geb. 4-3-1908 vrl.; I. van Ligten. geb. 9-7-1927 vrl.. echtg. van E N. Klink; J. van Kom mer. geb. 30-1-1917 vrl., echtg. van P L. den Boer; R. Verberk. geb. 13-6- 1925 man; A. K. van der Weg. geb. 24-5-1909 man; G. C. van Diest. geb. 16-4-1906 man; A. C. J. van Ravens- berg. geb. 25-3-1892 man. VVD EN CDA WILLEN OVERLEG MET WINKELIERS NIET VERSTOREN LEIDEN De afwikke ling van het verkeer op de Breestraat heeft twee spalt gezaaid in het colle ge. Op een voorstel van de PvdA en Links Lei den om deze week bij de begrotingsbehandeling vast te leggen dat het openbaar vervoer in de Breestraat moet blijven, is door de VVD afwij zend gereageerd. Ook het CDA is van mening dat met een dergelijk voorstel de onderhande lingen met de winkeliers worden gefrustreerd. VVD en CDA willen niet eerder over de Bree- straat praten dan na de proef die in januari ge houden zal worden. -;j Zoals bekend zouden de win- keiiers het liefst zien dat de Breestraat geheel autovrij wordt gemaakt. Eerder bleek dat een meerderheid van de 'j gemeenteraad voor handha ving van het openbaar ver- L WG zorgt voor vrolijke noot LEIDEN Tot op heden waren de bijdragen van Leiden Weer Gezellig (LWG) voor een groot deel van de gemeenteraad aan leiding koffie te gaan drin ken. Gisteravond wist lijst trekker Bernard Stöxen met zijn eerste volwaardi ge redevoering algehele aandacht te trekken vooral vanwege de vrolijke noot die hij toevoegde. Hij noemde het college een legbatterij waarin slechts burgemeester Goekoop als scharrelhaan zich aan de beklemming weet te ont trekken. Hij hield voorts een pleidooi om terwille van de vrouwengeschiede nis naast het handhaven van het huisje van Goeie Mie de in Leiden geboren zangeres Mary Servaes te eren met een naar haar te i „straat zonder naam". zend... der Nat (VVD):afwij- voer in de Breestraat is. Vol gens de PvdA en Links Lei den getuigt het van duide lijkheid nu al de grenzen van het overleg met de winke liers aan te geven. „Het zou slechts huichelarij zijn om te suggereren dat alles nog open ligt. Dat frustreert een goed overleg-klimaat", aldus LL- fractievoorziter R. van Lint. VVD-fractievoorzitter M. van der Nat noemde het voorstel van zijn twee coali tiegenoten echter onzorgvul dig. „Een gemeenteraad die inspraak hoog in het vaandel heeft staan, kan dat niet ma ken", aldus Van der Nat. Met het CDA vond hij bovendien dat de begrotingsbehandeling te weinig gelegenheid bood voor een afgewogen discussie over dit onderwerp. De ver wachting is dat het voorstel van PvdA en LL het met steun van D66 zal halen. Onduidelijk is of dat ook geldt voor een voorstel van de PvdA om de binnenstad van Hooglandse Kerk tot aan stadhuis autovrij te maken. Het college heeft zich hier nog niet duidelijk over uitge laten. Van der Nat zei giste ren echter dit voorstel te wil len betrekken bij de discussie over het Verkeers Circulatie Plan dat volgend jaar in de gemeenteraad wordt behan deld. Het college heeft zich inmid dels uitgesproken over de 57 moties die door de fracties zijn ingediend. Verdeelheid tussen PvdA, LL en VVD blijkt ook te bestaan over een oproep aan Shell zich uit Zuid-Afrika terug te trek ken. Het college oordeelt po- ■BEGROTING'871 sitief over het voorstel om mensen die hun hond niet aangeven een boete op te leg gen van 76 gulden (een jaar belasting). Ook wil het colle ge bekijken of het mogelijk is honden te toegang tot kin derspeelplaatsen te ontzeg gen. Ter voorbereiding van een mogelijke herziening van de erfpachtvoorwaarden zal het college een nota uitbren gen over de ervaringen om grond aan bedrijven slechts te verhuren. SAMENWERKING MET LINKS LEIDEN STEMT VVD TOT TEVREDENHEID LEIDEN Na zich aanvan kelijk tegen uitbreiding van het PvdA-VVD college te hebben verzet, hebben de li beralen inmiddels vastgesteld dat met Links Leiden goed is samen te werken. Dat bleek uit de algemene beschouwin gen van VVD-fractievoorzit ter M. van der Nat gister avond in de gemeenteraad. Ook PvdA en Links Leiden toonden zich tevreden. De beschouwing van D66-leider J. Hoekema viel in het na- j deel van het college uit: „Het j politieke profiel van de VVD verlinkst. „...niet r™rf7rFvëïUagd"U™^ JelH°<*e!?a (f66): nog weinig bewijzen heb ge- inkst... zien dat het beleid door de komst van Links Leiden verlinkst is". Het CDA deed het beleid verwijzend naar Erasmus af met „veel zotheid, weinig lof". „Continuering van het beleid van het vroegere PvdA-VVD college zou weinig of niet verschild hebben van het beleid van dit college", aldus Hoekema die vaststelde dat de meest wezenlijke politieke beslissingen binnen de PvdA-fractie worden genomen. „De verhoudingen in de fractie van de PvdA zijn naar mijn inschatting belangrijker voor de besluit vorming dan de verhoudingen in de gemeenteraad", stelde Hoekema vast. De inbreng van.de grootste oppositiepartij, het CDA, is volgens Hoekema vaak beneden niveau. Dit CDA volstond met de opmerking dat voor de partij „de teleurstel ling over het ongewild voortduren van de oppositierol groot is geweest", aldus fractievoorzitter J. Walenkamp. Hij noemde het een geruststellende gedacht dat de invloed van zijn partij op rijksniveau aanmerkelijk groter is en stelde dat zijn fractie hiervoor plaatselijk de tol moet betalen. „Als het CDA in Lei den net zo lang in de oppositie moet blijven als het landelijk deel uit maakt van de regering, dan heeft mijn fractie er vre de mee om tot diep in de 21-ste eeuw in Leiden in de opposi tie te blijven". Volgens Links Leiden fractievoorzitter R. van Lint behoeft niemand er op te rekenen dat zijn partij voortij dig van het college zal afhaken. Een verwachting die door zijn liberale collega Van der Nat werd gedeeld: „De uitbrei ding van de coalitie met Links Leiden heeft het college niet aan daadkracht doen inboeten. De metamorfose van actiege- richte oppositiepartij tot een heuse collegepartij heeft Links Leiden in een geheel andere positie gebracht dan wij van haar gewend zijn". CDA: NU GEEN GELD UITTREKKEN VOOR NIEUW BELEID na LEIDEN Het CDA en de collegepartijen zijn het on eens over de wijze waarop er geld uitgetrokken moet wor den voor nieuw beleid in 1987. Volgens het CDA staat de aanstaande bezuinigingso peratie niet toe dat nu al een miljoen gulden wordt vrijge maakt voor nieuwe uitgaven. De collegepartijen (en D66) hechten er waarde aan nu al de bereidheid tot nieuw be leid uit te spreken. Het nieuwe beleid behelst onder meer extra uitgaven ter versterking van verschil lende gemeentelijke afdelin gen, voor het schoonhouden van de stad en ondersteuning van diverse particuliere initi atieven. Het nieuwe beleid werd al bij de vorming van dit college vastgesteld. De discussie hierover gister avond in de gemeenteraad nam een wat schimmig ka rakter aan omdat alle partij en er van uit gaan dat de be groting van de gemeente Lei den door GS toch niet zal worden goedgekeurd. In dat geval is er ook geen geld voor nieuw beleid. Reden voor het onthouden van goedkeuring kan zijn dat in de begroting de laatste bezui nigingsmaatregelen van de regering niet zijn verwerkt. Het bracht overigens vrijwel alle partijen tot de conclusie dat „lang praten over de be groting op dit moment wei nig zinvol is". Zoals de ge meentewet voorschrijft is de begroting gebaseerd op de stand van zaken op 29 april van dit jaar. Maatregelen van de regering die daarna wer den vastgesteld, zijn door het college niet verwerkt omdat het effect ervan niet duide lijk was. Het college wil op deze wijze ook protesteren te gen het rijksbeleid dat het voeren van een plaatselijk fi nancieel beleid naar de me ning van B en W onmogelijk maakt. Op papier is de begro ting sluitend maar in de praktijk is duidelijk dat Lei den volgend jaar met een te kort van circa drie miljoen kampt. Dit tekort dreigt in 1990 op te lopen tot 15 mil joen gulden. Begin volgend jaar gaat een bezuinigingso peratie van start om de Leid se begroting in positieve zin om te buigen. Het is de eerste maal dat bij bezuinigingen gedwongen ontslagen waar schijnlijk zijn. Volgens D. Van Duijn (CDA) had het college wèl moeten inspelen op de aangekondig de maatregelen van de rege ring, bijvoorbeeld door geen geld uit te trekken voor nieuw beleid. Door dat niet te doen „heeft het college een kans gemist op goedkeuring van de begroting door GS", stelde Van Duijn. CDA-frac- tievoorzitter J. Walenkamp sprak in dit kader zelfs van „onbehoorlijk bestuur". Het CDA vindt overigens niet dat er extra uitgaven ongewenst zijn maar wil deze beslissing i later moment uitstel- Mochten GS goedkeuring onthouden aan de Leidse be groting, dan betekent dit dat er geen geld beschikbaar is voor nieuwe uitgaven en de voorgaande goedgekeurde begroting slechts voor twee derde mag worden uitge voerd. Tegen de tijd dat GS hun standpunt over de Leid se begroting bepalen, is de eerste bezuiningsoperatie echter al goeddeels achter de rug en het beeld van de fi nanciële situatie ingrijpend gewijzigd. Pas een week gele den keurden GS de begroting voor dit jaar goed. AANVAARDBARE GRENZEN OVERSCHREDEN: LEIDEN „Het komt voor dat vrijwilligers, nadat ze 's morgens bij het koffieschen- ken hebben geholpen, twee keer achtereen met iemand naar het ziekenhuis moeten. Bij elkaar is dat een hele dag taak. Sommige directies gaan zelfs zo ver dat zij de vrijwilli gers bij aankomst een lijst overhandigen, waarop staat wat ze achtereenvolgens moe ten doen". Dat was één van de verontwaardigde opmerkingen die gisteravond werden ge maakt tijdens een bijeenkomst over de bezuinigingen in de bejaardenzorg in het bejaar dencentrum Rijn en Vliet. De emoties liepen soms hoog op in de geheel gevulde recre atiezaal van Rijn en Vliet. Be jaarden, hun familieleden, vertegenwoordigers van oude renbonden, Statenleden, de Leidse wethouder van oude renbeleid en directieleden van verzorgingshuizen waren het er over eens: het rijk eist te veel van de bejaardenzorg. Mi nister Brinkman van WVC werd als de grote boosdoener bestempeld, die de bejaarden de duimschroeven aandraait. De bezuinigingen treffen voor al de personeelsbezetting, waardoor de werkdruk in het bejaardenhuis te zwaar wordt. Hoog ziekteverzuim, geen geld voor vervanging en daardoor nog grotere belasting van het personeel Zijn het gevolg, zo was de tendens van de klach ten. Op vrijwilligers wordt een onevenredig zwaar beroep ge daan, waardoor de bejaarden nauwelijks meer de aandacht krijgen die ze nodig hebben. Mikpunt van spot was de door het rijk gehanteerde norm bij het bepalen van het aantal personeelsleden bij tehuizen. Daarbij wordt per bewoner vastgesteld hoeveel tijd er met de verzorging gemoeid is. „De gestelde normen beogen niets minder dan olympische presta ties. Voor het opmaken van een bed heeft een verzorgster welgeteld één minuut", aldus mevrouw A. de Vink van de familieraad van Rijn en Vliet. De aanwezige leden van Pro vinciale Staten wezen erop dat de provincie niet meer kan be steden dan het door het rijk beschikbaar gestelde geld. „De provincie Utrecht kiest er bij voorbeeld voor om tehuizen te sluiten. Wij proberen de druk wat meer over de tehuizen te verdelen", aldus T. de Boer van de PvdA-fractie. Me vrouw L. Offringa (CDA) be nadrukte nog eens dat de eventuele bouw van het be jaardenhuis Zijloever niet ten koste zal gaan van de ningen in de overige bejaar denhuizen in Leiden. Uiteindelijk besloten de aan wezige instanties tot het op stellen van een zwartboek over de situatie in de Leidse tehuizen, om dat tezijnertijd aan te bieden aan minister Brinkman. Ook ging er een te lex uit naar het ministerie van WVC, waarin gemeld werd dat de grenzen van het aan vaardbare waren overschre den. Inmiddels is overigens bekend geworden, dat minister Brink man een eenmalig bedrag van 80 miljoen gulden ter beschik king heeft gesteld om de be jaardenoorden te steunen. LEIDEN Vrouwelijke werkzoeken den krijgen bij de gemeente absolute voorrang bij de werving van nieuw Eiersoneel. Binnen vier jaar wil het col- ege dat het ambtenarenkorps voor een derde uit vrouwen bestaat. In de prak tijk betekent dit dat vrijkomende ar beidsplaatsen voor 60 procent aan vrouwen worden toegewezen. Dit beleid heeft het college vastgelegd in een gisteren verschenen nota die de titel „Een eerlijke kans op werk in Lei den" heeft meegekregen. In de nota worden voorstellen gedaan om de in diensttreding van vrouwen, langdurig werklozen en leden van etnische min derheidsgroepen bij de gemeente te be vorderen. De nota spreekt zich het dui delijkste uit over de eerste groep. Zo zal bij de selectie voor alle functies de voorkeur worden gegeven aan vrou wen die aan de gestelde eisen voldoen ook wanneer het om banen gaat waarin vrouwen reeds zijn oververtegenwoor digd. Wanneer na ontvangst van de sol licitatiebrieven blijkt dat zich onder de geïnteresseerden geschikte vrouwen bevinden, zal de verdere sollicitatiepro cedure zich tot deze groep beperken. Daarnaast wil het college bevorderen dat op typische mannenafdelingen ten minste twee vrouwen werkzaam zijn. Omdat veel vrouwen er de voorkeur aan blijken te geven in deeltijd te wer- mate .g ken, zal het mogelijk worden gemaakt (62 procent) terwijl nog geen tien pro- om alle leidinggevende functies in cent van de mannen dit doet. De con- deeltijd te vervullen. Ook hier geldt dat clusie is dat het bevorderen van deel de vrijkomende banen in deze categorie tijd tot op heden slechts een herverde- de komende jaren voor minstens zestig ling van arbeid tussen vrouwen onder procent door vrouwen wordt ingeno- ling tot gevolg heeft gehad. Daarnaast wijst het onderzoek uit dat het aantal vrouwen in hogere functies de laatste jaren niet is gestegen wat ook geldt voor hun aandeel in technische beroepen. Tenslotte blijkt het aantal vrouwen dat na een periode van niet- werken bij de gemeente weer aan de slag gaat zeer klein. Uit een onderzoek is gebleken dat het vrouwvriendelijke personeelsbeleid van de gemeente tot op heden slechts ten dele succes heeft gehad. Weliswaar is het aantal vrouwen in gemeente dienst toegenomen maar Leiden scoort op dit punt nog altijd lager dan verge lijkbare gemeenten. In toenemende 0eze handige opvouwbare Quartz reiswekker, uitgevoerd in donkerbruin kunstleer, is voor u wanneer u ons een nieuwe abonnee opgeeft In opgevouwen toestand meet de wekker slechts 8 x 8 1,5 centimeter. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eeiste twee weken gratis. No I Süi Noteer als nieuwe abonnee i Naam Adres i gaande Postcode/plaats: Telefoonjvoor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnement betaald per 0 maand automatisch betalen f 23,04 0 kwartaal acceptgiro f 68,93 Stuur als dank de reiswekker naar Naam:Voor Adres: I Postcode/plaats: I Stuur deze bon ingevuld aan de Leidse Courant, Antwoordnummer I 998, 2500 Vd Den Haag (postzegel betalen wij). CeidaeGoma/ni

Leidse Courant | 1986 | | pagina 11