Vladimir Horowitz: eenmalig en onnavolgbaar Rotterdams Philh. Orkest speelt te luidruchtig 0 y Iron Maiden: heavy metal met gevoel voor theater Vernieuwing zet door op cabaretfestival KUNST £eidóe Soman t MAANDAG 24 NOVEMBER 1986 PAGINA Record-bedrag voor Constable LONDEN Op de Londense kunstveiling Christie's is gisteren een record bedrag van 2,7 miljoen pond (7,6 miljoen gulden) betaald voor een landschap van de Engel se schilder John Constable, het hoogste bedrag dat ooit voor een Constable werd neergeteld. Het doek, „Flatford lock and mill" (sluis en molen van Flatford) is een halve eeuw vermist geweest, maar werd begin jaren tachtig te ruggevonden in een particuliere Amerikaanse verzameling. Het schilderij, dat dateert van rond 1810. werd door de Londense kunsthandelaar Agnew gekocht in opdracht van een onbekende cliënt. Dieuwertje Blok stopt met „Drie Vrouwen" HILVERSUM - Met ingang van 15 december, de volgende aflevering van het VARA-programma „Drie Vrouwen", zal Dieuwertje Blok er niet meer bij zijn. Zij wordt ver vangen door Astrid Joosten. Dieu wertje meent haar werkzaamheden voor dit programma niet langer te kunnen combineren met haar ove rige werk. Zij blijft verbonden aan „De nacht klinkt anders" en „Va ra's film- en videonieuws". Astrid Joosten werkt al vier jaar als om- roepster bij de VARA en presen teerde mede het programma „Bij Koos". Petra Laseur op de been DEN HAAG Petra Laseur, hersteld van haar val van het to neel, speelt weer haar rol van Gertrud in de Hamlet-voorstelling door het Publieksthea- ter. Deze omstreden produktie die niette min volle zalen trekt, loopt in de landelijke theaters tot eind de cember. In de Haagse Koninklijke Schouw burg is deze produktie, met Petra, te zien van 27 t/m 29 november. Holland Festival op jacht naar sponsors AMSTERDAM De Holland-Festivaldirectie wil voor 1987 anderhalf miljoen gulden via sponsoring bijeen zien te krijgen voor dekking van het totale budget van 9 miljoen gulden, waaraan Amsterdam en rijk samen 4 miljoen bijdragen. Volgens direc teur 's-Gravensande ziet het er nu al naar uit dat het streefbedrag van sponsors zeker bijeenkomt. De KLM wordt met een bijdrage van 300.000 gul den in de vorm van vervoersfaciliteiten hoofd sponsor van het Holland-Festival. Het bedrijf heeft met Holland Festival een samenwerkingsovereen komst van drie jaar gesloten dat ook voorziet in het bekend maken van Holland-Festivalactivitei ten in het buitenland. De luchtvaartmaatschappij krijgt daarvoor in de plaats de verkoop van kaar ten in het buitenland en vermelding van de naam op onder meer programma's. Intussen hebben zich al meer sponsors gemeld, waaronder De Volks krant en de Nederlandse Spoorwegen. Première bij Ned. Dans Theater DEN HAAG Het Nederlands Dans Thea ter brengt zijn derde programma van dit sei zoen „Piano-Rag-Music and Tango" van Uwe Scholz op de gelijknamige muziek van Igor Strawinsky in première op 27 november in het Circustheater in Scheveningen. De mu ziek wordt solo vertolkt door pianist René Eehkart. Het ballet duurt acht minuten en is gebaseerd op de klassieke techniek. Het wordt uitgevoerd door één man, Lionel Ho- che. Op het programma staan behalve het nieuwe werk: Ballet Scènes van Hans van Manen, muziek Strawinsky, Silent Cries van Jiri Kylian, muziek Claude Debussy, en For gotten Land, eveneens van Kylian, muziek Benjamin Britten. Aan de uitvoering van deze drie balletten werkt het Nederlands Bal letorkest mee onder leiding van Roelof Dries ten. Scatman Crothers overleden LOS ANGELES De zwarte Amerikaanse acteur Scatman Crothers, onder meer bekend van de films „One flew over the cuckoo's nest" en „The Shining" is zaterdag in Los Angeles aan kanker overle den. Hij was 76. Crothers, een vriend van filmsterren als Jack Nicholson, Clint East wood en Mickey Rooney, heeft nog in tientallen andere films gespeeld, waaronder „Hello Dolly", „The Great White Hope", „Lady Sings the blues". „The Shootist", „Silver Stre ak" en „Twilight Zone: the movie". PREMIER LUBBERS WAS ZUN KAARTJES VERGETEN AMSTERDAM „Bij deze ene keer nog zal het nu wel blijven", zei een chique geklede dame bij het verlaten van het Am sterdamse Concertge bouw, de wangen rood van opwinding. „Ik zie hem niet gauw een twee de keer komen. Dit is eenmalig". „Morgen meld ik mij ziek. Ik wil die muziek nog één dag vasthouden en doorléven", verzuchtte een man tegen zijn vrouw, terwijl hij zich een weg baande richting garderobe. Een paar minuten eerder had de 82-jarige Amerikaanse pia nist van Russische afkomst Vladimir Horowitz na een zinderend concert wuivend met zijn onafscheidelijke gro te witte zakdoek afscheid ge nomen van de stampvolle, jui chende Grote Zaal. Drie keer (of was het vier keer?) had hij zich terug laten roepen, twee keer een toegift gespeeld en nu was het welletjes. Met een kort, niet mis te verstaan, af werend gebaar naar de vleu- gel en naar het opdringende publiek, dat hij een ogenblik quasi bestraffend aankeek, maakte hij duidelijk niet meer te willen spelen. Nog een vriendelijke blik naar een applaudisserende koningin Beatrix en prins Claus op het frontbalkon, de zakdoek een paar maal boven zijn hoofd snel in het rond zwaaiend, nog een rare gri mas naar iemand op de eerste rij en dan weg. Uit is uit. Punt. Zo is Horowitz. Grillig, onvoorspelbaar, maar ook eenmalig en onnavolgbaar in zijn muziek. Vandaag vliegt hij met zijn vleugel, zijn stem mer en zijn vrouw Wanda (de dochter van dirigent Arturo Toscanini), die hem op zijn glorieuze toernee door Europa vergezeld hebben, terug naar New York, naar zijn veertien kamers tellende, riante huis op de Upper East Side in Manhattan. Hij houdt van rust. Vergeten Het Concertgebouw liep al een uur voordat het concert zou beginnen (Horowitz con certeert nooit voor vier uur 's middags, omdat hij zich dan het sterkst voelt) vol. Onder de bezoekers talloze Amerika nen, Britten, Duitsers, Fran sen, een handjevol Japanners en* veel prominenten, onder wie behalve het koninklijk paar, premier Lubbers en zijn vrouw Ria, die hun kaartjes waren vergeten wat dank zij de persoonlijke tussenkomst van directeur Sanders toch op zijn pootjes terecht kwam, de ministers Brinkman (Cul tuur). Ruding (Financiën), De Korte (Economische Zaken), maar ook oud-premier Zijl stra, president-commissaris Wagner van Shell, president Duisenberg van De Neder- landsche Bank en de jazzpia nist Louis van Dijk, om er maar een paar te noemen. Een concert voor mensen die het betalen kunnen. Dat wel. De kaartjes kostten tweehon derd gulden per stuk (er wa ren er maar een paar van vijf tig en honderd gulden) want Horowitz stelt ook financiële eisen, zoals een gage die om en nabij de vijf ton bedraagt. Het tekort werd bijgepast door een krantenconcern, de sponsor van het concert. Geen TV Televisie, noch radio waren aanwezig, omdat Horowitz tij dens zijn concerten die appa ratuur niet om zich heen wenst te hebben. „Ik ben er voor het publiek in de zaal", vindt hij, zoals een camera man van het NOS-journaal kon vaststellen toen hij tij dens het oorverdovende slo tapplaus op het podium van de aandoenlijk zwaaiende Ho rowitz een kort shot wilde maken. De maestro - enigs zins vermoeid -beklom juist weer het podium. Plotseling zag hij zich met een stuk of tien fotografen en de camera man geconfronteerd. Met on verwacht veerkrachtige tred liep hij recht op de camera man af, waardoor deze met camera en al een reeks snelle, ongewisse pasjes achterwaarts moest maken. De tv-opname die voor 24 de cember over Horowitz in het vooruitzicht is gesteld, zal van dit concert dus niets laten zien. Maar misschien komt er toch ooit een plaat of com pact-disc van dit optreden op de markt, want het Concert gebouw maakt van elk optre den een archiefopname. Zoals gezegd, het concert was voor een kleine groep geluk kigen. wat in dit verband een wanklank mag heten, maar het deed aan de schoonheid van de muziek uiteraard niets af. Horowitz speelde zoals hij dat alleen maar kan. Bijna venijnig Zijn verschijnen door de rode gordijnen bij de kleine trap naar het podium was hoewel in het Concertgebouw terug, voor het eerst na 46 jaar terug in Nederland (zijn laatste con cert was in het Kurhaus). Het publiek veerde overeind, klapte en joelde nog voordat hij één noot gespeeld had. Dat vond hij overdreven en hij liet het merken. Met een bijna venijnig gebaar maande hij de zaal tot stilte, die gehoorzaam reageerde. Met een paar se conden was het muisstil. Ho rowitz legde zijn zakdoek in de vleugel. Hij opende met twee sonates van Scarlatti, één van zijn lie velingcomponisten (in E grote terts, Longo 23 en Longo 224), oorspronkelijk gecomponeerd voor klavecimbel. Alleen de nog jonge, in '82 overleden Bach-vertolker Glenn Gould kon hem in dit opzicht evena ren door een vleugel de klankkleur van een klave cimbel te geven. Het blijft een stilmakende er varing oude handen zo licht te zien spelen. Horowitz mag er dan een grote hekel aan hebben dat mensen niet al leen luisteren maar ook ko men om hem te zien spelen, juist zijn gebaren en mimiek zijn onlosmakelijk met zijn spel verbonden. Het laat iets zien over de manier waarop hij met de muziek communi ceert; een communicatie waarop sommige critici hem aanvallen omdat hij niet speelt wat er staat, soms zelfs fouten maakt maar door an deren wordt aanbeden omdat hij speelt „als Horowitz", ro mantisch, daarom ongenaak baar, uitgesproken eigenzin nig, en daarom briljant. Vervelend Van Mozart, waar volgens de kenners zijn eigenzinnigheid het best tot uitdrukking komt, Vladimir Horowitz neemt, zwaaiend met zijn zakdoek, afscheid van het publiek na afloop van het eenmalige concert dat hij gistermiddag gaf in het Concertgebouw. speelde hij achter elkaar het adagio in b kleine terts (KV 540), het rondo in d grote terts (KV 485) en de sonate in c grote terts (KV 330). Zijn pla tenproducent Thomas Frost, met wie Horowitz zeer be vriend is en met wie hij een keer per week eet, zegt over de manier waarop Horowitz Mozarts rondo's speelt: „Hij vindt nu eenmaal dat ze met twee slagen per maat uitge voerd moeten worden en dus speelt hij ze zo. Dat voorkomt dat ze te langzaam en verve lend worden. Een rondo is tenslotte een dans, zegt hij al tijd". Met twee etudes van Aleksan- der Skrjabin, wiens dochter Yelena (nu 86 jaar) hij begin dit jaar tijdens een muzikale en ook emotionele tour d'ho- rizon in zijn geboorteland Rusland ontmoette, keerde hij misschien in gedachten naar die momenten terug (etudes in cis kleine terts opus 2 nr 1, en dis kleine terts, opus 8 nr 12). Hield hij bij Mozart en Scarlatti zijn lichaam zo goed als stil en leken de klanken alleen uit zijn armen te vloei en, nu bewoog hij zijn hele li chaam. „Je moet de vleugel laten zingen, zingen, zingen zei hij ooit tegen zijn beroem de leerling Byron Janis (die door rheuma aan een van zijn handen nooit meer kan spe len). Hij deed dat. Na de pauze waren het Schu mann (Arabesque opus 18), Liszt (sonetto 104 del Petrarca en Soirées de Vienne, valses- caprices d'après Franz Schu bert, nr 6) en Chopin (twee mazurka's en scherzo nr 1 in b kleine terts, opus 20). Op nieuw het mystieke commu niceren met de muziek: in een rust van twee, drie seconden beweegt hij zijn handen om hoog, alsof hij tonen zoekt of in een flits nadenkt. „Slonzebonzerig" Jan Willem Hofstra, schrijver en kunstcriticus (78 jaar): „Ik vind het slonzebonzerig wat hij nu doet. Hij heeft natuur lijke een waanzinnige routine maar hij is een sloddervos en een ijdele clown. Maar dat mag hij van mij omdat hij zo'n grote man geweest is en nog is. Want je komt niet aan de top als je het niet kunt". Ook jonge, modern geschool de pianisten (vooral feilloze techniek, dan gevoel en inter pretatie), zoals de 32-jarige Ronald Brautigam hebben hun kritiek. Brautigam die zelf wegens een concert elders er niet bij kon zijn, schrijft in het fraai uitgevoerd program maboek: „Hoezeer ik hem ook bewonder, muzikaal zet ik er af en toe wel eens vraagte kens bij. Het is in de eerste plaats Horowitz en dan pas de componist". Misschien hebben zij gelijk; het doet er niet toe. Op het balkon zat ook de 61-jarige Harriëtte Smit uit Amster dam, al vanaf haar geboorte blind, maar niettemin al 55 jaar pianiste. „Voor de lol" speelt ze entertainment in de Half Moon Bar van het Hilton Hotel in Amsterdam, wat ze al vijftien jaar doet. Zij zag en hoorde Horowitz vele jaren geleden op een toernee door Engeland. „Ik geloof dat hij nog steeds met platte vingers speelt. Is dat zo?", vraagt ze, doelend op zijn laag hangende polsen waardoor hij als het ware met zijn vingers op de toetsen moet slaan. Op het be vestigende antwoord, zegt ze: „En toch is het zo fantastisch mooi. Dat kan alleen maar hij. Door die bijzondere handen". ED FIGEE Iron Maiden met Bruce Dickinson (vocalen), Dave Murray (gitaar), Adrian Smith (gitaar), Steve Harris (basgitaar) en Nicko McBrain (drums). Groenoordhallen, Leiden. Gisteravond. Met de wijsvinger en pink vooruitgestoken en wild schuddend met het hoofd trakteerde* een bomvolle Leidse Groenoordhal zich gisteravond op een avond je Iron Maiden. Gekleed in spijkerbroeken, t-shirts met Eddie en jasjes, arm banden en riemen, die ruim waren voorzien van glimmende spijkers pre senteerde het publiek zich als een eenheidsworst, die liters bier achterover sloeg en af en toe wild om zich heen mepte als de ge moederen wat al te verhit raakten. De gebeurtenissen in de zaal toonden een redelijk overeen komst met wat zich bij W.A.S.P. (het voorprogramma) afspeelde (eenheidsworst), maar vormden een schrille te genstelling met wat Iron Mai den te bieden had. Met veel gevoel voor theater liet het vijftal horen dat heavy metal meer kan zijn dan het over het publiek uitstorten van een ge luidsmuur. Hoewel Bruce Dic kinsons stemgeluid aan het be gin van het optreden verdronk in het gitaargeweld van Dave Murray en Adrian Smith, was er na een half uur spelen ruimte voor een wat subtielere aanpak. Toen kon Bruce's hoge, wat schrille stem rustig voortkabbelen op een zee van heel fraaie gitaarklanken, die soms al improviserend uit groeiden tot symfonie-achtige proporties. Het duo-spel van Murray en Smith was een lust voor het oor, al kwam het nergens tot een echt gevecht. Behalve in de zaal, waar een toeschouwer een aantal linksen moest in casseren, gebeurde dat wel tus sen de Iron Maiden-mascotte Eddie en zanger Bruce Dickin son. Tijdens „Aces High" kwam de zeker vijf meter lan ge Eddie het podium opzetten en begon een vuurgevecht met Dickinson. Later tijciens „Iron Maiden", het laatste nummer voor de toegiften, tilde deze kruising tussen een robot en een in ontbinding verkerend lichaam drummer en gitaris ten een paar meter van het po dium. Iron Maiden weet, mede door deze combinatie van muziek en theater, als geen andere he avy metalgroep te boeien. Hoewel het door de jaren heen zo'n beetje hun handelsmerk is geworden, is het vooral de perfectie waarmee beiden worden geïntegreerd, dat Iron Maiden kon uitgroeien tot de keizer van de heavy metal. Gisteravond werd het vijftal opnieuw gekroond door een publiek dat de groep zo'n warm hart toedraagt, dat „Wasted Years" kon uitgroei en tot een hit. Er werd luid meegezongen met het materi aal dat behalve uit wat klassie kers, bestond uit nummers van de laatste elpee „Somewhere In Time". Als dank speelde de groep wat sterren uit de hemel en liet ze ook visueel neerda len, terwijl de in feestverlich ting-jasje gestoken Dickinson zei het heerlijk te vinden weer onder vrienden te zijn. HANS PIËT .ZINDROOM" WINNAAR CAMERETTEN86 DELFT De definitie van cabaret is aan herziening toe. Dat bleek het afgelopen week einde tijdens de finale van „Cameretten '86" in de Delftse Stadsdoelen. Winnaar van dit jaarlijkse concours voor aan komend cabaretiers werd het duo „Zindroom" uit Den Hel der. Net als de meeste andere deelnemers lieten ze zien dat de traditionele formule van „een liedje en een praatje" vrijwel afgedaan heeft. „Zindroom" bestaande uit Herman Boon en Bert Schui ling, hanteert de oude combi natie van de slimme en de .on benul, maar geeft er een ver rassende vorm aan. Met hun enorme tempo, perfekte sa menspel, snelle overgangen en het lef waarmee ze op het to neel tekeer gingen overdon derden ze het publiek. Ze ha len vakkundig alle stijlen door elkaar: een stukje toneel, een sketch, mime, een liedje en een traditionele conference. Het is vooral dat raffinement waarmee ze hun prijs gewon-» nen hebben; inhoudelijk raak te het slechts de oppervlakte. De tweede prijs, de publieks prijs en de „persoonlijkheid sprijs" gingen naar Ton Wes ter, de laatste kandidaat van het festival. Voor het publiek de beste, voor de jury nog niet goed voor een avondvullend programma. Maar in het half uur dat hij zaterdagavond vul de bleek hij degene te zijn die je 'de ontdekking' zou kunnen noemen. Wester is een grandi oos verteller. Hij kreeg de zaal plat met een verhaal over het kopen van klapstuk bij de sla ger, en hoe dat hem er toe bracht vegetarier te worden: hoe hij daarna teleurgesteld het vegetarisch restaurant ver liet, omdat „het eten daar ver heven werd tot een eredienst." Terwijl andere kandidaten-ca baretiers steeds in de verte aan een of andere bekende vakge noot deden denken hanteert Wester een heel eigen vertel stijl. Maar niet alleen dat is bij zonder aan hem, ook als tekst schrijver is hij goud waard. De jury, onder leiding van zangeres-actrice Gerda Haver tong, had nog een tweede prijs te vergeven. Die ging naar het Groningse duo „Harst en Hes-' selink". Zij brachten een pro gramma van overwegend lied jes, vrij traditioneel van opzet maar technisch, vooral muzi kaal, erg knap. Ze pakten de bekende grote 'thema's van deze tijd aan, werkeloosheid, toekomstverwachting, kern energie: bekende stof, maar goed verpakt. Het Camerettenfestival liet anders dan in andere jaren ne gen finalisten zien. Was er vo rig jaar nog één finale-avond van streng geselecteerde pro gramma's, nu waren er drie fi nale-avonden. Het gevolg was dat de spoeling deze keer wat dunner was. Vooral de eerste avond, afgelopen donderdag was er voor de zaal niet veel te beleven. Waarom bedroevende uitschieters als het Leidsch Studenten Cabaret worden losgelaten op een volle zaal is me een raadsel. De tweede avond was er be halve het winnend duo ook nog een andere opvallende en tertainer aan de beurt: Sjoukje Dijkstra, ongetijfeld een pseu doniem voor deze bonkige zwaargewicht. Met de grofheid die we nog kennen van het vroegere „Neerlands Hoop'' pakte hij de zaal aan. Onder werpen als „De Walletjes" en „Schaf de liefde af" waren suksesnummers. Hard, scherp en snel, zo zou je zijn humor kunnen omschrijven. Het „Cameretten" is doorgaans een goede graadmeter voor wat er ons de komende tijd aan cabaret op de planken te wachten staat. De teneur is duidelijk: grote groepen zijn uit de tijd. Het is nu de beurt aan duo's en solisten. Een an dere trend: cabaretiers laten zich niet meer zien als per soonlijkheden, maar spelen een rol: ze scheppen een per soonlijkheid, die ze meestal hun hele optreden vasthouden. Tenslotte is in de afgelopen dagen duidelijk geworden dat ook in het cabaret de automa tisering toeslaat: waar eerst nog een muzikant of een te genspeler voor werd inge huurd, maakt de eigentijdse cabaretier gewoon gebruik van een bandrecorder om te genaan te zingen of mee te converseren. Voor wie geïnteresseerd is in de nieuwe lichting cabaretiers: de KRO zendt vanmiddag en morgenmiddag op Radio IV een verslag uit van het festi- .val. TON VAN DE LANGKRUIS Casino Royal Grote belangsteling was er afgelopen zaterdag voor het gebeuren „Casino Royal" In Korzo, waar meer dan zestig artiesten belangeloos optraden voor het ANC. Tijdens het „multi-cultureel" festival werden onder meer optredens verzorgd door groepen uit Suriname, de Nederlandse Antillen en India, waren er performances van Nederlandse kunstenaars en onvervalste smartlappen van een travestiegroep. De sfeer was uitstekend, zoals mag blijken uit deze foto tijdens het optreden van het optreden van de Cawina Groep, die Creools volkstheater bracht. Voor een uitgebreide agenda, ook voor de ko mende dagen, raadplegen A men „UIT", de gratis we kelijkse bijlage van deze krant. IIDI ALPHEN AAN DEN RIJN EU- ROClNEMA I (Van Boetzelaer. straat 6. tel. 01720-20800): Aliens (12); 18.30, 21.15. wo. ook 13.45. EUROCINEMA II: Top Gun (al); 18.45, 21.15. wo. ook 13.45. EUROCINEMA III: n h 9'/» Weeks (16); 18.30. 21.15. wo. ook 13.45. EUROCINEMA IV: The Prolector (12); 18.45, 21.00. wo. ook 14.00. n w KINDERVOORSTELLINGEN EUROCINEMA IV: Feestelijks Revue van Tekenlilmsterren (al); wo. 14.00. LEIDEN LUXOR (Stationsweg 19. tel. 071-121239); Running Scared (al); 19.00, 21.15. wo. ook 14.30. LIDO en STUDIO (Steenstraat 39. tel. 124130); The Color Purple (al) 20.00; The Mission (12); 14.30. 18.45, 21.15. Heartburn (al). Top Gur (al). Down and out in Beverig Hills (al) 14.30. 19.00, 21.15, TRIANON (Breestraat 31, tel 123875): Emanuelle IV (16); 14 30. 19.00. 21.15. REX (Haarlemmerstraat 52. tel. 07 F 125414); Se* achter tralies (16) 14.30, 19.00, 21.15. KINDERVOORSTELLINGEN LIDO: Sneeuwwitje en de zeven dwergen (al); wo. 14.30. NOORDWIJK LIDO THEATER (Pr Bernhardstraat 56. tel. 01719-12800): Geen voorstellin- een KATWIJK CITY THEATER (Badstraöt 30. tel. 01718-74075): FX made by illusion (12); wo. 14.45. 19.00, 21.15. ma. di. 19.00, 21.15. CITY THEATER eeh. II: Jewel ol the Nile (al); tijden l (al); tijden zie City I. CITY THEATER III: Commando's vallen aan (al) tij den zie City I. CITY THEATER IV: Drie mannen en een wieg (al); Tijden zie I. behalve wo-mid- dag. Pink Panther Festival (al); wo. 14.45. VOORSCHOTEN GREENWAY (tel. 01717-4354): Terms of en dearment (al); ma. di. wo. 20.15. The goonies (al); wo. 15.45. KINDERVOORSTELLING De fluit met de zes smurfen; wo. 14.00. WASSENAAR ASTRA 01751-13269): The jewel of the Nile; 20.00. KINDERVOORSTELLING Donald Duck in het wilde wes ten; wo. 14.00. DEN HAAG* ASTA 1 (Spui 27, tel. 463500): Heartburn (al); 14.00, 19,00, 21.30. ASTA 2 (Spui 27. tel. 463500): Aliens (12); 14.00, 20.15. ASTA 3: The man with one red shoe (al); 14.00. 18.45. 21.15. BABYLON 1 (naast Centraal Station. 471656): The color purple (al); 13.45, 20.00. BABYLON Top gun (al); 14.00. 18.45, 21.30. BABYLON 3: Sophie's choice (16); ma. di. wo. 13.45, 20.00. CINEAC 1 (Buitenhof 20. tel. 630637): Psycho III (16); 14.00. 18.45, 21.30. CINEAC 2: Legal eagles (al); 14.00. 18.45, 21.30. CINEAC 3. Down and out in Beverly Hills (al); 14.00. 18.48, 21.30. EUROCINEMA (Leywe< 910, tel. 667066): Aliens (12)f wo. 20.15. overige dagen 14.00 20.15. METROPOLE 1 (Carne- gielaan. tel. 456756): The mis sion (12); 14.00, 18.45, 21.30. METROPOLE 2: About last night (12); 14.00. 18.45, 21.30. METROPOLE 3: Hannah and her sisters (al): 14.00, 18.45, 21.30. METROPOLE 4: Walt Disney's Fantasia (al); 14.00, 18.45. Abel (al); 21.30. ME TROPOLE 5: Diavolo in corpo (16); 14.00, 18.45, 21.30. ODE- ON 1 (Herengracht 13. tel. 462400): Youngblood (al); 13.45, 18.45. 21.3Q. ODEON 2: Band of the hand (16); 13.45. 18.45, 21.30. ODEON 3: Running scared (12); 13.45, 18.45, 21.30. ODEON 4: Camorra (16); 13.45, 18.45, 21.30. LE PARIS 1 (Kettingstraat 12b, tel. 656402): Do peep-show (18); v.a. 12.15. LE PARIS 3: Dixie ray (18); v.a. 12.30. HAAGS FILMHUIS (Denneweg 56. tel. 459900): Zaal 1. 2 en 3: V.a. za. 22 nov. t/m za. 29 nov. Image and Sound '86; In 3 zalen dage lijks v.a. 12.00. KINDERVOORSTELLINGEN: Odeon 4: Assepoester; wo. 13.45. EURO CINEMA: Taran en de toverketel; wo. 14.00. PL Lei Zll uu GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE BI J UW KR ANT MCT INFORMATIE OVER FILMS,MUZIEK THEATER. RECREATIE,EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA Rotterdams Philharmonisch Orkest o.l.v. Hartmut Haenchen, m.m.v. Charles van Tassel, spreekstem, Philharmonisch Toonkunstkoor Rot terdam; Schönbergzaal Kon. Con servatorium In Den Haag, zaterdag- Of gastdirigent Hartmut Haen chen de wat droge en harde a- koestiek van de Schönbergzaal in het Kon. Conservatorium voldoende onderkend heeft, lijkt mij niet waarschijnlijk. Hoe het ook zij, hij liet zater dagavond het Rotterdams Philharmonisch Orkest, dat het 2de Serie K-concert van het RO had overgenomen, zo luidruchtig spelen, dat te vaak fijnere nuanceringen verloren gingen. En al heeft Alban Berg voor zijn Drie Orkeststukken op. 6 zeer groot orkest voorgeschre ven, zo hard en opdringerig hoeft deze muziek niet te klin ken. Haenchen legde m.i. te zeer de nadruk op het Mahle- riaanse, met name op het exhi bitionistisch element daarvan en deed zodoende te kort aan het eigen karakter van Berg, zoals in het 2de deel Reigen, dat een lichtere, nostalgieke toets verlangt. Eigenlijk kregen we dezelfde bezwaren bij Schönberg's A Survivor from Warsaw, na vrante muziek, die de ver schrikking van de vernietiging van het Warschauwer ghetto oproept. Ook hier de harde, ongenuanceerde aanpak. Zo moet de verteller (Charles van Tassel) aarzelend zijn hart- schokkend verhaal inzetten en het mannenkoor (Toonkunst Rotterdam van Jan Eelkema) eveneens zacht en steed krachtiger de oude Joodse loofsbelijdenis zingen. Het el fect ging verloren, ook al om dat de met microfoon vei sterkte spreekstem de dunner orkestklank overstemde. Maar stonden deze werken 0 topniveau, wat we daarna horen kregen in Responso val Matthus, leek een quasi-humfl ristisch kommentaar op alom bekende muziek, zoals Stra winski's Sacre, sprookjes- nachtmuziek uit de Duitse Ro mantiek (Mendelssohn Bruckner, Mahler, en Braht Misschien wilde Matthus di muziek van zich afschrijve Maar dan wachterï^we lie' op een zelfstandig werk val deze Oostduitser, die echt we met muziekmateriaal kan om gaan. NOES KOKEÏ

Leidse Courant | 1986 | | pagina 6