Vertrouwensvrouw komt op voor minderheid in leger Staatsbezoek Beatrix aan Japan onzeker Pravda zwijgt -over pleidooi voor joden £eidóc6otucmt tte Hogere subsidie premie-A woning amilie 3ans Kok jegint AROB- i Procedure Meer vergiftigingen door koolmonoxyde Open brief aan Gorbatsjov over abortus IZA vergoedt reageerbuisbevruchting Schippers: vaarwegen en havens verloederen iINNENLAND ZATERDAG 22 NOVEMBER 1986 PAGINA 3 rkeerschaos in [trecht door beurzen TRECHT De veehouderij-vakbeurs en de HCC- icro Computerdagen in de Utrechtse Jaarbeurs bben gisteren voor een verkeerschaos in en rond recht gezorgd. Rond het middaguur stond alle be- 51 lijkbare parkeerruimte vol en moest de Utrechtse litie beursbezoekers naar omliggende gemeenten •rk orverwijzen om van daaruit met het openbaar de Jaarbeurs te reizen. Een woordvoerder in de Jaarbeurs deelde mee dat rond het middag- 'Onust r in totaal bijna 40.000 bezoekers in het Beatrixge- de Jaarbeurshallen verbleven. Koploper is HCC-Micro Computerdagen met 20.000 bezoekers, gevolgd door de Vakbeurs Intensieve v ehouderij met 15.000 bezoekers. Bovendien wonen 3.500 mensen verschillende andere bijeenkom- in het congresgebouw bij, aldus de woordvoer- t besl u. tie die ische nen DEN HAAG Wie in 1987 een premie-A woning koopt en dit jaar een belastbaar inkomen heeft onder de 33.000 §ulden, krijgt geen 42.000 maar 44.000 gulden subsidie, taatssecretaris Heerma van Volkshuisvesting stelt dit aan de Tweede Kamer voor. Zijn onlangs afgetreden voorganger Brokx wilde niet verder gaan dan 42.000 gul den. Dit jaar heeft een huishouden met zo'n inkomen nog recht op 50.000 gulden. Overigens krijgt de koper dat bedrag niet in één keer maar in jaarlijkse termijnen van 4.000 gulden. In de praktijk komt het erop neer dat de koper de 44.000 gulden als het ware van de koopprijs mag aftrekken. Hij moet dan een hypotheek nemen voor het resterende bedrag. Voor de 44 mille moet hij ook wel een lening afsluiten, maar die kan hij automatisch met de jaarlijkse bijdrage van 4.000 gulden betalen. UITGEZETTE TURKSE OVER EEN WEEK TERUG MIDDELBURG Het zal naar verwachting nog zeker een week duren voor de Turkse mevrouw Fidan naar Nederland kan terugkeren. Dat heeft de Nederlandse consul gisteravond meegedeeld aan het Middelburgse actiecomité dat vecht voor de terugkeer van mevrouw Fidan. Aanvankelijk zou worden geprobeerd de vrouw met een zoge naamd laissez-passer-bewijs nog dit weekeinde op het vliegtuig naar Nederland te zetten. De Turkse autoriteiten gingen daar niet mee akkoord. Omdat haar paspoort verlopen blijkt te zijn wensen de Turkse autoriteiten dat het eerst wordt verlengd voor zij terug kan keren naar Nederland. Inmid dels probeert men vanuit Nederland, samen met Tweede-Kamerleden actie te ondernemen om me vrouw Fidan alsnog dit weekeinde naar Neder land te halen. Nieuwe directeuren PTT-post DEN HAAG Bij de hoofddirectie Post van de Centrale Directie van de PTT in Den Haag wordt L.Th van Doorn met in gang van 1 januari de nieuwe directeur Produk- tiebeleid. M.J.H. de Galan wordt directeur Commer cieel Beleid. Dat maakte de PTT gisteren bekend. Van Doorn is nu nog plaatsvervangend hoofddi recteur van de PTT, De Galan is thans directeur van het postdistrict Am sterdam. alcoh rbeide tijd 1 echt houde edrij: ïand i te sli partic al e< 1 büV! M: tvalleln drijvt korto il inten «si •on, h iakt h n [STERDAM De familie oktober 1985 in een sterdamse politiecel over- den kraker Hans Kok is een ROB-bezwaarschriftenproce- ire begonnen tegen burge- 't eester Van Thijn. De familie inzage krijgen in het van het disciplinaire iderzoek dat Van Thijn liet itellen tegen drie be waar die destijds dienst hadden het cellencomplex op het ifdbureau van politie. H. irsting. de advocaat van de lilie Kok, deelde dit giste- nte m mak< familie Kok heeft tegelijk voorzitter van de afdeling R chtspraak van de Raad van vi ate ingeschakeld. Hem eievisordt gevraagd om - .i0„, oedvoorziening en hangende memai A DHD weg in Thijn weigert tot nu toe resultaten van het al afge- nde disciplinaire onderzoek ikend te maken. Hij wil eerst fchten op de resultaten van gerechtelijk vooronder- tegen de bewaarders. De [emeester hoopt dat een en ?r nog voor het einde van jaar zijn beslag krijgt. Kersting heeft geen ver meer in deze onder do blijkt uit zijn ver- iring: „Het vertrouwen dat de zaak Kok de schuldigen irden berecht, is tot een nul- it gedaald". burgemeester heeft wat be- Jii eft Kersting „de zaak het ge imst gespeeld". Van Thijn tot n< het hardst om open- aarheid terwijl hij tot twee- >e dossiers geheim A/peJuudt". HILVERSUM Be- roepsmilitairen-in- opleiding moeten bin nenkort niet gek staan te kijken als een vrouwelij ke marine-officier met hen meegaat op bivak. Dat ze zal meelopen in doodvermoeiende mar sen door het open land. Als dat gebeurt kunnen ze er zeker van zijn dat dat nou die beroemde WK is, de Vertrouwens vrouw Krijgsmacht. Mevrouw G. Ploeg-Van Boe kelen is kort geleden aange steld als de eerste vertrou wensvrouw in de krijgs macht. Zij moet ervoor gaan zorgen da* ook vrouwen de plaats krijgen die ze in dat deel van de samenleving ver dienen. Dat zal ze doen door actief deel te nemen aan het dagelijks leven binnen de krijgsmacht. „Want ik wil precies weten wat vrouwen allemaal ervaren", zo zegt de in marine-uniform gestoken VVK in haar kantoor in Hil- Mevrouw Ploeg bekleedt een geheel nieuwe functie in de krijgsmacht die in het leven is geroepen na een advies van de Emancipatieraad. Het leger als werkgever behoeft een eigen aanpak. Ierpand kan als individu en zeker als vrouw in ^o'n groot geheel allerlei problemen hebben, zo weet de vertrouwensvrouw. „Dat kan gaan over de slaap- accomodatie, waaraan vrou wen toch iets andere eisen stellen dan mannen. Of over verzoekschriften waar van de leiding maar geen ant woord op komt. Ik ben er ge woon voor iedere vrouw die bij het grote „Dafensie" werkt, ot het nu iemand in Middelburg, Limburg of op een marineschip betreft". Maatwerk Mevrouw Ploeg, luitenant ter zee 20C (tweede klasse oud ste categorie, in rang verge lijkbaar met een kapitein bij land- of luchtmacht), heeft in haar tien dienstjaren aardig geleerd hoe de zaken bij het Nederlandse leger werken. En soms niét werken, want in een groot bedrijf kan de zorg voor het personeel nu eenmaal niet altijd „maat werk" zijn. „Ik wéét dat de situatie in de krijgsmacht beter kan, an ders zou ik niet aan dit kar wei beginnen. Wil je hier iets voor elkaar krijgen, dan moet je weten wat er gebeurt, het bedrijf kunnen doorgron den en de taal kennen die er wordt gesproken". Om die reden zal de vertrouwens vrouw een bestaan gaan lei den dat veel weg heeft van dat van een nomade. Zo zal ze de ene week misschien op haar kantoor bij de staf van de Inspecteur Generaal der Krijgsmacht in Hilversum zijn, maar een week later wellicht in gesprek met vrouwen in de legerplaats Oirschot of Assen, op de vliegbases van Leeuwarden of Twente of gewoon weer „thuis" in de marinehaven van Den Helder. Ze wil onder meer nauwe contacten gaan onderhouden met de Koninklijke Militaire School in Weert, waar alle onderofficieren van de land macht worden opgeleid. „Daar wil ik bijvoorbeeld be halve met de commandant ook eens met de vrouwelijke leerlingen gaan praten. Ik weet niet zoveel van het ge beuren op zo'n school. Hoe het met de lessen zit, hoe de sfeer is? Ik ga mee het veld in, een paar dagen „meehob- belen". Ik wil ook meemaken hoe doodvermoeiend het in het veld is, hoe slapen in die puptentjes in z'n werk gaat en of vrouwen inderdaad zo veel problemen hebben met die gevechtslaarzen". Minderheid Mevrouw Ploeg werkt vooi vrouwen in de hele krijgs macht, inclusief marine en land- en luchtmacht. Daarbij gaat het om vijfduizend bur gers in vooral administratie ve en secretariaatsfuncties, 690 militairen bij de marine, 500 bij landmacht en 310 bij want er zullen mear weinig bedrijven zijn waar de vrou wen zó in de minderheid zijn. Onder heel het 137.000-kop- pig personeel (inclusief dienstplichtigen) bij Defensie zijn slechts 6.500 vrouw. „Het zou niet juist zijn om te zeggen dat Defensie niks doet om z'n vrouwen te helpen. Er zijn immers artsen, geeste lijke verzorgers en er is ook een Militair Sociale Dienst. Prima allemaal, maar vrou wen hebben een onafhanke lijke en objectieve raad no dig, die wat meer afstand heeft tot het dagelijkse werk. Ik zie mijn werk min of meer als een extraatje, ik wil hulp verleners binnen de krijgs macht niet voor de voeten lo pen. Wanneer een vrouw me benadert omdat ze proble men heeft met ongewenste intimiteiten kan ik door mijn positie zonder problemen col lega's en superieuren benade ren om de zaak van meer kanten te bekijken. Dat de het De veelbesproken problemen rond het gemengd varen bij de marine mogen volgens haar niet meteen betekenen dat het bestaan van de vrouw in de krijgsmacht tot een pro bleem wordt gemaakt. „Ver geet niet dat we al jaren met mannen samenwerken, zoals overal. Vrouwen worden in de krijgsmacht samen met mannen opgeleid. Werken, leven en wonen in een grote mannenmaatschappij. Ge mengd varen heeft een tijd in de publiciteit gestaan, maar is bij de marine geen actueel onderwerp. We moe ten varen, oefeningen doen. Einde bericht, zeggen ze daar". ARJEN VAN DER SAR DEN HAAG Vice-pre mier De Korte heeft giste ren op de wekelijkse pers conferentie na afloop van de ministerraad geen spoortje van bevestiging gegeven van berichten dat koningin Beatrix en prins Claus volgend jaar een staatsbezoek zouden bren gen aan Japan. De Korte wil de desgevraagd niet verder gaan dan: „Er is wel eens over gesproken, maar dan over bezoek aan Japan op enige termijn: die gesprekken hebben evenwel niet geleid tot enige specificatie of beslissing wanneer, onder welke omstan digheden en aan wie". Daarmee hield De Korte te vens de boot af dat het ko ninklijk paar bij een bezoek aan Japan inderdaad zou wor den ontvangen door keizer Hi- rohito. Berichten van die strekking leidden gisteren al tot de eerste emotionele reac ties van de zijde van slachtof fers van de Japanse bezetting van Nederlands-Indië. Hirohi- to was immers al regerend vorst ten tijde van de Tweede Wereldoorlog en de bezetting van Indië. Handtekeningen Mevrouw M.H. Wasscher- -Roosen uit Emmen heeft in middels besloten het niet bij woede alleen te laten. Ze is een handtekeningenactie be gonnen om de koningin nog eens te laten weten „dat er aan de handen van Hirohito bloed kleeft". Bij de actie wordt ze geholpen door haar broer C. J. A. Roosen die eveneens ge schokt reageert. „Toen ik dat las, dacht ik: góh, nu ben ik ook nog de koningin kwijt." Mevrouw Wasscher, die an derhalf jaar in een Japans vrouwenkamp gevangen heeft gezeten, vindt dat Indische Nederlanders veel te lang heb ben gezwegen. „Toen de kei zer in 1971 in Nederland kwam hebben we niets anders ge hoord dan zwak geblèr. Het protest van de overleden caba retier Wim Kan is min of meer belachelijk gemaakt. We wisten toen kennelijk nog te weinig over het leed dat ons in het voormalig Nederlands In dië is aangedaan. Nu na al die publiciteit, na de officiële her denkingen in 1980 door de ko ningin en de prins zelf bijge woond, moest dit bezoek toch onmogelijk zijn". Zij hebben geen bezwaar tegen het bezoek aan Japan, maar wel tegen de ontmoeting met Hirohito. „Dat ze een wereld tentoonstelling in Japan be zoeken is niets op tegen. Er zijn economische belangen ge moeid met de contacten in Ja pan. Maar ik kan me niet voorstellen dat de koningin zit te springen om een 85-jarige Japanner de hand te schud den. Dat vind ik smakeloos, onbeschaafd tegenover alle In dische Nederlanders. Je kan wel zeggen dat Hirohito in de Japanse bezettingstijd op de achtergrond was, maar onder heel veel van die officiële do cumenten stond toch wel zijn handtekening". AMSTERDAM Het aantal vergiftigingen door koolmonoxyde is het afgelopen jaar flink toegenomen. Zeker zeventien mensen zijn daaraan overleden en ongeveer 200 mensen werden ervoor behandeld in een ziekenhuis. In 1984 vielen acht doden door koolmonoxydevergiftiging en was het aantal behandelingen in ziekenhuizen de helft lager. Dit heeft de stichting Consument en Veiligheid gisteren meegedeeld. De belangrijkste oorzaak van deze vergiftiging is volgens de stichting slechte afvoer van ver brandingsgassen van een gasgeiser naar buiten. Een andere oor zaak is gebrek aan ventilatie in kleine ruimten waar apparaten op gas of petroleum worden gebruikt. De stichting noemt ook de stijgende populariteit van houtkachels in dit verband zorgwek kend. De schoorsteen vervuilt bij dit soort kachels veel sneller. Koolmonoxyde is gevaarlijk omdat het onzichtbaar en reukloos is, vergiftiging is daardoor ongemerkt mogelijk. De verschijnse len suf. slaperig, duizelig, lichte hoofdpijn en misselijk zijn niet erg bijzonder en daarom wordt niet snel aan koolmonoxyde gedacht, aldus de stichting. regt (Vervolg van de voorpagina) MOSKOU In de Russi sche partijkrant Pravda werd gisteren met geen woord gerept over het feit dat Lubbers donderdag in zijn gesprek met premier Ryzjkov sterk had aange drongen op naleving van de mensenrechten en met name had gepleit voor verbetering van de positie van de joden in de Sovjet- Unie. Lubbers zei daar gisteren over: ,Nog afgezien van het feit dat hier geen volledige persvrij heid heerst ligt dit probleem gevoelig in de Sovjet-Unie men het liever doodzwijgt i er openlijk voor uit te ko men. Maar wij moeten geduld hebben en er gewoon mee loorgaan deze zaken aan de •rde te stellen". Overigens leeft de Russische pers on- angs bij het bezoek van de Franse president Mitterrand »an Moskou wel melding ge maakt van Mitterrand's plei dooi de geleerde Sacharov vrij te laten. Zeer langdurig hebben Lub bers en Van den Broek met Gorbatsjov en Sjevardnadze gesproken over de wapenbe heersing. Van Russische kant hield men vast aan het stand punt dat het Amerikaanse SDI-plan eerst op een laag pit je moet worden gezet aleer de Sovjet-Unie bereid is akkoor den af te sluiten over vermin dering van intercontinentale kernwapens en verwijdering van alle raketten voor middel lange afstand uit Europa. Lubbers: „De Sovjets zijn vooral bang dat het Ameri kaanse ruimteschild tegen kernwapens in de toekomst ook een aanvallend karakter zal krijgen. Bovendien her haalde Gorbatsjov enige malen dat het ontwikkelen van SDI zonde van het geld is, zowel voor de Verenigde Staten als voor de Sovjet-Unie. De Rus sen voelen zich namelijk ge dwongen technische maatrege- DEN HAAG In een open brief aan Michael Gorbatsjov heeft de anti- abortusgroep „Jongeren voor het Leven" haar verontrusting uitgesproken over het feit dat in de Sovjet-Unie meer kinderen geaborteerd worden dan geboren. Gistermiddag overhandigde de groep de brief aan de Russi sche ambassadeur A.I. Blatov. De aanleiding voor de open brief was een bericht in het Russische blad Rabotnitsa (Arbeidster), waarin stond dat jaarlijks in Rusland meer dan 5.3 miljoen abortussen gepleegd, waarvan een derde illegaal. De open brief zal de komende week ook aangeboden worden aan de ambassades van de Sovjet-Unie in Engeland, Duitsland. Frankrijk en Amerika. len tegen SDI te nemen, hoe wel dat een zwaar beslag zal leggen op hun economie". De Russen hebben zich tegen over Lubbers en Van den Broek zeer negatief uitgelaten over de kernwapenpolitiek van de regering Reagan. Sje vardnadze zei dat hij de Ame rikanen niet. meer vertrouwt. En Gorbatsjov betoogde in een lange monoloog dat de Vere nigde Staten met hun SDI- programma de toenadering tussen de Sovjet-Unie en de Verenigde Staten in de weg staan en het wederzijdse wan trouwen vergroten. Lubbers en Van den Broek hebben er herhaaldelijk op aangedrongen dat belangrijke stappen in de ontwapening voor het grijpen liggen als de Sovjet-Unie haar bezwaren te gen SDI laat vallen. „U moet nu de kansen grijpen", betoog de Lubbers. „Als u dat doet bevordert u juist een sfeer van vertrouwen tussen Oost en West. Over SDI kan altijd nog gepraat worden want de ont wikkeling daarvan duurt nog minstens 10 jaar". Overigens liet Sjevardnadze doorschemeren dat de SDI- kwestie het overleg tussen Oost en West nog niet hele maal heeft geblokkeerd. Vol gens Van den Broek is er nog onderhandelingsruimte voor verdere besprekingen in Gé- nève in de eerste week van december. UTRECHT De ziektekos tenverzekering voor ambtena ren IZA gaat reageerbuisbe vruchtingen vergoeden bij on der meer onverklaarde on vruchtbaarheid. De IZA wijkt daarmee af van het beleid van de ziekenfondsen, die de be handeling alleen betalen bij afgesloten eileiders en dan nog slechts in een beperkt aantal ziekenhuizen. Een woordvoer der van de IZA zei gisteren dat de nieuwe regeling op 1 ja nuari in werking treedt. De IZA is de eerste ziektekos tenverzekering die zo'n ruim vergoedingenbeleid voor in vi tro fertilistatie (IVF) voert. Behalve bij eileiderverstoppin gen en onbegrepen onvrucht baarheid betaalt de verzeke raar IVF volgend jaar ook bij afwijkingen van het baarmoe- derslijmvlies, bij antistoffen te gen sperma bij de vrouw en zelfs bij beperkte vruchtbaar heid van de man. IVF zit officieel nog niet in het ziekenfondspakket. De or ganisatie van particuliere ziek tekostenverzekeraars, het KLQZ, volgt het beleid van de ziekenfondsen. ROTTERDAM Een belangrijk deel van de binnen vaartwegen en -havens is aan het verloederen doordat de rijksoverheid on voldoende investeert in onderhoud en verbeteringen. Dat menen zes binnenvaartorganisaties, die daarom volgende week dinsdag bij de vaste kamercommissie voor verkeer en wa terstaat zullen aandringen op een onafhankelijk onderzoek naar de gevolgen van het beleid dat minister Smit-Kroes voert op dit terrein. Dat heeft de Onafhankelijke Nederlandse Schippersvakbond (Ons), één van de zes organisaties, gisteren bekend gemaakt. „Nederland dreigt op het ogenblik zijn goede naam op het ge bied van vaarwegen te verliezen. Het uitstellen van investerin gen leidt tot schade voor de scheepvaart en daardoor de gehele Nederlandse economie", aldus K. de Vries van de Ons. Het is volgens de Ons en de vijf andere organisaties zo erg dat „zelfs investeringen voor objecten die technisch aan vervanging toe zijn in het gedrang komen of worden uitgesteld totdat be paalde objecten letterlijk op instorten staan". Het zijn volgens de organisaties niet alleen sluizen die in slechte staat verkeren. Ook op de kwaliteit van beschoeiingen is één en ander aan te merken, terwijl voorts de diepte van kanalen plaat selijk afneemt en bovendien enkele vaarwegen hoognodig uitge breid zouden moeten worden. Rijkswaterstaat noemt de kritiek overtrokken. „Dat de schippers klagen is natuurlijk hun goed recht, maar dat het zo somber is als zij zeggen geloven wij niet". „Wij hebben niet de indruk dat het onderhoudsniveau onvol doende is, al kan hier en daar wel wat worden verbeterd. Daar wordt ook aan gewerkt", zei de woordvoerder. Hij wijst erop dat op de begroting 1987 van het ministerie van Verkeer en Water staat voor de vaarwegen 430 miljoen gulden is uitgetrokken. Geld dat volgens hem voor het grootste deel ten behoeve van de binnenvaart wordt aangewend. „Het is vijftig miljoen meer dan dit iaar, waarin ook al sprake is van een stijging van zo'n vijftig miljoen, ten opzichte van 1985 Op zo'n stijging zou menig kleuterleidster of welzijnswerker ia- loer.. zijn", aldus de woordvoerder.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 3