De schimmige wereld van de Vaticaanse financiën £cidóc6ou^mil ■1 c kerk en wereld Bernard Hinault Hervormde Kerk wil effectiever beleid maken weer Perioden met regen ACHTERGROND ËeutócSoutfuit ZATERDAG 22 NOVEMBER 1986 PAGINA SACC neemt taak Rode Kruis Zuid-Afrika over JOHANNESBURG Secretaris-generaal C. Beyers Naudé van de Zuidafrikaanse Raad van Kerken (SACC) heeft ver klaard, dat zijn organisatie een taak zal overnemen van het Rode Kruis, nu door uitwijzing van Zwitserse medewerkers daarin de klad is gekomen. Het gaat om steunverlening aan de gezinnen van ongeveer 20.000 gedetineerden, welke gezinnen ook geldelijke compensatie zullen krijgen voor gemiste voed selpakketten. De jaarlijkse kosten belopen ruim een half mil joen gulden, zodat vergrote steunverlening door binnen- en buitenlandse Kerken noodzakelijk is. Beyers Naudé zette uiteen dat de organisatie van de steunver lening in beginsel aanwezig is, daar een afdeling van de SACC zich daarmee reeds bezig houdt. Het komt nu aan op een aan merkelijke schaalvergroting. OJEC protesteert tegen kerken bij kardinaal AMSTERDAM Het Overlegorgaan van Joden en Christenen in Nederland (OJEC) heeft er bij kardinaal Franciszek Ma- charski van Krakow (Polen) met de meeste klem op aange drongen dat er geen nieuwe kerken of kloosters bij concentra tiekampen in Polen worden gebouwd. In plaats daarvan stelt het OJEC in een brief, gedateerd 20 november 1986, aan mgr. Macharski voor, dat er in de buurt van het concentratiekamp Auschwitz een centrum voor joods-christelijke ontmoeting komt. Aanleiding voor deze brief zijn de ervaringen van OJEC-voorzitter dr S. Schoon en bestuurslid drs. R.M. Nafta- niel. Zij kwamen bij een bezoek tot de ontdekking, dat er be halve een klooster bij Auschwitz ook nieuwe rooms-katholieke kerken staan bij de kampen in Birkenau en Sobibor. Voor wat vandaag de dag gebeurt, is alleen de bijbel sterk genoeg, en het is haar vreeswekkendheid die troost schenkt. Elias Canetti Tweeëndertig jaar oud nam de vijf-voudige winnaar van de Tour de France, Bernard Hinault, afscheid van zijn wielrennersleven. Hij hing zijn fiets aan de wilgen. Hij was dankbaar voor al die mensen die op zijn afscheid waren gekomen. Binnenkort is het drie jaar geleden dat ik afscheid nam van mijn eerste functie. Pastor in het verpleeghuis 'Randerode' in Apeldoorn. Dat was voor mij een onver getelijke tijd. Ik denk nog altijd met gevoelens van dankbaarheid terug aan het afscheid. Zowel de drie maanden voor het afscheid als de afscheidsmiddag zelf. Het was een hartelijke tijd. Ik heb ook gevoeld hoe be langrijk het is om goed af scheid te mogen nemen. Het deed me denken aan al die mensen die geen echt afscheid hebben kunnen nemen. Mannen en vrouwen die op een dag 'weg zijn ge raakt'. Soms hebben ze ja renlang van hun beste krachten gegeven. Soms zelfs zoveel dat ze er ziek van werden. Ze kwamen te recht in het ziekteverlof en tenslotte in de arbeidsonge schiktheid. Of er waren spanningen in het werkveld en zij moesten het veld rui men. Ze namen nooit af scheid maar ze 'verdwe nen'. Zij herkennen zich misschien in de woorden van het gedicht van Rutger Kopland dat in de maand november op alle stations te lezen is: 'Weggaan is iets anders dan het huis uit sluipen zacht de deur dichttrekken achter je bestaan en niet terugkeren' Zij zijn ve99egaan maar niemand nam afscheid. Ze slopen 'hun werk' uit en trokken de deur achter zich dicht zonder dat iemand wist dat het de laatste kee was. Zo een weggaan, dat nau welijks een afscheid ge noemd kan worden, is erg pijnlijk. Er blijft iets onvol tooid. Er is nooit echt een punt gezet achter een be langrijke levensperiode. Dat onvoltooide gevoel heb ik ook als iemand in stilte wordt begraven. Ik wil met mijn verstand wel de beslis sing respecteren, maar mijn gevoel heeft moeite. Af scheid nemen heeft altijd twee kanten: die van de ver trekkende en die van de achterblijvende. Wie achter blijft, kan ook behoefte hebben om te groeten en vaarwel te zeggen. Zelfs als iemand gebrekkig heeft ge leefd en gefunctioneerd, en wie is volmaakt, blijft de be hoefte om gedag te zeggen. Dat is meer dan 'uit huis sluipen en zacht de deur achter je dichttrekken'. Dan blijft er een onvoltooid ge voel. MARINUS VAN DEN BERG Wereldraad van Kerken wil nader diakonaat LARNACA In de brand haard van de wereld, het Midden-Oosten, houdt de Wereldraad van Kerken deze week een consultatie over barmhartigheid en verant woordelijkheid. Ruim 300 af gevaardigden uit de hele we reld proberen op Cyprus te zoeken naar een nieuwe wij ze van diakonaat. „Die uitda ging", aldus dr.Victorio Araya Guillen uit Costa Rica, „vraagt niet een alwetende maar een zoekende houding van kerken en christenen. Het navolgen van de barm hartige Samaritaan betekent niet omzien naar de naasten die je op je eigen weg tegen komt maar het daadwerke lijk naaste zijn voor wie een andere weg gaat. Pas als de kerk op die manier diakonia bedrijft kan de wereld veran deren". Een andere houding van de kerken dus. Niet slechts geld geven maar daadwerkelijk bezig zijn om standigheden te veranderen ten goede. De Raad van Ker ken in |iet Midden-Oosten liet zien hoe torenhoog de problemen in deze regio lig gen opgestapeld. En toch werd hier zowel het joden dom als het christendom en de islam geboren. PAUS STEEDS ARMER, MAAR GEHEIMZINNIGHEID BLUFT In het centrum van Rome, ooit de hoofdstad van kerkelijke staat, is nog ruim veertig procent van de gebouwen eigendom van de H. Stoel. De meeste gebouwen worden gebruikt door kerkelijke instituten. (Van onze correspondent Gerard Kessels) ROME De misvatting dat het Vaticaan immens rijk is, zal wel nooit uit te roeien zijn. Maar als er al ooit sprake was van grote rijkdom, dan zijn die tij den in elk geval voorbij. Het Vaticaan is de arme neef geworden van de rooms-katholieke kerk. Er wordt in hoog tempo ingeteerd op de reserves die de voorgangers van paus Jöhannus Paul us II hebben opgebouwd. Het fabeltje van het schatrijke Vaticaan hebben de pausen aan zichzelf te wijten. Door steeds uiterst geheimzinnig over hun financien te doen hebben zij de legende-vor ming in de hand gewerkt De terughoudendheid om over het slijk der aarde te spreken werkt nu echter als een boe merang. Veel katholieken kunnen niet inzien waarom zij de kassen van het 'rijke Vaticaan' nog verder zouden moeten spekken. De op brengst van de St.-Pieterspen- ning staat in geen verhouding tot de behoeften van het Vati caan. Geen wonder dat de aartsbis schop van Keulen, kardinaal Hoffner, pleit voor openbaar making van de financiële cij fers.. Hoffner, afgestudeerd econoom, is er net als de Amerikaanse kardinaal Krol van overtuigd dat de katholie ken weer dieper in de beurs gaan tasten als ze zien hoe armlastig de paus in feite wel is. Paus Wojtyla schijnt wel oren te hebben naar de suggestie van Hoffner. Wellicht zou het er al zelfs van gekomen zijn, wanneer het Vaticaan niet zo pijnlijk betrokken was ge weest bij het faillissement van de Banco Ambrosiano. Volle dige openheid ten aanzien van de ondergang van de Banco Ambrosiano zou een schril licht werpen op de bankierskwaliteiten van en kele Vaticaanse prelaten. Met klare wijn schenken wordt waarschijnlijk gewacht tot het rumoer rond de affaire wat meer verstomd is. Openbaarheid Los van de gerechtvaardigde roep om openbaarheid is het financiële beheer van het Va ticaan dringend aan een ver eenvoudiging toe. Er loopt zo veel door elkaar heen dat zelfs de vijf kardinalen van de 'Prefectuur voor de econo mische en organisatorische problemen van de Heilige Stoel' niet overal een vinger achter krijgen. Deze Prefec tuur houdt toezicht op de fi nanciën en vormt een soort 'rekenkamer'. Naast Hoffner van Keulen zit er bij voor beeld kardinaal John Krol van Philladelphia in. Beiden vertegenwoordigen de rijkste diocesen van de wereldkerk. Als een specialist als Hoffner niet alles weet, mag ook aan genomen worden dat de paus niet tot in detail op de hoogte is. De paus beschikt in tegenstel ling tot wat velen menen niet over de inkomsten en het ver mogen van de katholieke we reldkerk. De 2500 bisdommen en de talloze kloostergemeen schappen doppen hun eigen financiële boontjes. De paus kan hoogstens op een beperk te solidariteit rekenen. Als bisschop van Rome mag hij ook geen beroep doen op de gelden van zijn bisdom voor het Vaticaan. Het bisdom Rome is strikt gescheiden van het Vaticaan. De financiën van het Vati caan vallen grofweg in drie gedeeltes uiteen. Daar zijn de inkomsten en uitgaven van Vaticaan Stad, van de Heilige Stoel, en van de bank, het In- stituto per le Opere di Religio- ne. afgekort IOR. Allereerst het Vaticaan. Als staatshoofd is de paus ook werkgever. Het Vaticaan heeft 1565 leken op de loonlijst. Ze werken in de drukkerij, de Vaticaan-super- markt, in het postkantoor, houden toezicht in de Vati caanse musea of bestuderen de kosmos, zoals de sterre- wacht van het pauselijke bui tenverblijf in Castelgandolfo. Daarnaast zorgt de paus voor de pensioenen van 560 vroe gere werknemers. De perso neelskosten van het Vaticaan zijn flink gestegen, omdat on tevreden werknemers vorig jaar voor het eerst een vak bond oprichtten en eisten dat ze hetzelfde uitbetaald kregen als wat in Italië gebruikelijk is. Het Vaticaan, als staat dus, kan zichzelf nog net bedrui pen. In 1984 was er een over schot van ruim acht ton. Dat het Vaticaan rond komt, daar voor zorgen niet alleen de be zoekers van de Vaticaanse musea, maar vooral ook de postzegelverzamelaars uit de hele wereld, die in 1984 voor bijna 28 miljoen gulden zegels kochten. Zeven kardinalen, onder leiding van aartsbis schop Paul Marcinkus, bestu ren in naam van de paus de staat Vaticaan en houden de financien in de gaten. Kopzorgen Tot zover het Vaticaan als staat. Als geestelijk leider van een kerk met 825 miljoen ge lovigen beschikt de paus over een tweede begroting, die van de Heilige Stoel. Deze begro ting heeft dus niets van doen met die van de staat, hoewel veel prelaten die er onder vallen hun werk in Vaticaan stad doen. Het zijn de finan cien van de Heilige Stoel die de paus toenemend kopzorgen baren. Het werk van de cu ries, zeg maar de ministeries van het Vaticaan, wordt steeds duurder. De uitbrei ding van het aantal nuntiatu ren in de hele wereld (113 nu) drukt zwaar op de begroting. Ook de krant, de 'Osservatore Romano', en de in 35 talen zendende 'Radio Vaticano' ne men forse happen uit het bud get. Alleen de radio slokt jaar lijks een 25 miljoen op. Het zijn de uitgaven van de Heili ge Stoel waarvoor de gelovi gen op 29 juni de collectebui del krijgen voorgehouden. Toch is de St. Peterspenning al lang niet meer toereikend om de tekorten te dekken. Zat de Heilige Stoel in 1984 voor een kleine 100 miljoen in het rood, voor 1985 wordt het te kort op zo'n 145 miljoen ge schat. Het tekort wordt opgevangen middels het eigen vermogen van de Heilige Stoel. Deze re serve stamt uit 1929. Bij het verdrag van Lateranen met het Italië van Mussolini kreeg het Vaticaan een bescheiden vergoeding voor het verlies van de kerkelijke staat. In dertijd was dat zo'n 440 mil joen gulden. De waarde van dit vermogen, dat in onroe rend goed, aandelen en obli gaties is belegd, wordt nu op 475 miljoen geschat. Bepaald geen riante toename. De op brengst van dit vermogen, in combinatie met de Peterspen ning, was tot enkele jaren ge leden nog voldoende om de Heilige Stoel uit de rode cij fers te houden. Mede door de uitbreiding van de pauselijke diplomatie en de stijgende kosten van de Romeinse curie is dat nu echter niet meer het geval. In toenemende mate moet dus het vermogen zelf worden aangesproken. Ter vergelijking: de hele begro ting van de Heilige Stoel is al tijd nog een stuk lager dan die van Hoffners aartsbisdom Keulen. Geheimzinnig Het meest duistere onderdeel van de financien van het Va ticaan wordt gevormd door het IOR, de eigen bank. Slechts enkele prelaten heb ben inzicht in het reilen en zeilen van deze meest ge heimzinnige bank ter wereld. „In de vijftien jaar dat ik lid ben van de 'Prefectuur voor de economische problemen van de Heilige Stoel' heb ik nooit een balans of een stuk van het IOR onder ogen ge had", zo verzekerde Hoffner het weekblad Die Zeit. De be langrijkste klanten van de bank zijn de ordes en hun in Rome zetelende centrales, maar ook katholieke charita tieve instellingen en organisa ties die voor de missie wer ken. Alleen personeelsleden van het Vaticaan en diploma ten die daar geaccrediteerd zijn worden als privé-cliënten geaccepteerd. De Vaticaan-bank is in discre- diet geraakt door dubieuze verbindingen met Roberto Calvi, de baas van de Banco Ambrosiano. Calvi werd in juni 1982 dood aangetroffen in Londen. Hij hing aan een touw onder een brug. Moord of zelfmoord? De omstandig heden rond zijn dood werden nooit opgehelderd. In elk ge val bleek dat Calvi bijzonder goede relaties met het IOR onderhield. Hij verwikkelde het IOR in transacties waar het Vaticaan, volgens staatsse cretaris Casaroli, lang niet al tijd van op de hoogte was. Maar ook IOR-topman aarts bisschop Marcinkus zelf, bij genaamd 'de bankier van God', bleek niet vies van ge waagde transacties. Uiteinde lijk raakte de bank zo ver strikt in de financiële netten van de avonturier Calvi, dat het maar een haar scheelde of het IOR zou meegesleurd zijn in de ondergang van de Banco Ambrosiano. In 1984 moest het IOR het fantastische be drag van 800 miljoen gulden betalen aan 110 schuldeisers. Dat was tien keer de op brengst van de Peterspenning in dat jaar. Volgens Hoffner heeft het IOR voor de betaling van dat bedrag vrijwel al zijn reserves dieten op moeten nemen. Zelfs aan de pensioenvoorzie ning voor het eigen personeel schijnt geknabbeld te zijn. In juli van dit jaar verkocht het IOR haar goed draaiende Banco di Roma della Svizzera aan een grote Zwitserse bank om aan haar verplichtingen te voldoen. Vier gerenommeerde interna tionale bankiers heeft het Va ticaan inmiddels in de arm aan moeten spreken en kre- genomen om tc adviseren over een andere opzet van de bank. De vier wijzen hebben voorgesteld het IOR middels een Vaticaanse Ijankwet tot 'een moderne internationale privé-bank' te maken. Mar cinkus zou zijn zetel aan de top van de bank moeten over dragen aan een ervaren leek. Merkwaardigerwijs blijft Mar cinkus, 'de bankier van God', echter het vertrouwen van de paus houden. De aanbevelin gen van de vier wijzen zijn ergens in een bureaulade ver dwenen. Een curie-kardinaal vertelde de Spaanse Vaticaan- -kenner Juan Arias dat het Vaticaan twintig jaar nodig zal hebben om het bank schandaal teboven te komen. De kardinaal voegde daar echter aan toe dat Marcinkus waarschijnlijk mag blijven van paus Wojtyla, „omdat nie mand weet hoeveel geld hij voor de Heilige Stoel ver diend heeft, beslist veel meer dan hij met zijn onverstandige transacties heeft verspeeld." Wat Marcinkus rn het verle den ook verdiend mag heb ben, bij het IOR schijnt de bo dem van de reserves in zicht te zijn. Dat blijkt uit het afsto ten van goedlopende beleg gingen, zoals de Zwitserse bank. Niemand doet zulke melkkoetjes van de hand als het niet werkelijk noodzake lijk is. Het vermogen van de Italiaanse staat uit 1929 moet steeds drastischer worden aangesproken en zal niet lang meer toereikend zijn. Kunst bezit verkopen zou natuurlijk een mogelijkheid zijn. Het Vaticaan heeft kunstschatten van onmetelijke waarde. Maar het is het ijzeren princi pe dat daar niets van ver kocht wordt. Dit kunstbezit vormt 'een schat voor de ge hele mensheid', zo liet het Va ticaan dezer dagen nog eens weten. Het zal er wel op uitdraaien dat er een dringend beroep gedaan zal worden op de gelo vigen en de bisdommen om hun solidariteit met Rome te tonen. Wil zo'n beroep succes hebben, dan zullen de finan ciële verhoudingen toch open gelegd moeten worden. Dat betekent door de zure appel van het IOR-debacle heenbij- ten. DOORN De organisatie van het landelijk apparaat van de Nederlandse Her vormde Kerk moet effectie ver en op termijn moet dat apparaat afslanken. Dat is de inzet van een besluit dat de generale synode van de Her vormde Kerk gisteren nam. Een klacht jegens de wijze waarop nu het beleid door de diverse organen van de kerk wordt gemaakt is dat er te weinig samenhang is. Daar door ontstaat een onduidelijk beeld van wat nu eigenlijk „het" beleid van de kerk is. Zodoende is het ook moeilijk om prioriteiten te stellen en een effectief bezuinigingsbe leid te voeren. In de opzet, die door de syno de van de ruim 2,6 miljoen leden tellende kerk werd goedgekeurd, dienen de ver schillende werkvelden hun beleid gecoördineerd te for muleren. Dat gebeurt via vier zogeheten clusters. Daarin komen min of meer bijelkaar passende sectoren van het „kerkelijk bedrijf" bijelkaar. Een centrale be leidsstaf stemt het voorgeno men beleid van de clusters op elkaar af en een centraal fi nancieringsorgaan bekijkt de financiële kanten. De plan nen worden vervolgens be stuurlijk getoetst en vastge steld door het breed modera- men (uitgebreid dagelijks be stuur) dat wordt uitgebreid met een commissie van rap port beleidszaken. Hierin hebben ook (externe) des kundigen zitting. Een deel van de synode meende dat de generale sy node in deze opzet te weinig beleidsbeslissingen kan ne men. Een voorstel dat voor ziet in een hearing in de vol tallige synode voordat beslis singen worden genomen, haalde het niet. Zending In de Nederlandse Hervorm de Kerk zijn twee organen voor zending, namelijk de Raad voor de Zending en de Gereformeerde Zendings- bond, een organisatie voor de rechtervleugel van de Her vormde Kerk. Tijdens de behandeling van de rapporten van beide zen dingsorganisaties meenden enkele synodeleden te kun nen constateren dat de Zen- dingsbond wat toegroeide naar de Raad voor de Zen ding. Begrippen en meningen die aanvankelijk niet in de kring van de Gereformeerde Zendingsbond (GZB) gebrui kelijk waren, staan nu in het rapport. Gedoeld werd o.a. op de constatering dat zending en evangelisatie geen houd bare onderscheiding meer is, Nederland is zendingsland geworden. Ook gebruikt de GZB nu de term „zending in zes continenten", een begrip dat afkomstig is van de We reldraad van Kerken. Ds. C. Snoei van de GZB zei dat hoewel er wel dezelfde begrippen worden gehan teerd, de invulling toch vaak verschilt met die van de Raad voor de Zending. Ook in de praktijk, bijvoorbeeld in het werk in de grote ste den, blijkt de GZB een eigen invulling te hebben bij bena dering van mensen; de ver kondiging van het Woord reikt in de visie van de GZB verder dan daden van men sen. De GZB heeft sinds 1981 te maken met teruglopende bij dragen van kerkleden. De rekening van 1985 sloot af met een tekort van een klei ne acht ton. Het tekort is aangezuiverd met gelden uit de reserve van de GZB, die ongeveer tien miljoen gulden groot is. 3» Ommezwaai in Moskou In de Sovjet-Unie mogen burgers particuliere bedrijfjes iLili ginnen sinds de Opperste Sovjet het parlement - week een wet heeft aangenomen die dat regelt. Ter verkl°r ring van deze voor marxisten zeer principiële ommezwaaier onder meer verwezen naar het succes met deze economise J" 1 liberalisering in andere communistische landen. Het besl u> komt overigens neer op het legaliseren van een situatie die V gegroeid als gevolg van het falen van het communistische steem, dat de produktie van goederen en het verlenen v ;e^ diensten voorbehoudt aan de staat. De nieuwe wetgeving betekent in elk geval een overwiL- ning voor partijleider Gorbatsjov, die zich een voorstanc heeft getoond van liberalisering van de economie. Dit mi gezien worden in samenhang met zijn strijd tegen het alcoh lisme en de geringe betrokkenheid van de Sovjet-arbeidi bij hun werk. Hij heeft zijn medeburgers de laatste tijd kritiek niet gespaard, maar hun anderzijds ook meer wi vaart beloofd. De particuliere consumptie moet omhoog de materiële achterstand op de westelijke wereld moet wc den weggewerkt. Daarbij kan Gorbatsjov niet om de onde nemingsgewijze produktie heen. Deze ommezaai in Moskou lijkt een erkenning van faillissement van het staatssocialisme. Tegelijkertijd echt tracht Moskou de marxistische principes wel hoog te houde De onderneminkjes moeten bijvoorbeeld familiebedrijf] V zijn, want het blijft Sovjet-burgers verboden iemand dienst te nemen om het gevaar van uitbuiting buiten te sli ten. De arbeidsplicht wordt al evenmin afgeschaft: partic liere produktie is slechts toegestaan aan Russen die al staatsbetrekking hebben en in hun vrije tijd wat gaan bijve dienen en aan groepen die niet onder de arbeidsplicht valle ,n Studenten en huisvrouwen met kinderen in een bepaal ms leeftijd mogen eveneens een eigen bedoeninkje opzetten, de r( Tot nu toe kent de Sovjet-Unie slechts staatsbed rijvete Winkels, cafés, fietsemakers, artiesten, de ijscoman, korto il letterlijk alles en iedereen was van de staat. De ongeïntere »s seerdheid van de employés, het geringe dienstbetoon, h l(*' niet voorradig zijn van allerlei zaken, dat alles maakt 1 land voor een bezoeker uit het Westen tot een overwegei "j troosteloze aangelegenheid. Voor de Sovjet-burger is het n 50! erger: hij kan zich nog niet makkelijk ergens over beklag er en evenmin naar een concurrent of naar een consumenten1 bond lopen. Hij heeft eenvoudig geen keuze. De Russische burger krijgt nu een particuliere fietsemakif wellicht zelfs een taxi, hij kan van zo maar een andere R ch les krijgen, zijn schoenen, kleren, meubels, speelgoed en vi at< tuig in een privé-winkeltje kopen en zijn radio of televis)n door een vrije ondernemer laten repareren. Dat kan allema 06 al in Hongarije, terwijl China er al een eind mee op weg Het is een onontkoombare ontwikkeling. De gevolgen zi rel onvoorspelbaar. In elk geval komt er meer élan in de Rus sche samenleving, al is alles er nog aan zeer strakke reg<^n gebonden. De tijd zal het leren of Oost en West op die m r nier wellicht toch een beetje naar elkaar groeien. pc W DE BILT (KNMI) Oceaan- depressies blijven het weer bij ons bepalen. Bijbehorende re- gengebieden trekken snel op eenvolgend over ons land. In de middag gaat het van het westen uit opklaren. Deze op klaringen worden in de loop van de middag en avond afge wisseld door buien. De wind draait naar zuidwest tot west en is in het binnenland vrij krachtig en aan de kust hard tot stormachtig. De middag- temperatuur is ongeveer 8 gra den. Morgen ziet er onstuimig uit met veel wind en buien, die vergezeld kunnen gaan van hagel en onweer. De tempera tuur ligt dan rond de 7 graden. Weersvooruitzichten voor di verse Europese landen, mede gedeeld door het KNMI, geldig voor zondag en maandag: Zuid-Scandinavië: Zwaar be wolkt en van tijd tot tijd regen of sneeuw. Middagtempera- tuur van vijf graden aan de kust tot twee in het binnen land. Britse Eilanden en Ierland Veel bewolking en perioden met regen of buien. Middag- temperatuur negen tot dertien graden. Denemarken, Benelux, noord en midden-Duitsland: Veel be wolking en van tijd tot tijd re gen, mogelijk onweer. Middag- temperatuur van vijf tot negen graden. Frankrijk: Half tot zwaar be wolkt en af en toe regen of buien. Middagtemperatuur van negen graden in het noor den tot zeventien in het zui den. bewolkt en hier en daar wi regen. Middagtemperatui van zestien graden in b noorden tot eenentwintig i het zuiden. Italië en de Joegoslaviscfyn kust: Wisselend bewolkt hier en daar wat regen. Mil dagtemperatuur van nege graden in het noorden tot nf06 gentien in het zuiden. Zuid-Duitsland en het Alpei,u' gebied: Veel bewolking vooral zondag af en toe rege boven duizend meter 00 sneeuw. Middagtemperatui in de dalen tussen vier en tie graden. Nulgraden-grens ongeveer vijftienhonderd ïuiil WEERRAPPORT HEDENMORGEN

Leidse Courant | 1986 | | pagina 2