uit een cirkel Jan Modaal verdwijnt langzaam uit Amerika WAGENINGEN - Ooit gehoord van de Wet van Behoud van Ellen de? Er valt een boterham met pin dakaas uit je handen en natuurlijk ligt de pindakaas onderop. Een ver keersknooppunt wordt opgelost en de files ontstaan een kilometer ver derop. Je zet een radio in elkaar en de drie resterende schroefjes beho- 1 ren nu net in het midden van het apparaat. Met andere woorden: als er iets mis kan gaan, zal dat ook gebeuren. Eindelijk een wet waar aan alles en iedereen gehoorzaamt. Hoewel alle mensen problemen krijgen als ze hun ideeën in praktijk brengen, is de Wet van Behoud van Ellende afkom stig uit de werktuigbouw. Als geen ander weten technici dat de weg van theorie naar praktijk geplaveid is met praktische problemen en dat gevonden oplossingen altijd nieuwe hindernissen oproepen. Het lijkt echter wel alsof ze door een speciale manier van schouwen telkens nieuwe mogelijkheden ontdekken om een fantastisch idee om te toveren tot een werkzaam model dat het midden houdt tussen idealisme en realiteit. Jan Portegijs, de hoofdpersoon in ons verhaal, beschikte al over dat vermogen toen hij op de fiets tussen school en huis in de kop van Noord-Holland, dagelijks moest optornen tegen de altijd straffe wind in deze streek. Wellicht is toen de kiem gelegd voor zijn idee van een ring baan-windturbine, dat jaren later bij hem zou opborrelen. Hoewel Jan na zijn schooltijd tropische- plantenteelt ging studeren in Wagenin- gen, bleef zijn belangstelling uitgaan naar windturbines - sedert lang zijn fa voriete hobby. Hij onderbrak zijn studie, ondernam enkele reizen, werkte enige tijd bij Vicon (machines voor de land bouw) en keerde vorig jaar terug naar de studentenbarakken. Maar ook daar bleef de windkracht hem achtervolgen. „Het was op een zondagochtend, no vember vorig jaar. Ik gaf enkele studie genoten op mijn kamer uitleg over het principe van de windturbine, toen ie mand over ijszeilwagens begon. Opeens kreeg ik het idee van karretjes op een ronde baan, als alternatief voor groot schalige windmolenparken". Eindeloze trein Met zijn broer Piet - onlangs afgestu deerd arts - sloeg de nu 28-jarige Jan Portegijs aan het rekenen en ze ontdek ten dat er een flink vermogen moest zit ten in de „eindeloze door windenergie aangedreven trein". Daarbij gingen ze uit van een cirkelvor mige rails met een middellijn van 1250 meter. Op de rails rijden veertig cilin dervormige, vierwielige karren, elk twin tig meter lang. Op elke kar staat een 23 meter hoog blad dat de wind moet van gen, van eenzelfde constructie als de vleugel van een dubbeldeks vliegtuig. De karretjes zijn aan de onderkant onder ling verbonden met een staaf. Deze voert door generatoren die verspreid over de baan staan opgesteld. Jan Portegijs: „Zeilboten die haaks op de wind varen, maken meer snelheid dan wanneer ze recht voor de wind gaan. Dat is het principe waarop dit sy steem werkt. Door de karretjes onderling te verbinden, bereik je dat ze elkaar door het dode punt trekken aan de lijzij de van de cirkel en bovendien, dat ze mooi op gelijke afstand blijven". Bij een gemiddelde windsnelheid van 6,8 meter per seconde zullen de karretjes rondrazen met een maximale snelheid van tweehonderd kilometer per uur. De combinatie van die windsnelheid met een jaarlijks rendement van ten hoogste dertig procent en een geïnstalleerd ver mogen van vijftig megawatt, levert een jaaropbrengst op van 88.000 megawat tuur. Ofwel net zoveel stroom als de kerncentrale van Dodewaard. Voor het argument dat het volgens het KNMI in de meeste streken van ons land gemiddeld niet harder waait dan 5,5 tot 6,2 meter per seconde, is Jan niet gevoelig. „Omdat het KNMI op tien me Kortgeleden ging het CDA-kamerlid Weijers op studiereis naar Amerika. Een van onze verslaggeefsters begeleidde hem op zijn tocht die tot doel had meer te ver nemen over de arbeidsmarkt en de socia le voorzieningen in de Verenigde Staten. In een serie verhalen doet zij verslag van haar bevindingen. DETROIT - Van krantenjongen tot krantenmagnaat. Het oeroude cliché van de immigrant die zich in Amerika vestigt en opklimt tot mil jonair bestaat nog steeds. En je hoeft er niet eens zoveel moeite voor te doen om op het grondge bied van Uncle Sam met dit soort successtory's te worden geconfron teerd. Je leest een krantebericht over een ongeletterde Griek die als veertienjarige jongen in de Vere nigde Staten aankwam en thans, op zijn dertigste, over een restau rantketen beschikt. Of je ontmoet een Albaniër die je trots vertelt dat hij op blote voeten arriveerde en nu als tandarts over vier particulie re klinieken beschikt. Tegenover de groep exorbitant rijke mensen - twee vijfde van alle Ameri kaanse gezinnen, samen goed voor drie kwart van het nationaal inkomen - staan miljoenen armen die eveneens twee vijfde van alle gezinnen uitmaken. De VS herstelt zich langzaam van de re cente economische crisis, maar de men sen met een kleine beurs profiteren daar niet van: anno 1986 worden de armen in Amerika armer, terwijl de rijken onte genzeggelijk rijker worden. En Jan Mo daal,, of op z'n Amerikaans „Jack Midd le-class" lijkt met uitsterven te worden bedreigd. In Nederland maakt men zich zorgen over een tweedeling van de samenleving. In de Verenigde Staten is er écht sprake van wat genoemd wordt de „haves and have-nots". Men is öf rijk en verdient meer dan zeventigduizend dollar per jaar, óf men zit met een inkomen bene den de tienduizend dollar onder de offi ter hoogte meet. Daarboven waait het harder en daarvan profiteren onze bla den die drieëntwintig meter hoog ste ken". Schrik Gedurende de maanden waarin Jan en Piet hun berekeningen en tekeningen uitwerkten, werden ze geplaagd door knagende onzekerheid. Ze konden zich namelijk niet voorstellen dat niemand ooit op het idee was gekomen van de ringbaan-windturbine. Jan: „We hadden steeds het idee dat we voortdurend een fout over het hoofd zagen". Het duo werd op zijn wenken bediend toen Jan publikaties onder ogen kreeg, waaruit bleek dat het idee van de ring vormige baan al rond 1930 in de Vere nigde Staten op papier was gezet. En bij verdere naspeuringen ontdekte hij dat ringbaan-windturbines enkele jaren terug in de VS en de Sovjet-Unie weer actueel waren geworden. In de VS zou de onder neming Vari-Speed Systems Inc. in Utah elf contracten hebben afgesloten voor ringbaan-windturbines en de Sovjet- Unie zou een plan hebben voor een klei ne experimentele ringbaan. Jan Portegijs: „Als ik die artikelen eer der was tegengekomen, had ik gedacht: we zijn te laat. laten we maar stoppen. Maar omdat we al een eindweegs gevor derd waren, was het mogelijk ons sy steem te vergelijken met de ringbanen in de Sovjet-Unie en Noord-Amerika. We ontdekten dat die op bepaalde punten niet geheel kloppen en dat sommige on derdelen door nieuwe technieken achter haald zijn". Overigens zijn de ontwerpen in Noord- Amerika en de Sovjet-Unie nimmer uit gewerkt en is van Vari-Speed Systems niets meer vernomen. De redenen hier van zijn de gebroeders Portegijs nooit duidelijk geworden, maar volgens hen staat vast dat tot op heden nergens ter wereld een ringbaan-windturbine is ge bouwd. Borssele Jan en Piet Portegijs hebben hun ont werp uiteindelijk uitgebreid toegelicht in een rapport en dat enkele weken geleden opgestuurd naar het ministerie van eco nomische zaken en de Nederlandse Ver eniging van Windenergie (Newin). De le den van deze club houden zich beroeps halve bezig met de ontwikkeling van windenergie. Van EZ kregen ze het advies een bedrijf te zoeken dat het ontwerp zou willen be proeven. Voorzitter J. Dracht van Ne win reageerde vol lof over het professio nele niveau van het ontwerp. Hij heeft het rapport kort geleden naar alle leden van de vereniging gestuurd en het wach ten is nu op reacties. Die van Dracht luidt aldus: „Zeker een idee dat de moei te waard is om nader te onderzoeken. Voorlopig is het wel de grote vraag of het allelnaal economische haalbaar is. De broers hebben het kosten-batenplaat- je nog onvoldoende uitgewerkt, want in het rapport worden de kosten niet bere kend van bijvoorbeeld de spoorlijn en de fundering en evenmin, hoe sterk en zwaar de karren moeten zijn". Een vergelijking met het vermogen van Dodewaard gaat volgens Dracht niet op. „Dodewaard is dertig jaar geleden neer- Een door windkracht aangedreven „trein" van stalen karretjes in een „eeuwigduren de" cirkelgang, kan volgens de gebroeders Portegijs net zoveel vermogen opwekken als de kerncentrale van Dodewaard. gezet om na te gaan hoe het allemaal werkt en niet in eerste instantie om be drijven en burgers energie te leveren. Vergelijk je de ringbaan met de centrale van bijvoorbeeld Borssele, dan heb je ze ker tien van die ringbanen nodig om hetzelfde vermogen te halen. Wil _je de zelfde energieproduktie halen als die van Borssele, dan moet je er wel twintig aan leggen. Natuurlijk, dat zijn er nogal wat, maar je kunt grotere ringbanen maken en bovendien zijn die dingen lang niet zo kostbaar als energiecentrales. De bouwkosten zijn lager en de brandstof is natuurlijke energie". Volgens Dracht heeft het plan „het tij te gen". Want wie gaat deze kar trekken nu het nationale windenergieprogramma uitgaat van grootschalige windmolenpar ken? Jan Portegijs: „Het liefst zou ik zien dat een groepje onderzoekers of een bedrijf het ontwerp oppikt. Nu we het ontwerp openbaar gemaakt hebben, is het toch niet meer te patenteren en mag iedereen er mee aan de slag. Hopelijk mag ik daar dan bij zijn". HENK ENGELENBURG BRUSSEL - Voor het door de taalkwes-1 tie zo verscheurde België is er in het Ne- derlandse café een pasklare oplossing: opdelen die zaak. De Walen naar ae1 Fransen en de Vlamingen bij ons. Zo eenvoudig ligt de zaak echter niet. Afge- i zien van de vraag of de Vlamingen wel I zo graag bij Neder/and zouden willen be horen, is er het probleem van Brussel, dat noch Waals noch Vlaams maar Brussels is. De vraag echter of er Walen zijn die I een Frans paspoort willen krijgen, is on-1 langs beantwoord door de oprichting van de Mouvement Wallon pour le Retour a j la France Waalse Beweging voor de te-1 rugkeer naar Frankrijk). De beweging, die dagelijks groeide zonder echt op ae grote trom te slaan, heeft dezer dagen een manifest verspreid dat de bedoeling heeft alle Walen warm te maken voor het Franse staatsburgerschap. Het manifest I is gericht aan alle Walen en in de eerste zin staat al dat het tijdstip aangebroken is om „voor onze echte nationaliteit uit te komen", de Franse nationaliteit. Omwille van historische tegenslagen werd Wallonië, volgens het manifest, een van de stam verwijderde tak van het Franse volk. De Walen werden door de grote mogendheden verplicht om met Germaanse volkeren samen te leven: met j de Hollanders na Waterloo, met de Vla- mingen vanaf 1830. Omdat het Waalse volk weigerde Hollands te zijn en niet 1 naar Frankrijk mocht, legde het er zich I bij neer Belg te worden. Tot en met deze alinea in het manifest houdt de Mouvement zich nogal netjes, maar dan kan zij het niet meer laten: er moet nog even stevig afgegeven worden op de Vlamingen, want zo zijn in België de spelregels. Het België van 1830 hield er een nogal Frans uitziende voorgevel I op na, aldus de Mouvement, maar sinds dien werd het tand tot een Vlaams-Belgi sche staal, waarin de Walen gekoloni seerd worden. Instellingen als de minis- terraad of het arbitragehof houden de Belgische illusie nog enige lijd in teven, maar zullen ook bezwijken onder Vlaamse druk. De remedieGeen onaf hankelijk Waf Ion ië, want dat zou een in dianenreservaat binnen de Benelux wor den. Terug naar Frankrijk dus, waar de Walen welkom zouden zijn, gezien een uitspraak van Charles de Gaulle die luid- j de: „Uw drama bestaat erin te behoren tot een staat die bij de Waalse ondergang 1 passief zal toekijken. Het bezetten van braakliggend land behoort tot de Ger maanse historische traditie. Ik ben ervan overtuigd dat alleen een land zoals Frankrijk de toekomst van de drie tot vier miljoen Walen kan verzekeren". En 1 om te verzekeren dat Frankrijk zijn kin deren niet in de steek laat wil het mani fest nog even kwijt dat de Republiek haar gewesten in moeilijke tijden altijd bijzon der was toegewijd. Vive la Wallonië! Vive la France! Vive la Wallonië francai- se! Het manifest, waaruit blijkt dat hel om een beweging gaat die serieus te ne men is en die over financiële middelen beschikt, bevat tenslotte nog een bijdrage over feiten die ten onrechte niet in ae Belgische geschiedenisboeken worden vermeld, zoals het feit dat de Belgische opstand in 1830 eerst met gebruik van Franse vlaggen verliep, dat in 1913 een Waals nationaal congres uit sympathie i voor Frankrijk de Gallische haan als symbool koos en dat in 1945 een meer derheid op een Waals congres zich al uit sprak voor terugkeer naar Frankrijk. Met I de Mouvement Wallon pour le Retour a la France hebben we in Europa iets ge heel nieuws in huis. Nu eens geen af scheidingsbeweging, maar een afschei- dings/aansluitingsbeweging. De bewe ging zal zonder twijfel een grote aanhang j gaan krijgen, want de tegenstellingen lussen Walen en Vlamingen worden met I de dag groter en leiden zonder twijfel tot een steeds groter wordende chaos in Bel- gie, omdat men weigert het met elkaar eens le worden. Voordat de chaos com- j pleet wordt, denkt een groep Walen er tussenuit te trekken. Misschien zijn de Vlamingen wel zo verstandig ze niet le gen te houden. AAD JONGBLOED ciële armoedegrens. Nog maar zeventien procent van alle Amerikaanse gezinnen leeft van een middeninkomen. En dat percentage daalt nog steeds. Men slaat door naar de rijke of de arme kant. Vol gens ingewijden zouden er momenteel in de VS aan het einde van elke maand zo'n twintig miljoen Amerikanen honger lijden. Welfare Er kan veel gezegd worden over het stel sel van sociale zekerheid in Nederland. Maar ondanks de veelvuldige kortingen op onze uitkeringen hoeft in het Neder landse systeem in elk geval niemand honger te lijden of letterlijk en figuurlijk door het verlies van een baan in de goot te belanden. In de VS is het risico dat je zoiets overkomt vele malen groter. Als je over een goede cao beschikt heb je het geluk gedurende zesentwintig weken nog een werkloosheidsuitkering te ontvan- gen. Zo niet dan ben je aangewezen op „social welfare", een uitkering die voor een gezin van vier personen neerkomt op zo'n 1200 gulden per maand (zónder kinderbijslag). Te veel om van dood te gaan, te weinig om van te leven. Vakbekwaamheid, het werken met de handen, wordt in de VS goed betaald. Een automonteur bij General Motors in Detroit verdiende een paar jaar geleden al gauw zo'n zestien dollar (vier tientjes) per uur. Maar de automarkt zakte in, er volgden massa-ontslagen en de lonen in die bedrijfstak kelderden. Aan die malai se is nog lang geen einde gekomen. Vori ge week nog het General Motors weten dat er voor twintigduizend werknemers In Amerika ben je of exor bitant rijk of, zoals de ouders van dit jonge tje, heel arm. Jan Modaal is er een bedreig de soort. Het complex van „Focus: Hope", een or ganisatie die zich inzet voor gelijke kansen voor iedereen. In een aantal fabrieken en werkplaatsen worden mensen opgeleid voor een technisch beroep. Maar de daar gele verde inspan ningen vormen slechts een druppel op de gloeiende plaat. op korte termijn geen plaats meer zal zijn. Een dergelijk bericht komt hard aan in een miljoenenstad als Detroit die voor negentig procent afhankelijk is van de automobielindustrie. Tegenover het verdwijnen van vele ba nen in de industrie staat de groei van nieuwe werkgelegenheid in de diensten sector, de voedings- en genotmiddelenin dustrie en de detailhandel. Hoewel veel werklozen weer redelijk snel aan de slag zijn, weten ze dat ze er rekening mee moeten houden dat ze niet op hun oude salarisniveau terecht zullen komen. En kele cijfers: van het aantal werklozen dat in 1985 een nieuwe baan vond ging zes tig procent er in vergelijking met hun oude baan fors in salaris op achteruit. Voor 32 procent bedroeg deze achteruit gang zelfs meer dan een kwart! Ruim een derde van de werknemers die in hun oude baan verzekerd waren tegen ziekte vallen in hun nieuwe baan onder een cao die niet in een dergelijke verzekering voorziet. Kon in de jaren zeventig nog vrijwel iedere werkloze rekenen op een werkloosheidsuitkering, op dit moment komen twee op de drie mensen bij werk loosheid direct in de bijstand terecht. In de detailhandel is de betaling vaak zo slecht dat mensen, ondanks het feit dat ze werken, toch onder de armoedegrens terechtkomen en voor een aanvulling op hun salaris een beroep moeten doen op bijstand. Uit een onderzoek blijkt dat de snelst groeiende bedrijfstak zelfs hon derd dollar per week minder betaalt dan de bedrijfstak die het snelst afkalft. En nog dramatischer is dat door de daling van de gemiddelde lonen jongeren tus- isen twintig en dertig jaar momenteel 'minder te besteden hebben dan hun ou ders op diezelfde leeftijd in de jaren vijf tig. Onderzoekers spreken in dit verband dan ook van traumatische ervaringen. Hoe een poging wordt gedaan de ergste nood onder de armen te lenigen bewijst „Focus: Hope", een vele hectaren be slaand complex in een van de kleurlin- genwijken in Detroit. Het is een organi satie die zich van oudsher bezighoudt met de bestrijding van racisme en zich beijvert voor gelijke kansen voor ieder een. De filosofie achter „Focus: Hope" is ontstaan aan het einde van de jaren zestig toen de rassenonlusten in alle he- vigheid losbarstten. Het complex bestaat i uit een aantal fabrieken en werkplaatsen waar mensen tot een technisch beroep worden opgeleid. Maar het beschikt ook over een winkel waar de armen de meest elementaire levensbehoeften ontvangen. Het betreft voedseloverschotten van de j boeren uit de omgeving die hier aan de armen worden uitgedeeld. Met name moeders met jonge kinderen en ouden van dagen komen hier. Jaarlijks kloppen bij „Focus: Hope" bijna vijftigduizend mensen aan voor hulp. Volgens Tom Armstead, een der directieleden, is het uitdelen van voedsel aan de minstbe deelden geen structurele oplossing. „Ba nen hebben we nodig", zegt hij „en daar voor is scholing en training nodig". De jongeren die hier worden opgeleid heb ben geluk. Vrijwel iedereen is na zijn op leiding verzekerd van een baan. Maar gezien de enorme werkloosheid zijn de driehonderd leerlingplaatsen die jaarlijks te vergeven zijn niet meer dan een drup pel op een gloeiende plaat. Het is dan ook niet verwonderlijk dat het aanbod vele malen groter is. Verschillende tests bepalen wie uiteindelijk wordt toegela ten. Ondanks de nog steeds onmetelijke ar moede in de buurt rond het complex heeft „Focus: Hope" met het opzetten van bedrijfjes in een aantal gezinnen weer wat welvaart kunnen brengen. „Maar", zegt Tom Armstead, „Zolang er nog voedsel moet worden uitgedeeld is er nog veel voor ons te doen". MARGA RIJERSE ZATERDAG 22 NOVEMBER 19 Waalse terugkeer naar Frankrijk

Leidse Courant | 1986 | | pagina 20