Russen hebben Lubbers maar weinig te bieden eer gif in Rijn Zonnetje Kok en de nieuwe PvdA-strategie Geluk BESPREKINGEN IN KREMLIN LOPEN FORS UIT Kabinet zoekt oplossingen voor gevolgen vergrijzing £eidóe(2oivumt £eicUe Qowuvnt fcflH Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthoff Pers, Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA, tel. 071-122244. Voor abonnementen: 071-313677. Giro 103003. Bank: Amro-Bank N.V. Leiden. Directeur-hoofdredaceur IJ. Hallewas, Chef-redacteur Wim Buijteweg. Abonnementen (incl. 6% BTW) per maand f. 23.04 (aut. betaling), kwartaal f. 68,93, jaar f.262,35. P Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00-19.00 uur, zaterdag 14.00-15.00 uur tel. 071 -122248. Advertenties: (excl. 6% BTW) f. 0,63 per mm, kleintjes f. 0,44 per mm. Zaterdag 22 november 1986 78e jaargang no. 23663 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Lcese nummers f. 110. HET WEER Veel bewolking en af en toe regen, in de middag ook enke le opklaringen. Middagtempe- ratuur ongeveer 8 graden. Wind draaiend naar zuidwest tot west, krachtig 5 a 6, aan de kust hard tot stormachtig. 7 a 8. Zon op: 08.13; onder: 16.38. Schevenigen hoog water: 6.48 en 19.03; laag water: 2.14 en 14.53 uur. Pr. L. De Jong: Kamer moet -Tl e< pensioen ije r K weduwe 3 te rtoppen IILVERSUM (u het kabinet- ,ubbers niet van 50pLlan is het pensioen de weduwe lost van Tonnin- jen stop te zetten, met de Tweede (amer zorgen voor initiatief-wet en punt zet ichter het pensioen lat de weduwe looit had mogen intvangen". Dit zei L. de Jong gis- eravond voor de 'ROS-camera. „De leste oplossing in leze moeilijke zaak dat onze Kamer, lie in de zaak van Ie Erasmusprijs een >aar weken geleden il heeft aangetoond lepaalde dingen och verder aan voelen dan het tabinet, het kabinet liet volgt en zorgt roor een eigen Jong zei het te vinden de zaak door ocessen steeds wordt opge- ald, maar hij zei „veel pijnlijker vinden als het ensioen door- K>pt". 7: „Minder- leid Kamer kan lensioen weduwe liet afpakken" Het ziet er heel eng uit en het scheelde ook niet veel, of deze win kelier was echt recht in zijn oog geschoten. Nu had hij het geluk op het moment van een schietpartij tijdens een roofoverval in Johan nesburg net niet in de baan van het schot te staan. Daardoor kon hij even later met een ge zond oog door het ko gelgat in de etalageruit gluren. Zijn collega ver ging het heel wat slech ter, die werd in de maag getroffen. MAXIMUMSTRAF GEEIST TEGEN „MULTINATIONAL IN DRUGS" ALKMAAR Officier van justitie mr. E. Bueno heeft gisteren voor de Alkmaarse rechtbank de maximumstraf van tien jaar en acht maanden gevangenisstraf met aftrek en een boete van 966.666 gulden geëist tegen de 43-jarige S.E. uit Limmen. De officier vroeg ook verbeurdverklaring van onroerend goed ter waarde van een miljoen gulden, een auto van 200.000 gulden, 180.000 gulden aan handelsgeld en een horloge. In een twee dagen durend proces stond E. terecht op verdenking van smokkel van grote hoeveelheden drugs naar Nederland, Amerika en En geland. Officier Bueno schetste E. als de bestuurder van een „multinatio nal in drugs", die over zichzelf eens met trots verklaarde „de grootste hasjdealer ter wereld" te zijn. De Amerikaanse agent Short, infiltrant van de Drugs Enforcement Admi nistration (DEA), bracht uiteindelijk E.'s imperium door middel van beeld- en geluidsbanden, telefoontaps en twee pseudo-kopen ten val. De cruciale vraag, zoals rechtbankpresident mr. dr. G.A. Jansen op de Haar die op de eerste procesdag formuleerde, was of de DEA-agent daarbij bin nen de criteria van de Nederlandse wet bleef. De uitspraak is op 2 decem ber. Voetbal afgelast ZEIST De Ko- ninklijke Nederland se Voetbal Bond heeft alle voor van daag in het district West II vastgestelde wedstrijden afgelast. Ook in de afdelingen Den Haag, Leiden en Rotterdam zijn alle wedstrijden van van daag afgelast. Bij de wedstrijden in de eerste klasse zaterdag KNVB en de lande lijke jeugd beslissen de consuls. (Van onze speciale verslaggever in Moskou Dick van Rietschoten) MOSKOU Premier Lubbers en minister Van den Broek (Buitenlandse Zaken) hebben hun be zoek aan Moskou als zeer nuttig ervaren, ondanks het feit dat de Russische autoriteiten zich niet toe geeflijk toonden ten aan zien van hun standpunten over wapenbeheersing en de naleving van de men senrechten. Alleen op het terrein van de economi sche samenwerking tussen Nederland en de Sovjet- Unie zijn in Moskou enke le positieve vooruitzichten geschapen. Verrassend was dat de in „zeer openhartige sfeer" gevoerde besprekingen met partijleider Gorbatsjov en minister van buitenlandse zaken Sjevard- nadze gisteren tweemaal zo lang duurden dan was ge pland. Van den Broek sprak maar liefst vier en een half uur met Sjevardnadze en het overleg van Lubbers en Van den Broek met Gorbatsjov en Sjevardnadze nam drie uur in beslag. Vanwege de uitloop van deze laatste bespreking liet men een balletvoorstelling van het Bolsjoi-theater schie ten. Minister Van den Broek heeft tegenover Sjevardnadze op nieuw krachtig gepleit voor de naleving van de mensenrech ten in de Sovjet-Unie. Hoewel van Russische zijde geen enke le toezegging werd gedaan be nadrukte Sjevardnadze wel dat in de Sovjet-Unie momen teel een proces gaande is van wat hij noemde „ombouw op allerlei terreinen". Deze ver anderingen houden ook „de mocratisering van de samenle ving" in. Gorbatsjov en Sjevardnadze pleitten beide voor het onlangs door de Sovjet-regering geda ne voorstel om volgend jaar een internationale mensen rechtenconferentie in Moskou te houden. Van den Broek heeft op zijn beurt instemming van de Sovjet-Unie gevraagd voor het Nederlandse voorstel om in Den Haag een perma nente internationale commis sie in te stellen die zich bezig houdt met klachten over schendingen van de mensen rechten. De Nederlandse en Russische gesprekspartners hebben eikaars voorstellen niet zonder meer van de hand gewezen. Zij beloofden zich er over te zullen beraden. Pag. 3: Pravda zwijgt over pleidooi voor joden VOOR DERDE KEER IN DRIE WEE3SN .UDWIGSHAFEN foor de derde keer in irie weken is er gif in de lijn terecht gekomen. Jisteren lekte er onge- reer 1100 liter onkruid- erdelgingsmiddel van iet Westduitse chemische :oncern BASF per onge- uk in de rivier. Het con- :ern en het ministerie van milieuzaken van de West- luitse deelstaat Rijnland- }alts haastten zich met te ertellen dat het gif geen Tnstige problemen voor iet milieu of de volksge- ondheid oplevert. Het ;aat om de stof dichloora- :ijnzuur, die snel in water rerdunt. „Vissterfte is onwaarschijnlijk. Volgende week is er niets fileer van te zien", zei een voordvoerster het minis erie. let lek bij BASF onstond 's- ochtends vroeg, toen het Eoelwatersysteem het begaf. )e directie verwittigde onmid- lellijk de milieu-instanties, unctionarissen van het mi- listerie van milieuzaken, van het naburige Hessen reageer den met een tijdelijke sluiting van de zuiveringsinstallatie in Schierstein, die de plaatselijke bevolking van drinkwater voorziet. Minister van milieu zaken Klaus Matthiesen riep wederom op tot een nader on derzoek van de deugdelijkheid van de veiligheidsmaatregelen in alle Westduitse chemische bedrijven. Op 1 november kwam door een brand in een chemische fabriek van het Sandoz-con- cern bij Bazel 30 ton giftige stoffen in de Rijn terecht. Daaronder was zo'n 200 kilo kwik, dat volgens de autoritei ten in de voedselketen terecht zou komen. Sandoz maakte gisteren bekend geen kwik meer te zullen gebruiken in zijn produkten. Het ongeluk wordt door milieu-experts be schouwd als één van de ergste die ooit in West-Europa heb ben plaatsgevonden. Geschat wordt dat het zeker tien jaar zal duren voordat de Rijn van deze ramp hersteld is. Een dag daarvoor was uit een naburige fabriek van Ciba-Geigy 300 li ter giftige onkruidverdelgings- middelen in de Rijn. Bij de zelfde fabriek kwam donder dagochtend een stinkende wolk fenol vrij. (ADVERTENTIE) ONTDEK DE WONDERE WERELD OP EIGENHANDIG De Wondere Wereld van Chriet Titulaer Groot Doe-Het-Zelfcentrum Kreatieve vrijetijdsbesteding (Rail) Hobby- en Modelbouw Zelfmaakmode (shows) etc. Publiekswedstrijd 'Creatief Alles over tuinieren en Xs- I EXTRA! KADOWIJZER n beurs voor nuttige kado's en [ideeën voor Sint en Kerst. Holland Festival vooral voor hoger opgeleiden AMSTERDAM De bezoeker aan de voorstellingen van het Holland Festival heeft over het algemeen een HBO-oplei- ding of academisch onderwijs gevolgd, woont in één- of tweepersoonshuishoudens en is tussen de 25 en 49 jaar oud, zo heeft een onderzoek van het bureau Intomart uitgewe zen. Het onderzoek werd uit gevoerd in opdracht van het Holland Festival en het minis terie van economische zaken. Verder bleek dat ruim de helft van de bezoekers uit Groot- Amsterdam komt, 17 procent uit het Gooi en Utrecht en om geving en 35 procent uit de rest van het land. Een lid van de reddingsbriga de draagt een oudere bewo ner van het Japanse eiland Oshima naar een schip. Met nog ruim tien duizend mede eilanders en zo'n tweedui zend toeristen werd de man geëvacueerd, nadat er een vulkaan tot uitbarsting was gekomen. De autoriteiten hadden 37 schepen inge zet om alle mensen naar het vasteland te brengen. De meesten kon den alleen handbagage meenemen. De vulkaan was elf jaar in rus te geweest, maar toen de berg vorige week weer ac tief werd was hij in korte tijd een toeristi sche attractie geworden. Gisteren volg de een onge- kend hevige - uitbarsting, waarbij vuur en lava hoog in de lucht spoten en f bossen in brand vlogen. (ADVERTENTIE) DEN HAAG Het kabinet denkt de vergrijzingsproble- matiek die de samenleving de komende jaren te wachten staat, onder meer via een drie tal wegen deels te lijf te kun nen gaan. Harmonisatie van de eigen bijdrage (verpleeg huizen, bejaardenoorden, ge zinsverzorging); verschuiving van nieuwbouwcontingenten (aanleunwoningen voor be jaarden) en draagvlakverbre ding (vergroting aantal pre miecontribuanten). Die oplossingen noemde vice- premier De Korte gisteren op de wekelijkse persconferentie na afloop van de vergadering van de ministerraad. De Korte kondigde aan dat minister Brinkman (welzijn, volksge zondheid en cultuur) komende week met een rapport over de vergrijzingsproblematiek komt. In de begeleidende brief komen ook de hierboven ge noemde oplossingen ter spra ke, waarover de collega-minis ters met Brinkman hebben „meegedacht". Volgens de vice-premier is tevens duide lijk geworden dat het kabinet zich op het standpunt stelt dat het vergrijzingsprobleem niet uitsluitend via het budget van WVC kan worden opgelost. „Er is duidelijk hulp van bui ten nodig". De Korte liet zich niet verlei den tot uitspraken welke groe pen van de bevolking even tueel financieel de dupe kun nen worden van de oplossin gen die het kabinet voor ogen heeft. „Er is nog niet gespro ken over totaalbedragen, dat gebeurt pas in de loop van vol gend jaar". Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071- 122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabe zorgd. Tandarts corrigeert collega: 28gaatjes UTRECHT De Raad van Beroep van de tandartsenorga nisatie NMT heeft een tand arts een waarschuwing opge legd voor de manier waarop hij een jongeman die acht jaar lang keurig elk half jaar bij hem kwam heeft „behandeld". De patiënt ging daarna naar een andere tandarts, die in zijn gebit 28 gaatjes aantrof. Als een half jaar na de afgifte van de laatste saneringskaart 28 gaatjes en nieuwe cariës wor den geconstateerd, aldus de Raad van Beroep, „en het ge bit van de 23-jarige patiënt er deplorabel uitziet, kan de con clusie niet anders zijn dan dat de tandarts in zijn zorg voor de patiënt tekort is geschoten". Het verweer van de tandarts dat hij, gezien de grootte van zijn praktijk, niet de noodza kelijke aandacht aan de pa tiënt had kunnen geven, werd door de raad verworpen. Wim Kok, de nieuwe leider van de PvdA. Velen hebben hele hoge verwachtingen van hem. Hoe denkt hij die te gaan waar maken? Allereerst door de partij weer zo gauw mogelijk aan regeermacht te helpen. Maar zijn „masterplan" dat daartoe moet leiden geeft hij niet vrij. In elk geval spreekt hij nu nog niet uit met welke partij hij tot dat regeren wil komen. Waar hebben we dat meer gehoord? En wie veroordeelde dat inder tijd het hardst? Hoe het ook zij: Kok heeft voor zijn partij een nieuwe strategie in gedachten. Die komt erop neer dat de PvdA niet meer de man. maar de bal zal spelen. Over die stra tegie en vele andere onderwerpen een interview op de voorpa gina van Finale. i7.i;i-y.y.ü-ipi DEZE KRANT INKLEUR VERDER IN FINALE Een verhaal over Span- dau Ballet, de rockgroep die nog in staat is echte concerten te geven. De Zonneboem: de beste knecht van Sint Nico- laas. Mag een boer zijn koeien aan een ander verhuren om zodoende aan een overproduktie van melk en dus een boete te ont komen? Ja, vindt de di recteur van Coberco, een van de grote zuivelcon cerns. Het is niet best gesteld met het taalonderwijs in Neder land en Vlaanderen. Interview met Urbanus, de plezantste Vlaming en de be kendste Belg in Nederland. Een door windkracht aangedreven trein die in de polder eeuwigdurend rondjes rijdt. Doel: net zoveel energie produ ceren als de kerncentrale in Dodewaard. De tweedeling van de samenleving die in Nederland wordt gevreesd, is in Amerika inmiddels een feit. Je bent er vrese lijk arm of exorbitant rijk. Jan Modaal is er een bedreigde soort. Guusje van Mourik heeft nog lang niet genoeg van karate, ook al verloor zijn kortgeleden haar Nederlandse titel. Gerard Kerkum en de problemen van Feyenoord. Buys en dressmen. De zon is iéts minder helder dan voorheen. Niet dat we dat nu zo direct merken. Zeker niet de laat ste dagen, want ze gaat voortdurend schuil achter dikke wolken. Het verschil in helderheid is opge merkt door meetapparatuur aan boord van de Solar Max-satelliet, die de metingen van begin 1980 af verricht. Niets wijst er echter op, dat de afkoeling van de zon zich zal voortzetten, zo stelt Richard Wilson ons gerust en hij kan het weten, want hij is natuurkundige bij NASA. Wat hij niet weet is, dat velen de Leidse Courant al net zo moeilijk kunnen missen als wij met zijn allen de zon. De Leidse Courant is dan ook elke dag zo helder als glas. Haal dat zonnetje in huis. De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Voorletters: Adres: Postcode/plaats: Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel opsturen naar de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. N B. Indien daartoe aanleiding beslaat, kan een verzoek om een proefabonnement wor den geweigerd

Leidse Courant | 1986 | | pagina 1