Congres legt Reagan vuur aan de schenen Jungle Commando „sluit" bauxietmijn Oostenrijk zit met glycolwijn „in z'n maag" Zigeuners vragen Bonn alsnog om schadevergoeding HAF erft :den n Filipijns leger wil wijziging regering Aquino ,d> Onverwachte wending in terreur-proces Berlijn Alarm in VS: miljoenen tienermeisjes zwanger Z^ÏTENLAND Ecidóêêomaïu VRIJDAG 21 NOVEMBER 1986PAGINA7 thaanse president Irmal neemt ontslag BOEL De Afghaanse lei- iBabrak Ka rmal heeft giste- 1 al zijn functies in de rege- en de communistische partij gelegd. Het Politburo heeft mtslagaanvraag van Karmal 946|jgekeurd. De leider zou om 1W* mdheidsredenen zijn afgetre- Wie de nieuwe president i48d Afghanistan wordt, is nog 765 bekend. Eerder dit jaar 958 d Karmal uit zijn functie van 17j^etaris-generaal van de partij 232 0 leven. Hij had deze post sinds 1957 .jnber 1979 bekleed, maar 2«o d °P aanw'jz>ng van de S<>v* 330 Jnie vervangen door Naji- 490 ah. Babrak Karmal Sovjet-Unie zegt bezoek aan Bonn af BONN De Sovjet-Unie is nog steeds boos over het feit dat dat de Westduitse bondskanselier Kohl partijleider Gorbatsjov on langs vergeleek met de nazi-mi nister Goebbels. Dat blijkt uit het plotseling afzeggen van het bezoek van de vice-president van de Russische ministerraad en minister van landbouw aan Bonn. Ook Kohls opmerking dat in de DDR „de mensenrechten met voeten worden getreden" viel niet best bij het Kremlin. Een nieuwe datum voor het be zoek is nog niet vastgesteld. Nu nog de auto terug AUCKLAND Molly Hayes in Auckland in Nieuw-Zeeland was opgetogen toen zij in bij de post de as van wijlen haar echtgenoot aan trof. Nu kan zij eindelijk de laatste wens van haar man zaliger in vervulling doen gaan. door zijn as uit te strooi en boven de rivier waarop hij veel viste. Dat kan ze mede in ver band met haar gezondheid ove rigens alleen gaan doen, wanneer ze nu ook nog haar auto terug krijgt. De auto met de as van Willi am Hayes in een kartonnen doos onder de voorbank werd in het be gin van de week gestolen, toen Molly een bijeenkomst van de be jaardenclub bijwoonde. De politie blijft naar auto en dief op zoek. Twee Unifillers gedood door bom TEL AVIV Twee soldaten van Unifilcontingent uit Fiji en één Libanese burger zijn gisteren om het leven gekomen in Zuid-Liba- non, toen bij een controlepost een autobom ontplofte. De ontplof fing deed zich voor ten zuiden van de havenstad Tyrus. Drie an dere soldaten raakten gewond, van wie een ernstig. Het is niet duidelijk of de autobom gericht was tegen de Unifillers of be stemd was voor de verderop in gerichte controlepost van een pro-Israëlische militie, het Zuid- libanese Leger (SLA). Evenmin is duidelijk of er nog een chauf feur in de auto zat. BONN De Centrale Raad van Zigeuners in West- Duitsland heeft de regering in Bonn gisteren opge roepen alsnog een schadevergoeding uit te keren aan de honderden zigeuners die onder het bewind van de nazi's in Duitsland zijn vervolgd. Romani Rose, de voorzitter van de Centrale Raad. verklaar de dat nu nog ten minste 435 zigeuners in leven zijn die tijdens het Derde Rijk zijn vervolgd, maar geen schadevergoeding hebben gekregen. De Westduitse wet voorziet in het uitbetalen van een schadever goeding aan de slachtoffers van de Nazi-heerschap pij, de Wiedergutmachung. Discrimina tie naar omvang BULAWAYO Particu liere taxibedrijven in de Zimbabwaanse stad Bula- wayo laten sinds enige tijd „zwaargebouwde en gezet te passagiers" dubbel ta rief betalen. De taxichauffeurs namen hun besluit omdat ze vin den dat zware mensen de plaatinnemen van twee dunne en dat ze bij ver voer van eerstgenoemden daarom inkomsten der- ilïb ïomeini tegen luSSontacten met njlZwarte Huis" 182.01 ICOSIA De Iraanse 135.80 ider ayatollah Khomeini 46O.S0beft de Iraanse functio- 36911 irissen veroordeeld, die 46 jj intact willen leggen met 925omerika. oi.OO 295.50 3110.00 zouden niet moeten aten, maar „schreeuwen 27.00 gen Amerika", aldus ïomeini. „Waarom moe rt de leiders van ons land rdeeld raken? Wat is er et ons gebeurd? Waar at dat heen?", zei de 86- ige en ziekelijke Kho- ?ini, die daarbij verwees lar de tweespalt onder de aanse leiders over de ntacten met de VS. Zo temde de voorzitter van ;t parlement, Rafsanjani, Amerikaanse pogingen n de banden aan te halen leel belangrijk". Maar esident Khamenei ont- inde elk contact met de 7540[S. Ayatollah Khomeini aarschuwde tegen de iropaganda uit het Zwar- Huis". (Van onze correspondent Jo Wijnen) WASHINGTON De verkla ring van president Reagan, dat hij wapens aan Iran leverde om te pogen de betrekkingen met Teheran te verbeteren, heeft weinigen overtuigd. Po litieke commentatoren in de VS menen, dat de kwestie Iran ook het einde kan bete kenen van de onoverwinne lijkheid van de persoon Reagan, door het wegvallen van het zogeheten „teflon"-ef- fect. Tot op heden kon er van alles misgaan, zonder dat de populariteit van president Reagan er schade door onder vond. „Dat lukt nu plotseling niet meer. Er hebben zich de laat ste twee maanden veranderin gen voltrokken in het Witte Huis die ik niet kan begrij pen", aldus David Gergen, de voormalige Public-Relations- directeur van de Amerikaanse president Vooral in het Amerikaanse Congres waar vandaag al verhoren over de Iraanse Con nectie worden gehouden staan de president grote moei lijkheden te wachten. De De mocraten gaan er vanuit dat Reagan de wet heeft overtre den, die hem verplicht het Congres van activiteiten zoals die met Iran, op de hoogte te stellen. Zij zijn van plan de president en zijn medewerkers het vuur aan de schenen te leggen. Maar volgens de Republikein se senator Ted Stevens heeft Reagan een oprechte poging gedaan een einde te maken aan een oorlog, die al meer slachtoffers heeft geëist dan de Eerste Wereldoorlog. „Die po ging is nu ondermijnd door al lerlei publikaties en frontale aanvallen van de pers", aldus Stevens. „Tal van mensen zijn er op uit de populairste presi dent uit de geschiedenis van de VS in diskrediet te bren gen". Volgens Stevens dragen Reagans adviseurs de schuld van de moeilijkheden waarin de president nu terecht is ge komen. Andere afgevaardigden ver wijten de president echter dat hij zeer onderdacht heeft ge handeld. „Iedereen wist wat er gaande was. Niet alleen Kho meini was op de hoogte van de wapentransacties, maar ken nelijk ook de internationale wapenhandelaren. Alleen het Amerikaanse volk en haar vertegenwoordigers in het Congres wisten van niets. Dat is iets dat ik niet kan accepte ren", aldus een Democraat. Volgens de Russische onder minister van buitenlandse za ken Vladimir Petrovski heeft de Amerikaanse regering „bloed aan de handen' omdat zij heeft meegewerkt aan een „inquisitie" tegen linkse perso nen in Iran. Petrovski ver wees naar een artikel in de Washington Post. De krant zei van niet nader genoemde bronnen te hebben vernomen, dat de CIA de regering Kho meini de namen heeft gegeven van Iraniërs die voor de Sov jet-Unie zouden werken. Vol gens het artikel zijn de onge veer tweehonderd verdachten terechtgesteld, waarmee een ernstige slag zou zijn toege bracht aan het inlichtingen werk en de invloed van de Sovjet-Unie in Iran. VN-koeien goedkoper dan tuinman Zwitserse koeien, compleet met bel, begrazen sinds kort de gazons van het hoofdgebouw van de Verenigde Naties In Genève. Volgens de onderhoudsdienst van de VN is de tuinman, die anders de glooiende hellingen rond het Palals des Nations verzorgt, vervangen door acht roodbonte vaarzen uit bezuiniging. De dienst denkt er over na de koeien permanent in dienst te nemen. Hoeveel geld precies door de maatregel wordt uitgespaard is niet bekend. 918.00 72.00 'gï'teSBADEN De Rote (nee Fraktion (RAF), beruchte stadsguerril- iÏ70okoeP in de Duitse iiioofdsrepubliek, is bezig iwe activisten te wer- Dit heeft de centrale lerche van West- ïtsland (BKA) gisteren Wiesbaden meege- ld. ,f RAF die danig ver- tkt is door de arrestatie van ggSlijke kopstukken en na het dekken van schuiladressen a** zoekt de nieuwe leden in 33.71 kring van personen die re- 31-2 natig meedoen aan anti- 3'-? erikaanse demonstraties en ijfhen" die vaak op bezoek 145 n bij veroordeelde RAF-le- 474! die jarenlange gevangenis- ffen uitzitten. Deze activi- 3,23 heeft nogal eens tot gevolg j zii na verloop van tijd on- kronds gaan. i samenwerking tussen de jF en de Franse tegenhan- j Action Directe die af- cpen maandag Renaultop- in Besse doodschoot is, Égens de karige gegevens die (Franse en Duitse politie in liden hebben fn januari vo- rfjaar op gang gekomen. Vol- |s vlugschriften hebben bei organisaties een verbond „ter bestrijding van internationale imperialis- Zo constateerde de Fran- ïlitie al,snel na de moord 'Besse dat de manier van Duitse RAF-snit getuigde. Franse politie blijkt maan- Stains, vlakbij Parijs en feele uren voor de moord op Drge Besse een man te heb- gearresteerd die ervan rdt verdacht lid te zijn van ion Directe. Het gaat om Deharbe (45), zo maak- ïet Franse ministerie van [nenlandse zaken gisteren tend. Overval Het gebeurde op klaarlichte dag in een steeg in het centrum van de Amerikaanse stad Phoenix in de staat Arizona. Foto graaf Adrian Slack zag in het voorbijgaan hoe iemand na een ruzie werd overvallen, aar zelde geen moment en schoot zijn filmpje vol. Op de foto's is te zien hoe de ene overvallers met een ijzeren staaf slaat, terwijl de ander de zakken van het slachtoffer doorzoekt. Slack waarschuwde de politie, maar toen die arriveerde, kon zij niet veel meer doen dan het slachtoffer naar een ziekenhuis bren gen. SURINAAMSE LUCHTMACHT KRUGT HELIKOPTER DEN HAAG Het Jun gle Commando van Ron nie Brunswijk heeft giste ren het werk in de bauxietmijnen van Sural- co bij Moengo in Oost-Su- riname onmogelijk ge maakt door alle wegen naar het gebied af te slui ten. cern Alcoa, bevestigde dat alle mijnarbeiders 's morgens wer den tegengehouden. De direc tie besloot daarop al het werk in en rond Moengo stil te leg gen. De mijnen bij Moengo leveren de helft van het erts voor de aluinaardefabriek van Suralco in Paranam. De produktie in Paranam komt nog niet in ge vaar omdat de aluinaardefa briek een buffervoorraad heeft en ook erts krijgt uit de mijnen in de directe omge ving. Pas na enige weken of maanden zal stopzetting van het werk bij Moengo nadelige gevolgen hebben voor de werkzaamheden in Paranam. Suriname was jaren geleden een van de grootste bauxietle- veranciers ter wereld. Het erts en de daaruit afgeleide pro- dukten aluminiumoxyde en aluminium vormen nog steeds de belangrijkste bron van in komsten. Van officiële zijde in Parama ribo is meegedeeld dat de luchtmacht de beschikking heeft gekregen over een heli kopter. Uit welk land het toe stel komt, hoe het bewapend is en hoeveel helikopters het le ger in totaal krijgt is niet dui delijk. Helikopters worden van groot belang geacht in de strijd te gen de groep-Brunswijk, die vanuit het oerwoud opereert. De luchtmacht, die vier ver kenningsvliegtuigen heeft, stond tot nu toe machteloos te genover het Jungle Comman do. De rebellen haalden on langs een Braziliaanse heli kopter neer, die door het Suri naamse leger werd gebruikt. Het Jungle Commando stak bovendien het politiebureau van Moengo in brand. Van of ficiële zijde in Paramaribo is bekendgemaakt dat een mede werker van het directoraat Volksmobilisatie in Moengo is ontvoerd. De medewerker was belast met de zorg voor le vensmiddelen. MANILA De Filipijnse stafchef generaal Fidel Ramos heeft vandaag gezegd dat het leger wil dat er wijzigingen worden aan gebracht in de regering van president Aquino Hij ontkende echter dat het leger zou willen dat de linkse leden van het kabi net worden ontslagen. De verklaring van Ramos volgt op de ge ruchten van vorige maand dat ontevreden officieren, aanhan gers van minister van defensie Juan Ponce Enrile een „chirurgi sche operatie" in het kabinet wilden uitvoeren, om de regering te zuiveren van linkse elementen. Die „staatsgreep" zou toen door Ramos zijn voorkomen. IIIDJE VERHOLEN—KARELTJE KNETTER EN DETOVERBUBBEL -° e' ron< vai ïxici e on ver nda ar 'V end n b< tl „Ik heb de zaak rond, Verhool'n!" kraai de wakkere politieman. „Dat hippe mens is olde heks, die zich jong kan teuver'n! En na fig nadenk'n hè'k ook begreep'n wat die mui- val ermee te maak'n heeft! Heks'n hebb'n immers een teuverboek en een teuverstaf dig veur het dagelijks heks'nwerk? En heks- seiertjes en heks'nflessies met heks'nvloeis- „Wat zou dat?" vroeg smidje Verholen, 'at heeft dat allemaal met die muizeval te ma rt?" „Luister dan maar, 'es eev'n goed," zei trots. „Als we de heks in een muizeval 3'n. dan kan ze niet meer bie de giftige teu- itoff'en en andere heks'nmateriaal 'n om'n. Dan is het uut met al die geheimzinnig heid!" „Wel potje-voor-de-koffie!" riep de smid lachend uit. „Dat is een reuze idee, Eelco. Op die manier kunnen we haar dwingen Kareltje terug te toveren". „Maar dan mot Je de mui zeval we! leev'nsgroot maak'n hè!" grinnikte Eelco. „We mott'n haar immers met auto en al vang'n. Het beste zou weez'n als we dat in het donker deed'n. Dan kan ze de val niet zien." „Kom mee, Eelco. juichte de smid. „Wil Je wel geloven, dat ik zin krijg om dadelijk aan de slag te gaan! Wij zullen dat heksje wel eens even ón- ders laten piepen!" - Op de voet gevolgd door Eelco Eeikema stormde de smid zijn werkplaats binnen en even later klonk het lied van de ar beid al door de stille smidse Terug in het leven Harry Cole uit het Amerikaanse Balti more luistert aan dachtig naar zijn vrouw, die het woord voert In de Donohueshow. Cole stapte onlangs naar de rechtbank om ervoor te pleiten de stekker uit de bea demingsapparatuur te trekken, nadat zijn vrouw na een beroerte al veertig dagen in coma lag. De rechtbank wees zijn verzoek af en Jaqueline Cole ont waakte na 47 dagen uit coma. (Van onze correspondent Rink Drost) BONN Het Oostenrijkse ministerie van financiën zit met twee miljoen hectoliter vergiftigde glycolwijn „in zijn maag". Met een schrijven aan de beheerders heeft het ministerie nu aan een aantal methoden om van de vervalste wijnpias af te komen zijn zegen gehecht. Maar dat wil niet zeggen dat er geen proble men aan verbonden zijn. Veel wantrouwen bestaat bijvoorbeeld ten opzichte van de voor genomen verkoop van 30.000 hectoliter aan Hongarije. Ten aan zien van wat daar verder met de gifwijn gebeurt bestaat geen* garantie. Het ministerie, dat op grond van het belastinggeheim eerst niet eens deze verkoop wilde bevestigen, zegt geen verkla ring te mogen vragen over wat Hongarije ermee gaat doen. In Oostenrijk bestaat het vermoeden dat de Hongaren de gifwijn met hun eigen wijn willen aanlengen, om daarna het eindpro- dukt onder eigen etiketten alsnog tussen andere partijen op de markt te brengen. Zo'n verkoop, van 60.000 hectoliter, is eerder door toedoen van de burgemeester van Seewinkel aan de Neu- siedler See voorkomen, ook al omdat de afnemer niet wilde zeg gen wat hij ermee van plan was. Een andere omstreden methode die de goedkeuring van het mi nisterie van financiën heeft gekregen is het verstoken van 60.000 liter glycolwijn tot voor de consumptie bedoelde produk- ten als vieux en brandewijn. Alleen wijnhandelaren die met voorraden gifwijn zitten die bewijsbaar niet van eigen verval singsactiviteiten stammen mogen dat doen. Door het bijmengen van metaalzouten en dankzij het verschil in kookpunt van alcohol en glycol zou bij het verstoken het glycol in het bezinksel achterblijven. Toch belandt volgens experts dan nog 30 milligram glycol per liter in het eindprodukt. Voor de gezondheid heet die hoeveelheid volstrekt ongevaarlijk. Maar zekerheidshalve wordt het stookresultaat alleen voor de export bestemd... Minder omstreden methoden om van het gifwijnstuwmeer af te komen zijn directe verbranding en „verneveling" over de wijn gaarden. Per hectare land mag echter hoogstens 1000 liter wor den verneveld. Het zelfreinigende vermogen van de grond is dan nog in staat het gif af te breken. WEST-BERLIJN De Syrische ambassade in Oost-Berlijn heeft enkele weken voor de aanslag op het bureau van de Duits- Arabische Vriendschapsvereniging (DAGB) in West-Berlijn geld aan deze vereniging aangeboden. Dit heeft Hassan Ammusch, een ex-werknemer van de DAGB, verklaard tijdens het proces over de aanslag van 29 maart. De toezegging is nooit ingelost en ook over de motieven van Sy rië voor de donatie is niets naders bekend. De vraag is nu waar om Syrië eerst geld zou hebben willen geven en vervolgens de aanslag heeft georganiseerd. De verdachten in het proces heb ben namelijk verklaard, dat zij de gebruikte explosieven van de Syrische ambassade in Oost-Berlijn hebben gekregen. De voor zitter van de vereniging, Abdul Rahman Murtada, heeft overi gens verklaard dat zijn organisatie geen banden onderhoudt met enige regering of organisatie in het Midden-Oosten. In de Bondsrepubliek is naar aanleiding van het proces een dis cussie ontstaan of niet de banden met Syrië moeten worden ver broken. De ambassade ontkent iedere betrokkenheid bij de aan slag. (Van onze correspondent Jo Wijnen) WASHINGTON On der het motto „Waarom miljoenen tieners dit jaar in verwachting zullen ra ken" is de Amerikaanse Federatie voor Gepland Ouderschap deze week een grote advertententie- campagane gestart. De campagne moet worden gezien als een wanhopige poging de „tienerzwan gerschap" te stoppen en de autoriteiten en ouders ertoe te bewegen goede sexuele voorlichting op scholen toe te staan. De tienerzwangerschap be gint in de VS enorme propor ties aan te nemen. Alleen al dit jaar zullen een miljoen kinderen worden geboren uit ongehuwde Amerikaanse tie- nermiesjes. Het aantal „on wettige' of „vaderloze" kin deren dat in de VS wordt ge boren nadert in de gekleurde bevolkingsgroepen de 60 pro cent en in de blanke bevol kingsgroepen de 20 procent. In getto's in de grote steden is 90 procent van alle jonge kinderen „vaderloos". In de advertenties van de Fe deratie wordt de ouders ver weten dat ze hun kinderen geen of onvoldoende voor lichting geven en niet over sex durven praten. Als ge volg daarvan wordt in de ge zinnen ook niet gesproken over geboorteregelingen en het gebruik van voorbe hoedsmiddelen. Toch schijnt 85 procent van de Amerikaanse ouders voor goede sexuele voorlichting op de scholen te zijn. Maar de pogingen de sexuele voor lichting in het onderwijs de integreren, stuiten op grote bezwaren van de streng reli gieuze groeperingen en de neo-conservatieven die zich de laastste jaren in tal van functies hebben ingegraven. Deze groeperingen vinden dat voorlichting op school de sexuele activiteit van de kin deren alleen nog maar zal sti muleren. Nu krijgt dan ook slechts 10 procent van de Amerikaanse schoolkinderen voldoende sexuele voorlich ting. Vast is komen te staan dat 60 procent van de sexueel actie ve kinderen in de VS geen voorbehoedsmiddelen ge bruikt. En in geval van zwangerschap is er, als ge volg van valse schaamte en angst, onvoldoende medische begeleiding. Bovendien sig naleert de Fededatie tal van door slechte voorlichting ver oorzaakte misverstanden. Tal van tienermeisjes gelo ven dat ze niet in verwach ting kunnen raken bij hun eerste sexueel contact. Som migen denken zelfs dat zwangerschap uitgesloten is zolang ze niet getrouwd zijn. Weer andere meisjes zeggen dat springen of veel bewegen na sexueel contact een zwan gerschap voorkomt.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 7