Woubrugge wijst storten bagger in Braassemermeer af Ingenieur pakt woningbouw in Alkemade aan Zoeterwoude ziet niets in boycot Zuid-Afrika Opknappen De Does kost miljoen extra aan tafel dagpuzzel NOODSLACHTERIJ VOLDOET NIET Alphense vereniging De Natuur in Huis viert gouden jubileun Witlof met kaassaus eieren en gebakken aardappelen - bitter koekjes flip vegetarisch) Nodig voor twee: 700 g wit lof (korte struikjes), zout, 3 eieren, 20 g margarine, 20 g bloem, 2,5 dl melk, 75 g geraspte kaas, peper, noot muskaat; 0,5 tot 1 kg aardappelen, 15-25 margarine, zout; 4 bitterkoekjes, half blikje kersen, 2 dl yoghurt, 2 dl gele vla (2 dl melk, 10 g custard, 12 g suiker). Verwijder zo nodig lelijk blad van het witlof, snijd een dun plakje van de onderkant en hol daar het vaste deel van de struikjes wat uit. Spoel de groente af, zet haar op met weinig kokend water en zout en kook haar in tien minuten gaar. Gebruik een emaille of roestvrijstalen pan voor het koken van witlof, in een aluminium pan wordt, de groente grauw. Leg de gare struikjes netjes in een schaal of diepe schotel. Zet de eieren onder koud WOUBRUGGE In na volging van de gemeente Rijnsaterwoude is Wou- brugge zeer verbolgen over het storten van bag gerspecie in de Braasse mermeer. De gemeente raad besloot gisteravond een brief naar de minister van Milieu Zaken te stu ren. Het feit dat de aangrenzende gemeenten niet op de hoogte zijn gebracht van de bagger- lozingen op de Braassem achtte burgemeester Brou wer de Koning „niet van deze tijd". De Zwarte Piet werd in de richting van het, Hoogheemraadschap Rijn-' land gespeeld, want deze in stantie zou onvoldoende toe zicht houden op de kwanti teit en de kwaliteit van de lozingen. Woubrugge eist in navolging van Rijnsaterwou de onmiddelijke stopzetting van de lozingen van bagger. Dijkgraaf wordt naar Wou brugge uitgenodigd om maar eens tekst en uitleg te komen geven. De grote zorg bij zo wel Woubrugge als Rijnsa terwoude is de kwaliteit van het oppervlaktewater. De nota „Ouder-èn?", die in het kader van het flanke rend ouderenbeleid de raad passeerde riep vooral wat de conclusies betreft bij raadslid Scheelbeek wel wat vraagte kens op. Wethouder Van Wieringen zegde in zijn ant woord toe over niet al te lan ge tijd de nota met de raad te evalueren en indien nodig tot bijstelling te komen. De fototentoonstelling van dorpsfotografe Bep Roden burg trok in het gemeente huis gisteravond zo'n grote belangstelling, dat besloten werd die nog een week te la ten duren. water op, laat ze acht minu ten zacht koken, zet ze weer een paar minuten onder koud water, pel ze en snijd ze een keer door. Maak de kaassaus als het witlof gaar is. Laat de mar garine smelten, roer er de bloem door en verdun het mengsel met de melk. Laat de saus een paar minuten zacht koken en voeg vervol gens van het vuur de kaas toe. Breng de saus op smaak met zout, peper en nootmus kaat en schenk haar over het witlof. Leg er de eieren om heen. Zet de geschilde en in plakjes van een halve centimeter verdeelde aardappelen op in een koekepan met gesmolten margarine. Sluit de pan en bak de aardappelen, onder af en toe omscheppen, op een matig vuur in ongeveer een kwartier gaar. Bak de plakjes Zonder deksel en op een gro ter vuur bruin. Bestrooi de aardappelen met zout. Snijd de bitterkoekjes in vie ren en zet ze enige uren weg met de kersen en het sap.- Leg dan een paar kersen apart en verdeel het mengsel over hoge glazen. Verdeel er eerst de yoghurt over en ver volgens de vla. Garneer de flips met de achtergehouden kersen. JEANNE MAGISCH FIGUUR In elk vakje dient een letter te worden ingevuld, waardoor zowel horizontaal als verticaal woorden van navolgende betekenis verkregen kunnen worden. De tussen haakjes geplaatste getallen geven de plaats van verticale invulling aan. 2 (6) beroep; 4 (4) tuinkamer; 6 (2) alliantie; 8(1) hoogrode robijn; 9 (3) jaarboek; 10 (5) gewricht; 11 (7) scheepsvloer. OPLOSSING: >iep l l '.laius 01 ^notuojij 6 -uoqje>i 9 tpuoqjeA g ibjjbs :>|ba z ADVERTENTIE l.p.v. circulaire UITNODIGING voor leden en belang stellenden. Jaarvergadering IJsvereniging „Alkemade" In café-bar ,,'t Veen" aanstaande vrijdag, aan vang 20.15 uur. Na afloop klaverjassen om mooie prijzen. Jaarverslag etc. worden bij aanvang van de ver gadering beschikbaar gesteld. LEIDEN OMGEVING Kade niet veilig HOOGMADE De boezemkade van de Hoogmades- polder ter hoogte van het Europaplantsoen in Hoogma- de voldoet niet aan de veiligheidseisen zoals die zijn vastgesteld in het regelement van Waterschap De Oude Veenen. Dit is voor het Waterschap reden de kade voor een bedrag van vijftigduizend gulden te verbeteren. Het desbetreffende stuk boezemkade was in de zestiger jaren nieuw aangelegd ten behoeve van Jachthaven De Noord Aa. Pas twaalf jaar geleden heeft het voormalige kadewaterschap Ade noodzakelijke verbeteringswerk zaamheden laten verrichten. Toch wordt de kade door - De Oude Veenen nu alweer als instabiel aangemerkt. „De instabiliteit wordt mede veroorzaakt door de slech te damwand voor de kade. De eigenaar van jachthaven Noord Aa zal daarom in overleg en samenwerking met het Hoogheemraadschap van Rijnland een deugdelijke damwand dienen te plaatsen" zo laten Dijkgraaf en heemraden weten aan de leden van de Verenigde Ver gadering van Waterschap De Oude Veenen. Gemaal wordt opgeknapt LEIDERDORP Waterschap De Oude Veenen zal het ge maal van de polders Achtho- ven en Honsdijk voor een be drag van vier ton vernieuwen in het jaar 1988. Als de nieuwe bemaling is gerealiseerd, over weegt het Waterschap om de molen van polder Achthoven over te dragen aan de Rijn landse Molenstichting. On langs heeft het Waterschap al de voormalige machinistenwo- ningn aan de huidige bewo ners verkocht. Uitgezonderd van die verkoop zijn de molen, de uit- en instroomduiker en de daarbij behorende gronden. ficidae(Sotruml Alphense kerken op de kabel ALPHEN AAN DEN RIJN De Alphfense kabelontvangers kunnen morgen voor het eerst een televisieprogramma zien van de Stichting Omroep Alphense Kerken. Dit, één uur duerende programma wordt vanaf kwart over vier uitgezonden op het ka naal van Europa tv. Met deze kerkelijke uitzending is meteen de eerste officiële lo kale televisie-uitzending waarvoor de Lokale Omroep Alphen verantwoordelijk is, een feit. De Alphense raad van kerken is verantwoordelijk voor dit eerste initiatief. Maanden van voorbe reiding zijn aan de eerste uitzending vooraf gegaan. Het is de bedoeling dat alle kerkelijke gezindten in het programma aan bod komen, afgewisseld met het optreden van gospelgroepen, het Alphens mannenkoor, een meditatief moment en opnames die zijn gemaakt bij het 100-jarig bestaan van de St. Bonifacius- kerk. De afgelopen maanden hebben de leden van de werk groep de verschillende opnames voor het programma gemaakt zodat dat nu geheel klaar ligt om te worden uitgezonden. Voor de opnametechnieken en alle daarbij behorende faciliteiten kon men terecht bij de audio-visuele afdeling van de Hooghe Burch en bij het Gemeentelijk Energiebedrijf. HAZERSWOUDE De noodslachterij aan de Gemeneweg voldoet niet aan de milieu-eisen. Voor aanpassing is een bedrag van bijna 45.000 gulden nodig. De slachterij, waar alleen zieke of gewonde dieren naar toe gaan om afge maakt te worden, is vervuilend voor de omge ving. Een brief van de inspectie, waarin dit vermeld stond, bereikte de gemeente in eerste instantie niet. Er werden dan ook geen maat regelen genomen. Pas kortgeleden werd de ge meente op de hoogte gesteld., Gevolg is dat op zeer korte termijn een investering van 45.000 gulden gedaan moet worden. Daar de slachterij tijdelijk is, zal B en W proberen deze officieel erkend te krijgen. In dat geval hoopt men dat andere instanties ook zullen bijdragen in de kosten. VRIJDAG 21 NOVEMBER 1986PAGINJ :LÏ Voortuinen gekeurd LEIDERDORP Het gaat goed met de voortuinei Leiderdorp. De resultaten van de jaarlijkse tuink ring werd door de beoordelingscommissie „Mooi I derdorp" zeer positief beoordeeld. Volgens de c< missie komt dat omdat iedere Leiderdorper zijn d een steeds mooier aanzien wil geven. Gisteravi vond in het gemeentelijk sociaal-culturele cent! Muzenhof voor de 17e maal de jaarlijkse uitreik van de tuinkeuringsdiploma's plaats. Maar liefst Leiderdorpers kwamen daarvoor in aanmerking, predikaat mooiste kleine tuin van Leiderdorp g naar die van de heer en mevrouw A. Adriani uit d( de wijk Voorhof gelegen Dotterbloemkreek. Zij mo ten de wisselbeker ontvangen uit handen van bur meester A. Bruggeman. De avond in Muzenhof st< in het teken van de kleine tuin. Een lezing van welbekend expert op dit gebied, de heer W. O hoorn, werd door de verzamelde tuinliefhebbers zeer instructief ervaren. ALKEMADE De bouwkundig HTS-inge- nieur Albert van der Does (36) is onlangs aangeno men als hoofd Technische Dienst bij de Woningbouw Vereniging „Alkemade". Van der Does was in de afgelopen zes jaar hoofd van de afdeling Bouw- en Woningtoezicht in de Noordhollandse gemeente Wognum. De functie van hoofd Technische Dienst is financieel mogelijk ge maakt door minder tech nisch werk uit te besteden aan derden, zoals archi tecten 4 en ingenieursbu reaus. Tot nu toe bestond op de tech nische afdeling van de Wo ningbouwvereniging, naast vijf banen op de werkvloer, al leen de functie van opzichter in de persoon van de heer Kinkel. Dat is echter in de loop der tijd, door een steeds groeiend woningbestand, een veel te omvangrijke baan ge worden. De opzichter had niet alleen het onderhoudswerk, maar ook alle nieuwbouw on der zijn hoede. Het pas aangestelde hoofd van de Technische Dienst, heeft nu het voorbereiden en begelei den van nieuwbouwprojecten en groot-onderhoudsplannen van de opzichter overgeno men. Het werk is Van der Does, die na een langdurige selectieprocedure uit veertig kandidaten is gekozen, wel toevertrouwd. In Wognum heeft hij al flink wat ervaring opgedaan in het beheren van vierhonderd gemeentelijke woningen. Ook heeft hij zelf enkele woningen ontworpen. Momenteel zit hij ija Alkemade nog in een inwerkperiode. Zo assisteert hij de opzichtér 's morgens van negen tot tien uur bij het telefonisch klachte nuurtje. Het nieuwe hoofd van de tech nische dienst van de woning bouwvereniging krijgt heel wat te doen. In januari krijgen veertig woningen in de Spoor straat in Roelofarendsveen een groot-onderhoudsbeurt. Deze „beurt" kost anderhalf miljoen gulden (inclusief vier ton aan rijkssubsidie) en zal in totaal bijna een jaar duren. De bewo ners hoeven hun huizen niet uit. „We hebben keiharde af spraken met de aannemer ge maakt over een zo beperkt mogelijke mate van overlast voor de bewoners" vertelt Van der Does. Dat wordt gereali seerd door de meeste werk zaamheden per woning in een zo kort mogelijk tijdsbestek af te ronden. Er zal worden ge werkt met afgeschermde tent- constructies. Op deze manier worden de gevels afgedekt waardoor de noodzakelijke werkzaamheden bij koud en guur weer toch kunnen wor den verricht. De eerste werk besprekingen en planningen zijn reeds achter de rug. Het kersverse hoofd Techni sche Dienst houdt zich ook be zig met de nieuwbouw van 25 woningwetwoningen in de Gogh Noord III, waarvan het heiwerk gereed is. De stich- tingskosten voor dit project be dragen 2,7 miljoen gulden, het- Albert van der Does is het nieuwe hoofd Technische Dienst bij de woningbouwvereniging Alkemade. geen met rijkssubsidie wordt bekostigd. De volgende klus waarmee Van der Does zich gaat bezig houden is het op papier zetten van de steaebouwkundige rompslomp met betrekking tot herstel en mogelijke vervan ging van de 54 Oostenrijkse woningen in Roelofarends veen, De Kaag, Nieuwe Wete ring en Oud Ade. Het is de be doeling dat de huizen voor in totaal tweehonderdduizend gulden uit de kas van de Wo ningbouwvereniging zodanig worden opgeknapt dat ze nog zeker vijf tien jaar bewoon baar blijven. Tenslotte komt het herstel van de 78 Eurowoningen aan de beurt. Deze huizen staan aan de Buitenweg in Rijpwetering, de Pieter van der Velden- straat, de Lijsterbesstraat en de Dr. Van der Bijlstraat in Roelofarendsveen. De opknap beurt is begroot op 2,7 miljoen gulden. Het Ministerie van Volkshuisvesting betaalt hier van 7,5 ton en de rest moet de woningbouwvereniging zelf ophoesten. De subsidie is voor 1987 voorgedragen en direc teur J. Kret verwacht dat er een goede kans bestaat dat de woningen eind volgend jaar kunnen worden opgeknapt. Dat een opkanpbeurt voor deze woningen dringend nood zakelijk is, blijkt wel uit het feit dat de bewoners van de Rijpweteringse Buitenweg een juridische procedure tegen de woningbouwvereniging heb ben aangespannen wegens achterstallig onderhoud. Of en hoeveel nieuwe woningwet woningen er volgend jaar ge bouwd mogen worden, is nog zeer onzeker. Bij de gemeente Alkemade liet men weten de nieuwe streekcijfers voor wo ningbouw volgend jaar „met angst en vreze" tegemoet te zien. Desondanks zal Van der Does zich niet hoeven te ver velen. Het woningbestand (1600 huizen) is de laatste jaren zodanig toegenomen dat ook de voorbereidingen voor nood zakelijk preventief onderhoud forse karweien blijven. Van der Does gaat bijvoorbeeld be kijken waar kozijnen kunnen worden vervangen. „Dat kan veel klachtenonderhoud voor komen", is de verwachting van het bestuur van de Wo ningbouwvereniging. Met be trekking tot de planning van het schilderwerk zal Van der Does zich gaan bezighouden met de keuze van verfsoort en techniek. Kleurenschema's gaat hij opzetten in overleg met de plaatselijk functione rende Vrouwen Advies Com missie. „Ik wil er hier in Alke made echt iets moois van ma ken. Deze baan is een uitda ging voor me", aldus het hoofd van de Technische Dienst. ZOETERWOUDE De ge meenteraad van Zoeterwoude ziet niets in een boycot van Zuid-Afrika. Progressief Zoe terwoude wilde de raad laten besluiten dat Zoeterwoude geen produkten zal kopen van Zuid-Afrikaanse herkomst en dat geen zaken zal worden ge daan met bedrijven die een economische band hebben met dat land. Een meerderheid van de raad wees een motie van die strekking gisteravond echter af. Zowel het college als de VVD en het CDA konden zich ver eenzelvigen met de strekking van de motie doch men vond de intentieverklaring voldoen de. Van beide partijen is het overigens bekend dat zij dit geen zaak van lokaal niveau vinden. De woordvoerder van de progressieven, W. Ooijen- dijk, vond dat niet voldoende. „Ik proef dat iedereen het met ons eens is, waarom dan geen ondersteuning. Je uit te spre ken dat Zoeterwoude geen produkten zal kopen van Zuid-Afrikaanse herkomst is wel degelijk een plaatselijke zaak. Als het echt je mening is kom er dan ook eerlijk voor uit", aldus Ooijendijk die evenwel behoudens me vrouw J. Berkouwer van het CDA en zijn eigen fractie uiteraard, géén steun kreeg. De gemeenteraad ging gister avond vrij soepel akkoord met vaststelling van de begroting voor 1987. Voor de burgers zal er géén verhoging van ge meentelijke belastingen uit voortvloeien. Desalniettemin wachten in 1987 een aantal es sentiële zaken waarvan de consequenties thans nog zijn te overzien. Het gaat daarbij om de gevolgen van de eventuele samenvoeging van Stompwijk bij Zoeterwoude, de financiële uitvloeiselen van het ver- keersveiligheidsplan, aanpak van diverse kademuren en bruggen en het ouderenbeleid dat heel nadrukkelijk aan dacht vroeg. De angst van Progressief Zoe terwoude dat het Gelders- woudse Kerkpad wordt ver breed tot twee meter en dan kan worden aangemerkt als een „fietssnelweg" lijkt onge grond. Overigens deelde het college niet helemaal de ziens wijze van de progressieven die het hadden over de „charme van het huidige pad". Burge meester A. Houdijk had er i ieder geval wel een creatief antwoord op: „De situatie is" echt niet zo romantisch als u doet vermoeden. Bij regenach tig weer is het zeker geen pre tje. Op sommige plekken is de breedte niet meer dan 40 cen timeter terwijl het hoogtever schil met het weiland af en toe 20 tot 30 centimeter is. Als twee fietsers elkaar tegenko men moet er toch één uitwij- LEIDERDORP Het sportcomplex De Does aan de Hoogmadesweg in Lei derdorp gaat 8,5 miljoen gulden kosten. Dat is 1,1 miljoen meer dan waar aanvankelijk rekening mee werd gehouden. De gemeenteraad moet daar voor op 27 november toe stemming geven. De hoge re investeringskosten worden veroorzaakt door toepassing van warmtete- rugwindtechnieken. Van invloed is dit niet op de jaarlijkse exploitatiecijfers. De investering wordt ruimschoots terugver diend door lagere energie kosten. Een en ander blijkt uit de exploitatie- opzet van het toekomstige sportcomplex die gisteren door het college van B en W openbaar werd ge maakt. De gemeenteraad gaf op 24' maart het groene licht voor het sportcomplex aan de Hoog madesweg bestaande uit een recreatiezwembad, sporthal, kantine met bijbehorende zaalruimte en een verenigings ruimte voor de zwem- en polo- vereniging De Kleine Does (DKD). De raad trok daarvoor alvast een krediet uit van 7,4 miljoen gulden. De opdracht voor de realise ring van het sportcomplex zal worden verstrekt aan het Til- burgse bouwbedrijf Pellikaan B.V. en zwembaden. Het totale jaarlijkse exploita tietekort wordt berekend op 632.500 gulden; 498.300 voor het zwembad, 97.200 voor de sporthal en 37.000 voor de za- lenruimte. Daarmee wordt binnen de randvoorwaarden gebleven die de gemeenteraad heeft gesteld: 500.000 gulden voor het zwembad en 115.000 gulden voor de sporthal. Het verwachte tekort op de zalen- ruimte blijkt 7.000 gulden ho ger uit te vallen dan het be drag dat de gemeente nu jaar lijks toelegt op de exploitatie van het Dorpshuis in de Hoofdstraat. Het college is optimistisch ten aanzien van de toekomstige exploitatie van het sportcom plex. Verwacht wordt dat door de lagere energieprijzen en het medegebruik van de sporthal door het voortgezet onderwijs het totale exploitatietekort t 562.000 gulden kan worden tl ruggebracht. Waarmee mej dan weer 13.150 gulden kg uitkomst dan in de gemeent lijke begroting voor 1987 is i kening gehouden. Bij de berekeningen is uitgegaan van een gemidd aantal bezoekers van zwembad, het hete hangiji in de discussies met de meenteraad, van 200.000 jaar tegen een gemiddeld rief van drie gulden. Bij aanvankelijke berekeninge zoals blijkt uit voorstellen v het college aan de raad, wei rekening gehouden met a gemiddeld tarief van 2,60 gi den. ALPHEN AAN DEN RIJN Burgemeester Paats opende gi teravOnd de grote tentoonstelling die de auquarium- en terrai umvereniging „De natuur in huis" maakte ter gelegenheid vj zijn gouden jubileum. In het voormalige pand van de motorenf briek De Industrie aan de Prins Hendrikstraat 37 is met man macht gewerkt aan het klaarmaken van 35 aquaria, terraria paludaria (een combinatie van aquarium en terrarium), die tentoonstelling vormen. Een groot deel van de 60 leden van de vereniging begon in okt ber met de voorbereidingen en het gebruiksklaar maken van bovenverdieping van de Industrie. Vanaf begin november wei begonnen met het maken van de aquaria en terraria. Dagen er aan gewerkt en het heeft een aantal leden ook de nodige vri dagen gekost. Voor het maken van de expositie was een stra draaiboek opgezet. Dat was nodig om het geheel in een passeni omgeving ten toon te stellen. Zo is de bovenverdieping van Industrie omgetoverd tot een plantenparadijs en dient zo achtergrond voor al het moois. Naast de piranha's zijn er trop sche vissen en dieren uit de eigen sloten en plassen te zien. Oo de beruchte vogelspinnen zijn te bewonderen. De Stichting Mi seum voor Maritieme Ecologie heeft een expositie geleverd staande uit meer dan 150 platen en foto's over het leven vi plant en dier onder de zeespiegel. De vereniging heeft besloten groots te herdenken dat 50 jaar gi leden een oproep werd geplaatst in de Rijnbode waarin mi vroeg om liefhebbers voor het oprichten van een aquariumven niging. Men begon met 24 mensen en met ooit een piek tot leden bleef het ledenaantal vrij constant rond de 60 schommi len. Het nut van een vereniging is dat men de vissen en len onderling kan verhandelen waardoor de prijzen niet worden. Ook organiseert de vereniging huiskeuringen voor aquaria en terraria door gediplomeerde bondskeurmeesters. De expositie is nog te bezichtigen tot donderdag 27 novembi tussen 10.00 en 22.00 uur. Op zondag tussen 12.00 en 20.00 uu Toegang is 3 gulden of 1,50 voor 65+ en jongeren. i: Hazerswoude blijft tegen herindeling HAZERSWOUDE De raad van Hazerswoude blijft tegi de gemeentelijke herindeling. Ook de naam Rijneve spreekt ze geheel niet aan. Een brief van die strekking is zonden naar Gedeputeerde Staten. De Raad stelt dat GS geen zwaarwegende argumenten heel die de herindeling nodig maken. Toch houdt men al rek ning met de samenvoeging van Koudekerk, Benthuizen t Hazerswoude. Dit blijkt uit de voorzichtigheid waarmi meerjarenplannen worden benaderd. Tijdens het bezoek va de Commissaris van de Koningin van Zuid Holland, de h Patijn, is al een datum gevallen, waarop de samenvoegif van de drie gemeenten haar beslag moet krijgen: 1 janua 1989. Het opknappen van zwembad de Does in Leiderdorp moet de aantrekkelijkheid van het zwembad vergroten. Luchtfoto: WIM VAN NOORT a

Leidse Courant | 1986 | | pagina 14