RUN KRAMT Toenemende spanning in Paramaribo na aanslag NOS geeft Sinterklaas de zak Statiegeld Lubbers als vorst in Moskou ontvangen Kopen op krediet 20 pet toegenomen Wapens voor Iran ras juist besluit" IR m Feestelijke opening Bobby McGEE Donderdag 20 november 1986 78e jaargang no. 23661 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND f Uitgave Westerpers. behorende tot Sijthofl Pers. Apothekeredijk 34.2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA. tel. 071-122244. Voor abonnementen: 071-313677. Giro 103003. Bank: Amro-Bank N.V. Leiden. Directeur-hooldredaceur IJ. Hallewas. Chef-redacteur Wim Buijteweg. Abonnementen (incl. 6% BTW) per maand f. 23.04 (aut. betaling), kwartaal 1.68,93. jaar 1.262,35. Klachten bezorging: maandag t/m vn)dag van 18 00-19.00 uur, zaterdag 14.00-15.00 uur tel. 071 -122248. Advertenties: (excl. 6% BTW) f. 0,63 per mm, kleintjes f0,44 per mm. Losse nummers f. 1,10. Veel bewolking en enige tijd regen, later vanuit het westen enkele opklaringen. Mini mumtemperatuur ongeveer vier graden. Middagtempera- tuur omstreeks acht graden. Matige wind uit zuidwest tot zuid. Zon op: 08.09; onder: 16.41; Scheveningen hoog water 05.37 en 17.46; laag water: 01.10 en 13.37. VANDAAG BIJ DEZE KRANT !én op drie uto's voldoet ij keuring EN HAAG Eén op de drie ito's rolt als-piekfijn door de ntrole bij de erkende onder- ludsbedrijven. Dit leert een en- lête van de Rijksdienst voor het egverkeer onder 215 bedrijven e over een erkenning beschik- in. Ongeveer 50 procent kreeg i reparatie het predikaat „o.k.", rwijl de rest onmiddellijk rich- ng schroothoop kon. Minister nit-Kroes (Verkeer) heeft de amer meegedeeld dat zij de Al- mene Periodieke Autokeuring iPK) aan een snelle doch gron- ge evaluatie zal onderwerpen. Kodak weg uit Zuid-Afrika JOHANNESBURG Kodak, het Amerikaanse foto-concern trekt zich terug uit Zuid-Afrika en zal ook geen produkten meer aan dat land leveren. Colby Chandler, de president van Ko dak, deelde mee dat economi sche factoren de doorslag heb ben gegeven aan het besluit. De aanvoer van fotomateriaal wordt 30 april volgend jaar stopgezet; wanneer de vestiging wordt gesloten is nog niet be kend, maar Chandler verklaar de dat de werknemers van de Zuidafrikaanse vestiging kun nen rekenen op een gulle ont slagpremie en steun bij het zoe ken naar ander werk. Liever sloopauto dan bejaardenhuis CAGLIARI Omdat hij zich, opgesloten tussen vier muren, niet goed voelt, heeft de 87-jarige zwerver Antioco Atzeni op Sardinië zijn ge dwongen verblijf in het com fortabele bejaardentehuis weer ingeruild voor het wrak van het autootje in de provincie Cagliari, waar hij jarenlang woonde. Atzeni: „Zwerven is nu eenmaal mijn leven. Ik heb nooit in een ledikant geslapen, behal ve die keer dat ik in het zie kenhuis lag, en het bevalt me niet". DEN HAAG De Nederlander koopt steeds meer op krediet. In de eerste negen maanden van dit jaar is het kopen met geleend geld met 19,2 procent toegenomen ten opzichte van dezelfde periode vorig jaar. In totaal werd in de eerste drie kwartalen van 1986 voor 5.392 miljoen gulden aan krediet voor consumptieve doeleinden verstrekt tegen 4.522 miljoen in dezelfde periode in 1985, aldus cijfers van het Centraal Bu reau voor de Statistiek. Van het totaal verstrekte consumptieve krediet werd 2.331 miljoen gul den opgenomen in de vorm van geldleningen en 2.486 miljoen gulden als doorlopend krediet. De resterende 575 miljoen gulden werd ver strekt bij huurkooptransacties. Het overgrote deel hiervan, 555 miljoen gulden, was bestemd voor de aanschaf van personenauto's. Overigens wordt bij de aanschaf van auto's ook gebruik gemaakt van andere le- ningsvormen, zoals geldleningen en doorlopend krediet. Bloedeloos gelijkspel van Oranje AMSTERDAM Het Nederlands voetbal elftal heeft de succesvolle start in het kwa lificatietoernooi voor het Europees kampi oenschap 1988 niet van een vervolg kunnen voorzien. Na de fel bejubelde zege van 1-0 in en tegen Hongarije, volgde gisteravond een bloedeloos gelijkspel (0-0) tegen Polen. De 60.000 toeschouwers in het uitverkochte Olympisch Stadion te Amsterdam waren na afloop dan ook zicht- en hoorbaar teleurge steld in de verrichtingen van Oranje, dat nauwelijks doelrijpe Jcansen kon creeëren en inmiddels weer met beide benen op de grond staat. Pagina 9: Oranje-elan flets RRF eist aanslag Rotterdams kantoor American Express op ROTTERDAM Het kantoor van American Express in Rotterdam heeft gisteravond schade opgelopen als gevolg van het ontploffen van een kleine bom. De schade aan de buitenzijde van het gebouw bestond hoofdzakelijk uit een kapotte ruit. Enige tijd voor de ontploffing om 23.00 uur meldde een man telefo nisch bij het AN P-kantoor in Den Haag dat de bom zou ontploffen. Om 23.30 deelde een man het ANP telefonisch mee dat de aanslag ge pleegd was door het Rood Revolu tionair Front. N 6Vi r mping 2 kn (Van onze verslaggever Rob Ruggenberg) DEN HAAG/PARAMARIBO De spanning in Paramaribo is gisteren toegenomen nadat het Jungle Commando van Ronnie Brunswijk niet ver van de hoofdstad een actie heeft uitgevoerd. In het bauxiet- plaatsje Paranam, dertig kilo meter ten zuiden van Parama ribo, werden twee transforma torhuisjes opgeblazen door de groep-Brunswijk. Daardoor kwamen grote delen van de Surinaamse hoofdstad zonder stroom te zitten. Terwijl van officiële zijde geen me dedelingen worden gedaan over re cente arrestaties, mogelijke execu ties door het leger en doden na ge vechten, neemt de ongerustheid over het oppakken van met name bosnegers in Paramaribo toe. De bisschop van Suriname, mgr. A. Zichem, sprak gisteren van „een toenemende nerveuze spanning". Hij wilde geen commentaar geven op berichten over executies van bosnegers door het leger. „Wat ik kan zeggen is dat in Suriname deze berichten geloofd worden". Over aanhoudingen zei hij voorzichtig dat „het er inderdaad op lijkt dat er mensen zijn en nog worden gearres teerd". Volgens Zichem is aan het toene mend aantal vluchtelingen dat naar Paramaribo komt te merken dat de strijd in Oost-Suriname escaleert. „Het maatschappelijk leven is Oost- Suriname is ontwricht en het lijkt erop dat de acties van de andere partij (Brunswijk) zich nu richten op het verlammen van het econo misch leven". Pagina 5 Surinaamse vluchtelin gen hebben nauwelijks voedsel. bp° Gewond Betogingen van mijnwerkers en hun sympathisanten in de hoofdstad van Peru, Lima, zijn uitgelo pen op heftige gevechten met de politie. De demonstraties waren gericht tegen het beleid van de regering, die veel mijnen heeft gesloten. Op de foto het communistische parlementslid Manuel Alonso Cortez gewond aan het hoofd op het moment dat hij zich overgaf aan de politie. IEAGAN STELT ZICH ERANTWOORDELUK: 5.- p.p. of app Reizi (Van onze correspondent Jo Wijnen) 'ASHINGTON De n de timerikaanse president inde n ona^ Reagan heeft ge- i. over !gd „een diep geloof te jiaT'zai ebben in de juistheid" ijktoes an zijn beslissing wapens zenden naar Iran. Hij oegde daaraan aan toe: alleen ben verant- oordelijk voor die beslis- Pleagan erkende tijdens een 104 Le frsconferentie dat de wa- mzendingen in strijd zijn É;t het Amerikaanse wape- mbargo tegen Iran. De in- ïuk op het beleid was ech- in zijn ogen gerechtvaar- ;d door het profijt dat de 'eranties hadden kunnen «■■pwleveren, namelijk een ver- P6 eterde relatie met Iran. Met rote nadruk verklaarde de resident dat hij „geen ver- [A ID Al Ai Cl dere wapenzendingen naar Iran meer zal toestaan". Een onzekere, zich vaak verspre kende en gespannen Reagan verklaarde nooit met zijn mi nister van buitenlandse za ken, George Shultz, over diens aftreden te hebben ge praat. „Shultz heeft mij daar entegen duidelijk gemaakt dat hij wil aanblijven". Tus sen de wapenzendingen naar Iran en de vrijlating van de Amerikaanse gijzelaars in Libanon bestaat, volgens Reagan, geen enkele ver band. Maar er zouden nog twee Amerikaanse gijzelaars zijn vrijgelaten indien de contacten met Iran niet vroegtijdig waren uitgelekt in de pers, aldus Reagan. Ze zouden afgelopen weekeinde zijn vrijgelaten, zo zei de pre sident, zonder nadere bijzon derheden te verstrekken. Pag.5: „Vooruitgang bij contacten Iran". (ADVERTENTIE) Op vrijdag 21 november a.s. gaan 's morgens om 10 uur de deuren open van de eerste Bobby McGEE vestiging in Nederland. VanlO.OO uur 's morgens tot 24.00 uur 's avonds voor BRUNCH - LUNCH en DINER Ter gelegenheid van de opening van het eerste Bobby McGEE restaurant in Nederland ontvangen de gasten gedurende de eerste vier weken bij een rekening van tenminste 90,- een fles Californische wijn en bij een rekening van minimaal 180,- een fles champagne. Bobby McGEE 7 dagen per week geopend van 10.00 tot 24.00 uur. MOLENSTRAAT 8-10 Tel. 070-Ó48118 DEN HAAG (Van onze speciale verslagge ver Dick van Rietschoten in Moskou) MOSKOU Premier Lubbers en minister Van den Broek van buiten landse zaken zijn gisteren met veel eerbetoon door Sovjet-premier Ryzkov op het vliegveld in Moskou ontvangen. De Russische autoriteiten hebben op het laatste mo ment besloten de Neder landse regeringsdelegatie een officiële ontvangst te bereiden, compleet met erewacht en het spelen van de volksliederen. Ook zal Lubbers tegen de ver wachting in morgen een krans leggen bij het graf van de Onbekende Sol daat naast het Kremlin. De Russen wijzen erop dat het de eerste keer in de geschiede nis is dat een Nederlandse re geringsleider een bezoek aan de Sovjet-Unie brengt. De Sovjets zeggen ook grote waar de te hechten aan de verbete ring van de relaties tussen Ne derland en de Sovjet-Unie, met name op het gebied van handel en economische, tech nische en culturele samenwer king. Maar ook wordt Nederland in zijn rol als NAVO-lidstaat door de Russen als een interes sante gesprekspartner be schouwd. De Sovjets weten immers dat Nederland gere serveerd staat tegenover het Amerikaanse SDI-plan, dat voorziet in de bouw van een ruimteschild tegen kernwa pens. Partijleider Gorbatsjov, pre mier Ryzkov en minister van buitenlandse zaken Sjevard- nadze zullen alle moeite doen de Nederlandse politici ervan te overtuigen dat het SDI-pro- gramma het struikelblok bij uitstek is voor de totstandko ming van akkoorden over wa penbeheersing. De Russische televisie heeft gisteren overigens een inter view met de Nederlandse pre mier uitgezonden. De intervie wer vroeg Lubbers naar de onderwerpen die worden be sproken. Lubbers antwoordde dat de economische samen werking, de samenwerking in Europa en de wapenwedloop op de agenda staan. Riksja Paus Johannes Paulus II moest gisteren bij zijn bezoek aan Bangladesj aan een voor hem onge bruikelijk vervoermiddel wennen: een riksja. De belangstelling in dit voor namelijk door moslims bewoonde land was ge matigd, maar volgens kenners wijst dit niet op een gebrek aan belang stelling. Ingetogenheid is juist een kenmerk van de bewoner van Bangladesj. Pagina 2: Paus: Dialoog godsdiensten stap naar wereldvrede Werken in klein bedrijf leuker ZOETERMEER Het personeel van kleine bedrijven vindt werken in het algemeen leuker dan mensen in grote onderne mingen. Vooral zelfstandige ondernemers hebben volgens een onderzoek van het Economisch Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf (EIM) veel plezier in hun werk Het EIM noemt deze uitkomst opmerkelijk omdat in kleine be drijven meer zwaar werk moet worden verricht en ook de werkdruk als groter wordt ervaren. De scheiding tussen groot en klein heeft het EIM aangebracht bij honderd werknemers. Het personeel in kleine bedrijven vindt het werk interessanter en minder vaak eentonig dan dat in de grote ondernemingen. Het makkelijke contact met de directie en de gezellige sfeer worden als pluspunten genoemd die bij grote ondernemingen ontbreken. Een ander voordeel is het dat werknemers met een middelbare en een hoge opleiding in een klein bedrijf sneller een functie krijgen die bij hun niveau past dan in een groot bedrijf. Boven dien is de doorstroming groter. In grote bedrijven leidt ontevre denheid met het werk of met de werksituatie eerder tot ziekte verzuim dan tot het vinden van een andere baan, aldus het EIM. Gewonden bij aanrijding in Voorschoten VOORSCHOTEN Bij een aanrijding tussen twee auto's op de kruising Beethoven- laan-Chopinlaan zijn gister middag om half vier een 45- jarige vrouw uit Leidschen- dam en een 66-jarige Voor schotenaar ernstig gewond geraakt. De vrouw reed over de Beethovenlaari in de rich ting centrum en verleende geen voorrang aan de Voor schotenaar, die voor haar van rechts uit de Chopinlaan kwam. De man liep een ge broken bekken en inwendige bloedingen op, de vrouw brak haar borstbeen. Beiden zijn naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden ge bracht. Een passagier van de Voorschotenaar raakte licht gewond. HILVERSUM De rol van tv-Sinterklaas is meer dan twintig jaar ingevuld door de acteur Adrie van Oorschot. R^ar de NOS heeft Van Oor schot de zak gegeven en laat aanstaande zaterdag zijn op volger Bram van der Vlugt als enige echte Sinterklaas aanko men in Zutphen. De teleurge stelde Adrie van Oorschot (66) vertelt: „Het heeft wat mij be treft niets met seniele of licha melijke aftakeling te maken, als men dat soms mocht den ken. Ik kan me dan ook niet voorstellen dat het er voor de kinderen anders zal uitzien. Ik zal in elk geval, net als miljoe nen kinderen, komende zater dag aan de buis zitten". Hij vindt het bijzonder jammer dat hij uit de rol van kinder vriend is gezet. Het was eigen lijk de enige publieke rol die hij nog speelde sinds hij in 1962 producer werd bij de VARA. Enkele jaren geleden ging hij met de vut. Adrie van Oorschot gaf twintig jaar gele den voor het eerst gestalte aan Sinterklaas nieuwe stijl. Geen boeman meer die kinderen door Zwarte Pieten in zakken mee naar Spanje liet nemen, maar een vriendelijke oude baas die kinderen op hun ge mak stelde en die uit de zak ken van zijn Pieten slechts ca deautjes tevoorschijn haalde. Een Sint-Nicolaasstijl die door alle hulpklazen in den lande werd overgenomen. Van Oor schot: „Paardrijden kan ik nog steeds niet, maar dat is in die functie ook helemaal niet no dig, want Sinterklaas krijgt het makste paard van het wes telijk halfrond. Bovendien is er altijd een deskundige Piet bij het hoofdstel". Nieuwe tv-Sinterklaas Bram van der Vlugt is docent dra maturgie aan de Universiteit van Leiden. Hij debuteerde als acteur in 1961 bij Sater en Stu dio. Recentelijk speelde hij in De Weg, Herenstraat, Willem van Oranje, De smaak van Water en De Stilte rond Chris tine M. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071- 122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabe zorgd. Lezers van de Leidse Courant weten natuurlijk al lang, dat de ANWB graag ziet, dat er statiegeld wordt ingevoerd op blik. Niet op auto's, zoals de PvdA deze week opperde, maar op Cola- en andere blikjes. Op het Scheveningse strand is er van de zomer al een proef mee genomen, die toen uitge breid in de krant kwam. Als u het bericht over het blik vandaag pas voor het eerst in de Leidse Cou rant leest kan dat drie dingen betekenen: u was van de zomer met vakantie, u was toen nog geen abonnee of u hebt dit nummer ergens „los" ge kocht. Dat laatste is in zoverre jammer, dat u dan de „vervolgberichten" waar onze krant altijd zo be kend om is, hebt gemist. Plezierig is natuurlijk dat u daar (hieronder in de bon) nu meteen van alles aan kunt doen. De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Voorletters: Adres: Postcode/plaats: Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel opsturen naar de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. N B. Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om een proefabonnement wor den geweigerd. CeidóeSouaont

Leidse Courant | 1986 | | pagina 1