Bondsrepubliek en Frankrijk samen in slag tegen terreur Beierse omroep Heftige machtsstrijd om opvolging Fikse ruzie bij Militairen presenteren journaal in Zwitserlam Een cadeau van formaat Washington Post: CIA al sinds '79 actief in Iran Bewijzen voor rol Syrische bij bom aanslag in Berlijn Si bel- •aad if (koord reling [moet and in 'taan. pverig BUITENLAND Sovjet-Unie vindt remedie tegen alcoholverslaving MOSKOU Eén of twee weken vasten en intensieve lichamelijke inspanning zijn een met succes beproefde methode tegen alcoholverslaving, zo schreef een Russi sche krant gisteren. Het experiment is een jaar lang bij honderden personen uitgevoerd in een ziekenhuis is Moskou. De patiënten, allen vrijwilligers voor wie me disch geen bezwaren zijn tegen onthouding, gaan op hun werk niet naar de kantine wanneer zij de bel voor de lunchpauze horen. Zelfs een broodje is er voor hen niet bij. Zij begeven zich direct naar de dichtstbijzijnde mine raal-water-automaat. Ook na het werk is er geen sprake van dat de vroegere alcoholisten naar huis gaan om aan tafel te zitten. Zij keren naar het ziekenhuis terug, waar zij zonder eten naar bed gaan. Hoe meer lichamelijk werk de patiënten verrichten, des te doetreffender de methode. Trek hebben stimuleert de activiteit van de hersenen en activeert het zenuwstelsel, maar remt ref lexen als het grijpen naar de fles, aldus de krant. Londen verwerpt Falklands-voorstel LONDEN Groot-Brittannië heeft Ar- gentinië's voorstel voor onderhandelingen over de Falklands gisteren verworpen, omdat Argentinië blijft aandringen op on derhandelen over de soevereiniteit over het eilandgebied. Argentinië had een voorstel gedaan voor formele beëindiging van de vijandelijkheden, als Groot-Brit- tannië de pas ingestelde economische zone van 150 mijl om de Falklands weer zou la ten vervallen en besprekingen zou openen over alle uitstaande kwesties, zoals de soe vereiniteit over de Falklands. Groot-Brit tannië heeft steeds geweigerd over dit laatste te spreken sinds Britse troepen in 1982 een Argentijnse invasiemacht van de Falklands verdreven. CeidaeSoiwa/nt Zorgen om bruidsschat leidt tot zelfdoding NEW DELHI Vier zusters in In dia in de leeftijd van 9 tot 25 jaar zijn in het Indiase Hyderabad met hun broer van de tweede verdie ping van hun huis naar beneden ge sprongen. Drie meisjes waren op slag dood, het vierde overleed op weg naar het ziekenhuis. Hun broer liep ernstige botbreuken op. De vier zusters zou den tot zelfdoding hebben besloten om hun broer, die het geld verdien de, te ontlasten. De broer maakte zich de laatste tijd zorgen over de vraag hoe hij de bruidsschat zou kunnen betalen die vrouwen in In dia bij een huwelijk moeten mee brengen. Opnieuw politieke moord Filipijnen MANILA De Filipijnen zijn giste ren opgeschrikt door weer een politie ke moord. In de omgevin van de hoofdstad Mani la werd een rechtse bondgenoot van de minister van defensie, Juan Ponce Enrile, vermoord. De 64-jarige zaken man David Puzon, die een bolwerk van Enrile vertegenwoordigde in de nu ontbonden Nationale Vergadering, werd mèt zijn chauffeur en juridische adviseur doodgeschoten. De dader ont kwam. Een week eerder was de vak bondsleider Rolando Olalia doodge schoten. De politie onderzoekt of er verbapd bestaat tussen beide aansla gen. WOENSDAG 19 NOVEMBER 1986PAGIN, 'ON Belastingemployé stal 16 miljoen dossiers TORONTO De Canadese politie heeft gisteren een medewerker van de dienst inkomstenbelastingen ver hoord over de diefstal van de belas tingdossiers van zestien miljoen Cana dezen. Regeringsfunctionarissen spra ken de vrees uit dat de informatie misbruikt kan worden door misdadi gers of terroristen voor het vervalsen van identiteitspapieren of geboorte- certificaten. Een paar uur nadat mi nister van belastingzaken Elmer Mac- kay in het Lagerhuis melding had ge maakt van de affaire werden de dos siers bezorgd bij de politie door een advocaat. Volgens kranten in Toronto trad de advocaat op namens de ver dachte belastingmedewerker. Kakkerlakken enatie) muizenkeutels inr Coi beroemd café )aac per jl. ROME Een van de beroeftomat café's in Rome, het in 1953 ttgnt ge tionaal monument uitgerL worc Caffe Greco aan de mondairvboekj; Condotti, is gisteren door del^ cj,f riteiten gesloten, omdat heL~]einc blissement niet voldeed aan Pf zondheidsvoorschriften meentelijke dienst gezondhi spectie deelde mee dat er k; lakken en muizekeutels aangetroffen in het café en <faatsch boratoriumonderzoek had C wezen dat watermonsters ui_t eers café sporen van mensenlijk» wor(jl werpselen bevatten. BONN De Bondsrepu bliek en Frankrijk gaan met onmiddellijke in gang samenwerken op het gebied van terreur bestrijding. Dit hebben de Westduitse minister van binnenlandse zaken Friedrich Zimmermann en zijn Franse collega Charles Pasqua in Bonn afgesproken. De samen werking stond al op sta pel, maar kreeg maan dagavond extra spoed door de moord op de Re- nault-topman Georges Besse. De twee landen zullen deskundigen uit wisselen om beter op de hoogte te zijn van eikaars activiteiten en samen te werken in de jacht op guerrillagroepen die mo gelijk op een zelfde lijn opereren. De 58-jarige Besse werd maandagavond vlak voor zijn woning door twee vrouwen doodgeschoten. De aanslag is opgeëist door de extreem linkse stadsguerrillabeweging Action Directe, die banden onderhoudt met de Duitse te genhanger RAF. Een onder deel van de RAF had zich gistermiddag verantwoorde lijk gesteld voor de aanslag, maar de Franse politie gaat ervan uit dat de daders na mens Action Directe opereer den. De politie vond na een anoniem telefoontje pamflet ten van de terreurgroep in een nabijgelegen metrosta tion. Volgens de politie gaat het om een authentiek ge schrift, dat ondertekend was met Action Directe, Com mando Pierre Overney. Pier re Overney was een maoïsti sche militant die in 1972 tij dens stakingsrellen bij Re nault werd doodgeschoten. Op de brief stond ook het „merkteken" van Action Di recte, een rode vijfpuntige ster. (Van onze correspondent Rink Drost) BONN In de Beierse omroepraad is een daverende ruzie ontstaan over de door de Bayerische Rundfunk (BR) uitgezonden programma's „Kir Royal" en „Schafskopf rennen". In het eerste zijn volgens leden van de raad godsdienstige gevoelens gekwetst met een biechtstoelscene; in het tweede, waarnaar veel kinde ren keken, werd volgens de raad volstrekt onnodig ge weld getoond. Wat „Kir Royal" betreft ging het om de derde aflevering van een serie van regisseur Helmut Dietl, waarin de Westduitse so ciety op satirische wijze aan de kaak wordt gesteld. In de om streden biechtstoelscene werd vergiffenis van zonden geschon ken nadat de biechtvader een aanzienlijke som gelds had ont vangen. Voorzitter Wilhelm Fritz van de Beierse omroepraad ging hevig tekeer tegen de directeur van de Bayerische Rundfunk, Helmut Oeller, toen die laatste beweerde dat in „Schafskopfrennen" de geweldscenes niet om het geweld waren vertoond. Hij riep dat de controlecommissie uit de raad „er al X-maal op had gewezen dat het geweld op de buis teruggedrongen diende te worden". Fritz vond dat de redactie van de BR desnoods maar dient te worden vervangen als ze geen kans ziet het geweld van de tele visie te weren. TEHERAN De berich ten over de geheime Ame rikaanse contacten met Iran hebben duidelijk ge maakt, dat in Iran mo menteel een machtsstrijd gaande is met als inzet de opvolging van de hoogbe jaarde ayatollah Khomei ni. Voortdurend worden er mensen gearresteerd, van wie vermoed wordt dat zij betrokken zijn ge weest bij het onthullen van de geheime contacten en die ervan worden be schuldigd dat zij getracht hebben de onderhande lingen te saboteren. De afgelopen vier weken zijn er ten minste drie leden van de Majlis (het Iraanse parle ment) en tientallen regerings functionarissen en legeroffi Dagje niet roken Vijfduizend Hongaarse schoolkinderen omsingelen het cardiologisch centrum in Boedapest. Het was een van de activiteiten op de nationale niet- roken-dag. De kinderen riepen op tot het vinden van methoden tot het vermijden of tot het opgeven van roken. SMIDJE VERHOLEN—KARELTJE KNETTER EN DE TOVERBUBBEL ciers aangehouden. Dit ge beurde zowel voor als na de publikaties in een tijdschrift in Beiroet over het bezoek aan Iran van de voormalige Ame rikaanse veiligheidsadviseur, Robert McFarlane. De voornaamste deelnemers, aan de machtsstrijd zijn de meer gematigde ayatollah Hoessein Ali Montazeri, die aangesteld is als opvolger van ayatollah Khomeini, en de machtige parlementsvoorzit ter, hojatoleslam Hashemi Rafsanjani. Van degenen die gearresteerd zijn wordt gezegd dat zij bondgenoten zijn van een adviseur van ayatollah Montazeri, Seyed Mehdi Ifts- hemi, die zelf vorige maand werd gearresteerd op verden king van verraad. Hashemi, een bloedverwant van Montazeri, was belast met de organisatie en ondersteu ning van pro-Iraanse groepen in Libanon. Onlangs kwam aan het licht dat Hashemi op de hoogte was van McFarla- ne's plan om in juli een bezoek te brengen aan Teheran. Hij trachtte de besprekingen te verhinderen door de Syrische zaakgelastigde Iyad Al-Mah- mud te ontvoeren, omdat hij dacht dat de Syriër de belang rijkste bemiddelaar in de con tacten was. Men vermoedt dat Hashemi ook een aandeel heeft gehad in de serie pamfletten die ver spreid werden in Teheran en in religieuze cirkels. In deze geschriften wordt Rafsanjani veroordeeld omdat hij zou hebben toegegeven aan de druk van van de Verenigde Staten. Ayatollah Montazeri was hevig verontwaardigd over de arrestatie van zijn se cretaris, waarover hij niet van tevoren was ingelicht. Hij kon digde aan dat hij zich zou te rugtrekken als opvolger van Khomeini en weigerde om nog verder contact te onderhouden met Rafsanjani. „Grote Satan" Rafsanjani wordt de belang rijkste man achter de geheime onderhandelingen met de Ver enigde Staten genoemd. Deze onthullingen hebben hem be hoorlijk in het nauw gebracht. Khomeini heeft Amerika in 1979 als de „Grote Satan" be stempeld. Dan is het natuurlijk hoogst beschamend wanneer topfunctionarissen op heter daad betrapt wbrden in onder handelingen met de Verenigde Staten. De parlementsvoorzit ter beweert echter dat hij in zijn betrekkingen met de Ver enigde Staten de volledige steun heeft van Khomeini. Zelf bewaart Khomeini het stilzwijgen over dit onder werp; in een toespraak over de Teheraanse radio afgelopen zondag werd er met geen woord gerept over de affaire. Rafsanjani heeft goede rede nen om zich in te zetten voor een soepele opstelling tegen over de Verenigde Staten. Hij weet van iedereen het beste hoe Iran er, militair gezien, voorstaat en vooral wat de zwakke plekken zijn. Het Iraanse luchtruim bijvoorbeeld is min of meer in handen van Irakese vliegtuigen, die bijna dagelijks aanvallen uitvoeren op economische doelwitten. Militaire waarnemers zijn van mening dat de Iraanse lucht- WASHINGTON De Ameri kaanse geheime dienst CIA is al zeven jaar lang actief in Iran, zowel met pogingen de betrekkingen tussen Washing ton en Teheran te verbeteren als met operaties om tegen standers van ayatollah Kho meini te helpen. Dat heeft de Washington Post vandaag ge meld. De geheime wapenleveranties aan Iran die recent werden onthuld maakten deel uit van een omvangrijke operatie, die al begon ten tijde van het pre sidentschap van Jimmy Car ter, aldus de Post. De krant meldde uit anonieme bron dat de CIA de regering Khomeini een lijst van had gegeven van mensen, die agenten of mede werkers van de Sovjet-Unie zouden zijn. Ongeveer 200 ver dachten zouden zijn geëxecu teerd, waarmee een zware slag werd toegediend aan de Russi sche invloed in Iran, aldus de Post. Onder Carter, toen erin Tehe ran 52 Amerikanen werden gegijzeld in de ambassade, be gon de CIA echter ook met verschillende acties om het be wind van Khomeini te bestraf fen en te ondermijnen. Sinds dien zijn er verschillende an dere acties uitgevoerd, waar onder de levering van een sterke zender, die het Reza Pahlavi, de zoon van wijlen de sjah, in september mogelijk maakte 11 minuten lang uit te zenden naar Iran. Uit rege ringsbronnen vernam de Post dat Reagan Iran de afgelopen maanden onderdelen heeft ge leverd voor Hawk luchtdoel raketten en voor TOW anti- tank raketten. De Amerikaanse ex-presiden- ten Jimmy Carter en Gerald Ford hebben de geheime Ame rikaanse wapenleveranties aan Iran in ruil voor de vrijlating van de gijzelaars in Libanon een „ernstige fout" genoemd WEST-BERLIJN Tij dens het proces tegen twee Jordaniërs wegens een bomaanslag op een bureau van de Duits-Ara bische Vereniging in West-Berlijn, zijn gisteren verdere bewijzen aan het licht gekomen voor de be trokkenheid van de Syri sche geheime dienst bij de aanslag. Bij de terreuractie raakten op 26 maart negen mensen ge wond, van wie enkelen le vensgevaarlijk. Volgens de 39- jarige verdachte Farouk Sala- meh heeft hij de opdracht voor de aanslag gehad tijdens een bezoek aan Damascus. Mede verdachte Ahmed Nawaf Hasi, de 35-jarige broer van de in Londen tot 45 jaar cel veroor deelde Nezar Hindawi, heeft in een vóór het proces afgeleg de verklaring gezegd, dat hij de explosieven voor de aanslag via de Syrische missie in Oost- Berlijn had ontvangen. Tijdens het verhoor door de rechters weigerden Hasi en Salameh verder in te gaan die verkla ringen. Maar voor de autoritei ten heeft een voor het hof voorgelezen verklaring dezelf de bewijslast als een getuigen verklaring ter plaatse. Luitenant Felix Endrich, In het dagelijks bestaan radioverslaggever, moet In uniform de van buitenlandse zaken Auberl interviewen. rachl Miljoenenschade aan kerncentrale door hoge noodfe LONDEN Bij de bouw, 25 jaar geleden, van de kerncentrale Hinkley Point op de kust in het zuidwes ten van Engeland, moet een van de arbeiders de weg naar de wc te ver gevonden hebben en hebben gewa terd tegen het project. Twee stalen buizen van de reac tor zijn zo sterk aangevre ten dat zij moeten worden vernieuwd. Dat duurt tien dagen en kost l'A miljoen pond (vijl miljoen Een woordvoerder van energiebedrijf zei: moedelijk heeft ieman de buizen geürineerd de centrale in 100 „Maar meneer Boltje!" riep smidje Ver holen geschrokken uit. „Dat is verschrikkelijk. De houtje-touwtje hangt bij mij thuis aan de kapstok. Ik heb Kareltjes kleren allemaal netjes in een pakje uit het ziekenhuis gekregenl En als de toverbubbel nou in een van de zakken zit, dan heeft Kareltje hem niet eens bij zich!" - „Juust!" bevestigde Eelko wijs. „In zulke ge- vall'n heb je niet veel an toverbibbers." - „Par don! Toverbübbels!" verbeterde Boltje de fout van de koddebeier. „Het spijt me wel, heren. Ik kan er verder óók niks aan doen. Als erkend en hulpvaardig boskabouter heb ik gedaan wat ik kon. Zodoende." - Boltje draaide zich om en liep mopperend weg. - „Hrmpfff...." snoof hij verontwaardigd. „Mensekinderen helpen! Da's óók boter aan de galg gesmeerd! Geef je ze een kostbare toverbubbel en dan laten ze in de zak van hun rock-en-rool-jasje zitten! De ezelsveulens!" - Maar smidje Verholen wilde nog eens een poging wagen. „Meneer Boltje!" riep hij de kabouter achterna. „Zeg me dan ten minste hoe ik die heks ertoe kan krijgen Karel tje weer hierheen te toveren!" - „Er is maar één antwoord op die vraag!" antwoordde Boltje. „Zorg, dat ze oud wordt. Een muizeval! Dót is het! Muizevallen en blonde jeugd gaan niet sa men! Zodoende!" - Toen gleed de kleine Boltje tussen de bomen weg en de smid was weer met Eelko alleen. „Ik mag een boon weez'n als ik het begriep!" riep de koddebeier uit. „ledereen is georganiseerd en iedereen zit in de vakbond. Maar als het op help'n ankomt, dan praat'n ze alleen maar vfel en doen ze geen bliksem!" GENEVE Het televisie- drie da6en °?der deJ openen, toeste! afstemmend op het dTUgr„rT„tngede ;8urnïïS journaal, zagen de Zwit- ten maar wel in uniform ver- sers begin deze week schijnen. Overigens raakten nieuwslezers in militair ook de Zwitserse dagbladen uniform; een unicum in een groot deel van hun redac- een land dat neutraliteit tie „kwijt aan de herhal,ngs- hoog in het vaandel heeft Hetmaasaal oproepen van Staan. journalisten, allen leden van DIPRA, Afdeling Pers en Ra- De journalisten van de televi- dio van bet Leger, heeft het sie, zowel de Frans- als de ongenoegen gewekt van de Duits- en Italiaanstaligen, Zwitserse Vereniging van moeten net als elke andere Journalisten. De voorzitter Zwitser op zekere tijdstippen van de vereniging, Marianne Wenk, vindt de oefening ,n komen op „propaganda* en c kant voor de onafhankf" c heid van het beroep, illë en machiavellistisch". Vd J Wenk schendt de overheidi onafhankelijkheid van dc dia. „In tijden van crises will# over de kennis van infc tiespecialisten kunnen schikken en gaat het niet!)[ eerste plaats om het han van een geweer", zei i Paul Ruttimann, woorcTERS der van DIPRA. ndse bek ;fk< 'tidi strijdkrachten gedurende de afgelopen acht maanden veel actiever zijn geworden. Rafsanjani kan zich wat dit betreft op dc borst slaan, om dat de meeste leveranties van de Verenigde Staten aan Iran reserve-onderdelen waren voor de Iraanse luchtmacht. En intussen ligt ook de tradi tionalistische groeperii nen het regiem op de onderzoekt op welke gebruik kan maken tweespalt tussen Mont Rafsanjani. Wie de ke overwinnaar zal nog niet duidelijk. KASRA Copyright The k Ien luxe handdoek van 50 x 100 cm wordt uw deel als u», oïm een nieuwe abonnee opgeeft. De nieuwe abonnee wordl®kw£ hartelijk verwelkomd; deze krijgt de krant de eerste twffg'J weken gratis. .70. fceton^ I Noteer als nieuwe abonnee ingaande I Naam:7Voorletters: Adres: Postcode/plaats:. Telefoon:(voor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnement betaald per 0 maand automatisch betalen f 23,04 0 kwartaal acceptgiro f 68,93 Stuur als dank de banddoek aan: Naam:Voor Adres: Postcode/plaats Stuur deze bon ingevuld aan de Leidse Courant, "98, 2500 Vd Den Haag (postzegel betalen wij). CeicUcSouoont

Leidse Courant | 1986 | | pagina 6