Geestelijk gehandicapte tussen wal en schip D66 wil universiteiten samenvoegen tot zes clusters Eindrapport van enquêtecommissie pas in '88 gereed m-59.- —4 NMI gaat Waarschuwen iksem- tislagen Alimentatie met 1,3 procent omhoog TTilTTl lEUWO Beter twee rechters te weinig dan drie slechte te veel Kosten van sociale zekerheid blijven stijgen INENLAND £cidóc6ou/UMit WOENSDAG 19 NOVEMBER 1986 PAGINA 3 W binet: bij Hr kandid; met >merk( lartig ar uit na vier min atuur Spelen HAAG Het kabinet heeft miljoen gulden uitgetrokken de organisatie van de Olympi- Spelen 1992 in Amsterdam. Van jedrag is tot nu toé 2,775 miljoen en uitgekeerd aan de Stichting npische Spelen Amsterdam 1992, s staatssecretaris Dees in ant- rd op vragen van het kamerlid Es (PSP) naar aanleiding van tingen van de voorganger van s, Van der Reijden, in onze >mpro it- Volgens Dees is door het ka- literst afd, z{ sterdam 1992 Heeft hiei^wel om de pr echtei Er ii ter gele loet et watl* ontsl 33-jar 't beja ermob mi v geen garantie gegeven voor ituele tekorten van de Stichting. Stichting Olympische Spelen Rotterdam wil vervuilers Rijn vervolgen ROTTERDAM De gemeente Rotterdam wil de schade die zij lijdt door vervuiling van de Rijn op de vervuilers verhalen. De giftige chemicaliën en zware metalen komen in het havenslib terecht. Volgens jaar kan dit slib tegen hoge kosten in de slufter op de Maasvlakte worden gestort. Als na vijftien jaar de slufter vol is, moet de vervuiling sterk zijn afgenomen. Om dat te bereiken denkt de gemeente aan juridische stappen te gen bedrijven die gif lozen. Door het nemen van watermonsters zijn de lozende meest Duitse industrieën opgespoord. Van de veertien grootste vervuilers hebben er overi gens slechts vier gereageerd op een aanbod van de gemeente om te komen praten over saneringsplannen. Invoering ademanalyse vanaf oktober 1987 DEN HAAG De ademanalyse voor automobilisten zal naar ver wachting vanaf oktober volgend jaar worden ingevoerd. Met de ademanalyse zal de politie een beter middel krijgen in de strijd tegen alcoholgebruik in het ver keer. De invoering zal gepaard gaan met een grote voorlichtings actie. Volgens de ministers Kort hals Altes (justitie) en Smit-Kroes (verkeer) biedt de ademanalyse ook een grotere mogelijkheid voor het innemen of ongeldig verklaren van het rijbewijs. TBR voortaan aan termijn gebonden DEN HAAG De Eerste Kamer heeft gisteren een wetsvoorstel aangenomen om menden die door de rechter ter beschikking van de regering zijn gesteld (tbr) een iets sterkere rechtsposi tie toe te kennen. Voor niet- agressieve delicten wordt de maximale tbr-periode vier jaar, bij verlenging wordt een beroep op de rechter mogelijk. De politiek is 14 jaar met deze materie bezig geweest. DEN HAAG Met ingang van 1987 moet alimentatie met 1,3 procent wor den verhoogd. Staatssecretaris Korte- Van Hemel (Justitie) heeft hiertoe be sloten. De stijging geldt in principe voor alle alimentaties. Alleen indien door de rechter voor 1 januari 1973 al een andere indexering was bepaald kan het besluit van de staatssecretaris gene geerd worden. Afwijkingen zijn ook mogelijk op basis van gerechterlijk uit spraken. IHEM Een door de in Arnhem opgezet - en registratiesysteem onderzoek naar bliksem- erdacLgen ons )and maakt het week elijk om de ontwikkeling z leweging van onweersbui- roortaan op de voet te vol- De gegevens zullen door KNMI in De Bilt worden cier vuikt voor een betere tenge rschuwing tegen onweer '-'-.e blikseminslagen. NMI hebben daar- onlangs een overeenkomst "en hjoten. Kema heeft inmiddels een lelijk communicatienet- opgezet voor het regis- van blikseminslagen. »r ziin in Assen, Alk- ïeid vpr, Zierikzee en Arnhem Ie feit /angststations geplaatst, die gegevens over bliksem- agen via directe lijnen rgeven aan de centrale lleen ,puter in Arnhem. Daar met efrjt de informatie verwerkt wordlgeprojecteerd op een moni- hawaarop de kaart van Ne men tot op enkele honder meters nauwkeurig wor- i vastgelegd. Kema wil de informatie het netwerk tevens ge- iken voor onderzoek naar [evolgen van blikseminslag naatregelen om installaties jebouwen tegen bliksem te ihermen. >aar arts gel ridi: ugdel ^!d£iolesterol ngspu>;stiende jaar 'ERDAM De hoeveel- cholesterol in het bloed ert met de leeftijd. Het jt tussen het tiende en zes- Ie jaar en daarna stijgt het Ook het cholesterolge- et no 'te bij de ouders is van be- ig. Dit is gebleken uit een derzoek van mevrouw W.A. n oon Stiphout, die daarop van- ijk I3g promoveert aan de Eras- t Ge is-universiteit van Rotter- MiddAn- l L aden.11 boog cholesterolgehalte hoogt de kans op aderver- ;rdag Iking en daarmee op een neer Ijrtinfarct. Daarentegen zou tretag1 hoog gehalte van het zoge- reg( ernde HDL-cholesterol die tot is juist verkleinen. De teste gegevens over choles- ol op jonge leeftijd die Van zonniPbout heeft gebruikt, zijn plaat? wrostig van een vervolgon- v z°ek onder 1600 Zoeter- jongeren die aanvan- t 9 gi lijk 5 tot 19 jaar oud waren overd die l'en Jaar *anS jaarlijks r onderzocht. fige vrouwen die de pil gaan jn pruiken, vertonen volgens rd-P< n Stiphout een sterkere stij- i mo< ïg in het totaal aan choleste- rii zo dan vrouwen die dat niet Jr v en. Ook tijdens de zwanger- Iwest ,aP zÜn totaal- en HDL-cho- ot 18 terol verhoogd. Een jaar la den zijn ze weer terug óp het de niveau. Dit zou kunnen tekenen dat het cholesterol- ust veau °°k wordt beïnvloed :eekuor hormonale factoren, noor larnaast bleken zwaardere n we lêens die ook rookten een i. Mi 8er cholesterolgehalte te noo bben dan lichtere en niet ders kende leeftijdgenoten. I 20 november Prins Bernhard is als bescherm heer op het kasteel Nijenrode in Breukelen aanwezig op de jubi leumdag ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan van Nijenrode als onderwijsinstelling. De prins zal er de eerste naar hem ge noemde lezing aanhoren en de eerste Venture Capital Nijenrode Award uitreiken. Deze prijs, groot 25.000.-, wordt toege kend aan studenten of oud-stu denten van Nijenrode die het beste plan voor een nieuwe on derneming hebben ingediend. RAPPORT BOORDEVOL KRITIEK OP STAATSSECRETARIS DEES UTREGHT Duizenden geestelijk gehandicapten dreigen tussen wal en schip te vallen. Ze kun nen niet meer terecht in sociale werkplaatsen om dat die hun eisen hebben opgeschroefd, maar ook niet meer in de dagver blijven voor ouderen, omdat daar te weinig plaatsen beschikbaar zijn. Komt daarin op kor te termijn geen verande ring, dan zullen de gees telijk gehandicapten moeten worden opgevan gen in gezinnen en ge- zinsverv angende tehui zen. Het is derhalve noodzakelijk dat de selectiecriteria van de sociale werkvoorziening wor den doorgelicht. Ook dient te worden bekeken op welke gronden mensen arbeidson geschikt worden verklaard en waarom men iemand ge motiveerd genoeg acht om te werken. Dit staat in het rap port „Tussen zorg en arbeid" van de Federatie Dagverblij ven en Tehuizen voor Gees telijk Gehandicapten (FIAD), dat vanmorgen is aangebo den aan staatssecretaris Dees van wvc. Op aandrang van de sociale werkplaatsen wil het minis terie van sociale zaken voort aan de categorie gehandicap ten weigeren, die minder dan eenderde van de normale ar beidsprestatie leveren; de zo geheten B-categorie. De overheid wil bovendien dat er meer mensen van sociale werkplaatsen doorstromen naar het bedrijfsleven. Daar mee zouden dan extra plaat sen worden geschapen in de sociale werkvoorziening. In het rapport van de FIAD wordt forse kritiek geleverd op deze plannen. Voorzitter Van Emmerik zei vanmor gen nog eens dat de situatie op de arbeidsmarkt nauwe lijks is verbeterd, zodat het idee van Sociale Zaken niets uithaalt. Hij is bovendien bang dat de sociale werk plaatsen zich meer zullen gaan richten op mensen die uiteindelijk meer kans ma ken op een plaatsje in het N VANDAAG r\ IN HET VJ Een geestelijk gehandicapte aan het werk in een dagverblijf voor ouderen. Hoe lang nog? bedrijfsleven. Volgens Van Emmerik kunnen de meeste geestelijk gehandicapten het dan verder wel vergeten. En dat terwijl er nu al vierdui zend wachten op een plaats in de sociale werkvoorzie ning. Rendement Aan stafmedewerker Bart Wijgergangs van de FIAD de vraag of de sociale werk plaatsen hun doel voorbij dreigen te schieten. „Ja, ei genlijk wel", zegt hij. „Er is een té grote nadruk komen te liggen op het rendement van de sociale werkplaats. Daardoor worden er steeds meer eisen aan iemand ge steld eer hij wordt toegelaten. Wie een laag werktempo heeft of weinig produceert, komt er dan niet meer in. En dat kan niet. Ik vind dat de sociale werkplaats in zoverre terug moet naar „af", dat men zich opnieuw bewust wordt van zijn sociale func tie". „Er hoeft echt niet geconcur reerd te worden met het bedrijfsleven. De sociale werkplaats is geen produk- tiebedrijf, maar een plek waar de geestelijk gehandi capte zijn recht op arbeid be leeft, er zijn gevoel voor ei genwaarde hervindt of ont wikkelt, en er op bescheiden wijze zijn bijdrage levert aan de samenleving. Als je men sen die mogelijkheid af neemt, is dat een grote stap terug op de weg naar maat schappelijke integratie en emancipatie". Noodoplossingen Kritiek heeft Wijgergangs ook op de stelling van direc teur ir. Petit van het Regio naal Sociaal Werkvoorzie ningsschap in Amersfoort. Die schetste onlangs hoe met de hogere opbrengsten van de sociale werkplaatsen een soort tussenvoorziening gefi nancierd kan worden voor de gehandicapten die uit de boot vallen. Volgens Wijgergangs gaat Petit daarmee voorbij aan het doel van de sociale werkplaats. „Dit soort ideeën leidt tot langdurige noodoplossingen, waarmee niemand gebaat is", meent Wijgergangs. „Er zul len dan hogere eisen worden gesteld aan de werknemers, waardoor de zogeheten B-ca- tegorie helemaal uit de boot valt. Want de verleiding kan groot zijn om het beperkte aantal vrijkomende plaatsen op te vullen met mensen aan wie puur produktioneel ge zien behoefte is. De geestelijk gehandicapte die dan bij de sociale werkplaats niet meer aan de bak komt, wordt ook niet meer aangenomen in de dagverblijven voor ouderen. Want dé toelatingscriteria van die twee instellingen hangen nauw samen. De ge handicapten komen dan dus tussen wal en schip terecht. En wat dan?" Vuilophaler Wijgergangs tekent daarbij aan, dat er een steeds nijpen der probleem bijkomt, dat van mensen met een lichte verstandelijke handicap. Zij slagen er steeds minder in een plaats op de reguliere ar beidsmarkt te verwerven. Een jaar of twintig geleden konden ze nog aan de slag als schoffelaar of vuilophaler bij de gemeente. Maar de massa le werkloosheid verdringt deze mensen van de arbeids markt, omdat mensen zonder handicap bereid zijn dit werk te doen. „De dreigende massale werk loosheid van deze groep gees telijke gehandicapten dreigt een een maatschappelijk pro bleem te worden. Projecten van noodopvang helpen slechts tijdelijk. Sociale werkplaatsen en dagverblij ven voor ouderen moeten bij de opvang van deze mensen het voortouw menen", aldus Wijgergangs. Volgens hem moeten beide instellingen onderling over eenkomen wie welke gehan dicapte opneemt. „Daarvoor dient dan de arbeidsprestatie niet meer maatgevend te zijn. Het werk moet aan de gees telijk gehandcicapte worden aangepast en niet andersom. De sociale werkvoorziening is immers geen produktiebe- drijf, maar een vangnet voor mensen die door hun handi cap niet inpasbaar zijn in de reguliere arbeidsmarkt. Voorop moet staan dat gees telijk gehandicapten ook mensen zijn". KLAAS SNIJDER JPRIEMELS Nieuw gebouw bestuurskunde Door een computersys teem In werking te stellen verrichtte koningin Beatrix gisteren in Maastricht de officiële opening van het nieuwe gebouw van het Europees Instituut voor Bestuurskunde (EIB). In het nieuwe gebouw is een be drag geïnvesteerd van rond de tien miljoen gul den. Rechts drs Schmel- zer, voorzitter van de raad van bestuur van het EIB. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Op de lan ge termijn moeten de vijf tien instellingen voor we tenschappelijk onderwijs worden samengeklonterd tot zes „clusters". Het einddoel is een fuserings- proces naar zes grote uni versiteiten, waarvan de bestaande vestigingen on derdeel gaan uitmaken. Alleen op die wijze kan worden voorkomen dat op een gegeven moment tota le instellingen zullen moeten verdwijnen. Bo vendien wordt de be stuurlijke slagkracht ver sterkt. Dit is in kort bestek het voor stel „Studeren in 2010", dat gisteren door het D66-kamer- lid Aad Nuis werd gepresen teerd. Overigens hoeven de te vormen clusters niet per se te leiden tot algehele fusies: ook een vergaande vorm van sa menwerking is al heel mooi. Op grond van ligging en stu dentenaantallen worden in het D66-voorstel de volgende uni- versitare clusters genoemd: RU Groningen met TU Twen te; GU met VU Amsterdam; RU Utrecht samen met Wage- ningen en Nijenrode; RU Lei den met Erasmus Rotterdam en TU Delft; KU Brabant sa men met TU Eindhoven, KU Nijmegen en RU Limburg; De Open Universiteit. Het einddoel, minder universi teiten, zal er volgens Nuis voor zorgen dat de instellingen meer autonoom worden en dat men sterker komt te staan te genover de overheid. Dat pro ces vormt slechts een schijnba re concentratie: „Het is juist geschreven ter verdediging van de decentralisatie; een manier om te ontkomen aan opheffing van de bestaande in stellingen. Het is juist nood zaak dat de verscheidenheid in de universitaire wereld blijft bestaan". (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De parle mentaire enquête inzake de bouwsubsidies zal ze ker tot in het voorjaar van 1988 duren. Tegen die tijd hoopt de enquêtecommis sie haar eindrapport klaar te hebben. Daarna zullen nog een kamerdebat vol gen. De kamercommissies voor de rijksuitgaven en voor volks huisvesting die de enquête hebben voorbereid, besloten verleden week dat het formele enquêtewerk, zoals het houden van openbare verhoren, in 1987 afgerond moet zijn. Om ondersteuning voor de enquê tecommissie te verwerven zijn al advertenties geplaatst. Daarin wordt onder meer ge vraagd om accountants en des- kundigen op woningbouwge bied. Vast staat ook dat de commissie een deel van het onderzoekswerk zal uitbeste den aan derden. De komende week zal de Ka mer in twee debatten formeel tot de instelling van de enquê tecommissie besluiten. Voor zitter wordt het PvdA-kamer- lid De Vries. Het CDA heeft het kamerlid Weijers als eerste ondervoorzitter van de com missie naar voren geschoven. Bij de VVD wil men het ka merlid Van Rey als tweede on dervoorzitter van de commis sie benoemd zien. Naast deze drie worden waar schijnlijk nog eens zes leden benoemd. Daarbij zijn de vol gende namen genoemd: Paulis en Biesheuvel (beiden CDA), Alders en Hummel (beiden PvdA), Scherpenhuizen (VVD) en Tommei (D66). In de commissie is geen plaats in geruimd voor de kleinere frac ties. Dit heeft met name de SGP gestoten. Eerder was overeengekomen dat het SGP- kamerlid Van Dis namens de drie kleine christelijke partijen in de enquêtecommissie zitting zou nemen. Van Dis zou nu al leen plaatvervangend lid van de commissie kunnen worden. Namens klein links is eenzelf de positie toebedacht aan me vrouw Beckers (PPR). Plaat- vervangende leden kunnen aan al het werk van de com missie, inclusief de verhoren, deelnemen. Zij hebben alleen formeel geen stemrecht. Ook het CDA heeft een aantal plaatvervangende leden ge noemd: de heren Van Muiden en Terpstra en mevrouw Te- gelaar-Boonacker. AMSTERDAM „Beter twee rechters te weinig dan drie slechte rechters te veel. Het te kort aan rechters wordt steeds groter, maar mag nooit opge lost worden door rechters die niet voldoen aan de eisen van het vak. Dat zou, meer nog dan een tekort aan rechters, zeker het niveau van de recht spraak aantasten". Dit zegt mr. F.C. Fliek, voorzitter van de Nederlandse Vereniging voor Rechtspraak. Het belangrijkste doel van deze „vakbond" voor leden van de zittende (rechterlijke macht) en staande magistra tuur (openbaar ministerie) is het niveau van de Nederland se rechtspraak hoog te houden. Ondanks de verdubbeling van het aantal klachten over rech ters en loerende gevaren die de kwaliteit van de recht spraak zouden kunnen aantas ten, is Fliek in grote? lijnen te vreden over de kwaliteit van de Nederlandse rechters en rechtspraak. „Maar het wordt wel steeds moeilijker het (nog) goede niveau te handhaven", aldus Fliek. De Nederlandse rechtspraak maakt moeilijke tijden door. Er zijn veel te weinig rechters, een middenkader ontbreekt en het aantal zaken stijgt alleen maar. Te weinig mensen voor te veel werk. Dat leidt er bij voorbeeld in Maastricht toe dat de rechtbank daar door de slepende ABP-affaire andere zaken moet laten schieten. Sommige verdachten in die zelfde ABP-zaak zullen zeer waarschijnlijk zelfs niet wor den berecht of veroordeeld, omdat er geen tijd is hun za ken te behandelen. Bij de burgers geeft dat een gevoel van onrechtvaardig heid: de ene wel, de ander niet. Fliek begrijpt die gevoe lens. De problemen, voortko-. mend uit een tekort aan rech ters, wijt hij in eerste instantie aan de in verhouding lage sa lariëring van rechters. ADVERTENTIE Corduroy Blazer van 100% katoen. Knoop- sluiting. Opgestikte zakken. Zwart ofoker. Maten S, Men L Rechte rok van 100% katoen. Met 2 opgestikte zakken. Zwart of oker. Maten 36 t/m 44. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Alle bezuini gingen van de laatste jaren ten spijt bijven de kosten van de sociale zekerheid doorstijgen en is het Nederlands stelsel nog steeds het duurste van Eu ropa. Gemeten naar het bruto bin nenlands product (BBP) geeft Nederland bijna een derde uit aan zijn sociale zekerheid. De rest van Europa zit onder de dertig procent Belgie spen deert 29,6 procent, Duitsland 28,9 procent en Engeland en Ierland het minst met 23,8 en 23,5 procent van hun BBP. Uit cijfers over de financiering van de sociale zekerheid, die het ministerie van sociale za ken gisteren naar de Tweede Kamer stuurde blijkt dat de totale kosten van het zeker heidsstelsel dit jaar 107,5 mil jard gulden bedragen, wat 1,8 miljard meer is dan in 1985. Volgend jaar zal dat verder toenemen tot 107,9 miljard en in 1990 wordt een uitgave van 108,9 miljard gulden verwacht. Ondanks de koopkrachtgaran tie van het kabinet zullen in 1987 nog meer dan 100.000 mensen in koopkracht achter uit gaan. Het zijn vooral aa- w'ers met neveninkomsten, werklozen met een klein bij baantje, een groep van 30.000 niet-kostwinners voor wie de dagloonbepalingen vervallen en 75.000 aaw'ers die geen kostwinner ziin of alleen staan. Verder blijkt uit de nota van de regering dat rond 231.000 huishoudens die dit jaar nog een eenmalige koop krachtuitkering krijgen, daar volgend jaar geen aanspraak meer op kunnen maken, om dat hun uitkeringsrecht min der dan 50 gulden groot wordt

Leidse Courant | 1986 | | pagina 3