Minder bussen op stille uren Gedegen ^£cidóc 6omattt 4* STAD OMGEVING Werkloosheid licht gestegen „Dit is net Miami Vice" De Leidse Courant is een krant met prima service ACHTDUIZEND WONINGEN EXTRA IN ZUID-HOLLAND nvatiid Jeugdhonk Merenwijk wordt gesloopt WOENSDAG 19 NOVEMBER 1986"PAGINA 11 axibedrijf Narmstraat noet minder herrie maken (EN HAAG/LEIDEN Het taxibedrijf [erkhof aan de Narmstraat moet ervoor urgen dat omwonenden minder last ebben van het bedrijf. De Kroon heeft et beroepsschrift van de hand gewezen, at het taxibedrijf bij de Raad van State ad ingediend. De gemeente had zwaar- re eisen verbonden aan de hinderwet inning, die het bedrijf heeft. [olgens het taxibedrijf zijn die eisen niet tèel, omdat daarmee de bedrijfsvoering i zeer belemmerd zou worden. De ge- teente eist onder meer van het bedrijf jat deuren en ramen zo veel mogelijk Jesloten zijn. De gemeente is tot dat be- [fluit gekomen, omdat er klachten waren Tver hinder, lawaai en stank. Jongen breekt nekwervel LEIDEN Een 17-jari- ge bromfietser uit Lisse heeft gisteren een nek wervel gebroken bij een aanrijding op de krui sing van het Tuinpad met de Ridderspoortuin. De jongen kreeg geen voorrang van een 44-ja- rige automobilist uit Leiden die over de Rid derspoortuin reed. Het ongeluk gebeurde rond één uur. Beide voertui gen raakten beschadigd, de iongen is overge bracht naar het Diaco- nessenhuis. Koffers gestolen LEIDEN Onbekenden heb ben in de nacht van maandag op dinsdag twee auto's openge broken op een parkeerplaats bij een hotel aan de Voorscho- terweg. Uit het ene voertuig, eigendom van een 49-jarige man uit Someren. werd een koffer met gereedschap ter waarde van 3500 gulden weg genomen. Bovendien werden twee koffers met demonstra tiemateriaal ontvreemd en zes andere koffers werden open gebroken. De daders hebben een zijruit ingeslagen. Uit de auto van een 42-jarige Duitser werd een koffer met gereed schap en een koffer met kle ding weggenomen. Verlichting valt naar beneden LEIDEN - De harde wind zorg de er vannacht voor dat de feest verlichting die is aangebracht in de Haarlemmer straat naar bene den zakte. Rond half drie hingen de lampjes ter hoogte van de Lange Mare nog maar een meter boven het weg dek. De staalka bel is doorge knipt. Vrouw (58) aangerand LEIDEN Een 58-jarige Leidse vrouw is gisteravond rond kwart voor tien aange rand door een onbekende jongeman. De vrouw liep naar haar huis aan de Parama- ribohof, toen een jongen op een brommer naast haar op de stoep kwam rijden. In de hal van haar flat sprak de jongen haar aan. De vrouw antwoordde hem en liep naar de lift. Toen ze de lift instapte, zei de jongen: „Ik ga mee". In de lift gaf hij de vrouw een klap op haar achterhoofd met zijn helm. Daarna greep hij haar onder de rok. De vrouw gaf hem een paar flinke klappen en toen de lift stilstond, vluchtte de jongen weg. Volgens de vrouw gaat het om een jongen van ongeveer 20 jaar met een fors postuur, een bleek gelaat en don kerblond sluik haar. Hij was gisteravond gekleed in een blauw met grijs windjack en een spijkerbroek. Leidse vrouw lastiggevallen LEIDEN Een onbekende jongeman heeft gisteravond rond kwart voor negen een 23-jarige Leidse lastiggeval len op het Van der Sterre- pad. Hij greep haar vast, maar de vrouw wist zich los te rukken. Volgens de Leidse gaat het om een man tussen de 18 en 25 jaar, ongeveer 1.80 meter lang, een stevig postuur en donkerbruin kort stekelig haar. Hij was gekleed in een groen met blauw ski-jack en een donkere ribbroek. BEZUINIGING OP OPENBAAR VERVOER: rijdt verminderen, LEIDEN De gemeente Leiden en de NZH werken een plan uit om in de avonduren en op zondag aan aantal buslijnen in Leiden te laten vervallen. In plaats daarvan zouden de resterende bussen langere routes moeten rij den. Men hoopt hiermee in te spelen op toe komstige bezuinigingen op het openbaar vervoer danwel geld vrij te maken voor in tensivering van de busdiensten overdag. Gebleken is dat er tijdens de avonduren (vanaf 21.00 uur) en op zondag maar weinig mensen meer van de bus gebruik maken. Dit heeft tot gevolg dat veel bussen op die momenten vrijwel leeg door de stad rijden. Het gaat met name om de stadsbussen en de regionale diensten die in de stad eindigen. Om dit euvel op te lossen heeft de gemeente de NZH het zogenaamde dalurenalternatief voorge steld. Dit houdt in dat van de twaalf buslijnen een groot deel kan komen te vervallen. De routes van de bussen, die blijven rijden worden uitgebreid. In De gemeente en de NZH willen het aantal bussen dat 's avonds en op zondag in Leiden de praktijk betekent dit dat het de poassagier wat meer tijd zal kosten om op de plaats van bestem ming te komen. Volgen D. Kuijper van de gemeen telijke directie Verkeer en Vervoer zou het aantal lijnen 's avonds en op zondag tot vier kunnen wor den teruggebracht. Volgens een voorzichtige schat ting kunnen op deze wijze jaarlijks enkele tonnen bespaard worden. Kuijper: „Dat geld kan je gebruiken om het open baar vervoer op de drukke uren uit te breiden. Maar met de aangekondigde kortingen op het open baar vervoer van 150 miljoen is het ook mogelijk dat we op deze manier bezuinigen zonder dat de dienst verlening ernstig afneemt". Hij verwacht niet dat het zogenaamde dalurenalternatief voor 1989 in Lei den ingevoerd kan worden. De NZH is van plan om in februari volgend jaar de kleine bus te intruceren op de ringlijn 13/14. Aan vankelijk was het de bedoeling dat deze bussen reeds deze maand ingevoerd zouden worden. Ver traging in de aflevering van de bussen heeft tot het oponthoud geleid. Het gaat in het totaal om vijf bus sen die, zo wordt verwacht, in smalle straten mak kelijker kunnen manoeuvreren en zodoende minder overlast bezorgen. Het aantal kleine bussen wordt in de komende jaren verder uitgebreid. EIDEN De komende jaren 'orden achtduizend woningen Zuid-Holland neerge it dan tot dusver de bedoe- is. In het streekplange- ied Zuid-Holland-oost kun- in de komende vijftien jaar tweeduizend woningen eer worden gebouwd dan in et eerste ontwerp-streekplan ond aangegeven. Voor het ibied Zuid-Holland-west zijn t er zesduizend extra. Vol- ens Gedeputeerde Staten van Ud-Holland (GS) komen van Atit nieuwe woningen er 1400 pfet landelijk gebied in west; 4.600 zijn bestemd voor het stedelijk gebied rond Den Haag. Deze nieuwe cijfers staan in de gisteren gepubli ceerde zogeheten concept-nota van beantwoording. Hier gaan GS in op de bezwaarschriften die zijn binnengekomen op de ontwerp-streekplannen. De bezwaren hebben geleid tot een aantal wijzigingen van de [ilannen. Zo wordt de moge- ijkheid opengehouden voor uitbreiding van het bedrijfs terrein in de polder Groenen dijk bij Hazerswoude dat aan sluit op het bestaande terrein. Dit terrein loopt door tot aan de Hoogeveensche Vaart. GS vinden dat er een tekort aan bedrijfsterreinen in de Leidse regio is. De provincie vindt het overigens noodzakelijk het stedelijk gebied rond Leiden aan de oostzijde een groene af scherming te geven. Als reser velocatie noemen GS het ge bied Sassenheim-zuid. Ten aanzien van de polder Morsebel in Oegstgeest als be drijventerrein bestaat er nog altijd yerschil van inzicht tus sen provincie en Öegtgeest. De gemeente wil woningbouw in dit gebied. De grote schaarste aan bedrijfsterreinen is echter voor de provincie reden om hier niet op in te gaan. Zoals ook in het ontwerp-streekplan werd gesteld, blijft voor de Morsebel de bestemming be drijven- gelden. GS hebben besloten tegemoet te komen aan de ongeveer 170 bezwaarschriften die betrek king hebben op de woning bouw in Nieuwkoop. Het ont werp-streekplan ging uit van woningbouw in het oostelijk en westelijk deel van Nieuw koop. GS gaan nu akkoord met een bouwlocatie ten noor den van de secundaire weg 10. Deze ligt gunstiger ten opzich te van het centrum van Nieuwkoop en spaart onder andere de natuurwaarden in de polder Nieuwkoop. Groot belang hecht de provin cie aan „Leizo". Om de gerin ge mogelijkheden voor nieuw bouw in de Residentieenigs zins op te vangen vindt GS dat deze locatie Leidschendam- zuidoost (Leizo) snel moet worden aangelegd. Hier kun nen 8.500 woningen worden neergezet. Wat betreft de bescherming van natuur- en landschaps waarden vooral in relatie met de landbouw gaan GS erva- nuit dat de gemeente deze be scherming bij kleinschalige in grepen zelf regelen via bij voorbeeld bestemmingsplan nen. Het gaat hierbij om het dempen of graven van sloten, het scheuren van grasland en de aanleg van bedrijfspaden. ciale staten de streekplannen Zuid-Holland-west en -oost vaststellen. LEIDEN De werkloosheid in het rayon Leiden waartoe ook Lisse behoort is de afgelopen maand licht gestegen. Bij de mannen steeg de werkloosheid van 6695 naar 6739 en bij de vrouwen van 3940 naar 3970. Volgens het Gewestelijke Arbeidsbureau in Lei den gaat het hierbij om een tijdelijke opleving van de werkloosheid. De daling die al langer zichtbaar is, zal zich voortzetten, verwacht het arbeidsbureau. De werkloosheid bij de jeugd liep wat terug: bij de jongens met 57 en bij de meisjes met 68 wat hun totalen op respectie velijk 1046 en 1113 bracht. Ten opzichte van vorige jaar was wel sprake van een daling. In oktober werden door het bedrijfsleven in de rayon Leiden 454 vacatures gemeld. Dit betekent een lichte stijging ten opzichte van dezelfde maand van vorig jaar. Het arbeidsbureau vervulde in oktober 272 vacatures door directe bemiddeling. De werkloosheid in het rayon Alphen aan den Rijn is in de maand oktober met 35 gestegen. Op 5 november stonden er bij het Alphense arbeidsbureau 2312 werkzoekenden geregi streerd. De toename van het aantal werklozen was vooral bij de vrouwen te zien en werd gedeeltelijk veroorzaakt door vrouwen die zich opnieuw hebben laten inschrijven. De jeugdwerkloosheid daalde omdat veel schoolverlaters een baan hebben gevonden en ook het aantal langdurig werklo? zen nam iets af. Per 1 oktober waren er 966 personen langer dan één jaar zonder werk, per 5 november waren dat er 946. De werkloosheid ontwikkelde zich in de afgelopen maand als volgt: Mannen Vrouwen Sep. '86 Okt. '86 Sep. '86 Okt.'8e Alkemade 123 128 90 83 Katwijk 493 477 195 184 Leiden 3988 3915 2155 2155 Leiderdorp 323 332 205 208 Oegstgeest 214 225 160 158 Rijnsburg 92 89 49 50 Valkenburg 28 24 15 11 Voorschoten 274 283 196 196 Warmond 61 66 31 32 Zoeterwoude 74 65 55 61 Hillegom 119 226 156 163 Lisse 177 191 139 163 Noordwijk 327 375 220 228 Noordwijkerhout 137 141 103 107 Sassenheim 122 129 115 132 Voorhout 63 73 32 38 Alphen a/d Rijn - 844 664 Benthuizen - 19 19 Hazerswoude 119 77 Koudekerk 37 22 Leimuiden - 29 25 Nieuwkoop - 115 66 Nieuwveen 26 25 Rijnsaterwoude - 11 10 Ter Aar - 56 53 Woubrugge - 45 20 Zevenhoven - 14 - 15 Geen Krant ontvangen? Bel tussen 18.00 e en 15.00, telefoonnummer 071-122248 en nabezorgd. EIGENAAR UITGEBRANDE PLATENZAAK KOPERMOLEN MET STOMHEID GESLAGEN: grei ■1 ien 'W LEIDEN „Dit is net Mi- imi Vice. Die jongens kij ken veel te veel naar die ;elevisieserie. Er zit geer eintje menselijkheid bi. bij". Hij is boos, ont- ettend boos, de heer H.J jgtvoet, eigenaar van een ilatenzaak in winkelcen- De Kopermolen istermorgen in alle igte werd zijn winkel brand gestoken dooi brekers. Vermoedelijk imdat de daders in plaats dure compact discs ;ge doosjes in de winkel ntroffen. Al zeven maal 'erd ingebroken in de van Ligtvoet en iteeds werden compacl ontvreemd. Toen ei norige week, in de nacht 'an donderdag op vrijdag, impact discs met een vaarde van zo'n 12.000 lden werden gestolen, vas de eigenaar het zat. !ij besloot telkens bij het af- luiten van de winkel de :ompact discs voortaan mee laar huis te nemen, istermiddag stond Ligtvoet wos, verontwaardigd en met' :en gevoel van machteloos- ïeid te kijken hoe recher cheurs naar,sporen zochten. .Toen ik het vanmorgen loorde, was ik met stomheid jeslagen", zegt hij. „Die jon gens beseffen niet wat ze ka- tot maken. Het zijn steeds dezelfde figuren. Dat weet ik voor honderd procent zeker. ik zie het aan de wijze van werken". Politiewoordvoer der D. Graveland denkt dat Ligtvoet gelijk heeft: „De werkwijze kan bij toeval het zelfde zijn, maar het lijkt er hier wel op dat het steeds om dezelfde mensen gaat". Zeven maal werd er al inge broken in zijn winkel, die vrijdag precies elf jaar be staat. Onverschillig zegt Ligtvoet: „Wanneer er werd ingebroken? Ik weet het niet meer. Het maakt ook alle maal niets uit". Wat Ligtvoet wél weet, is dat de politie de daders nog niet op het spoor is. „Ze hebben te weinig mankracht, zeggen ze. Ik weet niet wat ik er tegen moet doen. Iemand van de verzekering zei vanmorgen tegen me dat ik tralies voor de ramen moest bevestigen. Maar dan kan ik beter in de Bijlmerbajes gaan werken, want stel je voor dat ik 52 weken tegen tralies moet aankijken". Graveland be vestigt dat „het onderzoek tot nog toe niet heeft geleid tot de aanhouding van een of meerdere verdachten. Maar dat betekent niet dat de poli tie niets doet. Er wordt hard aan gewerkt, want het gaat tenslotte om de „zwaardere" inbraken". Lood Ligtvoet denkt er niet over om een andere baan te zoe ken: „Dat gun ik die jongens niet. En bovendien kan ik het de klanten niet aan doen. Ik ben geen scharrelaar, ik rand uitgebroken. Volgens de politie is de brand aangestou ..et vermoeden bestaat dat inbreken „uit nijd de brand hebben gesticht lln april werden uit de winkel compact discs Van 16.000 gulden gestolen en in de nacht v. ^rijdag namen onbekenden compact discs ter v pilden mee. De eigenaar van de plateniaak hi voorkomen de compact discs mee naar hui; hoezen had hij in uin winkel laten staan. W n inbreken vannacht weer hun slag slaan. De bra schoonmaker, de brand ontstond volgens de politie e Kin #*n aan hp! wmlrplrpnlnim TV rrr n het winkelce g gebarsten e De grote etalaj is liep g ben een vakspecialist, ik ben er om mensen te helpen". Ook zoon David (16) vindt dat zijn vader door moet gaan: „Vroeger was het zijn hobby, nu is het zijn beroep. Ik vind niet dat hij moet stoppen, omdat er steeds wordt ingebroken. We leven er tenslotte ook van". De ramen van de winkel zijn zwartgeblakerd. Ligtvoet vertelt dat hij dacht dat „ze er luiken voor hadden ge timmerd". Ook van binnen is alles zwart. „Doe maar niet. Je krijgt het er toch niet af", zegt vader Ligtvoet tegen zijn zoon, die probeert een platenhoes schoon te poetsen. Niet alleen de eigenaar, zijn beide zonen en zijn vrouw („Ze pakken altijd kleine hardwerkende middenstan ders") zijn ontdaan. Winke lende huisvrouwen en man nen blijven stilstaan voor de winkel en uiten daar hun Boven: Uit de Leidse Courant van gisteren. Rechts: Al zeven maal werd ingebroken in de zaak van Ligtvoet en steeds werden compact discs ontvreemd. Maandagnacht werd zelfs brand gesticht. verontwaardiging. Ze willen het gebeurd?", vraagt een het liefst binnen een kijkje voorbijgangster belangstel- nemen. Maar daar steken de lend aan Ligtvoet. „Nou, beide zonen van de eigenaar maandagavond zag het er een stokje voor: „Allemaal nog niet zo uit", antwoordt gassen binnen". „Wanneer is de gedupeerde eigenaar. „En Dat vindt Thea den Duik (van de Abonnementen Service) van 'haar' krant. Elke dag staat Thea abonnees te woord die verhuizen, die hun krant tijdelijk op een ander adres willen ontvangen, of die een nieuwe abonnee willen opgeven. Zij neemt overal notitie van en werkt met behulp van een beeldscherm de administratie in de computer keurig bij. De administratie van een regionale krant met een duidelijke signatuur nooit oppervlakkig, nooit sensationeel, maar wel kritisch en wanneer het precies is ge beurd, dat weet ik niet. Ik slaap hier gelukkig niet, want dan had ik misschien wel een pijp lood in mijn nek gekregen". ADVERTENTIE hp-Advtseurs m Assurantiën De NVA is de Nederland se Vereniging van Make laars in Assurantiën en Assurantie-adviseurs, waarvan uitsluitend assu- rantie-kantoren lid zijn. die zijn toegelaten op hun kwaliteit van advies en Als het om een levensverzekering gaat laat u dan adviseren door een assurantiekantoor met dit vignet. Het advies van een NVA-assurantie-adviseur is altijd gedegen. LEIDEN De bouwkeet, die bij de Vossebes in de Merenwijk was neergezet om moeilijke jon geren een eigen honk te geven, wordt afgebroken. In de komen de maanden wordt nagedacht over een andere voorziening. Dat heeft het college van burge meester en wethouders besloten. De ijzeren bouwkeet, ook wal nissenhut genoemd, werd in ae zomer geplaatst bij de bushalte tegenover de Vossebes. Omdat er nog geen bouwvergunning voor was afgegeven, kon de hut nooit worden gebruikt. Veel om wonenden maakten bezwaar te gen de locatie en vandalen bra ken de voor- en achterkant van de hut open. „Het college heeft besloten de hut te slopen. De di rectie welzijn van de gemeente gaat zich nu herbezinnen op een oplossing voor het probleem. Want een kwart van de Leidse jongeren tussen de tien en twin tig jaar woont in de Merenwijk, en er zijn veel te weini^voorzie- ningen voor hen. We willen daar zeker iets aan doen", zegt een woordvoerder van de ge meente. „Maar het kost de nodi ge tijd om tot een oplossing te komen. Wellicht dat er een paar schoollokalen leeg komen, die we geschikt kunnen maken als onderkomen voor de jongeren". Volgens de woordvoerder heeft het mislukte project tien duizend gulden gekost. D66- raadslid J. Hoekema wil naar aanleiding van het collegebesluit weten van wethouder J. Peters (ruimtelijke ordening) of er in spraak plaats heeft over de loca tie van een eventuele nieuwe hut Daarnaast vraagt hij of er bepaalde jongeren zijn van wie kan worden verwacht dat zij gebruik maken van deze voor ziening en onder wiens verant woordelijkheid de nieuwe hut valt.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 11