De „krankjorume herinneringen" van Frans Wilbers HUIS ■RAADk Lijmtips Kan de karbonade gezonder? LOBH: kamergewijze verhuur woning bevalt goed vc Maak als Goedheilic vrouw twè wezens avond. Hal een hond i| voor uw levens- Wijntje voor Trijntje Mensen die hun haar wassen met bier kunnen nu ook lijf en leden met een alcoholische drank verzorgen. Een Zwit serse cosmetica-fabrikant heeft onder de naam Vino- derm huidverzorgingsproduk- ten op de markt gebracht die gemaakt zijn op basis van wijn. Dat idee is op zich heel oud. want meer dan 2000 jaar geleden gingen de Romeinen hun rimpels al te lijf met mengsels van witte wijn, olijf olie en eierdooier. En met witte wijn en citroensap trachtte men sproeten te laten verdwijnen. Van het merk Vinoderm zijn crèmes, lotions en badschuim verkrijgbaar. De prijs van de produkten va rieert van 16,50 tot ƒ37,50. Voor meer informatie: Balin Selectives, postbus 800, 5000 AV Tilburg, tel. 013 - 357267. Glasbak wordt goed gebruikt Ongeveer de helft van al het wegwerpglas in ons land be landt in de glasbak. Neder land staat met een inzamel percentage van 49 procent in Europa aan de top, zegt P. Ligtenstein, voorzitter van de stuurgroep Promotie Glasbak tegen het blad Distrifood. Op 14 oktober is de vijfde glasbakcampagne van start gegaan. Vier jaar geleden, bij de eerste campagne, werd nog maar 27 procent van het een malige huishoudelijke glas via de glasbakken ingezameld. Momenteel staan er ruim tienduizend bakken in Neder land. In de nieuwe campagne zal opnieuw aan de consu ment en de bedrijven worden duidelijk gemaakt hoe belang rijk het is dat zoveel mogelijk glas kan worden hergebruikt. Aan fabrikanten zal worden gevraagd op eenmalige glazen verpakkingen het beeldmerk je van de glasbakkenaktie te vermelden. Het voglende schooljaar worden scholen be naderd met lesmateriaal over glasrecycling. Lichaams temperatuur belangrijk bij verre vliegreizen Zakenlieden weten ervan mee te praten. Het tijdsver schil tussen de werelddelen kan iemand lelijk parten spelen. Wie voor het eerst naar de States vliegt, loopt de kans midden in de nacht wakker te worden, omdat zijn ingebouwde wekker hem om zeven uur laat ont waken. Met het tijdsverschil van 6 uur heeft die wekker niets te maken. Ook piloten zitten met dit verschijnsel. Sommigen wen nen er nooit aan. Ze krijgen bijvoorbeeld honger op een tijdstip dat zij thuis aan tafel kippepoten krijgen, maar in Sydney (Australië) gaat de zon net op. Door het wegval len van tijden ontstaan de raarste dingen. De KLM heeft een boekje uitgegeven, ver taald uit het Amerikaans, met tal van tips om het ongemak van verre vliegtochten te be perken. Het moge vreemd lij ken, maar bij het overschrij den van de tijdzones is geble ken dat een kleibad of ander heilzaam bad op de ochtend van vertrek en vóór het sla pen na de reis, de last ver mindert. Dit is verklaarbaar, omdat de lichaamstempera tuur er het langst over doet om in het normale ritme te rug te keren. Hieraan worden de andere lichaamsfuncties aangepast. Voorts: lichaams belasting door veel eten en drinken in het vliegtuig maakt het lichaam nog meer in de war, omdat het verte ringsproces dan op een ander tijdstip dan normaal aan de gang is. TINY FRANCIS Bij lijmfabrikant Bison is de vijfde druk van het boekje Bison Lijmtips uitgekomen. Het is gevuld met informa tie over het lijmen van al lerlei materialen. Ook zit er een uitneembare lijmwijzer in voor houtconstructies, waarin staat welke houtlijm het beste is voor welke klus. Het boekje is gratis verkrijg baar bij de winkelier, of aan te vragen bij Perfecta Che mie BV, tel. 01100 - 31944. LEIDEN OMGEVING DEN HAAG/VOOR SCHOTEN Hij is ere burger van Madurodam en de Indiase stad Boys- town. Ontmoette groot heden als Marilyn Mon roe, Yehudi Menuhin en Orson Welles. Was tot voor kort secretaris-gene raal van de Vereniging van Europese Journalis ten, is lid van de ANWB- Bondsraad en redacteur van Nieuwspoort Nieuws. De palmares van Voor schotenaar Frans Wilbers (62), scheidend directeur van de stichting public re lations land- en tuinbouw (SPRLT), is bijna even lang als zijn loopbaan in de wereld van de media en de public relations. ,,Als er één vent is die journa listen binnen en buiten de landsgrenzen kent, ben ik het wel", zegt Wilbers. We zitten in zijn kamer van de stichting die is gehuisvest op het dak van het winkelcentrum Maka- do in de Haagse wijk Maria- hoeve. Wilbers heeft zich als oud-perschef van de KLM en directeur van de SPRLT veer tig jaar lang bezig gehouden met public-relations en journa listiek. Op 1 januari 1967 stapt hij uit het vak. „Ik ben niet ie mand die dan rustig een boek gaat lezen of een beetje in de tuin rommelen", zegt de jubi laris terwijl hij een zwaar shagje draait. Wilbers is al door een Ameri kaans bedrijf gevraagd voor het opzetten van PR-activitei- ten in een aantal Europese ste den. Maar ook zonder dergelij ke bezigheden zou hij zijn da gen met gemak kunnen slijten door het ophalen van talrijke gebeurtenissen uit zijn kleur rijke loopbaan. Volgens Wil bers vaak „krankjorume her inneringen", die hij voor het gemak en op verzoek van pers, kennissen en vrienden alvast maar in extenso op pa pier heeft gezet. In die auto biografische aantekeningen komt, naar hij zelf zegt, de rode draad in zijn leven naar voren: de interesse voor alles wat met luchtvaart en journa listiek te maken heeft. Huize Lydia Het kost weinig moeite om Frans Wilbers op zijn praat stoel te krijgen. Met sonore stem steekt de rijzige Nijmege- naar, die inmiddels al vele ja ren in Voorschoten woont, van wal over zijn belevenissen bij de KLM. Daar kwam hij vlak na de oorlog terecht als passa ge- en vliegveldemployee. Wilbers: „Ik woonde in Am sterdam samen met zestig an dere KLM-medewerkers in een voormalig tehuis voor ge vallen meisjes, „Huize Lydia". Met foto's van Constellations en Dakota's aan de muur. Dat was echt een gouden tijd. Maar uiteindelijk kwam ik daar te recht waar ik wilde zijn: bij de persdienst van de KLM. Dat was journalistiek en luchtvaart bijeen, dus wat wil je nog meer. Ik hield me bezig met de opvang en het interviewen van beroemde KLM-passagiers die op Schiphol aankwamen. Filmsterren, politici, musici, die allemaal hun zegje deden als reclame voor de KLM. In 1947 werd ik als hoofd van de afdeling perszaken overge plaatst naar het hoofdkantoor in Den Ha;g. In die functie ontmoette ik natuurlijk ontzet tend veel mensen uit de me dia. Was ook nauw betrokken bij een aantal vluchten die la ter geschiedenis bleken te zijn, zoals de vliegramp met een KLM-toestel in de Ierse Shan- non-rivier waar 27 mensen het leven lieten. Maar ook vrolijke gebeurtenissen zoals de ope- ningsvlucht in 1958 over de Noordpool van Amsterdam naar Tokio tijdens welke ik lid werd van een internationale gastronomenclub. Of de ont moeting in 1952 met KLM-ste- wardess Britta Koek, met wie ik een jaar later zou huwen". Frau Antje Na een directeurschap van ne gen maanden bij de Algemene Nederlandse Vereniging voor Vreemdelingenverkeer, werd Wilbers in 1964 aangezocht voor het opzetten van een stichting die de public rela tions van de Nederlandse land- en tuinbouw moest be hartigen. Dit op initiatief van de boerenbonden en werkge vers- en werknemersorganisa ties. „Wat mij daarin aantrok was de kans om met eigen handen vanuit het niets iets op te bou wen", vertelt Wilbers. Als we de in telegramstijl geschreven levensbeschrijving mogen ge loven, is dat ook aardig gelukt. „Die wereld van land- en tuin bouw, met behulp van uiteinT delijk acht collega's, achter me gekregen. De opinie over agra risch Nederland in 23 jaar drastisch verbeterd, al zijn we er nog lang niet", luidt de let terlijke tekst van de levensbe schrijving. Wilbers: „In eerste instantie was het de bedoeling om goodwill te kweken bin nen Nederland. Om het imago van de boer te verbeteren. En daar zijn we, met een aanvan kelijk budget van een ton per jaar, goed in geslaagd. Hoe je het ook wendt of keert, Neder land is nu het tweede of derde exportland ter wereld op agra risch gebied. We hebben hier de modernste apparatuur. In die 23 jaar hebben we boeren en tuinders geprobeerd duide lijk te maken dat zij hun deu ren moeten open gooien voor het grote publiek. Laat de mensen zien waar je mee bezig bent. De boodschap die je naar buiten wil brengen is immers net zo belangrijk als de manier waarop je het presenteert. En zo is de beeldvorming van de Nederlandse land- en tuin bouw ook in het buitenland verbeterd. Kijk maar naar de „Frau-Antje-reclame" in CONSUMENTENINFORMATIE Dashon gelukkig Sinterkla het dichtste bijzijnde [61 asiel en strop hernial] das om del B dubbele «rgp verrassing partner alSgd° hij van dieren riaa houdt. „Hij D( zal er blij -d c mee zijn, ,Pde maar de hond d{M natuurlijk ;feen ook. Weer volop heus uit citrus fruit Wanneer de consument weet dat enkele uren voor het slachten varkens worden in gespoten met kalmerende middelen kan hij zich afvra gen of het zogenaamde „scharrelvarkensvlees" niet meer aandacht verdient. De Haagse slager Wim Verzijl probeert met een interim commissie (waarin zo'n 18 sla gerijen zitting hebben uit Rot terdam, Hilversum, Leiden, Baarn, Bennebroek, Den Hel der, Amsterdam, Nijmegen, Vlaardingen, Zeist enzovoort) meer controle te krijgen op varkensvlees. De mensen worden verontrust, weet Ver zijl. De zorg om het vlees wordt gedeeld door het minis terie van landbouw, dat maar al te graag wil overgaan tot het verlenen van een Rijks keurmerk, zoals dit bestaat ten aanzien van scharrelkip- pen. Ook veeartsen voelen zich niet gelukkig met de ontwik kelingen in de vleesindustrie, te meer daar er nog geen Wet op de Diergeneesmiddelen is zoals in het buitenland. Er wordt dan ook braaf gerom meld met „medicamenten" om de varkens, kalveren en ook het rundvee in de bio-in- dustrie „gezond te houden" bij de onnatuurlijke leefwijze die ze is opgelegd omwille van de commercie. Daarbij falen con trole-systemen falen. Dieren in de intensieve veehouderij worden vanaf de geboorte op Het verschil tussen „gewoon" varkensvlees en scharrelvarkens vlees proef je niet, maar merk je later wel. gepept met legale of illegale hormonen. Hiertegen moeten de milieu-organisaties feitelijk het voortouw nemen. „De kalveren moeten uit de roest bak", zegt een veearts uit het Zuiden des lands. Vlak voor het slachten wordt de dieren nog iets kalmerends ingespo ten om te voorkomen dat de dieren tijdens het laatste transport een stress-stoot adrenaline in het bloed krij gen, die volgens een woord voerder van het ministérie van landbouw „de kwaliteit van het vlees beïnvloedt". Tot het dagelijks menu van slachtdieren behoren antibio tica als penicilline, streptomi- cine en tetracycline, verstrekt door veeartsen of door de boe ren zelf. De illegale markt van deze medicamenten wordt beheerst door mannen met petten, die samenstellin gen aan de boeren slijten, waar de veeartsen geen weet van hebben. Ze bevorderen zogenaamd de groei, de vruchtbaarheid en de voort planting. Legaal is de „bronst- inductie", een methode die de zeug na een biggenworp snel ler bronstig („berig") maakt. Het Productschap Vee en Vlees noemt dit „een verkeer de manier van fokken". Toch gebeurt het! „Veehouders zul len orde op zaken moeten stellen" schreef het gezagheb bende maandblad „Time". In het vlees van drugsverslaafde koeien werd een onstellende groei van microben geconsta teerd omdat de dieren resis tent waren gemaakt door de hoeveelheid antibiotica. Bij proefpersonen die dit vlees aten, werd ook resistentie ge constateerd, hoewel men niet weet hoe de bacteriën en ziekteverwekkende concen traten bij de mens terecht ko men. Wel sterven er in de VS jaarlijks 800.000 mensen aan antibiotica, waarvoor ze aller gisch zijn, in vlees. Bijna 10 procent van de consumenten in Nederland weet niet dat in Amerika dagelijks het hor moon „somatropine" aan koeien wordt toegediend. Hierdoor produceren ze 1000 a 2000 liter melk meer per jaar. De Nederlandse bio-in- dustrie kan deze „vooruit gang" niet tegenhouden, aldus een veearts uit het zuiden des lands. Reeds nu is de pharma- ceutische industrie in ons lapd bezig een preparaat te ont wikkelen dat maar eenmaal per jaar hoeft te worden inge spoten. Varkens en kalveren die „achter blijven" krijgen legaal hormonen. De wacht tijd voor het slachten is offi cieel zes weken, zodat het hormoon de tijd krijgt af te breken. Vaak echter worden pasgeboren kalveren al na één week van het bedrijf naar de markten vervoerd, waarbij ze' nog eens blootgesteld wor den aan besmetting met de overal rondwarende salmo nella bacterie. Veterinaire deskundigen hebben ervoor gepleit de kalfjes vier weken bij de moeder te laten, zodat ze weerbaarder tegen deze bacterie zijn. Kalveren die langer op stal staan, worden opzettelijk bloedarm gehou den om blank vlees te krijgen. Verdeeldheid van opinies tus sen de lidstaten van de EG daaromtrent maakt vooruit gang moeilijk. TINY FRANCIS De belangenorganisatie LOBH heeft bij woningbouwcoörpera- ties geïnformeerd hoe het per kamer verhuren van woningen bevalt. Van de geïnventariseerde projecten zijn bij 71 procent de ervaringen goed. Er waren weinig klachten. Als er proble men ontstonden, kwam dat meestal door gebrek aan ervaring met deze manier om huizen te verhuren. In het onderzoek zijn 46 woningbouwcoörperaties betrokken, die in totaal 2600 ka mers verhuren, verdeeld over zo'n 750 woningen. Volgens de LOBH is het per kamer verhuren van woningen dringend nodig om aan de huisvesting van met name jongeren te voldoen. De meeste coörperaties beschouwen kamerverhuur nog als een experiment. Opmerkelijk is, zo zegt de LOBH, dat de meeste projecten tot stand zijn gekomen nadat belangengroepen actie hebben ge voerd voor deze verhuurwijze. De aanpassingen die een wo ning moet ondergaan om hem geschikt te maken voor kamer gewijze verhuur kosten doorgaans zo'n tienduizend gulden per woning. De kamerhuren variëren sterk, van 80 gulden kale huur tot 390 gulden inclusief, aldus de LOBH. Het nieuwe citrusseizoen is in volle gang. Bij de manda rijnen heeft men de keuze uit de Satsuma's voor ƒ3,- per kilo en de Clementines, die 4,40 per kilo kosten. De grootte van de mandarijnen is wel van invloed op de prijs. Sinaasappelen komen in middels uit alle windstre ken. De Spaanse sinaasappe len kosten 4,- per kilo. De sinaasappelen uit Brazilië en Cuba zijn voordeliger ge-' prijsd. Deze sinaasappelen zijn goed geschikt om te per sen, ze zijn voor ongeveer 2,- per kilo te koop. De groenteman heeft nu naast de importdruiven ook Hollandse druiven in zijn sortiment. Ze zijn echter niet goedkoop, daar staat tegen over dat ze van een uitste kende smaak en kwaliteit zijn. Zo kosten de Muskaat druiven ongeveer ƒ8,40 per pond. De Griekse Rosaki- druiven zijn voordeliger van prijs, namelijk 3,50 per kilo. De keuze aan groentegewas sen is nog steeds groot, men kan dus zonder veel moeite de nodige variatie in het weekmenu aanbrengen. De spruiten zijn nog steeds spot goedkoop, voor een kilo ligt de prijs tussen 75 cent en 1,-. Als men de tafelgeno ten een keer wil verrassen, dan is dit mogelijk door rode spruiten te kopen. De prijs voor deze spruiten komt op zal 1,55 per pond. Bloem kool L lange tijd goedkoop gewee: jp j nu lopen de prijzen op. EeL^ grote maat kost nu 4,- p< yy stuk. De groene exemplare ;r|T zijn een gulden per stu goedkoper. Voor de verschiet, lende koolsoorten schomria; melt de prijs rond 75 ceijfah per kilo. Het gaat hier oijfet witte kool, rode kool, groeft is kool en spitskool. De brocc«ieg< li is niet duurder gewordet een kilo kost gemiddeL ƒ4,50. Ook prei is niet vaky prijs veranderd, voor eer aanbod loopt venkel in prijf^ op, men betaalt nu 3,20 pd v7 kilo. Witlof is iets in pri opgelopen, de kwaliteitskla Dl se I kost ƒ1,70 per pond voor snijlof kom de prijs ƒ1,10, eveneens per poi^-tr. Voor ƒ2,50 heeft men bos verse peen. Het aanbot^ van spinazie is sterk afgeni men, een pond kost nu,. 1 gulden. Een voordelig! bladgroente is andijvie, ei kilo kost 1,50. Kroten ve anderen niet veel van pri. J men betaalt 75 cent per kil De raapsteeltjes zijn voor cent per bosje te koop. Ko<VL( rapen, in blokjes gesnede en geserveerd met een kaa saus zijn een delicatesse,3! kosten slechts 60 cent pi 8 kilo. Veel glasgroentegewa sen van eigen bodem zi duurder geworden als gL volg van het aflopende se, SaidóaOowtant DINSDAG 18 NOVEMBER 1986PAGIN "»-~X •A*» De één maakt er zijn hobby van cactussen te kweken, de ander wordt alleen bij het zien van deze woestijnplanten al stekelig. Het voordeel van cactussen en vetplanten is echter dat ze wei nig water en relatief weinig verzorging nodig hebben. Omdat de planten uit geheel verschillende gebieden afkomstig zijn (onder andere Noord en Zuid-Amerika en Afrika), is geen al gemene behandelwijze te geven. Wel hebben ze allemaal veel licht (geen felle zon) en in de zomer vrij veel water en wat potplantenvoedsel nodig. In de winter is het verstandig een rustperiode in te lassen. Mooie vensterbank voor een prikje hij daar een voorbeeld van ge ven? „Een paar weken geleden kreeg ik op zondag, via een vliegtuigpassagier, van mijn zoon in Kenia een doosje aard beien toëgestuurd. Onderin dat doosje lag een krant: de Kenia Post van de dag daarvoor. Ik kijk dat dagblad in en zie een groot artikel over een zuivel fabriek die wil gaan uitbrei den. Dus knip ik dat uit en stuur fotocopieën naar bedrij ven door het hele land. Die lui snappen er waarschijnlijk niets van hoe een artikel uit een Keniase zaterdagkrant binnen twee dagen bij hen op het bu reau terecht komt. Maar kijk, dat is nou public relations". Achterdeur „Ik vind het omgaan met mensen het belangrijkste 8: er is. Zeker op het internalf h nale vlak. En wat dat betp mag ik niet klagen. Eikel?3 van mijn leven is een av? ier tuur geweest. Dat is één l"z.f de redenen waarom ik veertig jaar nog elke dag plezier naar mijn werk ga,L denk ook dat ik dat werk: 8 missen. Het zal een raar J*ï 8 voel zijn als bij mij thuis oi twee maanden de eerste ,j Nu" wordt bezorgd waar^Qgj ik voor het eerst in 23 jr geen enkele bemoeienis I gehad. Maar ik trek me defiyg. tief terug uit de agrarische reld. Ik zal niet proberen een soort Heintje Davids d|~ de achterdeur terug te P01? men". et U PAUL HAGedei de Cactussen zijn er in de meest uiteenlopende soorten. De bolronde cac tus links in de bak wordt in de volksmond wel „schoon moeders stoel" ge noemd. West-Duitsland waar wij door publicitaire ondersteu ning ook zijdelings bij betrok ken zijn geweest en waar door met groot succes Neder landse kaas aan de man wordt gebracht". Aplomb Het heeft iets merkwaardigs: negen dames en heren die in een kantoortje ergens op een parkeerdak in Den Haag pu- bliciteitsadviezen verstrekken aan boeren in bijvoorbeeld Tietjerkstradeel. Wilbers denkt daar duidelijk anders over en zijn vakbroeders blijk baar ook, want de opzet van de SPRLT heeft zelfs in het buitenland heel wat aandacht getrokken. De stichting, met een jaarbudget van 2,5 miljoen gulden, geeft maandelijks het fraai ogende blad „19-Nu" uit, verzorgt allerlei publicaties, geeft informatie aan scholen en probeert de land- en tuin bouw zoveel mogelijk in de publiciteit te krijgen. In het Westland stond de stichting aan de wieg bij Je opzet van de „Kom-in-de-kas-kwis" en een organisatie die uiteindelijk zou resulteren in de huidige „Stichting Public Relations Westland". Bovendien hield Wilbers in zijn 23 jaar als di recteur zo'n 820 inleidingen door het hele land over allerlei agrarische zaken. Volgende week houdt hij in Wassenaar de laatste toespraak. Titel: „Boeren, burgers en buiten lui".» Volgens Wilbers ligt het voor de hand dat de SPRLT is gevestigd in de Hofstad. „Om dat de overheid, produkt- schappen en vrijwel alle agra rische organisaties hier zijn ge vestigd", stelt hij met enig aplomb. Ons gesprek wordt even on derbroken door de komst van de fotograaf. Het poseren voor de foto, met op de voorgrond een koe als symbool voor de florerende Nederlandse export op het gebied van land- en tuinbouw, gaat Wilbers niet makkelijk af. „Normaal ge sproken zit ik hier niet te wer ken met een koe op mijn bu reau", zegt hij droogjes terwijl hij een blik werpt in de voor hem liggende agenda. Het zal niet iedereen even dui delijk zijn wat het werk van een directeur van een public relationsbureau inhoudt. Kan Sm wfii Frans Wilberts:

Leidse Courant | 1986 | | pagina 8