FORTISSIMO! Weer blunder in onderzoek naar Bende van Nijvel Congres begint deze week onderzoek Iraanse-affaire Laffe aanslag topman Renault schokt Fransen flTENLAND Iklandoorlog Londen wil publikatie verhinderen van boek over geheime dienst Proces in West-Berlijn zoekt Syrische connectie CeidaeSowcwit DINSDAG 18 NOVEMBER 1986 PAGINA 7 gentinië leind pjOS AIRES De Argentijnse re- i heeft de Britse regering gisteren boden de Falklandoorlog officieel Eindigen wanneer Londen de mili- J protectiezone rond de eilanden Jft. Argentinië deed tevens een op hot een open dialoog als eerste stap onderhandelingen over de soeve- |teit van de Falklands. Het voorstel slechts enkele uren voor de fcenomen ontmoeting in Washing- jtussen de Argentijnse president jjil Alfonsin en zijn Amerikaanse [genoot Ronald Reagait De Britse R"ng heeft nog geen commentaar lerd op het voorstel. „Love Boat" vol gezinnen TEL AVIV De Israëlische organisatoren van een „ro mantische spelevaart" op de Middellandse Zee zijn in het beklaagdenbankje beland doordat vijftien vrouwen aan wie aantrekkelijke vrijgezellen als reisgezelschap was beloofd, alleen maar gezinnen tegen het lijf liepen. „De eiseressen kregen niet de kans toekomsti ge vrienden te ontmoeten, hoewel hen dit was toege zegd", aldus de klacht bij de rechter in Tel Aviv. De vijf tien vrouwen eisen elk onge veer 100.000 gulden schade vergoeding en smartegeld. Sir Robert Armstrong LONDEN De Britse regering probeert mo menteel langs gerechtelijke weg en door druk op de regering van Australië, de publikatie te voorkomen van een boek over de Britse con traspionagedienst MI5. Het centrale thema van het boek is dat het vroegere hoofd van MI5, Sir Roger Hollis, zelf spion in Russische dienst was. De secretaris van het kabinet, Sir Robert Arm strong, is naar Sydney gestuurd om daar op een proces tegen de 71-jarige schrijver Peter Wright het standpunt van de Britse regering weer te geven. Wright heeft de geheime dienst tien jaar geleden verlaten en is naar Australië geëmi greerd. De Britse opvatting is dat medewerkers van de geheime dienst alleen met toestemming van de regering stof over hun vroegere werk mogen publiceren. Het dagblad The Guardian berichtte gisteren dat Londen had gedreigd met opzegging van de samenwerking van zijn ge heime dienst met die van Australië, als de pu blikatie van het boek niet wordt voorkomen. De secretaris van het Australische kabinet Mi- cheal Henry Codd, heeft in een verklaring aan de rechtbank in Sydney, gezegd dat publikatie van Wrights boek ook de nationale veiligheid van Australië in gevaar zou kunnen brengen. Drugs- en drankmisbruik kost bedrijven mil jar W GENEVE Drugs- en alcoholmisbruik iet bedrijfsleven astronomische bedragen doo* .«erk- verzuim, arbeidsongevallen en lage produktiviteit Het gaat daarbij om een bedrag van ver boven de honderd miljard dollar. Te weinig werkgevers en vakorganisaties komen tegen dit probleem in geweer. Dit staat in een rap port van de Internationale Arbeidsorganisatie (ILO). Overmatig alcoholgebruik komt het meest voor onder zeevarenden, juristen, huispersoneel, staffunctionarissen in het bedrijfsleven, militairen en politiefunctionarissen, aldus de ILO. Drugsge bruik ziet men vaker bij chauffeurs op internatio nale routes, piloten van luchtvaartmaatschappijen, arbeiders bij massaproduktie, artsen en verplegend personeel. ansen ken d aan schietingen Albina" HAAG/PARAMA- D/CAYENNE Een patrouillevaartuig in Albina ingegre- bij beschietingen op ïarowijnerivier, die de h'jVsa iS vormt tussen Suri- fje en het Franse de- ement Frans-Guyana. heeft de Surinaamse v tsradio gisteren ge- ien van de opstandelin- roep van Ronnie Bruns- beschoten Albina vanuit ie bootjes op de Franse van de rivier. Een Suri- patrouilleboot kon niet uren, omdat dan het grondgebied zou zijn joten. Daarop greep een s vaartuig in en maakte ?inde aan het gevecht, al be radio, ja adio meldde verder dat de bij Moengo, die een paar ïn geleden door de groep- r^iswijk was vernield en \j een groot deel was her- opnieuw is aangevallen, bij is opnieuw grote scha- aangericht. Het bericht lt door de Fransen overi- tegengesproken. „c ens De Volkskrant woed- ERrfer nog steeds gevechten in oosten van Suriname en name in Albina. Ook zou- er weer bosnegers door eger van Bouterse zijn ge- fi uteerd. „Als je een jonge l eger bent ben je automa- verdacht en wordt er op je gemaakt", aldus een mant tegen het ochtend- esident ord-Korea esent op Zegveld JL De Noordkoreaan- resident Kim II Sung, die ens geruchten bij een ïtpartij zou zijn gedood, volgens de Noordkore- media vanmorgen een „oolse delegatie begroet et vliegveld van de hoofd- Pyongyang. het Chinese persbureau hua berichtte dat Kim op vliegveld was om de Mon- i onder leiding van nbyn Batmunkh te ver- stomen. Daarmee lijkt een /S d te zijn gekomen aan de jichten over het lot van de irige leider van Noord-Ko- Het bericht kon overigens worden bevestigd door erse verslaggevers, omdat Noord-Korea, een van de >egankelijkste landen ter •eld, geen westerse corres- denten zijn gestationeerd. Igens de geruchten van gis- kn zou Kim, zie bezig is de rht over de dragen aan zijn Jarige zoon Kim Jong II, "fr hoge militairen zijn afge- aof vermoord. Volgens wes- waarnemers is het wel mogelijk, dat in Noord- ;a een machtsstrijd gaande Rapport blijft in la, justitie negen maanden op verkeerd spoor (Van onze correspondent Aad Jongbloed) BRUSSEL De Belgi sche justitie heeft negen maanden lang een ver keerd spoor gevolgd naar de Bende van Nijvel, om dat een rapport al die tijd onaangeroerd in een la is blijven liggen, wegens „vertaalproblemen". Het rapport blijkt de hoofd verdachte, ex-rijkswacht Michel Cocu, vrij te plei ten van een aantal zaken en die hem bestempel den als een van de lei ders van de Bende van Nijvel. De Bende zaaide tussen augustus 1982 en november 1985 dood en verderf in de streek rond Brussel met 28 doden tij dens 18 overvallen. De Belgische justitie werd op het verkeerde been gezet, toen een vrouw een Ruger .38 revolver kwam inleveren, die haar man, Jean-Claude Esti'evenart, v gekocht zou hebben van Cocu. Aan de hand van de revolver en de kogels, die gevonden waren bij overvallen op de super markt Delhaize in Genval (11 februari 1983) en Colruyt in Halle (3 maart 1983), conclu deerden Belgische experts („voor 99 zeker") dat Cocu dit wapen gebruikt had. Inmiddels was Cocu wegens gebrek aan bewijs al eens vrijgelaten. Hij werd pas in maart opnieuw gearresteerd, nadat hij in een café tegen over een kennis had ver klaard deelgenomen te heb ben aan twee overvallen van de Bende. Toen was het rap port binnengekomen van Duitse experts. Het rapport was dodelijk voor de Belgi sche deskundigen: de bewus te revolver had de gevonden munitie niet afgevuurd. Om dat het rapport in het Duits was opgesteld en geen verta ler voorhanden was, ver dween het in een bureau en bleef daar negen maanden. Aan de hand van eerdere conclusies dacht justitie ech ter niet alleen Cocu als be langrijkste verdachte in han den te hebben, maar bouwde zij ook een stelling op dat de Bende niet bestond uit een vaste groep, maar uit groepen met steeds andere samenstel lingen, die ook opereerden om elkaar een alibi te ver schaffen. Acht arrestaties van ver dachten, die ooit deel hadden uitgemaakt van „overval- commando's", waren daar van het gevolg. Het probleem was alleen dat geen van de aangehoudenen ooit bekende en dat de autoriteiten geen echte aanwijzingen hadden. De autoriteiten kenden ech ter een man, die mogelijk meer zou kunnen weten van de misdadige praktijken van de Bende, Jean Bultot, gewe zen onder-directeur van de gevangenis in Sint-Gillis. Maar er werd vergeten het coördinatiecentrum in Nijvel op de hoogte te stellen. Nadat die fout hersteld werd bleek de vogel gevlogen: Bultot verblijft in Paraquay en de politie beklaagt er zich over wegens gebrek aan geld niet achter hem aan te kunnen. De laatste flater is hiermee niet geslagen: de politie in Aalst vergat een belangrijk feit door te geven aan het coördinatiecentrum in Nijvel. Toen op 15 november 1985 drie slachtoffers van de over val in Aalst werden begra ven, kwam een van de ver-( dachten de plechtigheid be kijken. Hij was „de reus", de man, die met een lengte van meer dan 1.90 meter bij over vallen van de Bende was op gemerkt. Dit gegeven bereik te „Nijvel" pas 10 dagen gele den. Aan de grootste fout, die van het vergeten rapport, bleek de procureur des konings in Nijvel gisteren niet zwaar te tillen. „Tijdens elk onderzoek worden er fouten gemaakt". Hij erkende dat er zelfs nie mand wakker was geworden, toen de rekening van de ex perts in Wiesbaden kwam en betaald werd. Het rapport bleef echter gewoon in de la. Een groot portret van Mao Zedong, rode vlaggen en een menigte in blauwe Mao- pakjes gestoken rode gardisten; even leek het gisteren in Peking alsof de dagen van de Culturele Revolutie waren teruggekeerd. Het betrof evenwel opnames over de chaotische Culturele Revolutie (1966- 1976) voor de film „De Laatste Keizer" van de Italiaanse regisseur Bertolucci, die vrijwel geheel in China gefilm wordt. Reagan: geen wapens meer naar Iran WASHINGTON President Reagan heeft verklaard dat hij niet van plan is nog meer wa pens te leveren aan Iran. „Wij hebben absoluut geen plannen om zoiets te doen", antwoord de de president in het Witte Huis op vragen van een jour nalist. Het afgelopen weekeinde sprak minister Shultz van bui tenlandse zaken zich al uit te gen nieuwe wapenleveranties aan Teheran, maar later had Witte-Huiswoordvoerder Lar ry Speakes onderstreept, dat de president en niet Shultz ver antwoordelijk is voor het bui tenlands beleid van de VS. Speakes sloot verdere Ameri kaanse wapenzendingen niet uit. Volgens een andere woordvoerder van de presi dent is het door de publiciteit rond de geheime zendingen echter niet meer mogelijk „een relatie te ontwikkelen" met de Iraanse autoriteiten. (Van onze correspondent Jo Wijnen) WASHINGTON Waar schijnlijk nog deze week zal de voormalige veilig heidsadviseur van presi dent Reagan, Robert McFarlane, door een com missie uit het Amerikaan se Congres aan de tand worden gevoeld over zijn rol in de geheime Ameri kaanse wapenleveranties aan Iran. De verhoren van McFarlane zullen grote aandacht trekken in de VS en daarbuiten. Toch zijn verhoren door commissies uit het Congres een normaal en geaccepteerd onderdeel van de politieke cultuur in Ameri ka. In feite is het Amerikaanse Congres nagenoeg voortdu rend bezig met wat in Neder land een „parlementaire en- quete" heet. De verschillende commissies uit het Congres hebben het recht alles te on derzoeken wat met de toepas sing en naleving van de Ame rikaanse wetten verband houdt. De commissies kunnen bovendien ook getuigen oproe pen en onder ede verhoren. Zo verloopt het merendeel van het politieke werk in het Amerikaanse Congres via de commissies. Parlementaire de batten, tijdens welke bijvoor beeld een minister zich voor zijn beleid moet verantwoor den, bestaan in het Ameri kaanse vertegenwoordigende systeem niet. Daarentegen kunnen de congrescommissies een minister het hemd van het lijf vragen tijdens hun „hea rings". Die verhoren worden vaak integraal door de televi sie uitgezonden en menig con greslid maakt dan ook van de gelegenheid gebruik te bewij zen dat hij standvastig, hard en eventueel zelfs meedogen loos is, en dat hij zijn huiswerk bovendien uitstekend heeft ge maakt. Bekende voorbeelden zijn de commissie voor „on-A- merikaanse activiteiten" uit de jaren vijftig van de communis ten-jager Joseph McCarthy en de speciale Watergate-commis- sie die in '73 en '74 de val be spoedigde van president Nixon. Georges Besse (58) een no- nonsense manager, die het regelmatig aan de stok had met de Franse vakbonden. (Vervolg van de voorpagina) PARIJS In politieke en zakelijke kringen is met grote verslagenheid gere ageerd op de moord op president-directeur Geor ges Besse, die bezig was Renault na jaren van mil- jardenverliezen er lang zaam weer bovenop te helpen. In een recent in terview in Le Monde zei de topman van het staats bedrijf, dat er in 1988 weer winst gemaakt zou kunnen worden. Daarvoor heeft Besse de afgelopen jaren een ingrijpende re organisatie doorgevoerd. Eenentwintigduizend ar beidsplaatsen werden als gevolg van robotisering opgeheven en voor vol gend jaar wilde hij nog eens vijfduizend plaatsen opheffen. Over de precieze toedracht van de moord bestaat nog onzekerheid. De schoten troffen Besse verscheidene malen in het hoofd en de borst. Hij viel op het trottoir. Onmiddelijk na de moord snelden leden van Besse's ge zin naar buiten, maar naar de politie meedeelde was Besse op slag dood. Enkele ooggetuigen zeiden dat er vier maal was gevuurd; an deren verklaarden zes scho ten te hebben gehoord. In enkele verklaringen was sprake van een man en een vrouw in een passerende auto. In andere verslagen werd melding gemaakt van een man en een vrouw te voet. Onmiddellijk na de aanslag grendelde de politie de wijk af.'De Franse premier Chirac kwam de situatie persoonlijk in ogenschouw nemen en sprak zijn afschuw uit over de geweldadige dood van de topman. President Francois Mitterrand verklaarde van uit Ouagadougou dat Frank rijk een belangrijke man heeft verloren. De president verklaarde diep te zijn ge troffen door de dood van deze opmferke'ijKf m«n. „De aanslag bevestigt opnieuw dat wij alle krachten moeten bundelen bij de bestrijding van het terrorisme", zo zei Mitterrand. Georges Besse heeft in de ja ren '50 lid van het Franse bureau voor de ontwikkeling van kernenergie (CEA) en de verantwoordelijke man voor de bouw van de nucle aire installatie in het Zuid- franse Pierrelatte. In de daaropvolgende jaren was Besse betrokken bij het Franse kernenergieprogram ma. Vanaf 1973 was hij di recteur van Eurodif (urani umverrijking) en in 1978 werd hij benoemd tot direc teur-generaal van het nucle aire bedrijf Cogema. Bij Renault trad de vandaag vermoorde topman hard op om de financiële situatie van het bedrijf te verbeteren. Hij joeg de vakbonden tegen zich in het harnas door het perso neelsbestand drastisch te verminderen. Daarnaast trok Renault zich onder Besse's leiding terug uit de formule- 1-races en werd de sponso ring van een wielerploeg stopgezet. De Renault-top- man stond bekend als een „no-nonsense" manager. Hij maakte geen gebruik van een auto met chauffeur en verplaatste zich in een van de kleinere modellen van zijn onderneming. IDJE VERHOLEN - KARELTJE KNETTER EN DE TOVERBUBBEL „Met dat merakelse vrouwmens is geen jL standig woord te praat'n!" mopperde Eelko '"Slkema. „Wat nou? Moet'n we de kleine Karel- dan maar zo in Barreberië laat'n?" - „Ik zou niet direct weten wat we nou moesten Eelko." antwoordde de smid. „Tegen een tos kan ik niet op." - „Hebt u misschien moei- heden?" klonk toen een onbekende stem. /Hebt u knellende vragen of brandende proble ms ,n? Vraag dan om hulp aan Boltje, de erken ds boskabouter. Hij stelt u nóóit teleur!" - Ver- j. 'v draaiden smidje Verholen en de koddebeier i hom en daar zagen ze toen een klein manne- U staan, met een baardje en een rood punt- itsje. Het ventje stond zelfverzekerd tegen \)n boom geleund en stak de twee vreemdelin- n een klein visitekaartje toe. - „Nou breekt de klomp!" riep Eelko verbaasd uit. „Dat d wel een kabouter! Ik wist helemaal niet. dat bestonden!" - „Er is wel méér in de grote held wat u nog niet weet," zei Boltje wijs. In tussen had smidje Verholen het kaartje aange pakt. „Zoudt u ons werkelijk kunnen helpen, meneer Boltje?" vroeg hij opgewonden. „Ik zit toch zo in spanning, begrijpt u. Mijn leerling, Kareltje Knetter..." - „Hou maar op, ik weet er alles van," viel Boltje hem in de rede. „Ik heb dat eigenwijze jong nog duidelijk gezegd, dat-ie zich niet moest inlaten met ouwe Sybil. Da's die ouwe heks, begrijpt u, die net doet of ze een jong meissie is. Maar hou haar in de gaten, hoor! Het is een slimme! Maar goed, Kareltje wist het beter, en nou zit-ie zelf met de brok ken! Zodoende!" - „Maar hoe krijgen we hem dan weer uit de penarie?" vroeg de smid. - „Dat kan-ie toch zèlN" riep Boltje verbaasd uit. „Ik heb hem toch een toverbubbel gegeven! Hij stak hem in de zak van zijn houtje-touwtje!" - Eilaasde houtje-touwtje hing bij de smid thuis aan de kapstok. Daar had Kareltje dus niet erg veel aan -XxX-X v VX. x WEST-BERLIJN In West-Berlijn is gisteren het proces begonnen te gen de Arabier Ahmad Hasi, die ervan wordt ver dacht in maart van dit jaar de bomaanslag te hebben gepleegd op de Duits-Arabische Vereni ging in West-Berlijn. De meeste belangstelling gaat echter niet zozeer uit naar de aanslag, maar naar de mogelij ke Syrische betrokkenheid bij de explosie. Wat de hele zaak extra opvallend maakt is het feit dat de 35-jarige hoofdver dachte Hasi een broer is van Nezar Hindawi, die onlangs in Londen tot 45 jaar werd ver oordeeld wegens het beramen van een aanslag op een Israë lisch lijnvliegtuig. Bij het begin van het proces verklaarde Hasi onschuldig te zijn, hoewel hij tijdens het ver hoor heeft bekend. Na overleg met zijn advocaat zei Hasi la ter dat hij wel de bom had ge plaatst, maar niet had geweten dat er mensen in het gebouw waren. Bij de aanslag vielen negen gewonden. Hij wilde zich niet uitlaten over de betrokkenheid van Syrië bij de aanslag. Tijdens had verhoor had hij verklaard dat hij de explosieven had ge kregen van de Syrische am bassade in Oost-Berlijn. Nadat Hasi had verklaard dat hij de afgelopen maanden gemarteld was, verdaagde de rechter de zitting tot vandaag. Verwacht wordt dat hij volgende week uitspraak zal doen. (ADVERTENTIE) De nieuwe Peugeot 309 Diesel 1.9, een symfonie in 'D', beschikt over 'n krachtige 1905 cm:l motor, goed voor 65 DIN pk. Dat resulteert in een acceleratie van 0-100 km/u in 15,3 seconden en 'n top van 160 km/u. Tel daarbij z'n zuinigheid, z'n geruisloos heid, z'n comfort en z'n formidabele trekkracht. Bijvoorbeeld met 'n caravan. Maak snel een proefrit bij de Peugeot Talbot dealer. Die vertelt u meteen waarom we de 309 betitelen als een sym fonie in 'D'. H PEUGEOT 309 Mensenrechten Afghanistan uit VN-rapport NEW YORK De VN-rap- porteur van de mensenrech tencommissie voor Afghanis tan, de Oostenrijker Felix Ermacora, is verbijsterd over de „inkorting" van zijn rap port over de mensenrechten situatie in Afghanistan. Het officiële gedeelte behelst on der meer de situatie van de Afghaanse vluchtelingen en de slotconclusies. De overige veertien pagina's, waarin aan de hand van getuigenverkla ringen concreet over schen dingen van mensenrechten in het door Sovjettroepen be zette land wordt gerappor teerd, zijn uit het rapport ge licht en in een „aanhangsel" gekomen, dat niet langs de gebruikelijke verspreidings- weg van de Verenigde Naties openbaar wordt gemaakt Wie voor de inkorting aan sprakelijk is, is nog niet dui delijk.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 7