1? Lubbers in Moskou op zoek naar „kiertjes in de deur" Gratis, maar niet zomaar 'n weggevertje. am Gesprek met arrestant neemt vooroordelen scholieren weg r. Repressie joden onder Gorbatsjov toegenomen Gevolgen giframp Rijn nog lang niet onder controle Attente jongens, daar bij BP Agent vervolgd voor neerschieten Antilliaan ^JNENLAND/BUITENLAND HeXdóaQowiant DINSDAG 18 NOVEMBER 1986 PAGINA S lA-er Frinking voorzitter NAVO-Assemblee En twi DUW- o en 500 eemlo: nder- elwage it. behoudt j HAAG De NAVO-Assemblee heeft itanboel het Nederlandse Tweede Ka- id Ton Frinking tot voorzitter gekozen. efensiespecialist van het CDA kreeg 83 le 184 stemmen, tegen 67 voor de Deen- ciaal-democraat Lasse Budtz. De andere L vaardigden onthielden zich van stem- De NAVO-Asssemblee die een tot keer per jaar bij elkaar komt, is geen iële instelling van het Noordatlantisch Igenootschap. Zij wordt gevormd door /aardigden uit de nationale parlementen de NAVO-landen, die vrijblijvende uit ten en aanbevelingen doen aan de zes- •egeringen. Frinking, die de Koninklij- [ilitaire Academie in Breda heeft be en docent aan de Hogere Krijgsschool ;n Haag is geweest, is sinds 1977 lid van Vveede Kamer. Ina Brouwer in bestuur Wereldomroep HILVERSUM Ina Brouwer, voor malig fractieleidster van de CPN in de Tweede Kamer, is door de stich ting Radio Nederland Wereldomroep bij minister Brinkman van WVC voorgedragen als bestuurslid. De daadwerkelijke benoeming door de minister is over het algemeen een formaliteit, aldus een woordvoerster van het ministerie. Ina Brouwer moet gaan voorzien in de vacature die is ontstaan door het vertrek van Hannie van Leeuwen, die heeft be dankt wegens drukke werkzaamhe den als wethouder van Zoetermeer. Het nieuwe bestuurslid is voorgedra gen door de ondernemingsraad van de Wereldomroep. POLITIE AMSTERDAM WIL EXPERIMENT UITBREIDEN: AMSTERDAM Kinderen le ren dat drugsverslaafden ook ge wone mensen zijn. Ze horen het verhaal nu ook eens van de an dere kant. Voorlichter K. Wil ting van de Amsterdamse politie is overtuigd van de voordelen van een gesprek van scholieren met een gearresteerde drugsver slaafde. „Een verkeerd beeld van de „boef", opgedaan van de tv, wordt hier snel weggeno men". Ruim een jaar geleden startte het bureau Van Leijen- berglaan in het Amsterdamse Buitenveldert met rondleidingen op het politiebureau, inclusief een gesprek met een drugsver slaafde arrestant. Ook in Den Haag krijgen vele scholieren voorlichting over het werk van de politieman. Een gesprek met een arrestant zit er echter niet in. „Deze vorm van aanschou welijk onderwijs lijkt me geen taak van de politie", aldus woordvoerder Laterveer van de Haagse politie. Bij de Amster damse politie denkt men daar anders over. Na een jaar erva ring te hebben opgedaan bestaat de kans dat het experiment in Amsterdam wordt uitgebreid. Volgens Wilting heeft men tot nu toe alleen nog maar positieve reacties ontvangen op het expe riment, zowel van de leraren als van de ouders. Wilting: „Van te voren is over het experiment in tensief overleg geweest met de inspectie van onderwijs en de ouderverenigingen. De gang van zaken is goed doorgesproken. Zo worden de rondleidingen gege ven door een ervaren wijkagent die met jongeren weet om te gaan. Hij onderhoudt het contact met de school en kent de kinde ren. Voorafgaand aan de rond leiding houdt hij een gesprek op school. Verder is het natuurlijk belangrijk een geschikte arres tant te vinden die bereid is z'n voorgeschiedenis te vertellen. Zo iemand moet wel weten waar hij aan begint want kinderen kun nen keiharde vragen stellen". ,,Het voordeel is dat kinderen kennis maken met gewone men sen die om verschillende rede nen in de ellende zijn geraakt. Wat de kinderen te horen krij gen komt meestal nauwelijks overeen met wat zij op tv te zien krijgen. De kinderen ervaren op zo'n moment van heel dichtbij hoe afschuwelijk het is om ver slaafd te zijn". De vrees dat kin-* deren worden geconfronteerd met problemen die ze nog niet kunnen vatten is volgens Wil ting ongegrond. „Op school wordt er nog met de kinderen nagepraat over de drugsverslaaf de. Ook de ouders zijn ingelicht. Bovendien blijken kinderen ui termate flexibel. Na het gesprek met de verslaafde krijgen de kinderen om op verhaal te ko men een flesje cola aangeboden. Een half uur later spelen ze ai weer volop". SN HAAG Premier lud Lubbers en minister buitenlandse zaken Ins van den Broek stap- h deze week, vergezeld n hun echtgenotes, in regeringsvliegtuig or een tweedaags be ek aan Moskou. Met hen ist een staf van 13 advi- urs mee, alsmede een indelsdelegatie met top- nctionarissen van 11 ïderlandse bedrijven, e in de Russische hoofd- ad besprekingen zullen jeren over exportorders samenwerkingscon- acten. hoogtepunt van de reis zal getwijfeld het onderhoud zijn Lubbers vrijdagmorgen zal bben met Sovjet-partijleider ikhail Gorbatsjov. Dit bete nt niet dat de andere ge- rekken die op het programma l'an van veel geringere bete- tois zijn, want uiteraard kan ce gelegenheid die westerse litici wordt geboden om met issische politieke functionaris- fi te spreken van groot nut n en een bijdrage leveren aan verbetering van het klimaat de oost-west-betrekkingen, i zal Lubbers ook nog overleg [eren met zijn ambtgenoot emier Ryzkov, terwijl Van ïi Broek zal worden ontvan- n door zijn collega Sjevard- |(lze (buitenlandse zaken) en Sovjet-minister van buiten- ndse handel Kamentsjev. -Novemberbesluit ls het aan Lubbers persoonlijk id gelegen, zou hij ruim een ?r geleden al naar het Krem- n zijn afgereisd. Toen zijn eer- e kabinet op vrijdag 1 novem- ;r 1985 een felle discussie i ierde over het te nemen be- uit tot plaatsing van 48 kruis- iketten in Woensdrecht, had -ubbers al een'persoonlijke uit- odiging van Gorbatsjov op zak. ijdens het beraad opperde hij e gedachte, het „1-november- luit" nog even uit te stellen eerst naar Moskou te gaan te zien of dat bezoek nog we gezichtspunten zou ople- in. De VVD-ministers takten hem toen op gepeper-. wijze duidelijk dat zo'n reis r de Russische hoofdstad te tn tijde via het paleis Huis Bosch zou moeten lopen, tt andere woorden: als je Gor batsjov gaat bezoeken, zul je eerst het ontslag van het kabi net bij koningin Beatrix moeten indienen. Lubbers moest toegeven dat die prijs hem te hoog was. De uitno diging van Gorbatsjov werd op geborgen en de Nederlandse re gering deed wat de NAVO al vanaf eind 1979 had gevraagd: zij ging akkoord met de in 1988 aan te vangen stationering van Amerikaanse kruisraketten. Toen dit voorjaar de Tweede- Kamerverkiezingen naderden, belandde er weer een uitnodi ging van het Kremlin op Lub bers' bureau. De premier had toen wel wat anders aan zijn hoofd, maar hij beloofde te zul len komen als hij na de verkie zingen opnieuw de eerste man van het land zou worden. Toen dat laatste :nderdaad gebeurde, konden de voorbereidingen voor het bezoek een aanvang nemen. Een niet weg te poetsen pro bleem bij deze voorbereidingen was, dat Lubbers thans in een geheel andere situatie verkeert dan vorig najaar. Nederland be kleedt binnen NAVO immers geen uitzonderingspositie meer, zodat de mogelijkheid voor Lubbers om een bemiddelende rol tussen oost en west te spelen tot vrijwel nul is gedaald. Voor de Sovjet-Unie is Nederland ui teraard ook een veel minder in teressante gesprekspartner ge worden, want men weet daar drommels goed dat Lubbers straks het Kremlin binnen treedt als spreekbuis van de NAVO. Bovendien is ec in het afgelopen jaar op het gebied van de wa penbeheersing veel gebeurd. Vorig jaar november ontmoet ten Reagan en Gorbatsjov el kaar voor het eerst (in Genève) en op 12 oktober jongstleden vond in Reykjavik een tweede topberaad plaats. Ook was er dit jaar enkele malen intensief overleg (zij het zonder concrete resultaten) tussen de Ameri kaanse en Russische ministers van buitenlandse zaken, Schultz en Sjevardnadze, de laatste keer begin november in Wenen. De kansen op ontwapeningsak koorden, die een jaar geleden nog volop aanwezig leken, wor den sinds „Reykjavik" geblok keerd door drie hoofdletters: SDI. Dit Amerikaanse plan (Strategisch Defensie Initiatief) voor het bouwen van een in de ruimte zwevend anti-raketsys teem stuit op grimmige weer stand van Russische zijde. Laboratoriumproeven In Reykjavik bood Gorbatsjov zijn Amerikaanse collega een voorstel aan om alle kernraket ten voor de middellange afstand (Russische SS-20's en Ameri kaanse Pershings en kruisraket ten) uit West-Europa te verwij deren, op voorwaarde dat de Amerikanen zouden stoppen met de ontwikkeling van hun ruimteschild. Hooguit was Gor batsjov bereid laboratorium proeven in het kader van SDI voor lief te nemen. Alle verdere tests zouden, echter achterwege moeten blijven. Dezelfde voor waarde stelde hij ook aan het voorstel om het aantal Ameri kaanse en Russische interconti nentale kernraketten in vijf jaar tijd met de helft te verminde- Reagan gaf echter niet toe en zo togen beide wereldleiders op 13 oktober met lege handen vanuit Reykjavik huiswaarts. Niette min laat men sindsdien aan bei de kanten geen mogelijkheid voorbijgaan om te beklemtonen dat men nog nooit eerder zo tact opnemen met collega's als dicht bij de totstandkoming van ,Kohl en Thatcher. Hij is nu een- verregaande ontwapeningsak- maal een enorme regelaar". koorden is geweest. Hoewel pre mier Lubbers kort na de topont- Overigens vormt het vraagstuk moeting in IJsland duidelijk liet van de wapenbeheersing lang merken dat hij de vasthoudend- niet het enige gespreksonder- heid van de Verenigde Staten werp tussen de Nederlandse po- aan het SDI-programma be- litici en de Russen. Lubbers en treurde, hebben de NAVO- Van den Broek zullen bijvoor bondgenoten zich inmiddels beeld ook de naleving van de unaniem bij het standpunt van mensenrechten in d*> Sovjet- de regering-Reagan aangesloten. Unie aansnijden. Met name zijn zij van plan aan te dringen op een soepeler emigratieregeling Russische joden. Lubbers De NAVO zal zich onder meer inspannen om de Russen te be- wegen, in elk geval de koppel dil °nlan6s nog persoon ling tussen SDI en de middei- belSofd aan de (inmiddels lange-afstandsraketten in West- Europa los te laten. Een afzon derlijk akkoord over deze Euro- raketten, zonder de SDI-voor- waarde, moet volgens de NAVO-partners mogelijk zijn. voormalige) Israëlische premier Peres, toen deze een bezoek aan Nederland bracht. De Hollandse delegatie heeft zelfs een flink dossier bij zich met allerlei schrijnende gevallen van in hun vrijheid belemmerde joden en dissidenten. Zowel Lubbers als Van den Broek zullen bepleiten, deze mensen het recht op vrij heid te geven. Verder zullen ook de economi- Briefje naar Reagan Met deze instelling zullen Lub bers en Van den Broek de ko mende dagen hun Russische ge- sche verhoudingen tussen Ne- sprekspartners tegemoet treden. derlanden de Sovjet-Unie uitge- „De verwachtingen over de uit- - - - komst van de besprekingen mo gen niet hooggespannen zijn", zei Lubbers vorige week en daar heeft hij groot gelijk in. Maar één van zijn naaste mede- breid aan bod komen. Het is de bedoeling dat er een tienjarig verdrag wordt ondertekend voor economische, industriële en technische samenwerking tussen beide landen en een werkers wierp toch nog een eveneens tienjarig verdrag voor sprankje licht op de sombere samenwerking op agrarisch ge- verwachtingen omtrent de sprekken over ontwapening. „Wie Lubbers kent", zei hij, „weet dat hij het prachtig vin< bied. Uiteraard geven de Nederlandse jl' politici ook de meereizende conflicten op te lossen. Als hij steun in d~ rug Veel moeite n\aar geruJgste kiertje zuuen zjj daar echter niet in de deur ziet, zal hij proberen - er een breekijzer tussen te zet ten. En als hij enige mogelijkhe den tot toenadering denkt te hebben gevonden, zal hij daar DEN HAAG De repressie van joodse mensen in de Sovjet-Unie is sinds Gor batsjov aan de macht kwam alleen maar groter gewor den. De Christelijke Stich ting voor Hulp aan Gewe- tensvervolgden, CSHG, heeft minister Van den Broek van buitenlandse za ken gisteren namens veer tien christelijke organisa ties in Nederland verzocht om de mensenrechten en de godsdienstvrijheid in de Sovjet-Unie aan de orde te stellen tijdens zijn bezoek aan Moskou. De stichting vraagt met name aandacht voor het lot van Alexander Ogorodni- kov, een christen die jaren in isoleercellen heeft door gebracht en er zeer slecht aan toe is, Yuli Edelshstein, hoeven te doen, want de Russen hebben momenteel grote inte resse in samenwerking met westerse bedrijven. Zij willen dolgraag de nieuwste technische over ongetwijfeld een briefje kennjs opdoen om de kwaliteit naar Reagan schrijven en con- van hun eigen produkten te kunnen verbeteren. Gedacht een jood die opgepakt werd wordt zelfs aan het oprichten omdat hij lessen Hebreeuws van „joint ventures" in de Sov- gaf, en de voormalige jet-Unie: bedrijven die door Zweedse diplomaat Raoul westerse industrieën en Russen Wallenberg, van wie ondui- tezamen worden geleid, delijk is of hij nog leeft. Weliswaar is dit nog toekomst- te gevallen aan de orde zal met Rusland zullen worden stellen. aangetrokken is zeker. En daar- Dat de repressie onder Gor- om stelt men in regeringskrin- batsjov verhevigd is blijkt gen optimistisch vast dat het volgens de CSHG vooral uit Nederlandse bezoek aan Mos- het toenemende aantal ar- kou, ondanks de beperkte speel- restaties van joden en het ruimte op het internationaal po- langzaam dalende aantal jo- litieke vlak, in elk geval op „bi- den dat het land uitmag. lateraal economisch gebied" „En dan gaat het alleen nog vruchten zal afwerpen, om oude mensen". DICK VAN RIETSCHOTEN SRKLOZE KRIJGT SNELLER STRAFKORTING I HAAG Werklozen lopen |i 1. januari sneller de kans te- een strafkorting op hun uit hing aan te lopen. Dat blijkt peen voorstel van de Federatie Bedrijfsverenigingen, dat is leid als algemene richtlijn r de 26 aangesloten bedrijfs- nigingen. I .richtlijn houdt verband met II -invoering van het nieuwe Ifelsel van sociale zekerheid, dat {bedrijfsverenigingen ruimere bevoegdheden biedt op te treden tegen nalatigheid en fraude met uitkeringen. In het voorstel worden zeven ca tegorieën straffen genoemd, va riërend van een waarschuwing tot het intrekken van de gehele uitkering. Voor een lichte over treding zal het nieuwe systeem over het algemeen wat milder uitwerken; zware overtredingen zullen evenwel harder kunnen worden bestraft. Zo kan het her haaldelijk weigeren van passend werk en onvoldoende sollicite ren leiden tot een korting van 20 procent gedurende drie maan den. Lichte zaken als het niet verstrekken van inlichtingen en het niet onmiddellijk inschrijven bij een arbeidsbureau leiden in eerste instantie tot een eerste waarschuwing. Blijft de werklo-. ze ook daarna in gebreke, dan volgt een financiële korting. 5KE EN W1SKE DE HELLEGATHONDEN k kloof t dit ttüi Dit dime wn inden noül ither niA, hk' SusHeHet m har i&in weel niet of we n mar ten spet hoor. J er not mee door moeten kan Qnvi nnnwiontn wonen siniQ ween 4 munnni UMuimtno ooonnniKitnm (c) Standaard Uitgeverij. Antwerpen-woesp. De Nederlandse minister Nijpels wordt in Bonn begroet door zijn Westduitse collega Wallmann. ZWITSERSE AUTORITEITEN GEHEEL ONTREDDERD: (Van onze correspondent Rink Drost) BAZEL De gevolgen van de brand bij het Zwit serse chemieconcern San- doz en van de atrazinelo- zingen door het aanpalen- Daunderer de concern Ciba-Geigy Daunderer, die teren begonnen met hét schoonzuigen van de ri vierbedding. zijn nog op geen stukken na onder controle. Op korte termijn dreigt het grootste gevaar van vele tonnen zwaar gif, die in het bodemslib van de Rijn Grote onzekerheid bestaat over beweringen van de voor aanstaande toxicoloog Max uit Munchen. de giframp in het Indiase Bhopal als advi seur aanwezig was, zegt dat tij dens de brand onder tempera turen van meer dan 1000 gra den Celsius een enorme wolk kwikzilverhoudende damp is vrijgekomen. Die zou in in de buurt van Bazel zijn noordwestelijke richting over ui 1 de Duitse deelstaten Baden- blijven liggen. De concen- -Wurttemberg en Beieren zijn trahes nog aanwezig gif uitgewaaierd. Metingen in Bei zijn veel hoger dan na eren hebben vooralsnog geen eerste metingen was aan- verhoogde hoeveelheden genomen. Op het moment dat de waterstand in de Rijn hoger wordt en daar mee de stroomsnelheid toeneemt, moet uit het slib een derde gifstroom worden verwacht. De Zwitserse autoriteiten wil len dat tot elke prijs voor komen en zijn daarom gis- ADVERTENTIE Voor 2 spaarkaarten met BP Premie-Punten deze oersterke autospanband gratis. Winkel waarde f 7,50. Vijf meter lang, breeksterkte 300 kg, slipvaste, makkelijk los te maken snel- sluiting. De ideale spanband voor het muurvast bevestigen van bagage op uw imperiaal. aanhanger of op de bagage drager van uw motorfiets. Ga dus tanken bij BP en pak de folder met alle BP Premie-Artikelen, BP Premie-Pompen herkent u aan het spandoek. kwikzilver in de atmosfeer aangetoond. In Noordwest-Zwitserland is op het ogenblik sprake van een ontredderde toestand, vooral bij de autoriteiten en in de chemiewereld. Voor alles is gebleken, dat het toezicht op het doen en laten van de che mische monocultuur in deze Zwitserse driehoek tussen Frankrijk en Duitsland op veel punten volkomen ontoe reikend is. De chemiebedrij ven blijken bijvoorbeeld onge hinderd allerlei produkten te fabriceren en in voorraad te houden waarvoor nooit toe stemming is verleend. De vei ligheidsvoorzieningen vol doen, blijkens het resultaat van de Sandoz-brand, op geen stukken na. Tsjernobazel Het beleid moet over een heel andere boeg gestuurd worden. In alle civiele, verdedigings plannen van de laatste decen nia is ervan uitgegaan, dat de enige werkelijke bedreiging van raketaanvallen in het ka der van een derde wereldoor log kon komen. In heel Zwit serland is dan ook een net van atoomvrije schuilkelders ge bouwd. Nu wordt duidelijk, dat een „civiele" ramp zoals die van Tsjernobyl of die van Sandoz (de Zwitsers spreken al van „Tsjernobazel") aanmer kelijk meer kans op verwezen lijking maakt. De burgerbeschermers besef fen nu, dat maatregelen tegen de chemische concerns niet eens voldoende zijn om mi lieurampen te voorkomen. De Zwitserse boeren hebben hun volstrekt onbeveiligde schuur tjes volgestouwd met land bouwgif, gemiddeld niet min der dan vijftien ton per be drijf. Zelfs kleine handblussers zijn doorgaans niet aanwezig. Ook de Zwitserse regering zit met de Sandoz-affaire flink in de maag. Stapels vragen en voorstellen liggen op tafel en niemand weet, wat daarmee aan te vangen. Er wordt ge vraagd naar rampenplannen. Er komen voorstellen tot aan vullende veiligheidsmaatrege len bij de chemische indus trieën. Parlementsleden ma ken zich er zorgen over, of voortaan bij dergelijke rampen de kerkklokken moeten wor den geluid en of er een „alarmtelefoon" moet komen. Er zijn zelfs politici die vinden dat de bevolking gasmaskers ter beschikking moeten wor den gesteld. Inderdaad doen trendgevoelige handelaren in de praktijk al uitstekende za ken met Duitse gasmaksers, die voor 135 gulden grif aftrek vinden bij de burgers in de halfkantons Bazel-Stad en Ba- zel-Land. Op dit moment is het vertrou wen in de chemische bedrij vigheid in de 38 vierkante ki lometer grote Zwitserse drie hoek tot het absolute nulpunt gedaald. De karigheid waar mee de Sandoz-directie de in formatie over de milieuramp verstrekte en de zwijgzaam heid van de andere chemie concerns over hun al dan niet heimelijke giflozingen voor en tijdens de Sandoz-brand heb ben daar niet weinig toe bijge dragen. De concernleiding van Sandoz is zwaar onder druk komen te staan. Aan die druk heeft de Duitse bondskanselier Kohl aanzienlijk bijgedragen, door in een radio-interview het ge beurde „milieucriminaliteit" te noemen. President-directeur Mare Moret trotseert tot nu toe de druk van vooral de banken en de raad van commissarissen om af te treden. Gisteren ver klaarde hij dat Sandoz vanaf nu een „voortrekkersrol" wil spelen in het herstel van het ecologische systeem van de Rijn. AMSTERDAM De 26-jarige Amsterdamse politieagent T.W., die op 29 maart een Antilliaanse man in de hoofdstad neer schoot, als gevolg waarvan deze later overleed, zal worden ver volgd wegens doodslag. Dit heeft het Openbaar Ministerie in Amsterdam gisteren besloten. Het schot viel tijdens een worste ling in de woning van de Antilliaan. De agent en een vrouwelij ke collega wilder» de woning binnen gaan in verband met gegil van de vriendin van het slachtoffer. Ataliede weigerde de agen ten binnen te laten. Er vielen vervolgens over en weer harde klappen en er ontstond een worsteling, waarna de agent zijn dienstpistool trok.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 5