mS „Zonder ingrijpen kunnen we straks geen les meer geven" Aantal vacatures bij arbeidsbureaus stijgt Politie moet beslissen over toelating vreemdelingen Drees en Beel hadden geen bezwaar tegen hoger pensioen NSB- weduwe Ook weduwe Mussert kreeg staatspensioen INENLAND Eeicbe Commit DINSDAG 18 NOVEMBER 1986 PAGINA 3 jerdaagse blijft ttstoelers weigeren [MEGEN De Koninklijke Nëder- ^jse Bond voor Lichamelijke Opvoe- 1g (KNBLO) blijft bij zijn weigering [rolstoelers te accepteren als deelne- aan de Nijmeegse Vierdaagse, het txP5611 'n een ro'stoe' zÜn sneller dan P jdelaars en leveren door het con- fe Bos»(e passeren gevaar op in de grote reactive van bijna 30.000 deelnemers. Dat Vierdaagse-marsleider T. van Don- ver del in een reactie op het verzoek van 3ng dern ^inks 'n Provinciale Staten van ,j lier land om volgend jaar een proef lèmen met deelname van rolstoelers. 'nJte %ens de fracties is een dergelijke if van groot belang voor de integra- an gehandicapten in de sport. - De .daagse wordt volgend jaar van 21 we erfen met 24 juli gehouden, et hanf te breC in hoi Staatssecretaris wil nieuw wiskundeprogramma ZOETERMEER Mede met het oog op de voorgenomen invoering van de basis vorming in het onderwijs wil staatssecre taris Ginjaar-Maas een nieuw wiskunde programma laten ontwikkelen voor leer lingen van twaalf tot zestien jaar. De hoogleraar wiskunde prof. dr. Van der Blij is verzocht onder zijn voorzitterschap een commissie te vormen die een werk plan moet opstellen. In augustus 1987 moet met het eigenlijk werk worden be gonnen. Voor het werkplan en inpassing in de verschillende soorten onderwijs is, zo deelt het ministerie van onderwijs mee, vijf jaar uitgetrokken. De commissie moet er onder meer op toe zien dat het programma ook meisjes voldoende kans op succes biedt. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het aantal va catures dat bij de Gewestelijk Arbeidsbureaus wordt gemeld stijgt. Werden er in 1983 nog 120.000 vacatures gemeld, vo rig jaar bedroeg dat aantal ruim 200.000. In 1985 werden 78.000 vacatures direct ver vuld. Dat blijkt uit schriftelij ke antwoorden van de be windslieden van Sociale Za ken en Werkgelegenheid op vragen van de Tweede Ka mer naar aanleiding van de begroting van het departe ment voor 1987. Ondanks de toename van het aantal ge melde vacatures blijkt dat de meeste werkgevers nog steeds weinig heil verwachten van het arbeidsbureau en derhal- ve via andere wegen naar personeel zoeken. In tachtig procent van de aangemelde vacatures hanteert de werk gever tegelijkertijd nog één of meerdere wervingskanalen. Om die reden bemiddelt het arbeidsbureau slechts in één op de drie gevallen met suc ces. De belangrijkste reden van werkgevers om vacatures niet te melden is dat men ontevre den is over de kandidaten die door het arbeidsbureau wor den gestuurd: ze voldoen niet aan de eisen of zijn niet gemo tiveerd genoeg voor de aange boden baan. De verschillende vormen van arbeidstijdverkorting hebben vorig jaar tot 67.000 extra ba nen geleid. Volgens minister De Koning zou zonder het ef fect van de arbeidstijdverkor ting de werkloosheid in 1985 niet zijn gedaald. De bewinds man verwacht dat in de jaren 1985 tot en met 1987 de werk gelegenheid met ongeveer 135.000 arbeidsjaren zal toene men. Als gevolg van meer deeltijdarbeid leidt dit tot een toename van het aantal wer kenden met 300.000 personen. Desondanks zullen specifieke maatregelen nodig zijn om de werkloosheid in 1990 terug te kunnen dringen tot 500.000. Over het door de werkgevers verguisde stringente ontsla grecht merkt De Koning op dat deze niet belemmerend werkt voor de flexibiliteit van de onderneming. Hij wijst erop dat binnen het huidige ontslagrecht diverse mogelijk heden zijn voor flexibiliteit binnen de ondernemingen, zoals de mogelijkheid om ar beidsovereenkomsten voor bepaalde tijd af te sluiten. Amsterdam en WVC tegen sluiting hasj-koffieshops AMSTERDAM Burgemeester Van Thijn van Amsterdam is niet van plan om de suggestie van minister Korthals Altes (Justitie) over te nemen om de honderden hasj-koffieshops te sluiten. Sluiting via het intrekken van vergunningen, zoals de minister deze week heeft voorgesteld, blijkt onzin. Van Thijn: „Er is helemaal geen vergunning nodig voor een koffies hop. Bovendien hebben we aan de be staande mankracht al niet voldoende om in onze stad het hard-drugsprobleem te kunnen bestrijden". De hasj-koffieshops (herkenbaar aan het beeldmerk van een hennepblad) vormen volgens Van Thijn geen werkelijk probleem. Ook het minis terie van WVC ziet geen aaleiding de hasj-shops aan te pakken. Waffe ;rkingj om ei PCO OVER ONVEILIG TECHNISCH ONDERWIJS: e redh 'corrigi tort vlLPHEN AAN DE RIJN ak zoifT „We zijn ons echt rot minstdeschrokken. We wisten >P betjat er wat aan de hand iel orwas, maar dat het zó erg it de tyu zijn, nee, dat hadden ïns tot/e niet verwacht. Er be tiet refaan ronduit levensge- >r degtaarlijke situaties op de echnische scholen". De eraren bij het technisch ieroepsonderwijs (lts en nts) waarschuwen nog Én keer: hun arbeidssi- üatie is uitermate slecht, loen v steuff*et 's meer dan tijd dat de ^„pj-beidsomstandigheden waar- rder de leerkrachten in het el tehnisch onderwijs werken g vanj-astisch worden aangepakt tie oph verbeterd", luidt de con- stratiJusie van de Protestant Ihristelijke Onderwijsvakor- misatie (PCO) in een rap- Drt dat vanmiddag aan de en gefweede Kamer is aangebo- ets is ;n- ugbet e"k Warris, voorzitter van jr e sectie technisch onderwijs op a(an pco en adjunct-direc- Ie cirfcur van de lts van de scho- ht jaafngemeenschap De Mondri- ?t daten in Leiden, kan de mis- risseleianc'en moeiteloos opnoemen, n Veenendaal staat bijvoor- seld een school waar ze las- fn op de houten vloer van (hoop ïn noodgebouw. Hier in Lei- jnstig en zÜn vluehtdeuren van de ro en '°kaa' verspert door kas- n in. Het is elders al voorgeko- _8U len dat een leerling vergifti- zich mgsverschijnselen opliep reide oordat de gevaarlijke stoffen recycl >et waren afgeschermd. Dat [fs da r tot nu toe zo we'n*6 onge- ikken zijn gebeurd is alleen )en laar te danken aan de in- raad inningen van de leraren", de pule uitkomst van de enquête ie de PCO onder zijn techni- :he leraren heeft uitgevoerd ft Warris geschokt. Hoe- 4 van de 1100 verzonden mulieren slechts 208 inge luid terug werden gestuurd, at hij ervan uit dat de ant- orden representatief zijn alle technische scholen Henk Warris: „Wij hebben hier een zaagmachine waarvan het zaagblad niet is beschermd, die gebruiken we niet meer omdat het te gevaarlijk is. Maar het heeft vijf jaar geduurd voor we hem van het ministerie mochten vervangen". in Nederland. „Ja, wij houden recht overeind dat de enquête representatief is. Stel dat er nog vijfhonderd scholen meer zouden zijn, dan staan echt niet opeens alle gevaarlijke stoffen op de goede plek". Warris wist dat niet alles koek en ei was, dat er onveili ge situaties bestonden in de scholen, maar hij- had niet verwacht dat dat op zo'n grote schaal zou voorkomen. „Toen we zagen dat de nood zo hoog was, hebben we besloten met deze gegevens de boer op te gaan, hoe hogerop hoe beter. Maar naar minister Deetman gaan we niet, dat heeft geen enkele zm. Die staat niet open voor overleg. Wij hopen dat de vaste kamercommissie voor onderwijs, aan wie we ons rapport hebben overhan digd, actie zal ondernemen, dat het parlement de minister zal wakkerschudden". Onderhoud gestraft Uit de enquête blijkt dat het overgrote deel (63 procent) van de leerkrachten in hun N VANDAAG C\ schoolgebouw gevaarlijke plaatsen en situaties aantreft. Zo is slechts in de helft van de gevallen is in de school een ontruimingsplan of instructie voor noodgevallen aanwezig. Bovendien wordt die ontrui ming vrijwel nooit geoefend. Ook meer alledaagse voor zorgsmaatregelen, zoals een doelmatige bergruimte voor gevaarlijke stoffen in het lo kaal, blijken vaker niet dan wél te zijn genomen. Daar naast is veel materiaal, waar onder gevaarlijke machines, verouderd en dus minder vei lig dan zou kunnen. „Goed onderhoud wordt door het ministerie gestraft, want dan mag je geen nieuw materiaal aanschaffen", zegt Warris. „Wij hebben hier een zaagma chine waarvan het zaagblad niet is beschermd, die gebrui ken we niet meer omdat het te gevaarlijk is. Maar het heeft vijf jaar geduurd voor we hem van het ministerie mochten vervangen". Leraren sleutelen volgens Warris maandenlang aan ma chines om ze draaiende te houden, metselen veilige ruimtes voor giftige stoffen en werken voortdurend onder hoogspanning. „Het gevaar van dit rapport is dat de mi nister zegt. „Jullie zorgen toch goed voor je spullen? Er is niets aan de hand". Maar zo ligt de zaak niet. Dat wij zo veel tijd moeten uittrekken om de veiligheid te garande ren gaat ten koste aan het on derwijs. Voor de minister is het een puur financiële kwes tie; hij let niet op de onder wijskundige kant van de zaak. In de begroting voor on derwijs, die volgende week door de Kamer wordt behan deld, is 300 miljoen gulden uitgetrokken voor vervanging van materiaal. Daarvan is 25 miljoen bestemd voor de mts en helemaal niets voor de lts. Dat spreekt toch voor zich?" Warris vindt niet dat het de taak van de PCO is aan te ge ven waar het benodigde geld voor veiliger onderwijs van daan moet komen, dat moet Deetman zelf maar doen. „Wij signaleren dat dit aangepakt moet worden, dat is onze ver antwoordelijkheid. Het is aan de minister in zijn begroting te zoeken naar de financiële middelen". Knokken De PCO vindt het niet meer dan logisch en rechtvaardig dat de ARBO-wet (de wet op de arbeidsomstandigheden), die veiligheid, gezondheid en welzijn in het bedrijfsleven moet garanderen, ook toege past wordt in het onderwijs. „Deze wet bepaalt concreet wat er wel en niet is toege staan in de bedrijven. Het is gewoon een eerlijke zaak dat ook in de scholen in te voe ren. Nog afgezien van zijn veiligheid, heeft de leerling er ook recht op te zien waar de bedrijven aan moeten vol doen", zegt Warris. Maar hij verwacht niet dat er op korte termijn veel zal veranderen. „Ik ben realist genoeg om te zeggen dat er niet meteen vol gend jaar een ton per school wordt uitgetrokken om ver ouderd materiaal te vervan gen. Maar met ons rapport zetten we wel een denkproces in werking, dat blijkt alleen al uit de vele reacties die we er op ontvangen. Als er niet wordt ingegrepen, lopen we binnenkort te pletter. Zonder maatregelen kunnen wij over vijf jaar geen les meer geven, dan zijn zoveel machines in compleet, onveilig en kapot dat we wel op kunnen hou den. De Tweede Kamer moet daarom nu knokken voor be tere arbeidsomstandigheden in het technisch onderwijs". STEVO AKKERMAN Staatssecretaris Korte-Van Hemel. KORTE-VAN HEMEL TROTSEERT KAMERMEERDERHEID DEN HAAG Staatsse cretaris Korte-Van Hemel van justitie blijft bij haar standpunt dat de politie moet beslissen of een vreemdeling in ons land kan worden toegelaten of niet. Dit ondanks een kamermeer derheid die vindt dat de toela ting een bestuurlijke kwestie is, die dus niet bij een uitvoe rend apparaat als de politie mag liggen. Op een ander punt kwam Korte-Van Hemel giste ren de Kamer wel tegemoet: een vreemdeling die zich bij voorbeeld bij de gemeente meldt voor een huis, zal zich niet hoeven te legitimeren voor het loket. Het is voldoen de als de ambtenaar contro leert of de buitenlander staat ingeschreven bij de burgerlij ke stand. Tijdens haar mondeling over leg met de Tweede-Kamer commissie voor justitie kreeg de staatssecretaris de nodige kritiek op haar notitie wijzi ging vreemdelingenwetgeving te horen. De Kamer had niet alleen liever een concreet wetsvoorstel gezien in plaats van de in haar ogen vage noti tie, maar was het op hoofd punten ook niet eens met het voorgestelde beleid. De meer derheid zag er een verslechte ring in van de rechtspositie van vreemdelingen in ons land. Met name de aanscher ping van de criteria waarop ie mand kan worden uitgezet viel slecht. Zo vindt de staats secretaris dat een vreemdeling die door eigen schuld binnen zeven jaar na toelating zijn werk kwijt raakt het land moet verlaten. Verlies van wo ning binnen twee jaar bete kent volgens de plannen ook uitzetting. Volgens Korte-Van Hemel gaat het echter om een ver sterking van de rechtspositie in die zin dat deze wordt vast gelegd in de wet. Momenteel is het zo dat het beleid op grond van circulaires wordt inge vuld. Deze kunnen makkelijk worden gewijzigd. De staatsse cretaris garandeerde de Ka mer dat vreemdelingen die al in ons land verkeren er zeker niet op achteruit zullen gaan. Voor hen komt een overgangs regeling. Woordvoerder Wiebenga van de VVD diende samen met het CDA een motie in waarin hij een veto uitsprak over het plan om het toelatingsbeleid bij de politie of de burgemees ter te leggen. De politie is er voor het toezicht op het ver blijf van eenmaal toegelaten vreemdelingen en voor de op sporing van illegaal in ons land aanwezige buitenlanders, zo vinden ZANDBANKEN VOOR SCHELDE-RIJNKANAAL BERGEN OP ZOOM De natuur blijft Rijkswaterstaat in de Schelde-Rijnverbinding na bij Tholen behoorlijk dwars zitten. Moest Rijkswaterstaat drie weken geleden hoeveel heden stortsteen aanbrengen omdat het snelstromende wa ter zand wegspoelde van de voet van de dijken, nu moet Rijkswaterstaat weer ingrijpen omdat de sterke stroom juist zandbanken opwerpt op plaat sen die gevaarlijk zijn voor de scheepvaart. Volgens een woordvoerder is het kanaal vooral in het noordelijke deel op sommige plaatsen sedert de afsluiting van de Oesterdam tot 2.5 meter minder diep ge worden. Tegen de aanzandin- gen baat volgens Rijkswater staat niets anders dan wegbag- geren. JtemJ (ADVERTENTIES) MSTEL VEEN Het ministe- van landbouw en visserij wil n huzaaraap, die ruim twee 3r geleden op Schiphol in be- ig werd genomen, alsnog te- iggeven aan de eigenaar, een in ■azilié wonende Griek. Stichting AAP (Apen, Adop- i en Protectie) in Amstelveen, Ruzie om aap waar de aap onderdak kreeg, is daar boos over. De Huzaaraap, een vrouwtje, werd in november 1984 in beslag genomen op grond van de Wet Uitheemse Diersoor ten. Dit tot woede van de eige naar, die sindsdien blijft probe ren het dier terug te krijgen. De stichting heeft de aap echter bij soortgenoten gevoegd en zegt haar uiteindelijk naar Afrika te willen brengen. AAP heeft Prins Bernhard schriftelijk om bemid deling gevraagd. DEN HAAG De lotge vallen van mr. Meinoud Marinus Rost van Tonnin gen die tot vandaag de dag de gemoederen bezig houden, trokken voor het eerst echt de aandacht in 1937. In dat jaar werd Rost van Tonningen sa men met nog drie NSB'ers in de Tweede Kamer ge kozen. Nadat in mei 1940 ons land was bezet door de Duitsers, werd het par lement op non-actief ge steld. Het Tweede-Kamerlid Rost van Tonningen kon daardoor verscheidene belangrijke „ne* venfuncties" gaan bekleden. Hij werd president van de Ne- derlandsche Bank, secretaris generaal van het Departement van Bijzondere Economische Zaken en waarnemend secre taris-generaal van het Depar tement van Financiën. In 1944 trad hij toe tot de Waffen-SS, nadat hij bij deze organisatie in Den Bosch een officiersop leiding had gevolgd. Op 14 maart 1945 werd Rost van Tonningen „Obersturmfüh- Dit heulen met de Duitsers alsmede het treden in vreem de krijgsdienst zou er volgens kenners zonder enige twijfel toe geleid hebben dat Rost van Tonningen na de oorlog de doodstraf had gekregen. Het kwam echter niet tot een be rechting. Op 6 juni 1945 pleeg de Rost van Tonningen in de Scheveningse strafgevangenis zelfmoord. Zijn weduwe, Florentine Sop hie Heubel, die geen lid ge weest zou zijn van de NSB, zat slechts enkele weken gevan gen. De procureur-generaal bij het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam stelde haar buiten vervolging. In 1947 informeer de mevrouw Rost van Tonnin gen bij Binnenlandse Zaken of zij recht had op pensioen voor zichzelf als weduwe van een kamerlid en voor haar drie kinderen. Wat er vervolgens gebeurde is onderzocht door een ambtelij ke werkgroep, die werd inge steld nadat begin dit jaar be richten waren verschenen over het staatspensioen van mevrouw Rost van Tonningen. „Uit aantekeningen en notities in het dossier blijkt dat men, zij het contre-coeur (met te genzin), tot de conclusie moest komen dat er geen beletselen voor toekenning van wedu- wenpensioen bestonden," al dus de werkgroep. Op 15 mei 1950 kreeg mevrouw Rost van Tonningen het pensioen dan ook, bij Koninklijk Besluit, na dat minister Teulings (Binnen landse Zaken) had laten weten geen behoefte te hebben aan een wetswijziging. Milde houding Kort na de oorlog stelden re- (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Ook de weduwe van ir. Anton Mussert, de op 6 mei 1946 gefusilleerde NSB-leider, heeft gedurende zeven jaren'een staatspensioen ontvangen. Dat blijkt het rapport van de ambtelijke werkgroep, die de zaak van de weduwe van Rost van Tonningen heeft onderzocht. Mussert werd in 1934 ontslagen als hoofdingenieur bij de Provincale Waterstaat Utrecht. Tot 1 februari 1945 ging hij echter door met het betalen van pensioenpremie. De Pensioenraad (voorloper ABP) weigerde de weduwe een pensioen uit te keren, maar de Centrale Raad van Beroep herzag die beslis sing. Mevrouw Mussert, die tevens een tante was van de NSB-leider, overleed in 1952. gering en parlement zich na melijk nogal mild op ten aan zien van „foute" kamerleden. Alleen de periode '41-'45 mocht niet meetellen voor hun pensioen. De jaren '37-'41 dienden daarentegen als een normaal vierjarig lidmaat schap te worden beschouwd. In 1953 werd er in het kabinet gediscussieerd over pensioen- verhoging voor weduwen van „in actieve dienst" (of kort daarna) overleden kamerle den. Volgens de ambtelijke werkgroep wist men toen dat mevrouw Rost van Tonningen daarvan zou profiteren. Minister Beel (Binnenlandse Zaken) was erop gewezen door zijn ambtenaren en hijzelf ver telde erover in de minister raad. Het kabinet maakte zich er echter niet druk om. „Ook voor de minister-president vormde dat niet het hoofdbe zwaar". aldus de werkgroep. Premier Drees vond het veel zorglijker dat een zeer ernstig ziek kamerlid, dat eigenlijk zijn zetel zou moeten opgeven, „hiertoe toch moeilijk zal kun nen besluiten". De betreffende wijziging van de pensioenwet voor kamerle den kwam in 1956 tot stand, waardoor het staatsinkomen van mevrouw Rost van Ton ningen aanzienlijk steeg. Anno 1986 blijkt zij ongeveer 375.000 gulden te hebben ontvangen uit de schatkist. Momenteel bedraagt haar staatspensioen ruim 25.000 gulden per jaar en daarin komt dus geen veran dering. RIK IN T HOUT Aids-fonds wil opereren a la Hartstichting DEN HAAG Een spe- ciaal Aids-Fonds wil geld bijeen brengen om de fi nanciële nood onder het toenemend aantal aidspa- tienten in Nederland te lenigen. Het fonds heeft van een speciale stichting 75.000 gulden gekregen om te starten. Met dat geld is nu een campagne gestart om het fonds on der de aandacht van het publiek te brengen. Het fonds wil voorzien in de gaten die de overheidsinstel lingen laten vallen en waar deze onvoldoende snel kunnen bijspringen. Behalve directe hulp aan patiënten wil het fonds aanvullend geld geven aan voorlichtingsprojecten en wetenschappelijk onderzoek. Donaties aan het fonds (op bankrekeningnummer 70.70.70.228 of postgiroreke ning 8957) kunnen algemeen of doelgericht worden gege ven. De raad van advies die het Aids Fonds gisteren in Den Haag presenteerde bestaat uit een aantal huisartsen en spe cialisten. VVD-senator en ex- minister Geertsema prees het Aids Fonds gisteren aan als een middel om de discrimina tie van homoseksuelen mo menteel de grootste groep aids-patiënten tegen te gaan. Volgens fondsvoorzitter dr. Van der Burg „borrelt de ge dachte op" te gaan opereren als andere fondsen op het ge bied van de gezohdheidszorg, zoals het Rheumafonds en de Hartstichting.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 3