KRAMT Moor^Renaidt^tojMnan werk van Action Directe Geen limiet RJlM Handhaving pensioen NSB-weduwe leidt tot felle reacties raks: compensatie lelkveehouders iet noodzakelijk Duikers zuigen gif van Rijnbodem 6omo/nt Dinsdag 18 november 1986 78e jaargang no. 23659 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uilgave Westerpers. behorende tol SijthoU Pers, Apothekeredijk 342312 DD Leiden. Postbus 112300 AA, tel. 071 -122244. Voor abonnementen: 071 -313677. Giro 103003. Bank: Amro-Bank N.VLeiden. Directeur hoofdredaceur IJ. Hallewas. Chef-redacteur Wim Buijteweg. Abonnementen (incl. 6% BTW) per maand f. 23.04 (aut. betaling), kwartaal 1.68.93, jaar f.262.35. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00-19.00 uur, zaterdag 14.00-15.00 uur tel. 071-122248. Advertenties: (excl. 6% BTW) L 0.63 per mm. kleintjes 1.0.44 per mm. Losse nummers L 1.10. HET WEER Eerst perioden met regen, 's Middags van het westen uit opklaringen. Minimumtempe ratuur ongeveer 7 graden, middagtemperatuur omstreeks 10 graden. Zuidwestelijke wind. hard en aan de zee stormachtig of storm. Zon op: 18.06; onder: 16.43. Scheveningen hoog water: 4.33 en 16.42; laag water: 0.08 en 12.34 uur. A.S. DONDERDAG VERSCHIJNT DE )erenveen voor jaar cel in jjl De rechterhand van de Suri- legerleider Desi Bouterse, kapitein Boerenveen, is gisteren door een ink in Miami veroordeeld tot twaalf 1 wegens plannen om via Suriname naar de VS te smokkelen. Zijn me- •dachten Sylvion Heymans en Ricardo is kregen acht en één jaar cel. De i waren in september door een jury j bevonden aan het organiseren van fcomplot om Suriname als doorvoerha- gebruiken voor cocaïnesmokkel naar i. Boerenveen, die in hoger beroep gaat, [erder verklaard de steun te hebben van jogste regeringsniveaus in Paramaribo. Jna 7: Fransen maken eind aan be- fttingen in Albina. Van de lange „Prior" snijdt men veel lange frites- staafjes «onder enig kantverlies van betekenis. Bij de ronde knol lukt dit veel minder. „Prior" sterke concurrent voor bintje 'ULRUM Het bintje is een kwaliteitsaardappel die door zijn lange gave knolvorm bij uitstek geschikt is voor patat frites. Het bintje heeft echter een concurrent van formaat gekregen in de(zelfde) vorm van de Prior. Dit zogenaamde „vroege bintje" kan liefst acht weken eerder worden geoogst dan het bintje, dus reeds vanaf eind juni. De Prior, ontwik keld op het Mansholts Verede- lingsbedrijf te Ulrum (Gronin gen), is bovendien onvatbaar voor onder meer aardappel- moeheid. EG heeft nog steeds geen IMF-kandidaat (Van onze correspondent Aad Jongbloed BRUSSEL De kans dat minister van fi nanciën Ruding de nieuwe algemeen direc teur van het IMF (Internationale Monetaire Fonds) wordt is gisteren niet gestegen. Tij dens een bijeenkomst van ministers van fi nanciën in Brussel bleek dat ook de Britten een kandidaat achter de hand hebben, Jere my Morse, voorzitter van de Raad van Be stuur van de verzekeringsmaatschappij Lloyds. Ruding was afwezig, hij verbleef in India. De mogelijkheid dat de EG nog met één kandidaat komt lijkt langzamerhand ver keken, omdat naast Ruding en Morse ook de Franse president van de Centrale Bank, Mi chel Camdessus, in de race blijft. Ruding lijkt in de EG evenveel steun te hebben als Cam dessus. Telefoniste in Peking wandelend telefoonboek PEKING Een Chinese telefoniste van 26 jaar heeft 15.000 telefoon nummers uit haar hoofd geleerd. Gou Yanling gaf onlangs een de monstratie van haar kunnen, toen ze op verzoek foutloos nummers van abonnees in Peking, Shanghai. Harbin en andere steden opsomde. Het Chinese ministerie van Posterij en en Telefonie heeft op al zjjn tele fonistes een beroep gedaan Gou Yanlings „voorbeeld van opperste dienstverlening aan het publiek" te volgen. Gou vertelde dat zij nu aan stuurt op een geheugen van 18.000 telefoonnummers Onderwaterhotel in VS geopend MIAMI Voor de kust van Florida is op negen meter diepte Amerika's eerste onder waterhotel in gebruik genomen. Het hotel heeft overigens plaats voor maar zes gasten, die de kunst van het duiken moeten beheer sen. Ter beschikking staan twee kamers van drie meter lang en 2.40 meter breed met bad en een ruimte voor uiteenlopende bezighe den, zoals eten. televisiekijken en luisteren naar muziek. Het eten wordt door de gasten gekozen, in een koelkast bewaard en verhit in een magnetron. De kosten zijn 300 dollar per persoon per nacht. Vanuit het uit staal en kunststof gebouwde hotel van 135 ton kunnen tochtjes naar het vissenrijk worden ondernomen. Het nieuwe hotel is genoemd naar Jules Verne en het al voor enige maanden volgeboekt. FRANSE POLITIE OVER AANSLAG BESSE: :elfs laten jrk sc !e sle et du strijd en en de BI Hong pur (Van onze correspondent Bob van Huet)^ PARIJS De Parijse po litie vermoedt dat Geor ges, Besse, de president-di recteur van de automo bielgigant Renault, is doodgeschoten door een moordcommando van de extreem-linkse terreur groep Action Directe. Bes- se, 58 jaar en vader van vijf kinderen, werd gister avond vanuit een rijdende auto „geëxecuteerd" op de stoep voor zijn woning aan de Boulevard Edgar Qui- net in het Parijse Mont- parnasse. Getuigen zagen daarna een man en een vrouw wegvluchten; van hen ontbreekt tot nu toe elk spoor. Dat het met de Duitse Rote Armee Fraktion verbonden Action Directe achter deze moord zou zitten leidt de Pa rijse politie af van de wijze waarop Besse werd doodge schoten. Die was vrijwel iden tiek aan de manier waarop ge neraal Audran, twee jaar gele den werd vermoord, en de mislukte aanslag op Guy Bra- na, de vice-voorzitter van de Franse werkgeversbond in april van dit jaar. Beide aan slagen werden opgeëist door Action Directe. Mogelijk is de moord op Geor ges Besse een „waarschuwing" van Action Directe aan het adres van de Franse autoritei ten. Over twee weken begint in Parijs namelijk het proces tegen Regis Schleicher, „de derde man" van Action Direc te. De oprichters van deze ter reurgroep, Jean-Marc Rouillan en Nathalie Ménigon werden in 1981 vrijgelaten na een am nestiemaatregel van de nieuwe president Francois Mitterrand. Ze zijn nu de meest gezochte misdadigers van Frankrijk. Naar verluidt zou het tweetal zich in Nederland of België schuilhouden. Pagina 7: Laffe aanslag schokt Fransen Franse politiemannen bedekken het lijk van Georges Besse, de Renault-topman die gis teravond voor zijn woning in Parijs werd doodgeschoten. Beperking eenmalige uitkeringen DEN HAAG Volgend jaar zullen alleen uitke ringsgerechtigden met kinderen die al langer dan één jaar een uitkering ontvangen een beroep kunnen doen op de een malige uitkering. De reden die staatssecretaris De Graaf van sociale zaken hiervoor opgeeft, is dat de koopkrachtstijging volgend jaar voor deze categorie 1.7 procent zal bedragen, waar door de groep echte minima die een beroep moet doen op de eenmalige uitkering klei ner wordt. Desondanks zul len volgend jaar zo'n 142.000 gezinnen voor de eenmalige uitkering in aanmerking ko men. Maar als de kosten van uitvoering te hoog zullen zijn, zal worden overwogen de uitkering niet te geven, zo schrijft De Graaf. JIVELBESLUIT IN APRIL DejjlJSSEL Vrijwel alle mi- de t\fre van landbouw in de EG het er over eens dat er ste- ïet mes moet worden gezet e Europese zuivelproduk- k De broodnodige beslissin- _e hierover zullen echter pas heren den genomen in april, dse toneer dezelfde ministers de tie. T bouwprijzen voor het ko en oi Jaar vaststellen. Die n pachting sprak de Neder- fke minister van landbouw, rit Braks, gisteren uit bij begin van wat hij noemde belangrijkste landbou- ad voor de discussie over erde prijzenpakket", ruch ministers praten in Brussel d om o-Av 5 tgew :hts het de voorstellen van Euro- landbouwcommissaris ns Andriessen om het Eu- ese zuivel- en rundvleesbe- grondig te wijzigen. In Ie sectoren wordt de Gë- divtnscbap geplaagd door een rme overschotproduktie. Ierland stelt zich vrijwel oorwaardelijk achter de ]e J rstellen van Andriessen. De grote vraag is of de melk veehouders moeten worden gecompenseerd voor het ver lies van hun produktiemoge- lijkheden en zo ja in welke mate. Wat Nederland betreft sprak Braks zijn twijfel uit over de noodzaak van inko menscompensatie. „Volgens objectieve gegevens zijn de kosten met vier tot zeven pro cent gedaald. Als de prijzen gelijk blijven heb je al vol doende compensatie". De werkgelegenheid in de Ne derlandse zuivelindustrie zal tot 1988 met 1350 arbeidsplaat sen dalen in vergelijking met 1984. In de melkveehouderij sector is de werkgelegenheid tussen 1970 en 1984 teruggelo pen van ongeveer 140.000 naar 90.000 arbeidsplaatsen, terwijl de melkproduktie in de zelfde periode verdubbelde tot ruim 12 miljard kilogram. In die vijftien jaar daalde het aantal arbeidsplaatsen in de industrie van 25.000 naar ongeveer 20.000. (ADVERTENTIE) AUTOVERHUUR F.PRAMGE&S tertiuur van luxe auto'a en per- sonenbusjes vanaf 30.- p.dag. HOOFDSTRAAT 104 - LEIDERDORP TH. 071-894040 Jethouders laardingen rste appen op iAARDINGEN De vier ithouders van Vlaardingen, en PvdA'ers, hebben gister- 'nd in een vergadering van raadsfractie aangekondigd lectief op te stappen. Het dat een meederheid van raad vrijdag tegen de be ting voor volgend jaar imde is daarvoor de reden, werd gezegd. De PvdA mde sedert de verkiezin- dit voorjaar een minder- fscollege. met 11 van de 35 ls in de raad. De PvdA- ictie vindt dat het nu aan A en VVD is, om een op- sing voor de impasse te vin- Onderzoek naar Haagse gynaecoloog DEN HAAG Een commissie gaat onderzoeken op welke wijze de omstreden 54-jarige vrouwenarts van het zieken huis Leyenburg in Den Haag heeft gefunctioneerd als speci alist en als plaatsvervangend chef van de afdeling gynaeco logie. De specialist was in maart be trokken bij de dood van een 26 weken oude foetus. Enige maanden later kwam aan het licht dat hij patiënten met zijn eigen sperma kunstmatig zou hebben geïnsemineerd. De arts werd door het college van B en W tot drie maal toe buiten dienst gesteld in verband met deze kwestie. De ambtenaren stelde de gemeente elke keer in het ongelijk. In het belang van het ziekenhuis werd afge sproken dat de vrouwenarts zich voorlopig niet bezighoudt met de patiëntenzorg. De on derzoekscommissie bestaat uit dr. H. Franssen, prof. dr. A. Drogendijk, de heer F. Roe- broek en mr. H. van Winger- de. Het is niet bekend hoe lang het onderzoek gaat duren. Een duiker haalt een blikje met giftig slib uit de Rijn naar boven. BAZEL/MUNCHEN Zwitserse schoonmaak ploegen zijn gisteren be gonnen de vergiftigde ri vierbedding van de Rijn schoon te maken. Het gif is afkomstig van de chemische fabriek Sandoz na bij Bazel, waar op 1 november een brand uitbrak. Tegelijk met het bluswater stroomde toen zo'n dertig ton aan giftige chemicaliën het Rijnwater in. Volgens Zwitserse milieu-ex perts heeft zich meer dan drie honderd kilo aan chemicaliën, meest insecticiden, in de bed ding in de buurt van Sandoz vastgezet. Vandaag hebben duikers opnieuw geprobeerd de giftige modder op te zuigen, die vervolgens in treinwagons terug naar het terrein van Sandoz wordt vervoerd. Het werk zal zeker twee weken duren. Minister Ed Nijpels van mi lieuzaken en zijn Westduitse ambtgenoot Walter Wallmann hebben gisteren tijdens een be spreking in Bonn vastgesteld dat de Europese veiligheids maatregelen ten aanzien van mogelijke ongelukken in che mische bedrijven aanzienlijk verbeterd moeten worden. Zij zullen hiertoe beiden voorstel len doen tijdens de op 24 no vember in Brussel te houden vergadering van de ministers van milieuzaken van de EG- landen. Debuut Ria Valk in „Zeg 's AAA" DEN HAAG De zangeres Ria Valk gaat haar acteer-de- buut maken in de populaire VAR A-televisieserie „Zeg 's AAA". Ria krijgt de rol van Annie Kalkman; het zusje van Mien Dobbelsteen. Volgens Alexander Pola, de schrijver van „Zes 's AAA", gaat Ria in de serie een nogal truttige vrouw spelen met een man dachte momenten modern i (ADVERTENTIE) De Wondere Wereld van Chriet Titulaer Groot Doe-Het-Zelfcentrum Kreatieve vrijetijdsbesteding (Rail) Hobby- en Modelbouw Zelfmaakmode (shows) etc. Publiekswedstrijd 'Creatiek! Alles over tuinieren en woningverbetering iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiimmiiimm Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, za terdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. Illllüvlllllllllllllllllllllllllllllltllllllllllltllllll (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De grote fracties in de Tweede Ka mer zijn vandaag bijeen gekomen om een stand punt te bepalen over het kabinetsbesluit niets te veranderen in de bestaan de pensioenregeling voor mevrouw Rost van Ton ningen, de weduwe van het voormalig NSB-ka- merlid. Vorige week lekte uit dat een kamermeerderheid het rege ringsstandpunt deelde, maar de fracties zullen ongetwijfeld de felle reacties vanuit krin gen van het voormalig verzet en de oorlogsslachtoffers mee laten wegen in hun oordeel. De kamercommissie van bin nenlandse zaken neemt van daag bovendien een beslissing over een hoorzitting, die vrij dag al zou kunnen plaats vin den. J. Teengs Gerritsen, voorzitter van het Centraal Orgaan Voormalig Verzet en Slachtof fers (COVVS) zei in een reac tie het kabinetsbesluit 'onbe grijpelijk' te vinden. „Dit komt hard aan. Natuurlijk kan deze zaak in onze democratie wèl worden gecorrigeerd". Het motief van het kabinet dat een wettelijke maatregel en be roepsmogelijkheden voor de weduwe daarna lange tijd het openhalen van wonden zou den veroorzaken wees Teengs Gerritsen van de hand. „Die wonden zijn er toch al. Dat zo iets lang zou gaan duren geeft niet". Volgens minister Van Dijk van binnenlandse zaken zal de weduwe van de NSB'er, die haar (neo)nazistische opvattin gen niet onder stoelen of ban ken steekt, haar staatspensioen behouden. Ook het tot nu toe weinig bekende feit dat haar man in augustus 1944 zijn Ne derlanderschap verloor, door toe te treden tot de Waffen-SS, is voor het huidige kabinet geen reden in te grijpen. „Noch Rost van Tonningen zelf noch zijn weduwe behoef de Nederlander te zijn (en te blijven) om aanspraak te kun nen maken op pensioen", al dus de bewindsman. Minister Van Dijk stelt in zijn brief aan de Kamer dat in de jarep vijftig anders tegen dit soort zaken werd aangekeken. Zijn voorgangers, die het pen sioen hebben toegekend en eenmaal aanzienlijk verhoogd (in 1956), blijken zich van de problematiek bewust te zijn geweest, „maar zagen daarin geen aanleiding anders te be slissen". Het kabinet is zich er volgens Van Dijk terdege van bewust dat het instandhouden van het pensioen van de weduwe met name bij verzetsdeelnemers en oorlogsslachtoffers hard zal aankomen. Maar wèl ingrijpen zou in strijd zijn met de rechts zekerheid en door de betrok kene aangevochten kunnen worden bij nationale en inter nationale rechters. Alles over wegende stelt hij namens he kabinet aan het parlemen voor het dossier-Rost van Ton ningen te sluiten. Het staat nu al vast dat de Eer ste en de Tweede Kamer daar mee zullen instemmen. Pag. 3; Drees en Beel hadden geen bezwaar tegen hoger pensioen van NSB-weduwe Minister Braks van Landbouw heeft het maar moeilijk. Aan de ene kant de melkveehouders, die koste wat het kost minder melk op de markt moe ten brengen. Aan de andere kant de zeevisserij, die ook al beperkingen is opgelegd en waar men daar ook grote moeite mee heeft. De vissers zullen een eventuele veilplicht massaal ontduiken, zo dreigen ze nu weer. Nee, wat dat betreft heeft de Leidse Courant het veel gemakkelijker. Er is geen limiet gesteld aan het aantal abonnees, dat wij hier dage lijks proberen te „vangen". En het Itoooiste is, dat ze zich zelfs vrijwillig laten verschalken, zoals nu met hét invullen van onderstaande bon weer het geval is. De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Voorletters: Adres: Postcode/plaats: Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel opsturen naar de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 1