edrijven gaan voorschot >p energienota betalen Fraaie reiswekker STAD OMGEVING ALLER LEI(DS) Doorgeven Minder consumptiebonnen voor gasten van gemeente DINSDAG 18 NOVEMBER 1986 PAGINA 13 jnd in platenzaak Kopermolen SN In een platenzaak in winkelcentrum de Kopermo de Merenwijk is vanmorgen vroeg omstreeks half zeven uitgebroken. Volgens de politie is de brand aangestoken, ermoeden bestaat dat inbrekers „uit nijd en teleurstelling" ind hebben gesticht. |ril werden uit de winkel compact discs met een waarde 16.000 gulden gestolen en in de nacht van donderdag op ig namen onbekenden compact discs ter waarde van 12.000 •n mee. De eigenaar van de platenzaak had nu om diefstal brkomen de compact discs mee naar huis genomen, maar lezen had hij in zijn winkel laten staan. Waarschijnlijk wil- pbrekers vannacht weer hun slag slaan. De brand werd ikt door een schoonmaker. de brand ontstond volgens de politie een „enorme rook- in en aan het winkelcentrum". De grote etalageruit van enzaak is gebarsten en de inventaris liep grote schade op, ten trokken namelijk krom door de hitte. De technische he stelt vandaag een onderzoek in naar de precieze oor- an de brand. Jongen gewond LEIDEN Een 8- jarig jongetje uit Leiden is gistermid dag met een hoofd wond overgebracht naar het AZL, na dat hij was aangere den op de Boshui- zerkade. De jongen liep omstreeks kwart voor vier plotseling de weg op. Een 26-jarige automobilist uit Leiden remde krachtig, maar kon een aanrijding niet voorkomen. Paulusgroep al 25 jaar Sinterklaas LEIDEN De Paulusgroep Leiden (zeeverkenners en wa- tergidsen) stuurt al 25 jaar Sin ten en Pieten op pad. De Sin terklazen (ouders en kennissen van de leden) en hun Pieten (de leden van de groep) be zochten en bezoeken scholen, sportclubs, personeelsvereni gingen en gezinnen. De Pau lusgroep heeft dan wel 25 jaar ervaring, het blijft een inge wikkelde zaak om ervoor te zorgen dat er op de juiste tijd en op de juiste plaats één Sin terklaas en enkele Pieten ko men. De groep maakt hiervoor gebruik van een computer. Mogelijk onderzoek naar discriminatie horeca LEIDEN De gemeente Leiden overweegt een onderzoek naar discriminatie van gehandicapten door de horeca in Leiden. Dat zegt een woordvoerder van de gemeente naar aanleiding van een brief, die het college van B en W heeft geschreven aan het restaurant Oudt Leyden aan de Steenstraat. Het college wil op heldering over berichten dat geestelijk gehandicapten niet wel kom zouden zijn in dit etablissement. Het college wil van het restaurant weten, of die berichten waar zijn. De brief is geschre ven naar aanleiding van opmerkingen in de gemeenteraad over het restaurant. „We -weten niet of discriminatie van geestelijk gehandicapten vaker gebeurt. Als het college wat voelt voor een onderzoek, kunnen wij dat zeker uitvoeren, misschien in samen werking met het anti-discriminatie-meldpunt", aldus de woord voerder. Hij merkt op dat „de gemeente met de wet in de hand weinig tegen deze vorm van discriminatie kan doen". „Hoog stens kan de gemeente besluiten zelf geen gebruik meer te ma ken van zo'n restaurant", aldus de woordvoerder. Geen verzekering LEIDEN De Leidse politie heeft vannacht rond midder nacht in het Morskwartier 6 auto's aangetroffen die niet waren verzekerd. De politie controleerde in totaal 42 voer tuigen. In de loop van deze week houdt de politie een gro te verkeersactie op diverse plaatsen in de stad. Er wordt gecontroleerd of de auto is verzekerd en eventueel ge keurd en de technische staat van het voertuig wordt beke ken. Tevens worden de papie ren van de bestuurders gecon troleerd. Een dergelijke ver keerscontrole wordt volgens een politiewoordvoerder deze winter herhaald. Dagkapel Hartebrug zondag overgedragen LEIDEN De dagkapel van de Harte- brugkerk wordt komende zondag door de jubileumcommissie overgedragen aan het kerkbestuur. Dat gebeurt tijdens een Plech tige Eucharistieviering om 10.45 uur, waar bij pater B.J.M. Demmers celebrant is. De dagkapel is het geschenk van de parochie bij de viering van het 150-jarig bestaan van de kerk. De dagkapel zorgt ervoor, dat de kerk ook overdag geopend kan zijn en een rustpunt kan betekenen voor de vele men sen die in de drukke Haarlemmerstraat winkelen. Tijdens de Eucharistieviering wordt een koker ingemetseld waarop de namen vermeld staan van alle „kopers" van gedeelten van de kapel. Op deze plaats zal later een gedenkplaat worden beves tigd, waarop vermeld staat dat deze pas over 150 jaar geopend mag worden. EBR WIJST PROTEST TIENTALLEN TUINDERS AF EIDEN Het Energie- drijf Rijnland (EBR) het betalingssys- em voor bedrijven met Igang van 1988 veran- jeren. Grootverbruikers even dan geen bank- urantie meer te hebben, moeten maande- een voorschot op energienota gaan ietalen. De Algemeen Sad van het EBR ging istermiddag akkoord bet een voorstel van jeze strekking van het Sollege van Beheer, on- janks de protesten van veel tuinders. Enkele tientallen van hen pros testeerden gisteren in het gebouw van het EBR te gen de wijziging van de betalingsregëling. Het EBR is het systeem van bankgaranties en waarborg sommen gaan hanteren, toen er in de tuinderswereld en bij andere grootverbruikers de nodige faillissementen wa ren. Het EBR schoot er door die bedrijfssluitingen nogal wat geld bij in, omdat achter stallige rekeningen niet meer werden betaald. Nieuwe be drijven moesten daarom een bedrag achter de hand heb- Geringere daling elektriciteitsprijs LEIDEN De elektriciteitsprijs voor Leiden en om streken wordt volgend jaar iets minder verlaagd dan aanvankelijk werd verwacht. Oorzaak daarvan is de stijging van de landelijke produktiekosten van elek triciteit De elektriciteitsprijs per kWh zou verlaagd worden van ongeveer 19 cent naar 15,5 cent Die verlaging was mogelijk door de sterke daling van de brandstofprij zen. Bovenop die verlaging bestond dan nog een kor ting, die het EBR op de tarieven wilde toepassen om op die manier de winsten van het bedrijf aan de consu ment ten goede te laten komen. Die kortingsregeling werd ook dit jaar toegepast en bedroeg toen een cent per kWh. Voor volgend jaar was een korting voorge- steld van 0,7 cent per kWh. Het EBR kreeg deze week J echter een brief van de landelijke vereniging van elek triciteitsbedrijven, waarin werd gemeld dat de produk- Htiekosten fors waren gestegen. Dat hield dan vooral w verband met de voorgenomen investeringen om de •énergieproduktie in de toekomst te waarborgen. Die brief was reden voor voor het College van Beheer om %de voorgenomen incidentele korting voor 1987 te schrappen om zo deze extra kosten op te vangen. Voor het gas blijft de korting, die het EBR geeft op de lan delijk bepaalde prijs, net als vorig jaar gehandhaafd op 0,8 cent per kubieke meter. ben, dat voldoende was om rekeningen van drie maan den te kunnen betalen. Als het bedrijf ten onder ging, kon het EBR dat bedrag in elk geval incasseren. Volgens het Energiebedrijf waren er echter veel begin nende ondernemers, die een dergelijke bankgarantie of waarborgsom als een handi cap zagen. Het geld dat daar voor vast stond, konden ze niet meer gebruiken voor bij voorbeeld investeringen. Ook vond het EBR het niet billijk, dat de nieuwe bedrijven wel een zekerheidsstelling moes ten hebben en bedrijven, die in de oude regeling vielen niet. Daarom deed het Colle ge van Beheer de Algemene Raad het voorstel om met zo genaamde voorschotnota's te gaan werken. Verbruikers moeten halverwege de maand een voorschot voor die maand betalen. De rege ling zal voor iedere grootver bruiker gelden. Dat was echter tegen het zere been van veel tuinders, met name van hen die geen waarborgsom hoeven te beta len. Gistermiddag waren er enkele tientallen van hen dan ook naar het EBR-ge- bouw aan de Langegracht in Leiden getrokken om tegen het voorstel te protesteren. Zij vinden het onbillijk dat ze vooruit moeten gaan betalen voor hun energie. „Waarom moet het EBR een aanvaring krijgen met een sector die goed tot zeer goed aan zijn verplichtingen vol doet zo verwoordde P. Verhoef (lid van de Algeme ne Raad) de bezwaren van de tuinders. Hij vond dat het College onvoldoende hard kon maken dat het EBR veel schade leed door het niet na komen van verplichtingen. Hij diende dan ook een motie in om de verandering in het betalingssysteem voorlopig uit te stellen. Het EBR zou moeten wachten op de uit komsten van het zogenaamde Rijswijkse Overleg. In dat overlegorgaan, waar een aan tal energiebedrijven uit de Haagse regio in zitten, buigt men zich momenteel over de firoblematiek rond de beta- ing door grootverbruikers. R. van Lint, lid van het Col lege van Beheer, vond dat echter niet nodig, omdat hij daaruit geen nieuwe ge zichtspunten verwachtte. Hij vond het systeem van voor schotnota's redelijk, omdat bedrijven ruim de tijd heb ben om het voorschot te vol doen en zodoende eigenlijk toch achteraf betalen. Boven dien krijgen ze een kleine rentevergoeding als ze voor uit betalen. Hij schatte de schade voor het EBR door het niet betalen van rekenin gen door bedrijven op twee De motie van Verhoef haalde het uiteindelijk niet door de tegenstemmen van de Leidse vertegenwoordigers in de Al gemene Raad en die uit de randgemeenten. „Controleurs altijd naar legitimatie vragen" LEIDEN „Mensen moeten bij twijfel altijd vragen naar een legitimatie als er iemand van het EBR voor de deur staat De komst van meteropnemers wordt bo vendien altijd van te voren aangekondigd door middel van publicaties in kranten. Mensen kunnen dus weten wanneer er iemand langs kan komen. Bij controleurs kunnen we dat natuurlijk niet doen, omdat hun bezoek juist onaangekondigd moet zijn". Dat antwoordde R. van Lint van het College van Be heer van het Energiebedrijf Rijnland gisteravond op vragen van M. van der Klugt De CDA-fractie in de Leidse gemeenteraad, waar Van der Klugt deel vanuit maakt, heeft vorige week een motie aangekondigd, waarin de gemeente Leiden gevraagd zal worden hard op te treden tegen zogenaamde nep-controleurs. Met name bejaarden zijn de laatste tijd veelvuldig het slachtoffer van oplichters die zich bijvoorbeeld als controleur of meteropnemer van het EBR voordoen en eenmaal binnen hun slag slaan. Van der Klugt wilde weten wat het EBR daartegen kon en wilde doen. Vol gens Van Lint hebben EBR-medewerkers altijd een le gitimatie bij zich. Als mensen die niet kunnen laten zien, is het redelijk als ze geweigerd worden, aldus Van Lint. Het CDA stelde vorige week voor dat het EBR bezoeken aan huis van te voren zou aankondigen, maar daar bleek het College van Beheer gisteravond niets in te zien. Er zijn dit jaar al zo'n 2600 fiet sen gestolen in Leiden. Een van die gestolen stalen rossen behoorde toe aan burgemees ter C. Goekoop. Na een „hard- stikke gezellige", Roze Kater talkshow van de Leidse Werk groep Homoseksualiteit op zondagmiddag 12 oktober ont dekte de sportieve burgerva der dat zijn fiets was verdwe nen. Nu wil het geval dat Lei den Weer Gezellig-raadslid Bernard Stöxen (tweede van links) die zondagmiddag ook gast was bij de Roze Kater. Hij kwam op het idee de onfor tuinlijke en zwaar getroffen Goekoop een nieuwe fiets te schenken. ,,Maar Goekoop is goed verze kerd en krijgt al een nieuwe fiets. Trouwens, hij had hem sowieso niet mogen aanpak ken, want hij verdient meer dan wij allemaal bij elkaar", zei Stöxen gistermorgen op het politiebureau, waar de over handiging plaatshad. Want de racefiets wérd overhandigd, maar Goekoop gaf hem, nadat de commissaris van de politie H. Mostert hem had gepro beerd te leren hoe hij een fiets op slot moet zetten, aan voor zitter M. van Diemen van de gehandicaptensportvereniging De Sleutels. De fiets staat nu in de etalage van een rijwielhan del aan de Turfmarkt en de hoogste bieder mag hem mee nemen. Lezing De heer Floyd Mc. Clung, di recteur van Youth with a Mission in Amsterdam, houdt morgenavond in het Hoog landse Huys, op de hoek Hooglandse Kerkgracht en Moriaansteeg, een lezing over: Het vaderhart van God. De lezing is georganiseerd door de Leidse studentenver eniging E.L.S. Aanvang 20.00 uur. Alliance Francaise De Alliance Francaise pre senteert morgen een toneela vond in de aula van de Loui se de Coligny Scholenge meenschap aan de Kager- straat, aanvang acht uur. Er worden drie gemakkelijk te begrijpen toneelstukjes opge voerd door de Franse ama- teurgroep Le Gest. Kaarten zijn aan de zaal verkrijgbaar voor tien gulden. Studenten en leden van de Alliance hebben korting. Dialezing De bouw van de eerste me trolijn van de Rotterdamse Electrische Tram (RET) is woensdagavond 19 november het onderwerp van een diale zing, die wordt gehouden door de afdeling Rijnland van de Nederlandse Vereni ging van Belangstellenden in het Spoor- en Tramwegwe zen. De lezing heeft plaats in het NZH-ontspanningslokaal aan de Rijnsburgerweg 1 in Leiden en begint om acht uur. De entree bedraagt 2 gulden 50. Bethlehemskerk De Amerikaanse evangelist Glenn Foster spreekt woens dag 19 november om 20.00 uur in het Evangeliecentrum de Bethlehemskerk van de Stichting Johan Maasbach Wereldzending. Vrijdag is er om 20.00 uur een .jeugdral- ly" in de kerk aan de Lam mermarkt. Spreker is Edgar Holder en er treden enkele gospelgroepen op, Zaterdag 22 november wordt een kin derfestival gehouden, aan vang 14.00. Lokhorstkerk De heer J.G. Fijnvandraat uit Leeuwarden spreekt vrij dag 21 november over Gods activisten. De lezing begint om 20.00 uur in de Lokhorst- kerk aan de Pieterskerk- straat 1. Voor meer informa tie: E.B. de Jong, tel. 071- 175383. eidse karaf op veiling Sotheby ze kostbare gegraveerde karaf, in 1676 vervaardigd door Willi- IJacobsz van Heemskerk in Leiden, wordt geveild bij Sotheby Londen op 24 november. Het voorwerp zal vermoedelijk van hand gaan voor een bedrag tussen de 65.000 en 115.000 gul- li. De groene fles is met een diamant gegraveerd. In fraaie let- s is de buik beschreven met de tekst: „Bewaar uw tonge voor I looft". In de bodem is geschreven: „Wiens Mond en Hert Dr't quaed zich goed. GOD voed zijn Liéhaem en Gemoed, Met ervloed van alle goed". Een soortgelijke karaf van Heemskerk" ird als onderdeel van de Biemann Collection geveild in Londen 16 juni. Ook toen werd ongeveer een ton voor het voorwerp taald. Door het stedelijk museum De Lakenhal zal niemand ar de Engelse hoofdstad worden gestuurd om mee te bieden, it heeft niets te maken met desinteresse. Ingrid Moerman, con- h/atrice: „We hebben al wat voorwerpen van Heemskerk en bben simpelweg het geld niet om mee te bieden. Als we dat id wel zouden hebben, dan koch'en we toch liever iets van ie- Ind van wie we nog niets in huis nebben". Leiden: afhandeling winkeldiefstallen vergemakkelijken LEIDEN De gemeente Leiden heeft zich kandidaat gesteld voor een proef om de afhandeling van winkeldief stallen te versoepelen. De be doeling is om winkeldiefstal len voortaan via een direct te innen boete af te handelen. Momenteel kunnen winkel diefstallen pas worden be straft na een vonnis van de rechter. Met een voorstel om in Leiden een proef te hou den, wordt ingespeeld op uit latingen van minister F. Korthals Altes om vervolging van winkeldieven te vereen voudigen. Enige jaren gele den werd het de politie al ge makkelijker gemaakt om winkeldiefstallen af te han delen toen het mogelijk werd proces verbaal in de betref fende winkel op te stellen. LEIDEN Gasten op gemeentelijke recepties zullen voortaan een deel van hun consumpties zelf moeten betalen. De gemeente is van plan voortaan minder consumptiebonnen uit te delen om zo de re presentatiekosten terug te dringen. De recepties zullen waar moge lijk voortaan overdag in plaats van 's avonds gehouden worden om op de kosten van verlichting en verwarming te besparen. Dit zei burgemeester C. Goekoop gisteravond in de commissie be stuurlijke aangelegenheden. Door de commissie waren vragen ge steld over de forse overschrijding van het budget voor representa tiekosten. Volgens Goekoop gaat het bij deze uitgaven vooral om ontvangsten en de kosten van jubilea en geschenken. Hij kondigde overigens aan dat de jaarlijkse nieuwjaarsreceptie van de gemeente volgend jaar in de Schouwburg zal plaatsvinden en niet in de Bur gerzaal van het stadhuis zoals al jaren gebruikelijk is. Ook aan reis- en verblijfkosten van het college is de afgelopen ja ren meer uitgegeven dan de begroting toestond. Goekoop zei zelf door het gebruik van taxi's voor het bezoeken van officiële gele genheden „een belangrijk deel van deze kosten" voor zijn rekening te nemen. „Ik zou mij er buitengewoon tegen verzetten wanneer het college zou zeggen dat ik niet meer met de taxi zou mogen", aldus Goekoop. Hij herinnerde er aan dat de dienstauto met chauf feur die hem bij zijn komst naar Leiden ten dienste stond, inmid dels is wegbezuinigd. Volgens de burgemeester is het budget dat B en W van Leiden om zich te verplaatsen tot zijn beschikking heeft „buitengewoon laag in vergèlijking met andere gemeenten". M.S. Bulgia, het oorlogsschip van de marine dat jaarlijks op 3 Octo ber Leiden aandoet, zal volgend jaar verstek moeten laten gaan. Het schip wordt als oorlogsschip uit de vaart genomen. Of het colle ge de marine zal verzoeken een andere boot ter beschikking te stel len is niet waarschijnlijk nu, na Links Leiden, ook de PvdA zich tegenstander verklaarde van enig militair vertoon tijdens de vie ring van Leiden's ontzet. De m.s. Bulgia trok jaarlijks zo'n 4000 be zoekers. Leiden krijgt voorlopig geen stemmachines. Niet alleen zijn de ma chines te duur, zo'n 10.000 gulden per stuk, maar ook wordt ge vreesd dat de capaciteit te klein is. Op de stemmachine is ruimte v$or 25 partijen, bii de laatste verkiezingen namen er in Leiden al 22 partijen deel. Wanneer dit aantal zich fors uitbreidt, wordt de stemmachine onbruikbaar, zo vreest men. Het is volgens brandweercommendant Mark niet mogelijk geble ken vrouwelijke brandweerlieden bij de Leidse brandweer aan te trekken hoewel vrouwen in de wervingsadvertenties uitdrukkelijk gevraagd wordt om te solliciteren. De twee vrouwen die de afgelo pen vijf jaar solliciteerden, voldeden niet aan de eisen. Volgens Mark zijn de vrouwen fysiek vaak niet in staat het beroep van brandweervrouw uit te oefenen. Bij het administratief personeel van de brandweer werken wel enkele vrouwen. Ook leden van ethnische minderheden blijken vaak niet aan de eisen van de brandweer te voldoen. Goekoop dreigt met harder optreden tegen hasjhandel LEIDEN Burgemeester C. Goekoop is van plan de ge meenteraad een voorstel te doen dat het sluiten van koffieshops waar (soft) drugs worden ver handeld, mogelijk maakt. Hij heeft hier binnenkort overleg over met de officier van justitie en de politie. Voor een dergelij ke maatregel is een wijziging van de APV nodig. Sluiting zal alleen plaats vinden wanneer er van herhaling sprake is. Volgens Goekoop wordt de han del in verdovende, middelen momenteel al streng gecontro leerd. In een aantal gevallen heeft dat geleid tot veroordelin gen van de handelaars. Het aan pakken van de zaken waar ge handeld wordt, is nog niet mo gelijk. Volgens de politie worden op een aantal plaatsen in Leiden drugs verhandeld. Het beperkt zich over het algemeen tot soft drugs. Naast de algemene be strijding van de handel in ver dovende middelen is het politie beleid er speciaal op gericht mo gelijke handel in hard drugs te gen te gaan. Ook de aanverwan te criminaliteit wordt zo bestre den. Volgens hoofdcommissaris H. Mostert wordt er rond de verkooppunten van drugs ook gehandeld in gestolen fietsen. Het optreden tegen de handel hard-drugs in Amsterdam zou er de oorzaak van zijn dat deze zich naar andere gemeenten in de Randstad, waaronder Leiden, verplaatst. Burgemeester E. van Thijn van Amsterdam liet giste ren overigens weten niets te zien in het aanpakken van cof feeshops, waar hasj wordt ver handeld. Hij reageerde daarmee op een pleidooi van justitiemi nister F. Korthals Altes. Die zei zondag dat Amsterdam dat wel zou moeten doen. Volgens Van Thijn heeft de Amsterdamse po litie er onvoldoende personeel voor. Boom omver LEIDEN Een boom aan de IJsselmeerlaan is gistermiddag rond half vier gesneuveld. Een 30-jarige Leidse automobiliste reed tegen de boom aan, doordat ze meer aandacht had voor haar kinderen achterin de auto, dan voor haar stuur. De auto raakte van de weg, reed de boom omver en kwam tegen een tweede boom tot stilstand. Niemand raakte gewond, de auto liep flinke schade op. 0eze handige opvouwbare Quartz reiswekker, uitgevoerd in donkerbruin kunstleer, is voor u wanneer u ons een nieuwe abonnee opgeeft. In opgevouwen toestand meet de wekker slechts 8 x 8 x 1,5 centimeter. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noi I NOL Noteer als nieuwe abonnee ingaande. Naam: Adres: Postcode/plaats: Telejoonfvoor controle bezorging Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnement betaald per 0 maand automatisch betalen f 23,04 0 kwartaal acceptgiro f 68,93 Stuur als dank de reiswekker naar Naam:Voor Adres: Postcode/plaats Stuur deze bon ingevuld aan de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 Vd Den Haag (postzegel betalen wij). 1 3ft(rf\JNZ| CeidócSomcmt

Leidse Courant | 1986 | | pagina 13