5eid6c<Sommit Niet voldoende bedrij fsterrein in Leidse regio STAD OMGEVING ontanje grote winnaar bij LPKV Nieuwe Prins Carna val regeert ALLER LEI(DS) •l drukwekkend meert door \esidentie Orkest Spijbelen tegengaan door verandering schoolsysteem de Kf MAANDAG 17 NOVEMBER 1986 PAGINA 7 Dronken brokkenmaker LEIDEN Een 26-jarige Leidenaar met wat te veel alcohol op heeft zater dagnacht om half één voor de nodige schade gezorgd, toen hij in de Presi dent Steinstraat en de Cronjéstraat met een bestelbus tegen enkele gepar keerde auto's botste. De Leidenaar, die geen rijbewijs had, reed eerst in de Steinstraat en vervolgens in de Cron jéstraat tegen auto's aan. De gealar meerde eigenaar van een andere ge parkeerd staande auto wilde daarop zijn wagen verplaatsen, om de Leide naar wat ruimte te geven om weg te kunnen rijden. Terwijl hij dat deed gaf de brokkenmaker echter gas en knalde alsnog op de auto. Hij wilde vervolgens doorrijden, hetgeen door omstanders werd verhinderd. De man heeft een bloedproef ondergaan, de auto is in beslag genomen. Kunstuur Rijnland LEIDEN De ko mende weken wordt in het radioprogram ma Kunstuur van om roep Rijnland aan dacht besteed aan ga leries. Eindredacteur Leo van Zanen praat met Jacqueline Kleis- sen van de galerie van het AZL, Ben Walen kamp van stichting De Burcht en Clara Sik king van galerie De Pomp in Warmond. Donderdag 20 novem ber tussen 18.00 en 19.00 uur is de eerste uitzending over dit om derwerp te beluisteren via 88,1 FM. Geslagen met honkbalknuppel LEIDEN Een 18-jarige inwoner van Voorschoten is vrijdagnacht aangehouden in de Steenstraat, na dat hij een 32-jarige Leidenaar met een honkbalknuppel in het gezicht had geslagen. De Voorschotenaar had eerder de knuppel tussen de be nen van de 32-jarige vriendin van de Leidenaar geduwd. Nadat de daarop dreigende vechtpartij in eerste in stantie door omstanders was gesust, liep de Voorschotenaar even later achter de man aan en sloeg hem met de honkbalknuppel in het gezicht. De Leidenaar liep een bloedende wond op in het gezicht, zijn belager werd direct door surveillerende agenten aangehouden. Pancras-Oost eist parkeersysteem LEIDEN Het buurtcomité Pancras- Oost eist van de gemeente dat zo snel mogelijk en in elk geval per 1 januari het parkeersysteem in de wijk wordt ingevoerd. Volgens het comité is de overlast van bezoekers van de binnen stad zo groot, dat alleen de invoering van het systeem van overal betalen voor een parkeerplaats en een strenge controle soelaas zullen bieden. Het co mité wijst erop, dat in januari met de bouw van de Marcaparkeergarage be gonnen zal worden, waardoor het aan tal parkeerplaatsen in de wijk drastisch afneemt. Het college van B en W heeft deze week een bouwvergunning voor de Marcagarage afgegeven. EATER pehoorzaal (Leiden): Concert )-7407jiel Residenlie-Orkest onder van Hartmui Haenchen. Op 21.IP1 EENWAl ommat êrote werken ston- Iden z) er zaterdagavond op ^Rzj|programma van het :.T. (apentie Orkest, dat on- leiding van de uit len afkomstige diri- Grenj Hartmut Haenchen je Stadsgehoorzaal in gesprjen optrad: het Con- jvoor piano en orkest ia (téin d-klein van Johan- ove(i«Brahms, en het Con- woor Orkest van Béla i fck. lagspai Spui 2p-°ncert voor piano en rn (ast is een vroeg werk van ASTAjms waaraan de compo- kSTA'J?ewerkt heeft van 1854 hoe (al857, dus van zijn 21ste \BYLOpn 24ste jaar. Hij heeft er ion> 'preed skala van muzika- LON féën en compositorische 5,2i.3ftieken in verwerkt, '9 endoor het een enorm |Yeflfleurige compositie is i', 2t3Kden. Het is ook een i out Igroots en momumentaal 18-4j, waarin als het ware "21'.3I somber, romantisch iociNBchap wordt opgeroepen 36706flboven zich dreigende yjgjp'serswolken samenpak- n lflDe piano treedt niet zo- (12| op als solo-instrument wiETRdover het orkest, maar SETROF a^s van orkes- menten. Het grootse en dreigende karakter van het werk kwam uitstekend over in de vertolking onder leiding van Hartmut Haen chen en in het spel van de solist Peter Rösel. Er werd over het algemeen vrij fors gespeeld, waarbij echter wei nig rekening werd gehouden met de beperkte akoustiek van de Stadsgehoorzaal: het geluid kon geen kant op. Misschien was hel hieraan ook te wijten dat hier en daar in de uitvoering de spanning wat verslapte. Het Concert voor orkest is door Béla Bartók geschreven op Amerikaanse bodem in 1943, twee jaar voor zijn dood. Bartók leefde toen on der moeilijke omstandighe den, en in de muziek is dan ook, naast humor, menige bittere en sarcastische noot te horen. Het Residentie Or kest speelde dit concert met veel vuur en bezieling. Schit terend was het vierde deel, waarin heel cynisch de draak wordt gestoken met een thema van Sjostakowitsj, een componist die door Bar tók niet erg, maar door het publiek zeer gewaardeerd werd. Dat thema wordt op een banale manier geciteerd, en dan „weggefloten" door de houtblazers en trombones, waarna het oorspronkelijke, elegische thema weer hervat wordt. ANNETTE JASPERSE LEIDEN In de Leidse agglomeratie is op de korte en middellange termijn onvoldoende be drijfsterrein beschik baar. Ook in de omge ving van deze agglome ratie is onvoldoende grond beschikbaar. Tot deze conclusie komt het Bureau voor Beleidsad visering Frons in een studie die is verricht in opdracht van de Kamer van Koophandel vóór Rijnland en het provin ciaal bestuur. De studie is bedoeld om een bij drage te leveren aan het streekplan Zuid-Holland West. De studie laat zien aan welk soort bedrijfsterrein er in de komende jaren behoefte be staat en welk type bedrijven zich daarop zal vestigen. Het bureau Frons somt een aan tal mogelijke lokaties op in de Leidse agglomeratie die tot het jaar 2000 voldoende ruimte bieden om aan de vraag te voldoen. Dat zijn de locaties Sassenheim-Zuid, Rhijnfront (Oegstgeest), Roomburg en Oostvlietpol- der (beide in Leiden) en Groenendijk in Zoeterwou- de/Hazerswoude. De ont wikkeling van deze terrei nen is van belang om in kwantitatief en kwalitatief opzicht te kunnen profiteren van de opleving van de eco nomie en de groei-impulsen in dit gebied vooral door Schiphol. Volgens de Kamer van Koophandel dient de hoog ste prioriteit gegeven te wor den aan de ontwikkeling van de Oostvlietpolder aan de oostkant van Leiden. Met dit standpunt wijkt de Ka mer af van de oorspronkelij ke visie van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland die mede op grond van het on derzoek besloten het ont- werp-streekplan aan te pas sen. Daarbij werd de voor keur gegeven aan een ver dere ontwikkeling van Groenendijk, aansluitend aan het industriegebied Groote Polder (Zoeterwou- de) tot aan de Hoogeveen- sche Vaart. Afgezien werd van de Oostvlietpolder mede op grond van landschappelij ke overwegingen. Slibstort De Kamer van Koophandel, van Rijnland heeft Gedepu teerde Staten laten weten bezwaar te maken tegen het opslaan van zuiveringsslib en baggerspecie in Roelofa- rendsveen (Drooggemaakte Veender- en Lijkerpolder) en Leiden (Oostvlietpolder). De Kamer meent dat beide terreinen in aanmerking ko men voor de ontwikkeling tot bedrijfsgrond. Die ont wikkeling zou door het stor ten van verontreinigd slib onmogelijk gemaakt worden. bel (al EN De heer C. itanje van de Morsweg 1 (Kei in Leiden was dit i564oakeinde de grote win- ,8)Tv7 °P de tentoonstelling jretMi de Leidse Pluimvee- 5 c" Konijnensportvereni- (LPKV). In de|gym- van het Stedelijk inasium aan de Fruin- werden zowel de hoen als de dwerg van Montanje tot iste van de show uit peil. beer L. Helder uit Lei had volgens de neesters de fraaiste uif (een geelzilvere ^Hollandse meeuw) mee- L. Pierlot uit Lei had het mooiste konijn witte Wener) en E. rdervliet, ook uit Leiden, - este cavia. Ie tentoonstelling, die za- agavond door wethouder 'esselaar werd geopend, •n in totaal 359 dieren te De 47 inzenders kwa- met 131 konijnen, 106 iders, 106 duiven en 16 3's naar de gymzaal. Het al inzendingen was min- groot dan vorig jaar. Vol de heer L.J. Gulde- Voorzitter H. Vogelzang (midden) toont de mooiste hoen. mond, secretaris-penning- strenge winter. „De winter meester van de expositie, is heeft veel te lang geduurd, dat veroorzaakt door de het was lang koud en daar- weten. Volgens de heer B. Ouwers- loot, secretaris van de LPKV, was de kwaliteit van de dieren behoorlijk. „Niet geweldig, maar gewoon goed". Ouwersloot vertelde gisteren dat zijn vereniging over twee jaar 80 jaar bestaat en dat de LPKV dan een grote regionale show met meer dan duizend dieren wil houden. Zaterdag heeft hij aan Tesselaar om medewer king gevraagd. De LPKV is met zijn 78-jarige leeftijd een van de oudste verenigingen op dit gebied in Nederland. De belangstelling voor de kleindierenshow was goed te noemen. Volgens Ouwersloot was het zaterdagavond en gisteren overdag voortdu rend „gezellig druk". Opval lend was dat het in de niet al te grote gymzaal nauwelijks naar dieren rook. De hokken waarin de dieren lagen, za gen er ook zeer schoon uit. Ouwersloot merkt op dat al les helder moet zijn en deze tentoonstellingen aan zeer strenge regels zijn gebonden. „De paden tussen de kooien moeten minimaal 1.20 meter om kun je spreken van een zijn, wijk je daar enkele cen- LEIDEN Het Antonius Clubhuis vormde zater dagavond traditiegetrouw de plaats waar de Leidse carnavalsvereniging De Hutspotten zijn nieuwe Prins Carnaval koos. Om elf over elf werd duidelijk dat George Julien de nieuwe Prins in Leiden is. Ook in een groot aantal plaatsen in de regio werd zaterdag uitgebreid carna val gevierd. Het Zoeterwoudse „Hangkon- tenrijk" zal het komende jaar worden geregeerd door Prins Wil I die wordt bijgestaan door Prinses Margaretha III. Het kersverse paar ontving za terdagavond in Don Bosco de sleutel van het vorstenrijk uit handen van burgemeester A. Houdijk. Ook bij de sportieve start van het carnavalsseizoen viel er heel wat te genieten. Traditiegetrouw vindt de ope ning 's middags plaats met de estafetteloop door de dorps kern. De animo hiervoor is stijgende want 17 ploegen ver schenen aan de start voor de wedstrijd over 4 maal 1.500 meter. Dit jaar was het een spannende finale want de ont knoping vond pas plaats in de laatste 250 meter. De uitslag: 1 Team „Don Bosco" bestaande uit Guus van der Geest jr., Ro nald van der Geest, Aad Paar- dekooper en Johan Paarde- kooper. 2. Team „Turbo's" be staande uit Jan Berg, Wim slecht fokjaar", zo laat hij timeters vanaf dan krijg je al straf". DSEIISKE EN WISKE DE HELLEGATHONDEN Uitgeverij. Antwerpen-Weesp Berg, Gé van Veen en Frank van Maren. 3. Team „Run ners" bestaande uit Rob van der Werff, Gian Lelieveld, Bart Siers en Fred van der Meer 4. Team „Turk", be staande uit Ben Turk, Jan Turk, Jos Turk en Wil Ooijen- dijk. 5. Team „Oud en Nieuw" bestaande uit Leonard Voge laar, Ronald van der Maat, Gé Overdevest en Hennie van der Maat. 6. Team „Trimmers" be staande uit Nelis van der Krogt, Tino Menken, Wil van Leeuwen en Jos van Teijlin- gen. In Warmond werden Prins Hans I en Prinses Joke II uit geroepen tot Prins en Prinses van het rijk der Billenprik- kers. Het tweetal moest lang nadenken over het aanvaar den van de functie, maar door enkele bestuursleden konden zij uiteindelijk worden over tuigd. Als hoogtepunt van de viering van carnaval zien zij de grote optocht, waar heel Warmond aan meewerkt. Het thema van de tocht is sprook jes. De achtste Opperviking van de Noordwijkerhoutse Vic- torparochlb is Jan Achtpinter 01 wel Jan Heemskerk. Hij volgt hiermee John de Zeven de op. Prinses Jet, lid van De Keijebijters van de Sint Bavo, zal hem bijstaan. Bij de verkie zing zaterdagavond in het Vic- torhuis waren niet alleen hon- - derd belangstellenden aanwe zig, maar ook niemand minder dan de zottenvorst van het ko mende carnavalsjaar in Noord- wijkerhout. Zijne Zotheid Prins Atlas, die afgelopen dinsdag was gekozen. Ook Zil- ker Prins Speedy luisterde de feestelijkheden met zijn aan wezigheid op. De carnavalsvereniging De Gaapstokken in Lisse koos tij dens het Herfstbal in De Beurs een nieuwe Prins Wil de Eer ste, In het dagelijks leven Wil Kaufman, eigenaar van het restaurant Le Coq d'Or aan het Vierkant. Burgemeester C. Bos deelde mee dat voor hét eerst in het bestaan van de carnavalsvereniging tijdens de feestelijke periode van vol gend jaar, Lisse nu eens echte het Gaapstokkenrijk zal wor den. De vereniging zal (zij het symbolisch) de sleutel van de gemeente krijgen en drie da gen lang het dorp beheersen Leidenaars belaagd LEIDEN Twee Leidenaars van 39 en 47 jaar oud zijn vrij dagnacht rond half drie in de Leidse binnenstad in elkaar geslagen door drie onbekende mannen. Het tweetal liep op de Turfmarkt, waar de plotse ling een auto met de drie man nen stopte. Zonder duidelijke reden begonnen zij op de Lei denaars in te slaan. De oudste liep daarbij een gebroken kunstgebit op. LEIDEN Om spijbelaars in de klas te houden zijn veran deringen in het schoolsysteem nodig. Hun duidelijk van niet- spijbelaars afwijkende per soonlijkheidsstructuur vraagt daarom. De traditionele gang van zaken op de school nodigt als het ware uit tot spijbelen. De Leidse criminologen dr A. Hauber, drs L. Toornvliet en drs H. Willemse komen tot dit advies na verdere uitwerking van een onderzoek onder mid delbare scholieren naar de re latie tussen spijbelen en crimi naliteit. Hierbij bleek dat spij belaars zich meer aan crimina liteit schuldig maken dan niet- spijbelaars. Volgens de onderzoekers is de spijbelaar minder volgzaam, agressiever, ontremder en meer uit op sensatie. Op school is hij minder succesrijk, krijgt hij vaker straf en is hij vaker blijven zitten. De criminologen stelden verder vast dat spijbe laars zich ook in hun vrije tijd van hun niet-spijbelende klas genoten onderscheiden. Zij gaan vaker op stap, drinken en roken vaker en zijn niet vies van een vechtpartij. Door hun persoonlijkheid strekken kunnen spijbelaars nauwelijks de concentratie op brengen die in de klas dag in dag uit van hen wordt ge vergd. De verwachting dat hij of zij zich houdt aan allerlei schoolregels en leertaken uit voert waarbij opwindende en spannende voorvallen ontbre ken, moet wel een afkeer van de school veroorzaken, menen de criminologen. „Voorzover het onmogelijk is zelf wat spanning aan dit leven toe te voegen door de klas op stelten te zetten, de leerkrachten te verleiden tot emotionerende reacties, is spijbelen een van de weinige overgebleven mo gelijkheden". De criminologen vinden de maatregelen die tegen spijbe len worden genomen niet ver genoeg gaan. Zij dienen te worden uitgebreid met zodani ge veranderingen in het schoolsysteem dat door een be tere aansluiting bij de behoef ten van de spijbelende leerlin gen, de lust om spijbelen gro tendeels wegvalt. Spoed- cursussen De Leidse Volksuniversiteit K&O begint in januari met een aantal spoedcursussen in taal. Het gaat om les in Nedèr- lands voor buitenlanders, Yoe- goslavisch, Spaans, Grieks en Italiaans. Er worden twee les sen per week gegeven in een zeer hoog tempo. Voor inlich tingen: tel. 071-141141. Ouderen Ouderen kunnen zich tot vrij dag 12 december opgeven voor de Ouderen Kerst-Inn die vrij dag 26 november wordt ge houden in het nieuwe buurt huis De Pancrat (Middelste- gracht/Ir Driessenplein). Van 10.00 tot 16.00 uur is er een programma, om 13.00 uur een kerstmaaltijd met drie gangen. Opgeven bij Dienstencentrum- Binnenstad, tel. 071-143503 en bij Dijk 33, tel. 125736. Koordirigent Een regionale 3-jarige oplei ding voor koordirigenten gaat in januari in Den Haag van start. De opleiding wordt ver zorgd door de Samenwerkende Nederlandse Korenorganisa ties. Docenten zijn Jos Vran- ken en Hennie Schrijver. Deelnemers moeten een be hoorlijke muzikale voorkennis hebben. Een folder met meer informatie is verrijgbaar bij S.N.K.. Drift 23, 3512 BR Utrecht, tel. 030-313174 Ook de cursusleiders kunnen wor den gebeld: 01749-44888 en 01749-45520. Bazar In het dienstencentrum Ons Eiland aan de Kortenaerstraat wordt dinsdagmorgen 18 no vember een bazar gehouden van 10 tot 12 uur De hand- werkclub van het centrum verkoopt dan werkstukken te gen betaalbare prijzen. Vrijwilligers Het Leidse Volkshuis zoekt twee vrijwilligers voor het be geleiden van een alfabetise ringsgroep van Nederlandsta lige volwassenen op dinsdag avond. Het gaat om groepen van vijf tot acht personen die moeite hebben met lezen en schrijven Voor nadere infor matie kan men terecht bij Marja van Putten van het Volkshuis, Apothekersdijk 33a. tel. 071-149180. Amnesty De Leidse Werkgroep van Amnesty International houdt morgen 18 en donderdag 20 november schrijfavonden. Dinsdag om 20.00 uur in buurthuis Groenoord aan de Pastuerstraat 23, donderdag vanaf 20.00 uur in IVéster- kwartier aan de Tenkatestraat 10a. Boeken en platen voor de 10-decemberactie van Amnes ty International kunnen nog steeds worden ingeleverd. De opbrengst van de verkoop komt ten goede aan het werk van Amnesty. De goederen kunnen worden gebracht naar J de Boer. Julianastraat 41 (tel. 071-218333 of 767960).

Leidse Courant | 1986 | | pagina 7