Sovjet-dreiging drijft VS en Iran naar elkaar Kritiek regering Reagan op bedrijfsleven in VS Kritiek Shultz op wapenleveranties gaakmat: Arrestanten jn onschuldige burgers BRAZILIAANSE REGERINGSPARTIJ Doden bij rellen in Noord-Ierland STEVENT AF OP OVERWINNING —ff 'ENLAND QeidóaQowumt MAANDAG 17 NOVEMBER 1986 PAGINA 5 y=SHvriendin prins i smaadproces EN Koo Stark, de ac- ji ex-vriendin van prins van Engeland, heeft lees wegens smaad ge- fj dat zij had aangespan nen een krant die had Jven dat zij van haar re net Andrew persoonlijk |had nagestreefd. die het proces had aan- (nen onder haar echte Kathleen Jeffries, moet l krant, de Observer, en jokken journalist, Peter J-e schadeloos worden Jmet een bedrag waar- I hoogte niet is genoemd. Happart weer benoemd tot eerste schepen (Van onze correspondent) BRUSSEL Aan de bizarre affaire rond de ont slagen burgemeester van de Belgische gemeente Voeren, José Happart, is zaterdag een nieuw hoofdstuk toegevoegd. Happart, die vrijdag door de gouverneur van de provincie Limburg van zijn functie als waarnemend burgemeester werd onthe ven, is zaterdag door de gemeenteraad weer aange nomen als eerste schepen (wethouder) en dus waarnemend burgemeester. Happart was door de gouverneur van Limburg ontslagen wegens zijn gebrekkige kennis van het Nederlands. De zitting waarbij Happart zaterdagochtend door een meer derheid van de gemeenteraad van Voeren in zijn functie van eerste schepen werd bevestigd, werd opgehouden door een bomalarm. De zaal werd ont ruimd maar er werden geen explosieven aange troffen. Prijscomité OPEC wil 18 dollar per vat QUITO Het prijscomité van de organistaie van olie- exporterende landen (OPEC) heeft voorgesteld terug te ke ren naar „een systeem van vaste prijzen" voor ruwe olie. Het comité wil een „referen- tieprijs van 18 dollar per vat", zo verklaarde de voor zitter van het comité en mi nister van olie van Koeweit, Ali Al-Khalifa Al-Sabah. De laatste tijd schommelen de prijzen tussen de dertien en de vijftien dollar per vat. Syrië wil internationaal overleg over terrorisme DAMASCUS De president van Syrië, Hafez al-Assad, heeft de op richting van een internationaal co mité „ter vaststelling van de bete kenis van terrorisme" voorgesteld. Een dergelijk comité, aldus Assad, zou het onderscheid kunnen bepa len tussen terroristen en niet-ter- roristen. Hij beschuldigde Amerika, Enge land en Israël ervan zelf terroristi sche activiteiten te steunen en ont kende dat zijn land een rol speelt bij terroristische aanslagen. Wel steunen we verzet tegen bezettin gen en alle nationale bevrijdings bewegingen, aldus Assad. Amerikaanse vakbonden verkopen aandelen Shell NEW YORK Vijf Amerikaanse vakbonden en ver schillende kerkelijke instellingen hebben besloten hun aandelen Koninklijke/Shell Groep te verkopen van wege de Zuidafrikaanse activiteiten van de oliemaat schappij. Het gaat om aandelen ter waarde van 12,4 miljoen dol lar. Eerder al hebben de gemeentes Los Angeles en Detroit Shell-aandelen afgestoten. De Zuidafrikaanse dochteronderneming van British Petroleum (BP) heeft omgerekend 92 miljoen gulden uitgetrokken voor twee projecten die tot het verdwij nen van de apartheid in Zuid-Afrika moeten bijdra gen. Het bedrag is gereserveerd voor scholen die kin deren van alle rassen aannemen en voor de ontwikke ling van een district in Kaapstad waar verschillende rassen samenwonen. „Ook hulp familie en vrienden bij euthanasie" AUGSBURG De Duitse Vereniging voor een Humane Dood vindt dat hulp bij overlij den niet beperkt moet blijven tot de arts, maar ook het recht van familie en vrienden moet zijn. Met algemene stemmen werd een motie aan genomen die stelt: „Bij hulp bij overlijden gaat het er minder om wat de arts mag doen of moet laten, maar om de rechten van de stervende. Hulp bij overlijden is een allemansrecht waarbij ook familie en vrienden zouden moe ten mogen helpen. Het belangrijkste onder deel van menselijke waardigheid is de zelfbe schikking en niet de afhankelijkheid van de genade en barmhartigheid van derden". ctor van Irnobyl nu in pn gevat ÉOU Zo'n zeven Jen na de ramp in Tsjer- jis de verwoeste reacto- lid 4 helemaal in beton |Dat berichtte zaterdag vjet-partijblad Pravda. iling was volgens de i ook de laatste weken I sterk dat de voltooiing [de betonnen mantel I met op afstand bedien den kon worden uitge- |De Pravda prees niette- 1de „onbaatzuchtigheid, jen heldendom" van de [rigade, die moest wer- j een hoge radioactieve ig. De reactoreenheid is igeven door een „sarco- van 61 meter hoogte. aerikanen orlopen ntinent or vrede 3INGTON Ongeveer )d Amerikanen zijn za- na een wandeltocht van dan 5.500 kilometer in pgton gearriveerd, om t bij te zetten aan hun |t wereldwijde nucleaire pening. De Grote Vre- irs voor Wereldwijde iire Ontwapening was in vertrokken uit Califor- de wandelaars bedwon- roestijnen en gebergtes Se volle breedte van het )m hun boodschap uit te Onder de wandelaars Washington arriveer- raren er ongeveer vier- rd van de oorspronkelij- eg uit Los Angeles. Tij- Je tocht werden spreek- georganiseerd op en in kerken. Tussen igeles en Washington len twee mensen, werd >y geboren en werden relijken gesloten. NEW YORK De won den zijn nog vers, de her inneringen pijnlijk, maar de Verenigde Staten en Iran zijn omzichtig be gonnen opnieuw toena dering tot elkaar te zoe ken. En opnieuw zijn het de invloed en nabijheid van de Sovjet-Unie, die hiertoe de aanzet hebben gegeven. Er is veel te doen over de rol van de geheime wapenzen dingen en de vrijlating van gijzelaars in de hernieuwde contacten tussen de VS en Iran. Maar volgens deskundi gen is het de geo-politieke si tuatie, waar het om draait. Reagan is tot het inzicht ge komen dat Iran een belang rijke rol speelt in het Mid den-Oosten. En net als alle Iraanse heersers vanaf de 19e eeuw tot de verdreven sjah Rezah Pahlavi, hebben de huidige revolutionaire mui- Westen nodig hebben als genwicht voor de machtige, naburige Sovjet-Unie. Signaal De opmerking van Reagan in zijn toespraak van donder dag, dat de Iraanse revolutie voor de VS een „historisch feit" is, is uiterst belangrijk, vindt R.K. Ramazani van de Universiteit van Virginia. „Het is een signaal voor de Iraniërs dat hun revolutie door ons wordt aanvaard". Voor het Kremlin is dat min der gunstig, meent Ramazani. De Sovjet-Unie heeft steeds geprobeerd te voorkomen, dat de VS in Iran opnieuw voet aan de grond krijgen. Voor de VS gelden verschil- lende overwegingen om de banden met Iran aan te ha len: het Midden-Oosten zou een veiliger oord worden voor Amerikaanse belangen en Iran heeft grote invloed op de extremistischer Arabi sche landen. In de VS wonen bijna een miljoen Iraniërs, die als groep een steeds gro tere invloed uitoefenen en aandringen op betere betrek kingen tussen de VS en Iran. Voor Iran gelden andere re denen. Het Iraanse leger, dat oorspronkelijk is opgeleid en bewapend door de VS, heeft voor de oorlog met Irak re serveonderdelen en andere Amerikaanse apparatuur no dig. Om de economie, die door de oorlog met Irak ern stig is verzwakt, nieuw leven in te blazen, heeft Iran meer westerse technologie en mo gelijk zelfs Amerikaanse in vesteringen nodig. De Iraan se industrie is geheel op wes terse leest geschoeid. Maar nog belangrijker dan al deze overwegingen is Irans geo grafische ligging tussen de Sovjet-Unie in het noorden en de Perzische Golf en de belangrijkste olievoorraden ter wereld in het zuiden. Satan Door deze ligging is Iran sinds het begin van de koude oorlog een arena voor de Amerikaans-Russische span ningen. Ayatollah Khomeini noemt de VS de Grote Satan, maar ook de Russische in vloed in Iran werd door Khomeini snel de kop in ge drukt. Het traditionele Perzi sche wantrouwen iegens de Sovjet-Unie is de laatste ja ren nog versterkt door de be zetting van Afghanistan aan Irans noordoostgrens en door de angst voor binnenlandse subversieve activiteiten, zegt Ramazani. Reagan speelde op deze angsten in toen hij zei dat Washington wilde helpen Irans onafhankelijkheid van de Russische overheersing in stand te houden. De Iraanse leiders proberen een nieuw evenwicht te vinden in hun betrekkingen tussen Oost en West. En volgens westerse deskundigen zijn er steeds meer mensen op belangrijke posten in Teheran, volgens wie een toenadering tot de VS noodzakelijk is. WASHINGTON De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, George Shultz, heeft verklaard van mening te zijn dat de VS geen nieuwe wapens aan Iran moeten leveren. Hij benadrukte daarbij dat zijn standpunt niet noodzakelijkerwijs het standpunt van de re gering vertegenwoordigt. Shultz sprak zich voor het eerst uit over de omstreden wapenleveranties aan Teheran, die tot felle kritiek in de VS hebben geleid. De minister erkende „niet direct betrokken te zijn geweest" bij de affaire, waartegen hij volgens goedingelichte bronnen zelfs vanaf het begin gekant was. Volgens de Washing ton Post van zaterdag zou president Reagan de chef van de CIA, William Casey, hebben opgedragen de contacten met Iran ook ver borgen te houden voor het Congres. De pro-Iraanse groepering Islamitische Jihad heeft zaterdag laten weten dat de kwestie van de westerse gijzelaars niet zal worden op gelost tenzij haar eisen worden ingewilligd. Die behelzen onder meer de vrijlating van zeventien Arabieren die in Koeweit gevan gen zitten in verband met een reeks bomaan slagen in dat land. HAAG De mensen die ^orige week in Suriname wer- igepakt hadden geen plar.nen voor een staatsgreep tegen «wind van Bouterse m ar zijn onschuldige burgers, die L *4n gegijzeld door het leger. Het gaat om zo'n 28 mensen, die 4jebanden hebben met deelnemers aan de couppoging van locus in 1982, met leden van het verzet in Nederland of Me groep-Brunswijk. sieeft de in Amsterdam gevestigde advocaat mr.drs. André 'mat gisteren verklaard. Hij zegt zijn informatie onder meer l Ibben gekregen uit kringen van collega's in Paramaribo. gpiat brengt de arrestaties in verband met de belegering van 'ampement in Albina, waar naar zijn schatting 400 militai- 1üjjn omsingeld door het Jungle Commando. Volgens Haak- i|.leeft het Surinaamse leger tot nu toe tevergeefs geprobeerd 'okkade rond het kamp te doorbreken, lltyillekeurig oppakken van burgers zou zijn bedoeld om het te intimideren. „Als de zaak uit de hand loopt is het niet loten dat zij geëxecuteerd worden", zo meent de advocaat ilS|-minister. latspersbureau SNA meldde dat de arrestanten betrokken bij de mislukte coup van luitenant Surendre Rambocus in 1982. In kringen van het verzet in Nederland is er echter ■wezen dat vrijwel alle betrokkenen bij deze poging tot ^iereep om het leven zijn gebracht of naar Nederland zijn it. r de arrestanten zijn volgens Haakmat familieleden van jie 'Brunswijk, de leider van het Jungle Commando. Een i broer van Brunswijk zit al geruime tijd vast in Fort Zee- a in Paramaribo. Haakmat hecht geen geloof aan de mede- g uit Paramaribo dat de arrestanten een bekentenis hebben V- wi fr. r>-1*.,i£g Aardschok ifol 3 Een gebouw in de omgeving van de Taiwanese hoofdstad Taipeh is zaterdag als gevolg van een aardbeving ver- woest. Zeker p! veertien mensen zijn bij de aard schok omgeko men. Relschoppers in de Noordierse hoofdstad Belfast „schuilen" voor de plastic kogels van de politie. Bij de rellen kwamen dit weekeinde twee mensen om. BELFAST Na gewelddadi ge demonstraties ter gelegen heid van de eerste verjaardag van het Brits-Ierse akkoord zijn dit weekeinde in Ulster twee doden gevallen en raak ten zeker 71 mensen gewond, waaronder 44 agenten. Zo'n 100.000 mensen namen zater dag deel aan een massabeto ging in Belfast tegen het ak koord dat Ierland een advise rende stem geeft in het be stuur van de provincie. Prote stantse jongeren richtten ver nielingen aan en plunderden winkels. 91 Mensen werden gearresteerd. Zaterdag werd een 29-jarige demonstrant in Belfast gedood toen hij overre den werd door een politie auto. Gisteren overleed een 66-jarige katholieke vrouw aan een hartaanval, toen pro testanten haar huis met stenen bekogelden. MACHTSSTRIJD ROND OPVOLGER KIM IL SUNG (Vervolg van voorpagina) SEOEL De geruchten over de aanslag op de Noordkoreaanse president Kim II Sung versterken de vermoedens, dat in Noord-Korea momenteel een machts strijd aan de gang is. Vorige maand al deden geruchten de ronde dat een groep ontevreden militairen een mislukte moordaanslag had uitgevoerd op de 74-jarige president. De militairen zouden weinig zien in de geplande machtsoverdracht door Kim aan zijn opvolger, zijn zoon Kim Jong-Il (44). In de Noordkoreaanse propaganda wordt de president geprezen als „De Grote Leider" en zijn zoon als „De Wijze Leider". Het is nooit duidelijk geworden in hoeverre de strijdkrach ten zich hebben neergelegd bij het idee dat er voor het eerst in de geschiedenis van het we reldcommunisme een opvolging via familielijn zou plaatsvinden. Kim II Sung heeft Noord-Korea sinds de deling in 1948 geregeerd. Het land is onder zijn be stuur een van de meest gesloten communisti sche landen geworden met een nogal uitgebrei de persoonscultus. Overal staan beelden van de president en zelfs het volkslied is naar hem ge noemd Het Lied van Generaal Kim il Sung. Moord op vakbonds leider leidt tot staking op Filipijnen (Vervolg van voorpagina) MANILA In verband met de moord op Ro lando Olalia, die de leider was van de grootste Filipijnse vakbond Beweging van de le mei (KMU), hebben vakbondsleiders en vooraan staande politici tot een algemene staking opge roepen voor vandaag. Daarmee willen zij druk uitoefenen op presi dent Aquino, opdat zij haar minister van defen sie, Enrile, ontslaat en een onderzoek instelt naar de eventuele betrokkenheid van Enrile bij de moord. Volgens collega's van Olalia is het le ger verantwoordelijk voor de moord op de vak bondsleider. President Aquino pleitte gisteren voor vrede op een bijeenkomst in Manila, maar verklaarde dat zij zonodig bereid was een oorlog te leiden tegen groepen die de wankele democratie be dreigen. „Ik wil te boek staan als voorvechter van de vrede, maar als er geen andere keus is, ben ik bereid een oorlog aan te voeren", zei ze. Het was vanmorgen nog onduidelijk hoeveel van de acht miljoen inwoners van Manila ge hoor zouden geven aan de stakingsoproep. Le- gerwoordvoerder Isleta zei dat het leger tijdens de staking zijn gewone functies zou vervullen en hij verzocht geen gehoor te geven aan de stakingsoproep om te voorkomen dat het een nog grotere rotzooi wordt RIO DE JANEIRO Hoewel de definitieve uitslagen van de verkiezingen in Brazilië pas over een paar dagen bekend worden, lijdt het nauwelijks twijfel dat de gematigde rege ringscoalitie onder leiding van president José Sarney op een ruime overwinning afstevent. Met deze laatste stap in het de mocratiseringsproces in hun land hebben de kiezers, die voor het eerst in 24 jaar naar de stembus gingen, links mas saal afgewezen, zo merkten waarnemers gisteren op. De nieuw gekozen Senaat en Huis van Afgevaardigden zul len tot taak krijgen een burge- lijke grondwet op te stellen, die de grondwet van 1969 moet vervangen. Van 1964 tot 1985 waren de militairen aan de macht. Gisteren waren slechts 10 pro cent van de stemmen geteld, maar in de meeste van de 23 deelstaten leek de tendens ten gunste van de aan de macht zijnde kandidaten onomkeer baar. Verwacht wordt dat de gema tigden zowel de 72 leden tel lende Senaat als het 487 afge vaardigden tellende Huis zul len domineren, met een meer derheid van 60 procent. De Partij van de Braziliaanse. Democratische Beweging (PMDB), de aanvoerder van de regeringscoalitie, zou zeker 'zeventien gouverneurszetels bemachtigen. De partij maakt zelfs kans op een absolute meerderheid. De triomf van de gematigden zet ook de nederlaag van links in de schijnwerpers, met name die van de socialistische gou verneur Leonel Brizola de leider van de Democratische Arbeiderspartij PDT. De verkiezingen zijn rustig verlopen. Het weekeinde was de „droge wet" van kracht er mocht tot gisteren geen al cohol worden verkocht. Het enige ernstige incident deed zich voor in yitoria, de hoofdstad van de deelstaat Es- pirito Santo, op 450 kilometer ten noordoosten van Rio, waar een man het vuur opende op in de rij staande kiezers. Twee van hen werden gedood. 1IDJE VERHOLEN—KARELTJE KNETTER EN DE TOVERBUBBEL p=*zzzz „U slingert helemaal niks op de boni" zei mer eks vinnig en ze werd bleek van kwaadheid, eft zich helemaal niet met mijn zaken te lien, begrijpt u dat? Kareltje Knetter heeft i de winter uit de vossenklem van Simon iroper gered. Als beloning voor die goede mocht hij toen een wens doen. Wij heksen lot die handelwijze verplicht, op grond van Igemene regelen en voorwaarden van de ond van erkende heksenl Aan die regels ik mij precies gehouden, dus wat wilt u nou Jilijk?" - „En wat voor een wens heeft Karel- Jan wel gedaan?" vroeg smidje Verholen. - ïfa, de wilde in alle sporten even goed zijn als tien ),-teïldkampioenen bij elkaar," antwoordde de „Ik heb hem toen zijn zin gegeven, maar ib hem duidelijk gewaarschuwd óók. Vervul- vensen scheppen slechts nijd en afgunst, ik hem gezegd, maar het baasje wilde niet "iren. Voor de rest gaat de zaak mij geen raan." - „Maar toch zal de juffrouw hem -Jr met schielijke spoed hiernaartoe mott'n toover'n, nietwaar Verhool'n?" hield Eelko kop pig vol. „Hij is per slot van rekening een min derjarig kind en hij mag niet zonder toestem ming van ouders of voogd'n het vaderland ver- laat'n. En denk toch eens aan, juffrouw, wat voor een verdriet u die goeie meneer Verhool'n allemaal bezorgt!" - Maar Sybila was niet geïm poneerd door Eelko's treffende woorden. - „Verdriet doen?" lachte ze. „Hahaha! Dat is juist een van de dingen, waarnaar wij heksen stréven!" Toen zuchtte ze even en voegde er vals aan toe: „Voor mij is er anders tegenwoor dig de grootste lol wel af. Vroeger konden we tenminste zo gemeen heksen als we maar wil den. Tegenwoordig zijn we jammer genoeg aan de regelen en voorwaarden van de vakbond ge bonden. Maar van binnen zijn we verschrikkelijk vals en geniepig gebleven. Daarom hoeft u niet op mijn medewerking te rekenen inzake Kareltje Knetter. En hoepelt u dus nu maar gauw allebei op, voordat ik u betover!" - Nerveus liepen smidje Verholen en Eelko Eelkema even later het huis uit, zonder iets bereikt te hebben LEIDENDE POSITIE UIT HANDEN GEGEVEN (Van onze correspondent Jo Wijnen) WASHINGTON Hoge functionarissen van de Reagan-regering hebben een massieve aanval geo pend op het Amerikaan se bedrijfsleven dat „de leidende positie op tech nologisch gebied uit han den heeft gegeven". De minister van handel, Mal colm Baldridge, zei dat het Amerikaans bedrijfsleven „veel terrein heeft moeten prijsgeven aan buitenlandse concurrenten als gevolg van kortzichtig management". Baldridge: „We zijn eenvou dig uit de markt gedrukt". Volgens de minister heeft Amerika zijn goede naam als producent van kwalitatief de beste produkten verloren. „Daar bestaat geen excuus voor. Niet de vakbonden, niet de regering, maar de lei ding van het bedrijfsleven draagt hiervan de schuld", aldus Baldridge. „We zijn verslagen met de technologie die we zelf hebben uitgevon den. Erger nog, we staan toe dat dat iedere keer opnieuw gebeurt". Baldridges kritiek is waar schijnlijk een weerspiegeling van wat er in de Reagan-re gering aan bezwaren tegen de Amerikaanse industrie leeft. De regering wil de ko mende twee jaar een campag ne op gang brengen onder het motto: „Naar een meer produktief Amerika". Baldridge zei dat het enorme handelstekort waarmee de VS op dit ogenblik kampen, het gevolg is van „het onver mogen effectief te concurre ren op de wereldmarkten". Volgens de minister van han del hebben de leiders van de grote Amerikaans indus trieën „op hun lauweren ge rust" als gevolg waarvan bui tenlandse bedrijven het heft in handen hebben kunnen nemen. Hij kritiseerde in het bijzonder de staal-, auto- en elektronische industrie. „Op dit ogenblik produceren we in Amerika geen radio's meer, terwijl we dé markt voor de kleurentelevisie op een onvergeeflijke manier uit handen hebben gegeven. En dan te bedenken dat wij de technologie hiervoor tot ont wikkeling hebben gebracht". Ook het Amerikaanse onder wijs kreeg een veeg uit de pan van de minister. Baldrid ge zei dat op de scholen wel wordt geleerd hoe er handel gedreven moet worden, maar niet hoe er effectief kan wor den geproduceerd. Een paar dagen eerder richt te de onderminister van fi nanciën zich tot het Ameri kaanse zakenleven. Hij noemde de aanpak van de top van het Amerikaanse bedrijfsleven „risicovrij, on doelmatig en zonder verbeel dingskracht". Overigens hebben topmana gers van het Amerikaanse bedrijfsleven uitermate boos en verongelijkt op de toe- spraaken van beide functio narissen gereageerd.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 5