Vormgeving herenigde kerk vraagt nog jaren studie Luthersen doen mee in Samen op Weg Ware religie veronderstelt onbaatzuchtigheid" Vergeet bij bezoek aan Israël Palestijnse christenen niet Protestantse kerkzang was eeuwenlang een chaos aan tafel Qeidóe SotiACi/n« weer brievei ACHTERGROND SaidM<Sowuvnt MAANDAG 17 NOVEMBER 1986 PAGINjJNl j5| ENGELSE BISSCHOPPEN: Verandering moraal effectiefste middel tegen AIDS De RK bisschoppen van Engeland en Wales hebben uitdruk king gegeven aan hun „diepe meeleven'' met al degenen die aan de ziekte AIDS lijden. Zij menen dat deze „dreigende epi demie" het effectiefst wordt bestreden met een wezenlijke ver andering van morele en sociale houdingen en gedragingen. „Dat betekent dat moet worden aanvaard dat de seksuele uit drukking van de liefde aan het huwelijk is voorbehouden. In formatiecampagnes moeten van dat basisprincipe uitgaan", al dus de bisschoppen. De bisschoppen verklaren dat zij met an dere kerken en organisaties steun willen bieden aan de lijders aan AIDS en hun familie. Basisbeweging ontmoet basisbeweging De Basisbeweging van kritische groepen en gemeenten in Ne derland gaat via het plan „Basisbeweging ontmoet basisbewe ging" contact zoeken met gelijkgestemden elders in de wereld. Dit na verzoeken uit de Latijnsamerikaanse basisgemeenschap pen. Via de bemiddeling van de interkerkelijke adventsactie Solidaridad kan een Nederlandse basisgemeenschap contacten leggen met een basisgroep in Latijns-Amerika. Na een studie fase waarin onder meer aan de orde komen de politieke en so ciale omstandigheden, de rol van de kerk en het werk van de basisgroep daar, kunnen leden van de Nederlandse basisgroep een bezoek brengen aan de Latijnsamerikaanse basisgemeen schap. Geluk is vaak pas zichtbaar als het voorbij is Godfried Bomans De komende jaren zal de vorm van de herenigde kerk (van hervormden en gereformeerden) onder werp zijn van gesprek: In 1988 krijgt de gecombi neerde synode uitge werkte plannen ter tafel die. na bespreking ter sy node, naar de plaatselijke kerken worden gestuurd om te worden becom mentarieerd. Met dit besluit ging de combi synode zaterdag uiteen. Een aanvankelijk voorstel om tus sen nu en 1988 tot sluitende afspraken komen omtrent on der meer salarissen in de her enigde kerk werd ingetrok ken en vervangen door een veel ruimere formulering. Met het minder gerichte voor stel werd het risico voorko men dat de combi-synode tot een afwijzing zou komen over het toch tere punt van salarië ring van predikanten en ker kelijke medewerkers. Toch heeft het besluit van za terdag al behoorlijke conse quenties. Beide synoden spra- De Evangeliseh-Lutherse Kerk is toegelaten als participant in het Samen op Weg-proces, dat in eerste instantie moet leiden tot hereniging van de Nederlandse Hervormde Kerk en de Gereformeerde Kerken in Nederland. De gezamenlij ke vergadering van de Hervormde en de Gereformeerde Synode heeft dit besluit met algemene stemmen aanvaard. De Lutherse kerk telt ongeveer 15.000 leden. Secretaris-generaal dr. R.J. Mooi van de Hervormde Kerk noemde het participeren van de Lutherse Kerk het zout in de pap. Oecumenisch stelt het Samen op Weg-proces van de Hervormde en de Gereformeerde Kerken weinig of niets voor. De oecumenische dimensie van het Samen op Weg- proces zal volgens Mooi nog winnen als ook de aanvragen tot participatie van de Remonstrantse en de Doopsgezinde Broederschap zullen worden gehonoreerd. De moderamentafel (bestuurstafel) van de gecombineerde synode, bijeen in Ede. op Weg is onomkeerbaar valt er de komende jaren heel ken'bijvoorbeeld'a?"dat>Fhet Nu de synodes besloten in wal le regelen^ Naast het af- vervullen van vacaturen of ..slaat van hereniging" te zijn stemmen van de al genoemde het scheppen van nieuwe (afgelope.. vrijdag) dat wil arbeidsvoorwaarden, moeten functies zal worden gedaan zeggen: het proces van Samen kwesties als het ineenschui- ven van financiële systema tiek en het gebruik van be schikbare kerkgebouwen worden geregeld. Eén onderdeel van de te ne men maatregelen stuitte op behoorlijke gereformeerde weerstand. Dat is de wijze van afvaardigiging naar de gene rale synode. De gereformeer den kennen een getrapt sy steem van afvaardiging van uit de plaatselijke kerk. In de „Schets voor de toekomstige vormgeving" wordt uitgegaan van een verkiezing vanuit de classis, een regionale vergade ring van plaatselijke kerken. Ook het plan om niet alleen geografische criteria aan te leggen voor het plaatselijk kerkverband, maar ook de „richting" te erkennen als motief om als betrekkelijk zelfstandige gemeente te blij ven bestaan, riep bezwaren op. Op deze wijze ontstaan „clubjes van eensgezinden", die eigenlijk geen kerk meer zijn met het appèl dat niet gelijkgestemden daarin op el kaar aoen maar verenigin gen. Harriët- Freezerring voor kloosterzuster Francesco De Harriët-Freezerring, de jaarlijkse prijs van het femi nistische weekblad Opzij, is dit jaar toegekend aan zeven tigjarige kloosterzuster An toinette van Pinxteren uit Den Bosch. Zuster Francesco, zoals me vrouw Van Pinxteren als re ligieuze heet, krijgt de prijs voor haar „onvermoeibaar streven de positie van de vrouw in de Rooms-Katho- lieke kerk te verbeteren". Zuster Francesco houdt zich al jarenlang bezig met het verspreiden van feministi sche ideeën onder vrouwelij ke religieuzen, de leiding van de R.-K. Kerk en haar man nelijke collega's in het kloos ter. In 1937 trad zij in bij de Dochters van Maria en Josef, een kloosterorde die zich vooral bekommerde om het lot van gebrekkigen. armen en weeskinderen. In 1974 studeerde zij af als theologe. In 1967 was zij een van de eerste nonnen die haar habijt verwisselden voor burgerkle ding. Zuster Francesco zit on der andere in de Mariën- burg-groep. een organisatie van progressieve Rooms-Ka- tholieken. Zij is lid van de werkgroep Feminisme en Theologie en van de werk groep Vrouw en Kerk. Ver der is zij voorzitter van de sectie Vrouw, Kerk en Sa menleving van de Raad van Kerken en is zij redactielid van Vrouwen doen het Woord. Nederlands Hervormde Kerk Beroepen Ie Rijswijk (NB), H.J.Fran-' zen kandidaat te Ridderkerk. Beroepen te Ede. H.F.KIok te Rijs- Toegelaten tot evangeliebediening. G.J.van den Bos te Ede. Topegelaten tot evangeliebediening en beroepbaar, L.H.Voschezang te Aangenomen naar Goënga e.o. drs.H.J.W.Bakker kandidaat te Maasdijk. Gereformeerde Kerken Aangenomen naar Wassenaar-zuid, (hervormd gereformeerd), mevrouw drs.M.W.M.Janse de Jonge te Goes. Gereformeerde Kerken Vrijge- Beroepen te Steenwijk. J.P.van Bruggen, kandidaat te Hardenberg. Bedankt voor Rouveen (wijk oost). F.J.Bijzet te Drachten-zuidoost. Christelijke Gereformeerde Ker- Beroepen te Broek op Langedijk- Alkmaar, H.P.Brandsma te Middel- MISSIONAIRE WERKDAG RIJSWIJK De aandacht van christenen moet niet slechts uitgaan naar hen die zich in ruil voor hulp tot hen willen bekeren. De kerk bekommert zich maar al te vaak om de juiste leer, ter- w wijl zij juist er vooral toe moet gereformeerde bijdragen dat de mens reli- gieuzer wordt, dat wil zeggen zich instelt op een waarachtig leven, weaarbij hij de vrede en de liefde bevordert. Deze gedachten werden zater dag naar voren gebracht door kerk in die taak faalt, dan op aankomt is dat je de leer in de heer H. Rambaran op een grijpt de jeugd naar andere praktijk brengt, aldus Ramba- missionaire werkdag in de middelen om haar behoefte ran. Rijswijkse Licht der Wereld- aan religie te bevredigen. Hij Dr. G. J. van Butselaar, secre- kerk. Vanuit hindoeïstisch meende dat het Godsbeeld dat taris van de Nederlandse Zen standpunt besprak hij de secu larisatie in Nederland. Hij nu vanuit de kerk wordt uit- meende dat de vele jongeren gedragen te eenzijdig is en te die zich van de kerk afkeren statisch. „Het godsbeeld moet niet per se anti-religieus zijn meegroeien met je eigen ont- geworden. Met de Kampense wikkeling. Als God een le- theoloog vende werkelijkheid is, is Hij Schippers was hij van mening actief met je bezig", aldus dat men de taaibreuk moet Rambaran. Hij meende dat de herstellen die de overdracht kerken in de leer de ver van de bijbelse leer van vrede draagzaamheid moeten be en verzoening naar hen toe trachten: vele wegen leiden onmogelijk maakt. Als de immers naar Rome. Waar het digsraad meende dat de ver kondiging van een gemargi naliseerde kerk neerkomt op: naast de arme gaan staan. Hij meende ook dat christenen el kaar kunnen bemoedigen in die taak door te beseffen dat zij deel uitmaken van een we reldgemeenschap van christe nen. De Haagse diakonale predi kant ds. F. Nijssen sprak over de missionaire gemeente in de grote stad, terwijl Paul van der Harst praatte over zijn er varingen als zendingswerker in Nicaragua. Amerikaanse bisschoppen: armoede moreel schandaal De Amerikaanse katholieke bisschoppensynode heeft bij de afsluiting van haar jaar lijks overleg mét grote meer derheid van stemmen een motie aangenomen waarin de armoede in de Verenigde Sta ten een sociaal en moreel schandaal werd genoemd. Met 225 tegen negen stemmen nam de synode de motie aan waarin fellé kritiek wordt ge leverd op het conservatieve regeringsbeleid van president Reagan. In de motie stellen de bis schoppen dat het Amerikaan se economische systeem mil joenen mensen welvaart heeft gebracht, maar het bestrijden van armoede vereist funda mentele veranderingen in de sociale en economische struc turen die schrijnende onge lijkheden in stand houden. Hoewel er geen namen in het stuk worden genoemd en spe cifieke aanbevelingen worden gedaan voor herverdeling van de welvaart in Amerika, gaan de grote lijnen die worden ge noemd rechtstreeks in tegen het beleid van Reagan. In de Verenigde Staten, nog steeds een van de rijkste lan den van de wereld, leven tientallen miljoenen mensen onder de officiële armoede grens. Het conservatieve rege ringsbeleid van president Reagan is de afgelopen jaren gericht geweest op verminde ring van de sociale voorzie ningen en herstel van de posi tie van het particulier bedrijfsleven. OPROEP PROF. DR. D.C. MULDER: De voorzitter van de Raad van Kerken in Nederland, prof.dr. D.C. Mulder, heeft de christenen in Nederland op geroepen bij een bezoek aan Israël ook aandacht te beste den aan de Palestijnse christe nen in dat land. Volgens Mul der is er onder Nederlandse christenen een groot gebrek aan kennis over de situatie van de Palestijnse christenen in het Midden-Oosten, mede omdat er vaak van wordt uit gegaan dat alle Palestijnen moslim zijn. Prof. Mulder sprak zaterdag in Utrecht tijdens een infor matiedag over kerken en christenen in het Midden- Oosten Hij keerde zich tegen de pola risatie tussen degenen die op komen voor de joden en de staat Israël, en degenen die vooral oog hebben voor de rechten van de Palestijnen. Aan de hand van het „gehan nes" over de brochure „Ont moeting met kerken en chris tenen in het Midden-Oosten" van de werkgroep „De Pales tijnen en Israël" illustreerde Mulder hoe moeilijk het is de problemen van de christenen in Israël en de Arabische lan den aan de orde te stellen. Een eerste versie van deze brochure is herschreven na kritiek van het Overlegor gaan van Joden en Christe nen in Nederland (OJEC). De nieuwe versie vond geen ge nade in de ogen van de R.-K. Kerk en de Nederlandse Her vormde Kerk. Daarom besloot het bestuur van de Raad van Kerken dat de brochure niet onder verantwoordelijkheid van de Raad, maar onder ei gen verantwoordelijkheid van de werkgroep „De Palestijnen en Israël" zal verschijnen. Holocaust De Grieks-katholieke priester Elias Chacour, die in Ibillin in het noorden van Israël werk zaam is, maakte een vergelij king tussen de handelwijze van de staat Israël en die van het apartheidsregime jn Zuid- Afrika. Kunnen de zwarten in Zuid-Afrika blijven wonen, de Palestijnen werden door de Israëliërs uit hun dorpen en steden verdreven. Hij sprak van een al veertig jaar duren de „Palestijnse holocaust". Chacour, die ijvert voor een verzoening tussen joden en Palestijnen en alle geweld af wijst, moest als Palestijn in 1949 uit zijn geboortedorp vlakbij de grens met Libanon vluchten en beschouwt zich sindsdien als vluchteling fn eigen land. Hij moedigde evenals Mulder christenen uit Nederland aan bij een bezoek aan Israël de christelijke Pa lestijnen niet te negeren. De Friezen dan wel de Gro ningers hebben voor het eerst de gemeentezang in de gere formeerde kerk laten begelei den door een orgel. Dat blijkt uit een proefschrift waarop J. R. Luth uit Tolbert is gepro moveerd aan de Rijksuniver siteit van Groningen. Voorheen werd aangenomen dat de orgelbegeleiding van de protestantse gemeentezang in de Nederlanden in 1637 in Leidep werd ingevoerd. Maar Luth toont aan dat vijf jaar daarvoor al in de noordelijke provincies gebruik werd ge maakt van het instrument tij dens de eredienst. Het proefschrift van Luth is getiteld: 'Daer wert om 't seerste uytgekreten.een citaat uit een geschrift van C. Huygens (1641), waarin een pleidooi wordt gevoerd voor de invoering van de orgelbe geleiding. Dat de kwaliteit van de zang in die tijd miserabel was, blijkt al uit de titel van het proefschrift. „Bij vrijwel iede re lettergreep werd adem ge haald en er werd vaker ge schreeuwd dan gezongen. Bo vendien bleek de gemeente meestal niet in staat om de to nen behoorlijk te treffen, evenmin als veel voorzangers dat konden. De invoering van de orgelbegeleiding heeft deze manier van zingen niet kun nen verbeteren. Een eigen aardigheid van de Nederland se gemeentezang is ook ge weest het zingen van ver schillende berijmingen tegelij kertijd, een feit dat niet wei nig tot de vaak beschreven chaos in het zingen zal heb ben bijgedragen". Luth concludeert dat het in de periode van 1550 tot 1852 zeer slecht gesteld was met de gemeentezang van het Neder lands gereformeerd protestan tisme. „Dat moet degenen die de gemeentezang en zijn bege leiding weer naar historische voorbeelden willen restaure ren bedachtzaam maken". Tot dusver werd aangenomen, dat in ons land in de periode van 1566 tot 1807 tijdens de kerkdiensten niet anders is gezongen dan de 150 psalmen en de „Eenige Gezangen". Dit beeld blijkt niet juist te zijn, volgens Luth. In de provin cies Groningen, Friesland, Drenthe en Overijssel zong men op verschillende plaatsen tot ver in de achttiende eeuw liederen uit de Lutherse tra ditie. Zeer waarschijnlijk heb ben verschillende van deze liederen het gezangboek van de Nederlandse gemeente te Emden uit 1574, of een latere editie daarvan, als bron. Promovendus Luth (I) krijgt de bul van prof. Van der Woude Spaghetti met ham en tomatensaussla - mokka vla De benodigdheden voor twee zijn: 250 g volkoren) spa ghetti, zout, 1 lepel olie, 1 flinke ui, 20 g margarine, knof look, 2 dl water, half bouillontablet, blikje tomatenpu ree, 10 g maizena, 1 plak gekookte ham a 100 g, basili cum, selderij, 50 g geraspte kaas; kropje sla, 2 lepels azijn, zout, peper, suiker, mosterd, 1 lepel olie, 1 hardgekookt ei; 0,5 liter melk, 25 g maizena, 30 g suiker (of 0,5 liter blan ke vla), 2 theelepels oploskof fie, 1 pakje vanillesuiker. Breng een ruime pan halfvol water met zout naar smaak en de olie aan de kook, zet er de spaghetti rechtop in en laat de zacht wordende staafjes in het water zakken. Roer een keer met een vork door de spaghetti en sluit de pan. De kooktijd staat op het pak of is circa tien minuten. Giet de pan met gare spaghetti leeg in een vergiet dat in de gootsteen staat, schud het water er uit en doe de pasta in een warme schaal. Fruit de kleingesneden ui lichtbruin in de margarine en bak vervolgens nog even de geperste knoflook mee. Voeg water, bouillontablet en tomatenpuree toe en laat de massa tien mi nuten trekken. Bind de saus met de met koud water aange mengde maizena en voeg de in blokjes gesneden ham, basili cum en fijngeknipte selderij toe. Schenk de saus in de schaal over de spaghetti en strooi daarover de geraspte kaas. Behandel de sla extra voorzichtig, ze kneust nu gemakkelijk. Meng de schoongemaakte groente met een sausje van azijn, zout, peper, suiker, mosterd en olie en garneer haar met par tjes ei. Zet de helft van de melk op. Meng een papje van maizena, suiker en weinig koude melk. Schenk er al roerende wat hete melk bij, doe het mengsel in de pan en laat de vla een minuut koken. Voeg van het vuur de rest koude melk, koffie en vanillesuiker toe en laat de vla koud worden. Of meng een blanke vla met koffie en vanillesuiker, laat het mengsel tien minuten staan en roer het nog een keer door. JEANNE Den Haag - Moskou DONDERDAG beginnen premier Lubbers en ministeirkba£ buitenlandse zaken Van den Broek hun driedaags b#een. aan Moskou op uitnodiging van Sovjet-premier Ryzkov is een zakelijk bezoek: ook vertegenwoordigers van he ^en derlandse bedrijfsleven gaan mee en uit die ontmoetinfc,ms-I na enige tijd best eens iets moois voor de wederzijdse als delsbetrekkingen tot stand kunnen komen. Tot nu toe enscl die relatie op een laag pitje. TT ijkhe V OOR de Sovjet-Unie heeft echter ook een ander oi sam< werp van gesprek een belangrijke plaats op de agenda - de Nederlandse regeringsvertegenwoordigers wil meT Moskou graag praten over de wapenbeheersing. Merk^|£^ dig genoeg heeft alleen al dat Russische voornemen hi$ daar in ons land afwijzende reacties opgeroepen. In bepj kringen wordt kennelijk gevreesd dat de Nederlandse gatie niet opgewassen zou zijn tegen de propagandamai van de Sovjet-Unie, die onder de Russische leider Gorba zo succesvol opereert. Wie zich daar zorgen over maa bang zich aan koud water te branden: ook in Mosko Lubbers zijn mannetje wel staan. In feite is trouwens premier Lubbers zelf de aangeve weest van dat gespreksonderwerp. We moeten dan terug tot enige tijd vóór 1 november van het vorig jaar, op v dag Nederland besloot tot plaatsing van kruisraketten o\ gaan. Aan dat besluit was in en buiten het parlementl felle discussie vooraf gegaan, bijvoorbeeld over het „di besluit" van 1 juni 1984, dat de plaatsing van kruisral inhield indien de Sovjet-Unie op 1 november meer dan SS-20 raketten operationeel zou hebben. Op de valreep premier Lubbers zich toen persoonlijk in Moskou gaai ënteren. ONS land neemt sinds 1 november 1985 geen uitzonderj! positie meer in binnen de NAVO en daarom lijkt het t sloten, dat bij het bezoek van de beide bewindslieden ee£ zamenlijk standpunt inzake de wapenbeheersing zal wq geformuleerd dat werkelijk iets voorstelt. Uit een inteij met Blatov, de Sovjet-ambassadeur in ons land, blijkf Moskou aan zo'n gezamenlijke verklaring van NederlanT de Sovjet-Unie veel waarde hecht. De reden hiervoor isl ver te zoeken. Een gezamenlijke standpuntbepaling zoil getwijfeld worden uitgelegd als een anti-NAVO verklaj Premier Lubbers echter voelt daar uiteraard niets voorl Maar er is natuurlijk niets op tegen dat de bijzondel positieve rol van ons land bij het streven naar wapenbelj sing in Moskou nog eens duidelijk uit de doeken word[ daan. Michail Gorbatsjov zal van zijn kant ongetwijfell gelegenheid niet voorbij laten gaan gebruik te makeng zijn onmiskenbare talent de publieke opinie te bespelen voorbeeld via de Nederlandse journalisten, die onze delej vergezellen. Dat mag niet betekenen dat ons land' ziel voorbaat afwijzend opstelt tegenover elke suggestie van sische zijde. Niet alleen voor de handelsbetrekkingen, ook voor de duidelijkheid over de wederzijdse standpi inzake de wapenbeheersing, kan het bezoek van Lubber Moskou nuttig zijn. Opnieuw buien DE BILT (KNMI) Morgen trekt opnieuw een buienzone over het land. De dag begint met veel bewolking en af en toe buien. In de middag kun nen er dan weer opklaringen voorkomen. Het voorbijtrek ken van de zone gaat gepaard met het toenemen van de zuidwesten wind tot krachtig, aan de kust af en toe storm achtig. In de middag neemt deze wind weer wat af. De temperatuur is dan ongeveer 9 graden. Na morgen verandert er slechts weinig. In het alge meen is er veel bewolkingy Er zullen perioden met regen of buien voorkomen, terwijl er af en toe veel wind zal staan. De temperaturen blijven normaal tot iets boven normaal. Weersvooruitzichten voor di verse Europese landen, geldig voor morgen en woensdag: Zuid-Scandinavië: veranderlij ke bewolking en af en toe re gen. Middagtemperatuur rond 5 graden. Denemarken, Noordwest- Duitsland, Benelux, Noord west-Frankrijk: veranderlijke bewolking en af en toe regen- Middagtemperatuur 8 tot 11 graden. Groot-Brittannië, Ierland: wis selend bewolkt en vooral mor gen af en toe buien. Middag temperatuur van 7 graden jn het noorden tot 11 graden in het zuiden. Oost-Frankrijk, Zuidoost- Duitsland: half tot zwaar be wolkt. Bijna overal droog. Middagtemperatuur ongeveer 8 graden. Zuid-Frankrijk: wolkenvel den, maar geen regen meer van betekenis. Middagtempe ratuur 11 tot 14 graden, langs de Middellandse Zee tot 17 WEERRAPPORT HEDENMORGE1 Weer Hu Min Amsterdam motregen IC Alpengebied: veranderlijk be wolkt en droog. Middagtempe ratuur in de dalen rond 8 gra den. Nulgradengrens op onge veer 1800 meter. Spanje, Portugal: vrij zonnig, in het Middellandse-Zeegebied nog een enkele bui. Middag temperatuur 13 tot 18 graden, langs de Middellandse Zee en in Zuid-Portugal 17 tot 20 gra den. Italië, Joegoslavische kust: pe rioden met zon, in Zuid-Italië en op Sicilië nog een enkele bui. Middagtemperatuur 16 tot 20 graden, maar in Noord-Ita- lië en Noord-Joegoslavië 8 tot 15 graden. Met reserve nam ik in briek Kerk en Wereld november kennis van F ANP-bericht inzake mijn] onderstelde visie op de L caust. Dit bericht behoeftT rectie. Ten eerste is het e(t dig. Al in 1982 heb ik in| Dogmatiek deel 2 een mogelijke zienswijzen holocaust vermeld waarJ de mogelijkheid, dat dil schuwelijk gebeuren als loutering en als martel Koni schap zou kunnen worden 18 n kenschetst. Daarmee wee'1^ een verabsolutering van'! gezichtspunt af. Ten tweede geeft het 1 mijn standpunt onjuist ken heb ik mijn mening ke deze massamoord schort. Ik oordeel daar L over. In het binnenkort te] schijnen derde deel van Dogmatiek heb ik dan I slechts een aantal interpf ties naast elkaar gezet en uitdrukkelijk van een k onthouden. Ten derde slechts het kopje boven ingezonden brief, dat ik koos, mijn opstelling weer. De kop in uw blad dan niet.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 2