RUN KRAMT Proef Verwamng^veijo^an president Noord- Korea Crisisberaad Filipijnen na ontvoering Japanner inister wil grondruil oor Landscheidingsweg lASENFUS KRIJGT 30 JAAR CEL I/V Inname Rijnwater weer verantwoord PEEN, UIEN EN GEHAKT Verdachten Voorhoutse roofoverval aangehouden Dronken man slaat zwaailicht van auto £eidócSou/io/nt Maandag 17 november 1986 78e jaargang no. 23658 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpere, behorende tot Sijthofl Pers, Apothekeredijk 34.2312 DD Leiden, Poetbus 112300 AA. tel. 071-122244. Voor abonnementen: 071-313677. Giro 103003. Bank: Amro-Bank N.V. Leiden. Directeur-hooldredaceur J.J. Hallewas, Chef-redacteur Wim Buijteweg. Abonnementen (incl. 6% BTW) per maand f. 23.04 (aut. betaling), kwartaal f 68,93, jaar f.262.35. Klachten bezorging: maandag t/m vnjdag van 18.00-19.00 uur, zaterdag 14.00-15.00 uur tel. 071-122248. Advertenties: (excl. 6% BTW) f. 0.63 per mm, kleintjes f. 0,44 per mm. Losse nummers f. 110. Half tot zwaar bewolkt kele buien. In de loop van de middag opklaringen. Mini mumtemperatuur omstreeks 5, middagtemperatuur ongeveer 9 graden. Zuidwesten wind. toenemend tot krachtig, aan de kust enige tijd stormachtig. Zon op: 08.04; onder: 16.44; Scheveningen hoog water: 03.58 en 16.09; laag water 11.57. A.S. DONDERDAG VERSCHIJNT DE olitie bekijkt hoe groot de i de RAF-aanslag op ebouw van IBM in Heidel- lF pleegt nslag op jouw IBM 5n va ieën lijn, Amsterdamse juwelier binnen minuut beroofd AMSTERDAM Twee gewapende mannen hebben zaterdagmorgen in Amsterdam een juwelier overvallen en binnen een minuut twintig horlo ges van een zeer kostbaar merk gesto len. De waarde van de buit is een paar ton. De mannen kwamen om vijf voor tien het pand van de juwelier binnen. Eén van hen trok een vuurwapen en hield de drie aanwezige verkopers onder schot, terwijl zijn maat een deel van de etalage leeghaalde. Een voorbijgan ger zag door de winkelruit wat er ge beurde en waarschuwde enkele agen ten die een eindje verder stonden. Toen die bij de juwelier aankwamen, waren de rovers al gevlucht Ze zijn nog spoorloos. Cocaïnecafé's worden aangepakt DEN HAAG Het wordt tijd dat de gemeentebesturen ingrijpen bij café's waar handel en gebruik van cocaïne oogluikend wordt toegestaan. „Die kunnen direct worden gesloten door de vergunningen in te trekken" al dus minister Korthals Altes van justi tie gisteravond in de televisie-rubriek Hier en Nu. Hij kondigde aan dat hij hierover binnenkort overleg wil voe ren met het gemeentebestuur van Amsterdam, omdat juist in de hoofd stad steeds meer verkooppunten van cocaïne te vinden zijn. Korthals Altes vindt ook dat het Nederlandse ge doogbeleid voor hasjverkoop te ver is gegaan. Marine boort smokkel- schip de grond in MIAMI Een Amerikaans marine schip heeft in internationaal water voor de kust van Colombia een kot ter, die tien ton marihuana aan boord had, tot zinken gebracht. Een opvarende van het Colombiaan se schip raakte gewond en werd naar Puerto Rico gevlogen. Zes anderen werden gearresteerd en zullen in de Verenigde Staten worden voorgeleid. Omdat het schip eerst de Hondurese en vervolgens de Colombiaanse vlag voerde, was het volgens de Ameri kaanse marine stateloos. Volgens het internationaal recht zou het zijn toe gestaan op stateloze schepen te schie ten, wanneer die niet aan een waar schuwing gehoor geven. jutergigant IBM in het duitse Heidelberg is giste- ir een bom ontploft. De ie in een onderzoekscen- richtte voor miljoenen >ns schade aan, maar er geen gewonden. In de heid van het gebouw een brief gevonden, de verantwoordelijk- oor de aanslag werd op- door De Strijdende Cel Alameh. De politie ver dat deze organisatie be- uit leden van de Rote Ar- Fraktion. De vestiging overigens niet betrokken bij de ontwikkeling van technologie. Ai, voel, en Igië blokkeert ^pertrein ar Nederland i onze correspondent Aad Jongbloed) SSEL De kans dat de sneltrein TGV ooit door ken wordt van Brussel msterdam wordt steeds de grootste Belgi- •alitiepartij, de christen- rratische CvP, er zich te- zal verzetten. Belgische staatssecretaris landbouw, Paul de Keers- een belangrijke man de CVP, verklaarde rdag dat de aanleg van een '-spoor door de streek van nokkerzeel en Kampen- zeer schadelijk zou zijn de landbouw. Hij onder- 1-238 nc*e biermee de uitkomst ~?n studie, waaruit zou dat 328 vierkante kilo- landbouwgrond schade undervinden van de TGV. endien zouden landbouw- en worden afgesneden en le waterhuishouding van groot gebied verstoord den. TGV, een groot succes in ikrijk, zal volgens de plan- >an Parijs worden worden Brussel en vandaar naar len. Een aftakking van de naar Nederland heeft al groot verzet geleid in anderen. Alleen de Belgi- liberalen lijken nog voor plan te vinden te zijn. GERUCHTEN OVER STAATSGREEP EN MOORD TEGENGESPROKEN k-im I TOKIO MOSKOU PE KING Er bestaat grote onduidelijkheid over het lot van presi dent Kim II Sung (74) van Noord-Korea. In Zuid-Korea en Japan is bekendgemaakt, dat Kim bij een staatsgreep of een schietpartij om het leven is gekomen. Noordkoreaanse diplo maten in Tokio, Peking en Moskou hebben dit bericht echter krachtig tegengesproken. De informatie dood is „vals", berust op ge ruchten en is een „demago gisch complot", van Zuid zijn Korea, aldus de diplomaten. De eerste berichten over de dood van Kim kwamen uir Zuid-Korea. Het Noordko- fensie zou via zes luidspre kers langs de zwaar be waakte Gedemilitariseerde Zone tussen de twee Korea's het nieuws hebben ver spreid. Het Japanse persbu reau Kyodo haalde functio- i, die zeggen ze ker te zijn van een moord aanslag op Kim. De moge lijkheid van een staatsgreep werd niet uitgesloten. Maar of Kim nog in leven is, is volgens deze bronnen niet duidelijk. De Noordkoreaanse radio maakte vandaag echter ner gens melding van en zond gewone programma's uit. Het leven in de hoofdstad Pyongyang was normaal, al dus een westerse diplomaat. Amerikaanse legerfunctio- narissen in Seoul zeiden geen bevestiging te hebben van de berichten over Kims dood. Pag. 5: Machtsstrijd rond opvolger. dracht verkocht minister Nijpels zaterdag in Den Haag hambur gers. Samen met andere politieke prominenten stond hij achter de toonbank vpn McDonald's. De opbrengst van de verkoop was be stemd voor het Jeugd Rode Kruis, dat dit jaar veertig jaar be staat. Het geld wordt gebruikt voor een actie om gehandicapte jongeren in de maatschappij een extra kans te ge ven. rAN1 ORBURG/LEIDSCHENDAM Minister Smit-Kroes Verkeer en Waterstaat wil de-gemeentebesturen van Jrburg en Leidschendam grondruil voorstellen om de tot- udkoming van de Verlengde Landscheidingsweg te bevor- «n. Voorburg zou de strook grond waarop de weg moet den aangelegd aan Leidschendam moeten afstaan. In ruil rvoor zou Voorburg een stuk grond langs de Vliet, bij- rbeeld vanaf de spoorbaan Den Haag-Utrecht tot aan wijk, krijgen. In de Voorburgse gemeenteraad is in het leden meermalen op het naar de mening van raadsleden emde grensverloop gewezen, waardoor Leidschendam de Vliet doorloopt tot aan de gemeentegrens van Rijs- antrekkef. oming MANILA De ontvoe ring van een Japanse za kenman op de Filipijnen heeft geleid tot een nieu we crisissituatie. President Aquino heeft gisteren hoge militairen en kabi netsleden bijeengeroepen voor spoedberaad. De 53-jarige zakenman Waka- oji werd zaterdag op een golf terrein bij Manila ontvoerd door vijf gewapende mannen. Hij is directeur vgn de Fili- pijnse vestiging van de Mitsui onderneming, één van de grootste Japanse bedrijven. De ontvoering komt vier da gen nadat Aquino terugge keerde van een bezoek aan Ja pan, waar zij van de Japanse regering toezeggingen kreeg iNAGUA De Amerikaan [ene Hasenfus (45) is zater- veroordeeld tot de maxi- mstraf van 30 jaar cel door volkstribunaal in Nicara- Hasenfus werd schuldig onden aan terrorisme en (daden tegen de staat De 'ocaat van Hasenfus weet nog niet of hij tegen het von nis in beroep gaat. De Ameri kaanse ambassade stelt dat Ni caragua een showproces heeft opgevoerd. Minister van justi tie Rodrigo Reyes liet weten dat er geen reden was om Ha senfus gratie te verlenen. Ha senfus is de eerste Amerikaan die gevangen werd genomen in Nicaragua in verband met de oorlog tegen de Contra's. Hij zou wapens voor de strijd tegen Nicaragua hebben ge smokkeld. Het is onduidelijk of de Amerikaanse regering wist van Hasenfus' operatie. Serouw komt na de zonde LPHEN AAN DEN RIJN Een 20-jarige man uit Den osch wilde zaterdagochtend met een valse cheque bij Al ert Heijn aan De Aarhof betalen. Toen de kassière hem aarop wees, ging hij er vandoor. Op het Aarplein ramde hij )et zijn auto een tegenligger. Hij bereikte het station en ing met de trein naar Den Bosch. Daar kreeg hij echter Jijt en meldde zich bij de politie. Deze heeft hem gisteren 'aar Alphen gebracht. De man zegt de cheques in een café rgens in Nederland te hebben gekocht. Hongerige dief LEIDSCHENDAM Een 18- jarige Leidschendammer wilde vanmorgen vroeg rond kwart over drie 50 broodjes meene men uit een bakkerij aan de Damhoudersstraat. De honge rige dief werd betrapt door het personeel. Hij vluchtte naar buiten, waar hij de bakkers bedriegde met twee fietsket- tingen. Agenten overmeester den de jongeman. voor meer steun en investerin- gen. De ontvoering volgt op de moord op de vakbondsleider en voorzitter van de linkse Partido ng Bayan (Volkspar tij), Rolando Olalia, wiens lijk donderdag werd gevonden. Vlak voor zijn verdwijning had Olalia steun toegezegd aan Aquino voor het geval van een militaire coup tegen de presi dent. Tijdens Aquino's verblijf in Japan gonsde Manila van geruchten dat militairen die trouw zijn aan minister van defensie Enrile, een staats greep voorbereidden. De regering wilde gisteren niet zeggen of zij vermoedt dat er een verband bestaat tussen de moord op Olalia en de ont voering van de Japanse zaken man. Pagina 5: Protesttaking DEN HAAG De verontrei niging van de Nederlandse op pervlaktewateren met chemi sche stoffen als gevolg van de brand van twee weken gele den bij het Zwitserse chemie concern Sandoz is verder ver minderd. De waarschuwing aan de waterleidingbedrijven om geen water in te nemen is voor geheel Nederland inge trokken. Dit is gisteren meege deeld door Rijkswaterstaat. De nog resterende, geringe verontreiniging die via de Waal en de Lek naar de Nieu we Waterweg is getranspor teerd, is inmiddels in de Noordzee terecht gekomen. Om de situatie in de Noordzee in de gaten te houden worden metingen uitgevoerd. Naar verwachting van Rijkswater staat zullen echter geen directe ecologische effecten in zee op treden. In het buitenland werd dit weekeinde gedemonstreerd te gen de vervuiling van de Rijn. In Straatsburg hebben enige honderden mensen op de Eu- ropabrug die deze stad ver bindt met de Westduitse stad Kehl, een minuut stilte in acht genomen voor de „Rijn die aan winstbejag ten offer is geval len". Vervolgens gooide men een krans in de vervuilde Rijn. Mevrouw Andrée Buch- mann, woordvoerster van de milieubeweging wees op de „steeds korter wordende pe riodes tussen milieurampen: Seveso, Bophal, Tsjernobyl, Sandoz-Bazel..." Het bewees volgens haar dat milieubewus te mensen geen doemdenkers en plezierbedervers zijn. Gelijktijdig met de demonstra tie in Straatsburg hadden soortgelijke manifestaties C laats op Frans-Westduitse ruggen annex grensovergan gen in Gambsheim, Marckols- heim en Chalampé. Hieraan namen in totaal zo'n duizend betogers deel. (ADVERTENTIE) Michels loot Rotterdam in de problemen HILVERSUM Rinus Mi- chels heeft Rotterdam in de problemen geloot. De bonds coach verrichtte gisteravond tijdens de uitzending van Studio Sport de loting voor de derde ronde van de KNVB-beker, die het in Rotterdam niet gewenste FC Den Haqg aan Feijenoord verbond. De loting leverde trouwens nog twee pikante duels op: Sparta - Ajax en Excelsior - FC Twente. Voorts moet FC Utrecht naar DS '79 in Dordrecht. De derde ronde wordt op 11 maart gespeeld. Competitite- leider Huijbregts denkt nu aan het verzetten van een wedstrijd. Het bestuur van FC Den Haag neemt overigens van daag nog contact op met burgemeester Peper en poli tiecommissaris Blaauw van Rotterdam in een poging de wedstrijd Sparta - FC Den Haag op 30 november toch op Het Kasteel te spelen. Voorzitter Stoop van FC Den Haag deelde vanmor gen desgevraagd mee dat de kans zeer klein is dat zijn club een verzoek indient bij burgemeester Havermans van Den Haag om de wed strijd naar Het Zuiderpark te verplaatsen. „Dat zou na melijk betekenen dat we het eens zijn met de beslissing van de KNVB". KNVB- woordvoerder Jesse meldde vanmorgen daarentegen dat het bestuur van de voetbal bond blijft bij het eerder in genomen standpunt dat het duel in Den Haag moet wor den gespeeld. Competitielei der Huijbregts zou hierover ook vandaag nog contact op nemen met burgemeester Havermans. Via zijn woord voerder liet de Haagse bur gemeester vanmorgen weten officieel nog geen beslissing te hebben genomen. „Hij staat weliswaar niet te trap pelen zijn fiat te geven, maar het is heel goed moge lijk dat hij gegeven de moge lijkheden en onmogelijkhe den alsnog zijn toestemming geeft", aldus de woordvoer der in een reactie op onze berichtgeving van afgelopen zaterdag. Op basis van me dedelingen van FC Den toen dat Havermans al defi nitief besloten had de wed strijd te verbieden. Zij had den dat geconcludeerd uit de uitlatingen en de stellingna- me van de burgemeester tij dens het gesprek met de KNVB vrijdag. De woord voerder van Havermans: „Misschien dient FC Den Haag geen verzoek in, dan hoeft de burgemeester ook geen beslissing te nemen". VOETBAL OP TV De NOS verzorgt woensdagavond een rechtstreeks televisie- verslag van de voetbalwedstrijd Nederland - Polen, een kwalificatieduel voor het Europees kampioenschap. De uit zending op Nederland 2 begint om 19.55 uur. VOORHOUT/HAARLEM De rijkspolitie heeft zaterdag twee iHaarlemmers, van 32 en 24 jaar oud, in hun woonplaats aange- Ihouden. Het tweetal wordt onder meer verdacht van een gewa pende roofoverval op de vrouw van een Voorhoutse autohande laar, op woensdag 22 oktober. Ook zouden de twee een gewa pende overval in Heemstede hebben gepleegd. Op 22 oktober drongen twee mannen de woning van de Voorhoutse handelaar in tweedehands auto's, Burgerjon aan de 's Gravendamseweg. binnen. Alleen zijn 21-jarige vrouw was thuis. De mannen, die nylon kousen over het hoofd hadden getrokken, bedreigden haar met een vuurwapen en gingen er met geld, sieraden en een muntenverzameling vandoor. De vrouw werd vastgemaakt aan de verwarming. Zij slaagde erin zich na ongeveer een uur te be vrijden. Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding Winterpeen, zak± 1 kilo en Uien, net ±1 kilo QQ samen Gehakt half-om-half, 500 g&25 3.48 ,5.98 kilo s948* 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. DEN HAAG Een 28-jarige dronken Hagenaar heeft zater dagnacht het zwaailicht van een politiewagen geslagen en deuken in de portieren geschopt. Omdat de man onder in vloed bleek te zijn, werd hij meegenomen naar het politiebu reau aan de Jan Hendrikstraat. Na het opmaken van een proces-verbaal wilde de man echter niet meer vertrekken. Toen de politie hem vervolgens buiten de deur zette, moest de politiewagen die voor de deur stond het ontgelden. De man is vervolgens op de bon geslingerd voor vernieling. De GG en GD moest eraan te pas komen om de verwonde hand van de man, die hij had bezeerd bij de mep tegen het zwaai licht, te behandelen. De man is, enkele uren later en ietwat onfnuchterd, alsnog het politiebureau uitgezet. Arrestatie na Hitler-groet DEN HAAG Een 23-jarige man uit De Lier is gistermor gen gearresteerd omdat hij op het station Hollands Spoor in Den Haag de Hitlergroet bracht ten overstaan van twee politie-agenten. De agenten waren 's morgens vroeg naar het Hollands Spoor gegaan om de spoor wegpolitie te assisteren die problemen had met een groepje lastige jongeren. De 23-jarige man is na het op maken van een proces-ver- baal in de loop van de och- tencj vrijgelaten. Trek in een mandarijntje? Of in een sinaasappel tje? Ze zijn er weer volop. Uit alle windstreken. De Satsuma's en de Clementines. Spaanse, Braziliaan se en Cubaanse. Voordelig tot voordeliger in prijs. Voelt u meer voor een Hollands druifje, dan kan dat in deze tijd van het jaar ook. Maar daar moet u dan wel wat meer geld voor over hebben. In de groente- en fruittips van onze rubriek Huisraad leest u vandaag, dat ze dit jaar van een uitstekende smaak en kwaliteit zijn. Over kwaliteit-gesproken. Kent u de Leidse Courant nog niet en ziet u hem voor het eerst? Als u wilt, kunt u nu twee weken lang de gratis kwaliteitsproef nemen. De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Voorletters; Adres: Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel opsturen naar de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. N B. Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om een proefabonnement wor den geweigerd.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 1