Niet ambtenaar maar olitiek is schuldig an Haagse janboel Onduidelijk slot eerste deel rechtszaak-Masson GOpaliOÊit^ 15t/m23N0Vi H I'kTiBMli lezers 'Kamer maakt fron t tegen gehannes met paspoorten Suriname houdt verspreiding jnediciinen tegen Inspecties bezorgd over bezuinigingen volksgezondheid Veldkamp ageert tegen privatisering sociale zekerheid DE KRANT BRENGT LEVEN IN UW BROUWERIJ. gina NNENLAND QeidM<2owu*nt VRIJDAG 14 NOVEMBER 1986 PAGINA 5 (Van onze parlementaire redactie) oIN HAAG Er is een schal erderheid van CDA, D en PvdA in de eede Kamer ontstaan toct wil dat staatssecretaris cht u"n ^er binden van bui- n bewi landse zaken ophelde- n onde g verschaft over de idselachtige gang van h :en rond produktie en i roering van een nieuw paspoort Dat betreft niet alleen het ontbreken van een goede privacy-be- scherming maar vooral ook de prijs (ruim hon derd gulden) en wat in de wandeling de „Barneveld- constructie" heet. Barneveld lijkt de bakermat te worden van een binnenkort te bouwen particuliere paspoort- fabriek waarvoor deze zomer een apart bedrijf gesticht is, KEP BV (Kenmerk en Perso nificatie BV). In de leiding daarvan hebben niet alleen topmensen van Philips en de Schiedamse drukkerij Elba zit ting, maar ook plaatsvervan gend secretaris-generaal mr. E.F. Jacobs van het ministerie van Buitenlandse Zaken en de korpschef van Barnevelder ge meentepolitie de heer J. Swart Dat CDA en VVD zich nu aan de zijde van de PvdA ge schaard hebben, is opmerke lijk. Deze partijen stemden be gin dit jaar m met de oprich ting van KEP BV waarmee de staat de produktie van het pas poort uit handen gaf. Ook toen al was er verzet van de PvdA, die echter bij CDA en VVD geen gehoor vond. Doel van de operatie was (op commerciële basis) een paspoort te laten ontwikkelen dat niet na te ma ken is. De voorzitters van de vaste Kamercommissies van Bin nenlandse Zaken en van Bui tenlandse Zaken zullen op korte termijn overleggen op welke wijze de commissies ge zamenlijk voor elkaar kunnen krijgen dat de bewindsman nog voor het kerstreces door de Kamer aan de tand kan worden gevoeld. Hij moet dan wel eerst een groot aantal schriftelijke vragen van de fracties beantwoord hebben. CDA en VVD. die zich aan vankelijk nogal terughoudend opstelden, hebben zich giste ren bereid verklaard de lange vragenlijst die de PvdA'er De Visser al op tafel had gelegd, uit te breiden met „eigen" vra gen. Volgens De Visser, tot voor kort de enige die zich met de invoering van het pas poort bemoeide, toonde zich aangenaam verrast over het „lichte enthousiasme" dat CDA en VVD aan de dag ge legd zouden hebben door zijn vragen en de daarin opgeslo ten kritiek, te onderschrijven. (Van onze sociaal- economische redactie) •EN HAAG Geen lui- iid, maar falend mana- iment is de oorzaak van bureacratie en on- nacht van de overheid. )at betoogt de komende roorzitter van de christe- ijke werkgevers, ex-mi- riste r dr. J.E. Andries- ien, deze week in het '®rdw jconomenvakblad ESB. v&J®Het ontbreekt ministers hun ambtelijke top van secretarissen- en di- ecteuren-generaal aan nanagementkwaliteiten een echte businessfi- osofie. Daarom ié het op jde departementen zo'n )Uinhoop geworden; ja renlang is er een vinger uitgestoken om die te èkkéi voorkomen of op te rui- ls alle men. Unie >allisti uste enwoordig wel van "katoen. Yerst komt hun kersverse toas, CDA-minister van bin- «nlandse zaken Van Dijk, hen betichten van luiheid en neemt de toekomstige van de christelijke werkgevers het weliswaar voor het lagere personeel op, geeft meteen de ambte lijke top onderuit de zak. Is het misschien dan terecht dat de dienaren van de overheid zo slecht betaald worden? Als ze zich zo graag met het bedrijfsleven vergelijken, moeten ze dan niet eerst ge lijkwaardige prestaties ver richten? Gerard van Dalen, secretaris van de Centrale voor Middel bare en Hogere Ambtenaren (CMHA), vindt dat niet de ambtenaren - hoog, middel baar of laag de schuld zijn van de Haagse janboel, maar de politiek zelf. „Als gesteld wordt dat de ministeries het beter met minder mensen kunnen regelen, dan is dat niet zozeer de schuld van de ambtelijke top, maar van de politiek zelf. Het kabinet heeft gekozen voor drie pro cent minder ambtenaren: een bureaucratiekorting van twee procent en een efficien cykorting van een procent. Dat zijn puur politieke wen sen. Dat vervolgens de amb telijke top niet in staat is dat uit te voeren op een manier waarop het bedrijfsleven dat zou doen, lijkt me alleen maar logisch. Je krijgt een politiek dictaat waar je als manager weinig mee kunt doen. In het bedrijfsleven zouden immers in zo'n geval ook middelen ter beschik king worden gesteld om de efficiency te bevorderen, bij voorbeeld door geautomati seerde informatieverwer king. Dat doet de politiek al lemaal niet. Die vraagt dom weg een aantal procenten minder mensen". „Zeker wel. Dat zegt de CMHA ook al jaren. De om vang van het ambtelijk appa raat moet kleiner worden, maar dat betekent wel dat er keuzes moeten gemaakt in taken die wel en niet door de overheid worden uitgevoerd. Iedereen praat nu over het terugbrengen van het over heidsapparaat. tegelijk lees ik in de krant dat de controle moet worden verbeterd. Wel nu, dat lukt niet met minder mensen. Men stelt aan het apparaat tegenstrijdige eisen. Je kunt geen beter en vol waardig controleapparaat ei sen en tegelijk zeggen dat het allemaal wel met minder mensen kan". Zou het misschien toch niet kunnen als er capabeler amb tenaren op die ministeries werkten? „Als CMHA roepen wij al ja ren dat het salarisniveau dat de overheid aan leidingge vend personeel te bieden heeft onder de maat is. Dat maakt het gewoon onmoge lijk om voldoende capabel personeel aan te trekken. Waar er gebrek aan manage ment is, is de karige beloning door de overheid zeker een belangrijke oorzaak". Ook nu weer vergelijkt u ambtenaren met het bedrijfs leven Maar is niet een van de wezenlijke verschillen dat de prestaties van ambtenaren zich niet laten meten in winst- en verliescijfers als bij ondernemingen? Met andere woorden, hebben ambtena ren het bij de overheid die toch niet failliet kan gaan, niet erg makkelijk. Ont breekt er niet een wezenlijke prikkel? „Die prikkel moet in de eer ste plaats van de politiek uit gaan. Die wordt geacht de wens van het volk te verta len en vervolgens door amb tenaren te laten uitvoeren. Het hangt dus van de politiek zelf af of ambtenaren goed" kunnen functioneren. Maar vaak blijkt al bij de voorbe reiding van wetsontwerpen een onwerkbare toestand te ontstaan. Ik denk aan heike le zaken als de mediawetge ving, de euthanasie, de twee verdieners, waarbij door de politiek niet altijd even zui ver wordt geopereerd. In al die politieke controverses gaat een heleboel werk van Gerard van Dalen (CMHA): De prikkel moet in de eerste plaats van de politiek uitgaan. ambtenaren zitten, maar de produktie is uiteindelijk niet bijster hoog. Als hier wat aan verbeterd moet worden is het eerst aan de politiek zeer dui delijke eisen te stellen aan de ambtenaren. Veel strijd tus sen ambtenaren onderling vloeit nu eenmaal direct voort uit eindeloos heen en weer geknok tussen twee mi nisters. Dat maak ik nu weer van heel nabij mee tussen Van Dijk en Ruding over de beloning van het overheids personeel". Als dus de beschuldigende vinger wordt uitgestoken naar het kader en de top van de ministeries, dan geldt die kritiek volgens u dus in feite alleen maar de politiek ver antwoordelijken op het de partement, dat wil zeggen de minister en zijn staatssecreta- „Inderdaad, je mag dat soort verwijten niet zomaar aan ambtenaren stellen. Die doen eerst en vooral wat van hen gevraagd wordt. Wil je betere ambtenaren hebben, dan moet je ze eerst beter zien te betalen, want anders willen ze niet voor je werken, en wil je dat ze beter functione ren, dan zul je als politicus eerst eens duidelijke eisen moeten stellen. Dan zullen de ambtenaren daar spoorslags aan tegemoet komen. Dat lijdt volgens mij geen enkele twijfel". ARJEN BROEKHUIZEN elaars O ng gi west* EN HAAG De legerleiding in Paramaribo weigert het In- rnationale Rode Kruis medicijnen te laten verspreiden in het osten van Suriname, dat wordt gecontroleerd door de rebellen an Ronnie Brunswijk. Het Nederlandse Rode Kruis wil nu pro eren de zending via de Franse organisatie in Guyana te laten Verlopen. De onderhandelingen daarover zijn nog gaande. Jet Nederlandse Rode Kruis zegde onlangs toe voor ongeveer vrijla JO.OOO gulden aan medicijnen naar Suriname te sturen, omdat gijzel aaraan in het gehele land een groot gebrek is. De afdeling nam de et besluit na een bezoek van de penningmeester van het Suri- besti aamse Rode Kruis, Linger aan het hoofdkantoor in Den Haag. bi, lederland stelde de voorwaarde dat de medicijnen in het hele Tand verspreid moesten worden, zowel in de gebieden die doort ereni et Surinaamse leger worden gecontroleerd cds de gebieden in rham landen van de rebellen. Omdat in Suriname een burgeroorlog de Aiieerst moet het Internationale Rode Kruis eraan te pas komen kim de medicijnen te distribueren. Wanneer geen waarnemer reset >an het Rode Kruis bij de distibutie aanwezig kan zijn, gaat de ending niet door. pilo|. MAASTRICHT Op be leidsniveau ging het bij ABP-beleggingen om de grote lijnen, de ideeën en de commerciële afspra ken. Het echelon van ju risten was er dan voor de precieze uitwerking in de actes en contracten. Dat leerde de Maastrichtse rechtbank gisteren tijdens het ABP-proces tegen hoofdverdachte mr. A. Masson van de getuige mr. N.A.M. Fennis. Fennis, die eens zelf behoorde tot die beleidsmakers, was welis waar jurist maar liet dat niet de doorslag geven in zijn werk, zodat hij niet altijd thuis was in de pre cieze uitwerking van alle „grote lijnen". Op de zesde zittingsdag, voor lopig de laatste in deze affaire, vertelde Fennis onomwonden hoe het ABP zaken deed met de bouwer van tennishallen, Poot. Zakelijk, maar zijns in ziens niet onoirbaar. Fennis maakte de commerciële af spraak met Poot, waarbij het ABP de tennishallen finan cierde met als voorwaarde dat 50 procent van de WIR-premie naar het ABP ging. De presi dent: „Voor wat hoort wat?" Fennis: „We werkten zakelijk i object en droegen ook volle r Er v hij, bij Poot beslist geen valse verwachting gewekt. Fennis zorgde voor grote verwarring en vertwijfeld gecijfer in de zaal met zijn uitleg van de ge kozen constructie. Daarbij on derscheidde hij de hypotheek voor het grootste deel van de kosten (91 procent) met daarbij een onderhandse lening (9 procent), in de vorm van een bankgarantie ter grootte van de helft van de WIR-premie die binnen zou komen. Verder was er een schuldbekentenis voor de andere helft van de WIR-premie. Zodra de WIR-premie zou bin nenkomen bij Poot kon de schuldbekentenis vervallen en ging de Dremie voor de helft naar het ABP. De andere helft zat in de door de bankgarantie gegarandeerde onderhandse lening, een soort voorfinancie ring, beaamde Fennis op de zitting. Volgens hem was Mas son hier volledig van op de hoogte. Het punt waar alles om draaide bleek de uiteinde- leekakte te zijn. T« zag Poot dat het concept niet overeenkwam met de geschetste constructie en dat hij een totaal bedrag kreeg waarin die lening blijk baar was samengevloeid met de hypotheek. Zijn protest hielp niet en Poot ging uitein delijk failliet. Op de zitting kwam men er niet uit hoe de plotselinge verandering in de constructie was ontstaan. UTRECHT De hoofdinspec teur van de volksgezondheid, W. van Gestel, en de hoofdin specteur van de geestelijke volksgezondheid, J.B. van Borssum Waalkes, zijn zeer be zorgd over de gevolgen van de bezuinigingen in de gezond heidszorg. Niet alleen de kwa liteit van de zorg en de moti vatie van het personeel wor den aangetast, zo zeggen ze in hun jaarverslagen over 1985, maar ook de inspecties zelf staan onder grote druk. Beide inspecteurs verwijzen naar het kritische rapport van de Nationale Ombudsman over de behandeling van klachten door de inspecties. „Onvoldoende wordt beseft", aldus Van Borssum Waalkes, „dat de inspectie zich in een onmogelijke dwangpositie be vindt: verbetering van de werkwijze leidt bij de geëiste vermindering van het perso neelsbestand tot afstoten van lan minder taken krijgt toebedeeld". Het aantal Over de gevolgen van de be zuinigingen voor de kwaliteit van de zorg zegt Van Gestel onder meer, dat de toenemen de „zorgdruk" in de verpleeg huizen de volle aandacht ver eist Vijftien jaar geleden was het aantal rolstoelpatiënten er rond de 20 procent nu ligt het tussen de 70 en 80 procent „Sommige verpleeghuizen hebben de grootste moeite om alle patiënten voor de middag uit bed te krijgen". De arbeids tijdverkorting vormt daarbij volgens Van Gestel een extra probleem. Hij constateert ook, dat het ziekteverzuim onder verpleegkundigen geleidelijk stijgt. TILBURG Door een stuk sociale zekerheid te privatiseren, zelfs al gebeurt dat door sociale partners, komt het grondrecht ervan op de helling te staan. Dit stelde prof. dr. G.M.J. Veld kamp vanmiddag bij zijn afscheid van de Katholieke Universi teit Brabant in Tilburg als buitengewoon hoogleraar in de leer van de sociale zekerheid. Op basis van het na-oorlogse denken en de na-oorlogse ontwik keling heeft de sociale zekerheid zich, aldus Veldkamp, ontwik keld tot een fundamenteel menselijk grondrecht. Hij vindt dat de meest wezenlijke elementen van onze sociale zekerheid, na melijk gelijkwaardigheid en solidariteit, ook in de toekomst een rol moeten blijven spelen. Veldkamp maakt zich zorgen over ideeën om de sociale zeker heid van haar historisch sociologische fundamenten te ontdoen. „Wie economische beheersing, deregulering, privatisering, flexi bilisering en wat dies meer zij als een nieuw waardenpatroon ontwikkelt als grondslag voor de toekomstige sociale zekerheid, is bezig met een beeldenstorm van het stuk christelijk-humane beschaving dat sociale zekerheid heet", aldus de scheidende hoogleraar. Veldkamp, oud-minister van sociale zaken en volksgezondheid, geldt als expert op het gebied van de sociale zekerheid. In die hoedanigheid kreeg hij in 1967 van het toenmalige kabinet De Jong de opdracht de sociale verzekeringen te vereenvoudigen. In 1982 werd hij „op de meest eervolle wijze" ontslagen van zijn taak. Na enkele deelrapporten verscheen eind '82 nog een sa menvattend eerste deel van zijn onderzoek in een rapport waar op nooit een vervolg is gekomen. De in het eerste deel neerge legde ideeën over vereenvoudiging zijn „meegenomen" in de stelselherziening, aldus een woordvoerster van het ministerie van sociale zaken. (ADVERTENTIE) ONTDEK DE WONDERE WERELD OP EIGENHANblG De Wondere Wereld van Chriet Titulaer •Groot Doe-Het-Zelfcentrum Kreatieve vrijetijdsbesteding (Rail) Hobby- en Modelbouw Zelfmaakmode (shows) etc. Alles over tuinieren en woningverbetering Publiekswedstrijd 'Creatiek' Gezellige gezinsbeurs in Ahoy' Ahoy' Rotterdam-Zuid Open: 11.00-17.00 u. en 19.00-22.30 u. Zaterdag en Zondag: 11.00-17.00 u. '°J iUSKE EN WISKE DE HELLEGATHONDEN gt d< Brieven graag kon en duidelijk geschreven De hel rechl voor ingezon den slukken Ie bekorten: Homoseksualiteit 8 Na publikatie van de brief uit Rome over homoseksualiteit werden in deze rubriek kant tekeningen geplaatst die mij nogal onecht aandoen. „Hard heid" is het meest genoemde verwijt. Een briefschrijfster zonder reserve bijgevallen door een ander gaat zo ver de Vaticaanse brief te bestem pelen als de officiële aftrap voor wat zal uitmonden in een holocaust voor homo's. Heeft niemand zich iets aangetrok ken van het ijselijke gekerm dat in het tv-journaal te horen was op een Afrikaanse zieken zaal vol aidslijders? Hechten sommigen zó aan hun ver meende gelijk, dat ze daarbij letterlijk over lijken gaan? Dèt zou hard zijn. Zien ze niet dat homo's, met het „tedere ge baar" van een andere brief schrijver, elkaar al dreigen uit te roeien? En ook zonder die naderende epidemie: vult niet toenemende treurnis het homo-bestaan, van begin naar eind, ook al ontmoetten ze aanvaarding alom? Welke ou ders zouden het de kerk euvel duiden, dat ze hun kinderen waarschuwt zich niet naar de verkeerde kant te laten trek ken? Tegenover het denken van de kerk hanteert men een valse tegenstelling tussen wet en liefde. Mag de kerk niet meer het verschil tussen goed en kwaad signaleren als dat ontkend wordt? Het lijkt mij uit liefde geboren, als de kerk de moed opbrengt de eenzij digheid aan te vullen met de mantel der liefde wordt bedekt en de waarheid onder het vloerkleed geschof feld. Wetten kunnen groot on heil voorkomen en sluiten mildheid allerminst uit. En na tuurlijk wil de kerk ook „be moedigen", maar niet bij het voortgaan op een doodlopende weg. H.L. van Riel, DEN HAAG. Homosexualiteit (slot) Na kennisname van Ratzin- gers brief over homosexuali teit heb ik mij afgevraagd hoe het toch kan dat er tussen ker ken zulke verschillen bestaan ten aanzien van homosexuali teit. De Congregatie voor de Geloofsleer acht mede op bij belse gronden de homosexuele praktijk zondig en bijvoor beeld de Gereformeerde Ker ken in Nederland hebben uit gesproken dat het niet moge lijk is om op grond van de bij bel homosexuelen uit te slui ten van de ambten in de kerk. Opmerkelijk is hoe beide ker ken dezelfde bijbelteksten ge bruiken voor het beargumen teren van hun standpunt (o.a. Genesis en uitspraken van de apostel Paulus). Theologisch is het dus niet zo eenvoudig om uitspraken te doen over homo sexuelen. Misschien mogen we wel niet van de bijbel ver wachten dat die ons juridisch- sluitende antwoorden geeft op dergelijke vragen, omdat de betreffende teksten nooit als zodanig bedoeld zijn. Maar we kunnen uit de bijbel wel een gezindheid leren die ons aan geeft hoe om te gaan met de medemens en onszelf. Een kernwoord in die gezindheid is de liefde, die niet veroor deelt, maar bijeenbrengt en heelt. Natuurlijk zit achter de „wet" van de Congregatie ook de liefde. Kerkelijke wetten beogen immers mensen af te houden van het verkeerde, zo dat ze in het juiste spoor blij- Het probleem met de brief van de Congregatie is misschien wel dat mensen juist in hun geloof niet accepteren dat God homosexuelen door hun geaardheid zou afwijzen. En dat geloofsgetuigenis laat zich niet kapittelen door een brief van de Congregatie voor de Geloofsleer. Het is te wensen dat het gesprek over homo sexuelen in de kerk op dat ge- loofsniveau wordt gevoerd. re rekenen op de an Gods Geest. Dan mogen milde wind A. de Boer, LEIDEN (Naschrift: Met deze op de val reep ingezonden brieven is de discussie in deze rubriek defi nitief gesloten. Redactie). Voetbalvandalisme (2) Voor de televisie liet commis saris Blaauw van de Rotter damse politie weten dat de in zet van de ME bij de wedstrijd Feyenoord-Ajax maar liefst anderhalve ton heeft gekost. Hij trok voor een politieman zo'n vijftig gulden per uur uit. Even later vermeldde de com missaris dat door de bezuini gingen er geen geld bij de poli tie is om al die extra inzet te betalen. De politiemannen* kregen derhalve hun over werk* in vrije tijd uitbetaald. Hoe komt Blaauw dan aan die 150.000 gulden? A. van Huiizen. RIJSWIJK! Voetbalvandalisme (3) Het verschijnsel voetbalvanda lisme is feitelijk te complex om in talkshows, actualiteiten rubrieken en dergelijke te worden besproken. Een grove versimpeling en al te „ondie pe" aanpak is bijna altijd het resultaat en zulk een behande ling van de problematiek draagt slechts bij tot een grote onrust onder het publiek. Ook de verslaggeving in de krant draagt tot dat gevoel van on behagen onder het publiek toe. Een oplossing van het vraag stuk kan m.i. wellicht worden gezocht in een diep stilzwijgen in alle nieuwsmedia omtrent dit fenomeen. Hieraan zouden alle betrokken instanties moe ten meewerken: pers, politie, voetbalverenigingen, sponsors etc. Het doel van het vandalis me, een collectieve, onderbe wuste en onuitgesproken hang naar aandacht, wordt dan niet meer bereikt. Ik ben ervan overtuigd dat die schreeuw om aandacht aan het fenomeen

Leidse Courant | 1986 | | pagina 5