t Bevreesde Aquino moet zich nog steeds bewijzen CeicbeSowant UDF roept op tot Kerstmi tegen Apartheid Heisa in het hospitaal Reagan zwicht voor chantage terroristen" to Alcoholisten in Sovjet-Unie ruiken lekker ;us BUITENLAND VRIJDAG 14NOVEMBER 1986PAGINA Spijtoptanten willen nu weer terug naar VS MOSKOU Een Russisch emigrantenge zin dat maandag uit de Verenigde Staten terugkeerde in de Sovjet-Unie, heeft te kennen gegeven dat het zo spoedig moge lijk terug wil naar het land van Uncle Sam. Vooral de kinderen zouden niet kunnen aarden in de Sovjet-Unie. Faina en David Gonta, die tien jaar geleden uit de Oekraï ne naar de Verenigde Staten emigreerden, verklaarden bij hun terugkeer in Moskou dat zij zich in de VS eeuwige emigranten hadden gevoeld en dat hun kinderen slecht werden behandeld door klasgenoten. De te rugkeer werd in de officiële Russische pers uitgebreid aangekondigd. Maar inmiddels heeft mevrouw Gonta bij de Amerikaanse ambassade geïnformeerd of het gezin op nieuw naar de VS zou mogen reizen. Brief Gorbatsjov voor Thatcher LONDEN De Russische ambassadeur in Londen, Leo nid Zamjatin, heeft gisteren een brief van partijleider Gorbatsjov overhandigd aan premier Thatcher. Zij is vandaag vertrokken voor een bezoek aan Was hington. Het schrijven bevat volgens Zamjatin „enkele ideëen en overwegingen" van Gorbatsjov over de Ameri- kaanse-Russische top in Reykjavik. Waarnemers r kenden dat het de bedr 4 .j is dat de Britse premiei ga a bemiddelen tussen Reaga. Gorbatsjov. Duitse scholieren vol vooroordelen tegenover joden BONN Veel middelbare scholieren in zuidelijk Duitsland blijken er geen idee van te hebben hoezeer de joden in de nazitijd in hun land zijn ver volgd. Niet alleen de geschiedenis zit er bij de jongeren slecht in, ook de kennis van nu over jodendom en Is raël vertoont grote gaten. Dat maakt een onderzoek duidelijk dat medewer kers van de universiteit van Passau in de Zuidduitse deelstaat Baden-Wurt- ^mberg hebben gehouden. De mate iarin de jongeren hun vooroordelen esteren blijkt afhankelijk van het pleidingsniveau: hoe hoger, hoe beter I ingelicht. Dwerggooien afgelast na dreigementen SYDNEY Een wedstrijd in „dwerggooien" tussen Groot-Brit- tannië en Australië is gisteren na één ronde afgelast. Onbekenden dreigden geweid te plegen tegen organisatoren en deelnemers. Bo vendien waarschuwde de politie dat elk centrum dat zulke wed strijden toestaat het risico loopt zijn vergunning te verliezen. Het dwerggooien houdt in dat kracht patsers proberen gehelmde dwer gen zo ver mogelijk weg te gooi en. Deze week zouden in Austra lië nog twee ronden worden ge houden, in Sydney en Melbourne. VS leverden Contra's al eerder wapens WASHINGTON Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft dit jaar een aantal bevoorradingsvluch- ten voor de Nicaraguaanse Contra's ge financierd. Daarbij werden voorraden voor de Contra's gedropt boven Nicara- guaans grondgebied. Dat hebben bron nen binnen de Amerikaanse regering gezegd. De wapenvluchten door de maatschappij Vortex naar Nicaragua werden door de Amerikaanse regering streng geheim gehouden. Zelfs de be langrijkste leden van het Congres wa ren er niet van op de hoogte. Een deel van de wapens zou zijn- betaald met de 27 miljoen dollar die de VS hadden uit-, getrokken voor „humanitaire" hulp. JOHANNESBURG Het Verenigd Democratisch Front (Ui de grootste Zuidafrikaanse anti-apartheidsbeweging, heeft de z\ te bevolking opgeroepen tot een Kerstmis tegen apartheid in de p riode van 16 tot 26 december. De actie is bedoeld als een pre tegen het afkondigen van de noodtoestand in Zuid-Afrika opN E juni en de hieruit voorkomende arrestaties van naar schal erde 20.000 mensen. Het UDF roept de zwarte bevolking op geen inkopen te doen I blanke steden en dorpen, sportieve en muzikale manifestatii annuleren en de zwarte bars gedurende de actie om acht ur vonds te sluiten. De kerstactie van het UDF zou moeten bewi dat de organisatie, ondanks de beperkende maatregelen onde g noodtoestand en de dreiging met arrestaties, nog in staat is op g dsel schaal actie te voeren. De politie heeft het publiek gewaarsch >en op zijn hoede te zijn voor eventuele bomaanslagen door het rond de kerstdagen. parlc yD <eed« wil de roeri BRUSSEL Goede morgen, mevrouw Pe tit, hoe voelt u zich vandaag? Nou dokter, om eerlijk te zijn, heb ik vannacht nogal wat pijn gehad. Da's geen wonder, mevrouwtje, als u zich door collega Groulart laat opereren kunt u verwachten pijn te krijgen. Dat houdt u nog maanden, want Groulart is aan de drank en dat merk je bij snijden en naai- Dit gesprek zou geplukt kunnen zijn uit het hos pitaal de Loraine in het Belgische Virton, de sa mensmelting van twee klinieken die drie jaar geleden nog zelfstandig waren. Sinds de fusie is er voortdurend heisa in het hospitaal, want de tot voor kort apart en zelf standig opererende heel meesters lusten elkaar in het geheel niet en zij doen er in en buiten het ziekenhuis alles aan om elkaar dwars te zitten. Beide kampen hebben onder het verplegend personeel hun spionnen, die verslag uitbrengen over het patiëntenbe stand van de tegenstre vers, de diagnoses, de be handelwijze. Gewapend met de door het spion- nenkorps ingebrachte kennis gaan de artsen vervolgens naar de pa tiënten van beider colle ga 's, om die volledig zwart te maken. Een chi rurg, die in de gaten had dat een collega een pa tiënt aan hem ontfutseld had, stormde de operatie kamer in en probeerde de patient alsnog te „clai men". Medische appara tuur verdwijnt voor eni ge tijd en operatie-ge reedschap is plotseling niet meer steriel. Je kunt het zo gek niet verzin nen. of het gebeurt om elkaar dwars te zitten. Nadat onder het nog steeds wakend oog van een patiënt twee anesthe sisten in de operatiezaal met elkaar in een hand gemeen raakten en de chirurg, die partij trok voor een van hen, poog de de ander met diens ei gen middelen te verdo ven, is er van hogerhand ingegrepen. Een anesthe sist en vier chirurgen zijn nu ontslagen. De art sen van Virton moeten echter hun patiënten op straat gaan zoeken, want er is werkelijk geen zin nig mens meer die zich in het betrokken hospi taal wil laten behande len. AAD JONGBLOED ZWARE DRUK OP PRESIDENT FILIPIJNEN: (Vervolg van de voorpagina) MANILA De Filipijn- se stafchef generaal Fi del Ramos en minister van defensie Juan Ponce Enrile hebben verklaard dat het leger niets te ma ken heeft met de beest achtige moord op de vakbondsleider Olalia. Een woordvoerster van de „Coalitie tegen het Herstel van het Fascis me", Loretta Rosales, noemde de moor deen poging van het leger de vredesbesprekingen tus sen de regering en het communistische verzet te ondermijnen, zodat al leen een militaire oplos sing overblijft. Aan de andere kant sloot zij niet helemaal uit dat Olalia wellicht is vermoord door een persoonlijke vij and. President Aquino trok bij haar terugkeer van haar be zoek aan Japan fel van leer tegen bepaalde personen die een „roekeloze veronachtza ming" aan de dag leggen voor het image van de Fili- pijnen in het buitenland. „De leden van mijn regering be horen mij te helpen, en niet de taak van de president moeilijker maken dan zij al is" zo zei Aquino. Een erva ren diplomaat in de Filipijnse hoofdstad zei te vermoeden dat de president achter haar harde taal in feite haar vrees verbergt dat zij ten val zal worden gebracht of van haar bevoegdheden worden be roofd. De president noemde geen namen, maar vooral minister Een Filipijnse militair houdt de wacht bij een commu nistische re bel. Verwacht wordt dat de moord op vak bondsman Olalia de be sprekingen tussen rege ring en rebel len bemoei- lijkt. Enrile, die de president op het vliegveld opwachtte, wordt gezien als de kwade genius achter allerlei coup- plannen. Of die geruchten kloppen of niet, een feit is dat de president dagelijks te maken heeft met een psycho logische oorlog van de kant van de minister en zijn aan hang. Mevrouw Aquino wordt verweten dat zij als voormalig huisvrouw haar taak niet aan kan en een te slap beleid voert. Politieke deskundigen in Ma nila menen dat de president de komende maanden moet bewijzen dat zij zich te weer kan stellen tegen die opposi tie. Begin februari spreken de Filipijnse kiezers zich uit over een ontwerp-grondwet, waarin staat dat tot 1992 geen presidentsverkiezingen wor den gehouden. Minister Enri le is het er niet meer dat Aquino tot 1992 president blijft; hij wordt ervan ver dacht zelf de touwtjes in han den te willen nemen. Om tegenstanders een stap voor te zijn, nemen waarne mers in Manila aan dat de president de komende weken haar kabinet zal wijzigen en enkele ministers verwijderen die slecht liggen bij het leger. Het gaat om een groepje van linkse politici met wie Cora- zon Aquino erin slaagde de vorige president Marcos ten val te brengen. Maar naast het probleem-En- rile moet de president ook proberen tot een vergelijk te komen met het communisti sche verzet. Haar eerste doel is een staakt-het-vuren en vervolgens onderhandelin gen over een definitieve vre desregeling. Het is nog niet duidelijk of de moord op Ola lia gevolgen zal hebben voor de toch al moeizaam verlo pende besprekingen tussen regering en verzet. Granaat-aanslag Spaanse politiemannen onderzoeken in de stad Guecho de plaats, van waar onbekenden granaten afvuurden op een bureau van de Guardia Civil (in witte cirkel). De granaten richtten wel schade aan, maar niemand raakte gewond. Volgens de politie was de aanslag het werk van de Baskische afscheidingsweging ETA. SMID JE VERHOLEN—KARELTJE KNETTER EN DE TOVERBUBBEL 96 Eelko Eelkema verloor geen ogenblik zijn waardigheid en zijn tegenwoordigheid van geest. „Agressieve dier'n moet'n in deze boss'n an de lijn word'n gehoud'n, juffrouw!" sprak hij bars. „Zo will'n het de politiewett'n, ingevolge artikel 816 sub bl En die wett'n zegg'n nerg'ns, dat de genoemde en betreff'nde dier'n speciaal viervoeters of zoogdier'n moet'n weez'n, zoals hond'n, stier'n, paard'n, geit'n of muiz'n! Het wetsartikel is dus van toepassing op alle leev'n- de have en daar hoort die uit z'n kracht'n ge groeide krielekip van uwes edele óók biel An de lijn dus met dat akelige beest!" Maar Sybi- la's lachje kirde bitter als gal door de serene stilte van het woud. „Wat doen de heren hier ei-, genlijk?" vroeg ze. „Wat heeft u hier te zoe ken?" „U schijnt de ernst van de toestand nog niet duudelljk in te zien, juffrouw", vervolg de Eelko scherp. „In zulke gevall'n wil een ste vig verbaaltje nog wel ereis help'n! Uw naam! Ik denk, dat we een héél aardig zaakje kunn'n maak'n van de vernieling'n, die door uw kriele kip benn'n aangericht en de kleding en uutrus- ting van een particulier persoon en een dienst doend beambte van de plietsie! Dat gaat je geld kost'n, juffrouw! Uw naam!" „Mijn naam is Sybila van Sorcieren en het gaat me helemaél geen geld kosten", lachte de heks. Ze sprak een duistere toverformule, er schoten twee felle stralen uit haar ogen en daar stonden Eelko Eelkema en smidje Verholen alweer, netjes ge kleed als altijd. Alleen hadden ze eikaars pakje aan en de maten daarvan klopten niet hele maal... Hereniging niet gewenst Eduardo Balgo heeft na veertig jaar opnieuw contact gelegd met zijn familie. De Italiaan verd\ tijdens de Tweede Wereldoorlog. Nu blijkt hij getrouwd te zijn met een Russische vrouw wonen in Polen. Balgo wil naar Italië terugkeren om de honderdste verjaardag van zijn moedt te wonen. De vrouw met wie Balgo al voor de oorlog getrouwd was, Paolina Carone heeft e gezegd dat zij het hem nog steeds niet vergeven heeft en dat zij hem ook niet wil zien. lw1econ iet van Moskou meldt ontmanteling raketten in Noord-Europa HELSINKI De Sovjet-Unie heeft al haar middellange-af- standsraketten (INF) terugge trokken van het schiereiland Kola in het noordoosten van het land. Ook elders in de Le- ningradse en Baltische militai re districten zijn de meeste INF-raketten teruggetrokken. Dat is gisteren in Finland be kendgemaakt door Igor Li- gatsjov, secretaris van het cen traal comité van de communis tische partij van de Sovjet- Unie en de tweede man achter Sovjet-leider Gorbatsjov. Li- gatsjov brengt een bezoek aan Finland. Hij voegde eraan toe dat „verscheidene bataljons van operationeel-tactische ra ketten uit {leze districten" zijn teruggetrokken voor plaatsing elders". Volgens )Ujn •enl Iitg< gatsjov is de Sovjet-Unie bereid de met ballisti kernraketten uitgeruste derzeeërs terug te trekkenV001 haar Oostzee-vloot als alle men trokken landen het eens I nen worden over een N< europese kernwapenvrije rect< nan en c losoJ ..He De ters AMERIKAANSE POLITICI VERBOLGEN: WASHINGTON De Amerikaanse regering heeft met de wapenleve ranties aan Iran toegege ven aan de chantage van terroristen. Dat is de meestgehoorde opvatting onder Congresleden in Washington, nadat presi dent Reagan vannacht de levering van „kleine hoe veelheden" wapens aan Teheran had toegelicht en verdedigd. Volgens Reagan had het beleid aanvankelijk tot doel toenade ring te zoeken tot gematigde Iraanse politici met het oog op de strijd om de opvolging van de bejaarde Iraanse leider aya tollah Khomeini. Later richtte het beleid zich ook op de vrij lating van de Amerikaanse gij zelaars in Libanon. Deze houding lijkt tegenstrij dig met Reagans veelvuldig herhaalde standpunt. Al voor dat hij het Witte Huis betrad zei Reagan dat Amerika nooit zou praten met terroristen. Amerika zou geen overeen komsten sluiten om de bevrij ding van gijzelaars te bewerk stelligen. Reagan maakte ern stige verwijten aan het adres van de toenmalige president Jimmy Carter die druk doen de was 55 Amerikanen, die in Teheran gegijzeld werden, vrij te krijgen. Het kostte Carter zijn presidentschap^ Verder heeft Reagan steeds gezegd dat het Amerikaanse wapenem bargo tegen Teheran van kracht blijft en dat Washing ton neutraal is in de Golfoor log. Geloofwaardig Robert Byrd, de fractieleider van de Democraten in de Se naat, vroeg zich vannacht ech ter af ,„Wat de gevolgen van deze zaak zijn voor onze ban den met onze Arabische vrien den in de Golf? Wat zijn de ge volgen voor onze geloofwaar digheid?". Volgens Byrd is de televisierede van de president niet meer dan een poging om een „grote buitenlands politie ke blunder" te verdoezelen. Andere senatoren verklaarden dat de regering-Reagan alle Amerikanen in het Midden- Oosten tot potentiële gijzelaars heeft gemaakt. „Het gaat erom dat wij geen precendent mo gen scheppen waardoor landen op het idee kunnen worden gebracht Amerikaanse burgers te gijzelen en vervolgens over hun vrijlating te onderhande len in ruil voor wapens of een bedekte wijziging van het Amerikaanse beleid. De Vere nigde Staten handelen niet in menselijk leed, wij delen geen beloningen uit aan terroristen en betalen geen losgeld aan ontvoerders". „Hoe kunnen wij nu tegen onze NAVO-bondgenoten zeg gen niet met terroristen te on derhandelen, hun geen wa pens te verkopen en onbuig zaam te blijven?", zo vroeg de Democratische voorzitter van de Senaatscommissie voor de inlichtingendiensten, Patrick Leahy, zich af. Richard Lugar, de vertrek kende voorzitter van de Se naatscommissie voor buiten landse betrekkingen en een Republikeinse bondgenoot van Reagan, zei dat hij zich af vroeg waarom de president niet eerder de steun bij beide grote partijen had gezocht, die hij nu „zo dringend" nodig heeft. Volgens de Democratische se nator Daniel Patrick Moyni- han heeft de geheime operatie de positie van minister van buitenlandse zaken, George Shultz, ernstig ondermijnd. „Aan zijn preken zal nu geen enkele waarde gehecht wor den in Europa", zo meende Moynihan. Stilzwijgen Overigens hullen de ministers Shultz en Weinberger (Defen sie) zich in een ijzig stilzwij gen. Beiden zijn verklaarde te genstanders van wapenleve ranties aan Iran. Zij steken evenwel geen vinger uit om het Witte Huis uit het moeras te trekken. De reden daarvoor is dat het Witte Huis of beter gezegd de in het Witte Huis Nationale Veiligheidsraad de „Iraanse connectie" zelf tot stand heeft gebracht, daarbij Buitenlandse Zaken, Defensie en het gehele diplomatieke apparaat passe rende. De architect van de contacten met Iran is John Poindexter, Reagans adviseur voor natio nale veiligheid. Poindexter was ook de geestelijke vader was van de dis-informatiecam- Eagne, die tot doel had de Li- ische leider Khadaffy in ver warring te brengen en waar voor de Amerikaanse pers werd gebruikt. De Democrati sche senator Daniel Patrick Moynihan heeft zelfs al het 51 V( j (mat oster an R eren irloj ontslag van vice-admi Poindexter geëist, maar dj geenszins van plan om terujTl treden. Reagan vergeleek zijn gel me diplomatie met die president Nixon in de jaren ventig. Deze zond in 1971 H ry Kissinger naar Peking de weg vrij te maken voor aangaan van diplomatieke trekkingen met China. M volgens de diplomaten deze vergelijking mank. na controleerde niet het van Amerikaanse gijzelaars Nixon stuurde Peking gi wapens", zo zei een westeiEN diplomaat in Washington. Levering Overigens proberen zowel ei.„t VS als Iran de rol van de et IS penleveranties bij de vrijla yo.OO van Amerikaanse gijzel aara, zoveel mogelijk uit de dacht te houden. Zo besti de Iraanse ambassadeur bj iedei Verenigde Naties in New and dat Teheran met de Vereni et S> Staten heeft onderham andf over de vrijlating van de A eers' rikaanse gijzelaars in ruil le >m d ring van wapens en reseifan h onderdelen. Twee Amerikaanse pil< hebben deze week tegeno de Amerikaanse televisie ter bevestigd dat zij vorig een aantal transporten van rael naar Iran hebben ovei vlogen. Een van de transj ten vond plaats in septem 1985, vlak voor de vrijlat van de Amerikaanse gijzel Benjamin Weir. MOSKOU De Russen hebben een nieuw woord uitgevonden om zware drinkers te beschrijven, die de anti-alcoholcam pagne weten te omzeilen: „Eau de coholisten". Dit zijn doorgewinterde en hardnekkige drinkers, die nu in hun wanhoop goedkope eau de colog nes en parfums naar bin nen gieten. Sinds het aantreden van Sov jetleider Michail Gorbatsjov hebben de autoriteiten de wodkaprijzen bijna verdub beld. Bovendien is de pro- duktie van wodka met 35 procent verminderd en mo gen de drankwinkels nog maar vijf uur per dag open zijn. „Ze drinken alles wat ze maar kunnen krijgen", be weerde de Russische krant Literatoernrya Gazeta" giste ren. „Geïmporteerde en Rus sische anti-roos middeltjes, gorgeldrankjes tegen tand- vleesziekten, deodoranten: alles". Alles „Verstokte alcoholisten gaan nu in plaats van naar de slij perijen naar de ijzerwinkels. Ze slaan met flessen tegelijk reinigings- en politoermidde- len in, en alles waar maar al cohol in zit; van antistatische.- preparaten tot kakkerlak kengif", vervolgde de krant. Apotheken passen de anti wodka maatregelen toe op medicijnen die alcohol bevat ten. Deze medicijnen worden pas na twee uur 's middags verkocht en er wordt slechts een beperkt aantal flessen per klant toegestaan. De parfumindustrie in de Sovjet-Unie heeft de produk- tie van de goedkoopste mer ken eau de cologne drastisch verlaagd. Het merk „Troi- noy" bijvoorbeeld kost slechts drie gulden vijftig per fles van tweehonderd milili- ter. Eén fles bevat voldoende alcohol voor een radeloze Rus om dronken te worden en is daardoor beduidend goedkoper dan een halve li ter van de goedkoopste wod ka, die nog altijd dertig gul den kost. De duurdere merken daaren tegen, zoals Fleur de Fleurs en Charley, die tussen de 35 en 70 gulden per flesje kos ten, zijn in produktie geste gen. Men verkeert waar schijnlijk in de veronderstel ling dat deze parfums te duur zijn om te drinken. Toch worden ook deze dure geur tjes met grote teugen door de dorstige Sovjet-burgers ver zwolgen. „Dit verklaart waarom het 's ochtends zo lekker ruikt in de metro's", schreef de Literatoernrya Gazeta, „en dat komt echt niet alleen door de dames". Moppen Dit fenomeen heeft uiteraar tot gevolg dat er een hel nieuwe reeks van nationali moppen onstaat. In de.LituJ ratoernrya Gazeta werd on der het artikel over het par fum-drinken de volgend mop verteld. Een man wan-.?B kelt een parfumerie binnei en bestelt aan de toonbanljgfta twee flessen Troinoy en flesje lelietjes-van-dalen, verkoopster, die haar klan wel door heeft, adviseer bem om drie flessen Troino] te nemen, omdat dat vee goedkoper is. „Nee", zegt df man „er is ook een dame in ons gezelschap". MARTIN WALKEB Copyright The Guardian iiiot M J

Leidse Courant | 1986 | | pagina 4