Liefdadigheidsshows hebben hun tijd gehad I DE KRANT DE WERELD BIJU THUIS. Advocaat van familie Kok wil gerechtelijk vooronderzoek Het is een woordenspel Van Dijk niet bang voor staking ambtenaren Auto botst tegen boom: drie doden lEUWi Leiden ontkomt niet aan pijnlijke krimp Voor 12 min hasj gevonden HUNNENLAND" EfiidócSouiant VRIJDAG 14 NOVEMBER 1986PAGINA3 ZUIDLAREN Drie inzittenden van een per sonenauto zijn gisteren in de gemeente Zuidla ren op slag gedood toen de auto waarin zij za len tegen een boom botste en doormidden brak. Een vierde inzittende raakte gewond. De irH'r rijkspolitie denkt dat de auto met te hoge snel- 'i beid heeft gereden. Op de plaats i Naa. vaj is een lus in de weg aangeb tr hui' verkeer te dwingen de snelheid te matigen. De 20-jarige bestuurder heeft daar de macht over bet stuur verloren, nadat de auto een stoep rand raakte De vier inzittenden werden allen uit de auto geslingerd. De enige overlevende, in 19 jaar, is overgebracht naar het litiektf Academisch Ziekenhuis in Groningen, voor- nerii ebben tie dt bete- et be- dis- meer ■oerdt ;chap- haan- wat at om stem- KohJ Ie, dt Dotste deel- lopen 'erlo- lidaal Kansje voor behoud hulp-postkantoren in bejaardencentra DEN HAAG De PTT heeft zich gisteren bereid getoond haar beslissing om de hulp postkantoren in bejaardencentra op te heffen opnieuw in overweging te nemen. Binnen veertien dagen maakt men de definitieve be slissing bekend. Dat was het resultaat van een „zeer constructief" onderhoud dat de Landelijke Samenwerking Bejaardentehui- zenorganisaties (LSB) gisteren had met de directeur Loketdiensten van de PTT. De heer M. Rijkers Meinen, interim-directeur van de LSB, vond begrip voor zijn standpunt dat bij overname van PTT-diensten door het personeel van de bejaardentehuizen de pri vacy van deze groep wordt aangetast. Werkloosheid academici blijft toenemen DEN HAAG De werkloosheid onder academici is volgens de jongste cijfers van het ministerie van sociale zaken en werk gelegenheid de afgelopen maanden verder gestegen. Eind september stonden er bijna 17.000 academici als werkloos bij de ar beidsbureaus ingeschreven, 5,1 procent meer dan vier maanden geleden. Vorig jaar steeg de werkloosheid onder academi ci in juni/augustus met meer dan 8 pro cent. De werkloosheid groeide het sterkst bij de afdeling letteren. Alleen bij genees kunde daalde het aantal werkzoekenden (2,4 procent minder). De duur van de werkloosheid is ook verder toegenomen: ruim 51 procent is nu al langer dan een jaar werkloos, tegen 50,2 procent in mei PLASPIL TEGEN HOGE BLOEDDRUK LEVENSGEVAARLIJK NIJMEGEN De zogenoemde plaspil tegen hoge proefschrift waarop hij volgende week promo veert aan de Nijmeegse universiteit. Jansen stelt dat honderden Nederlanders jaarlijks een herseninfarct krijgen omdat ze worden behandeld met te krachti ge medicijnen om de bloeddruk te verlagen. Vooral furosemide, een middel dat ervoor zorgt dat de pa tiënt extra veel urine kwijtraakt, heeft die gevaalij- ke bijwerking. Huisartsen en specialisten zijn de laatste jaren al zeer terughoudend geworden in het voorschrijven ervan. Maar volgens de promovendus is nu pas voor het eerst wetenschappelijk aange toond dat deze middelen werkelijk zo riskant zijn. Te snel staken bezorgt FNV slecht imago ZEIST Zo'n zeventig pro cent van de mensen die geen lidzijn van een FN V-bond oordeelt negatief over de vak centrale FNV, vooral vanwege een „te snel grijpen naar het stakingswapen en een te ster ke bemoeienis met de poli tiek". Het oordeel van FNV- leden is positiever maar ook deze groep vindt 40 pro cent dat staken te veel cen traal staat en 45 procent dat de FNV zich te veel met de poli tiek (PvdA) inlaat. Bovendien de helft van de FNV-leden hei principieel tegenstander van staken. Dit blijkt uit een vanmiddag geopenbaard onderzoek van het Centrum voor Marketinga- nalyses onder 463 n iet-leden 312 leden van de FNV. Het zogenoemde attitude-onder zoek is in opdracht van de vakcentrale ingesteld om na te gaan hoe niet-leden en leden uit groepen waar de vakbewe ging weinig aanhang heeft, denken over de FNV en het vakbondslidmaatschap. De uit komsten spelen een rol in de discussie over de toekomst van de vakbeweging. FNV-voorzitter Pont zei van middag dat de vakcentrale het „uiterste middel" van staking zeker blijft hanteren. „Men as socieert de FNV met stakin gen. De werkelijkheid is dat er in Nederland in vergelij king met andere Westerse in dustrielanden nauwelijks wordt gestaakt", aldus Pont. Over de bemoeienis met de politiek zei de FNV-voorzitter dat „de FNV niet automatisch tot de oppositie behoort, als de PvdA in de oppositie zit". „In alle gevallen geldt dat als we e pa- iets samen kunnen doen ml welke regering dan ook dan doen we het". NA FINANCIEEL DEBACLE STERRENSHOW DEN HAAG Na het financiële fiasco van Willem Ruis' Sterren show heeft staatssecreta ris Korte-Van Hemel ri- goreus het mes gezet in de hoeveelheid liefda digheidsshows op televi sie. Voortaan mogen er nog maar twee shows op de buis komen: één in de zomer en één in de win ter. „Maar waarschijnlijk is het niet eens nodig een rouleerschema voor de verschillende omroepen op te stellen, 's Zomers breng je zo'n programma toch al niet en het is maar de vraag of er nu nog veel belangstelling voor dergelijke shows is", aldus een woordvoer der van de Vara. Driekwart van de opbrengst van de Sterrenshow zou naar de Nederlandse Invaliden Sportbond gaan, de rest was voor de organiserende Stich ting Draf- en Rensport. Maar er was helemaal geen op brengst. Staatssecretaris Kor te-Van Hemel maakte deze week bekend dat het program ma werd afgesloten met een VANDAAGi IN HET tekort van ongeveer 1,6 mil joen gulden, waarvan de ver zekering 1,2 miljoen dekt. De vier ton die overblijft, is voor rekening van de Stichting Draf- en Rensport. Deze is overigens nog in onderhande ling met de Vara over de kos ten die de omroep in rekening heeft gebracht. Voor de Ne derlandse Invaliden Sport bond, die helemaal niets krijgt, is er een troostprijs. De KLM heeft de bond voor een ton aan vliegtickets naar overzeese sportwedstrijden geschonken. Het PPR-Kamerlid Peter Lankhorst heeft de gang van zaken rond de liefdadigheids shows al enige tijd kritisch ge volgd. „Wettelijk mag veertig procent van de opbrengst ge bruikt worden voor produktie- kosten. Zestig procent moet naar het goede doel. Maar we zagen al langer dat het de ver keerde kant opging". Een jaar voor de mislukte show voor de Invalide Sportbond verkocht Willem Ruis via zijn Sterren- show loten .oor Humanitas. Toen bedroegen de kosten al ruim 47 procent van de op brengst. Bij Avro's Telebingo lag dat percentage zelfs op 58. Lankhorst wil nu dat de onaf hankelijke producent Joop van den Ende meedeelt in het verlies, maar volgens de Stich ting Draf- en Rensport berust dit op een misverstand. Joop van den Ende werkte niet mee aan de Sterrenshow, maar aan de 1-2-3-show van de Kro. De verhouding 40-60 tussen kosten en opbrengst voor het goede doel is natuurlijk op drijfzand begroot. Als de op brengst tegenvalt, nemen de kosten verhoudingsgewijs sterk toe. Voor de Sterren show zijn veel minder loten verkocht dan verwacht, dus stegen de kosten. „We mikten op 800.000 tot één miljoen lo ten per uitzending. Het zijn er iets meer dan 300.000 gewor den. Dat is een tegenvaller van tien tot vijftien miljoen gulden", zegt een woordvoer der van de Stichting Draf- en Rensport. „Die begroting w"ï»s gebaseerd op voorgaande ac ties. Maar ja, kennelijk waren er al zo veel geweest, dat de aardigheid er voor het publiek Wijlen Willem Ruis tijdens één van de Sterrenshows, die op een enorme finan ciële flop zou den uitlopen. af was. Ik hoor bij de omroe pen ook niets meer over dit soort acties. Men is er duidelijk van geschrokken." Ook de Draf- en Rensport heeft een fikse kater aan de Sterrenshow overgehouden: „Het is hier hard aangekomen. We hebben er ontzettend veel tijd en moeite ingestoken". De Vara denkt eveneens met ge mengde gevoelens terug aan de Sterrenshow. Bij het presti gieuze programma „de grootste circustent ter we reld" werd het budget zo ver overschreden, dat de om roep bijna voor een financiële catastrofe kwam te staan. I AMSTERDAM De Amster damse advocaat mr. H. Kerst- ing wil een gerechtelijk voor onderzoek tegen een aantal politiefunctionarissen die vol gens hem op de een of andere manier betrokken zouden zijn bij de zaak van Hans Kok. Deze kraker overleed oktober vorig jaar in een politiecel. Kersting wil dat zo'n gerechte lijk vooronderzoek niet alleen wordt ingesteld tegen de drie bewakers die in het cellenblok van het hoofdbureau van poli tie dienst deden in de nacht dat Hans Kok overleed, maar ook tegen vier hoge politie functionarissen van het bu reau Raampoort. Zij zouden er waarschijnlijk mede verant- 15 november Prinses Juliana woont in Baam In Kasteel Groeneveld de officië le presentatie van een schaalmo del van Paleis Soestdijk bij. Deze maquette werd gemaakt door twee deelnemers van een Baarnse hobbywerkplaats. Mr. Pleter van Vollenhoven woont een gedeelte bij van het 70-jarig jubileumcongres van Jong Management NCW In Ber gen op Zoom. woordelijk voor zijn dat Hans Kok geen matras en dekens heeft gekregen. Kersting heeft het verzoek voor het gerechte lijk vooronderzoek gedaan in een brief aan minister Kort hals Al'es van justitie. Kerst ing is raadsman van de familie van Hans Kok. De advocaat heeft deze stap genomen naar aanleiding van een geruchtmakende publika-' tie in het weekblad Vrij Ne derland van deze week, waar in geput wordt uit een aantal geheime rapporten. Uit een tot dusver geheim rapport van TNO blijkt dat de dood van Hans Kok mede zou zijn ver oorzaakt doordat hem tegen de voorschriften in geen matras en dekens zouden zijn ver strekt. Bovendien, aldus het door Kersting aangehaalde TNO-rapport, zou de tempera tuur in de cel waarin Kok was opgesloten veel lager zijn ge weest dan die in andere cellen. Kersting is vooral gebeten op de hulpofficier van justitie, die in VN wordt aangeduid als ad judant Y. van de Amsterdamse politie. Deze zou er mede ver antwoordelijk voor zijn ge weest dat de bewakers Hans Kok geen matras en dekens hebben gegeven. De advocaat verwijt verder minister Kort hals Altes dat de zaak in de doofpot zou zijn verdwenen, als Vrij Nederland er niet over had geschreven. LEIDEN De Leidse universiteit ontkomt niet aan pijnlijke ingrepen, ook al is minister Deet- man voor een deel tege moet gekomen aan de kri tiek die door de universi taire wereld is geuit op zijn krimpplannen. Welis waar moet het AZL over het samenvoegen van kin dergeneeskunde met Rot terdam nog besprekingen voeren, het is te verwach ten dat de Erasmus Uni versiteit aan het langste eind gaat trekken. Een van de redenen is dat in Leiden binnenkort aan zienlijke investeringen zouden moeten worden gedaan. Er is compensatie doordat poli ticologie van Rotterdam naar Leiden verhuist. Anderzijds zullen naar verwachting socio logie van Leiden en Rotter dam naar Amsterdam gaan. onderwijskunde eveneens, ter wijl pedagogiek van Amster dam naar Leiden gaat. Maat- geschiedenis wordt van werkverdeling" tussen Leiden en Rotterdam. In een aantal gevallen zullen met sluiting bedreigde studie richtingen blijven bestaan, maar zal het aankomen op sa menwerking, waarbij docen-T ten van de ene universiteit op een andere gaan les geven. Dit is niet gelukt bij tandheelkun de, dat zowel in Groningen als Leiden gaat verdwijnen. Ge red blijven voorlopig de lette renfaculteit in Tilburg en de- studierichtingen Spaans en Frans in Groningen die met Italiaans worden samenge voegd tot Romanistiek. In Lei den houdt Duits een onduide lijke toekomst. MINISTERIE VAN VISSERIJ: DEN HAAG „Het ka merlid Tazelaar vertelt niets nieuws. Het staat niet op gespannen voet met hetgeen de minister heeft gezegd. Er worden nu woorden uit hun ver band gerukt. Braks heeft steeds over het strafrech telijk „weten" gesproken. Misschien had hij zich zorgvuldiger moeten uit drukken. Het is een woor denspel. Tazelaar inter preteert nu erg eng", al dus een zegsman van mi nister Braks (Visserij) in reactie op Tazelaars bewe ring dat Braks in de Ka mer ontkend zou hebben iets af te weten van dub bele boekhouding bij vi- safslagen. De zegsman vervolgt: „Er is gevraagd of er door bet minis terie aan meegewerkt is. Het antwoord was categorisch nee. Ook op de vraag of toestem ming is gegeven voor de twee de markten is nee gezegd. Dat gebeurde ook op de vraag of de markten gedoogd zijn. In antwoord op de vraag of wij het geweten hebben is ja ge zegd. Met controle is daar steeds achteraan gegaan. Op de vraag of wij het geweten hebben in strafrechtelijke zin is het antwoord nee. De rech ter heeft daarover nog geen uitspraak gedaan". Volgens de woordvoerder van de minister zijn er al langer aanwijzingen over het bestaan van tweede vismarkten. Na onderzoek zijn dat vermoedens en vervolgens verdenkingen geworden. Hierop is de officief van justitie ingeschakeld die enkele zaken bij de rechter heeft aangebracht. „We zijn continu bezig met het nalopen van de zaak. We laten het niet sloffen. Pas in 1984 werd de verplichting voor de afslagen om gegevens over te leggen ingesteld", aldus de woord voerder. Adjudant Koops van de gemeentepolitie In Delfzijl bij een van de vrachtwagens met hasj die daar gisteren werden gevonden. DELFZIJL De politie van Delfzijl heeft 6000 kilo hasj gevon den dank zij een tip van een winkelier in Farmsum (Gronin gen). Die belde de politie omdat hij vond dat twee mannen zich gistermorgen „niet normaal" ophielden bij een tweetal vracht wagens voor zijn winkel. De politie kwam en vond in de auto's een groot aantal met hasj gevulde blikken. Ook binnenbanden waren gebruikt als verpakkingsmateriaal. De handelswaarde van de partij wordt geschat op 12 miljoen gulden. De twee man nen zijn aangehouden. De politie wil niets zeggen over hun her komst. Het is de tweede grote hasjvondst van deze week: maan dag werd in een schip in de haven van Terneuzen 8000 kilo aan getroffen. FRIEMELS Kraaksters moeten uit pand AMSTERDAM De kraak sters van een pand in Amster dam, eigendom van de topam- tenaar van het ministerie van sociale zaken L. V., moeten daar nu toch vertrekken. De kraaksters verloren gisteren het kort geding dat zij tegen de staat hadden aangespannen om ontruiming te voorkomen. V. had in februari geprobeerd de kraaksters met behulp van een knokploeg uit zijn woning te krijgen. (Vervolg van de voorpagina) Minister Van Dijk is niet bang dat de ambtenaren in staking zullen gaan, als hij woensdag in het gesprek met hun bon den wederom een echte loons verbetering afwijst. „Ik betwij fel of de bonden op staking uit zijn. De koopkracht van de ambtenaren stijgt, hoe je het ook wendt of keert. Ik kan me situaties voorstellen waarin stakingen meer gerechtvaar digd zijn". Voor verbetering van de ar beidsvoorwaarden in 1986 heeft Van Dijk de bonden een extra bedrag aangeboden van 140 milioen gulden. De eisen van de bonden vergen een ex tra uitgave van 1400 miljoen gulden. Toch hoopt de minis ter volgende week woensdag snel zaken te kunnen doen. „Laten we elkaar toch vinden Onaanvaardbaar De christelijke ambtenaren- centrale CFO is het in elk ge val volstrekt oneens met het CDA-standpunt dat de be schikbare ruimte op de ambte- narenbegroting geheel voor herbezetting bij arbeidstijdver korting moet worden gebruikt. CFO-voorzitter De Jong sprak gisteren in Drachten het on aanvaardbaar hierover uit. Volgens de Jong zijn de 20.000 banen die de herbezetting zou moeten opleveren, een sigaar uit eigen doos. Hij vindt het bod geen basis om over te pra ten. Hij deed daarom een be roep op de CDA-fractie „om „n serieus pakket aan te bie den, zodat het ambtenareno- verleg niet meteen strandt". Hij wilde nog niet ingaan op de gevolgen van een mogelijk mislukken van het ambtenare- noverleg van a.s. woensdag. „Over acties praat ik zeer be slist nu niet". De Jong ver wacht dat op basis van het ad vies van de commissie-Albeda een aantal punten in het over leg over 1986 beslist haalbaar 7,5 naar 8 procent en het aanwenden van 165 miljoen uit de premies voor het ABP voor loonsverhoging. „Als dat echter alles is wat minister Van Dijk toevoegt aan zijn oorspronkelijke bod van een kwart procent voor loonsver hoging, is het nog maar erg matig." Uitvinder kubus klaagt uitgeverij aan AMSTERDAM De Hongaar Rubik. de uitvinder van de bé kende kubus, heeft een kort geding aangespannen tegen de in Hazerswoude gevestigde uitgeverij Mondria en de boek handels van Bruna. Mondria heeft volgens Rubik een boek je uitgegeven waarin de oplos sing staat van zijn nieuwe puz zel. Bovendien staat er een af beelding van de puzzel in. Vol gens Rubik is dit in strijd met het auteursrecht en de aan hem verleende merkrechten. Bruna wordt door hem gedag vaard omdat deze winkel de boekjes verkoopt In afwach ting van het proces heeft Ru bik beslag laten leggen op de voorraden van het boek. Mon dria zegt „zeer verbaasd" te zijn en beroept zich op de vrij heid van drukpers. Het geding dient volgende week donder dag. KAMERS VAN KOOPHANDEL: „Uitbouw infrastructuur nu van levensbelang" DEN HAAG Om de positie van Nederland als distributieland van goederen-, personen- en informatieverkeer te handhaven moeten alle krachten worden aangewend. Daarvoor zullen nieu we infrastructurele voorzieningen (wegen, waterwegen, vlieg velden, pijpleidingen, communicatienetwerken en dergelijke) noodzakelijk zijn, die Nederland verbinden met de modernste infrastructuurlijnen van Europa en de modernste telecommmu- nicatielijnen. Eén en ander is van levensbelang, wil Nederland niet economisch in het slop raken. Dit hebben de Kamers van Koophandel in Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en Utrecht la ten weten in een reactie op de nota „Ruimtelijke Perspectieven" van de Rijksplanologische dienst in Den Haag. De ruimtelijke effecten van een dergelijk beleid concentreren zich volgens de Kamers vooral op de Randstad. Wat betreft de verdere ontwikkeling van de vervoers- en distributiefunctie zal het niet alleen noodzakelijk zijn om goede infrastructurele ver bindingen te realiseren, maar ook zullen voldoende terreinen beschikbaar moeten zijn qm de distributiefunctie verder te ont wikkelen. Een deel van deze terreinen zal zich, aldus de Kamers van Koophandel in hun brief aan de Rijksplanologische Dienst, in de onmiddellijke nabijheid van havens en luchthavens moe ten bevinden. In de Rotterdamse haven en de luchthaven Schiphol heeft Ne derland twee sterke internationale pijlers. Zij hebben alleen de huidige dimensie kunnen bereiken, omdat overheid en particu lieren miljarden guldens hebben geïnvesteerd en dat nog steeds doen. Aleen op deze manier is, aldus de Kamers van Koophan del, de internationale concurrentiepositie vol te houden. Schip hol en de Rotterdamse haven zullen in het buitenland zo sterk mogelijk moeten worden „verkocht" en in het internationale krachtenveld zal de Randstad zich als een geheel moeten pre senteren. „Alleen dan kan Nederland in aanmerking komen voor grote internationale investeringen, die noodzakelijk zijn om het huidige welvaartsniveau in ons land te handhaven". Troeven In de notie van de Rijksplanologische Dienst wordt sterk het ac- yent gelegd op de distributiefunc'ie van ons land. Volgens de vier Kamers van Koophandel heeft Nederland echter ook voor bepaalde industriële vestigingen sterke troeven in handen. Zo heeft de petro-chemie zich kunnen ontwikkelen bij de havens. Dat is mogelijk geworden door de relatie tussen haven en indus trie. Die relatie zou eveneens kunnen worden gebruikt voor het ontwikkelen van steen kolen technologie en het aantrekken van assemblagebedrijven (van bijvoorbeeld auto's). Het is volgens de vier Kamers dan wel noodzakelijk dat in de Randstad op tijd voldoende geschikte terreinen ontwikkeld zijn. Niet alleen de vervoers- en industriële functie worden steeds meer geïnternationaliseerd, maar eveneens de zakelijke dienst verlening. Dit leidt tot concentraties van dienstverlenende acti viteiten, ook in Den Haag en Utrecht. Volgens de Kamers wordt in de analyse van.de Rijksplanologische Dienst de belangrijke specialisatie van Den Haag op het gebied van de zakelijke dienstverlening ondergewaardeerd. Willen de vier grote steden de internationale concurrentie aankunnen dan is het noodzake lijk dat in de stadscentra voldoende kantoren van hoogwaardige kwaliteit gevestigd kunnen worden. Voor de internationale dienstverlening is het eveneens van groot belang dat goede aansluiting met de overige internationale centra in Europa wordt gezocht. Vandaar dat een goede ontslui ting van de luchthavens noodzakeljk is, evenals een aansluiting van de grote steden op het buiten Frankrijk te ontwikkelen TGV-treinennet

Leidse Courant | 1986 | | pagina 3