J Synodeleden bang voor hereniging Gods geduld is oneindig De goede knopen aan tafel £cidóc(SoiiAa/ni kerk wereld IKV heeft geleerd van Charta '77 Schoolwijzer weer ACHTERGROND CeidóeSouAcmt vrijdag 14 november 1986 pagina 2 Vereniging voor Latijnse liturgie wil Latijnse missen De 2400 leden tellende Vereniging voor Latijnse liturgie gaat meer aan de weg timmeren om haar doeleinden te verwezen lijken. Ze zou graag zien dat in het hele land op gezette tijden de gelovigen een Latijnse mis kunnen bijwonen. Met een le dental dat neerkomt op 2.4 promille van het aantal practiseren- de rooms-katholieken zal dat moeilijk gaan. aldus het bestuur. Het bezoekersaantal van Latijnse missen ligt echter doorgaans hoger dan het aantal leden. Van het zondagsmissaal zijn al meer dan 10.000 exemplaren verkocht en van het weekdagen missaal toch ook al 4.000. Het bestuur meent dat voor de vere niging nog een enorm terrein braak ligt. Democratische besluitvorming bij Jezuïeten De leiding van de orde der Jezuïeten streeft ernaar dat alle leden van de orde zoveel mogelijk worden betrokken bij de be sluitvorming. Dat maakt generaal overste Peter-Hans Kolven- bach duidelijk in een brief aan de 27.000 Jezuïeten. Volgens Kolvenbach heeft de stichter van de orde, Ignatius van Loyola, zelf de toekomstige leiders van de orde geadviseerd met de or deleden te overleggen alvorens besluiten te nemen. Kolven bach meent dat het gezag van de generaal overste en de leiding van de provincies door de democratische besluitvormingspro cedure niet wordt ingeperkt of verzwakt, maar juist versterkt. Daardoor wordt bereikt dat de generaal overste een besluit kan nemen dat het best beantwoordt aan de wil van God. De onopgevoeden verschillen van de dieren slechts door hun gestalte. FABER: Volgens IK V-secretaris Mient-Jan Faber heeft de Tsjechoslowaakse beweging voor de mensenrechten Charta '77 een aanwijsbare invloed uitgeoefend op de kerkelijke vredesbeweging in Nederland. In het begin van de jaren tachtig gingen Pax Christi en het IKV nog uit van de ontspanning „van bo venaf". Daarin staat de ver wachting centraal dat norma le. niet-botsende verhoudin gen tussen de landen van oost en west te zijner tijd ook de burgers in die landen ten goede zullen komen. De vredesbeweging kiest nu blijkens het vorige maand gepubliceerde manifest voor een ontspanning „van onder op". In dat memorandum wordt veel aandacht gegeven aan contacten tussen mensen, groepen en instellingen en aan onderlinge gesprekken en bijeenkomsten over Euro pese problemen. Faber sprak tijdens een bij eenkomst in Rotterdam die Pax Christi Nederland en het IKV samen met de stichting Informatie over Charta in Nederland hadden georgani seerd. Aanleiding voor de bij eenkomst was de uitreiking van de Erasmusprijs 1986 aan de Tsjechische toneelschrij ver en Charta-lid Vaclav Ha- vel. Havel had de organisatoren een boodschap gestuurd, die werd voorgelezen door Pax Christi-vice-voorzitter me vrouw E. Schmitz. Daarin noemde Havel de dialoog tus sen enerzijds het IKV en an dere westerse vredesbewe gingen en anderzijds Charta '77 zeer zinvol. „Niet alleen omdat dit gesprek over de grenzen van de machtsblok ken heen een bijdrage le vert tot een beter begrip tus sen verschillende samenle vingen, sociale bewegingen en actiegroepen, maar vooral ook omdat deze dialoog het besef van onze onverbrekelij ke lotsverbondenheid ver sterkt". Faber verzette zich tegen de opvatting die naar zijn me ning onder westerse politici gemeengoed is dat de schen ding van de mensenrechten in Oost-Europa niet aan te pakken is omdat ze verbon den is met het socialistische maatschappijsysteem. Missionarissen dupe van opheffing ziekenfonds Ondanks toezeggingen van oud-staatssecretaris drs. J.P. van der Reijden weigeren particuliere ziektekostenver zekeraars missionarissen die tijdelijk in Nederland terug keren. te accepteren. Tot voor kort werden deze mis sionarissen ondergebracht bij het inmiddels opgeheven vrijwillig ziekenfonds. Dat betekent dat de religieuze orde of congregatie waarvan de missionaris lid is, voor de ziektekosten van een missio naris die tijdelijk in Neder land verblijft, moet opdraai en. In de uitvoeringsbepalingen van het besluit tot opheffing van de vrijwillige ziektekos tenverzekering werd vastge legd dat personen die buiten het rijk in een ontwikke lingsgebied ten behoeve van de bewoners van dat gebied uit ideële overwegingen werkzaam zijn geweest en niet tegen ziektekosten ver zekerd zijn. na hun terugkeer in Nederland door de parti culiere ziektekostenverzeker- raars moeten worden geac cepteerd. De ziektekosten verzekeraars leiden hieruit af dat zij missionarissen die zich niet definitief in Neder land vestigen, mogen weige ren. In een brief die een ambtenaar namens de nieu we staatsecretaris drs. D. Dees aan het Centraal Missie Commissariaat, dat de belan gen van de missionarissen gestuurd, heeft gestuurd, wordt deze uitleg varfde ver zekeraars onderschreven. HERVORMDEN EN GEREFORMEERDEN BIJEEN OVER SAMEN OP WEG De eerste avond van de 'com bisynode' de gecombineer de vergadering van de her vormde en gereformeerde sy node in 'De Reehorst' te Ede is niet bepaald in een blij de sfeer gehouden. Van de 22 sprekers die gebruik maakten van de gelegenheid om vra gen te stellen over de resulta ten van de kerkelijke raad pleging over de voortgang van 'Samen op Weg', drongen de meesten aan op voorzich tigheid. Ze wilden dat er nog niet over hereniging werd ge sproken. Een federatie tussen plaatselijke gemeenten waarbij de situatie van plaats tot plaats verschilt ging hun ver genoeg. Dat de leden van beide ker ken elkaar nog niet altijd als gelijkwaardig zien bleek uit een verhaal van ouderling C. Hovestad uit Rhenen: toen men in een federatieve ge meente het gereformeerde kerkgebouw wilde verkopen, „stond de gemeente op z'n kop". De vrees voor kerk scheuring kwam naar voren en daarom diende er vooral geen overhaasting plaats te vinden. "Bij velen zal wellicht het verstand ja zeggen, maar het gevoel zegt: het hoeft nog niet", merkte ouderling J. Salverda-Lems uit Zutphen op. Een derde van de 'achterban' zou er op tegen zijn. In Gel derland maar een paar pro cent ervoor, meende diaken W. Seldenrijk uit Apeldoorn. Hij vroeg zich dan ook af: leeft Samen op Weg? Hij zou willen zoeken naar een reveil. Geen enkel deel van de kerk mag afhaken, werd opge merkt. Een ander geluid kwam er van ds. P. Schraven- deel uit Ferwerd die de 'staat van hereniging' vergeleek met een verloving. Maar veel is nog onduidelijk. Daarom zou men beter eerst naar inte grale samenwerking kunnen streven. Aan het eind van de avond merkte ds. H. Huting, de her vormde praeses, op: "Ik wil u toch troosten". Hij wees op de "zwijgende meerderheid". Die ziet Samen op Weg als een ge bod van Christus. Zijn gere formeerde collega ds. H. Kou- wenhoven sprak de hoop uit dat de nee-stemmers zich uit eindelijk zullen voegen naar de meerderheid, temeer waar wel degelijk voorzichtigheid is betracht. Hoe dan ook, de synodes zullen zeker zorgvul-' dig te werk gaan. aldus ds. Kouwenhoven. "Meer nog dan voorheen schrijft deze sy node geschiedenis". Zijns in ziens is thans de kwaliteit van het herenigingsproces in het geding en gaat het daarbij om "een diepgewortelde geestelij ke eenheid". PINCHAS LAPIDE TOT HAAGSE DOMINEE WENTSEL: "Je mag van God geen computer maken". Met die woorden distantieerde prof. Pinchas Lapide zich gisteren in het leerhuis van het OJEC (overlegor gaan joden/christenen) in Groningen van dr. B. Wentsel. De Haagse pre dikant kwam een jaar ge leden in de publiciteit, nadat hij de uitroeiing van de joden in de Twee de Wereldoorlog een straf van God had ge noemd. "God strafte Israël, omdat het volk weigerde te luisteren naar zijn profeten", aldus Wentsel. Lapide ging daar gisteren in Groningen op in. nadat hij zijn eigen visie had gegeven op de boodschap van de profeten. De joodse hoogle raar gaf toe, dat God via de profeten met straf dreigt om de mensen tot inkeer te wek ken. Maar in tegenstelling tot de Hagenaar stelde Lapide dat de dreiging niet het laatste woord heeft. 'Das Drohwort' (dreiging) wordt overvleugeld door 'das Frohwort' (genade). "Dr. Wentsel, waarvan ik overigens nog nooit heb ge- Pinchas Lapide hoord. denkt God als een computer te kunnen program meren en dan automatisch een resultaat te krijgen. Zo gemakkelijk gaat dat niet. Ze ker. God straft. Maar we staan verrast als we zien hoe lang hij ook geduld kan op brengen". Naar goed joods gebruik ver telde prof. Lapide vervolgens een verhaal uit de Talmoed om zijn positie te verduidelij ken. Hij haalde Rabbi Akiba aan. die met een profeet op de markt wandelde. "Zie je on der de mensen ook iemand, die het koninkrijk zeker bin nen zal gaan?" vroeg Akiba. "Ja", antwoordde de profeet, en hij wees naar een pooier, die wat achteraf toe stond te kijken. "U vergist zich", cor rigeerde Akiba, "Van hem is bekend, dat hij een harem houdt en dat hij vals geld wis selt". "Ik vergis me niet", hield de profeet vol, "Want deze man heeft zes maanden geleden de dochter van rabbi Meïr uit de handen van de ro meinen gered. De Romeinen wilden haar in een bordeel stoppen. Maar hij heeft toen gezegd dat ze menstrueerde. Daardoor redde hij haar eer. En door die ene goede daad heeft God hem alle vorige zonden vergeven". Prof. Lapide zei verder dat Wentsel blij zou moeten zijn met het joodse 'nee' tegenover Christus. Want daaraan dan ken de christenen hun geloof. Paulus ging pas naar de hei denen, toen hij in de synagoge geen succes bleek te hebben. "Als dat niet gebeurd was, zou u in Groningen nog paarde- vlees aan de goden offeren. En u zou het Halleluja niet hebben leren zingen en uw gebeden niet hebben leren be sluiten met het joodse amen". Religieuze zangers in vervoering Deze groep religieuze zangers uit India trad gisteren op in de hoofdstad New Delhi. Daar wordt jaarlijks een soort culturele markt gehouden waaraan honderden acrobaten, artiesten en volksdansers deelnemen om de veelsoortige Indiase cultuur voor het voetlicht te brengen. In de huidige kabinetsperiode staat er weer heel wat op sta pel aan plannen voor het voortgezet onderwijs. Ver schillende beleidsvoornemens zijn nog slechts globaal be kend gemaakt en in de scho len verkeert men dus in span nende afwachting. Zal er ein delijk een einde komen aan jarenlange onzekerheden? In het regeerakkoord wordt over het voorgezet onderwijs o.a. het volgende meegedeeld: a. de basisvorming zoals die is voorgesteld door de Weten schappelijke Raad voor het Regeringsbeleid wordt binnen 10 jaar bij wet ingevoerd; b. Er verandert daarbij het een en ander in het lager beroeps onderwijs. Ook hier wordt de basisvorming ingevoerd; c. Er kbmen sectorale scholen voor het beroepsonderwijs. Vier sectoren zijn daarbij te onder scheiden: een technische, een economische-administratieve. een dienstverlenende en ge- zondheids- en oen agrarische sector. In die scholen komen twee-, drie- en vierjarige dag opleidingen. Het Kort Middel baar Beroepsonderwijs zal in dat sectorale beroepsonder wijs worden opgenomen. Lager Beroepsonder wijs In deze tak van onderwijs heerst een grote onzekerheid. Al jarenlang was men daar bezig met integratie, met name door het vormen van scholengèmeenschappen waarin b.v. het Ito, het lhno en het leao geïntegreerd wer den. Zal deze integratie nu niet haaks komen te staan op bovengenoemde sectorale ont wikkelingen in het middel baar beroepsonderwijs? Het lbo lijkt ook afgeschreven als beroepsvoorbereidend onder wijs, terwijl ruim een half jaar geleden de bewindsvrouwe nog plannen publiceerde om die beroepsvoorbereiding dui delijker te accentueren. Bo vendien raakt het lbo z'n ex tra vierde jaar kwijt, dat met name ook voor zo'n duidelij ker beroepsvoorbereiding kon dienen. Onzekerheid en on duidelijkheid alom dus, en dat bepaald niet voor het eerst. Zeker is dan in elk geval wel dat de basisvorming van de WRR ook gestalte gaat krij gen in het lbo. Maar hoe gaat het dan wat dit betreft verder met het individueel lager be roepsonderwijs, en met de bo venbouw van lbo-scholen? Middelbaar beroeps onderwijs In het mbo komen dus sector- scholen. Dat moet gepaard gaan met schaalvergroting, zoals ook in het hbo het geval was. (De ervaringen daarmee zijn zeker niet in alle opzich ten gunstig, het nut moet nog bewezen worden!). Verder zal er in het kader van die her schikkingsoperatie ook weer moeten worden bezuinigd. Dat gaat dus waarschijnlijk banen kosten en scholen. In het regeerakkoord en de on derwijsbegroting ontbreekt ie dere intèntie-uitspraak dat bij deze operatie ernaar zal wor den gestreefd dat een even-, wichtig geheel van onderwijs voorzieningen naar levensbe schouwelijke richting, soort en bereikbaarheid wordt ge handhaafd. Ofwel: zal er oveTal in het land wel vol doende confessioneel middel baar beroepsonderwijs blij ven? Natuurlijk moet men niet oordelen voor men de ei genlijke plannen heeft gezien. Deze minister zal zo'n sprei ding, als hierboven genoemd, zeker een warm hart toedra gen. Maar hoe zal de houding van de VVD en de PvdA in deze zijn? Men is hun houding bij de hbo-operatie toch nog niet vergeten? En zal het de schoolbesturen nog mogelijk gemaakt worden hun denomi natie niet te verloochenen? Laten zij zich voorlopig maar terughoudend opstellen. Som mige hbo-studenten zijn in deze wel wat al te (vooroarig) ijverig geweest, met niet zul ke beste gevolgen voor de richting van sommige scho len. En laat men niet een te hoge verwachting koesteren van allerlei „grootschalig heidssprookjes", ook al wor den daarvoor aardige lokazen uitgeworpen. Er kan best ook wat goeds zitten in een secto rale opzet van het middelbaar beroepsonderwijs. Maar die opzet moet ook flexibel zijn. Zo zouden multi-sectorale verbanden ook mogelijk moe ten zijn wanneer het gaat om behoud van voorzieningen, een goede spreiding etc. (Het hbo is nota bene net multi- sectoraal gemaakt!) Het kmbo is van origine multi-sectoraal. Het heeft daarbij een belang rijke functie gehad in zijn z.g. oriënterende en schakelende functie: je werd als leerling nog niet meteen in een be paalde sector „vastgelegd". Het bieden van ruimte voor multi-sectorale instituten is ook nodig omdat er nogal wat scholengemeenschappen lts/ lhno/leao en avo/lbo zijn. Het is toch niet de bedoeling dat die weer worden ontkoppeld, gesplist? Misschien mag men in deze enige moed putten uit de mededeling dat het minis terie de autonomie van met name het mbo zou willen be vorderen. Al de hiervoor ge maakte opmerkingen maken hopelijk niet alleen duidelijk dat met veel spanning naar de andere bekendmaking van de overheidsplannen wordt uit gezien, maar ook dat het hier niet om iets gaat, dat je zo maar in een achternamiddag kunt verwezenlijken. Ik hoop dat het ministerie ook de psy chologische effecten van de maatregelen goed zal overwe gen. Geen discussies? door drs. K. de Jong Ozn. het voortgezet onderwijs. Mi nister Deetman had wel gelijk toen hij onlangs in een speech opmerkte dat we zo langza merhand uitgediscussieerd zijn. „Er ligt nu voldoende materiaal om tot wet- en re gelgeving over te gaan. Daar om is het nodig nu de discus sie naar het parlement te ver leggen", zo sprak hij. Maar, zo merk ik toch op, over dat sec torale beroepsonderwijs .is toch heel wat minder gedis cussieerd dan over m.n. de in richting van de eerste drie a vier leerjaren van het voort gezet onderwijs. In die laats- genoemde sector zullen wel wat knopen worden doorge hakt. Maar zullen dat er vol doende zijn? Het kon wel eens zo worden dat er in het mbo teveel knopen worden door gehakt en in de eerste drie vier leerjaren van het voort gezet onderwijs te weinig. Kapucijners met groentesausrijst en gebakken banaan - kwarkappelvla (vegetarisch) Wie met z'n beiden'is heeft het volgende nodig: 250 g ka pucijners, zout, 1 grote ui, 20 g margarine, kerrie, 1 win terwortel, 1 dikke prei, stukje witte kool, 2,5 dl water, half groentebouillontablet, 12 g maizena, selderijblad, peper, ketjap; 2 bananen, 10 g margarine; 250 g droogkokende rijst; 225 g kwark, 1 dl melk of karnemelk, 1 appel, basterd suiker en citroenessence naar smaak, jam. Was vanavond de kapucijners een keer en zet ze onder koud water met weinig zout weg. Kook de peulvruchten morgen in het weekwater in een uur gaar. Fruit dunne snippers ui met kerrie lichtbruin in de margari ne. Bak al omscheppende stukjes wortel, snippers prei en reepjes kool mee tot de groenten geslonken zijn. Voeg het water en bouillontablet toe en laat de massa tien minuten ko ken. Meng de maizena met weinig koud water tot een papje en schenk dat al roerende bij de groenten. Laat de saus nog een paar minuten koken en maak haar op smaak af met fijn geknipt selderijblad, peper en ketjap. Schep de kapucijners met een schuimspaan in de schaal en schenk er de groente saus overheen. Pel de bananen, halveer ze in de lengte en bak de stukken op een matig vuur lichtbruin en net gaar. Leg de gebakken banaan op de kapucijners met groentesaus en geef er de drooggekookte rijst apart bij. Roer de kwark glad met de melk of karnemelk. Rasp de ge schilde appel grof en schep hem met basterdsuiker en citroe nessence door het kwarkmengsel. Garneer het dessert met een paar schepjes kleurige jam. JEANNE Opmerkelijk standpunt De CDA-fractievoorzitter in de Eerste Kamer, Christiaanse heeft deze week een opmerkelijk standpunt geventileerd tjj dens de algemene beschouwingen in de Eerste Kamer. Naai zijn mening zou de Eerste Kamer het kabinet niet naar huii moeten kunnen sturen. Als zij dat zou doen, dan zou de Eer. ste Kamer zelf wel eens kunnen worden opgeheven, spral hij angstig. Het is een verrassende opstelling die van weinig politiékJ moed maar ook van weinig politiek inzicht getuigt. De voor. naamste stok achter de deur die Eerste en Tweede Kamer hun controlerende taak ten opzichte van het kabinet hebben is de mogelijkheid dat kabinet in allerlaatste instantie dt laan uit te sturen. Dat machtsmiddel uit handen geven bet» kent tegelijkertijd een volledige ontkrachting van het be staansrecht van een van die beide Kamers. Zelfs het ter dis cussie stellen ervan tast het bestaansrecht al min of meei aan. HET is dan ook geen wonder dat de oppositie zich fel roerdi tegen deze opstelling van de parlementariër, als wetenschap per een man van formaat maar politiek kennelijk geen haan tje de voorste. De VVD deed er het zwijgen toe en dat was natuurlijk veelzeggend, maar de liberalen hadden wat pni betreft ook openlijk wel wat afstand kunnen nemen van deze a-politieke suggestie. Kohl zit op rozen OVER twee en halve maand gaan de Westduitsers naar dt stembus voor de verkiezing van een nieuwe Bondsdag, het Duitse parlement. Naar het zich nu laat aanzien, zal de stem busstrijd weinig spanning opleveren. Bondskanselier Kohl lijkt onbedreigd op weg naar een nieuwe ambtsperiode, de sociaal-democratische SPD koerst af op een van de grootste nederlagen uit haar bestaan. De twee meest recente deel staatverkiezingen, vorige maand in Beieren en het afgelopen weekeinde in Hamburg, zijn voor de SPD dramatisch verlo pen. En er is onder de zwakke SPD-kanselierskandidaal Joannes Rau geen zicht op een spoedig herstel. De christen-democratische CDU/CSU heeft de sterke posi tie van dit moment, behalve aan de zwakte van de SPD, ook te danken aan de figuur van bondskanselier Kohl. Terwijl in het buitenland weieens wat geringschattend over hem wordt gedaan, blijkt Kohl bij de meeste Duitsers zeer goed in de smaak te vallen. Blunders, zoals de vergelijking tussen Goeb- bels en Gorbatsjov, doen zijn populariteit klaarblijkelijk wei nig schade. Zeker nu het de Bondsrepubliek economisch weer behoorlijk voor de wind gaat, lijkt een meerderheid van de Duitsers tevreden over de regering in Bonn. KOHL verkeert hiermee in een soortgelijke positie als waarin zijn christen-democratische collega-premiers in Ne derland en België zich voor de verkiezingen bevonden. Van de teruggang van de Europese christen-democratie, die enke le jaren geleden nog werd voorspeld, blijkt in de praktijk tot op heden niets. Integendeel: Martens, Kohl en Lubbers ver persoonlijken in zekere zin de politieke daadkracht en de po pulariteit van de christen-democratie in deze tijd. Kohl zit weliswaar op rozen, maar toch kan het resultai van de verkiezingen in januari nog wat problemen met ziet meebrengen. De teruggang van de SPD wordt namelijk ge compenseerd door een verdere groei van de Groenen. Bo- vendien vormt de kiesdrempel van vijf procent een niet ge ringe hobbel voor de liberale regeringspartners van Kohl. Als deze ontwikkeling zich voortzet dan is niet uitgesloten, dat de Groenen in de Bondsdag een sleutelpositie gaan inne men tussen CDU/CSU en SPD, terwijl de liberalen uit het parlement verdwijnen. Wanneer noch CDU/CSU noch de SPD een absolute meerderheid behalen, is een „Grote Coali tie" onder leiding van Kohl de enige oplossing. Want hoe verfrissend de inbreng van de Groenen bij tijd en wijle ook is, zij kunnen noch voor de SPD noch voor de CDU/CSU een serieuze regeringspartner zijn. val Bewolkt DE BILT (KNMI) De afge lopen nacht en vanmorgen is een regenzone over ons land getrokken. De zone markeert de overgang naar iets minder zacht weer. Werd het gisteren op enkele plaatsen nog 18 gra den, vandaag is 15 graden de hoogste temperatuur. De op klaringen die achter de regen zone het land binnenkwamen waren maar van korte duur. De komende nacht en mor genochtend trekt eten nieuw regengebied over ons land. Het ziet er naar uit dat dit ac tiever is dan het vorige. Op de nadering ervan zal de wind flink toenemen. Morgen over dag blijft het grotendeels be wolkt. De temperatuur veran dert nog weinig. Vooral na het weekeinde af en toe regen. De middagtemperatuur daalt dan tot 10 graden. regen. Middagtemperatuur tussen 11 en 16 graden. Spanje, Portugal: morgen nog hier en daar een bui. Zondag perioden met zon en op de meeste plaatsen droog, later in het noordwesten kans op re gen. Middagtemperatuur tus sen 14 en 19 graden. Italië en Joegoslavische kust in het noorden kans op wal neerslag, elders perioden mei zon en meest droog. Middag temperatuur tussen 16 e graden, in het noorden een stuk kouder. Alpengebied, Zuid-Duitsland: Perioden met zon en een klei ne kans op wat neerslag. Mid dagtemperatuur tussen 7 en 11 graden. WEERRAPPORT HEDENMORGEN Weer Ma* Min ftega Amsterdam zw.bew. 15 10 1 De Bilt regen 15 11 06. 14 Weersvooruitzichten voor di verse Europese landen, geldig voor morgen en zondag Zuid-Scandinavië: half tot zwaar bewolkt en af en toe re gen. maar in het oosten van Zuid-Zweden ook perioden met zon. Middagtemperatuur van 6 tot 9 graden. Groot-Britiannië en Ierland: half tot zwaar bewolkt en af en toe regen. Middagtempera tuur van 7 graden in het noor den tot 13 in het zuidoosten. Benelux, Noord- en Midden- Duitsland, Noord-Frankrijk: half tot zwaar bewolkt en mo gelijk wat regen. Middagtem peratuur tussen 10 en 13 gra den, in Midden-Duitsland iets kouder. Midden- en Zuid-Frankrijk: wisselvallig weer, met af en toe zon maar ook kans op wat Athene Ba reeion Berlijn 16 11 08 13 10 06 15 10 2 17 12 02 15 10 16 11 11 7 16 7 Madrid motregen 11 9 4. Malaga zw.bew. 18 14 4 Mallorca motregen 21 16 9 Malta niet ontv. Moskou h.bew. 3 -3 0.9

Leidse Courant | 1986 | | pagina 2