ymnastiekzaal in Trefpunt „Je moet een beetje pyromaan zijn widen omgeving JGGESTIE VVD WARMOND: Uitvaartcentrum mag niet uitbreiden PRINS BERNHARD BIJ WNF-GALA IN RIJNSBURG Plannen voor Nationaal Park doorzetten Ruiterij beslist over bouw manege CeidóaQowumt VRIJDAG 14 NOVEMBER 1986PAGINA 15 voo*oembollen op 'Jgische sta tions rij 7nlE Op alle spoorwegsta- •eldmarl langS de lijn Bru88e-Kort- IJzim onlangs op feestelijke Drod4 bloembollen geplant. Een 1 v Vnder vond plaats op initiatief ratuur re Bel8ische Spoorwegen om ien3n"' die °P 2 en 9 mei 1987 varnen?1 20 n Belgische plaatsen n om7 fB lulPen» narcissen, hyacin- ,ln krokussen aan als voor- hetgeen de Belgische izigers in het voorjaar van pui de Keukenhof kunnen Gospelconcert druk bezocht RIJNSBURG Het Gospelconcert dat gisteren in het Open Jongeren Centrum 't Kraaienest werd ge houden heeft onge veer 300 jongelui ge trokken. De avond werd gepresenteerd door Henk Mouwe en achtereenvolgens tra den zeven bekende Gospelgroepen voor het voetlicht waaron der Thesis, Design en de Marcel McArthur Band. Welzijnsmarkt druk bezocht NOORDWIJK De eerste Welzijnsmarkt voor ouderen in Noordwijk is gisteren druk bezocht. Zo'n 1000 mensen kwa men af op de kraampjes van ruim twintig hulpverlenende instanties. Aanleiding tot het houden van de markt was het streven van de overheid om ouderen zo lang mogelijk zelf standig te laten wonen. Een beroep op die instanties kan hen daarbij helpen. Een enquête wees uit dat de meeste bezoekers met gerichte vragen naar de markt kwamen. Het enige kritische geluid was dat de hoeveelheid gedrukte informatie erg groot was. „Sommige mensen wisten niet waar te beginnen", aldus woordvoerder. Die deelde verder mee dat de organisatie, het Samenwerkingsverband Georganiseerde Ouderenbonden Noordwijk, volgend jaar opnieuw zo'n markt wil houden. Wethouder J. Bedijn opende de markt door een alarmsys teem voor bejaarden in Noordwijk in werking te stellen. Hij drukte de knop van een medaillon in, dat het noodsignaal via een aantal telefoons aan de centrale doorgaf. Rommelmarkten in Warmond WARMOND In het verpleeg huis Marienhaven en het verzor gingshuis Liduina in Warmond wordt zaterdag een bazar annex rommelmarkt gehouden. In Li duina start de bazar om 10.00 uur en in Marienhaven om 11.00 uur. Er veel handwerk te koop dat door de bewoners van beide hui zen is vervaardigd. Daarnaast zijn er volop tweedehands spul len en boeken evenals allerlei versnaperingen en drankjes. De opbrengst bij Liduina wordt be steed aan activiteiten voor de be woners. In Marienhaven worden wandversieringen gekocht van de gelden die binnenkomen. Jongetje gewond LISSE Een acht jaar oude jongen uit Lisse is gistermiddag met diverse botbreu ken opgenomen in het Diaconessenhuis in Heemstede, nadat hij op de kruising le Poellaan en Venne- straat door een perso nenauto werd aange reden. Het ongeval gebeurde om half vier, toen de jongen op de fiets de krui sing uit overstak. Scheveningse reders koersen naar Katwijk KATWIJK De Scheveningse rede rijen voor de sportvisserij voelen er weinig voor om tijdelijk niet uit te va ren, nu de hoeveelheid uit Zwitserland afkomstige gif via de Nieuwe Water weg de Noordzee instroomt. Wel wor den voor alle zekerheid stekkies ver der uit de kust gezocht ter hoogte van Katwijk. Het Visserijschap in Rijswijk adviseer de gisteren haar leden niet langer te vissen in het gebied tussen de Nieuwe Waterweg en Scheveningen in ver band met de grote hoeveelheid gif. Het zwaartepunt bevond zich gisteren in de Oude Maas en stroomt over enkele dagen de Noordzee in, waar het zich zal verspreiden. De Scheveningse redererijen Vrolijk. Groen, Trip en Fortuna beschikken in totaal over elf schepen. In het week einde worden zo'n zeshonderd sport vissers naar hun stekkie gevaren om te vissen op kabeljauw, wijting en schar. Woordvoerder D. Roos van rederij Trip: „We koersen twintig mijl uit de kust, richtig Katwijk. We weten exact hoe het getij loopt en bovendien zal het gif zich verspreiden. Voor de rest is het afwachten geblazen". Mochten de reders door het gifschandaal enige vorm van schade ondervinden dan zullen ook zij hiervoor een rekening presenteren. iedt dai RMOND De War- tdse VVD vindt het steeds niet nodig dat Warmond een nieu- sporthal komt. Dat ook gisteravond tijdens de afsluiten- ïgrotingsbehandelfng. liberale raadslid W. ros deed de suggestie in het vrijkomende >unt aan de Heren- 80 een gymnastiek- te maken ten behoe- ran de lagere scholen, eveneens vrijkomende stelijke kleuterschool Triangel zou volgens Vos bijvoorbeeld als Itennishal dienst kun nen doen. „Het bouwen van een sporthal op de plaats waar nu het Tref punt staat is niet aan te beve len. Een dergelijk hoekig ge bouw past niet bij de bestaan de bebouwing, zoals de ker ken. Er is bovendien niet vol doende ruimte. En dan vraag ik mij bovendien af of een kleine gemeente zoals War mond de kosten van een sport hal, ongeveer twee miljoen gulden, wel zal kunnen op brengen". Progressief War mond verweet de VVD niet geïnteresseerd te zijn in het sportgebeuren in de gemeente. Deze partij is voorstander van een multi-functionele vloer in een nieuwe sporthal, zodat bij voorbeeld ook de muziekvere nigingen daar gebruik van kunnen maken. Het CDA- raadslid J. Bonnet, die vorig jaar al als eerste met plannen voor een nieuwe sportaccom modatie kwam zag dat echter niet zitten. „Het wordt daar dan wel een beetje druk", vond hij. De gemeenteraad nam gisteren geen besluit over een nieuwe sporthal. Voorlo pig wordt nog onderzocht of de gemeente de hal wel kan bekostigen. Wethouder C. Van Schagen stelde gisteravond er weinig voor te voelen om het geld dat overblijft na de de verkoop van het Warmondse Waterlei dingbedrijf aan de Leidsche Duinwatermaatschappij direct in de sporthal te steken, een suggestie van de heer Bonnet. De gemeenteraad besloot gis teravond ook tot verkoop van het waterleidingbedrijf voor 300.000 gulden. De gemeente hoeft over dat bedrag geen omzetbelasting te betalen, kon wethouder Van Schagen nog mededelen. VVD-fractievoor- zitter mevrouw C. Saris stelde nog voor om de opbrengst van de verkoop aan te wenden om de onroerend goed-belasting voor gebruikers te verlagen, maar wethouder Van Schagen bleef bij zijn standpunt dat hij dat geld nog geen bestemming wil geven. De gemeenteraad besloot gis teravond ten aanzien van de onroerend goed-belasting de tarieven voor gebruikers onge wijzigd te laten (op ƒ3,55 per 3000 gulden waarde) en het ta rief voor de eigenaren met een dubbeltje te verlagen (ƒ4,35 per 3000 gulden waarde). Voor het overige besloot de raad tot lichte tariefsverhogingen: de woonforensenbelasting, de ha vengelden, de hondenbelasting en de leges gaan met 1 procent omhoog, de afvalstoffenhef fing en de reinigingsrechten met 2 procent. Kabeltelevisie wordt 4 procent duurder in Warmond per 1 januari 1987. Dat betekent dat de kabelkij ker nu ƒ14,10 per maand gaat betalen, exclusief BTW. De Warmondse begroting voor 1987 werd gisteravond tame lijk vlot goedgekeurd, zonder dat er moties werden inge diend. Inningen bij "mlTloofdstraat etjens pen Julia De Tu oekhai iai tf 17. SSENHEIM Erica eer BV uit Den Haag t B en W van Sas- iheim verzocht 7 vrije ctorwoningen te mo- bouwen op het ter- aan de Hoofdstraat het aannemersbe- jf Kieft is gevestigd, ervoor zou het bestem- ip ngsplan Zuid gewij- moeten worden, rin dit terrein voor bachtelijke doeleinden •eserveerd wordt. >r Hogeiht 9375. Ifet Hulp e iderzocht is de moge- (héid of bebouwing et goedkope premiewo- "aï.p'ri 'gen voor de plaatselij- woningzoekenden en Disjer gerealiseerd zou i,nnen worden. Dit zou hter volgens B en W aan te bevelen zijn. bebouwing op basis n een verkaveling van woningen sluit ruim- ijk gezien te zeer af ln de Bestaande omge- DriftstnJïg- Ook zou het geen limale aansluiting zijn het perceel van Huize Bernardus. Naast de idebouwkundige be daren stelt B en W vast kt het te verwachten is kt de koopprijzen voor femie-B woningen ten- iinste liggen tussen wii iO.OOO en 170.000 gul- verz'ekerfn. In vergelijking met iur: elke koopwoningen in °«gers PstwiJk zou dat er6 1. AiphPur zijn. 3033. Bet college verwacht dan ensen, $k dat gezien de inko- 'word ens van de in6eschre" idere mt!n woningzoekenden de ng en aag naar dergelijke rale joningen zeer 8ering Te, zijn. Overigens moet an 9.00pt volgens het college vrijwliJet uitgesloten worden persfeacht dat kopers van f"ije sectorwoningen in Elke diiflssenheim woningen u.Uj maken in een prijs- lasse die gekocht kun- leidingijen worden door plaatse- iipdiensfike woningzoekenden, formatld Mazee (CDA) bleek jsteravond tijdens de ommissievergadering por volkshuisvesting uidelijk moeite te heb- en met de standpunten ran B en W over de duw van 7 vrije sektor- foningen. Ook de PvdA n D66 waren deze me- iing toegedaan. Wethou- ier H. Drenth (PvdA) oncludeerde dan ook laar aanleiding van de Iifwijzende houding ten anzien van deze vrij ektorbouw dat het wen- in te stellen naar iet doorstromingseffect 'an goedkope betaalbare leningen naar de vrije ectorbouw. A. Mazee Herover: „Het is door- {aans zo dat wie duur toopt ook duur wil ver kopen." tDat en |<rant ontvangen Bel IJgcn- sen 18.00 en 19.00 uur, za- dags tussen 14.00 en 15.00 telefoonnr.071-122248 en SASSENHEIM Het uit vaartcentrum Vliem in Sassenheim krijgt geen toestemming om uit te breiden. De commissie voor volkshuisvesting heeft gisteravond besloten een negatief advies uit te brengen aan de raad over de bouwvergunning van het uitvaartcentrum. Uitvaartverzorging Vliem heeft zich onlangs tot B en W gericht met het verzoek het uitvaartcentrum te mogen uit breiden. Het ligt in de bedoe ling een garage en berging aan de Charbonlaan te verbouwen en in gebruik te nemen voor uitvaartverzorgingsdiensten. Omwonenden hebben hierte gen gisteravond een krachtig protest laten horen, dat door de heer J. Meuwissen als woordvoerder van de recla manten nader toegelicht werd. „De dood rukt op tot aan de tuintjes van de omwonenden" aldus deze bewoner van een huis aan de Charbonlaan. „Uit de bouwtekening blijkt over duidelijk dat ik ingebouwd ga worden door 2 opbaarkamers. Dit houdt in dat ik als ik in mijn tuintje zit op 50 centime ter van een lijk kom te zitten. Ben ik in mijn schuurtje dan betekent dit dat ik aan twee zijden door lijken omgeven word". Hij voegde daar nog aan toe: „Ik heb in mijn opvoeding ge leerd respect te hebben voor de overledenen en hun nabe staanden. Dit respekt hebben voor de overledenen en hun nabestaanden zal voor mij in de toekomst gaan betekenen dat ik in mijn huis en met name in mijn tuin en mijn schuur niet meer echt kan le- Ook andere buurtbewoners zijn tegen: „De nabestaanden die afscheid komen nemen van de overledene zijn emotio neel en labiel het geen inhoudt dat wij mogen „meegenieten" van huilbuien en dergelijke uitingen van verdriet". Ook het luiden van de klok tijdens de rouwdiensten op 10 meter afstand van de woonhuizen wordt als bijzonder storend ondervonden. J. Meuwissen wees er dan ook nog eens nadrukkelijk op dat bij een eventuele uitbreiding van het uitvaartcentrum Vliem de privacy van de om wonenden ernstig gevaar gaat lopen. „We zijn nu al een stuk van het bedrijf Vliem gewor den". De spreker voerde ver der nog aan dat het uitvaart- bedrijf elders op het terrein ruimschoots ruimte zou heb ben om de bouwplannen te aliseren. J. van Dorssen (VVD) hierover: „Ik ben ter plaatse wezen kijken en heb de situatie in ogenschouw ge nomen. Ik kan me de bezwa ren heel goed voorstellen" Ook het CDA, PvdA en D'66 ondersteunden het voorstel geen toestemming te geven voor een bouwvergunning aan Vliem. Prins Bernhard op het terras bij het WNF-gala, dat gisteravond In de velling Flora In Rijnsburg werd gehouden RIJNSBURG Met het bijwonen van de televisie-opname van het Wereld Natuur Fonds Gala voor de NCRV heeft Prins Bern hard gisteravond de nieuwe aanvoerzaal van de veiling Flora in Rijnsburg geopend. De hal was hiervoor gedeeltelijk veranderd in een bloementuin: cactussen aan de ene en bloeiende planten en heesters aan de andere kant. Voor het terras waar de vele genodigden zaten waren diverse snijbloemen aangebracht waar onder tulpen. De NCRV bood de duizenden toeschoqwers een gevarieerd programma met artiesten als Anita Meijer, Marco Bakker, het Westlands Mannenkoor, Robert Paul, Lee Towers, BZN en Patti Labelle. Presentatrice Lisette Hordijk overhandig de Prins Bernhard het speciale symbool van het WNF, de ark van Noach. Het thema van het Wereld Natuur Fonds is dit jaar „Kiezen voor de natuur". In het programma werden een aantal projecten van het WNF belicht. Tussen de bedrijven door doopte Prins Bernhard de nieuwe tulp „Orange Queen", gekweekt door de heer Van Ben ten uit Noordwijk. Het programma wordt zondag 23 november uitgezonden door de NCRV op Nederland I. MILEUGROEPEN OVER GEBIED BU NOORDWIJK: NOORDWIJK De plan nen om in de duinen tussen Zandvoort en Noordwijk een Nationaal Park te vestigen moeten worden doorgezet. Maar de bescherming en het herstel van de natuurwaar den moeten daarbij wel wor den gewaarborgd. Dit schrijft een aantal milieugroepen aan' de regeringscommissie Nationale Parken. Deze ver gadert donderdag 20 novem ber 'over de aanwijzing van een park tussen Noordwijk en Zandvoort. De milieugroepen zijn: Stich ting Duinbehoud, Vereniging voor natuur- en Vogelbe scherming Noordwijk, Vere niging Dorpsbehoud Noord- wijkerhout, Werkgroep Bol lenstreek, Milieu-overleg Bollenstreek en Kritisch Noordwijk. De groepen ach ten het van belang dat sto rende activiteiten in het ge bied worden beperkt of be ëindigd. Gewezen wordt op de aanwezigheid van een golfterrein, een zweefvlieg- veld en een autoweg. Vol gens de milieu-organisaties zijn deze strijdig met een Na tionaal Park. Maar er zijn ook ontwikke lingen gaande die bemoedi gend zijn, zo schrijven de zes groepen. Eén daarvan is dat de provincie Zuid-Holland voorstander is van beëindi ging van waterwinning in het Zuidhollandse deel van het Amsterdamse duinge bied. Volgens de organisaties kan hiermee een grote „na- tuurwinst" worden behaald. Brandmeester Hoogduin op zijn vertrouwde stek in de brandweerwagen: „Het had nog tien Jaar mogen duren". BRANDMEESTER HOOGDUIN NEEMT AFSCHEID NA 28 JAAR TROUWE DIENST SASSENHEIM „Ei genlijk zijn wij bij de brandweer een beetje gek: als er een brand is, blussen we die zo snel mogelijk, maar we vin den 't jammer als hij uit is". Brandmeester M.P. Hoogduin geeft het grif toe: een goede brand weerman houdt van vuur. „Want je moet een beetje pyromaan zijn om om bij de brandweer te gaan". Na 28 jaar dienst bij de vrijwillige brand weer van Sassenheim gaat hij vanavond echter op 57-jarige leeftijd met pensioen. „Alleen maar omdat het moet hoor", haast hij zich te zeggen. „Van mij had het nog wel tien jaar mogen du ren". Als de heer Hoogduin nog eens terugblikt, komt hij tot de conclusie dat er in de loop der jaren veel is veranderd bij de brandweer. Twee za ken springen daarbij het meest in het oog: de kwaliteit van de brandweerman en het materiaal. „Vroeger werd er bijna geen aandacht besteed aan de opleiding van brand weermannen. Er werd maar wat aangerommeld. Maar te genwoordig weten ze precies waarmee ze bezig zijn. Alles verloopt veel gedisciplineer- der". Ook het materiaal noemt de heer Hoogduin „veel professioneler". „Vroe ger hadden we bijvoorbeeld geen maskers en zuurstof-fles sen. Die spullen waren alleen voor de beroeps. Dat waren ook de enigen die naar bin nen gingen als iets in brand stond. Wij niet. Dat was niet veilig, heette het. Wij moes ten ons daarom beperken tot het zogenaamde stoep-blus- De heer Hoogduin weet nog hoe hij als een van de eersten in Sassenheim door een in structeur werd opgeleid tot brandweerman tweede, en later eerste klas. „We hadden toen nog geen kantine. We hebben zelfs wel eens in de raadszaal les gekregen. Na afloop van elke les kreeg je je beloning: je kon kiezen tus sen twee sigaretten, een si gaar of een kwartje. Net ge noeg voor een gevulde koek", lacht hij. „Maar je leerde tenminste wat je moest doen. De jaren daar voor zat ik zogenaamd in de bedrijfsbrandweer van de banketfabriek waar ik werk te. Dat stelde allemaal niets voor; wat water en een zakje zand was alles dat je tot je be schikking had". Eenmaal bij de vrijwillige brandweer, moest de heer Hoogduin lang wachten voordat hij eindelijk in actie kon komen. „Ik had al een jaar lang lopen ruiken of er soms iets in brand stond. Dat werd uiteindelijk een hooi berg. Niet veel bijzonders hoor, want ze waren toen al zo slim om het in balen op te stapelen. Die trok je dan ge woon uit elkaar. Niets aan de hand". „Nee", leeft hij op, „dan Sik- kens, in '68 en '72, dat waren nog eens mooie brandjes. Ik heb daar in '68 de pompka- mer van de cellulose-afdeling staan blussen. Later heb ik me pas gerealiseerd hoe ge vaarlijk dat eigenlijk wel was. Als dat zaakje was ont- Cloft..." Veel spectaculaire randen heeft de heer Hoog duin niet meegemaakt. „En de kans dat die ooit nog eens uitbreken, wordt steeds klei ner", weet hij. „Bij Sikkens is dat zelfs uitgesloten. De be veiliging is daar nu optimaal. En dat is bij de meeste grote bedrijven het geval". Blikseminslag De laatste serièuze brand die de heer Hoogduin zich kan herinneren, was dit jaar bij de Horeca Inkoop Centrale in Lisse. „Toch raak ik niet snel meer onder de indruk van zo'n brand. Daarvoor heb ik er al teveel gezien". Ook de blikseminslag in een woning in Sassenheim, waar bij op zolder brand uitbrak, doet de heer Hoogduin af met de opmerking „dat het niet veel voorstelde. We wa ren er weer te snel bij. Want", zo stelt hij vast, „ze houden hier allemaal van vuur, maar ze zijn wel hèèl fanatiek. Meestal zijn we twee minuten na de melding op de plaats waar we zijn moeten. Iedereen wil er het eerste zijn. Veel vrouwen la ten de auto van hun man al vast warmdraaien, als hij zich 's nachts in zijn kleren hijst na een alarm. Ja, dat is geen grap!" Meestal beperkt het werk van de vrijwillige brandweer in Sassenheim zich tot schoorsteenbrandjes en ande re onschuldige akkefietjes. Jaarlijks rukt men zo'n der tig keer uit „Dat gaat steeds in series van drie", is de er varing van de heer Hoog duin. „Last van vals alarm hebben we hier bijna niet. Er is wel eens een jongetje ge weest dat herhaaldelijk vli- kobakken in de fik stak. loofd dat hij de volgende keer een pak rammel zou krijgen. Er is niet meer één melding binnen gekomen. Niet dat ik iets tegen kleine jongetjes heb hoor, ik heb vroeger ook wel fikkie gesto ken. Ik ben zelfs wel eens uitgerukt omdat mijn zoons een autowrak hadden aange stoken. Dat gebeurt nu een maal". De heer Hoogduin is deze week nog „gewoon" de offi cier van dienst. „Jammer, dat het dan is afgelopen. Ik heb het altijd heel gezellig gehad met de maten. We hebben een hechte club, die ik beslist zal missen. Maar tegenkomen zullen ze me nog in de toe komst. Want als er hier in de buurt een fik is, ga ik wel kijken. En commentaar leve ren", grapt hij. „Daarvoor heb ik nog wel ergens een pet liggen". PIETER EVELEIN LISSE De leden van de vereniging Landelijke Ruiterij Lisse en omgeving buigen zich vrijdagavond 21 november over de plannen voor de bouw van een binnenmanege. De manege, die ruim 600.000 gul den gaat kosten, komt aan de orde in een extra ledenverga dering in restaurant Le Coq d'Or in Lisse. Aanvang acht Het idee voor de bouw van een manege werd in 1985 ge opperd door het bestuur van de „Ruiterij". In dit bestuur zitten vertegenwoordigers van de landelijke rijvereniging Sint Hubertus, de ponyclub Poel-way en de coöperatieve vereniging Stal- en Weide. In middels is men klaar met de plannenmakerij en komen de resultaten daarvan naar bui ten. De benodigde zes ton moet worden opgebracht door de gemeente Lisse (subsidie), een langlopende lening en obligaties. Tevens wordt van de leden verwacht dat zij de handen uit de mouwen steken. De manege is een grote nood zaak voor de vereniging, om dat thans geen wedstrijden in Lisse georganiseerd kunnen worden. Met een eigen bin nenmanege bestaat zelfs de mogelijkheid internationale wedstrijden naar Lisse te ha len. Het bestuur van de vere niging wijst er tevens op dat de betere rijders elders hun heil zoeken omdat Lisse niet beschikt over een binnenma nege. Ook wat betreft de trai ningsfaciliteiten is het hebben van zo'n manege een nood zaak, want bij slechte winterse omstandigheden kan men het wel vergeten. Zelfs het nood zakelijke dagelijkse werk en het warm afstallen kan bij slecht weer niet plaatsvinden. Tramexpo ook dit weekeinde HAARLEM De tram-foto expositie „Verdwenen maar niet vergeten" bij de NZH aan de Leidsevaart in Haar lem blijft ook dit weekeinde nog geopend. De grote pu blieke belangstelling was voor de vervoersmaatschap pij aanleiding voor de open stelling. Gedurende het afge lopen weekeinde bezochten 2500 mensen de tentoonstel ling van twee orginele tram wagens Blauwe Tram) en enkele tientallen kleurenfo to's. Men kan bij de NZH te recht van 11 tot 16 uur.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 15