ScidócSoiwmit Bezetting Arsenaal voorbij Sjaal met kranten STAD OMGEVING Bus moet stapvoets door Breestraat gaan rijden ^1 Passagier gewond Winkels en woningen in pand C&A Botermarkt Capri 1.6 00°eidenaar schiet met luchtbuks op voorbijgangers >71-21! neo 2( "80. 99,i 2000 ai ;te prijs. 18 eind 2 cil. becoui nda 45 S DEN Een 22-jarige Leidenaar gisteravond met een zware lucht- op ruiten, paaltjes, auto's en voor- ,ngers geschoten vanuit zijn wo- t aan het Krekelveld. Verschillende [sen werden geraakt; een man jst zich laten behandelen omdat een nili meter-kogel zijn rechterbove- p had geraakt. '8i politie kreeg omstreeks kwart voor zeven a acht telefoontjes met mei- ren dat vanuit een woning aan het ■kelveld werd geschoten. Agenten en een kijkje nemen, en troffen jongemannen aan in de woning. '1 werden overgebracht naar het poli- ireau. Na verhoor bleek dat twee hen (19«en 20 jaar) niets met de etpartij te maken hadden. De 22-ja- >0.-. Tel iada2.3 grijs. S. Ipc Autobe v.d. Br I. 01749- 200 ben: km, dub. el. 070-4 Hatchbao 3Ö5GÏÏ 070-45' '-27758 bj. 7-lf\ 070-467 ET op VRIJDAG 14 NOVEMBER 1986 PAGINA 11 rige Leidenaar was volgens de politie uit verveling gaan schieten op paaltjes. Vervolgens nam hij ruiten van allerlei panden onder vuur. Daarna begon hij op auto's en bussen te schieten. Twee mensen deden aangifte van vernielin gen aan hun auto; bij een automobilist zat een deuk in het portier, de ander had lakschade. Toen het schieten op voertuigen niet spannend genoeg meer was, richtte de Leidenaar met zijn luchtbuks op mensen. Volgens een poli tiewoordvoerder raakte hij zes mensen, bij de meesten werd de kogel opgevan gen door de kleding. Ook een hond werd getroffen. De politie heeft het wapen en de loden kogels in beslag ge nomen. De Leidenaar wordt poging tot zware mishandeling verweten. Exhibitionist aangehouden LEIDEN Een 34-jarige ex hibitionist uit Alkmaar is vannacht rond tien voor één aangehouden bij het Sta tionsplein. De man toonde eerst bii het Plesmanviaduct zijn geslachtsdelen aan vrou- Toen een 22-jarige Leidenaar die zijn hond uitliet dat zag, -stuurde hij de hond op de man af, die wegvluchtte. Hij ging door met zijn praktijken bij het Rijnsburgerviaduct, totdat de politie hem aan hield. LEIDEN Een 71-jarige Leidenaar heeft gistermiddag omstreeks kwart voor zes zijn De man zat in de auto bij een 77-jarige plaatsgenoot, die over de Plesmanlaan reed. Hij sloeg linksaf om de Vondellaan op te gaan, maar merkte hierbij tegemoetkomende auto, bestuurd door een 31-jarige man uit Amsterdam, niet op. De Amsterdammer remde krachtig, maar kon een aanrijding niet voorkomen. Beide auto's zijn totaal vernield, de 77-jarige passagier is overgebracht naar het AZL. Gerrit Prevo overleden LEIDEN Gerrit Prevo, oud- hoofd van de Leidse School vereniging, is in de nacht van woensdag op donderdag in het Academisch Ziekenhuis over leden aan de gevolgen van een hartinfarct. Prevo werd ze ventig jaar. Prevo, die van 1962 tot 1979 hoofd was van de Eerste Leidse Schoolvereni ging, was vooral in de sport wereld een zeer gezien en ge liefd persoon. Hij was jaren lang bestuurder van ASC en gedurende lange tijd secreta ris/penningmeester van de in middels opgeheven Leidse Sportstichting. Prevo, die rid der was in de Orde van Oranje Nassau, was tevens bijzonder actief op charitatief vlak. WaS8KB»*"£ LEIDEN De actie groep Tegen Onderwijs Bezuinigingen heeft het bezette Arsenaal in het Witte Singel/Doelen complex vanmorgen ver laten. De studenten ver trokken naar Amsterdam met een actiekaravaan, die tien dagen als protest tegen de bezuinigingen, op het onderwijs door het land trekt. Vannacht sliepen de ongeveer vijf tien studenten, die gis termiddag rond kwart voor twee met de actie- karavaan vanuit Tilburg in Leiden arriveerden, in het gebouw van de stu dies Japans en Chinees. De bezetting van het Ar senaal begon dinsdag. De bezetters hebben itt het gebouw geen schade aan gericht. h 1 d« vroeg, volgde op een tumul tueus treffen tussen de bezet ters en andersdenkende stu denten gistermiddag. Toen bleek nadrukkelijk dat lang niet iedereen op de universi teit achter de bezetting stond. Een groep van ongeveer hon derd studenten en universi teitsmedewerkers probeerde gistermorgen het Arsenaal binnen te komen door met een betonschaar het ketting- slot om één van de toegangs deuren door te knippen. Huismeesters verhinderden dat, omdat ze bang waren dat het binnen tot een treffen met de actievoerders zou ko men. De „tegen-actievoer ders" deden daarop met een fietsketting de deur aan de buitenkant op slot. Drie bonkige medewerkers van de universiteit bewaak ten de deur, zodat de onge veer 20 actievoerders niet meer naar buiten konden en de studenten die buiten wa ren, niet binnen konden ko men. Na een langdurige dis cussie besloten de bezetters de studenten Japans en Chi- Urenlang discussieerden bezetters met studenten Japans en Chinees die in het Arsenaal wilden wer- nees niet binnen te laten. Be zetters die het Arsenaal niet meer in konden, reisden met de afvaardiging uit Tilburg naar Den Haag waar minis ter Deetman een persconfe rentie hield over zijn plan nen met de universiteiten. Toen de „tegen-actievoer ders" het complex verlieten, verbrak een huisbewaarder het slot aan de buitenkant van de deur. Antwerpen Urenlang stonden studenten Japans en Sinologie die „hun" gebouw in wilden bui ten te discussiëren met actie voerende studenten. De me ningsverschillen waren groot. Eén van de bezetters: „We hadden verwacht dat juist deze studenten met onze actie zouden sympathiseren. Dat zij ook zouden inzien dat minister Deetman wil dat aan de universiteiten alleen gekwalificeerd personeel voor het bedrijfsleven wordt opgeleid, en dat alleen vak ken worden gegeven die het economisch nut dienen. Zij worden ook door deze ont wikkeling getroffen. Veel studenten die Japans stude ren, wilden in eerste instan tie Chinees gaan doen, maar voor deze studie geldt een studentenstop. „Bovendien", vervolgde hij, „wordt de hele universiteit bedreigd. Dat zien zij ook wel in, en al die mensen zijn ook tegen bezuinigingen, maar ze vinden de manier waarop wij protesteren niet goed. Zij zeg gen: Een bezetting heeft geen zin, dat is het uiterste middel. Maar we hebben eerst andere acties gevoerd, daaraan de den zij ook niet mee". En: „Bij een bezetting wor den altijd mensen gedupeerd. Maar deze mensen zien niet in, dat dat wat de minister Boze studenten en docenten proberen tevergeefs actie te breken voorstelt veel erger is drie dagen het gebouw in kunnen". Recht Een student Japans vertelt „Het was onze bedoeling on naar binnen te gaan. Als zi het recht hebben om binnei te zijn, dan hebben wij da ook. Eigenlijk hebben wi nog iets meer recht dan zij omdat wij hier moeten stude ren. Ik heb geen college maar wil in de bibliotheel wat research doen. Dat kar niet. Vakgroepmedewerker hebben spullen binnen lig gen, waar ze niet bij kunnei komen. En gisteren w een meisje uit Antwerpen Die was helemaal met haa ouders hier naar toe gereder om een boek te halen. Z< werd binnengelaten, ma bibliotheek was afgesloten Het enige wat ze mee n huis kon nemen, was een lefoonnummer. Dan kan bellen of de actie al voorbi is". „Ik ben wel tegen de be zuinigen", zegt hij, „m niet voor het middel dat wordt gebruikt". EMEENTE EN WINKELIERS PRATEN, MAAR BLIJVEN HET ONEENS 'JflDEN Wat er ook de Breestraat gebeurt, bussen blijven er, als even kan stapvoets, den. Nog voordat de po- leke duscussie over het langzamerhand meest s|sproken onderwerp in ^feiden losbarst, heeft een ijeerderheid Van de ge- eenteraad zich al in deze :hting uitgesproken, at rest is nog slechts de aag welk verkeer zich het openbaar vervoer de Breestraat mag voe- Daarover komt in de van januari helder- id wanneer het college B en W de gemeente- ad een definitief voor- el over de Breestraat zal Tel»p FULVIA 1100, steravond vond in het ge- ^®le eentehuis een hoorzitting laats over de Breestraat. Een >r. 50( jftigtal ondernemers aantal raadsleden zouden 974, A.pjsueel de mogelijkheden Tv°rgeschoteld krijgen welke Breestraat het verkeer te eden heeft. In welke rich- ng verantwoordelijk PvdA- Hhouder J. Peters en zijn ïbtenaren denken, werd al 17^1 duidelijk toen de presen- Ook <tie voornamelijk beelden winkelpromenades met -n in het buitenland bleek '^ioooi bevatten. Zeer uitgebreid jerd aandacht besteed aan vergelijkbare winkelstraat Osnabrück waar de auto irbannen is en bussen het nkelend publiek stapvoets rkruisen. In plaats van de irikachtige toeter is een /pisument-vriendelijke bel op "!t voertuig gemonteerd die winkelaars waarschuwt ineer zij al te vrijmoedig straathelft trachten te wis- ruimschoots tentoonge- "^reide voordelen van een prgelijk alternatief, konden e winkeliers echter niet over igen. Zij hielden vast aan n eigen, unaniem vastge- lde plan: een Breestraat die n Gangetje tot Kort Rapen- rg auto- en bus vrij is. Daar- wordt er rekening mee ge- uden dat (een deel van) de arktenroute beschikbaar is alternatieve route voor het rgaand verkeer. Volgens makers van dit plan, het promenadeplan winkeliers in beeld. „Het is niet de bedoeling de afschuwelijke blokken op deze wijze neer te zetten", aldus de ontwerpers. autovrij maken van de Bree straat. Waarop het gemeente bestuur besloot de markten- route autoluw te maken en de Verkeersafwikkeling in de Leidse binnenstad ingrijpend gewijzigd werd. Die onverzet telijke houding van toen lijkt tot gevolg te gaan hebben dat over een aantal maanden alle voorheen doorgaande routes in het Leidse stadscentrum wan delgebied zullen zijn. Concreet bleken gisteravond voor het gemeentebestuur een drietal alternatieven bespreek baar. Openbaar vervoer op de Breestraat in één of twee rich tingen en het daarbij toelaten van auto's één kant op. Hand having van de huidige situatie achten alle betrokkenen on wenselijk. Wethouder Peters kreeg op de hoorzitting politieke steun zijn ja- bureau Junior uit Noordwijk die het in opdracht van projec tontwikkelaar Erica uitdacht, hadden alle betrokkenen via een steekproef te kennen ge geven er vele voordelen in te Onbespreekbaar Woordvoerders van de pro gressieve fracties in de ge meenteraad zij vormen te- samen de meerderheid ver klaarden het openstellen van de Botermarkt voor doorgaand verkeer echter onbespreek baar. Het feit dat vanuit de PvdA onlangs plannen wer den ontvouwd om dit deel van de marktenroute geheel auto vrij te maken, wijst op een on verzettelijke houding van de grootste partij in de gemeente raad wat dit betreft. VVD en CDA wilden zich gisteravond hierover nog niet zo duidelijk uitspreken. Alle fracties gaven gister avond te kennen het openbaar vervoer, op welke wijze dan ook, te willen handhaven in de Breestraat. Zij werden daarin gesteund door een be toog van de heer W. Vinke, di recteur van V&D Nederland, die verklaarde dat juist in Lei den het aantal consumenten dat zijn winkel met de bus be zocht, relatief hoog is in verge lijking tot andere steden. Vin ke zei dat 42 procent van zijn klanten uit de regio afkomstig was. Dat 20 procent uit de Bol lenstreek komt, bracht hem er toe te pleiten voor de bouw van een parkeergarage aan de westelijke zijde van de stad, een pleidooi dat door de VVD die een dergelijke wens al eer der heeft geuit, nog eens van harte werd ondersteund. Allerwege werden gisteravond de winkeliers geroemd vanwe ge het feit dat er over de Bree straat weer te praten valt. Maar de goede gesprekssfeer die werd gesuggereerd, lijkt vooralsnog slechts schijn. De politiek is geenszins van plan de eis van de winkeliers waar deze een autovrije Breestraat betreft, in te willigen. Van de zijde van de ondernemers bleek men geen aanvaardbare variant te kunnen bedenken waarin de bus door de Bree straat kan blijven rijden. Ten zij deze zich ondergronds zou verplaatsen maar dat is finan cieel gezien volstrekt onhaal baar. Er wordt weliswaar onderhan deld maar op hoofdpunten zijn beide partijen het geheel on eens. En dat is merkwaardig wanneer bedacht wordt dat de winkeliers nog nooit zo ver zijn gegaan als nu het geval is. Voor wat betreft het gemeen tebestuur zijn zij, met mis schien de Haarlemmerstraat als lichtend voorbeeld van economisch herstel, iets te ver doorgeschoten. Tien jaar gele den toonden de winkeliers zich fel tegenstander van het nuari op een woensdagmiddag te bezien hoe het werkt wan neer (alleen) de bus zich stap voets door de Breestraat ver plaatst. Het experiment draagt niet de status van een proef, verzekerde Peters zijn gehoor, maar moet slechts videomate riaal verschaffen om de raads leden in de gelegenheid te stellen de beste keuze te ma ken. Welke keuze er dan ook gemaakt wordt, het is niet die van de winkeliers. GERT VISSER Eénrichtingverkeer op de Breestraat. Deze opname werd In 1976 gemaakt GEBOUW DOOR ERICA GEKOCHT LEIDEN Het huidige bedrijfspand van C&A aan de Botermarkt is gekocht door projectontwikkelaar Erica uit Den Haag. Deze is van plan er op de bega ne grond winkels in te vestigen en de verdiepin gen om te bouwen tot ap partementen. Het pand komt in maart volgend jaar leeg, wanneer C&A verhuist naar het in aan bouw zijnde onderkomen aan ,de Haarlemmerstraat. Het plan van Erica aan de Bo termarkt is volgens het be stemmingsplan uitvoerbaar. Er is reeds een eerste contact over geweest met de gemeente die er in principe niet afwijzend tegenover staat. Vermoedelijk zal het uiterlijk van het pand door de verbouwing iets aan gepast worden. Er heeft lange tijd onduidelijk heid bestaan over de toekomst van het huidige onderkomen van C&A. Vanuit de gemeen teraad werd ooit het idee ge lanceerd er een soort Markt- hof van te maken zoals die in Den Haag bestaat. De handha ving van de winkelfunctie op die plaats komt hiermee enigs zins overeen terwijl de ver bouwing tot appartementen aansluit op het beleid van het gemeentebestuur het wonen in de binnenstad te bevorderen. De Haagse projectontwikke laar, die op een groot aantal terreinen in Leiden actief is, blijkt overigens meer belangen te hebben in het winkelgebied rond de Breestraat. Erica blijkt momenteel 2200 vierkante me ter winkelruimte rond de Breestraat in eigendom te heb ben. Naast het pand van C&A betreft het onder meer het Klaverblad aan de Korevaar- straat en het Van der Heijden- complex en de panden van Xenos en Foxy Fashion aan de Breestraat. PLANNEN VOOR MUZIEKCENTRUM KOMENDE MAANDEN OP TAFEL LEIDEN Wethouder F. Kuijers (Cultuur) wil de komende maan den duidelijkheid scheppen over een nieuw te bouwen muziekcen trum in Leiden. „De plannen verkeren in een vergevorderd stadi um". aldus Kuijers: „We zijn op zoek naar het benodigde geld". Vol gens Kuijers kunnen de kosten oplopen tot een paar miljoen gulden. Nog onduidelijk is waar het muziekcentrum moet komen te staan. Om overlast voor de woonomgeving te vermijden, zal worden geko zen voor een locatie buiten de binnenstad. De Aalmarktschool, die aanvankelijk voor dit doel geschikt leek, is daarom als alternatief komen te vervallen. Volgens Kuijers is men in het stadhuis boven dien tot het inzicht gekomen dat het opknappen en verbouwen van oude scholen voor sociaal-culturele aktiviteiten een nogal kostbare aangelegenheid is. In veel gevallen zou nieuwbouw volgens Kuijers meer uitkomst bieden. Momenteel wordt gedacht het muziekcen trum te bouwen in de omgeving van de Groenoordhallen of in Roomburg. Het industrieterrein De Waard is als mogelijke lokatie afgevallen. Het is de bedoeling dat in het nieuwe centrum ook wel muziekverzamelgebouw geheten vijf muziekverenigingen worden ondergebracht. Eén van hen is muziekvereniging K&G. Deze is momenteel gehuisvest in een schoolgebouw aan de Ooster straat dat echter zal worden gesloopt. K&G boodt Kuijers gisteren ruim 10.000 handtekeningen aan om het verzoek om een nieuw on derkomen kracht bij te zetten. Daarbij werd Kuijers verweten wel oog te hebben voor de problemen van kinderopvang, sport en soci aal cultureel werk maar aan de belangen van de muziekverenigin gen voorbij te gaan. Kuijers werd bovendien een schetsontwerp voor een muziekcentrum aangeboden dat voor een half miljoen ge bouwd zou kunnen worden. De elf Leidse muziekverenigingen heb ben zich verenigd in de Federatie Leidse Amateur Muziekgezel schappen (FLAM). Deze zal als gesprekspartner fungeren i Kuijers zijn plan binnenkort openbaar maakt DUIZENDEN VERKLEDE KINDEREN IN PIETENRA CE DOOR BINNENSTAD Sinterklaas in Pieterskerk LEIDEN Leiden staat zaterdag 22 november zwart van de Pie ten. Honderden Pieten en Pietjes zwerven dan vanaf tien uur door de Leidse binnenstad op zoek naar vijf stempelposten. De kinderen krijgen tot twaalf uur de tijd om met een volle stempelkaart bij de Pieterskerk aan te komen waar hen een groot feest te wachten staat. Sinterklaas wordt daar verwelkomd door burgemeester C.H. Goekoop. De ondernemersvereniging Leiden Leeft organiseert ook dit keer de traditionele intocht van Sinterklaas. Maar wel anders dan anders. Reed vorig jaar de Goedheiligman nog door de binnen stad, dit keer moeten de kinderen zelf, liefst uitgedost als zwarte Piet, door het centrum dwalen. Ze moeten van stempelpost naar stempelpost gaan. om uiteindelijk met een kaart voorzien van vijf stempels om twaalf uur bij de Pieterskerk aan te komen. Er zijn in de binnenstad door Leiden Leeft vijf stempelposten ingericht: twee op de Breestraat, twee in de Haarlemmerstraat en één op de markt aan de Nieuwe Rijn-Botermarkt. Bij elk van de stands kunnen de kinderen vanaf tien uur een stempelkaart voorzien van het eerste stempel ophalen om vervolgens langs de vier andere posten te gaan om de kaart vol te maken. Het is de bedoeling dat de kinderen zich verkleden en schminken om als zwarte Pieten de ronde langs Bree straat, Nieuwe Rijn en Haarlemmerstraat af te leggen. Want Sinter klaas verwacht om twaalf uur in de Pieterskerk een kerk vol Pie ten en Pietjes. In die Pieterskerk wordt door een jury de best ver klede Piet uitgekozen. Er zijn vijf prijzen te winnen, elk goed voor een aanzienlijk bedrag aan speelgoed. De Zwarte Pietendag, ook wel aangemerkt als de Leidse Pietenrace, begint 's morgens om 10.00 uur. Vanaf dat moment kan de jeugd terecht bij elk van de vijf pos ten om hun stempelkaart op te halen. Tot twaalf uur hebben ze dan gelegenheid de stempels te verzamelen en naar de Pieterskerk te gaan, waar de feestelijke ontvangst van Sinterklaas begint om twaalf uur. De carnavalsvereniging De Hutspotten zorgt voor tal van attracties. Deze sjaal met kranteprint is voor u wanneer u ons een nieuwe abonnee opgeeft De sjaal meet 80 x 80 cm en is zwart/wit uigevoerd. De nieuwe abonnee wordt hartelijk verwelkomd; deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee ingaande. Naam:. Adres:. Poslcode/plaais: Telefoon.fvoor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnement betaald per 0 maand automatisch betalen f 23,04 0 kwartaal acceptgiro f 68,93 Stuur als dank de sjaal naar Naam:Voor Adres: Postcode/plaats. Stuur deze 998, 2500 maais: e bon ingevuld aan de Leidse Courant, Antwoordnummer I i Vd Den Haag (postzegel betalen wij). J CeidócSoutcmt

Leidse Courant | 1986 | | pagina 11