II Overlevenden van Armero geloven weer in toekomst na vulkaanramp 1 REAGAN GEEFT WAPEN- LEVERING AAN IRAN TOE Nederland is bezinkput West-Europa" Zoon Thatcher trouwt dochter autohandelaar ■flTENLAND OeidMOowumt DONDERDAG 13 NOVEMBER 1986 PAGINA 7 bekend aantal jen treinramp 5ovjet-Unie KOU Bij een klein spoor- ation in de Oekraïne zijn e week twee passagierstrei- op elkaar gebotst. Hoeveel n en gewonden daarbij zijn len heeft het Russische ureau Tass niet bekendge- jt. Een spoorwegbeambte ide het ongeval „afschuwe- De treinen, waarvan de ene eg was naar Kiev en de an- afkomstig uit Kiev, waren te laat en reden tegelijker- iet station binnen. Het on- iek naar de precieze toe- tt loopt nog. Alimentatie voor overleden ex-echtgenote MIAMI Natale Sposato in Miami (VS) heeft gedurende meer dan twee jaar 300 dollar per maand alimentatie overge maakt aan zijn ex-echtgenote, hoewel zij intussen het tijdelijke met het eeuwige had verwis seld. De 94-jarige, gepensioneer de spoorwegbeambte stuurde de chèque maandelijks naar de ad vocaat van zijn ex-vrouw, die deze door stuurde naar het adres van zijn cliënte, zonder te weten dat zij was overleden. De chèque werd geïnd door de dochter van de overledene. WASHINGTON De Amerikaanse president Reagan heeft zijn belang rijkste mewerkers en leiders uit het Congres achter gesloten deuren op de hoogte gesteld van de wapenleveran ties aan Iran. Met de leveranties zou den de VS de betrekkingen met ge matigde groepen in dat land willen verbeteren, met het oog op hoge leef tijd van ayatollah Khomeini, alsmede de vrijheid verkrijgen voor gijzelaars in Libanon. Volgens de Washington Post kwam het hierbij tot een heftige woorden wisseling tussen de stafchef van het Witte Huis, Donald T. Regan, en Rea- gans veiligheidsadviseur John M. Poindexter. Regan pleitte daarbij voor openheid. Ook de voormalige veiligheidsadviseur van president Reagan, Robert McFarlane, die een belangrijke rol zou hebben gespeeld in de zaak, heeft het Witte Huis op geroepen niet langer geheimzinnig te doen over het vrijkopen van Ameri kaanse gijzelaars uit het Midden-Oos ten. Hij vroeg de mensen „volledig en precies" op de hoogte te stellen van de achtergronden van de Amerikaan se contacten met Iran. Maar het Wit te Huis heeft al laten weten dat „op een voor ons gepast moment" ope ning van zaken zal worden gegeven. De nieuwe leider van de Democraten in de Senaat zei dat de informatie van het Witte Huis zijn opvattingen niet heeft veranderd. Hij blijft tegen de contacten met Iran. PRAAG De Tsjechoslo- waakse autoriteiten hebben de de Poolse regering gewaar schuwd, dat ten minste twintig ton stookolie met een hoog zwavelgehalte via de rivier de Oder onderweg is naar Polen. De Oder stroomt via Polen en de DDR naar de Oostzee. De olie is waarschijnlijk rond het weekeinde door een onbeken de geloosd in de rivier de Lu- cina, in het noorden van Mo- ravië en vervolgens in de Oder terecht gekomen. Er zijn berichten over vis- en water- vogelsterfte op kleine schaal. Overeenstemming onderzoek naar dood Machel JOHANNESBURG De Zuidafri- kaanse minister van buitenlandse za ken Roelof Botha heeft bekend ge maakt dat met de Sovjet-Unie en Mo zambique overeenstemming is bereikt over de decodering en analyse van de vluchtrecorders van het vliegtuig waarmee de Mozambikaanse president Samora Machel op 19 oktober dodelijk verongelukte. Een van de banden wordt in de Sovjet-Unie geanalyseerd; de anderen in een neutraal land. De Sovjet-Unie heeft gisteren gesugge reerd dat Zuid-Afrika wel betrokken was bij de ramp en dat Pretoria het on derzoek daarom probeert te vertragen. KB [N HAAG De vlakte ïog steeds grauw, kaal somber. Her en der :kt iets boven het lugu- ogende landschap uit: i gedenkteken ge- onken door kinderen Japan, een kruis door is Jonhannes Paulus II ezegend, een monu- nt ter nagedachtenis i Omeira Sanchez, maar ji;stakkerige boomstam- w n en soms een stuk ur dat door een speling i het lot de herinnering end houdt. Vannacht is een jaar geleden dat Colombiaanse stadje nero door een allesver- tigende metersdikke Igloeiendhete laag mod- f werd bedolven. iero, waar eens ruim twin- izend mensen woonden, t nooit meer herbouwd, jebied is tot gevarenzone iaard. Wanneer de vul- Nevado del Ruiz nog uitbarst, zal het laaggele- 'gebied opnieuw overstro- De overheid heeft het ein tijdens het bezoek van Paus bovendien tot natio- monument uitgeroepen het ligt dus ook niet voor land dat de vier tot zes me- dikke laag modder, as en n geschikt wordt gemaakt landbouwgewassen op te n. De wereld zal zich het ied herinneren als een van gruwelijkste dodenakkers door een natuurkracht ge- md. dag voor de ramp had er in dalen rond de vulkaan al vreemde sfeer gehangen, was uitzonderlijk warm, ling een geur van zwavel het „regende" bij tijd en Ie as. Naar later bleek, was temperatuur in de berg zo c opgelopen dat een deel ivde ijskap smolt. Een brede «n modder en ijs ver- Ed met as stroomde om en sleurde alles mee wat laar weg kwam. armsysteem jaar later kijkt de Colom- anse ambassadeur in Den ag, mevrouw Celia Lopez, ug op wat er in die noodlot nacht gebeurde. Of op wat ssohien niet had hoeven ge- iren. „De regering zag de co's van de vulkaan Neva- del Ruiz wel in. Maar er- is ging er iets mis in de nmunicatie tussen de hoofd en de lokale auto- liten en de bevolking. On- oof, niet de bureaucratie, de reden dat geen preven- /e maatregelen werden ge nen, hoewel gewaarschuwd s dat de temperatuur in de kaan extreem hoog was op- Nadat de omvang van de ramp bekend was geworden, kwam de internationale hulp massaal op gang. Zoals later ook werd gesuggereerd bij de hulpverle ning na de aardbeving in El Salvador, zijn er in Colombia verhalen geweest over goede ren die linea recta in de kazer nes van het leger verdwenen. De militairen zouden de eer sten zijn geweest die van de hulp profiteerden. Voor am bassadeur Lopez zijn suggesties in die richting reden vinnig overeind te vliegen: „Ik ont ken dat pertinent. Het leger zou niet durven. De militairen hebben zich enorm uitgesloofd tijdens de reddingsacties; ze hebben hard gewerkt. Het le ger heeft haar imago enorm versterkt door haar grote in zet. Ik ben er van overtuigd dat de militairen zich niet aan dergelijke praktijken hebben schuldig gemaakt". Tentenkampen De Nevado del Ruiz is Lopez momenteel een van de meest gecontroleerde vulka nen ter wereld: een team van Latijnsamerikaanse deskundi gen houdt dagelijks de tempe ratuur in de gaten. Er is een alarmsysteem voor de omlig gende dorpen, een noodplan, waardoor hospitalen en het vliegveld zijn voorbereid op noodsituaties en er worden re gelmatig evacuatie-oefeningen gehouden. Al pratend veert Lopez over eind van de bank en begint driftig tussen een wanordelij ke stapel telexen en rapporten te grabbelen. Kordaat praat ze over de wederopbouw in het getroffen gebied: „Er waren in totaal 27.000 doden; dan hou den we over meer dan 32.000 gehandicapten en mensen die al hun bezittingen kwijt wa ren, zoals huis en werk. Een tragedie van deze omvang is een grote uitdaging voor het land. Vervangende werkgele genheid vinden, gecombineerd met nieuwe huisvesting voor Rechts: Hier en daar zijn op de grauwe vlakte kruisen geplaatst om de herinne ring aan familie levend te houden (foto Hans Sel der). Rechts onder: Voor het eind van dit Jaar wo nen alle 836 overlevende fa milies weer in een nieuw huis (foto Hans Sel der). Links: De Colom biaanse ambas sadeur in ons land, mevrouw Celia Lopez (foto Milan Konvalin- ka). de daklozen, dat is het grote werk waar we aan bezig zijn". Gevraagd of de oplossing voor dat probleem niet lang op zich laat wachten, schiet de goed lachse ambassadeur bijna uit haar slof: „Kom nou, geen en kel land is berekend op een ramp van een dergelijke om vang. Het is waar dat de we deropbouw het eerste half jaar niet zo snel verliep als wij wil den. De presidentsverkiezin gen vertraagden de besluitvor ming. De overheid moest ook land aankopen voor de nieuwe woonwijken en allerlei proce dures nemen natuurlijk ook tijd in beslag". Ambassadeur Lopez wap perend met de inmiddels opge doken rapporten: „Alle 863 ge zinnen die de ramp overleef den, maar hun woning kwijt raakten en in tentenkampen zijn ondergebracht, wonen voor het eind van dit jaar weer in een nieuw huis. Enke le honderden families hebben inmiddels hun intrek genomen in de nieuwe woningen die voor het grootste gedeelte worden gebouwd in het Nieu we Armero, aan de rand van het nabijgelegen stadje Leri- da". Familiebedrijfjes Hans Selder van het Neder landse Rode Kruis in Den Haag kwam het afgelopen weekeinde terug uit Zuid- Amerika, waar hij onder meer de werkzaamheden rond Ar mero bezocht: „Ik vind dat Co lombia het knap gedaan heeft. Voor slachtoffers kan de we deropbouw nooit snel genoeg verlopen. Maar toch is het waar dat in één jaar voor bijna iedereen een nieuw huis is ge bouwd. Misschien had het wat sneller gekund, maar de we deropbouw in Colombia steekt zeer gunstig af bij wat in ande re, zelfs westerse landen kan gebeuren". Te denken valt aan de „opvang" van de slachtof fers in het relatief rijke Italië dat jaarlijks wordt geteisterd door aardverschuivingen: ge schat wordt dat momenteel 150.000 mensen in tenten en barakken leven, omdat de overheid al vanaf 1968 een fi nanciële en bureaucratische puinhoop maakt van de we deropbouw. Alleen nieuwe huizen voor de slachtoffers vande Colombi aanse modderramp is niet vol doende. Armero was econo misch gezien een florerende stad. De bewoners waren rede lijk welvarend met name door grote landbouwbedrijven. Het voorzieningenniveau was ook heel behoorlijk: allerlei soor ten winkels, een ziekenhuis en ambachtelijke familiebedrijf jes. Men probeert nu door le ningen te verstrekken klein schalige economische activitei ten te stimuleren. Zo van: geef een oven en de voormalige bakker van Armero kan wor den aan de slag; leen geld voor een paar naaimachines en ook de kleermakerij kan weer draaien; voorzie de smid van gereedschappen en hij kan weer machines maken, geef leer en spijkers en de schoen maker kan weer lappen. Le ningen voor dit soort activitei ten worden verstrekt door on der meer het Rode Kruis, door de bisdommen en door Resur- gir, de Colombiaanse organisa tie, die de hulp van 25 interna tionale instellingen coördi neert. De slachtoffers worden ook in geschakeld bij de bouw van hun eigen woningen, deels uit arbeidstherapeutische overwe gingen (hard werken doet ver geten) en deels om kosten te besparen. Er is immers nog steeds veel geld nodig voor on der meer de nazorg van de duizenden gehandicapten en mensen die een trauma heb ben overgehouden aan de ramp. Toch is ambassadeur Lopez niet van plan hiervoor een be roep op het buitenland te doen. „Je kunt ten eerste geen hulp blijven vragen, hoewel we bijvoorbeeld nog wel lenin gen met redelijke rente zou den willen krijgen. Maar Co lombia kan echt veel zelf doen: het gaat zeker niet slecht met de economie; Colombia is geen arm land. Bovendien, de ramp heeft niet alles vernie tigd wat we hebben: we kun nen zelf ook probemen oplos sen". JOOS PERSOON INISTER SMIT-KROES IER GIF IN RIJN: irvolg van de voorpagi na) N HAAG Het minis- van verkeer en wa- itaat heeft nu al .000 gulden extra moe- uitgeven voor mèatre- en om de gevolgen van eerste gifgolf in de Rijn beperken. Hierbij ko men nog de kosten van de waterschappen, de drink waterbedrijven, de scheepvaart en dergelijke. Minister Smit-Kroes wees er gisteren tijdens de spoed- bijeenkomst in Zürich dat vrij wel al het slib en de daaraan verbonden giftige stoffen in de Rijn in ons land terechtkomen. „Nederland is de grote bezink put van West-Europa", aldus Smit-Kroes. De minister zei voorts het besluit om het ver vuilde, giftige Rijnwater zo snel mogelijk naar zee af te voeren „met bloedend hart te hebben genomen, omdat dit een verschuiving van het pro bleem is naar de Noordzee". Op de bijeenkomst in de Zwit serse stad kon nog geen ant woord worden gegeven op de vraag hoe de brand in de che mische fabriek van Sandoz in Bazel is ontstaan. Ook het be drijf zelf kon de bewindslie den niet meedelen wat de oor zaak is geweest van het onge luk dat geleid heeft tot de gif- stroom in de Rijn. Minister Smit-Kroes drong op de confe rentie aan op grote openheid wat betreft het verstrekken van informatie over ongeluk ken als deze. „Anders verlie zen we onze geloofwaardig heid tegenover de milieu-orga nisaties en het publiek", aldus de minister. Op grond van het verzeke ringsrapport uit 1981 hebben de Progressieve Organisaties Bazel (POB) en de Grtlnen in Bazel afzonderlijk een aan klacht ingediend tegen het Sandoz-concern, wegens het begaan van strafrechtelijke misdrijven en de overtreding van de milieu-wetgeving. Vol gens de advokaat van de POB, Heinz Lüscher, kan het bedrijf onder meer worden beschul digd van het toebrengen van lichamelijk letsel, het in ge vaar brengen v^n het leven, het veroorzaken van een brandhaard en een explosie, het in gevaar brengen van zijn omgeving door giftige gassen en de verontreiniging van het drinkwater. In Zwitserland zullen binnenkort de bedrij ven die als verzamelpunt voor chemisch afvpl fungeren een speciale vergunning moeten aanvragen, waarbij ze moeten voldoen aan strenge veilig heidsnormen. IIDJE VERHOLENKARELTJE KNETTER EN DE TOVERBUBBEL We weten natuurlijk allemaal nog wel, dat dje Verholen en Eelko Eelkema vol vuur het ingerend waren om de heks eens even van •en te gaan geven. „We moet'n een onder- 1 instell'n naar die juffrouw", had Eelko ge- „We moet'n haar verblijfplaats en haar slijfsvergunning onderzoek'n, alsmede haar kvergunning en eventuele lidmaatschapp'n vakbond'n of andere erkende organisa- Maar verder was Eelko niet gekomen het ontvouwen van zijn plannen, want plot- ng klonk een schril en luguber gekrijs in de it. Toen schoot er een onheilspellende, zwar- chaduw naar beneden en het bloed stolde (oddebeier bijna in de aderen. „D...daar, op jrond...," steunde hij. „Kijk I..liever in de it...," kreunde smidje Verholen. „Zo iets zeligs heb ik nog nooit gezien..." Het was aasvogel van Sybila van Sorcieren en met scherpe klauwen en gekromde snavel stort te het dier zich onmiddellijk op de twee indrin gers. „Sla d'r op, Eelko!" brulde de smid. Ei laas, deze krachtige aansporing haalde weinig uit, want de geoefende politieman kon met zijn blanke sabel weinig uitrichten. Het akelige dier was véél te snel en véél te slim en zo geschied de het dat de twee mannen bijkans tot op hun roze huid door de vogel ontkleed waren, vóór ze goed en wel begrepen wat er aan het handje was. „Direct begint-ie te vreet'n!" gilde Eelko angstig. „Hou op, vies beest, of ik hak je de kop af!" De toestand was zó ernstig, dat het daar in het kollenbos waarschijnlijk ontaard zou zijn in een bloederig tafereeltje, als Sybila niet per soonlijk ingegrepen had. Maar nu sprak haar donkere, hese stem een duidelijk bevel en on middellijk stopte de aasvogel met zijn pikwerk. Daar stond de heks, achteloos tegen een boom geleund, en ze keek de twee mannen geamu seerd aan.... (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN De zoon van de Britse premier Margaret Thatcher gaat trouwen met Diane Bergdorf (25), een knappe blondine uit Texas. De verloving van het tweetal werd gisteren bekendge maakt in de huwelijksaan kondigingen in de Londense Times en de Daily Telegraph. Zij zullen vermoedelijk begin volgend jaar trouwen in het schatrijke Dallas van tv- slechterik J. R. Ewing. Premier Thatcher, die van daag een bezoek aan Was hington begint, rekent erop dat president Ronald Reagan een van de bruiloftsgasten zal zijn. Diane is een dochter van Theodore en Lois Bergdorf, een stel kleine miljonairs, veel minder welgesteld dan de ouders van Marks gewe zen vriendin Karen Fortson, eveneens uit Texas, die mul timiljonairs zijn. Dianes va der drijft in Dallas handel in tweedehands Chevrolets. In Pittsburg, een stadje ten noordoosten van Dallas- Forth Worth is hij boven dien de enige regionale dea ler van nieuwè Chevrolets. Mark Thatcher leerde Diane Bergdorf achhtien maanden geleden kennen. De jonge Thatcher is in Dalles werk zaam als agent van de Engel se sportwagenfabrikant Lo tus. Volgens de Britse kran ten trekt hij daarvoor een jaarsalaris van 60.000 dollar. Mark Thatcher en zijn ver loofde brengen momenteel enkele dagen door in Lon den. Zij worden er achter volgd door verslaggevers van de populaire kranten. Deze laatste kunnen het hem maar niet vergeven dat hij als eni ge zoon van de premier Mark is de helft van een tweeling en moeders oogap pel met volle teugen pro fiteert van het feit dat zijn mama dank zij haar baan als bewindsvrouwe veel goede connecties heeft. Premier Thatcher, die naar Mark Thatcher en Diana Bergdorf, gezien op een feestje in juni 1985. verluidt dolgelukkig is dat Mark eindelijk gaat trouwen, stuurde haar zoon in 1984 naar Amerika omdat hij haar in Groot-Brittannië geregeld in de problemen bracht. Vol gens de Londense boulevard pers was hij in het verleden betrokken bij zaakjes die het daglicht niet konden velen. Giflozer maakt mooie kalender ARNHEM Bij het chemie concern Ciba Geigy in Arn hem is men in gewetensnood gekomen door een fraaie Landschappenkalender voor 1987, die momenteel in de ver koop is gebracht. Gisteren werd namelijk bekend dat een Zwitserse dochter van Ciba Geigy vierhonderd liter bij zonder giftig bestrijdingsmid del in de Rijn heeft geloosd. Dat gebeurde nog voor de brand bij Sandoz en is even min aangemeld. De kalender Provinciale Landschappen in Nederland is de derde die het concern uitgeeft; de vorige twee, met bomen en botani sche tuinen bleken beiden een groot succes. Verkrijgen Franse nationaliteit wordt moeilijker (Van onze correspondent Bob van Huet) PARIJS De Franse minis terraad is gisteren akkoord ge gaan met een omstreden wets voorstel van minister van jus titie Chalandon om strengere criteria aan te leggen voor het verkrijgen van het Franse staatsburgerschap. In Frank rijk geboren kinderen van bui tenlandse ouders zullen vol gens het voorstel niet meer au tomatisch de Franse nationali teit krijgen wanneer zij meer derjarig worden. Huwelijk van een Fransman of Fran<;aise met een buitenlander zal de laatste evenmin nog automa tisch de Franse nationaliteit bezorgen. Voortaan moet de rechbank uitmaken wie recht heeft op de Franse nationali teit.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 7