Ministerie doet voorlopig niets tegen parkscholen >e ondergang van de Tederlandse koopvaardij MI HP lezers uit de weekbladen deQJflENE juim jiir 'Jl Koninklijk gezin moet niet meer naar Lech ELSEVIERS DE TIJD lINNENLAND CeidócSouixiixt DONDERDAG 13 NOVEMBER 1986 PAGINA 5 ,eerplicht- S^mbtenaren >p Turks werkbezoek LEIDEN Om een be ter inzicht te krijgen in je problemen van Turk se ouder? en kinderen net het Nederlandse on derwijs kunnen leer plichtambtenaren naar 'urkije om zich ter plaatse te oriënteren. Naar verwachting zal de ■jeerste groep van twintig ambtenaren komend [Voorjaar een bezoek aan {iet land brengen. Het initiatief gaat uit van de landelijke Vereniging Van Leerplichtambtena ren (LVLA). De Turkije- gangers krijgen gezel- ichap van een Turkse ibnderwijsspecialist die levens als tolk zal funge- DEN HAAG Er wordt niets ondernomen tegen de plannen om basisscholen op te zetten in bungalowparken. Pas als de gisteren bekend gemaakte plannen van de nieuwe stich ting DBB uit de hand gaan lo pen, bijvoorbeeld als er te veel van die scholen zouden ko men, dan kunnen er beper kende maatregelen komen. Dat heeft secretaris S. van Oosten van „De Basis Buiten" van het ministerie van onder wijs te horen gekregen tijdens de voorbesprekingen. „Maar", aldus de „Leidse" leraar uit Waddinxveen, „zoiets zou een wetswijziging vereisen en dan, zo vertelde men mij, zitten we al in een volgend kabinet". Een woordvoerster van On derwijs meldde gisteren dat haar ministerie voorlopig al leen maar afwacht. Er zal zelfs geen vergadering worden ge wijd aan het voor hen vol strekt nieuwe probleem hoe eventueel moeten worden ge handeld als DBB daadwerke lijk z'n scholen start. Van Oosten geeft toe dat de plannen van DBB ondanks an derhalf jaar smeedwerk iets te vroeg in de publiciteit zijn ge komen. Hij blijft dan ook zwij gen over het aantal bungalow- parken (en dus het aantal scholen) dat men heeft bena derd voor het opzetten van een basisschool. Waarbij het schoolgeld in een gemiddeld park 25 gulden per week per bungalow zou moeten bedra gen. De klassen met bevoegde leraren zouden niet meer dan twintig kinderen (ook kleu ters) mogen tellen. Er kan voor die scholen geen subsidie worden aangevraagd, omdat de scholen waar de „bunga low-kinderen" thuis op zitten meestal al subsidie voor hen genieten. Twee weken „Wij denken aan zo'n één of twee weken dat de kinderen er zijn. En dat is dan geen leerplichtonderbreking, zoals bij de 10-dagenregeling in bij zondere omstandigheden. Nee, het onderwijs gaat bij ons ge woon door, zonder dat de leer lingen tijdelijk worden uitge schreven uit hun eigen school en ingeschreven in de onze. Zoiets zou een chaos veroorza ken in onderwijswereld. Alle lessen geschieden straks in overleg met de ouders en de leraren thuis", aldus Van Oos ten. Hij beweert dat het onder wijsveld dat hij heeft gepolst positief op hun plannen heeft gereageerd. Maar bij het ministerie van onderwijs is men nogal scep tisch. Hoe, zo vraagt men zich daar af, kun je in één of twee weken goed inspelen op de verschillende onderwijstypes, niveaus en aanpak die de va kantiescholieren in hun woon plaats gewend zijn? Hoe ou ders straks moeten bewjjzen dat ze hun kinderen inderdaad meenemen naar een bunga lowpark met een schooltje en dat dat onderwijs inderdaad heeft plaatsgevonden, weet men bij Onderwijs nu ook nog niet. DBB-secretaris Van Oos ten: „Maar wij zullen het wel melden als iemand z'n kinde ren van de eigen school haalt en zij bij onze school niet ko men De parkscholen zullen aan alle wettelijke regelingen moeten voldoen en onder de rijksin spectie vallen. Ook de ge meentelijke leerplichtwet- ambtenaren zullen het bij het doorgaan van de DBB-plannen drukker krijgen. Parkonder- wijs zou dus een vergroting van de werkgelegenheid kun nen betekenen. APS Het Algemeen Pedagogisch Studiecentrum, met partici panten van de gemeenten en diverse onderwijsorganisaties, is het onderwerp basis-onder wijs op bungalowparken (cur sussen bestaan er al) nog onbe kend. Martijn Koekkoek, pe- dagogisch-didactisch mede werker van het APS vertelt in een spontane reactie: „Het is een oorspronkelijk plan, dus dat moet je in eerste instantie positief benaderen. Van het idee ben ik niet kapot, maar ik ben wel gevoelig voor de pro blemen van ouders die alleen tijdens de schoolperioden met vakantie kunnen. Maar dat probleem los je niet op in bun galowparken, ook al niet om dat dat een te kleine groep be treft. Veel mensen gaan op wintersport. Als je iets doet moet dat via de eigen scholen van de kinderen. Daar vinden de leraren het weliswaar vaak niet leuk om les te geven aan een onvolledige groep, maar in goed onderwijs hoor je juist om te kunnen gaan met alle ver schillen tussen kinderen". HERMAN JANSEN n, TANDAARDWERK OVER TWEEDE WERELDOORLOG OTTERDAM De ja- in tussen 1940-1945 zijn de Nederlandse ipvaardij rampzalig ge- eest. Van de 640 zee- :hepen en 200 kustvaar- rs zijn er respectievelijk 17 en 36 ten onder ge- ian. Dat gebeurde vooral [oor de gevechten in de irote Oceaan bij de aan- jal van Japan op het lenmalig Nederlands-In- lië en later van 1942 tot |e eerste helft 1944 op de .tlantische Oceaan. Van 12.000 opvarenden die de gevechtsacties be- Ikken zijn geweest, amen er 2100 om het /en; het grootste aantal lij oorlogshandelingen en Ingeveer 500 in gevan- [enschap. Van de 6500 iet uit Nederland afkom- tige schepelingen, vooral ndonesiërs, verloren er 500 het leven, en trieste balans, samengevat it de 1400 pagina's tekst van vee delen „Geschiedenis van Nederlandse koopvaardij in Tweede Wereldoorlog", >r de zeehistoricus K.W.L. ezemer, voorheen werkzaam de Utrechtse universiteit, eerste exemplaren zijn laag gepresenteerd in het ieuwe Maritiem Museum rins Hendrik aan de Rotter- amse Leuvehaven. et omvangrijk en zeer gedo- umenteerd standaardwerk eeft een bijna encyclopedisch verzicht van wat de Neder- indse koopvaardij en haar be manningen in vijf jaren we- eldoorlog is overkomen. Dit verigens in samenhang met e operaties van de geallieerde loten op en in de wereld- eeën. let zijn soms koel geregis- reerde, rampzalige gebeurte- issen, zoals bij een weten- chapper past. Maar herhaal- elijk trilt in de 1400 pagina's och de ingehouden emotie loor bij de schrijver. Dit voor- il wanneer hij de zwerftoch- en beschrijft van de schepe- ingen in te kleine reddingsbo ten en op te krap bemeten lotten. Zoals van de paar op- ■arenden van de Zaandam, die »p de oneindige Atlantische )ceaan 83 dagen hebben moe- et) ronddobberen, voordat zij verden gered. De legendarische schipper Teun Vet op de brug van de~ sleepboot „Zwarte Zee". Vele geallieerde koopvaardijsche pen die na aanvallen door Duitse onderzeeërs als aange schoten wild zwaar beschadigd en dikwijls brandend in volle zee ronddreven, zijn door deze befaamde sleepboot naar veili ge havens gesleept. Pas gedurende de laatste pe riode van de Tweede Wereld oorlog konden de geallieerde koopvaardijschepen door het varen in konvooien zoals er zich op de foto een formeert in de Canadese haven Halifax bescherming vinden tegen Duitse aanvallen. Tijdens de eerste jaren vormden de kon vooien voor de Duitse onder zeeërs een makkelijke prooi. Met ingehouden verontwaar diging verhaalt Bèzemer ook van het gedrag van de Neder landse bemanning van de „Mendanau". Dit schip werd in augustus 1942 op de Atlanti sche Oceaan getorpedeerd, waarbij veel doden vielen. De overgebleven Europese be manningsleden namen de red dingsboten, de vlotten overla tend aan de 35 laskaren (En gels-Indische matrozen). En dit vergezeld van de medede ling, dat zij niet gesleept kon den worden en zich maar moesten zien te redden. De laskaren zijn omgekomen. „Een bijzonder slechte beurt van de kapitein van de Men danau en zijn mede-officieren in de eerste plaats", aldus de schrijver. Hij laat verder duidelijk uitko men, dat het systeem van kon vooivaren niet hielp. Integen deel zelfs, want de Duitse on derzeeërs hadden de schepen De Zaandam, een nieuw vracht- passagierschip van de Holland- Amerika Lijn, werd op weg van Kaapstad naar New York op 2 november 1942 midden op de Atlantische Oceaan door twee torpedo's getroffen. Bin nen enkele mi nuten ging het 10.909 ton me tende schip on der. 134 van de 299 opvarenden lieten het leven. Deze drie overle venden op een vlot werden 83 dagen na de on dergang van hun schip door een Amerikaans es corteschip opge pikt. maar voor het uitkiezen. Een konvooi van 51 schepen op de Atlantische Oceaan verloor in maart 1943 in één aanval van U-boten 19 schepen. In 20 da gen tijd werden maar liefst 85 schepen getroffen. Na 1943 kwam voor Dönitz' onderzee wapen het keerpunt, toen de geallieerden hun strijdmetho- de hadden kunnen aanpassen. In 1944 moest de Duitse admi raal zelfs toegeven dat zijn U- boten uiteindelijk toch faal den. Dat is de grote lijn van onze maritieme historie tijdens de Tweede Wereldoorlog, zoals die in de boeken wordt ver haald. Daarnaast vermeldt de schrijver ook tal van gebeurte nissen die er zijdelings mee te maken hadden. Het kleine eiland Malta in de Middelland se Zee werd maar liefst 2470 keer aangevallen tot juni 1942. Daarbij kwamen 1200 Malthe- zers om het leven. Het was dan ook het belangrijkste stra tegische eiland in de Middel landse Zee, zoals het dat nog steeds is. Nog één saillante conclusie van de schrijver: „Wanneer het aanbouwprogramma van geallieerde escorteschepen niet had gefaald, zou het de oorlog hebben kunnen bekorten. Toen dit program eindelijk op gang was gekomen bleek na melijk dat de voortdurende ac ties van de Duitse onderzeeërs sterk terugliepen. Na dit keer punt leed de Duitse onderzee- vloot steeds grotere verliezen". Tussen al de trieste gegevens één opmerkelijk menselijk feit: op 4 april 1942 werd de Nederlandse koopvaarder „Al- phacca" onder kapitein R.J. van der Laan ten zuiden van Liberia (Kaap Palmar) door de Duitse onderzeeër U 505 van lt.z.I Löwe tot zinken ge bracht. Toen de Nederlandse bemanning in de sloepen was gegaan en de Duitse onder zeeër boven water was geko men, informeerde Löwe of er gewonden waren en of de Ne derlanders voldoende provi and en water aan boord van de sloepen hadden. Hij gaf de Nederlanders bovendien de goede koers naar Kaap Palmar aan. In zijn logboek schreef Löwe: „Wij wensen elkaar „Gute Fahrt". Ironie van het lot, wij vechten tegen mensen die onze taal spreken"....Ook zoiets gebeurde, zij het spora disch. Samen met zijn in 1964 ver schenen twee delen „Zij voch ten op de zeven zeeën" over de Koninklijke Marine in oor logstijd heeft Bezemer met de beide nieuwe boeken over de koopvaardij een indrukwek kend stuk geschiedschrijving voltooid. TON VAN DEN HOUTEN K.W.L. Bezemer: „Geschie denis van de Nederlandse Koopvaardij in de Tweede Wereldoorlog". Uitg. Else vier, twee delen, 1400 pagi na's. Prijs: ƒ150,-. 5USKE EN WISKE DE HELLEGATHONDEN (O/Standaard Uitgeverij. Antwerpen-weesp. Brieven graag kort en duidelijk geschreven De redactie behoudt zich het récht voor ingezon den stukken te bekorten Voetbalvandalisme Als, zoals blijkt uit de uitkomst van de enquête die u heeft ge houden over voetbalvandalis me, bijna driekwart van de ondervraagden vindt dat er in de media te veel aandacht wordt besteedt aan de rel schoppers, dan rijst de vraag: wat doet de krant met die wijsheid? Tot dusverre is het zo, dat deze krant, overigens in goed gezelschap van andere kranten, radio en televisie elk relletje iedere keer weer breed in de kolommen uitmeet en daarmee de voetbalvandalen in de kaart speelt. Want zij vinden al die aandacht prach tig. Liefst nog met een foto er bij want die krijgt een keurige plaats op het prikbord in het jeugdhonk. Waar ik me vooral aan stoor is dat de berichtge ving over vandalisme ook zijn weg heeft gevonden naar de sportpagina's. Met name op maandag beneemt mij dit, in de door mij overigens hoogge waardeerde Sporttribune, re gelmatig de lust tot lezen. Ik begrijp dat u niet alles kunt stilzwijgen maar het lijkt mij dat een en ander toch wat minder sensationeel gebracht kan worden. En dan zeker niet op een sportpagina. We zijn het er toch over eens dat vandalisme niets met sport heeft te maken? A. van Dijk, DEN HAAG. Misstanden In het artikel „Teleurstelling en vervreemding hoofdproble men ex-Libanongangers" viel de volgende uitspraak te lezen van kolonel Geerlings, één vSh de commandanten van het Nederlands Unifil-detache- ment in Libanon en tegen woordig kazerne-commandant van de Johannes Post-kazerne in Havelte: „Infanterie-eenhe- den worden doorgaans geken merkt door commandanten die echt zorgdragen voor de ke rels, de onderofficieren idem dito". Het is de laatste jaren gebruikelijk geworden dat het Nederlandse volk via de me dia wordt opgeschrikt door on heilspellende berichten over misstanden in het leger en dan vooral bij de infanterie. De ge dwongen naaktloperij bij de Garde Jagers in Schaarsber- gen haalde ruimschoots de kranten en over de slechte af handeling ervan door Defensie werden in de Tweede Kamer vragen aan de minister ge steld. Vorig jaar augustus wa ren mishandelingen van dienstplichtigen voorpagina nieuws. De VVDM gaf er het Zwartboek Infanterie over uit. Deze historische feiten plaat sen de opmerking van kolonel Geerlings in een bedenkelijk daglicht. Theunis Stelling, VVDM, UTRECHT. In de Haagse Post zegt ge schiedschrijver dr. Lou de Jong: „Als ik alle Nederlan ders oproep Oostenrijk als vakantiebestemming te mij den, geldt dat uiteraard ook voor de koninklijke familie. Ik kan me niet anders voor stellen dan dat de koninklij ke familie zich het verdriet realiseert van tal van Neder landers, als men een even tuele vakantie in Lech zou doorzetten". Een ander arti kel concludeert dat de nieu we Leegstandswet kan lei den tot geweld. Kraker Ge rard: „Een speculant die voor de derde maal laat ont ruimen, kan iets verwach ten. Tijdens de vergaderin gen merk ik dat nu alle mid delen geoorloofd worden ge vonden". Elders de vraag of de vakcentrale FNV op springen staat. Voorzitter Van den Bosch van de on derwijzersbond: „Ik onder ken stromingen binnen de vakbeweging, die op de pragmatische toer zijn. In wezen ontwikkelen die zich in de richting van categorale bonden. Van de centrale dreigt dan weinig anders over te blijven dan een ad ministratiekantoor". Een grote reportage ook over een NAVO-oefening in Noorwe gen. Een Nederlandse mari nier: „De Russen zijn ontzet tend agressief. Ze zijn bezig de NAVO dagelijks uit te lokken. Gewoon, om de re actietijd te testen. Er zijn een hoop dingen die de burger niet weet. Jullie worden dom gehouden". het oude nationalistische denken, in protectionisme, dan is het met dit wereld deel gebeurd. Het gevolg is wel dat ik weer in de verge telheid duik, want wat je daar doet, trekt niet de aan dacht". Voorts wordt gepraat met buitenlandspecialist Re- lus ter Beek van de PvdA. „Ja, wat stelt het allemaal voor? Brinkman die in Texas wordt verwelkomd als minister van België. Ik draai heel simpel mee in die inter nationale sfeer, maar ik vind het even heerlijk in Coevor- den weer op mijn fietsje te stappen". Ook een gesprek met de meest belovende de buterende auteur van de laatste jaren, Tessa de Loo. „Mijn bronnen. Ik heb heili genlevens bestudeerd, en dan leer je dat, wie verlicht wil worden, de aardse be geerten overwint en van geen enkele waarde meer acht. Mijn persoon heeft dat in zich". De biljartkampioen Rini van Bracht zegt in een interview: „Wie gaan, als de televisie erbij is, op de rij zit ten tegenover de camera? De bondsbestuurders. Die plaat sen zouden aan het publiek moeten worden verkocht. Het punt is dat deze mensen in het gewone leven onder gaan in de grijze massa en dat zij zich via een bestuurs functie in de schijnwerpers willen plaatsen". Wim Kok blijft in een ge sprek met Elsevier het ka- binet-Lubbers kil en hard vochtig vinden. „Men ver zuimt de belofte om er vol gend jaar 50.000 werklozen af te halen, hard te maken in concrete maatregelen. Anders gezegd: de regering wentelt in de dubbelhartig heid tussen papieren fata morgana's en de concrete in vulling van gewekte ver wachtingen". In het kader van een drieluik over Fries land wordt Hans Wiegel ge ïnterviewd. „Wat een eigen Friese televisie betreft, zeg ik: Verzin een list, Tom Poes. En dat is niet zo moei lijk als we de ingang van het kabelmedium gebruiken. Men zal er in het westen nog van staan te kijken wat Friese televisie via de kabel kan worden". Elders deze uitspraak van de componist Ton de Leeuw: „Ik denk dat, hoe meer de publiciteit rond eigentijdse kunst zichzelf op blaast, des te overbodiger de kunst wordt". Een gesprek ten slotte met de scheidende Zuidafrikaanse ambassadeur in Nederland, David Louw. „Met de persoon van minis ter Van den Broek heb ik geen moeite. Die heeft wel een uitgebalanceerd oordeel over Zuid-Afrika. Maar ook deze minister is het slachtof fer van de interne partijpoli tiek om hem heen, al weet ik zeker dat hij anders zou willen". Vrij Nederland Vrij Nederland schrijft over de gesloten Haagse Van Ravesteijnschool hoe daar ook andere onderwijsinstel lingen het doelwit zijn van jeugdbenden. Een mavo-le raar: „Eenmaal heeft een collega geprobeerd een fiet sendiefstal te verhinderen. Die man hebben we weken lang op de tweede etage moeten verbergen, want hij werd gezocht". Elders een gesprek met de scheidende voorlichter Jan Jager, die vier ministers van Sociale Zaken heeft gediend. „Ik heb bezwaar tegen de ge woonte van sommige colle ga's nieuws te bewaren voor de Vara radiorubriek In de Rooie Haan. De Koning komt er ook graag en vaak, maar ik zorg er altijd voor, dat noch de Tweede Kamer, noch de rest van de pers verrast kan worden door wat de minister voor de mi crofoon meedeelt". Ties Kruize blikt terug op zijn hockeycarrière. „Ik zeg al tijd: de wedstrijd heb je niet in de hand, maar je eigen conditie wel. Ik erger me kapot aan spelers die niet fit zijn". Biljartkampioen Rini ven Bracht in De Tijd: „Wie gaan, als de televisie er bij is, op de rij zitten tegenover de ca mera's? De bondsbestuur ders". In de Groene Amsterdam mer aandacht voor het fi nanciële geknoei in de wo ningbouw. De voormalig di recteur financiën en econo mische zaken W. Verbaan: „Er was op het departement een klimaat geschapen waarin dit allemaal mogelijk was. En iedereen deed mee. Elke afdeling legde er eer in om zoveel mogelijk geld naar binnen te slepen. Je ging naar de minister van fi nanciën en als je het dan handig bracht, dan ging er wel weer een la open". Het blad brengt een debat tussen de PvdA-kopstukken Bart Tromp en Lolle Nauta. De eerste: „Het lijkt wel alsof de PvdA ergens op de maan zit, en niets te maken heeft met het feit dat ze in Nederland zit, deel uitmaakt van het westelijk bondgenootschap en dat ook steunt". De twee de: „Ons lidmaatschap van de NAVO verplicht ons toch niet om alle ideologische flauwekul uit Amerika te slikken? Een grotere zelf standigheid van Europa, dat is de moeizame weg die we moeten proberen in te slaan". Elders zegt advocaat Willem van Manen die in Zuid-Afrika als waarnemer het proces tegen Helene Pas toors heeft bijgewoond: „Het ging er deftig aan toe. De réchter heeft zijn stem nau welijks verheven. Dat ging in nazi-Duitsland wel an ders. Daar maakten de rech ters duidelijk dat ze de ver dachten zelf wel wilden wurgen. In zekere zin zou je zeggen: Deden de Zuidafri kaanse rechters ook maar zo. Al die keurige franje kan misleidend werken". De Tijd praat met de om streden ICTO-voorzitter Janssen van Raay, die weer Europarlementariër is ge worden. „Mijn motief is be zorgdheid over Europa. Als ,we zouden terugvallen in Hervormd Nederland stelt vast dat het racisme in Euro pa voortwoekert. „De apart heid is geen smet op de wes terse beschaving, maar het hart ervan. Het is de lens waardoor je het geheel kunt zien". Elders aandacht voor de hulp van de Groningse kerken aan vluchtelingen. Woordvoerder Van Tilborg: „Als de Vreemdelingenpoli tie de mensen wil weghalen, kunnen we een kerkdienst beginnen. Ik zie dat niet als misbruik van de dienst. We willen onrecht door gebed tegenhouden. Een beter ge bruik van het gebed kun je toch niet maken? In geval van nood bidden we de poli tie de kerk uit". Een vraag gesprek ook met componist en radiospreker Konrad Boehmer. „Van alle Europe se volken is het Nederlandse veruit het luidruchtigst. In geen beschaafd land wordt zoveel lawaai geproduceerd als hier. Of je nou thuis zit, in de trein, op straat, er wordt lawaai over lawaai heen gemaakt".

Leidse Courant | 1986 | | pagina 5