Verkiezingen brengen onrust in R.-K. Kerk Brazilië De deur staat altijd open aan tafel C kerk wereld beroepingen „Pinochet zal pausbezoek misbruiken" Bisschoppen VS pleiten voor Hunthausen weer ACHTERGROND SaidMOowumt DONDERDAG 13 NOVEMBER 1986 PAGINA 2 Christelijk protest tegen toneelstuk over Christus Duizenden christenen in de zuidelijke Indiase deelstaat Kerala hebben protest geuit een toneelstuk waarin Christus wordt uit gebeeld als een gewone man die tot gedachten over trouwen wordt verleid. De politie heeft reeds de opvoering van De Zes de Heilige Wond van Christus in minstens vier districten ver boden vanwege de publieke verontwaardiging die het stuk op riep. De schrijver van het stuk, P.M. Anthony, en verschillen de acteurs werden gearresteerd toen zij met zwarte doeken voor hun mond een processie hielden. Het stuk is gebaseerd op de roman De Laatste Verleiding van Nikos Kazantzakis. Het eindigt met Christus aan het kruis dromend over een huwelijk. Kerala heeft de grootste concentratie christenen van India. Van den Broek krijgt verzoekschriften mee De Christelijke Stichting Hulp aan Gewetensvervolgden CSHG zal maandag op het ministerie van buitenlandse zaken te Den Haag minister Van den Broek verzoekschriften overhandigen van instanties en particulieren, die zich inzetten voor gewe tensvervolgden in Oost-Europa in het algemeen en de Sovjetu nie in het bijzonder. De instellingen, met een achterban van omstreeks 100.000 mensen. Ze werken voor joden die moeite hebben met uitreisvergunningen en voor christenen, die als niet-geregistreerden hun geloof niet openlijk mogen belijden. Minister Van den Broek, die samen met premier Lubbers vol gende week dinsdag en woensdag een bezoek brengt aan Mos kou, zal de verzoekschriften aldaar overhandigen aan de auto riteiten. Bezaai de voren der zonde niet, opdat gij ze niet zevenvoudig oogst WINST CONSERVATIEVEN VERWACHT Binnen de Braziliaanse R.-K. Kerk wordt ge vreesd dat de eerste vrije parlementsverkiezingen sinds 25 jaar, aanstaande zaterdag, tot een meer derheid van vertegen woordigers van de econo mische bovenlaag in de Braziliaanse volksverte genwoordiging zullen lei den. De conservatieven hebben vele miljoenen guldens in de verkie zingscampagne gestoken. De belangrijkste taak van het nieuwe parlement zal de opstelling van een nieuwe grondwet zijn. De verkiezingscampagne heeft zich de afgelopen maan den steeds meer toegespitst tot een persoonlijke strijd tussen de kandidaten voor het goe- verneursschap in 23 deelsta ten, die zaterdag gelijktijdig met de ruim vijfhonderd par lementsleden worden geko zen. De CNBB raadt de ruim 60 miljoen kiezers aan te kij ken naar wat de kandidaten in het verleden hebben ge-, presteerd en vooral niet te stemmen op degenen die ver bonden zijn met „de bevoor rechte sociale en economische groepen", of „als corrupt be kend staan". Verscheidene protestantse kerken hebben soortgelijke aanbevelingen gedaan. Voor vele bisschoppen en vooral de leiders van de ongeveer hon derdduizend kerkelijke basis gemeenschappen waren deze aanbevelingen te algemeen van aard. Sommigen publi ceerden de namen van enkele conservatieve politici of kan didaten, die de steun hebben van de bond van grootgrond bezitters en op wie de gelovi gen volgens hen beslist niet zouden moeten stemmen. In vele basisgemeenschappen circuleren, soms met instem ming van de plaatselijke bis schop, lijsten met hervor mingsgezinde kandidaten. In de meeste gevallen gaat het om leden van de linkse arbeiderspartij (PT), die in sommige delen van het land nauw samenwerkt met de ba sisgemeenschappen. Daar naast staan op die voorkeurs lijsten enkele kandidaten van de sociaal-democratische op positiepartij PDT en van de Tentoonstelling joodse documenten De Bibliotheca Rosenthalia- na, ondergebracht in de Am sterdamse Universiteitsbi bliotheek, is de grootste ver zameling joodse boeken, handschriften en andere do cumenten in Nederland. Twintig jaar geleden begon de bibliotheek met de uitgave van het wetenschappelijk tijdschrift „Studia Rosentha- liana", waarvan de artikelen vaak gebaseerd zijn op mate riaal uit de Bibliotheca Ro- senthaliana. Ter gelegenheid van het jubileum is een ten toonstelling ingericht waar een deel van de schatten uit de verzameling is te bezichti gen. De tentoonstelling in de Amsterdamse Universiteits bibliotheek is geopend tot 26 november, op werkdagen van 2 tot 4 uur. Het is minder vanzelfspre kend dan men zou denken dat Amsterdam zo'n belang rijke bibliotheek op joods ge bied heeft. Pas aan het eind van de vorige eeuw werd op basis van een legaat van de Duitse boekenverzamelaar Leeser Rosenthal begonnen met de opbouw van de col lectie, die thans ruim 100.000 banden bevat. Onder bekende bibliotheca rissen als M. Roest, J.M. Hil- lesum en L. Hirschel werd de collectie in Amsterdam sterk uitgebreid. In de Tweede Wereldoorlog namen de na zi's de bibliotheek in beslag, die in zijn geheel naar Duits land werd getransporteerd. Na de oorlog werd de verza meling nagenoeg compleet aangetroffen in een klooster bij Offenbach. Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen: te Op-en Neder-Andel, J.G Blom kandidaat te Kockengen; te Rotterdam-zuid, P.Nap te Woer den; te Honselersdijk, W.L.Pera te Zoetermeer; te Ede. H.F.KIok te Ffljssen. Aangenomen: naar Wijk bij Heusden. J.Harteman te Moerkapel- le; naar Heemsteden tot predikant bijzondere werkzaamheden (geeste lijk verzorger bejaardenhuis Kenne- meroord) mevrouw H.W.van den Tempel-Boonstra kandidate te Heemstede. Gereformeerde Kerken vrijge- Beroepen te Uithuizen. drs.J.P.van Bruggen kandidaat te Hardenberg. Bedankt: voor Heemse. J.Kruidhof te Drachten-noord; voor Marién- berg, B.van Zuijlekon) te Hattem. Levenswerk Justo Gallego Martinez heeft een moment rust genomen om te poseren voor zijn levenswerk: een heuse kathedraal. Al twee ëntwintig jaar werkt hij daaraan in het stadje Mejorado del Campo vlak bij Madrid. Afgezien van wat technisch advies van de rooms-katholieke kerk en enkele ladingen afgedankte bak stenen, heeft Gallego Martinez geen hulp ontvangen bij de bouw van zijn kerk. Humanistische joden willen scheiding godsdienst-staat Een internationale organisatie van humanistische joden, op gericht in Detroit (VS.), wil volledige scheiding van gods dienst en staat in Israël. Prof. Yehuda Bauer, die aan de He breeuwse Universiteit in Israël onderzoek doet naar de Holo caust, wordt de voorzitter van de federatie. De vroegere Is raëlische opperrechter Chaim Cohn is tot erevoorzitter be noemd. De federatie rekent er op binnen afzienbare tijd ongeveer 30.000 leden te hebben, maar de achterban is fejtelijk veel groter, menen de oprichters. Slechts 40 procent van de 13 mil joen joden in de wereld behoort volgens hen tot een ortho doxe of liberale joodse gemeente. „De meeste niet-religieuze joden trachten hun identiteit tot uitdrukking te brengen door lid te worden van organisaties als B'nai B'rith of door Israël te steunen. Met de nieuwe organisatie willen we deze joder. een ideologie geven waarmee ze zich kunnen identificeren". centrumpartij PMDB (één van de twee regeringspartijen, die in het verleden bekendheid verwierven door hun verde digen van de mensenrechten). Geen van de kandidaten van de rechtse oppositiepartij PDS en van de liberale regerings partij PFL kan op een aanbe veling van kerkelijke zijde re kenen. In de deelstaat Pernambuco, in het noordoosten van het land. heeft de verkiezings strijd ernstige verdeeldheid binnen de katholieke kerk veroorzaakt. De Franciscanen van het theologisch iifctituut van Recife riepen de gelovi gen op te stemmen op de goe- verneurskandidaat Miguel Arraes (PMDB). Miguel Ar- raes was daar reeds tot 31 maart 1964 een zeer populaire goeverneur. Nadat de militai ren de macht hadden gegre pen, werd Arraes gearres teerd op beschuldiging van communistische activiteit. De leiding van het aartsbis dom Olinda en Recife rea geerde verontwaardigd op de steunverklaring aan Arraes. De algemeen secretaris van het aartsbisdom verscheen in een verkiezingsprogramma van de kandidaat van de grootgrondbezitters, Jose Mu- cio (PFL), om de Francisca nen een veeg uit de pan te ge ven. Vele honderden leden van de basisgemeenschappen hielden daarop een demon stratie voor het bisschoppelijk paleis om te protesteren tegen de conservatieve kerkleiders, die vorige jaar de leiding van het bisdom hebben overgeno men van de progressieve dom Helder Camara. Kardinaal Fresno (I) en Pinochet na afloop van een kerkdienst. De Chileense dictator generaal Pinochet zal het bezoek dat paus Johannes Paulus II volgend aan Chili brengen, propa gandistisch misbruiken. Die vrees bestaat bij een groot deel van de Chileense geestelijkheid, inclusief kardinaal Fresno, de aartsbisschop van Santiago. Dit zei de jezuët Renato Hevia, hoofdredacteur van het rk tijdschrift „Mensaje" (Boodschap), tijdens een bezoek aan We nen. Hij werd vorig jaar december gearresteerd omdat hij met een artikel in zijn tijdschrift de binnenlandse veiligheid in ge vaar zou hebben gebracht. Na druk uit het buitenland werd hij een maand later vrijgelaten. Hij kan zich overigens ook voorstellen dat het pausbezoek zich tegen Pinochet keert. „De regering kan niet met pantser wagens optreden tegen de vele gelovigen die tijdens het paus bezoek de straat opgaan voor vrede en gerechtigheid." Pinochet beschouwt zichzelf als de redder van het vaderland. Hij zet zich in voor een „nieuwe godsdienst" van een funda mentalistisch stempel, aldus pater Hevia. Terwijl kardinaal Fresno niet voor de tv mag spreken, kan een zekere pater Raoul Hesboun, die Pinochet verheerlijkt, dagelijks propaganda-uitzendingen voor de staats-tv verzor gen. Ook enige fundamentalistische protestantse sekten verle nen de dictator een helpende hand. De mormonen die Pino chet steunen, mochten als dank daarvoor de afgelopen jaren" 150 nieuwe kerken bouwen. BISSCHOP TER SCHURE: „Veel mensen, onder wie een hoop jongeren, verkeren in geestelijke nood. Voor hen staat de deur van mijn paleis in Den Bosch altijd open. Voor niemand wordt een uitzondering gemaakt, wat daar ook van wordt beweerd". Dat zei de Bos sche bisschop J. ter Schure gisteren tijdens een lunchbijeen- komst in Tilburg. De bisschop benadrukte nog eens. dat een hiërarchische structuur en de Rooms-Katholieke Kerk onverbrekelijk met elkaar zijn verbonden. „Dat is nu eenmaal zo, de Kerk is niet democratisch van structuur, hoe graag sommigen dat ook zou den willen. Wel is het zo, dat alle gelovigen mee verantwoor delijk zijn voor het goed functioneren van de Kerk", aldus de bisschop. Leken moeten naar zijn mening niet op de stoel van de gees telijk leiders willen gaan zitten. „In een dergelijke aanmati ging schuilt een reëel gevaar voor een gezond kerkelijk le ven". Daar staat tegenover, aldus bisschop Ter Schure, dat pastoors, bisschoppen en de paus niet datgene moeten doen wat door leken kan worden gedaan. Pastorale werkers nemen zijns inziens een belangrijke plaats in, maar hun feitelijke waarde hangt af van hun werkelijke geloofsopvatting en hun liefde voor paus en bisschoppen. Vermeden moet worden, dat de gelovigen hen gaan zien als een nieuw soort geestelijken. Een pastoor kan zich nooit op stellen los van de bisschop, zo betoogde Ter Schure. „Dat is een zaak die men in deze democratische tijdsgeest niet graag hoort, maar het is niet anders. De pastoor heeft rechtsreeks een opdracht gekregen van de bisschop. Die moet hij vervul len". Interne verschillen in opvatting zijn er ook in de R.-K. Kerk, erkent bisschop Ter Schure. „Niets menselijks is de Kerk vreemd". Nonnen stoppen onderwijs op school Soweto Het bisdom Johannesburg heeft de vrouwelijke reli gieuzen teruggetrokken van de „Immaculata"-school voor voortgezet onderwijs in Diep kloof in de zwarte stad Sowe to. Reeds gedurende het hele jaar worden de lessen uiterst slecht bezocht, aldus het bis dom. Bovendien kon de vei ligheid van de religieuzen mededelingenblad van de rooms-katholieke bisschop penconferentie van Zuidelijk Afrika. Het afgelopen jaar zijn zowel de discipline als de belang stelling voor onderwijs aan zienlijk verslechterd. Marihuana, drugs en alcohol worden vrijelijk op het schoolterrein gebruikt. Bis schop Reginald Orsmond van Johannesburg liet weten dat de school wordt heropend zo dra de leerlingen bereid zijn weer onderwijs te volgen. „Ons doel is hen erop voor te bereiden het land te besturen als de bevrijding komt. Maar het succes daarvan is afhan kelijk van hun medewer king. Zonder hen kunnen we niets." (Van onze correspondent Jo Wijnen) De Amerikaanse bisschop penconferentie, die vandaag na drie dagen vergaderen wordt afgesloten, heeft zich uitvoerig bezig gehouden met de kwestie van de omstreden aartsbisschop Raymond Hunthausen van Seattle. Na afloop van het geheim over leg van de 300 Amerikaanse bisschoppen, zei de voorzitter van de bisschoppenconferen tie. bisschop Malone, „dat de maatregelen die Rome tegen aartsbisschop Hunthausen heeft genomen, in overeen stemming zijn met het kerke lijk recht". Malone voegde daaraan toe dat, voor wat betreft de Amerikaanse bisschoppen, de zaak daarmee gesloten is. Het Vaticaan heeft ernstige kri tiek geuit op de aartsbisschop en heeft hem zelfs een ge deelte van zijn taken ontno men. De Amerikaanse bis schoppen hebben Hunthau- sens positie in een geheime vergadering besproken. De vergadering was belegd om, zoals een van Hunthausens collega's zei, hem „broederlij ke steun" te geven. De controverse rond bisschop Hunthausen heeft veel stof doen opwaaien onder de Amerikaanse katholieken. Hunthausen is in de ogen van het Vaticaan te modern. Hij heeft onder meer een sterke oecumenische instel ling, neemt het op voor de homosexuelen en staat ge scheiden mensen toe als ge wone katholieken te prakti seren. Het ziet er naar uit dat tal van Amerikaanse bis schoppen geen kritiek op hun collega uit Seattle heb ben willen leveren, wellicht omdat de praktijken in hun eigen bisdommen niet zoveel verschillen van die van in Hunthausens diocees. In Washington wordt gezegd dat drie Amerikaanse bis schoppen zullen worden be last met het ontwerpen van een soort „pleidooi" voor Hunthausen dat dan naar Rome zal worden gezonden. De verklaring van bisschop Malone wordt in Washington gezien als een soort genoeg doening aan het adres van Rome, zonder dat ze het doen en laten van Hunthausen ex pliciet veroordeelt. Voor het Hilton Hotel in de Ameri kaanse hoofdfstad waar de bisschoppenconferentie wordt gehouden, wordt voortdurend door aanhangers van Hunthausen gedemon streerd. Overigens heeft de bisschoppenconfrentie aarts bisschop John May van St. Louis tot haar nieuwe voor zittel* gekozen. Ofschoon zo wel de conservatieve als de zeer progressieve bisschop pen een eigen kandidaat naar voren hadden geschoven, werd May een zeer gema tigd bisschop met het voorzitterschap belast. Als vice-voorzitter werd de even eens gematigde aartsbisschop Pilarczyk van Cincinnati ge kozen. Gepocheerde kabeljauw met aardappelen en saus rauwkost - citroen rijst met vla Nodig voor twee: 0,5 tot 1 kg aardappelen, 300 g kabel jauwfilet, 2 dl water, zout, uitje, 15 g margarine, 15 g bloem, 1,5 dl melk, 1 dl viskooknat, peper; 2 lepels yoghurt, 1 lepel azijn, zout, peper, suiker, 1 lepel olie, 1 struikje witlof, 1 winterwortel, 1 appel, peterselie; 50 g rijst, 2,5 dl water, 1 citroen, 45 g suiker, 2,5 dl gele vla of 2,5 dl melk, 25 g custard en 30 g suiker. Kook de gewassen aardappelen in de schil gaar. Spoel ver volgens de kabeljauw af met koud water. Breng de twee de ciliter water aan de kook, leg er de vis in en strooi er zout over. Houd het water tegen de kook aan tot de vis gaar is; dat duurt ongeveer tien minuten. Pel dan de niet meer zo erg warme aardappelen, snijd ze in stevige plakken en houd die warm in een schaal die op de pan met vis staat. Fruit de kleingesneden ui goudgeel in de margarine, roer er de bloem door en verdun het mengsel met scheutjes melk en kooknat van de vis. Laat de saus vijf minuten trekken. Leg de vis op de aardappelen en houd de schaal nog steeds warm (op een pan met kokend water of op een sudderplaatje). Maak de saus op smaak af met zout en peper en schenk haar over de vis en aardappelen. Meng een sausje van yoghurt, azijn, zout, peper, suiker en olie. Was de schoongemaakte groenten. Snijd het witlof fijn en rasp de wortel en de geschilde appel grof. Meng de groen ten en appel door het sausje. Bestrooi de rauwkost met fijn geknipte peterselie. Breng het water aan de kook, strooi er al roerende de gewas sen rijst in en blijf roeren tot het water weer kookt. Sluit de pan en laat de rijst in een half uur zacht koken gaar worden. Voeg van het vuur citroensap en suiker toe. Bedek de afge koelde rijst met een eveneens koude gele vla. JEANNE Deetmans bezuinigingen MINISTER Deetman van Onderwijs heeft vandaag beken *lra gemaakt dat er een paar verschuivingen komen in de bezu If. v nigingen, die het universitair onderwijs volgend jaar mo< 3tou! doorvoeren. Er moet honderddertig miljoen worden bezu c nigd en daarvoor moeten volgens de minister her en der j [del het land wat faculteiten worden opgeheven. De tactiek v$dar Deetman lijkt inmiddels duidelijk. Hij kondigt eerst nauv hde keurig ingevulde bezuinigingen op de diverse onderdeli n 11 van zijn begroting aan, om vervolgens binnen die onderdele wat verzachtingen te aanvaarden. De diverse onderwijsg v bieden staan inmiddels op hun achterste benen en zijn o en. erger te voorkomen vervolgens wel bereid over een pa per kleine verschuivingen te praten. HeT is een vrij effectieve aanpak, want een paar weken g -1 leden bereikte Deetman daar al mee dat hij van drie van i vier onderwijsbonden uiteindelijk steun kreeg voor zijn bi zuiniging van honderdtwintig miljoen gulden op de vervai ging van zieke leerkrachten in het basisonderwijs. Die regi ling was eerst vrij hard ingevuld. Vervolgens werd er ove leg gepleegd over een andere manier van bezuinigen en tei slotte ging de meerderheid van de onderwijsbonden daarmi akkoord. DiE aanpak volgt Deetman nu ook bij de universiteiten. I e sociologische en letterenfaculteiten werden door de voorste len het zwaarst getroffen en die maakten ook het meest b - zwaar. De andere faculteiten hielden zich wat rustiger, in h f besef dat letteren en sociologie immers zwaarder werden g(DE troffen dan zij zelf. Nu wordt de bezuiniging bij die twee f va< culteiten verzacht, zodat het protest uit die hoek voor et :es deel kan worden gesust. Deetman hoopt daarmee zijn tota tie bezuinigingen binnen de universiteiten toch nog in een red en lijke rust binnen te halen. no ter MINISTER Deetman is van zijn collega's duidelijk weer meest voortvarende in het waarmaken van zijn bezuiniging !,ro beloften voor de regeerperiode van het tweede kabinet-Lu j01 bers. Ook in het vorige kabinet liep hij voorop. Daarda ,er dreigde Deetman toen binnen de onderwijswereld zijn g ;n loofwaardigheid als beheerder van de onderwijsportefeuil te te verliezen. Dat risico loopt hij op dit moment nog veel ste ker. Pensioenen NSB-kamerleden t N ENKELE nabestaanden van voormalige NSB-kamerlede ^r onder wie mevrouw Rost van Tonningen die de ideeën v j*" haar echtgenoot nog steeds uitdraagt, zullen hun staatspens oen moeten behouden. Dat is de uitkomst van een langduri ten studie binnen het departement van binnenlandse zakeepr; waar een meerderheid van de Eerste- en Tweede Karn nai zich node bij neerlegt. Het is een moeilijk te verteren concl ec' sie. Voor vele slachtoffers en verzetslieden uit de Tweei Wereldoorlog moet het bijna ondragelijk zijn, dat nabestaa na] den van landverraders als gevolg van hun kortstondig k i!o( merlidmaatschap nu nog financiële voordelen uit de staal tijl kas genieten. j We weten op dit moment nog niet of die voortgaande uitbjrar taling het gevolg is van fouten, die ergens in de jaren vijf nel bij de toekenning van de pensioenen zijn gemaakt, of dat 'e onvermijdelijk voortvloeit uit de toenmalige pensioenwet] ving voor politici. Dat horen we morgen als de ministerral de details van de pensioenkwestie bekend maakt. Maar di g* delijk is wel dat er niet valt te tornen aan die pensioener wj dat De enige manier om een eind te maken aan de uitbetali flc] zou zijn een speciaal wetsontwerp in te dienen, dat uitsïi L- tend is gericht op de pensioenuitkering aan de betrokkene Dat zou een politiek en juridisch novum zijn en het wetsonpp werp zou ongetwijfeld tot in de hoogste beroepsinstanti worden aangevochten. Zo'n beroepsprocedure zou jaren beslag nemen en bij elke nieuwe ontwikkeling een hoi mensen leed berokkenen. De Staten-Generaal voelt er kennelijk niets voor een spi ciaal „Rost van Tonningenwetje" te gaan behandelen. Vel aandacht voor deze zaak kan alleen maar oude wondq| openrijten. Daarom kan, met pijn in het hart, maar het 1 besloten worden de zaak verder te laten rusten. Zacht DE BILT (KNMI) Ook morgen bereiken de tempera turen weer waarden die hoger zijn dan normaal. De gemid delde middagtemperatuur is in deze tijd van het jaar 9 graden. Morgen wordt het zo'n 4 gra den warmer, omstreeks 13 gra den. Ook vannacht ligt de temperatuur op een hoog ni veau, zo rond 9 graden. Het zachte weer hangt samen met de matige zuidoostenwind, die zachte lucht aanvoert. Aan de kust en op het IJsselmeer is hij hard. De zuidoostelijke stro ming wordt veroorzaakt door een krachtig hogedrukgebied boven Oost-Europa en een grote depressie ten westen van Ierland. Ons land bevind zich in het overgangsgebied van de twee druksystemen. Dit bete kent dat wolkenvelden, horen de bij de depressie, van tijd tot tijd vooral het westen van het land kunnen binnendrijven, maar dat er in het oosten meer perioden met zon zijn. Weersvooruitzichten voor di verse Europese landen, geldig voor morgen en zaterdag: Zuid-Scandinavië: veel bewol king en af en toe regen. Mid dagtemperatuur vijf tot acht graden. Denemarken: veranderlijk be wolkt en hier en daar wat re gen- Middagtemperatuur onge veer negen graden. Benelux: af en toe zon, moge lijk zaterdag wat regen. Mid dagtemperatuur elf tot veer tien graden. Frankrijk: in het oostelijk deel perioden met zon en nagenoeg droog. In het westelijk deel half tot zwaar bewolkt en af en toe regen. Aan de Rivièra mogelijk een onweersbui. Mid dagtemperatuur rond twaalf graden, in het zuiden dertien tot achttien graden. Alpengebied: zonnige peril den. Temperatuur in de dale acht tot twaalf graden, bij föh lokaal tot achttien gradèj 4S Nul-graden-grens 2300 tot 28Cfn meter hoogte. Spanje en Portugal: verandeim lijke bewolking en van tijd t< TZ< tijd regen. Zaterdag groteior: deels droog, behalve aan d' Middellandsezeekust. Da#at kan mogelijk een regen- of orfn weersbui vallen. MiddagtenPd peratuur van veertien gradeig6 in het noordwesten en in h<le' binnenland, tot rond neger PP tien graden langs de zuid oostkust. Italië en de JoegoslaviscbJat kust: perioden met zon, maau ook een enkele lokale bufur Middagtemperatuur in noord Italië tien tot vijftien graderas elders vijftien tot twintig gri den.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 2