Ëeidóe (Bowvcunt Niet vissen voor Zuidhollandse kust Bon: Lot Europa ondeelbaar'" Werkloosheid duikt onder de 700.000 Winst VISSERIJSCHAP ADVISEERT: mmammmmBm Ceidóc (2ouAct/ni ^ÊfWBÊ Uitgave Weslerpers, behorende tot Sijthoil Pere, Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA, tel. 071 -122244. Voor abonnementen: 071 -313677. Giro 103003. Bank: Amro-Bank N. V. Leiden. Directeur-hooldredaceur IJ. Hallewas, Chefredacteur Wim Buijteweg. Abonnementen (incl. 6% BTW) per maand f. 23.04 (aut. betaling), kwartaal l. 68,93, jaar f.262,35. Klachten bezorging: maandag t/m vn)dag van 18.00-19.00 uur, zaterdag 14.00-15.00 uur tel. 071-122248. Advertenties: (excl. 6%BTW)f. 0,63 per mm, kleintjes f. 0,44 per mm. Donderdag 13 november 1986 78e jaargang no. 23655 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND HET WEER Wolkenvelden, maar vooral in het oosten ook zon. Praktisch overal droog. Minimumtempe ratuur ongeveer 9 graden, middagtemperatuur rond 13 graden. Zuidoostenwind, matig en aan de kust nu en dan hard. Zon op: 07.57; on der: 16.50; Scheveningen hoog water: 01.19 en 13.47; laag wa ter: 09.34 en 21.56 lANTAL faculteiten iiag nog blijven (Van onze parlementaire redactie) HAAG Minister Deetman is be id in een aantal gevallen af te zien van liting van faculteiten en studierichtingen de universiteiten. Hij volgt daarmee els de adviezen op, die onlangs door een irtal deskundigen zijn uitgebracht, etman houdt daarentegen wel vast aan sluiting van twee faculteiten tandheel- iiide (Groningen en Nijmegen) en wijkt armee af van het advies. Ook blijft hij zijn stand-punt dat kindergeneeskunde "Leiden moet verdwijnen. Het totale be- jnigingsbedrag van 130 miljoen blijft éneens overeind. ander blijkt uit het standpunt dat nister Deetman vanmiddag bekend heeft gemaakt. In het kort komen de bij stellingen in zijn voorstellen op het vol gende neer: voor de sociale wetenschappen komen op sommige onderdelen (zoals sociologie in Tilburg) visitatiecommissies, die het be staansrecht van enkele studierichtingen opnieuw moeten bekijken; van sluiting van de letterenfaculteit in Tilburg wordt voorlopig afgezien. maatschappijgeschiedenis op de Erasmu- suniversiteit mag blijven, zij het als „aan vullende voorziening" van de faculteit in Leiden. Frans en Spaans in Groningen worden niet opgeheven, maar geïntegreerd in één studierichting Romanistiek. Zwanen op stal De zwanen uit de Hamburgse stads- vijvers zijn er in middels aan ge wend geraakt. Elk najaar, wanneer de temperaturen naar het vriespunt dalen, worden zij bijeengebracht en per bootje naar hun winteronder- Hl komen gebracht. In een comforta bele omgeving met prima verzorging wachten zij de ko mende maanden de terugkeer van de lente af. Andriessen wil fors in melkquota snijden STRAATSBURG Europees landbouw commissaris Frans Andriessen gaat aan staande maandag bij de EG-ministers van landbouw aandringen op een forse verla ging van de melkproduktie in de Europese Gemeenschap, zo is gisteren vernomen in kringen van de Europese Commissie in Straatsburg. De commissie bereikte gisteren overeenstemming over een voorstel om de melkquota de komende twee jaar met nog eens zes procent te verlagen. De raad be sloot eerder tot verlaging met drie procent: twee procent per 1 april 1987 en nog eens 1 procent een jaar later. Andriessen mikt nu op een verlaging met in totaal zes procent in 1987 en met drie procent in 1988. Pag.9: Compensatie zal miljarden gul dens kosten. Chilenen zoeken toevlucht in Nederlandse ambassade DEN HAAG Twee Chileense stu denten hebben gisteren hun toevlucht gezocht in de Nederlandse ambassade in Santiago. De ambassade heeft con tact omgenomen met het Chileense mi nisterie van buitenlandse zaken „om tot een bevredigende oplossing te ko men". De twee studenten hebben geen politiek asiel gevraagd. Begin septem ber werden vier studenten door de Chi leense geheime politie uit Nederlanse ambassade-auto's gesleurd toen zij naar het bureau van de rooms-katholieke mensenrechtenorganisatie werden ge bracht. Drie van hen zijn vrij; over de vierde is niets bekend. RIJSWIJK Het Visserij schap in Rijswijk heeft haar le den geadviseerd niet langer te vissen in het gebied tusen de Nieuwe Waterweg en Scheve ningen. Het dringend advies is afgegeven in verband met de grote hoeveelheid gif, die via de Rijn de Noordzee instroomt. „Om reden van volksgezond heid en publiciteit is het bij zonder slecht om in het betref fende gebied het vissen voort te zetten", aldus de bond in een telegram aan Nederlandse visafslagen. Het merendeel van het gif dat van uit Zwitserland in de Rijn is ge stroomd wordt momenteel via de Waal en vervolgens via de Oude Maas en de Nieuwe Waterweg naar de Noordzee geleid. Momenteel be vindt het zwaartepunt van de gif- stroom zich in de Oude Maas. Vol gens berekeningen zal het nog ver scheidene dagen duren voor het gif is weggestroomd naar de Noordzee. In de Noordzee zal het gif zich 3 langzaam vanuit de kustzone in noordelijke richting verspreiden. De heer N.A. Roos van het Visserij- schap zei vanmorgen te verwachten dat de vissers het werk in het kust gebied van Zuid-Holland tijdelijk zullen neerleggen. „Het is namelijk in ons eigen belang te vermijden dat mensen het idee krijgen dat zij op de markt „vis met een vraagteken" kopen". In het kustgebied wordt voornamelijk door kleinere kotters gevist op onder meer garnalen. De ministers van de Rijnoeversta- ten, die gisteren in Zurich in spoed- KAVEL IN DANKWOORD; ■MM BüffflWB lOTTERDAM In de St. aurenskerk in Rotter- am heeft prins Bernhard anmorgen de Erasmu- orijs 1986 overhandigd an de Tsjechische kern- ysicus Janouch, een riend van schrijver Va- lav Havel, aap wie de rijs is toegekend. Havel vas zelf niet naar Rotter- am gekomen, uit vrees, at hij niet meer naar zijn and zou mogen terugke- en. )e prijs is Havel namelijk niet Heen toegekend vanwege zijn waliteiten als schrijver, maar venzeer vanwege zijn rol in bijna tien jaar oude .men- inrechtenbeweging Char- Onder de honderden anwezigen in de Rotterdamse ;erk waren koningin Beatrix, eden van het kabinet en an- ere hoogwaard igheidsbekle- ers. (a de prijsuitreiking las de in e Verenigde Staten woonach- ige Tsjechische acteur Jan 'ryska het dankwoord voor an de dissidente Tsjechische Véclav Havel schrijver. Daarin zei deze on der meer de prijs als een indi recte bekroning te zien voor Charta 77 en als bekroning voor allen in Oost-Europa, die „een leven in de waarheid na streven". Het centrale thema in de rede van Havel was de ondeelbaarheid van Europa en de pogingen die mensen in Oost en West moeten doen om van Europa één wereldeel te maken van „vriendschappelij ke samenwerking tussen onaf hankelijke en gelijkgerechtig de staten"., die „vrede naar de rest van de wereld uitstraalt". In zijn toespraak had prins Drukfout in Nederlandse vertaling dankrede ROTTERDAM De Ne- derlandse vertaling van het dankwoord van de Tsjechische schrijver Va clav Havel wijkt op één punt af van de officiële tekst, (fie vanmorgen in Rotterdam bij de uitrei king van de Erasmusprijs in het Engels is uitgespro ken. In Havels tekst stond „In de bekroning die al is hét indirect Char ta 77 door mij ontvangt". In de vandaag in boek vorm uitgegeven vertaling zijn de woorden „al is het indirect Charta 77 door mij" verdwenen. Hiermee wordt het accent meer ge legd op de persoon Havel en minder op de Charta beweging. Volgens het be stuur van de Erasmus Stichting is er sprake van een jammerlijke vergis sing. De rede zoals die vanmorgen is uitgespro ken, is volgens de stichting de versie waaraan Havel zijn fiat heeft gegeven. Bernhard als regent van de stichting Praemium Erasmia- num Havel geloofd om diens onvermoeibaar zoeken naar de waarheid. Pag. 11: Integrale tekst rede Vaclav Havel: Politiek ver deeld Europa is geestelijk ondeelbaar. Hulpvaardige Hagenaar van geld beroofd DEN HAAG Twee on bekende mannen hebben gisteren aan het begin van de avond een Hagenaar van zijn portemonnee met 760 gulden beroofd. Zij spraken de man op de Pa rallelweg aan en vroegen hem of hij 50 gulden kon wisselen. Toen de hulp vaardige Hagenaar hierop zijn geld tevoorschijn haal de, trokken de mannen hem de portemonnee uit handen en zetten het ver volgens op een lopen. Jn krant ontvangen Bel tussen 18.00 en |19 00 uur. zaterdags tussen 14.00 en 15.00 Vr, telefoonnr.071-122248 en uw krant "Ordt nog dezelfde avond nabezorgd. DEN HAAG De werkloosheid is in oktober met achtduizend gedaald tot 696.000. Gedurende deze maand zijn volgens gegevens van de arbeidsbureaus 71.300 mensen werkloos geworden en hebben 79.300 mensen zich als werkzoekende uit laten schrijven. De daling deed zich zowel voor bij mannen (min 3.800) als bij vrouwen (min 4.200) voor. De daling van de werkloosheid is ongeveer net zo groot als op basis van seizoensinvloeden mocht worden verwacht. Vandaar dat er na correctie voor deze invloeden nagenoeg geen verande ring optreedt in het niveau van de werkloosheid (min 200). Zuid-Holland was een uitschieter met een relatief grote stijging van de gecorrigeerde werkloosheid met twee procent. Het aantal bij de arbeidsbureaus geregistreerde vacatures daalde eind oktober ten opzichte van de voorgaande maand met 2.800. Gecorrigeerd voor seizoensinvloeden komt het niveau slechts 200 onder dat van september 1986„uit. vergadering bijeen waren hebben de internationale Rijncommissie op dracht gegeven alle eisen tot scha devergoeding te verzamelen en nor men op te stellen voor een algeme ne juridische regeling. Op voorstel van de Nederlandse minister Smit- Kroes wordt het overleg volgende week vrijdag in Rotterdam voortge zet. Pagina 9: Giframp maakt Eure- ka-project voor schone Rijn actu eel Pagina 7: „Nederland is bezink* put West-Europa" Gezond gebaar Koningin Beatrix onderhield zich gisteren gezellig met een reumapatiënte die zij zelf in het water had laten zakken. Met die handeling opende de vorstin het recreatief thera peutisch bad in het reuma-vakantiecentrum Groot Stok- kert. Erg complimenteus zijn de dikke poppen, die de Fiiipijnse pre sidente Corazon Aquino moeten voor stellen, niet.' Maar ze beelden wel treffend de strijdvaardigheid van de presidente uit: Aquino maakte ook gisteren, toen zij een eredoctoraat in Tokio aannam, het bekende L-teken, afgeleid van Laban dat „strijd" betekent. GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE BU UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS,MUZIEK THEATER, RECREATIE,EXPOSITIES EN EEN COMPUTE AGENDA Benzine morgen cent duurder ROTTERDAM De prijs van een liter benzine gaat vrijdag met één cent omhoog. Dat be tekent dat superbenzirie aan de zelftankpomp per liter 1,55 gulden gaat kosten en een liter gpwone benzine 1,50 gulden. BELGISCHE BUS MET BALLETMEISJES ZOEK Assepoester wacht vergeefs op muiltje in Circustheater SQHEVENINGEN Omdat een bus met veertien Belgische danseressen was zoekgeraakt, kon gisteravond in het Circus theater in, Scheveningen de voorstelling Assepoester door het Koninklijk Ballet van Vlaanderen niet doorgaan. De kaartverkoop werd, hoewel de zaal al goed was bezet, om acht uur precies gestaakt. In de zaal wist men nog van niets. De solisten zaten al in hun kleedkamers; maar zonder die veertien zoekgeraakte balletmeisjes was geen scènische zoekactie mogelijk naar het voetje waaraan Assepoesters muiltje zou passen. De oplossing van het raadsel kwam tele fonisch uit Antwerpen: 's middags had het corps de ballet in de schouwburg gerepeteerd voor een andere voorstelling en na afloop daarvan wachtten veertien meisjes aan de achter zijde van het gebouw op de bus, die hen naar Scheveningen zou brengen. De bus wachtte echter aan de vóórzijde, van waar de chauffeur na enige tijd terugkeerde naar de garage. Het publiek in het Circustheater kreeg koffie en het reeds betaalde geld terug. Assepoester zal nu op 21 april hier te zien zijn, als alles meezit. Politiehonden leren speuren naar explosieven NIJMEGEN De speurhon- denschool van het korps rijks politie in Den Haag start vol gend jaar met een speciale op leiding van explosievenspeur- honden. Daarbij zal dankbaar gebruik worden gemaakt van speciale opleidingsprogram ma's waarmee in de Verenigde Staten en Canada inmiddels uitstekende ervaringen zijn opgedaan. Honden blijken zeer goed te kunnen worden afge richt voor het opsporen van explosieven. Dat zegt de dis trictscommandant van de rijkspolitie in Nijmegen, kolo nel G. Feijlbrief, in het perso neelsblad van zijn korps. Die- nsthonden worden in ons land volgens Feijlbrief nog te veel opgeleid voor beperkte doelen (surveillance of verdovende middelen). ADVERTENTIE I boek- en tijdschriftenhandel, BRUNA. autoshop, warenhuizen en ANWB 18e EDITIE 500 PAGINA'S Verlies en winst. Daar draait zo'n beetje alles om in onze maatschappij. Het verlies tekent zich van daag in de krant af in het bericht over de televisie serie „Sterrenshow", die duidelijk een flop is ge worden. Al wordt het verlies van ruim anderhalf miljoen grotendeels door de verzekering gedekt. De opbrengst van de kinderzegels vorig jaar staat daarentegen duidelijk op winst. Daar is sprake van een miljoen gulden beter resultaat dan in 1984. Al lemaal voor het goede doel. Misschien wilt u het zicht op deze - en tal van andere »- zaken ook in de toekomst niet verliezen? Vul dan onderstaande bon meteen in. Voor twee weken gratis de Leidse Courant: tel uit uw winst. De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Voorletters: Adres: Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel opsturen naar: de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. NB. Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om een proefabonnement wor den geweigerd.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 1