Doe in werktijd eens wat meerman uw hobby Alfa „1^50" is terug Leiden; Elam B.V., Haarlemmerweg 2-4, Tel. 071-121210/213341. Archeologen hebben het meeste last van schatgravers Adverteren doet verkopen! AUTO DE RENAULT 21 NEVADA £eidóe(Botwa/nt DONDERDAG 13 NOVEMBER 1986 PAGINA 18 VERNIEUWDE 33-REEKS Voor de ware Alfa-liefhebber is 1750 een symbolische type aanduiding, eentje die thuis hoort in de gloriedagen van het Milanese merk. Zowel in de vooroorlogse bloeiperiode als in de jaren zestig/zeventig had Alfa types 1750, sportwa gens van grote allure en ook sportieve sedans. Het is wel licht symbolisch dat Alfa nu die „1750"-aanduiding niet ge bruikte voor een nieuwe Alfa 33: men richt zich liever wat nadrukkelijker op een nieuwe toekomst dan op de oude tra dities, die het merk al zo lang drijvend houden. De opgehoorde en vernieuw de boxermotor in de 33 meet 1712 cm3 en zou met evenveel recht 1750 genoemd kunnen worden als de 1779 cm3 vier- cilinder-in-lijn van vroeger. Nu noemt men die „1.8" (in de Alfa 75), terwijl de 33 „1.7" meekrijgt bij zijn typenaam Quadrifoglio Verde. Dat laat ste duidt op het sportiefste model in de serie, iets wat die nieuwe motor zeker waar maakt. Acceleratie tot 100 km/h in negen seconden en een top van 196 km/h brengt de sportiefste 33 weer wat dichter bij sportversies van andere compacte gezinswa gens, al liepen die inmiddels vaak al weer uit met tweeliter motoren. Een Golf GTI hou je net bij, een Kadett GSi of Peugeot 205 GTI 1.9 blijft echter sneller. Helemaal ver gelijkbaar met de concurren tie is de snelste Alfa 33 dus nog niet, ook al omdat-ie te genover een inspuitsysteem bij de meeste concurrenten nog de klassieke twee dubbele carburateurs stelt. Wel heeft nu ook deze Alfa hydrauli sche, zelfstellende klepstoters meegekregen. Overigens is de 33 1.7 een dui delijke opvolger van het oude anderhalve liter type, uiterlijk voornamelijk te onderschei den door een grotere achter spoiler. Het interieur is even eens veranderd, doch dat geldt voor de hele nieuwe 33- serie, die nu vier modellen omvat. Naast de Quadrifoglio Verde 1.7 zijn dat de 1.5 TI, 1.3 Super en 1.3 Junior, waar bij alleen die Junior het met slechts één dubbele carbura teur moet doen. Op speciale bestelling zijn er dan nog de stationcarversies Giardinetta met of zonder vierwielaan- drijving leverbaar. De voor naamste vernieuwing in het interieur van al die modellen betreft een nieuw dashboard. Daarin bewegen nu niet meer de meters mee met het in hoogte verstelbare stuurwiel, en dat is wel een beetje jam mer. Wat we ook niet meer terugvinden in de sportiefste versie is een oliedrukmeter, ooit standaard aanwezig in nagenoeg elke Alfa. Wel com bineerde men de 1.7 motor (84 kW/118 pk) met een sportie ver afgestemde versnellings bak die weinig overdrive-ef fect kent. Tot slot nog de prij zen: vanaf 20.900.- voor de 1.3 Junior, tot aan 28.990.- voor de nieuwe 1.7. Nog even gunstig ten opzichte van de concurrentie dus, mede gezien de vrij uitgebreide uitrusting en binnenruimte die de diver se 33-versies bieden. Ondertussen zit Alfa met smart te wachten op een defi nitieve eigenaar (bieder Fiat wordt verkozen boven Ford) die wat geld voor nieuwe ont wikkelingen beschikbaar wil stellen. Met het oog op de ko mende strengere uitlaatgas- normen in heel Europa lijkt het nogal onwaarschijnlijk dat Alfa al die modellen met car burateurs zal kunnen handha ven; op de lange duur zal er een aantal brandstofinspui ting moeten krijgen, die beter kan samenwerken met een uitlaatkatalysator. Klassieke Thunderbird Club Holland In Nederland rijden naar schatting vijftien Thunder- birds van de bouwjaren 1955, '56 en '57 rond. De Thunderbirds van 1958 tot en met 1966 blijken inmid dels ook interessante verza melobjecten geworden. Daarom ligt het in de bedoe ling dat, onder auspiciën van Ford Nederland, op 1 december de Classic Thun derbird Club Holland wordt opgericht. Voor meer infor matie: Joop Blom, p/a Gaas- terlandstraat 60, 2036 NH Haarlem. Boete voor Rover Group De Britse autofabrikant Ro ver Group moet van het Hof van Justitie van de EG toch een boete betalen van 827.000 gulden. In 1984 legde de Europese Commissie die boete op omdat Rover toen nog British Leyland de herimport uit België van zijn wagens van het model Mini Metro onmogelijk maakte ter bescherming van zijn eigen dealers. Rover is toen tegen de boete in beroep gegaan. Het prijsverschil tus sen Groot-Brittannië en Bel gië was destijds zo groot dat het de moeite loonde om wa gens uit België te halen. Winst Nissan en VW kleiner Nissan Motor Company, de op een na grootste autofabrikant van Japan, heeft in de eerste helft van het lopende boekjaar de nettowinst (ongeconsolideerd) ten opzichte van de eerste helft van het vorige boekjaar zien dalen met 38,3 procent tot 162,5 miljoen dollar. De omzet verminderde met 9,9 pro cent tot 10,9 miljard dollar. De autofabrikant wijt de achter uitgang van de resultaten aan de sterke koersstijging van de yen. Het Westduitse autoconcern Volkswagen behaalde in de eerste negen maanden van dit jaar een winst van „slechts" 369 mil joen mark. Dat is 55 miljoen mark minder dan in dezelfdq pe riode van het afgelopen jaar. Door de koersdaling van de dol lar, waarin de omzet van de dochtervestigingen in Latijns- Amerika wordt omgerekend, zakte de omzet van het concern met 3,2 procent tot 37,4 miljard Mark. De moedermaatschappij deed het daarentegen beter. Ondanks de extra aanloopkosten die de produktie van de nieuwe Audi 80 met zich bracht wist Volkswagen AG de winst te vergroten met dertig miljoen tot 344 miljoen mark. De autoverkoop lijkt op een record af te ste venen. In de eerste drie kwartalen van dit jaar leverde VW 1,9 miljoen auto's af. Dat is 6,7 procent meer dan in dezelfde perio de van 1985 en 2,1 procent meer dan in die periode van het recordjaar 1979. Milieubussen trekken op dankzij remwarmte Bij het Twentse streekver- voerbedrijf TET is een proef begonnen met bussen die mi lieuvriendelijk zijn en energie besparen. De bussen maken bij het optrekken minder ge luid, verspreiden minder uit laatgassen en gebruiken zo'n 30 procent minder brandstof dan de huidige stads- en streekbussen. De proef met de milieubus is een primeur voor Nederland. Tot nu toe wordt er alleen mee proefgereden in Stockholm, Kopenhagen en Londen. De ervaringen met dit nieuwe type bus zijn in deze steden bijzonder gunstig. Het systeem van dit nieuwe type bus komt er op neer dat de energie die vrijkomt bij het remmen, wordt benut voor het optrekken. Dank zij het lage energiegebruik en de be perkte onderhoudslasten kan de 50.000 gulden die de mi lieubus extra kost, ruim schoots worden terugver diend, zo verwacht de TET. Auto Test '87 opnieuw prima standaardwerk Meer dan 500 pagina's infor matie en leesplezier wordt ge boden in al weer het achttien de autojaarboek van Kluwer. Auto Test '87 is dit keer nog overzichtelijker en biedt naast vele tests, belastingtarieven en prijzen die behoren bij de nieuwe automodellen die in Nederland en België te koop zijn, ook veel thema-verhalen. Belangrijk onderwerp is de meting van autogassen. De re dactie van Autotest heeft daarbij hulp gekregen van de HTS voor autotechniek in Apeldoorn. Ook de ontwikke ling en de (verre) toekomst van de auto komen ter spra ke. Diep ingegaan wordt op de problematiek van de dief stal c.q. beveiliging van auto radio's. Als hoogstandje uit de Lage Landen wordt de Volvo 480 S uitvoerig belicht. Er is ook een apart hoofdstuk ge wijd aan de Sbarro Albatross. Alles bij elkaar is het te veel om op te noemen. Eén ding is zeker: Auto Test '87 is net als zijn zeventien voorgangers een prima standaardwerk. „Auto Test 1987". Uitg. Klu wer Technische Boeken, De venter. Prijs: 29,75. Met den metaaldetector op zoek naar oude munten. 0 Ontdek nu het pure rijplezier van de nieuwe Renault 21 Nevada. De ideale auto waarvan u zowel zake lijk als privé volop zult genietea Immers, de Renault 21 Nevada is de ideale combinatie van het nuttige en het aap- gename. Daar heeft u het volste recht op. De Renault 21 Nevada is leverbaar met verschillende motoren, waaronder een fluisterende diesel en een 2 liter in jectieversie met een top van bijna 200 km/h. Wegligging, veiligheid en remkracht zijn van hetzelfde hoge niveau als het com fort De gastvrije Renault 21 Nevada biedt plaats aan 5 of 7 passagiers en Zn enorme laadruimte zet u - dankzij de deelbare achterbank (extra) - volledig naar uw hand. Maar met alleen vanuit uw privé- belang is de Renault 21 Nevada een prima investering De sterke constructie (5 jaar plaat werkgarantie), de efficiënte motor en de geringe onderhoudskosten resulteren in een extreem lage kUometerprijs. Zakelijk gezien kunt u het zich privé niet beter wensea Wantin de Renault 21 Nevada krijgt u alle ruimte voor uw werk, uw gezin en uw hobby. Kom langs en maak kennis met de nieuwe Renault 21 Nevada. En verbaas u over zoveel ruimte en comfort voor zo'n prijs. Benzine-uitvoering vanaf f28.695,- (incl. BTW). Diesel uitvoering vanaf f34.250,- (incl. BTW). Afleveringskosten f 450,- (incl. BTW). DEN HAAG „We staan niet te juichen als we ie mand met een metaalde tector zien lopen. Maar meestal valt er goed met ze te praten. De meeste schade wordt trouwens niet veroorzaakt door mensen met een metaal detector, maar door men sen die zomaar gaan gra ven." Bert van der Valk, voorzitter van de afdeling Den Haag en omstreken van de Archeologi sche Werkgemeenschap Ne derland reageert duidelijk an ders dan de heer S. Mooijman, voorzitter van deze landelijke club amateur-archeologen, on langs deed. Mooijman is van mening dat mensen met een metaaldetector een steeds gro tere bedreiging gaan vormen voor het Nederlandse bode marchief. Volgens amateur-ar cheoloog Bert van der Valk maken „de piepers", zoals ze ook wel worden genoemd, slechts een klein deel uit van een grotere groep: de schatgra vers. „De voornaamste belangstel ling van schatgravers gaat uit naar middeleeuwse beerput ten", weet Bert van der Valk. „Die hebben soms honderden jaren als afvoer van een huis gediend. Zijn misschien bij een verbouwing eens dichtgestort en leveren nu schatten aan in formatie op als ze worden op gegraven." „Schatgraven is bij de wet ver boden. De Monumentenwet verbiedt een ieder meer dan, ik geloof, 30 centimeter diep te graven en vondsten te verza melen. Iemand met een me taaldetector mag dat dus ook niet. Kijk, op het strand zoe ken naar geld dat toeristen hebben laten vallen, dat is wel toegestaan. Maar iemand die 's avonds als de archeologen naar huis zijn op een Romeins inheemse nederzetting rond gaat lopen, is hardstikke fout. Ten eerste mag je er zonder toestemming niet komen. En ten tweede mag je er niet gra ven. Ook wij, de amateur-ar cheologen, hebben toestem ming nodig voor opgravin gen." Exact aangeven waar in het verleden schatgravers on gevraagd taken hebben over genomen van archeologen, doet Bert liever niet. Het we reldje is klein. „De betrokke nen weten dan precies over wie je het hebt." Archeologen hebben sporen van het verleden nodig. Daar voor worden opgravingen ver richt. „Als anderen dat voor ons gaan doen, is het resultaat dat er dingen uit de context worden gehaald. Gegevens die in een bepaalde buurt zijn ver zameld, zijn weg. Degene die ze gevonden heeft, kan de plaats niet meer exact terug vinden. Als hij ons natuurlij^ .5 di al komt vertellen dat hij er- gens iets heeft opgegraven. En >5 als wij de plek vinden, zijn de |Q voorwerpen weg. Op beide manieren is het een verar- jj ming." f, 10 Volgens Bert van der Valk is 4 er slechts een kleine groep ac- tieve schatgravers. „Als er weer eens een leuk artikel J; over verschijnt, trekken men- ic sen er nog wel eens op uit. Maar als ze hoofdzakelijk klei- w ne stukjes metaal vinden en 1 misschien ook nog eens een muntje, is de lol er vaak al snel af. Overigej^s weet ik van leden van onze club dat ze schatgraver zijn. Zoals er ook zijn die met een metaaldetec- t, tor rondlopen. Daar maken we 'i ook wel eens dankbaar ge- bruik van. Je zou toch wel gek »n zijn om hele stortbergen te la- J ten liggen. En er wordt zo wel ii eens een zeldzaam gouden muntje gevonden." a „Vooral door contact met el- i< kaar te houden, hoor je wel 1t; eens wat en weet je een beetje wat er bij elkaar leeft. Echte l1' excessen doen zich hier trou- e wens niet voor. Zou dat wel zo 0 zijn, dan vindt ik overigens a dat het de taak is van de pro- t fessionele archeologen om er tegen op te treden. Wij gedo- w gen de schatgravers in bepaal- de gebieden. Je zou kunnen i« zeggen dat er een soort ver- drag is, al is dat misschien een groot woord". Welke-gids over gebruikte auto's Per jaar verwisselen in ons land vijfduizend gebruikte auto's van eigenaar. Met el kaar zorgen deze mensen voor een jaaromzet op de ge bruikte automarkt van 13 miljard gulden. Voorwaar een belangrijke markt en In alle informatie is ook een uitgebreid overzicht opgeno men van de occasionprijzen voor de modellen van 1981 tot 1986. voor Welke-koopgidsen aan leiding aan dat onderwerp aandacht te blijven beste den. Voor 4,95 ligt het nieuwe jaarnummer „Wel ke-gids gebruikte auto's en accessoires" in de tijdschrif tenwinkels.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 18