-Geen bevolkingsonderzoek omwonenden vuilverbranding a L - - w $cidóe Sowumt U houdt STAD OMGEVING oethlehemkerk weer broodhuis ALLER LEI(DS) Postkoetsenrace afgesloten Computer maakt narcotiseur niet overbodig DONDERDAG 13 NOVEMBER 1986 PAGINA 13 ROEP RIJNLAND HOEFT STEN NIETTE BETALEN )EN Omroep Rijnland hoeft de kosten gemaakt om Rijnland op de kabel te niet te vergoeden. De Gemeenschap je Regeling Antenne- en Energievoorzie- - de gemeenten die de zendmast in tgeest beheren - neemt het bedrag van 19.000 gulden voor eigen rekening, ns het bestuur van de Regeling heeft and geen geld om de gemaakte kosten te |en Bovendien heeft de Regeling ook I zenders als Sky Channel en Music Box lei kosten gemaakt, die niet zijn doorbe- id. Omroep Rijnland wordt overigens jlleen ondergebracht in het Burchthuisje de Nieuwe Rijn 20a, maar ook Kasteel Poelgeest in Oegstgeest zal voortaan jn gebruikt. In het kasteel zal de televi- it van Omroep Rijnland worden gehuis- Vergadering over Breestraat verplaatst LEIDEN De vergade ring van de raadscom missie ruimtelijke orde ning van vanavond is verplaatst van het Gul den Vlies naar de raad zaal in de Stadhuis. De gemeente heeft daartoe besloten gezien de grote belangstelling die wordt verwacht. De vergade ring begint om negen uur. Aan de orde komen de mogelijkheden die er zijn om de verkeerssitua tie in de Breestraat te veranderen. Bestemmingsplan Oost- vlietpolder goedgekeurd LEIDEN De ontsluitingsweg van de Europa- weg naar het recreatiegebied de Vlietlanden kan worden aangelegd. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland (GS) hebben bezwaren die zijn ingediend tégen het bestemmingsplan Oost- vlietpolder, waar dat in is vastgelegd, van de hand gewezen. Tegen de weg was bezwaar ge maakt door een aantal agrariërs, die door de aanleg van de weg land kwijtraken. Volgens GS is de enige oplossing een weg naar de Euro- paweg. Ontsluiting van het in de zomer druk bevolkte recreatiegebied via een brug over de Vliet naar Voorschoten, zoals de agrariërs voor stellen, wordt door GS van de afgewezen. Dat zou teveel verkeer in Voorschoten opleveren. GS wijzen erop dat als de agrariërs de benodige grond niet verkopen, er tot onteigening beslo ten zal worden. Computerprijs voor Leidenaar LEIDEN R. Maas uit Leiden heeft de tweede prijs gewonnen in een door het computertijdschrift Shift uitgeschreven softwa re prijsvraag. De lezers van het in de Benelux verschij nende blad was gevraagd een programma te schrijven dat op scholen en in bedrij ven gebruikt kan worden. Maas kreeg zijn prijs gister middag overhandigd bij de firma Vlasveld Computers in Leiden. Winnaar werd A. van Eist uit het Belgi sche Keerbergen. Derde werd E. Baars uit Woerden. Opbrengst woningen voor renovatie kasteel Endegeest LEIDEN De opbrengst van de verkoop van dependance en woonhuizen bij het psychiatrisch ziekenhuis Endegeest, moe ten ten goede komen aan de restauratie van kasteel Endegeest. Volgens wethouder. Kuijers (volksgezond heid) levert de verkoop van de panden „in elk geval meer dan een miljoen gul den" op. De woonhuizen worden nu ver huurd. Kuijers zei gisteravond dat de be woners niet hun huizen worden uitgezet. „Er wordt geen druk op hen uitgeoefend. De verkoopdatum is nog onzeker. Deze is afhankelijk van de bereidheid van de huurders om de panden te verlaten", al dus de wethouder. Endegeest wil de pan den afstoten, omdat de onderhoudskosten van het ziekenhuisbudget afgaan. LEIDEN Ec komt geen onderzoek naar de gezondheid van mensen, die in de omgeving van de vuilverbranding aan de Floris Versterlaan wonen. Dat deelde wethouder F. Kuijers (volksge zondheid) gisteravond mee tijdens een commissievergadering. Zowel de PvdA als D66 hadden om een be volkingsonderzoek gevraagd. C. de Boer (PvdA) deed het voorstel omdat volgens haar omwonenden klachten hebben over hun ge zondheid. J. Hoekema (D66) zei dat hem ter ore was gekomen dat veel mensen in de Me- renwijk klachten hadden over hun keel, neus en oren. Volgens Kuijers levert alleen een zeer groot schalig bevolkingsonderzoek resultaat op. „Je kunt pas effecten meten als je heel grote groepen mensen onderzoekt". Kuijers noem de hierbij ook de noodzaak van een .juiste re ferentiegroep", een vergelijkbare groep men sen die niet bij de vuilverbranding woont, maar wel wordt gecontroleerd. „Bovendien", zo meende de wethouder, „moet het onder zoek een aantal jaren duren, wil je een effect op langere termijn kunnen meten". De wet houder zag geen mogelijkheden om zo'n on derzoek uit te voeren: „Aan zo'n onderzoek zitten grote hobbels en bobbels". Ook het voorstel van CDA-raadslid C. Kramp om de werknemers van de vuilver branding een maal per jaar te onderzoeken, werd afgewezen. Volgens de wethouder is het ziekteverzuim bij de vuilverbranding even groot als bij de brandweer (ongeveer 4 pro cent) en dat is volgens hem niet verontrus tend. De verouderde Leidse vuilverbrandingsin stallatie zorgt voor stankoverlast voor de om wonenden. Bijna alle fracties willen de vuil verbranding „liever vandaag dan morgen" sluiten. Maar dat is niet mogelijk, omdat het afval nergens anders naar toe kan. Den Haag (een gemeente die ook van een verouderde installatie af moet) en Leiden onderzoeken of er gezamenlijk een nieuwe, moderne vuilver brandingsinstallatie in Zuid-Holland kan worden gebouwd. Het is de bedoeling dat over de eventuele bouw van een nieuwe vuil verbranding begin volgend jaar een voorlopig besluit wordt genomen. Een extern bureau gaat de voor- en nadelen van alternatieven op een rijtje zetten. Unicef De verkoop van de Unicef- wenskaarten is dezer' dagen weer van start gegaan. De opbrengsten zijn bestemd voor kinderen in nood. Uni cef heeft dit jaar een tentoon stelling ingericht in een van de etalages van het waren huis Vroom en Dreesman aan de Maarsmansteeg (van 8 t/m 20 december). Bovendien is er in de hal van de ABN- bank aan de Breestraat een stand ingericht (24-28 nov en 8-12 dec) waar de wenskaar ten verkocht worden. Dit laatste gebeurt ook bij een aantal particulieren verkoop adressen, bijvoorbeeld aan de Lorentzkade 41 en Apollo- laan 442. Matilo Klubhuis Matilo (Zaanstraat 126) houdt morgen een bingo. De toegang is gratis, aanvang 20.00 uur. Bridge In het Dienstencentrum Ste venshof aan de Top Naeff- straat wordt elke vrijdag vanaf twee uur een gebrid ged. Deelname is gratis. Aan melden kan telefonisch: 768711 of 761196. Kleindieren De Leidse Pluimvee en Ko nijnensportvereniging houdt dit weekeinde een clubten toonstelling in de gymzaal van het Stedelijk Gymnasi um aan de Fruinlaan 15. De leden van de vereniging to nen hun jonge en oude die ren, die wQrden gekeurd en beoordeeld. De entreeprijs bedraagt f2: kinderen tot 14 jaar hebben gratis toegang. De tentoonstelling wordt za terdag 15 november om 20.00 uur geopend door wethouder D. Tesselaar. De toegangstij den zijn zaterdag van 20 tot 22 uur en zondag van 10 tot 17 uur. Hot House Hot House houdt zaterdag in De Waag een concert van jazzquintet PB 5. De band heeft een repertoire van swingende hard-bop aange vuld met eigentijdse verwor venheden. De aanvang is 21.30 uur, toegang kost7,50. An toniusclubh uis In het Antoniusclubhuis (Lange Mare 43) heeft op 15 november het openingsbal van de Leidse Carnavalsver eniging De Hutspotten plaats. Om 23.11 uur wordt hier de nieuwe prins-carna val bekend gemaakt. Jaap van Zweden Jaap van Zweden en Anneke de Vries treden zaterdag op in de Leidse vestiging van V&D op. Van 11.30 tot 12.30 zullen zij hun kunnen tonen. Bingo Speel tuin vereniging Zuider kwartier houdt dinsdag 18 november een bingo. De toe gang is gratis en de bingo be gint om 20.00 uur in het club huis aan de Anjelierstraat. De Postkoetsenrace is gistermiddag definitief afgeslo ten. In het Postkantoor aan de Schipholweg werden de winnaars van de kleurplatenwedstrijd, die aan de race tussen Leiden en Groningen was verbonden, gehuldigd. In de leeftijdscategorie tot en met zes jaar kreeg Irene v.d. Wijngaard (Leiden) de eerste prijs, tweede werd Stefan Kuzee (Leiden) en derde Hilda de Tombe (Lei den). De uitslag bij de jeugd tot en met 10 jaar: eerste Rein Klinkenberg (Katwijk), tweede René v.d. Berg (Voorhout) en derde Michel van Duyn (Leiden). De bal lonnenwedstrijd werd gewonnen door Marvin Sloos (Lei den), tweede werd Patrix Westerhoven (Leiden) en der de Jurjen v.d. Molen (Leiden). Nol j Noc Noteer als nieuwe abonnee ingaande. Naam Adm Telefoon:(voor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnement betaald per 0 maand automatisch betalen f 23,04 0 kwartaal acceptgiro f 68,93 Stuur als dank de kranteparaplo aan: Naam:Vooi Adres: Postcode/plaats: I Stuur deze bon ingevuld aan de Leidse Courant, Antwoordnummer I 998, 2500 Vd Den Haag (postzegel betalen wij). Iet deze fantastische, stevige kranteparaplu, die u van ons ca deau krijgt wanneer u ons een nieuwe atx>nnee opgeeft. De nieuwe abonnee wordt hartelijk verwelkomd: deze knjgt de krant de eerste twee weken gratis. -chitectenbureau Van Hoogevest draagt morgenmid- g om 14.00 uur de Bethlehemkerk over aan de Stich- ig Johan Maasbach Wereldzending. Daarna verricht irgemeester C.H. Goekoop de officiële opening van de renoveerde kerk aan de Lammermarkt, 's Avonds om .30 uur wordt de inwijdingsdienst gehouden waarin angelist Johan Maasbach voorgaat. In 1644 gingen de uren van de kerk voor het eerst open. De tekst van de wijding was toen hetzelfde als nu: „Ik was verheugd en men mij zeide: laten wij naar het huis des Heren an". Maar voor de rest is er veel veranderd. Een ver- lal over de geschiedenis van de Leidse Bethlehem- Kk. [DEN Het kerkje at wat onopvallend tus- de gevelhuizen en kels aan de Lammer- kt. Maar er zijn weinig ';en waaraan een zo illende geschiedenis is bonden als aan deze "frhlehemkerk. De afge- 2 en 75 jaar werden geen kdiensten meer in het ■k vervallen gebouw louden. De Stichting lan Maasbach Wereld- ding kocht de kerk in 9, een jaar geleden be- i de opknapbeurt die is voltooid. Uiterlijk is kerk hetzelfde geble ven, maar binnenin is veel veranderd. Op de begane grond zijn een foyer, buffet, boekenshop en kapel gekomen. Op de eerste etage is de kerkzaal ingericht, die plaats biedt aan 350 perso nen. Op de zolder zijn vier ka mers waar kinderdiensten worden gehouden. „Een sfeer volle Oudhollandse kerk", noemt voorganger J. Zijlstra het. De Johan Maasbach ge meente in Leiden telt onge veer 175 aanhangers. Sinds 1959 worden in Leiden samen komsten gehouden in verschil lende gebouwtjes, maar nu heeft de gemeente dan de be schikking over een echte kerk. Voorganger Zijlstra is er blij m'ee: „Een kerkgebouw is al een getuigenis op zich zelf. Het is de plaats waar de mensen God kunnen ontmoeten". De Bethlehemkerk werd van af 1644 gebruikt door de Hoog duitse gemeente. De Duitse vluchtelingen die in de indus triestad Leiden hun 'brood kwamen verdienen, wilden graag kerkdiensten in hun ei gen taal bijwonen. De kerke- raad van de Nederduits Gere formeerde gemeente stond toe dat een predikant diensten in het Duits zou houden. Na de Gouden zeventiende eeuw, kwam de achttiende eeuw. Van overvloed, rijkdom en veel werkgelegenheid was ook in Leiden geen sprake meer. Het aantal Duitsers in Leiden nam sterk af. De domi nees stonden in de Hoogduitse kerk bijna uitsluitend tegen banken en stoelen te praten en in 1736 werd besloten dat de Duitse gereformeerden elders ter kerke moesten gaan. Het kerkgebouw werd ingericht als school voor kinderen van arme ouders. Dat duurde tot 1765. Vanaf die tijd werd turf opgeslagen in het kerkgebouw. In 1804 werd de kerk de Ar- menkerk: Op 2 september werd de eerste godsdienstoefe ning gehouden, bedoeld voor „die behoeftige ledematen, die door gebrek aan kleederen niet voegzaam in andere ker ken kunnen verschijnen", zo als blijkt uit de notulen. Brood De arme Leidenaren gingen tot die tijd naar de kerk in het Statencollege aan de Kaiser- straat, die toen Broedertjes- gracht heette. Het is de vraag waar de kerkgangers meer naar hongerden: naar het Woord of naar het brood en de soep die de Diaconie uitdeelde aan hen die de gang naar de kerk hadden gemaakt. Een be ambte van de Diaconie hield een presentatielijst bij en wie zijn gezicht liet zien, kreeg ook hemden, stro voor bedden en turf. In 1893 kreeg de Armen- kerk de naam Bethlehemkerk. Bethlehem broodhuis, een meer toepasselijke naam had niet gevonden kunnen wor den. De kerk kreeg banken uit de oude Engelse kerk en in 1856 werd gas aangelegd, dat kostte toen 56 gulden. Het werd wat behaaglijker in de kerk, maar de atmosfeer was niet zo best. In 1856 klaagden de predikan ten over „onregelmatigheden" tijdens de diensten. Het werd zelfs zo erg dat in 1860 een po- kerkzaal van de gerestaureerde Bethlehemkerk biedt plaats aan ongeveer 350 personen. De gemeente besloot in 1858 dat de Commissie voor de Ar- menkerk de eerstvolgende 25 jaar geen huur hoefde te beta len, wel moest de beheerder zelf voor het onderhoud zor gen. Het leek een gul gebaar van de gemeente, ware het niet dat toen al melding werd gemaakt van de slechte toe stand waarin het gebouw ver keerde. „De werkbazen wil den", zo lezen we in het Leids Jaarboekje van 1952, „het ge bouw liever slopen dan op knappen". Gesloopt werd het gebouw niet, maar dat het er wel heel slecht aan toe was, blijkt ook uit het schrijven van het college dat de directeur van de gemeentewerken in 1899 ontving: Het gebouw bleek in zo'n bouwvallige toe stand te verkeren dat het met het oog op de veiligheid onge schikt was voor godsdienstoe feningen. De deuren van de kerk werden gesloten en de dienstên voor de armen wer den verplaatst naar de Mare- kerk. De herstelkosten van de Bethlehemkerk werden ge raamd op 1200 gulden, maar de gemeente voelde er weinig voor om dat te betalen. Op 4 februari 1899 deelde de com missie de gemeenteraad mee dat zij het gebouw wilde ko pen voor 4000 gulden, de Ne derlandse Hervormde Diaco nie zou dan zelf de restauratie betalen. Alzo geschiedde; de opknapbeurt kostte uiteinde lijk ruim 2000 gulden. 1,3 miljoen De tijden veranderden en aan het begin van de twintigste eeuw besefte de hervormde di aconie, dat het niet goed was dat de armen niet met de rij ken mochten kerken. De Ar- menkerk werd opgeheven en in 1918 kocht de gemeente de kerk terug voor 5500 gulden. Het gebouw werd gebruikt als opslagplaats tot de Stichting Johan Maasbach Wereldzen ding de kerk in 1979 voor een gulden kocht van de gemeen te. Voorwaarde hierbij was dat de Stichting de kerk zou restau reren. Er ging zes jaar over een, voordat het gebouw werd opgeknapt. De totale kosten voor de restauratie bedroegen ruim 1,3 miljoen gulden. En dat konden Johan Maasbach en zijn volgelingen niet op hoesten. Maasbach klopte aan bij het Rijk, en de overheid be sloot eind 1984 zeven ton voor de restauratie te reserveren. De gemeente Leiden droeg een kwart miljoeft bij in de kosten. JANET VAN DIJK inkeldief aangehouden IDEN Een 29-jarige Leide- ir die gistermiddag een antiek iden horloge trachtte te stelen een juwelierszaak aan de «straat, is door de politie kor- tijd later in de winkelstraat ^gehouden. Op het moment lg* I de man het horloge ont- «mdde, ging het alarm in de lui nkel af. De man bleek ook in bezit van een bril die hij in winkel aan het Vijf Meiplein JCW gestolen en een boek dat hij nder te betalen uit een boe- nzaak in de Breestraat had «genomen. LEIDEN Het is goed mo gelijk dat over pakweg twin tig jaar op elke operatieka mer een kleine computer staat, waarmee verdovings- stoffen worden toegediend. „Het concept is prima, nu moet er alleen nog een fabri kant worden gevonden die het in een werkbare vorm verpakt. Want de computer waar we nu mee werken, viiTden de meeste anaesthe- sisten te groot", aldus M. Au- sems, die gistermiddag tot doctor in de geneeskunde promoveerde aan de Leidse Universiteit. Hij deed onderzoek naar het verschil tussen hand- en com putergestuurde anaesthesie. Volgens hem levert het ge bruik van de computer betere restultaten op: de verdoving kan beter onder controle wor den gehouden, er zijn minder stoffen nodig, de patiënt wordt eerder wakker, en het mo ment van ontwaken is beter te voorspellen. Ausems verwacht niet dat de narcotiseur uit de operatiekamer verdwijnt: „De anaesthesist moet gegevens over de patiënt en de operatie in de computer stoppen". Volgens Ausems is van de nieuwe ontwikkeling het meeste profijt te verwachten bij operaties die lang duren en bij patiënten die al een slechte gezondheid hebben. „Voor hen is het vooral van belang dat de bloeddruk en polsslag constant goed is. Bij korte operaties is een overdosis van een bepaal de stof minder erg dan bij lan ge operaties, omdat het in dat laatste geval ook langer duurt voordat je die overdosis kwijt bent". Universiteit steeds meer bedrijfsgericht LEIDEN Het klimaat voor samenwerking tus sen bedrijfsleven en uni versiteit is zeer gunstig. De schroom die in de we tenschappelijke wereld bestond voor contacten met de commercie, neemt af. Dat zei prof. G. Tammeling, decaan van de Leidse facul teit geneeskunde, gistermid dag op een persconferentie ter gelegenheid van de be drijvendag die de universi teit Leiden op donderdag 20 november organiseert. Deze bedrijvendag staat in het te ken van de medische techno logie. Volgens Tammeling zijn de kwalitatief hoogstaande onderzoeksprojecten op de Leidse medische faculteit de laatste tien jaar belangrijk in aantal toegenomen. Dit aan tal bedroeg vorig jaar 84, bij na twee maal zo veel als tien jaar geleden. Ook het aantal proefschriften en publicaties is opmerkelijk gestegen. Hoewel de rijksoverheid de grootste financier is van de medische faculteit blijkt ook de steun van het bedrijsleven en maatschappelijke organi saties onontbeerlijk. Zij stel den op een totale begroting van circa 116 miljoen gulden vorig jaar bijna 33 miljoen gulden beschikbaar. Volgens Tammeling is de Leidse medische faculteit voor het bedrijfsleven een aantrekkelijke partner van wege het grote scala aan con tacten dat is opgebouwd. Het feit dat de meeste instituten op loopafstand van elkaar liggen bevordert weten schappelijke uitwisseling en komt het onderzoek ten goe de.-

Leidse Courant | 1986 | | pagina 13