$5 Franse premier gevangen in eigen complot-theorie VS beloven „op gepast moment opheldering over wapens Iran Molotov was Stalins strijdmakker én overlevingskunstenaar Dinosaurussen verleefden meteoorinslag ff Syrië komt met tegenmaatregelen Honderden doden in Tsjaad na Libische aanval Voorsteden nemen rol Amerikaanse city's over BUITENLAND fceldócOowiant DINSDAG 11 NOVEMBER 1986 PAGINA PHILADELPHIA Dinosaurussen zijn niet van de ene op de ande re dag uitgestorven, maar langzaam wegge kwijnd, zo menen ge leerden volgens wie de prehistorische reptielen nog zeker 750.000 jaar hebben bestaan na de inslag van een meteoor. Volgens een populaire theorie zijn de dinosau riërs verdwenen toen een enorme meteoor 65 miljoen jaar geleden op de aarde sloeg. De Amerikaanse hoog leraren Robert Sloan en Keith Rigby bestrijden echter deze veronder stelling, waarbij ze zich beroepen op materiaal dat is gevonden in het zuiden van China en in de Amerikaanse staat Montana. Volgens hen zijn de gigantische rep tielen over een periode van zeven miljoen jaar geleidelijk uitgestorven door een reeks verschil lende oorzaken. De ve getatie halveerde en bo vendien kwamen er steeds meer dieren in het woongebied van de dinosaurussen, nadat door daling van het zee- peil een landverbinding tussen Azië en Noord- Amerika droog kwam te liggen. Rigby zei dat hooguit twee soorten di nosauriërs door de me teoor zijn uitgestorven. Uit zijn bevindingen blijkt dat elf soorten de natuurramp wisten te overleven. Verwerkingsfabriek walvissen vernield REYKJAVIK Onbekenden heb ben in het weekeinde de enige IJs landse verwerkingsfabriek van wal vissen vernield. Deze sabotagedaad in de op het moment van de daad verlaten fabriek viel nagenoeg sa men met het tot zinken brengen van twee van de vier walvisvaar ders waarover IJsland beschikt. Voor de saabotage aan de twee wal- visvangschepen heeft zich de radi cale milieubeschermingsorganisatie „Zeeherder" (Sea Shepherd) verant woordelijk gesteld. Het is een pro test tegen overtreding van de af spraken over vangstbeperkingen door de autoriteiten in Reykjavik, aldus de organisatie. President Waldheim openlijk genegeerd WENEN In totaal 35 ministers van buitenlandse zaken en tal van hoge functionarissen van oost en west waren onlangs in Wenen voor de opening van de derde vervolgconferentie over Europese veiligheid en samenwerking (CVSE). Gewoonlijk wordt dan ook een beleefd heidsbezoek gebracht aan het staatshoofd van het gastland, maar de Oostenrijkse president Kurt Waldheim had het niet erg druk. Slechts tien ministers zouden bij de president op bezoek zijn geweest, maar gingen pas op uitdrukkelijk verzoek van Oostenrijkse zijde. Onder hen was de Russische minister Sjevardnadze en de Duitse minister Gen- se her. De bezoekjes werden door de delegaties verzwegen, maar door Oostenrijk bekend gemaakt. Ook bij de officiële diners en ontvangsten met de Oostenrijkse kanselier Vranitzky en minister van buitenlandse zaken Jankowitsch ontbrak president Waldheim. Na een onderhoud met Vranitzky werd de Amerikaanse minister Shultz gevraagd of hij nog naar Waldheim zou gaan. „Ik ben al bij de baas geweest zei hij, doelend op de kanselier. Protestanten vormen militante groepering BELFAST Militante protestanten in Noord-Ierland hebben gisteren een op militaire leest geschoeide groepe ring opgericht om zich te verzetten tegen het Brits-Ierse akkoord. Dit ak koord geeft de in hoofdzaak rooms- katholieke Ierse Republiek een raad gevende stem in Noordierse aangele- gendheden. Zo'n 3000 mensen, onder wie Ian Paisley; de leider van de ra dicale Democratie Unionist Party, waren bij de oprichtingsvergadering van het „Ulster Verzet". Er zijn ne gen „bataljons" gevormd om opera ties uit te voeren. Het is onduidelijk of de nieuwe organisatie ook gewa penderhand strijd zal voeren tegen het Brits-Ierse akkoord. Eurotop praat steenkoolboycot (Van onze correspondent Aad Jongbloed) LONDEN Minister van bt tenlandse zaken Van Broek heeft gisteren aang kondigd de boycot van steenkool uit Zuid-Afrika de agenda van de Europt Top van regeringsleiders, gin december, te zullen bi gen. „Het is betreurenswaardig daar nog geen beslissing o< is genomen, hoewel het principe op de Top van I Haag in juni afgesproken De ontwikkeling in Zuid-Al ka geeft alle aanleiding kolenboycot in te voeren". ove eer oet 70 H< rzier de Idhei h deist. fcen' dit he r vi Parijs is gisteren opgeschrikt door drie bomaanslagen, waarvoor de extremistische terreurgroep Action Directe zich verantwoor delijk heeft gesteld. Een kantoor van de oliemaatschappij Total (foto) werd zwaar beschadigd. Parijs opgeschrikt door bomexplosies PARIJS In Parijs zijn vannacht drie bommen geëxplodeerd. Bij een gebouw van de autofabrikant Peugeot in het centrum van de stad ontplofte een bom en korte tijd later was een kan toor van de oliemaatschappij Total, aan de rand van Parijs, het doelwit. Er is aanzienlijke schade aangericht. Ook een kantoor van Pechiney-Ugine-Kuhlman werd getroffen. De aanslagen zijn opgeeist door de extremistische organisatie Action Directe, die zegt zo te willen protesteren tegen de betrekkingen tussen Frankrijk en Zuid-Afrika. (Vervolg van voorpagina) LONDEN Vlak voor het bekendworden van de EG-sancties herhaalde ra dio-Damascus dat Syrië tegenmaatregelen zal tref fen tegen de landen die zich bij de sancties aan sluiten. Het Iraanse ministerie van buitenlandse zaken sprak gis teren in een uitzending van radio-Teheran de „volledige steun van Iran voor Syrië" uit. De woordvoerder, die overi gens met geen woord van de EG-sancties repte, waarschuw de de EG-landen niet in de „valstrik" van Groot-Brittan- nië en Israël te trappen. Volgens Britse bewijzen is Sy rië betrokken geweest bij ter roristische activiteiten, zoals de verijdelde poging in april 2en El Al-toestel op te blazen met 375 inzittenden. De bewijzen waren niet over tuigend genoeg voor de Griek se minister van Europese Za ken Pangalos, die daarom de EG-verklaring niet onder schreef". Minister Van den Broek van buitenlandse zaken toonde zich zeer tevreden. „Met de maatregelen geven we een duidelijk signaal aan Syrië dat terroristische daden of betrok kenheid daarbij, onaanvaard baar zijn". Van den Broek denkt dat Ne derland niet bang hoeft te zijn voor represailles van de zijde van Syrië. „Wapens leveren we toch al niet aan Syrië en dat zullen we niet doen zolang de spanning in het Midden- Oosten blijft". Over de mogelijkheid dat bij voorbeeld de KLM, die een maal per week op Damascus vliegt, getroffen zal worden door tegenmaatregelen, wilde Van den Broek niet specule ren ..Tegenmaatregelen kun nen alleen tot escalatie leiden en daar bestaat ook in de Ara bische wereld geen behoefte PARIJS De socialisti sche oppositie in Frank rijk heeft premier Jacques Cnirac van „lichtzinnig heid" beschuldigd, naar aanleiding van diens uit latingen in een interview met de Amerikaanse krant Washington Times. In het blad oppert de pre mier de mogelijkheid dat de Israëlische geheime dienst Mossad achter de in Londen verijdelde aanslag op een El Al-toestel zat. Doel van de Mossad zou zijn geweest de Syrische regering en president Hafez el-Assad in de problemen te brengen. Chi rac beriep zich op inlichtingen die hij kreeg van de Westduit- se bondskanselier Kohl en zijn minister van buitenlandse za ken Genscher. Zij hebben evenwel ontkend dergelijke uitspraken te hebben gedaan. Nadat Chirac vervolgens ver klaarde dat hij verkeerd was begrepen heeft het blad, dat eigendom is van de Moon-sek- te. de letterlijke tekst van het interview gepubliceerd. Chirac zei letterlijk: „Ik ga niet zover"als zij, maar hun op vatting is dat het een provoca tie was, die tot doel had Syrië in verlegenheid te brengen en het regime-Assad te destabili seren. Wie zat daar achter? Waarschijlijk mensen die ban den hebben met de Israëlische Mossad in samenwerking met sommige Syrische elementen, die dicht bij Assad staan en die hem uit het zadel willen wip pen". Over de Amerikaanse aanval op Libië zei Chirac: „De Amerikanen hebben met hun groteske aanval de desta bilisering van het regime van Khadaffy alleen maar ver traagd. Als blaffen het enige is wat de Verenigde Staten kun nen doen, dan kunnen zij be ter zwijgen om niet van dema gogie te worden beschuldigd". In Parijs blijft men zich afvra gen, wat Cnirac tot zijn uit spraken kan hebben gebracht. Commentatoren wijzen erop dat de geloofwaardigheid van de premier en van zijn Mid- den-Oostenbeleid in het ge ding zijn. Bovendien heeft Chirac met zijn uitlatingen de betrekkingen belast met de Bondsrepubliek, de Verenigde Staten en Groot-Brittannië. Chirac zelf heeft nog niet ge reageerd. I -I e-fL -V' i#- - K,^AV V**»* - De hoofdredacteur van de Washington Times, Arnaud de Borir grave, met de twee omstreden exempjaren van zijn krant. De b we venste bevatte de onthulling van Chirac, als zou Syrië ten o i M rechte zijn beschuldigd van de mislukte aanslag in Londen. In kui onderste krant die van gisteren stond onder de kop „Oij kenningen van Chirac dwingen ons volledige openheid te geve de woordelijke tekst van het interview met Chirac. al: kt. Kul htb :yer (Vervolg van de voorpagina) WASHINGTON „Op een gepast tijdstip", wan neer de Amerikaanse gij zelaars in Libanon vrij zijn en de veiligheidsbelangen van de VS niet langer worden bedreigd, zal het Witte Huis opening van zaken geven over de ge heime contacten met Iran. Dat was gisteren het ant woord van de woordvoer der van het Witte Huis, Larry Speakes, op de vra gen over de „Iraanse con nectie". Verscheidene Congresleden hebben de regering-Reagan om opheldering gevraagd. Vol gens Speakes moeten ook zij voorlopig even wachten. Hij wilde wel kwijt dat „geen wet ten worden overtreden". Maar de berichten dat in ruil voor wapenleveranties met Iran ge heime afspraken zijn gemaakt over de vrijlating van gijze laars, worden niet categorisch van de hand gewezen. Functionarissen van het mi nisterie van buitenlandse za ken in Washington hebben gisteren herhaald, dat minister Shultz niet van de details van de zaak op de hoogte is ge weest. Volgens hen zal Shultz vanwege zijn grote loyaliteit aan Reagan niet onmiddellijk opstappen, omdat hij daardoor de positie van de regering ver der zou schaden. Een ontslag name op latere datum wordt echter niet uitgesloten. Volgens het Amerikaanse weekblad Newsweek heeft de Israëlische minister van bui tenlandse zaken, Peres, in zijn vroegere functie van premier hulp verleend bij de wapenle veranties aan Iran. Zeker drie vliegtuigladingen wapens ter waarde van 10 tot 15 miljoen dollar elk zouden in 1985 op kosten van de Verenigde Sta ten aan Iran zijn geleverd met bemiddeling van Israël. Een woordvoerder van de Israëli sche regering ontkende giste ren de berichten van News week. Olifant moet stemmen opleveren In het centrum van de Braziliaanse hoofdstad Rio de Janeiro kwam gisteren tot groot plezier van voorbijgangers een olifant kunstjes vertonen ter ondersteuning van de kandidatuur van Darcy Rineiro voor het gouverneurschap van Rio. Aanstaande zaterdag kunnen 69 miljoen Brazilianen een nieuw Congres kie zen en nieuwe gouverneurs voor de 23 staten in Brazilië. N'DJAMENA In het noor- Habré van Tsjaad gisteren den van Tsjaad zijn honderden meegedeeld. Libische tanks en doden gevallen bij een Libi- vliegtuigen bestoken de plaat- sche aanval gerciht tegen Tsja- s^n Gouro, Ounianga en Gour- dische rebellen. Dit heeft het "ia. aldus de verklaring. En- kantoor van president Hissene kele honderden mensen zijn daarbij levend verbrand. De ni Weddei hebben na het bom- overlevenden zijn de bergen in bardement een bestand geslo- gevlucht. In de drie plaatsen ten met de regering van presi- „staat alles in brand", aldus de dent Habre. officiële verklaring. De rebel len van ex-president Goukou- Uitleverings proces tegen voetbalvandalen^ er gestart slag worden beschuldigd verband met het drama in 1 Brusselse Heizelstadion z ens gisteren de voorbereiding ,l begonnen voor hun uitlev £en ring aan België. Daar zullen "na; 26 voor de rechter moeti verschijnen. Bij rellen in b Brusselse stadion voor de B dl"É ropacup-finale tussen Livi pool en Juventus kwamen; voornamelijk Italiaanse om het leven. Op 22 decern®^ volgt een beslissing of de vi P f*' dalen als groep aan Bel worden overgeleverd. - brt MOSKOU De vroegere Sovjet-minister van buiten landse zaken Vjatsjeslav Mo lotov, wiens overlijden giste ren in Moskou is bekendge maakt, speelde een belangrij ke rol in het Kremlin onder de heerschappij van Stalin en vormde het symbool van het nietsontziende bewind van de dictator. De ex-premier en vroegere minister van buitenlandse za ken, die door de Britse pre mier Churchill eens werd omschreven als een man „met een glimlach als de Si berische winter", werd voor al bekend als ondertekenaar van het Molotov-von Ribben- trop-pact, het niet-aanvals- verdrag dat de Sovjet-Unie in 1939 aan de vooravond van de Tweede Wereldoorlog met Hitler-Duitsland sloot. Na de oorlog speelde Molo tov, met zijn onverzoenlijke houding tegenover de wes terse geallieerden, een voor aanstaande rol in de Koude Oorlog. In de machtsstrijd na het overlijden van Stalin in 1953 moest Molotov het onderspit delven. In 1957 werd hij na een mislukte poging partijlei der Chroesjtsjov te wippen ,uit de partij(top) gezet. Op zijn 94e verjaardag, in 1984, werd hij weer tot de partij toegelaten, een eerbewijs dat door waarnemers werd ge zien als voorbode van een herwaardering van de rol van Stalin. Sinds zijn val leidde Molotov een teruggetrokken bestaan. Deze zomer kwam hij nog even in het nieuws door een interview waarin hij zich po sitief uitliet over de verande ringen sinds het aantreden van Gorbatsjov. Als lid van het militair-revo lutionaire comité speelde hij een vooraanstaande rol in de Russische revolutie van 1917. In 1930 werd Molotov door Stalin benoemd als premier, een functie die hij tot 1941 ding in de jaren dertig onder wierp. In tegenstelling tot veel an dere revolutionairen van hel eerste uur wist Molotov alle yj grillige koerswendingen in het Stalinistische tijdperk t overleven. Hij voerde zijl overlevingskunst tot zulke hoogten dat hij Stalin zelfs !N trouw bleef toen zijn (joodse) vrouw in het kamp zat. ijl ril inei lid zou bekleden. Als lid van de partijtop was Molotov betrok ken bij de bloedig verlopen collectivisatie en de reeks „zuiveringen" waaraan Sta lin de partij en de legerlei- „Ik heb nooit een mens ge stij zien die het moderne beeli or van een robot beter beli sin chaamde", zo zei Churchil 1 li over hem. Molotov haaldi n I Hitier het bloed onder de na s. gels vandaan bij de onder- als handelingen na het tekenei srl van het Molotov-von Ribben er m trop-pact. Hoewel hij destijd lijkt al afgetreden was als minis ucti ter, werden de benzinebom aro^ men waarmee de Hongaren stel< de Russische tanks die in llen 1956 Boedapest binnentrok-et t ken bestookten naar hen euw vernoemd: Molotov-cocktails i so ssei :ht SMID JE VERHOLENKARELTJE KNETTER EN DE TOVERBUBBEL 93 De kleine, geheime agent trok zijn gezicht in een nadenkende plooi en mompelde: „Wel, wel! Nu gaat me een lichtje op! Dat is de luite nant Haverzak, die op wacht behoort te staan bij de trappen van het Paleis van de Vrijheid, wel. wel! We hebben hem altijd als zéér be trouwbaar beschouwd, maar nu blijkt toch wel duidelijk dat-ie een westerse ophitser is! Hij is bezig het vertrouwen te ondermijnen, dat dit kleine sportmanneke Jegens onze staat koes tert. Misschien had Opopol Istietof toch wel ge lijk, toen hij zei. dat iemand hem de verkeerde weg gewezen had." Het mannetje dacht nog even na en besloot toen. dat het wijzen van ver keerde wegen een verschrikkelijke misdaad was, die niet streng genoeg kon worden ge straft. Daarom sprak hij: „Eerst een klein onder zoekje maar. En dan...de loodmijnen..." Er hing de luitenant Haverzak dus een dreigende toekomst boven het hoofd, maar daar wist de brave man nog niets van. Argeloos bracht hij Kareltje naar het hotel en voor dat bouwwerkje aangekomen, boog hij zich vertrouwelijk naar het ventje over. „Je weet het, hè Kareltje?" fluisterde hij de kleine sportsman in het oor. „Je hebt het nou wel begrepen, hè? Vort! Foetsie! Smeer hem! Maak dat je wegkomt! Wat heb je te zoeken tussen al dit latwerk, linnen, gips en verf? Ga naar huis en als je hulp nodig hebt, nou..., dan kun je op me rekenen!" En nau welijks had Kareltje zijn schreden naar de in gang van het hotel gericht of daar trad al een grimmige soldaat uit de schaduwen van een be lendend perceel tevoorschijn. „Ik zal de hespo- dek goed bewaken", mompelde de plichtsge trouwe kerel, die naar de naam Wasili Lokinoff luisterde. „Aan mij zal hij niet ontsnappen. Op dracht van de geheime politie. En als je In zo'n geval niet precies gehoorzaamt..., hoeps, daar ga je! de loodmijnen in...." US (Van onze correspondent Jo Wijnen) WASHINGTON Bui tenlanders die voor het eerst Washington, Los Angeles, Atlanta, Balti more, Dallas of enige an dere Amerikaanse mil joenenstad bezoeken, doen bij hun aankomst meestal een zeer eigen aardige ervaring op. Op weg van het vliegveld naar de binnenstad ve ren ze, bij het zien van de eerste grote wolken krabbers, verheugd op. Maar tot hun verbazing en teleurstelling zet de taxichauffeur de rit on verdroten voort, gedul dig uitleggend dat de nieuwkomer een van de zich razendsnel ontwik kelende voorsteden voor de echte stad aanzag. Die nieuwe centra worden door de Amerikanen, met hun feilloos gevoel voor nieuwe woorden, aangeduid met „Urban Villagesste delijke dorpen. De voorste den zijn in opmars. Vroeger waren ze de fuiken waarin de honderdduizenden fo rensen werden gevangen. Nu ziin de voorsteden bezig tot zelfstandige centra uit te groeien, compleet met gloednieuwe winkelcentra, schitterende kantoorgebou wen en enorme woonto rens. Het opmerkelijk beeld van de Amerikaanse grootstad staat op het punt te ver dwijnen. Het stadscentrum bestaat tot op de dag van vandaag uit een rechthoe kig patroon van straten waarlangs de hoogbouw welig tiert. Rond het cen trum een concentratie van winkels, warenhuizen, kantoorgebouwen, over- heidspanden en parkeerga rages bevinden zich de meest afgetakelde wijken van de stad. De sloppen kruipen als het ware tegen het centrum aan. En verder klampen zich op sterven na dood zijnde industrieterrei nen, verlaten en overwoe kerde spoorwegemplacen- ten, andere restanten van het industrieel verleden en verkeerspleinen aan de city vast. Exodus Rond dat kommervol ge heel strekken zich in einde loze cirkels de woonwijken uit. Tot voor kort was het zo dat de stad de werkgele genheid bood en de voor stad zich slechts om het woonklimaat van het indi vidu bekommerde. Een jaar of tien geleden zette even wel de verandering in. Pro jectontwikkelaars, huizen bouwers en grootwinkeliers lieten een welgevallig oog op de voorsteden vallen. Immers, de oude binnenste den werden steeds drukker, duurder, onhandelbaarder en door de sociale proble men steeg ook de criminali teit. De voorsteden daaren tegen zijn ruim, goedkoop en veilig. De exodus van de stad naa de voorstad veroorzaak echter ook enorme proble men. Afgezien dat het oudi stadscentrum nog snellei verpauperd en de crimina liteit nog harder toeneemt hebben de verkeersstromet zich volkomen gewijzigd en de autochaos is voor eer deel naar de buitenwijkei verlegd. Voor de mensei die de nieuwe woontoren en kantoorgebouwen in di voorsteden bevolken, bied het openbaar vervoer geel soelaas meer. Stadsbestuur ders hebben geen grip mei op de zaak en moeten to< kijken hoe projectontwik keiaars de ruimtelijke norde voor lief nemen ei hun zakken vullen.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 4