„Als er moeilijkheden zijn, dan praten we het uit" CcicLe Somant kerk wereld BISSCHOPPEN VS DRINGEN AAN OP GESPREK MET PAUS aan tafel 1 KmssSii lezers beroepingen Tumult in Zuid-Afrika na moslim-uitspraak NG-Kerk Vrijzinnig hervormden achter Samen op Weg ACHTERGROND QeidMQowuvnt DINSDAG 11 NOVEMBER 1986 PAGINA 2 „Psychiatrische misbruik in Sovjetunie neemt toe" Psychiatrische inrichtingen worden steeds vaker gebruikt om gelovigen in de Sovjetunie tot zwijgen te brengen. Dat zei de Russische dissident Joeri Belov. die nu in het westen woont, in Wenen tijdens de Internationale Organisatie voor de Mensen rechten. Er zouden op dit moment ongeveer 10.000 mensen om hun godsdienstige of politieke overtuiging in psychiatrische in richtingen zijn opgesloten. Het percentage van de gelovigen onder hen neemt volgens Belov toe. De organisatie heeft voor gesteld een commissie voor de mensenrechten en een gerechts hof voor de mensenrechten op te richten. Alle inwoners van de landen die de akkoorden van Helsinki hebben ondertekend, zouden bij de commissie of het gerechtshof een klacht kunnen indienen. Richard Leeuwenhart werd ontvoerd voor losgeld Toen de Engelse koning Richard I, („Leeuwenhart") in de late twaalfde eeuw op de terugweg was naar huis van zijn derde kruistocht, werd hij door hertog Leopold V van Oostenrijk ont voerd en pas na betaling van een hoog losgeld vrijgelaten. Van het losgeld bouwde Leopold de steden Wienerneustadt en Friedberg. Dit opzienbarende feit staat in een kroniek uit het jaar 1506, die momenteel in het Vaticaan te zien is. In het raam van een tentoonstelling onder de titel „Oostenrijk en het Vati caan" die in het weekeinde in de pauselijke staat werd geo pend. worden ook andere manuscripten en documenten uit het Vaticaans Geheim Archief voor het eerst getoond. Standvastigheid is niet: altijd hetzelfde zeggen, maar altijd op hetzelfde uit zijn. Deslderius Erasmus NIEUWE IKV-VOORZITTER IEN VAN DEN HEUVEL: „Ik reken het tot een van mijn taken het contact met de kerkelijke achter ban te herstellen. De kracht van het IKV ligt nu juist in dat contact met de kerken. Er zijn daar voor kort geleden een aantal suggesties aange dragen en ik zal er op toezien dat er werk wordt gemaakt om aan die ver wijdering een eind te ma ken." Dat zegt desgevraagd de nieu we benoemde voorzitter van het IKV, mevrouw Ien van den Heuvel, belijdend lid van de Hervormde Kerk en verte genwoordiger van het Euro pees Parlement voor de socia listische fractie, op de consta tering dat IKV en kerken nogal uit elkaar zijn gegroeid. Volgens Van den Heuvel was dat mogelijk omdat het optre den van IKV volgens haar ten onrechte in partijpolitiek vaarwater is terecht gekomen. „De campagne tegen de kruis raketten kreeg nu eenmaal onvermijdelijk een partijpoli tiek karakter. Het IKV is in hetzelfde gelid geschoven. Het heeft in die wapenwedloop een grens willen trekken: tot hier en niet verder en dan heb je politieke partijen die daar mee op een lijn zitten en dan ontstaat er een verwijde ring. In de kerken is dat poli tieke spreken niet altiid goed opgepakt en dat is het begin geweest van een groeiende verwijdering." Het IKV heeft in september beterschap beloofd en in het overleg met de kerken gezegd zich niet meer zo sterk (partij- Ipolitiek te willlen profileren. Wordt door uw benoeming de band met de partijpolitiek nu juist niet nauwer aangehaald „We hebben daar natuurlijk met de leiding van het IKV over gesproken voordat ik deze benoeming zou aanvaar den. Het is een punt van overweging geweest. Uitein delijk hebben we geconclu deerd dat het lidmaatschap van het Europees Parlement niet die binding heeft met de partijpolitiek als wanneer je in het nationale parlement zit. Je hoeft in Straatsburg niet direct in allerlei kwesties een standpunt in te nemen en toen hebben we gezegd: dan kan het. Bovendien is het zo dat. aangezien ik bindingen heb met de PvdA, je er uiterst op bedacht ben om die niet met elkaar te verwarren. Ik acht de kans daarop nu eerder kleiner dan groter." Taakverdeling Mevrouw Van den Heuvel volgt drs. Jan van Veen op die het IKV heeft geleid sinds dr Jan van Putten na een knallende ruzie over zijn taak met secretaris Mient-Jan Fa- ber vertrok. Hoe oordeelt zij over de samenwerking met Faber? „We willen beiden dat het slaagt. Maar het is natuurlijk niet zo dat ik alleen genoegen kan nemen met technisch voorzitter te zijn. Daar ben ik te veel bestuurder voor ge weest. De terreinen waarop we ons zullen begeven zijn nog niet afgebakend. Het is ook de vraag of je dat moet doen." In het jongste verleden heeft dat gebrek aan taakafbake ning tussen Van Putten en Faber nu juist problemen ge geven. „We zullen natuurlijk wel mi nimaal bepaalde regels moe ten afspreken. Die problemen kwamen natuurlijk ook voort uit het feit dat de voorzitter moest opereren tegen een goed bemand full-time secre tariaat. Uiteraard ben ik ho gelijk geboeid door de vrede- sproblematiek, maar in des kundigheid zal ik het secreta riaat nooit kunnen evenaren. Maar als er ooit problemen zijn, dan praten we het uit. Dat gebeurde ook in het par tijbestuur (Ien van den Heu vel was van 1974 tot 1979 voorzitter van de PvdA, red.) met ztilke verschillende ka rakters als Den Uyl en Van Thijn." Er zijn nogal wat mensen die de campagne van het IKV te gen de kruisraketten als mis lukt beschouwen en het IKV een veel spirituelere rol wil len laten vervullen, waarbij alles wat met de directe poli tiek te maken heeft aan de beroepspolitici wordt overge laten. Wat het eerste punt betreft: Het ligt er maar aan hoe je het bekijkt. Het besluit tot plaatsing is weliswaar geno men. maar de kruisraketten staan er nog niet. Ik weet dan niet of je kunt zeggen dat de campagne is mislukt. Verder moet je niet vergeten dat die campagne zeer veel mensen heeft aangezet om zich bezig te houden met buitenlandse politiek. Dat is enorm belang rijk. Dat moet je te gelde ma ken en dan kun je toch niet spreken van een mislukte campagne. Wat het tweede punt betreft: als er zaken van vrede en oorlog in het geding zijn, dan kun je je afvragen hoe ver je moet gaan in je actievoering. Maar je zult wel duidelijk moeten maken dat bepaalde dingen niet kunnen. Ik zie het als de opdracht van een christen dat hij zich met de politiek bezig houdt. Maar de fout is geweest dat sommigen die meenden zo te moeten handelen deden alsof ze de christelijke wijsheid in pacht hadden. Mensen die anders dachten over de kruisraketten kregen soms het etiket on christelijk opgespeld. Ik wil benadrukken dat ik er voor mijzelf goed aan doe als ik als christen die weg ga. Dat is mijn interpretatie. Maar ik ben er allergisch voor als an deren die visie op grond van hun christen-zijn willen mo nopoliseren als de enig juiste." Ien van den Heuvel De anti-kruisraketten is van het toneel verdwenen en in de plaats daarvoor heeft het IKV gekozen voor een strate gie van de ontspanning. Vindt U dat een gelukkige ontwik keling? Ik wil er met nadruk op wij zen dat het IKV heeft geko zen voor een tweesporenbe leid. Enerzijds politieke actie tegen de bewapening, ander zijds het bevorderen van de ontspanning in Europa: dat komt neer op het naar elkaar toe brengen van mensen. Ik ben verknocht aan de wester se vorm van democratie, ik zou niet anders willen, maar moet je alleen daar van uit gaan als je met mensen uit Oost-Europa praat? Anderen hebben weer een andere vorm van democratie. Je moet met elkaar in gesprek kunnen blijven. Wij willen niet dat mensen elkaar laten vallen. Ik vind het reuze boei end om daar aan mee te mo gen werken. Nieuwe plannen voor het IKV heb ik nog niet. Eerst moeten we maar eens kijken hoe ver we komen met de bestaande ideeën. Daar kan ik me uitstekend in vin den." PAUL VAN VELTHOVEN Geestelijk verzorger verdacht van hulp bij ontsnappingen In België is een protestants- christelijk geestelijk verzor ger in de gevangenis gearres teerd op verdenking van hulp bij ontsnappingen uit de gevangenis in Vorst. De man zou de gevangenen boven dien wapens hebben ver schaft. De geestelijk verzor ger werd gearresteerd nadat een ontsnapte gevangene, die weer was opgepakt, over hem uit de school klapte. Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen, te Steenderen. L.D.Hor- jus kandidaat te Nederhorst den Berg; te Huizen. M.Verduin te Zeist; te Streekgemeente Maas en Waal (hervormd-gereformeerd), mevrouw drs.J.W.J.Fijn van Draat-Kolf. gere formeerd predikante te Zwolle. Aan genomen: naar Meteren en Est, H.Klink, kandidaat te Putten die be dankte voor Werkhoven (toezegging parttime); net beroep door de gene rale synode der NH kerk. tot predi kant voor buitengewone werkzaam heden (legerpredikant), B.Henge- veld. voorheen predikant van de verenigde protestantse gemeente te Curacao, wonende te Bennekom. Toegelaten tot de evangeliebedie ning: G.A.Schreuders. Mispelgaarde 38. 3992 JW Houten. Toegelaten tot de evangeliebediening en beroep baar: H.Born. Kromhout 121, 3311 RE Dordrecht; A.Christ, Adam van Delenstraat 1. 4024 JA Eek en Wiel; J.van Doorn, Van Spilbergenstraat I. 3262 ER Oud-Beijerland; Me vrouw E.N.Engberts, Paterswolde- weg 431. 9728 AN Gronignen; H.J.Franzen, Brasem 322, 2986 HC Ridderkerk; M D.van der Giessen. Celebesstraat 39. 9715 JB Gronin gen; Mevrouw G.Nikkels. Banka- straat 22. 9715 CB Groningen; J.P.Oosterhof, Van der Waalsstraat 1a. 9727 HT Groningen. D.C.van Vliet, Bruijkersstraat 40. 3237 AB Vierpolders. Gereformeerde Kerken vrijge- Aangenomen naar Utrecht-Noord west, J.A.van der Velden te Hooge- veen. Christelijke Gereformeerde Ker ken Aangenomen naar Hillegom, J.van Langevelde. kandidaat te Apel- Aartsbisschop R. Hunthassen Met het oog op een „groeien de en gevaarlijke verwijde- Ting tussen het Vaticaan en Amerikaanse rooms-katholie- ken" heeft de bisschoppen conferentie van de Verenigde Staten een onderhoud aange vraagd met paus Johannes Paulus II. Naar bisschop Ja mes Malone. aftredend voor zitter van de Amerikaanse bisschoppenconferentie, is de aanvankelijke reactie van de H. Stoel positief uitgevallen. Mgr. Malone gaf in zijn ope ningstoespraak op de vier da gen durende herfstvergade- ring van de bisschoppen een openhartige omschrijving van de „vaak kribbige relatie" tussen de Amerikaanse RK Kerk en het Vaticaan. Mgr. Malone zei volledig ach ter het recht van de H. Stoel te staan de authentieke ker kelijke leer te handhaven, maar daar staat tegenover dat „een individu of gemeenschap zonder vragen, zonder twijfel bezig is dood te gaan". Naar zijn mening zal het kerkelijk leven worden verlamd „als bisschoppen de vraagstukken niet onderkennen terwijl de hele wereld weet dat wij ze hebben". De relatie tussen de Ameri kaanse bisschoppen en het Vaticaan is onder sterke druk komen te staan nadat het Va ticaan de uiterst populaire aartsbisschop Raymond Hunt- hausen van Seattle niet alleen in het openbaar had ver maand de kerkelijke leer in zake onder meer de pastorale zorg aan mensen die homo seksuele praktijken uitoefe nen beter toe te passen, maar hem daarna ook beroofde van Naar mgr. Malone meent is de zaak-Hunthausen een bran dende kwestie geworden. Naar zijn mening hebben de Amerikaanse bisschoppen het volste recht hierover van ge dachten te wisselen, „hoewel de bisschoppenconferentie het recht niet toekomt, tussenbei de te komen in de speciale re latie tussen de H. Vader en een plaatselijke bisschop." Het enig oogmerk kan dus slechts zijn broederlijke steun te ver lenen aan aartsbisschop Hunt- hausen en bisschop Wuerl „in hun toekomstig bestuur van de Kerk van Seattle". De uitspraak van de Ne derduitse Gereformeerde Kerk (NG-Kerk) dat de islam een „valse gods dienst" is en „een bedrei ging" vormt voor het christendom heeft die kerk weinig goed gedaan en Zuid-Afrika in rep en roer gebracht. Ze heeft een „oorlog" in de straten veroorzaakt, zoals een landelijk dagblad schreef naar aanleiding van een demonstratie van woe dende moslims in Kaap stad. Hierbij werden twaalf jonge ren gearresteerd en raakten twee politieagenten gewond. Ook president Pieter Botha heeft zich in het conflict ge mengd. In een telexbericht verzekerde hij de moslim groeperingen in het land dat vrijheid van godsdienst in de Zuidafrikaanse grondwet is gegarandeerd. Er leven ongeveer een half miljoen moslims in Zuid-Afri ka. In de gehate rassenwet worden ze geclassificeerd als Indisch, Aziatisch of van ge mengd ras (kleurling). Hoe wel de moslims in het jaar boek van het Zuidafrikaanse departement van buitenlandse zaken worden beschreven als „welvarend", behoren de meesten tot het minder be voorrechte deel van de bevol king. Veel kerkelijke organen en predikanten, zoals de Zuida frikaanse Raad van Kerken en predikanten van de multi- raciale NG-Sendingkerk en de Indische zusterkerk van de NG-Kerk, hebben eveneens afwijzend gereageerd op het synodestandpunt. De NG-Kerk heeft een ver klaring uitgegeven met de be doeling de verhitte gemoede ren enigszins tot bedaren te brengen. In de verklaring wordt uitgesproken dat de sy node de islam als godsdienst in Zuid-Afrika heeft geaccep teerd, evenals het recht van de gelovigen op uitoefening van hun godsdienst in over eenstemming met de princi pes van godsdienstvrijheid. Bijna alle islamitische groepe ringen willen dat de NG- Kerk haar excuses aanbiedt en haar uitspraken intrekt. De kerk heeft dat tot nu toe geweigerd. Ze wil er wel over praten met moslims. De Vereniging van Vrijzinnige Hervormden spreekt de hoop uit dat de Nederlandse Hervormde Kerk en de Gereformeer de Kerken in Nederland in de aanstaande combi-synode zul len komen tot de verklaring „in staat van hereniging te ziin". Deze woorden vormen het begim van een brief van het alge meen bestuur van de WH aan de Nederlandse Hervormde Kerk en de Gereformeerde Kerken in Nederland. De Vereniging van Vrijzinnige Hervormden acht de verkla ring van hereniging van beide kerken alleen zinvol indien de partners een nieuwe kerk zullen vormen waarin allerlei schakering van protestants geloof in de ruimste zin van het woord mogelijk is. Volgens de heer E.J. Verseput, secretaris van de vereniging, staan vrijzinnigen de laatste jaren in overheersende zin wel willend positief tegenover de weg die is ingeslagen in de rich ting van een plurale kerk. De Vereniging van Vrijzinnig Hervormden meent dat terzake de pluriformiteit van de nieuwe Kerk een historische stap wordt gezet als ook de Evangelisch-Lutherse Kerk en de Re monstrantse Broederschap volledig participeren in het Samen op Weg-proces. Zuurkoolschotel - tweekleurenrla De benodigdheden voor twee zijn: 0,5 tot 1 kg aardappe len. zout, 1 volle lepel rozijnen, 400 g zuurkool, ui, 15 g margarine, 200 g gehakt, peper, nootmuskaat, tomaten puree, 1 appel, melk, zachte margarine, paneermeel, 15 g margarine; 2,5 dl gele vla (2,5 dl melk, 12 g custard, 15 g suiker2,5 dl chocoladevla (2,5 dl melk, 10 g cacao, 12 g maizena, 22 g suiker). Zet de geschilde aardappelen op met weinig kokend water en zout. Was de rozijnen, breng ze met weinig water aan de kook, leg er de enige malen doorgesneden zuurkool op en laat de groente tien minuten koken. Fruit de grof gesnipper de ui lichtbruin in de margarine, roer er het gehakt door tot het grijs gebakken is en doe er zout, peper, nootmuskaat en tomatenpuree bij. Laat de gehaktmassa op een kleine pit sud deren. Snijd de geschilde appel in blokjes en kook die nog vijf minuten mee met de zuurkool (de totale kooktijd van de groente wordt daarmee een kwartier). Giet vervolgens de gare aardappelen af, stamp ze fijn en maak er met melk een niet te droge puree van. Roer de aardappelpuree in een paar minuten luchtig en doe er naar smaak zout, peper en noot muskaat bij. Vet een ovenschaal in met zachte margarine en leg er de zuurkool in met zo veel kookvocht dat het een centimeter hoog staat. Spreid het gehaktmengsel over de zuurkool en bedek dat met de puree. Bestrooi de schotel met een dun laagje paneermeel en verdeel daarop de laatste portie marga rine. Zet de heet gevulde schaal onder een hete grill of in een voorverwarmde hete oven voor een korstje. Wilt u de schotel langer van tevoren klaarmaken? Reken dan voor het opwarmen en een korstje krijgen (van een ge heel afgekoelde schaal) drie kwartier in een oven die op stand 4 of 175staat. Zorg dat de gele en de chocoladevla even dik zijn en schenk ze tegelijk en even snel in de schaal(tjes). Er zal op deze ma nier een rechte afscheiding tussen de twee kleuren kunnen ontstaan. JEANNE Lik op stuk EINDELIJK, eindelijk is het zo ver: er komt een landelijke maatregel tegen winkeldiefstal. Als de plannen van minister Korthals Altes van justitie doorgaan kan iedere betrapte winkeldief voortaan rekenen op een direct te betalen geld boete. Boter bij de vis: een schikking met een bedrag, dat bij voorbeeld twee keer zo hoog zal zijn als het artikel waarmee de kleine crimineel zonder betaling de winkel dacht te kun nen verlaten. En dat onder het motto „lik op stuk", aldus de minister. Al een tijd wordt er voor gepleit de kleine criminaliteit aan banden te leggen. En terecht, want het zijn juist die vergrij pen die sterk normvervagend werken. „Iedereen doet het, dus het mag eigenlijk best", zo hoor je uit de meest onver wachte hoeken als het bijvoorbeeld gaat om het „lenen" van fietsen. Als de kans tegen de lamp te lopen gering is en er bovendien ook nog maar nauwelijks wordt gestraft, dan ver vaagt het besef over „mijn en dijn" steeds meer. De „lik op stuk"-benadering van winkeldiefstallen vormt ongetwijfeld een goede bijdrage aan de bestrijding van de kleine criminaliteit. De effectiviteit kan echter aanmerkelijk worden vergroot als het aantal opsporingsambtenaren wordt uitgebreid en ook de bedrijven zelf de zaak beter in het oog houden. De kosten van meer personeel zullen dan uiteraard moeten worden verhaald op de consument, maar dat gebeurt nu ook met de financiële tegenslagen die het gevolg zijn van diefstal. De voorgestelde aanpak vormt nog maar een eerste, wat ons betreft wat aarzelende stap op weg naar een stevige criminaliteitsbestrijding. Ook zaken als vandalisme, straat terreur en diefstal uit auto's verdienen een meer doeltreffen de aanpak. Er zullen ongetwijfeld juridische kanttekeningen worden geplaatst bij de nieuwe plannen van de minister van justitie. Aan die bezwaren moeten dan maar juridische mouwen wor den gepast, want er dient eindelijk wat te gebeuren. In dat verband is het hoopgevend dat een overgrote meerderheid van de Tweede Kamer ook de oppositie maatregelen tegen de kleine criminaliteit met volle overtuiging wil steu- Brieven graag korl en duidelgk geschreven De redactie behoudt zich het recht voor ingezon den stukken te bekorten Homoseksuelen (4) Uit onderzoeken en ervaring van psychologen blijkt, dat hel uitgangspunt dat homoseksua liteit een aangeboren en niet meer te veranderen neiging is sterk in twijfel moet worden getrokken. Het is veel waar schijnlijker. dat deze mensen zo gemaakt zijn door hun om geving en door hun opvoeding. Homosexualiteit is naast een morele ook een fysiologische afwijking, die niet alleen scha delijk is voor de persoon zelf (meer vatbaar voor ziekten zo als AIDS), maar eveneens voor de directe omgeving die de overlast ervan ondervindt. Een deel van de wetenschap pelijke literatuur op het gebied van de psychiatrie en de erva ring van psychologen die deze mensen als patiënten hebben, wijst in deze richting. De hulp, die men homosexuelen moet bieden is niet het rechtvaardi gen van hun ziekte, maar hen helpen om ervan af te komen, net zoals er gestreefd wordt drugsverslaafden, pyromanen of kleptomanen van hun ver slaving resp. manie af te hei- De rooms Katholieke Kerk be schouwt het als haar taak de juiste morele handelingen van de mens aan te geven in het licht van het Evangelie en de Openbaring o.a. op het gebied van de sexualiteit. Bovendien beschikt zij over een pastorale ervaring van 2000 jaar met mensen van alle soorten en maten uit de meest uiteenlo pende culturen. Het document van kardinaal Ratzinger wil dan ook helpen de juiste rich ting te wijzen op dit gebied. En dat betekent voor iemand die in de verkeerde richting gaat, dat hij vroeg of laat moet om keren. wil hij zijn eigen onge luk niet tegemoet lopen. E. J. Dauner, DELFT. Perioden met zon DE BILT (KNMI) Een de pressie trekt het komende et maal via de noordelijke Noordzee naar Finland weg. De depressie wordt gevolgd door een rug van hoge druk. Deze nadert vanuit het zuid westen en zal morgenmiddag boven onze omgeving arrive ren. De met de genoemde de pressie samenhangende regen trekt vanmiddag en vanavond over het land. In de nanacht en morgen gaan opklaringen overheersen. De wind draait het komende etmaal van zuid naar zuidwest tot west en neemt af. De vandaag nog in ons land aanwezige zachte lucht wordt in de nacht ver dreven door een iets minder zachte luchtsoort, waarin de temperatuur in de vroege och tend tot een graad of 6 kan da len. In de middaguren wordt het ondanks de wat koudere luchtsoort toch nog zo'n 12 graden. Op lagere termijn blijft het aan de zachte kant. Weersvooruitzichten voor di verse Europese landen, geldig voor morgen en donderdag: Zuid-Scandinavië: half tot zwaar bewolkt. Vooral op don derdag af en toe regen, het meest in Zuidwest-Noorwegen. Middagtemperatuur 6 tot 11 graden. Denemarken: morgen enkele opklaringen, op donderdag tij delijk regen. Middagtempera tuur ongeveer 11 graden. Britse eilanden: vooral in het westen regen. Op donderdag opklaringen en voornamelijk in het westen enkele buien. Middagtemperatuur 9 tot 12 graden. Benelux en Noordwest-Frank rijk: half tot zwaar bewolkt en vooral op donderdag af en toe wat regen. Middagtempera tuur ongeveer 12 graden. Duitsland: veranderlijk be wolkt. Op donderdag voorna melijk in het noordwesten eni ge regen. Middagtemperatuur tussen 12 graden in het westen en 7 graden in het zuidoosten. Midden- en Zuidoost-Frank rijk: vooral meer naar het zuidoosten zcmnig. Langs de Golf van Biscaje meer bewol king en op donderdag enige regen. Middagtemperatuur 14 tot 18 graden, bij de Pyrene eën plaatselijk tot *12 graden. Spanje en Portugal: in hei noordwesten bewolking en af en toe enige regen, elders zon nig. Middagtemperatuur van, 15 graden in het noordwesten en in het centrale binnenland tot 20 a 23 graden in het den. Alpengebied: zonnig. Op don derdag in het noordwestelijke deel bewolking maar geen neerslag van betekenis. Mid dagtemperatuur in de dalen aan de noordzijde 5 tot 10 en aan de zuidzijde 10 tot 15 gra den. Nulgraden-grens overdag op 2500 a 3000 meter hoogte. Italië en Joegoslavische kust: vrij zonnig. Voornamelijk in West-Italië en op Sardinië en Corsica een enkele regen- of onweersbui. Middagtempera tuur in Noord-Italie 12 tot 16 graden, elders 16 tot 21 gra den. WEERRAPPORT HEDENMORGEN Luxemburg onbew.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 2