F VOOR UW BUDGET. 19. ZEEMAN Elke ochtend komen ze vers ge bakken uit onze banketbakkerij. EÉIZIJ Wijnliefhebbers krijqen van ons deze week hun 6e fles kado. „Werk Etty Hillesum kan niemand onberoerd laten 60 Jaar e%.. 14 Miljoen fens. HEMA 74/8°" voor 261 textielSupers LEIDEN 445 31s 42s 2?5 5?5 3r 60 Jaar eii/.. 14 Miljoen Fans. KUNST £eictac6ou*a*it DINSDAG 11 NOVEMBER 1986PAGIN Geld voor Multatuli- standbeeld is binnen AMSTERDAM De 80.000 gulden die nog nodig waren voor het standbeeld van Multatuli op de Torensluis in Amsterdam zijn binnen. De gehele oplage van het het boek „Er is niets poëtischer dan de waarheid", waarvan de op brengst ten goede komt aan het standbeeld, is namelijk al voor de verschijning verkocht. Het standbeeld van Hans Bayens kost 125.000 gul den. De gemeente Amsterdam zegde reeds 25 mille toe voor de sokkel. Uit andere bronnen kwamen daarnaast al 20.000 gulden binnen. Aan het boek „Er is niets poëtischer dan de waarheid" werkten 28 schrijvers belangeloos mee. Ook alle andere betrokkenen, drukkers, - binders etcetera, verleenden gratis hun dien sten. Het boek wordt donderdag in de Amster damse sociëteit Arti et Amicitiae gepresen teerd. Topprijzen voor Israels AMSTERDAM Het schilderij „Revuemeisje" van de kunste naar Isaac Israels heeft gisteren tijdens een veiling bij het Am sterdamse veilinghuis Sotheby Mak van Waay de topprijs van 117.300 opgebracht. Voor het doek was een richtprijs van 40.000 tot 60.000 gulden berekend. Twee andere schilderijen van Is raels, „Portret van drie vrouwen" en „Zittende vrouw aan een ta fel", werden voor respectievelijk 24.150 gulden (richtprijs 10.000 tot 15.000 gulden) en 64.400 (richt prijs 30.000 tot 50.000 gulden) ver kocht De pastel „Kleedkamer bij Hirsch" werd afgeslagen op 49.450 gulden. Twee aquarellen van Israels waren goed voor to taal 41.400 gulden. EDVANTHUN: AMSTERDAM „Etty Hillesum heeft met fan tastische verbeeldings kracht een nieuw licht ge worpen op de gebeurte nissen met de joden. Haar werk is een uiterst waar devol document dat wordt toegevoegd aan de getui genissen van de Tweede Wereldoorlog. Haar verslag kan niemand on beroerd laten." Dit zei burge meester Ed van Thijn gister middag in het Verzetsmuseum in de hoofdstad bij het in ont vangst nemen van het eerste exemplaar van het boek Etty - De nagelaten geschriften van Etty Hillesum 1941-1943. Ver volgens opende de burgemees ter de tentoonstelling in het museum over de in 1943 in Auschwitz omgekomen voor malig inwoonster van Deven ter. Delen uit het werk van Etty Hillesum zijn in oktober 1981 (onder de titel Het verstoorde levért) door uitgeverij De Haan op de markt gebracht, nadat andere uitgevers jarenlang geen belangstelling hadden ge toond voor haar op een zolder aangetroffen dagboeken. In het gisteren door uitgeverij Balans aangeboden verzameld werk zijn 35 nieuwe brieven van Etty. die na 1981 zijn ont dekt, opgenomen, evenals 250 niet eerder gepubliceerde pa gina's uit haar dagboeken en 32 pagina's met vele unieke fo to's. Het verstoorde leven is inmiddels over de hele wereld vertaald. Aanslag Voor Etty Hillesum beteken den bezetting en jodenvervol ging vooral een aanslag op de zin van het bestaan. Zij vond die in een geestelijk verzet te gen de haatfilosofie van de na zi's. Zij besefte dat zij in de eerste plaats de voor haar ele mentaire waarden als liefde, meedogen, hoop en geloof moest bewaren en zuiver hou den zonder de ogen te sluiten- voor de gruwelijke realiteit om haar heen. Op onnavolgbare wijze observeerde en analy seerde zij de onderdrukking en deportaties in Amsterdam en Westerbork en onderzocht zij bij zichzelf de invloed van deze terreur. Zij liet zien dat niet de gruwelijke feiten het laatste woord hebben, maar de innerlijke houding er tegen over. Óp geen enkele wijze is zij geestelijk gezwicht voor de tiran. Zij was voor velen om haar heen een voorbeeld en symbool van geestelijke vrij heid. „Etty heeft zich niet als een willoos lam ter slachting laten leiden," merkte voorzit ter Edward van Voolen van de Etty Hillesum Stichting giste ren op. „Ze wist heel goed wat er aan de hand was met de jo den. Ze verzette zich niet met een wapen in de vuist, maar met haar rijke geestelijke ver mogens. Dat was het bijzonde re van Etty." Tentoonstelling De tentoonstelling in het mu seum beoogt geen verzameling relikwieën rond de „heilige van het Museumplein" te zijn, maar plaatst haar leven en werk tegen de achtergrond van de gebeurtenissen in de oorlogsjaren. Foto's en biogra fisch materiaal geven een beeld van de in 1914 in Mid delburg geboren Etty en haar familie. Ze kwam op 11-jarige leeftijd naar Deventer waar haar vader rector van het Ste delijk Gymnasium was. Na het behalen van het gymnasium diploma vertrok ze in 1932 naar Amsterdam om rechten te studeren. Naast herontdekte oude foto's, voor een groot deel beschikbaar gesteld door mevrouw B.A. Cordes-Deeg uit Deventer, en de originele brieven en dagboeken, bevat de tentoonstelling opgedoken authentiek materiaal. Opval lend zijn onder meer portret ten van Etty, getekend door haar vriend Han Wegerif, de documentatie over haar gelief de Julius Spier, een aantal boeken uit haar bibliotheek en een unieke plaatopname van het pianospel van haar talent volle broer Mischa. COMPONIST-DIRIGENT DE GROOT OVERLEDEN HILVERSUM Op 89-jarige leeftijd is de dirigent en componist Hugo de Groot in zijn woning in Hil versum overleden. De Groot kreeg landelijke be kendheid door zijn muzikale werk voor radio, musi cal en film. De componist kreeg zijn opleiding aan het Haags Conservatorium. Op jeugdige leeftijd was hij violist bij het Concertgebouworkest in Amster dam. Daarna werd hij dirigent van het Cinema Roy al in dezelfde stad. In 1929 benoemde de VARA hem als orkestleider. Hij componeerde onder meer de tune „Hallo hier Hilversum, hier de VARA". De Groot was tevens hoofd muziekafdeling van de We reldomroep. Hij eindigde zijn muzikale loopbaan als dirigent van het Promenadeorkest. De Groot was ac tief als bestuurslid van verscheidene organisaties. Wegens zijn verdiensten voor de Nederlanse muziek kreeg De Groot in 1962 de Goude Harp uitgereikt. Hij was de eerste aan wie deze onderscheiding werd toegekend. BOY EDGARPRIJS 1986 VOOR JAZZMUSICUS MICHAEL MOORE Amsterdam De belangrijkste iazzprijs van Nederland, de Boy Edgarprijs, is dit jaar toegekend aan saxofonist en klarinettist Michael Moore (32). De uitreiking van de priis, een plastiek van Jan Wolkers en een door het Bumafonds ter beschikking gesteld geldbedrag van 5.000 gulden, is op zaterdagavond 6 december in het BIM-huis in de hoofdstad. Michael Moore stelde voor deze avond zelf een programma samen waarin hij zelf met een aantal andere jazz-musici optreedt. Dit concert wordt op een later tijd stip door de NOS-radio uitgezonden. De jury, die Moore de prijs toekende, is van oordeel dat de be kroonde musicus een groot aantal eigenschappen in zich ver enigt. Hij heeft een groot instrumentaal kunnen, vooral als kla rinettist met een zeer persoonlijk geluid. Hij is geestig, clownesk en ondanks zijn bijna onderkoelde presentatie is hij duidelijk persoonlijk aanwezig. Moore is een musicus die in zijn improvi saties een synthese tot stand brengt tussen heden en verleden en de verschillende kwaliteiten van musici in de verschillende en sembles, waarin hij speelt, aldus de jury. 1. Vinho Tinto Spratley 1982. Niet te zware en toch krachtige rode Portugese wijn. 4.25 NU 6 FLESSEN 2125a VD ar Kenners weten dat de Hema altijd heel bijzon dere wijnen in huis heeft. Onze inkopers hebben een neus voor de goede oogsten en kennen de wijnbouwers van de beste wijnstre ken. Al onze wijnen worden exclusief op fles geïmporteerd. Deze week kunt u een paar doosjes aanschaf fen voor een prijs die echt uniek voordelig is! Aanbiedingen geldig t/m 15 2. Chateau du Grès Saint Paul, Citeau du Langue- doe 1985 VDQS. Fruitige, droge, rode wijn met een plezierige afdronk. 4.50 q«kt NÜ 6 FLESSEN 3. Montalba-le-Chêteau, Cótes du Roussillon A.C. 1985. Rode kwaliteitswijn, waarin men als het ware de zon proeft. 4.75 AO 7C NÜ 6 FLESSEN Ctói 4. Chateau Palette, Bordeaux Blanc A.C. 1985, demi-sec. Lichtzoete, witte wijn. Komt 't best tot zijn recht als hij jong en gekoeld wordt gedronken. 4.95 NÜ 6 FLESSEN 24?S assei^ hetzel: aat. D giste dit m< enaan tstraai wetho rs in i raad itingei rgeme icentr i de h gemi ir de iw mc Heel gekleed Tweedelig gebreid damespakje. Met stijl. De pullover heeft 'n iets wijdvallende hals, en knoopjes. 29,95 De mooivallende rok heeft een modieuze split. In zwart, oker, lila, rood, groen, maten M, L Superkwaliteit Herensportslip van sterke katoen. Perfecte pSkvorm door 't elasthan.Wit en bleu. Dat is Zeeman altijd. Kijk maar. Fantastisch leuke mode voor het hele gezin. Prima kwaliteit. En voor de aller laagste prijzen. Soepel gebreid Damespullover met hele diepe V-hals. Laat de blouse goed zien. Mooie elfen najaarskleuren. MatenS, M, L. Vanj!S£Svoor Oversized herenshirt yalt lekker ruim. Da's op en top mod Vrolijke motiefjes. Vlotte vrijetijdskleurea Maten S, M, L, en XL. Kleurige jongenspoll Polyester/ katoen, lang! mouw, dus winterwan Vijf tinten met pit Maten 116-176. KnuSelkonijn Zacht pluche, 'n Hele boel zachte tintjes. Lief L kado-ideetje. Als er een jarige is. Of neemt u 'm zo mee....? Streelzacht Boxpakje van velours. Heerlijk zacht dus voor uw kleine. Wit, rose of bleu. Leuke applicaties erop gestikt. Maten 62/68en giy|) Modieuze bandplooi Mooi voor de winter. En makke lijk kombineren, deze dames pantalon met grijze diagonaal- streep. Maten 38-48. Van.3®£Svoor Voordeelpak Bikinislips van soepele badstof. In 6 tintjes. Maten S, M, L. Botermarkt 19 Hoogstraat 1 Kopermolen 31 5 Meiplein 48 Zoals al ons gebak komt ook deze prach tige roomboteramandelstaaf elke dag vers uit onze banketbakkerij. Bereid met echte boter, royaal gevuld met zuivere amandelspijs en door onze meester bakkers steeds streng gekontroleerd op kwaliteit. ixuuiimuimdiii. ryr* Pakje met '9 /5 250 gram. 3.25 NU IIs Doos met 400 gram. 8.75 NU Roomboter speculaas. Pak met 200 gram. 2.- Boerenmetworst 100 gram. 1.35 KülfS Gelderse rookworst. 2.60 NÜ 2 STUKS Per stuk ca. 150 gram. 210 Salami met knoflook. Mil?5 2?5 Per stuk ca. 250 gram. 3.45 NU Fijne cervelaatworst. - ftr Perstukca. - O 95 250gram. 3.45 NUmi Aanbiedingen geldig t/m 15 nov '86 Grove boerenworst. Per stuk ca. 350 gram. 4.25 NU Westfaalse metworst Per stuk ca. 450 gram. 4.95 NU 250 gram. 3.45 NÜ Cervelaatworst met mosterdzaad. Per stuk ca. AQC 250 gram. 3.45 NÜ Belegen Goudse kaas. 500 gram. 5.95 NU Krentenslof zonder spijs.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 12