Zwitserland wacht forse schadeclaims Bon: Muur TM'* rJaOÖF Politie wil FC Den Haag weren uit Rotterdam PD lijdt pijnlijke ederlaag in Hamburg rasprijs 14 cent omlaag Meer gif in Rijn dan was verwacht BOERENKOOL EN VARKENSSCHNITZELS Maandag 10 november 1986 78e jaargang no. 23652 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND f Uitgave Westerpers. behorende tot Si)thoif Pers. Apothekersdijk 34.2312 DD Leiden. Postbus 112300 AA, tel. 071 -122244? Voor abonnementen: 071 -313677. Giro 103003. Bank: Amro-Bank N.V. Leiden. Directeur-hooldredaceur J.J. Hallewas. Chef-redacteur Wim Buijteweg. Abonnementen (incl. 6% BTW) per maand 1.23.04 (aut. betaling), kwartaal f. 68.93. jaar f.262,35. Klachten bezorging: maandag t/m vnjdag van 18.00-19.00 uur. zaterdag 14.00-15.00 uur tel. 071 -122248. Advertenties: (excl. 6% BTW) 1.0.63 per mm. kleintjes f. 0,44 per mm. HET WEER Half tot zwaar bewolkt. Af en toe regen. Minimumtempera tuur circa 7 graden. Middag- temperatuur ongeveer 12 gra den. Wind uit zuid tot zuid west. vrij krachtig, aan de kust hard en mogelijk stormachtig. Zon op: 07.52; onder: 16.54; Scheveningen hoog water: 11.10 en 23.35; laag water: 06.56 en 18.47. jnge deelnemer bedden Dat" irongelukt ON AU De elfjarige Danny van imel die vorige week furore akte in een uitzending van het RO-programma „Wedden Dat" is weekeinde in zijn woonplaats inau verongelukt. De jongen, die ige week nog veel bewondering bite doordat hij vijftien sterrenne- i kon opnoemen, wilde in de stduitse grensplaats met zijn fiets drukke verkeersweg oversteken, werd daarbij geschept door een serende auto. Na van de motorkap lijn afgevallen, is hij door een an- e auto overreden. Hij overleed ter kke. Hartaanval Joop Doderer HOORN De acteur Joop Doderer is na een hartaanval opgenomen in het ziekenhuis. Hij zal vermoedelijk pas in ja nuari zijn werk kunnen her vatten. Volgens zijn familie maakte de acteur te lange da gen met onder meer het to neelstuk „Drie is te veel" en repetities voor 'de TROS-serie „De kip en het ei". Ook de emoties rond zijn optreden in AVRO's „In de hoofdrol" en zijn 65e verjaardag zouden tot de hartaanval hebben bijge dragen. Joop Doderer moet voorlopig volledige rust hou den. Joop Doderer ROTTERDAM Nog deze week zal plaatsvervangend hoofdcommissaris J.A. Blaauw van de Rotterdamse politie burgemeester Peper van de Maasstad voorstellen FC Den Haag voor de rest van het voetbalseizoen te weren uit Rotterdam. Aan leiding was het staken door scheidsrechter Cees bakker van de wedstrijd tegen Ex celsior. „Als FC Den Haag zijn aan hang niet in bedwang kan houden, zeg ik: ga maar el ders spelen. Er moet op dit punt maar eens heel duide lijke taal worden gespro ken". Peper wilde nog niet reage ren op de suggestie van Blaauw. „We gaan dit eerst intern bekijken en nemen contact op met betrokken voetbalclubs en het sectiebe- stuur van de KNVB," aldus de persoonlijke woordvoer der van de burgemeester. Secretaris Fred van Hal, die als veiligheidscoördinator optreedt van FC Den Haag: „Ik betreur deze zaak ook. Maar de oplossing van Blaauw is geen goede. Bo vendien: laat hij er maar eens voor zorgen dat de poli tie ook daadwerkelijk op treedt als er iets aan de hand is. Ik zag na die bom niet één agent actie onderne men". Dé Stoop had gistermorgen in het televisieprogramma Het Capitool nog gepleit voor de aanwezigheid van een minder groot aantal po litiemensen in de stadions. Jelpke van de Groenen staat lachend tussen een beteuterd )-kandidaat Von Dohnanyi (rechts) en een tevreden CDU-lijst- ;ker Perschau. 1MBURG De Westduitse laaldemocratische partij D heeft gisteren bij verkie- gen in Hamburg een zware derlaag geleden. Zij verloor or het eerst in acht jaar haar solute meerderheid in het ;ionale parlement. Volgens voorlopige officiële einduit- kreeg de SPD 40,9 procent n de stemmen, ruim tien scent minder dan bij de vo- verkiezingen in 1982 (51.3 ent). SPD-voorzitter Willy indt sprak van een „zware irlaag en pijnlijke terug- fchristendemocraten (CDU) worden met 41,9 procent van de stemmen de sterkste partij in het traditioneel sociaalde mocratische bolwerk. De ver kiezingen in Hamburg worden beschouwd als een aanloop voor de Bondsdagverkiezingen die eind januari worden ge houden. De Groenen, die voor een unicum zorgden door al leen maar vrouwen verkies baar te stellen, kregen 10,4 procent van de stemmen. De liberale FDP bleef met 4,8 procent opnieuw onder de kiesdrempel. Pagina 5: Positie Kohl ver sterkt door terugslag SPD tal vis aangespoeld bij Maasvlakte TERDAM Voor de kust van de Maasvlakte in de buurt in de Slufterdam is een walvis aangespoeld. Het voor deze con- len zeldzame dier ligt op een zandplaat en is bij eb zichtbaar. vloed ligt het dier onder water. Het nog levende zoogdier erd vanmorgen gesignaleerd door een visser. De rivierpolitie in er vanwege het stormachtige weer niet bijkomen en heeft zorg om het beest overgedragen aan Rijkswaterstaat. (Van onze parlementaire redactie) N HAAG De gasprijs voor gezinnen gaat op 1 januari aan- nde met veertien cent per kubieke meter (inclusief 20 pro- t btw) omlaag. De prijs wordt dan 46,1 cent per kubieke me* De vereniging van gasbedrijven, de Vegin, heeft dat van- srgen bekend gemaakt. De prijswijziging is een gevolg van n daling van de prijs van huisbrandolie. De gasprijs is daaraan koppeld. latgevend voor de prijsdaling was een periode van zes maan- n die op 1 november afliep. Volgens die berekeningen zou de sprijs op 1 januari met 21,1 cent omlaag moeten. Enige weken eden besloten Vegin, Gasunie en overheid echter deze prijs- ling af te romen. Nu wordt twee-derde van de die daling orgevoerd. De overige zeven cent zullen in 1988 verrekend >rden met de dan geldende gasprijzen. /alvisvaarders gezonken en paar inwoners van Reykjavik bekijken in de IJslandse haven fee gezonken walvisvaarders. De boten werden gisteren opzet- lijk tot zinken gebracht door de Canadese organisatie Sea lepherd. die tegenstander is van de walvisvangst. SMIT-KROES VRAAGT SPOEDBIJEENKOMST RIJNOEVERSTATEN DEN HAAG/BAZEL Zwit serland wacht forse schade claims van Frankrijk, West- Duitsland en vermoedelijk ook Nederland, in verband met de giframp in het chemisch concern Sandoz in Bazel. De Franse mi nister van milieu Alain Carig- npn kondigde aan met een scha declaim te komen zodra de om vang van de „ecologische ramp" duidelijk is. Minister Smit-Kroes (Verkeer en Waterstaat) zei gis teren een eis tot schadevergoe ding tegen Zwitserland in be raad te houden tot meer bekend is over de schade aan de natuur en het milieu. De hoogte van de particuliere schadeclaims die al tegen Sandoz zijn ingediend zijn volgens een woordvoerder van het bedrijf nog niet te overzien. Sandoz heeft zich voor enkele honder den miljoenen tegen calamitei ten verzekerd, maar in verband met de gebrekkige veiligheids maatregelen die genomen wa ren, wordt er aan getwijfeld of de verzekeringsmaatschappij de claims zal honoreren. Minister Smit-Kroes wil op zeer korte termijn haar collega's van de Rijnoe- verstaten bijeen roepen om gezamen lijk maatregelen te treffen in verband met de vervuiling van de Rijn. Zij wil op die spoedvergadering strengere maatregelen afspreken om dit soort ongelukken in de toekomst te voorko men. Verder moeten er snellere en meer doelmatige alarmeringsregelin gen komen in geval van calamiteiten. Intussen heeft Nederland een krach tig protest ingediend bij de Zwitserse autoriteiten. Op de radio verklaarde minister Smit dit weekeinde herhaal- Een analist van Rijkswaterstaat neemt in het midden van de Rijn watermonsters. WÊÊÊM de malen, dat „er alle aanleiding is flink stampij te maken in deze kwes tie". Het feit dat de Zwitserse autori teiten hebben beloofd snel met alle in formatie over de giframp te zullen ko men doet daar niets aan af, vindt de bewindsvrouwe. „Er zijn in Zwitser land ernstige fouten gemaakt en die krijgen wij nu op ons bordje". De Tweede Kamercommissie voor milieu wil zo snel mogelijk van minister Nij- pels alle informatie over de giframp nebben. Woordvoerder Wulffraat van de Stichting Reinwater vindt de reactie van de Nederlandse politici en Rijks- waterstaat nog veel te lauw. Volgens hem laat de giframp in de Rijn zich vergelijken met die van Tsjernobyl. Wulffraat verwacht ernstige gevolgen voor de de vis- en plantengroei in de Rijn, maar voorziet ook grote schade voor onder meer IJssel, randmeren en IJsselmeer en de Noordzee. Pag.5: Sandoz Bazel blijkt chemi sche tijdbom DEN HAAG Het Rijksinstituut voor de Zuivering van Afvalwater RIZA in Lelystad meldde vanmorgen dat de uit Zwitserland afkomstige gif- stroom in de Rijn bij Lobith heel lang zaam weer aan het afnemen is. Gis termiddag werd een piek bereikt waarbij zes maal de „normale" hoe veelheid bestrijdingsmiddelen en drie maal de gemiddelde kwikbelasting werd gemeten. Dat was een forse te genvaller voor het RIZA, dat veel la gere concentraties had verwacht. De lengte van de gifstroom was van daag ongeveer 200 kilometer, maar in Nederland werd tot op heden nog geen vissterfte geconstateerd. Rond drie uur vanmiddag had de stroom Kampen bereikt en metingen wezen uit dat het gif ook de IJssel is inge stroomd. Maar volgens het Riza is het gif daar dusdanig verdund dat de drinkwatervoorziening in Noord-Hol land geen gevaar loopt. Uit een onder zoek langs de Nederrijn naar de toe stand van de planten zijn nog geen negatieve effecten voor de fauna ge bleken. Het zal naar verwachting on geveer vijf dagen duren voor de gifti ge stoffen de Noordzee zijn inge stroomd. GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE Bil UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS,MUZIEK THEATER. RECREATIE, EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA ÉN DODE EN TIEN GEWONDEN an (43) rijdt in op drumband van zwakbegaafden ENNEP Een 43-jarige man was op de Heijenseweg .woner van Heijen (Li) is in het Noordlimburgse Gen- anochtend door de politie nep van achteren ingereden epakt, nadat hij gisteravond op een drumband met bege- voet was gevlucht na het leiders. Eén persoon werd op eroorzaken van een dode- slag gedood en tien mensen jk ongeval met zijn auto. De raakten licht tot zwaar ge wond. De drumband bestond uit bewoners van het tehuis voor zwakbegaafden van de St. Augustinusstichting in Gennep. Weer deel Tsjernobyl opgestart MOSKOU Reactor 2 van de kerncentrale in Tsjernobyl is opnieuw opgestart voor proef nemingen. Reactor 1 is weer volledig in bedrijf, zo is giste ren in de Russische pers be kendgemaakt. Beide reactoren werden, tegelijk met een derde eenheid, in april gesloten na de explosie in reactor 4 waar door radioactiviteit in de atmosfeer ontsnapte. Britse ha venautoriteiten hebben giste ren een scheepslading Turkse hazelnoten teruggestuurd om dat de noten radio-actief be smet zijn als gevolg van de ramp met de Russische kern centrale. (ADVERTENTIE) Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding Panklare gesneden KI boerenkool, QQ zak± 400 gram i/O Varkensschnitzels gepaneerd, *1 JTQ 100 gram jsUjndsgrootstek^^ „Omdat er vrijwel toch nooit wat gebeurt", aldus de voor zitter van FC Den Haag, die overigens weinig begrip kon opbrengen voor de houding van de spelers van Excelsior. In de Amsterdamse gemeen teraad zal woensdag worden gepraat over FC Den Haag. Eerder dit seizoen misdroe gen Haagse supporters zich bij de uitwedstrijd tegen Ajax en toen stelde burge meester Van Thijn al dat FC Den Haag moet worden ge weerd uit de hoofdstad. In een notitie aan de gemeente raad is de burgemeester daar verder op ingegaan. Scheidsrechter Bakker staakte Excelsior-FC Den Haag bij een stand van 1-0 in het voordeel van de Ha genaars, nadat het meren deel van de spelers van de thuisclub weigerde de wed strijd voort te zetten. Aanlei ding was een incident in de 56e minuut rond verzorger- Toon IJzendoorn (48) van Excelsior. Deze had Koos Waslander voor een blessure behandeld en bij het terug lopen naar de dug-out werd IJzendoorn vanuit het sup portersvak van FC Den Haag geraakt door een voor werp. IJzendoorn liep daar bij een gat in het hoofd op. dat op drie plaatsen moest worden gehecht. Eerder al waren stukken hout op hel veld geworpen. Bakker, die op Woudenstein in de zesde minuut het spel even stillegde toen een bom metje een gat in de grasmat boorde, besloot tot een af koelingsperiode van twintig minuten. Na overleg met de politie wenste de leidsman aanvankelijk door te spelen, maar toen bleek dat naast een compleet FC Den Haag slechts vijf spelers van Ex celsior het veld weer betra den, besloot de leidsman de wedstrijd te beëindigen. In het verleden deed zich al eens een vergelijkbare situa tie voor toen op 10 juni 1979 tijdens de na-competitiewed-, strijd FC Groningen-Telstar een mes op het veld werd geworpen in de richting van Fred Bischot. Telstar wei gerde toen (onder leiding van scheidsrechter Bep Tho mas) nog verder te spelen, waarna de tuchtcommissie later bepaalde dat de reste rende 57 minuten moesten worden afgewerkt. 250 man politie Woudenstein was gisteren met 4.000 kijkers druk be volkt. Het grootste deel (2500) was overigens uit Den Haag afkomstig. Achter het doel hadden 1200 supporters via een combi-kaart (trein en stadion) toegang gekre gen. De politie van Rotter dam, die vorige week voor Feyenoord-Ajax nog 350 man inzette, was met 125 ME-leden paraat. Daarnaast waren er nog 125 agenten voor het regelen van ver keer en het handhaven van de openbare orde. De Rotterdamse politie meldde dat in totaal acht aanhangers van FC Den Haag waren aangehouden. Drie van hen werden in hechtenis genomen op het terrein van Excelsior; twee wegens openlijke geweldple ging en één voor het in bezit hebben van een ongewenst hartdwapen. De geweldple gers werden later wegens gebrek aan bewijs door de officier van justitie heenge zonden. De supporter met het handwapen kreeg een schikking aangeboden. Bij het Metro-station Blaak wer den vijf Haagse supporters aangehouden voor het in gooien van een ruit van een ME-busje en het vernielen van een abri. Pag 11: FC Den Haag weer in opspraak. Het moet voor het jonge paar, dat zaterdagochtend in het Belgische Voeren wilde trouwen, een rare gewaarwording zijn geweest, toen het de toegang tot het gemeentehuis van deze probleemgemeente plotseling zag afgesloten door een twee meter hoge muur. Het leek wel of die er die nacht speciaal voor hen (of beter: tegen hen) was opgetrokken. Gelukkig was er nog een achterdeur waardoor men het paar naar binnen kon voeren. Thuis gekomen schijnt het paar gewoon door de voordeur te zijn gegaan. Zoals normaliter de Leidse-Courant ook dagelijks via de voordeur bij iedereen binnen komt. Mocht er bij u nog een (symbolisch) muurtje voor de deur staan, dan kunt u dat de komende veertien dagen door ons laten weghalen. •De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Voorletters: Adres: Postcode/plaats: Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel f ttA/ opsturen naar de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. 1 v-^'* NB. Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om een proefabonnement wor den geweigerd. Ccidóc (Sowuvnt

Leidse Courant | 1986 | | pagina 1