Grote delen Rijn biologisch dood Dr. Pluizer jeger Filipijnen a staat an paraatheid Zonnebloemen midden in de winter? Dan is de schilder geweest Waarom yuppies niet bestaan Brandweer ontsnapt aan granaatexplosie M Spoor- en buskaartje volgend jaar duurder Strijkopdiewlnterpremle, £eidóo,<3owtmit Zaterdag 8 november 1986 78e jaargang no. 23651 f Uitgave Westerpers. behorende tot Sijtholf Pers. Apothekersdijk 34.2312 DD Leiden. Postbus 112300 AA, tel. 071 -122244. Voor abonnementen: 071-313677. Giro 103003. Bank: Amro-Bank N.V. Lelden. Direcleur-hooldredaceur IJ. Hallewas. Chel-redadeur Wim Buijteweg. Abonnementen (incl. 6% BTW) per maand L 23.04 (aut. betaling), kwartaal f. 68.93. jaar £.262.35. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00-19.00 uur. zaterdag 14.00-15.00 uur tel. 071 122248. Advertenties: (excl. 6% BTW) f. 0.63 per mm. kleintjes f. 0.44 per mm. Losse nummers f. 1,10. In de loop van de dag opkla ringen. Middagtemperatuur ongeveer 11 graden. Wind uit zuidwest tot west, aan de kust hard. Morgen af en toe zon, ook enige tijd regen. Middag- temperatuur rond 12 graden. Zon op: .07.48, onder: 16.58; hoog water Scheveningen: 08.32 en 21.09; laag water: 03.49 en 16.20. GRATIS ELKE WOENSDAG DE BITLAGE BIJ UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS. MUZIEK THEATER. RECREATIE EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA Welkom! Peuters verbrand in droogtrommel MIAMI In de Ameri kaanse stad Miami zijn twee broertjes omgeko men in een droogtrom mel. De driejarige Mau rice en de vierjarige Anthony waren door hun moeder alleen gela ten, omdat de oppas niet op tijd kwam opda gen. De droogtrommel kon van binnenuit wor den gesloten en de peu ters werden levend ver brand. Het was de eer ste keer dat de kinde ren alleen werden gela- Lichtgevende tabaksplanten NEW YORK Onderzoekers van de Universiteit van Califor ti ië in San Diego hebben lichtge vende tabaksplanten gekweekt door het gen dat glimwormen doet gloeien op de planten over te brengen. Niet omdat de weten schap op lichtgevende tabaks planten zat te wachten, maar om een nog beter inzicht te krijgen in de. mogelijkheden van mani pulatie met genen, de dragers van erfelijke eigenschappen. De planten stralen volgens de onder zoekers voldoende licht uit om ze in het donker goed te kunnen waarnemen. Verkrachte vrouw in cel opgesloten LONDEN Een rechter in Londen is fel be kritiseerd omdat hij opdracht heeft gegeven om een verkrachte vrouw een dag op te slui ten. De vrouw weigerde voor de rechtbank te getuigen tegen de man die haar verkracht zou hebben. Rechter William Denison gaf opdracht om het 19-jarige kamermeisje uit Londen op te sluiten wegens „minachting voor de recht bank". Zij had verklaard dat ze te bang was om tegen de 27-jarige gedaagde te getuigen. Een getuige die weigert mee te werken aan de bewijsvoering kan in Engeland maximaal tot drie maanden cel worden veroordeeld. De Britse organisatie van vrouwen tegen seksueel geweld heeft gisteren geëist dat de 57-jarige rechter uit zijn functie wordt ontheven, omdat hij niet geschikt voor zijn werk zou zijn. lentuele stijging '/"prijs in 1987 jft beperkt HAAG Een eventuele ig van de aardgasprijs in sleede helft van 1987 zal de kleinverbruikers be- e,c blijven tot twee cent. 00 t de stijging hoger uitval- dan wordt het „tegoed" en gevolg is van de be- e daling per 1 januari oe gebruikt. antwoordt minister De van economische zaken i uit de Tweede Ka- g-die de behandeling van 'nergie hoofdstuk van zijn ting voorbereidt, gg^januari zou de gasprijs ei- k met zestien tot zeven- rent omlaag moeten. Op an het kabinet blijft beperkt tot elf a twaalf Het „tegoed" dat hier- ontstaat zal worden ver- id met de prijzen voor verbruikers in het eerste yeede kwartaal van 1988. )e Kortes antwoord blijkt t tegoed ook gebruikt zal n voor een beperking de prijsstijging in 1987, deze nodig zijn. DEN HAAG /BAZEL Steeds meer wordt dui delijk dat de Rijn na de explosie in de chemische fabriek Sandoz in de Zwitserse stad Bazel voor grote delen biologisch dood is. De protesten ne men toe. Duitsland heeft de Zwitserse autoriteiten verweten niet tijdig de omvang van de ramp te hebben gemeld. Water leidingbedrijven en vis serijbonden overwegen schadeclaims bij Sandoz. Morgen bereikt de gifgolf de Nederlandse grensplaats Lo- bith. Dan wordt het opnemen van water uit de Rijn gestopt. Vermoedelijk zal een week lang geen water uit de Rijn worden opgenomen. De drinkwatervoorziening komt overigens niet in gevaar, om dat er een voorraad voor vele weken is. Het gif zal vermoe delijk na een of anderhalve dag zijn gepasseerd. Volgens een woordvoerder van Ver keer en Waterstaat zal de verontreiniging van het ri vierwater bij aankomst in Nederland twee tot drie keer zo gering zijn als bij de Zwit serse stad. Hoewel inmiddels is gecon stateerd dat zich bij Ludwigs- hafen in West-Duitsland al geen vissterfte meer voor doet, toch zijn de Stichting Reinwater en de milieu-orga nisaties ongerust over de ver dere gevolgen van de gif ramp. Het planten- en die renleven in de rivier is over een afstand van enkele hon derden kilometers verwoest. De combinatie van binnen- vissers heeft de riviervissers opgedragen de visserij en handel in vis tijdelijk te sta ken. Volgens Greenpeace is de vervuiling veroorzaakt door Pag. 5: Weer gif in de Rijn de illegale opslag van 1.250 ton giftige verdelgingsmidde len. De opslagplaats voldeed volgens de milieu-organisatie in het geheel niet aan de vei ligheidseisen, waardoor de brand zich kon uitbreiden en het giftige bluswater in de Rijn terecht kon komen. Greenpeace pleit dan ook voor strengere controle op de veiligheid van de chemische industrie. 'tUINO bagatelliseert VRUCHTEN OVER COUP YILA De Filippijn president Corazon ino heeft gisteren be- dat het leger in 501 van paraatheid is ge- :ht. loen hardnekkige geruch- de ronde over een couppo- tijdens haar voorgenomen daagse bezoek aan Japan. Chef generaal Ramos heeft leger gisteren in staat van itheid gebracht in ver met die geruchten, no probeerde het in pa- leid brengen van het leger igatelliseren, en verklaar- it dergelijke operaties met I égelmaat van de klok wor- uitgevoerd. „Steeds als ik naar het buiten land wil, zijn er geruchten over een coup. Als ik daar werkelijk in zou geloven, zou ik niet weggaan", zei Aquino. Zij voegde daaraan toe zoals gepland maandag naar Japan te zullgn vertrekken. Verder verklaarde zij zeer bin nenkort met minister van de fensie. Enrile te willen over leggen. Enrile zou de drijven de kracht zijn achter ontevre den militairen die een staats greep zouden willen plegen. Na berichten in de Filippijnse pers dat ontevreden legeroffi cieren een „chirurgische ope ratie" voorbereidden tegen de regering-Aquino, gaf Ramos zijn commandanten het bevel complotten van militaire avonturiers te neutraliseren. DEN HAAG Brandweerlie- Uren later bleek namelijk dat gevaar. Na het blussen ontdek- delijk gemaakt. Het verkeer den die in de nacht van don- er binnen een handgranaat te de eigenaar het gevaarlijke moest gedurende een uur wor- derdag op vrijdag een binnen- lag, waaruit de veiligheidspin projectiel in het uitgebrande den omgeleid. De eigenaar brand blusten in het koffiehuis was verwijderd. De brand- interieur. De Explosieven Op- vermoedt dat het om een Berestein aan de Erasmusweg weerlieden hadden dus de ruimingsdienst heeft de gra- wraakactie gaat. in Den Haag, hebben alle ge- brand geblust zonder op de naat gistermiddag op een wei- luk van de wereld gehad, hoogte te zijn van het explosie- land bij het koffiehuis onscha- Maskers Verkeersagen ten in Venetië doen hun werk nu met mas kers. Dat is gebeurd op initiatief van de politie bond, die om een onderzoek gevraagd heeft naar een mo gelijk verband tussen de luchtverontrei niging in de stad en het toenemende aantal sterfge vallen door tu moren bij agenten. (ADVERTENTIES) VANMIDDAG NA 17 00 UUR IS DE NIEUWE WOONINFO UIT Neem mee uit de wooninfo- boi naast de huizenetala' ge bij ons kantoor oi bel even Van Beukering Makelaardij Zonnebloem Leiden 071-214521 Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur. zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071- 122248 en uw krant wordt nog dezelf de avond nabezorgd. DEN HAAG Het trein kaartje wordt op 1 januari één procent duurder. De tarieven voor stads- en streekvervoer gaan per 1 april 1987 met drie pro cent omhoog. Minister Smit-Kroes van Verkeer hoopt dat voor de jaren na 1987 het openbaar vervoer met concrete andere maatregelen komt die ta riefsverhogingen geheel of gedeeltelijk kunnen vervangen. De streekbusbedrijven, die sa menwerken in de ESO, en de Nederlandse Spoorwegen heb ben teleurgesteld gereageerd op de gisteren aangekondigde tariefsverhoging. Zij hadden gepleit voor het ongemoeid la ten van de tarieven. Zowel NS als de stads- en streekvervoerders werken aan plannen om verdere verhogin gen van de tarieven in de ja ren na 1987 te voorkomen. Het openbaar vervoer wil dat de tariefsverhogingen gelijk zijn aan de stijging van de kosten van levensonderhoud. Met zo'n koppeling zouden de kaartjes volgend jaar goedko per moeten worden in plaats van duurder. Een woordvoerder van NS zei het onjuist te vinden dat de re gering tariefsverhogingen hanteert als middel in de strijd tegen de krappe rijksfinan ciën. „Deze minister neemt steeds de financiële tekorten als uitgangspunt voor haar be leid, terwijl wij nu juist willen dat er een werkelijk verkeers- en vervoersbeleid komt". Hij wees op de averechtse wer king van vorige tariefsverho gingen. (ADVERTENTIE) Yuppies. De meeste mensen zullen het woord wel eens ge hoord hebben want het wordt tegenwoordig nogal eens ge bruikt. Maar wat yuppies nu precies zijn, weet nagenoeg nie mand te vertellen. Het begrip blijkt evenveel betekenissen te hebben als er mensen zijn die erover praten. En dan zijn er nog twee sociaal-geografen die stellen dat er ook geen goede omschrijving is te geven. Want, zo zeggen zij: „Yuppies be staan niet". Dit tweetal. Kees de Leeuw en Ruud Verhoef, heeft een gedegen onderzoek naar het verschijnsel ingesteld en kwamen een aantal voorspelbaarheden op het spoor. Wat in een wolk van mythen als yuppie uit de lucht kwam vallen, is in feite een logische ontwikkeling geweest en zal langs dezelfde weg weer in rook opgaan. DEZE KRANT VERDER IN FINALE De Erasmusprijs is dit jaar toegekend aan Va clav Havel, woordvoer der van Charta '77. Een interview met deze Tsje chische schrijver. De Utrechtse Universi teit gaat onderwijs geven in transculturele genees kunde: geneeskunde die verder kijkt dan de Ne derlandse neus lang is. In de laatste aflevering van een serie verhalen over het erfelijkheidson- derzoek is het woord aan de ethici Egbert Schroten en He- leen Dupuis. John McEnroe is terug in het internationale tenniscircuit. Een rustperiode heeft hem echter niet minder heetgebakerd gemaakt. De overkapping van het ijsstadion Thialf in Heerenveèn be gint zijn voltooiing te naderen. Buys en vrouwen. Interview met Midge Ure van Ultravox. INKLEUR Nieuw aids-virus al in Europa WEST-BERLIJN Een nieuw aids-virus dat vorig jaar in wes telijk Afrika werd ontdekt, is wellicht even dodelijk als de oor spronkelijke ziekte en kan een nieuwe bedreiging betekenen. Dat heeft de Franse onderzoeker Luc Montagnier verklaard. Hij zei dat het nieuwe virus waarschijnlijk de belangrijkste veroor zaker van aids in westelijk Afrika is. Eerst werd aangenomen dat de ziektekiem slechts in zeldzame gevallen voor een aids- besmetting zorgde, maar volgens Montagnier is het virus ook al in Westeuropese landen aangetroffen. Franse onderzoekers heb ben de ziektekiem bij 63 mensen in westelijk Afrika ontdekt. Het nieuwste virus zou zowel mannen als vrouwen besmetten en via heteroseksueel contact worden overgebracht. Montagnier zei dat het nog niet bij homoseksuelen of drugsspuiters is aangetrof fen. Evenals het oorspronkelijke virus tast de nieuwe ziekte kiem het natuurlijk afweersysteem van een lichaam aan! Tot dusver zouden zeven mensen aan het virus zijn gestorven. Kent u een vrolijk deel van de wet? Of een bloem in Gaasterland? Weet u wat een aanstekelijk jong schaap bij vee is? Of een voertuig met en zonder wielen? Zo ja, tian kunt u al een heel eind op weg in de nieuwste creatie van Dr. Pluizer, te weten het cryptogram van vandaag. U vindt het op de pagina in onze bijlage Finale, die misschien niet door ie dereen heleifiaal wordt gelezen, maar die wel lang durig onder ogen komt van de puzzelaars, bridgers, dammers en schakers onder ons. Vandaag boven dien het een en ander over munten en over weten schappen. Een Leidse Courant-pagina om even bij stil te staan. De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Voorletters: Adres: Postcode/plaats: Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel f t opsturen naar de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, (Zjê\ 2500 VD Den Haag 1 aC*> N B. Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om een proefabonnement wor den geweigerd.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 1