VERDEEL 1 HEERS EFFICIËNT IN KWALITEIT Autobedrijf v. Haaster enB.V., Labbardaan speelt Nabokovs 'Gebeurtenis' vooral grotesk S Vaillant WARM WATER WARM WONEN Hoger koersni vea u kon zich goed handhaven -ÏÏNËNLAND CcidóeSomant VRIJDAG 7 NOVEMBER 1986 PAGINA 9 het novembernummer De Filmkrant een driek- 'artpagina grote advertentie w Huub Bals voor het ilmfestival Rotterdam 1987. als, die via de stichting Ci- ema Europa Amsterdam net e plannen voor een Amster dams-Europees filfestival be- |R end maakte, vraagt erin om publiek dat zijn mond oen wil trekkenHij heeft at nodig voor zijn „klimaat- iscussies" in Rotterdam, als wil zijn mening beves- gd zien over „de mist tussen et publiek en de cinema to- rafie". Hij stelt dat er „in en soort kwaliteitsgebied an de film teveel onzin- lms op het publiek worden osgelaten. waardoor een kwaliteitspubliek" door de omen het bos niet meer reigt te zien. Hij verwijt een iet met name genoemde Ne- erlandse kwaliteitskrant dat aar vier pagina's aan een populistische Nederlandse film" werden besteed: „De media ontkennen het bestaan van filmkunst en vluchten hoogstens in Hollywood en andere hobby-ismenaldus Bals die doorgaat met „Kort om: het klimaat deugt niet. Ik zou het op prijs stellen schriftelijk kennis te maken met een aantal filmgangers. die geen hoerelopers willen zijn. U moet dan wel bereid zijn in Rotterdam ten over staan van een internationaal publiek van regisseurs, pers en professionals uw mond open te trekken. Op uw reac tie wordt absoluut door mij gereageerd". Bals sluit met de kreet „cinematografie is filmkunst is kunst". Zijn adres voor medestanders: Postbus 21696, 3//1 AR Rot terdam. Is commercie toch vies Het belang van wat Huub Bals hier voor film gedaan heelt hoett niet onderschat te worden, om te constateren dat hij wel erg elitair bezig is. Hij wil - zie Europa-festival - alleen maar internationaal sleutelen aan film. heeft geen boodschap aan Nederlandse films, doet alsof het publiek alsmaar de verkeerde rich ting op gestuurd wordt door jan en alleman (in kranten dus o.a.) en gaat er aan voor bij dat a/ het publiek zelf door zijn keus in die mist wel eens een waardeoordeel zou kunnen uitspreken b/dat je nu eenmaal niet alleen won derschone werkstukjes met een hoge moeilijkheidsgraad op iedereen af kunt sturen. Het publiek voor zijn „kunst" is bij voorbaat klein. Jam mer. maar normaal. En wat is er fout aan om een stuk entertainment met inhoud leuk te vindenHet is verre gaand onbeschoft iedereen die niet vindt wat jij vindt „hoereloper" (sorry) te noe men. Film is niet alleen kunst met een grote, diepe en o zo mooie K. Film kan alles problemen van de locale ci nema. De Franse film heeft het buiten de eigen taalgren zen bar moeilijk. Ondanks een in Amsterdam gehouden Gene Wilder. Franse film week bijvoor- Filmrol in net beeld, verdween André Te- Frans. uK p. Mevrouw Mieke Vest dijk: Nee te gen Rob du Mèe. zijn. En marktmechanismes maken uit wat haalbaar is voor dit kapitaalintensieve medium. Waar het echt be langrijk is om een kunstfilm er ondanks een klein publiek door te drukken, zijn er sub sidies om te helpen. Daarbij is in de eerste plaast onze Ne derlandse film van belang. En bij dat helpen alsjeblieft geen vies gezicht trekken te gen alles wat „populistisch" is. Het verleden (ook van Hollywood) heeft bewezen dat op die basis toch iets moois kan groeien. Gene Wilder in het Frans Komiek Gene Wilder zal een hoofdrol gaan spelen in een Franse film. Op 12 november starten de opnames voor „Grandpère", een film van Michel Drach gebaseerd op een succestoneelstuk van de Parijse planken door Remo Forlani. Wilder krijgt een franssalaris, maar krijgt als extra de rechten van de film voor Engeland, Noord- Amerika, Australië en Zwe den. Producent van de film Emil Buyse: „Het Frans van Gene is goed genoeg. Dat hebben we kunnen horen tij dens een toespraakje dat hij hield op het filmfestival van Deauville. Wilder zal een Amerikaan spelen die in Pa rijs woont en wiens leven een ommezwaai maakt als er plotseling een hem onbeken de kleinzoon voor z'n deur staat. Wilder speelt een groot deel van z'n rol in het Frans". Misschien is het in huren van internationale sterren de oplossing voor de chiné's nieuwste film „Ren- dez-vous" hier al naar de ar chiefplank. Misschien is het Franse idee ook iets voor ons land? Maar welke ster krijg je zo gek om Nederlands te spreken Geen Vestdijk voor Rob Du Mée Rob du Mee, ooit mede-op richter en hoofdredacteur van het filmblad Skoop, pro ducent van een aantal Neder landse films, dook na een stilte voor een studie psycho logie opnieuw op in filmland. Hij nam een optie op Simon Vestdijks roman „De ziener". Maar toen die optie afliep en er over verlenging moest worden onderhandeld, zag de weduwe van Vestdijk het niet meer zitten. Rob du Mee begon een rechtszaak. Giste ren besliste de Amsterdamse rechtbankpresident mr. B. J. Asscher in het kort geding dat de weduwe mag doen wat ze wil. Du Mée wil echter doorgaan met de onderhandelingen over de film. Hij wil na de optie een definitief contract om te kunnen gaan filmen. Mevrouw Vestdijk en de uit geverij De Bezige Bij stellen dat er nog steeds geen uitge werkte plannen zijn en dat ook de financiering nog niet rond is. Hij mag wél in vrije concurrentie met anderen uitgewerkte plannen voor verfilming aanbieden, menen zij. Houdt dat in dat er ie mand anders (en „beter" dan Du Mée) op het vinketouw zitOf is het een open uitno diging van de weduwe Vest dijk aan alle Nederlandse filmers? tvanti opnieuw tweemaal i Europese versnelling CEl lee t ERSWOUDE DORP pee teams van Avanti zullen I weekeinde in Europees band in actie komen. De en komen vanavond in de tste finales van de ETTU- s icy-Evans-Cup uit tegen f Heinzelmann Reutlingen, vijl het damesteam het genavond in de kwartfina- van het EC 1-toernooi zal emen tegen de Poolse Iskampioen, GKS Jastrze- itiingen mag door de uit- Aende Avanti heren abso- Ut niet als een makkie wor- n beschouwd. De erelijst jn deze gerenommeerde club telt talrijke internationale suc cessen. In 1980 werd de Messe Cup binnengehaald, waarna in 1982 en '83 zelfs de Europa Cup 1 werd veroverd. Een zware opgave dus voor Andras Podpinka, Robert Turk en Ge rard Bakker jr. Voor Bettine Vriesekoop, Mir jam Kloppenburg en Ellen Bakker liggen de kansen aan zienlijk beter. Van de Poolse kampioene mag dan nog maar weinig bekend zijn, gezien de kracht van Kloppenburg en Vriesekoop moet een overwin ning tot de mogelijkheden be horen. Het duel begint mor genavond om 19.30 uur in de eigen Avantihal. Bax-trio naar Hongarije LEIDEN Bax-spelers Mario Faber, Hans van Leeuwen en Jeffrey Foré maken deel uit het van Nederlands zaalvoet balteam dat deelneemt aan een internationaal toernooi dat van 17 tot 21 november in Hongarije wordt gehouden. Ook teams van België, Italië, Spanje, Hongarije en Brazilië zullen in Boedapest in actie komen. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur. zaterdags lussen 14.00 en 15.00 uur, teletoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezellde avond nabezorgd. Labbardaan met 'De gebeurtenis' van Vladimir Nabokov. Vertaling: Petra Couvóe, Arie van der Ent, Jan Timmert en Nonny Verschoor. Re gie: Jetty Coppens. Gezien op 6 no vember in het LAK-theater, Leiden. De schone Ljoebóvj is om on duidelijke redenen getrouwd met de schilder Aleséj Maksi- movitsj Brevelaer. Op de vijf tigste verjaardag van haar moeder komt haar ex-minnaar A.A. Verkampen vrij, een ro mantisch type, die dan ook ge schoten heeft op zijn rivaal en daarna dreigende taal uitsloeg. flVAILLANT STAAT GARANT Kwaliteit; de Vaillant apparaten !ijn van kwalitatief hoogwaardige mate- alen vervaardigd en hebben een nge levensduur. Je bent er zeker van at je voldoende warrr, water hebt. Dat is de kracht van Vaillant. 'e moderne serie gaswandketels, geysers, c.v.-ketels en boilers. Met inieke modellen, voor elke gewenste loepassmg. Betrouwbaar, zeker, zuinig, 'e Vaillant vakinstallateur helpt u "ompt. ■—Vaillant LOODGIETERSBEDRIJF DEVELING en Zn. Herenstraat 13 en 57, Leiden. Tel. 071-122426. FA. W. P. HARTWIJK Nieuwe Beestenmarkt 7-11, Leiden. Tel. 071-126627. LOODGIETERSBEDRIJF S. VAN WEESEL en Zn. sinds 1882 Hogewoerd 112, Leiden. Tel. 071-120354. LOODGIETERSBEDRIJF DIRK V.D. ZEEUW Koningstraat 31, Leiden. Tel. 071-218440. PIETER SCHRIER B.V. Bronckhorststraat 58, Noordwijk. Tel. 01719-12682. H. W. SCHOUTEN Rembrandt van Rijnsingel 7, Roelofarendsveen. Tel. 01713-2565. INSTALLATIEBEDRIJF P. TH. VINK en ZOON B.V. Zuideinde 18, Roelofarendsveen. Tel. 01713-2330. C. HUNDERSMARCK Rusthofflaan 1, Sassenheim. Tel. 02522-12053. VAN BEVEREN B.V. Schoolstraat 15, Voorschoten Tel. 01717-2688. JAN MEYVOGEL R. van Limburgstraat 10b, Katwijk Tel. 01718-15445 RODE KRUIS HULP KENT GEEN GRENZEN CIRO6868,DEK HflAC Zoals we weten is het leven op het Russische toneel dodelijk vervelend en deze gebeurtenis wordt uit sensatiezucht of laf heid als gevaarlijk en opwin dend aangemerkt. Verkampen neemt als Sherlock Holmes vermomd aan het eind van het stuk de bloem mee die hem meer toekomt dan de zeer on- bruisende en domme schilder. Nabokov schreef 'De gebeurte nis' in 1938 en volgens het pro gramma is het stuk sindsdien alleen op de Finse televisie en in New York te zien geweest. Dat verbaast me. Tenzij het stuk ingrijpend bewerkt wordt is het langdradig, vervelend en duurt het te lang (2 1/2 uur!). Er zitten enkele grapjes in die een beetje leuk zijn. Zo'n bewerking zat er gister avond niet in, want het stuk was speciaal vertaald uit het Russisch en je schrapt tenslotte niet in wat je zelf bijelkaar ge ploeterd hebt. De tekst bekte goed, had nog wat veel toneel- taal ('t mocht wat. mijn hartje) maar daartegenover juweeltjes jIs „Mama zit op de schrijfma chine te roffelen als een haasje jp de trom". Toch viel er gisteravond bij de opvoering door Labbardaan, geboren uit de vakgroep Sla vistiek, echt wel wat te lachen.- Dat had verschillende rede nen. Regisseuze Jetty Coppens heeft óf getwijfeld tussen rea listisch en grotesk spel óf een subtiele synthese van die twee stijlen gevonden. Binnen het realisme viel Petra Couvée als de begeerde vrouw van de schilder op door natuurlijk spel, een goede tekstbehande ling en haar permanente ver staanbaarheid. Andere acteurs in deze afdeling zorgden voor komische noten door bijvoor beeld nadrukkelijk met een boogje een palet te laten vallen omdat ze verlamd waren van schrik. Ook reageerden ze zonder aanwijsbare reden naar hun tekst te oordelen soms he vig geëmotioneerd op zeer on schuldig uitgesproken tekst van medespelers en deden hun gebaren vermoeden dat hun cursus basistoneel is gegeven door personeel van vliegveld Soesterberg. In het groteske kon van Roelf van Til in de helaas veel te kleine rol van oom Paul geno ten worden en vormde Wim Vreeswijk (de gebroeders Van Hinderen) als zijn onverstoor bare zelf een hoogtepunt. Het decor echter stal de show. Verrukkelijk tweedimensio naal gefiguurzaagd en beschil derde rekwisieten versterkten de indruk dat de absurde op vatting prevaleerde. Op de Amsterdamse effectenbeurs konden veel koersen stij gen bij een hogere aandelenomzet dan de laatste dagen. Kon. Olie moest echter1,30 terug op sombere verwachtin gen voor het laatste kwartaal. KLM trok zich weinig aan van de publikatie van de cijfers en sloot twee kwartjes ho ger. Akzo won3,50 en Unilever/8,50. Hoogovens en Phi lips voegden een paar dubbeltjes aan de koers toe. De grote banken kwamen tot winsten van tussen de een en twee gul den. Iets kleiner waren zij bij de verzekeraars. Een verliezer was Fokker dat 1,50 lager sloot. AMSTERDAM Ein delijk weer volop nieuws. Akzo, Philips, Kon. Olie, Fokker en KLM vormden het ge sprek van de dag. En ui teraard werd er ook aandacht besteed aan het weer aantrekken van Wall Street, waar woensdag het Dow Jo- nes-gemiddelde voor in dustrieaandelen bijna de grens van 1900 bereikte. Een vraagpunt blijft ook of West-Duitsland nu wel of niet het Japanse voorbeeld zal volgen en het disconto zal verla gen. Tot nu toe wordt een verlaging in alle toonaarden ontkend. In het kader van al dat nieuws is het een goed teken dat het hogere koerspeil op het Damrak dat vorige week vrijdag bereikt kon worden (het algemene ANP-index- cijfer sprong 5,5 punt om hoog naar 276), deze week nog bijna 5 punten kon op trekken. Maar met 281 blij ven we nog altijd 20 punten onder het record dat op 5 september werd gevestigd. Wall Street moest verschil lende stormen verwerken. Achter elkaar kwam het nieuws dat Japan het dis conto tot 3 procent verlaagd heeft, dat de machthebbers in Saoedi-Arabië de prijs van ruwe olie naar 20 dollar willen optrekken en dat de machtsverhoudingen in het Amerikaanse congres na de verkiezingen ten gunste van de democraten zijn veran derd. Er waren echter ook gunstige cijfers over de eco nomie en als we daarnaast nog rekening houden met de regelmatig opduikende be richten resp. geruchten over overnemingen en fusies, wordt de stijging van het Dow Jones-gemiddelde (van woensdag op gisteren met bijna 50 punten) duidelijk. De koers van de dollar blijft behoorlijk op het hogere peil zitten. Gisteren was het 2,335, liefst 8,5 cent hoger dan vorige week donderdag. Een verrassing voor finan ciële kringen in binnen- en buitenland was de verkla - Met de Shuttle 4 WD blijft u Shuttle toch modieus en stijlvol in altijd Heer en Meester op de weg. de stad. Waar asfalt overgaat in hobbelpad Hoe u de 4 WD ook wilt testen, verdeelt één simpele druk op de bij ons kunt u altijd terecht voor een knop het motorvermogen over afspraak. 4 wielen. Voor méér grip op de weg. En gaat het heuvel-op, dan zorgt de Super Low Gear voor extra power. (f \J// (f Geen hindernis te ruig, geen W III vracht te gek voor de werkl ustige f U 11 TT 1 1,5 liter motor. Tegelijkertijd blijft de fl U I I L L Touwbaan 18, Leiderdorp, 071-895000. ring eind vorige week van de financiële autoriteiten van Japan en de Verenigde Staten dat de koers var yen in overeenstemming is met de economische verhou dingen in dat land en dat eventuele onevenwichtige wisselkoersen gezamenlijk aangepakt zullen worden. De grote Westeuropese lan den zijn tot veler verwonde ring buiten het overleg ge houden. Eigen land Voor de economie in eigen land kan het mislukken eind vorige week van het overleg tussen regering en sociale partners over het sociaal economische beleid in de ko mende jaren van grote bete kenis worden. Van centrale loononderhandelingen is nu geen sprake meer. Dat ge beurt voortaan per bedrijfs tak of bedrijf. En vast staat ook dat de werknemersorga nisaties loonsverhogingen op tafel zullen leggen. Loonma tiging die de regering graag wil, staat niet meer in het vaandel van de vakbewe ging. Akzo beet deze week de spits af met cijfers waar de beurs best over te spreken was. De top van het concern verwacht voor geheel 1986 dezelfde winst als vorig jaar verwacht. De beurs heeft kennelijk wel vertrouwen in Akzo. De koers steeg althans deze week 7 tot 157 giste- Uit een ander vaatje tapte Philips. Hoewel het Damrak door eerdere berichten was voorbereid, viel de winstda ling van 27 procent in het derde kwartaal tot 127 mil joen gulden toch tegen. De oorzaak is volgens het con- cernbestuur met name de daling van de dollar en voorts een sterk tegenval lende groei van de elektro nica voor consumenten. On danks de slechte cijfers viel het menig beursbezoeker toch nog mee omdat kenne lijk op ergere resultaten ge rekend was. De koers steeg althans 1. De stijging van de winst bij Kon. Shell met 20 procent tot 525 miljoen pond sterling was een verrassing. Door de sterke daling van het Engel se pond blijft er van die winststijging niets over als we de winst per aandeel in guldens uitrekenen: van 4,57 vorig jaar naar 4,34 nu. Door de onzekere mark tsituatie zullen de marges in het vierde kwartaal in toe nemende mate volgens Shell onder druk komen te staan De koers steeg deze week 3,50 tot 208. Er wisselend was het beeld in de financiële hoek. Goede en slechte dagen losten el kaar af zonder dat daar dui delijke motieven voor wa ren. Per saldo konden de koersen van de drie grote banken 4 tot 5,50 oplopen. De verzekeringswaarden hielden zich helemaal rustig, waardoor ze nauwelijks van koers veranderden. Fokker Fokker trok sterk de aan dacht door de bestelling van 40 F-100-machines (met een optie op nog eens 60) door een Ierse vliegtuigleasing- maatschappij. Hoewel de beurs de verkoop erg fraai vindt, staat zij wel vreemd tegenover de deelneming van Fokker in de nieuwe le asingmaatschappij. De met veel tegenslagen kampende textielfabrieken Leidse Wol en Van Schup- pen zijn toch besprekingen met elkaar over samenwer king gaan voeren. Dat be richt leidde gisteren tot vraag zonder dat daar aan bod tegenover stond. Aan het rentefront blijft het gemiddelde rendement op staatsobligaties zich binnen zeer nauwe grenzen bewe gen. Gisteren was dat rende ment 6,13 procent. De NMB geeft voor het aantrekken van 400 miljoen gulden 6.5 procent rente. De looptijd van de obligaties is zeven jaar en op 15 december 1993 wordt het gehele bedrag in eens afgelost. Het hangt van de koers af die op 10 novem ber wordt bekendgemaakt of het rendement aantrekkelijk blijft.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 9