Embryos in de diepvries en kauwen op Ziekte wordt steeds meer interne zaak Raadsels rond nieuwe paspoort ^lasson wilde TR-premie et rmelden KATHYKEETONOVERDE VROUW VAN MORGEN: bijstand voor zelfstandigen aangescherpt ■SMIT-KROES BELOOFT BINNENVAART HULP- i~NN NENLAND £eidóC<2ou/umt VRIJDAG 7 NOVEMBER 1986 PAGINA 5 raks ontkent fraude j varkenshouders Q HAAG Minister Braks heeft >roi enkele aanleiding om te veron- ■gaitellen dat varkenshouders fraude hepen gepleegd bij opgave van hun igettapel met het oog op de beperkin- lingdie de meststoffenwet per 1 janu- isl987 oplegt. De bewindsman er- i drf dat de tellingen van mei dit jaar, eerfergelijking met die van 1984, een stijging van de veestapel geven van 21 procent, maar rerJioedt dat de feitelijke uitbreiding Toieens geringer zou kunnen uitpak- be<omdat de veehouders bewust wat aar de hoge kant zijn gaan zitten, anj zullen we wel zien bij de var- fclachtcijfers". Dijken rond Usselmeer te laag LELYSTAD Verschillende dijken rond het IJsselmeer zijn op sommige plaatsen een halve tot anderhalve me ter te laag. Bij storm is speciale waak zaamheid geboden. Binnen tien jaar moeten die dijken worden opgehoogd. Het gaat om de dijken in de omgeving van Lemmer, delen van de Noordoost- polderdijk en in oostelijk Flevoland, dijken van de IJsseldelta en van het Zwartewater en De Vecht en bepaalde dijkgedeelten van de Wieringermeer en in de omgeving van Medemblik. Dat meldt een rapport van Rijkswaterstaat dat haaks staat op de beweringen van de provincie Flevoland en de dienst Zuiderzeewerken dat de veiligheid in het geheel niet in het geding is. DEN HAAG - De PvdA-fractie in de Tweede Kamer wil dat er op korte termijn stappen worden on dernomen om de steeds toenemende raadsels rond de invoering van een nieuw paspoort op te helderen. Vol gens De Visser is het de hoogste tijd dat het kabinet zich met de kwestie gaat bemoeien. Temeer omdat de drie bedrijven Philips, Drukkerij Elba BV en Kodak, voor deze gele genheid verenigd in KEP BV, een „onduidelijke constructie" hebben bedacht om het nieuwe paspoort te maken. Die constructie staat in klei ne kring inmiddels bekend als de „Barneveld-constructie", genoemd naar de woonplaats van Philips-di- recteur M.A. van Assen, die een grote vinger in de KEP-pap heeft. De belangen zijn groot omdat de in voering van een nieuw paspoort een order van ongeveer 600 miljoen gul den betekent. Het is niet onmogelijk dat na Nederland ook andere lan den van de Europese Gemeenschap zullen besluiten een fraudebesten dig paspoort in te voeren. Dat kan de omvang van het orderbedrag verveelvoudigen. Eén van de raadsels is, aldus De Visser, dat behalve directieleden van Philips, Elba en Kodak ook een hoge ambtenaar van het ministerie van buitenlandse zaken, mr. E.F. Jacobs, en korpschef J. Swart van de Barnevelder gemeentepolitie bij KEP betrokken zijn. De Visser vindt dat het ministerie van buiten landse zaken zich volstrekt onkri tisch en veel te gemakkelijk laat lei den door de commerciële belangen van KEP. De Staatsdrukkerij, die hetzelfde paspoort aanmerkelijk goedkoper kan maken, mag niet meedoen. De kosten van het nieuwe paspoort zullen volgens het KEP- model ongeveer honderd gulden per stuk bedragen, inclusief de leges van de (rijks)overheid. (1STRICHT Ex-direc- mr. drs. Masson van het in Heerlen wilde in geen le overeenkomst met ten- allenexploitant Poot het ip WIR-premie vermeld uit angst dat daarmee wel verkeerde gedachten zou- kunnen worden opgeroe- Dit verklaarde gisteren W. Hoevenagel, tot okto- '980 als hoofd algemene i afdeling Onroerend verbonden aan het ABP, de Maastrichtse recht- jens Hoevenagel was het in de persoon van Mas- niet van plan om Poot te 'te financieren en daarom iedere overeenkomst «dekte termen opgenomen je door Poot te ontvangen Kremies voor de helft et ABP zouden terug- -len. ,n]eze vorm werden meerde- |loor Masson uitgedachte achtovereenkomsten met t afgesloten, waarbij Poot let onroerend goed inves- de, maar het ABP eigenaar de grond bleef. Volgens benagel had deze financië- tonstructie, waardoor het r zich een extra zekerheid vierf, gerust in de over- tomst vermeld mogen pen, aangezien hier zijns )ns niets mee aan de hand ide vraag van raadsman Pfeil waarom in vrijwel t gevallen de hoogte van de flt-premie afweek van het 'eindelijk toe te kennen be- ig (er bleken soms verschil- van enkele tonnen te be- ln) meende Hoevenagel dat te wijten zou zijn geweest het verschil tussen een Vankelijke raming van de (nie en het later definitief I te stellen bedrag. ian wil ook jdsel hulp HAAG Minister Buk- o\ voor ontwikkelingssa- werking is bereid in over ling te nemen om naast ook voedselhulp Suriname te geven. Hu- liitaire hulp staat volgens los van het uitspreken een politiek oordeel. In bosland in oost-Suriname st als gevolg van legerac- Etegen de guerrilla een ern- i voedselsituatie. AMSTERDAM Kathy Keeton weet het zeker: morgen wordt alles be ter. De meisjes die kort voor het jaar 2000 gebo ren worden, kunnen het begin van de 22e eeuw nog meemaken. Hun kinderen, ontdooid na een verblijf van twintig jaar in de vrieskist, ko men zonder ziektes ter wereld. Hun intelligentie is vooraf bepaald, even als hun geslacht. Het is nog maar de vraag of zij ooit zullen sterven, en in elk geval zullen ze dap per pillen kauwen om het leven te verlengen, het geheugen op peil te houden en de intelligen tie te bevorderen. O ja, de honger zal ook voorbij zijn. Science fiction? Keeton denkt van niet. „Dit is geba seerd op feiten die iedereen om zich heen kan en moet zien", zei ze gisteren in een toelichting op haar boek „De vrouw van morgen", dat bin nenkort verschijnt. Kathy Keeton, in een Am sterdams hotel rondlopend op hoge gouden schoentjes, overhandigt twee visitekaar tjes. Hetveerste vermeldt dat ze,„president" is van Omni, 's werelds grootste wetenschap pelijke maandblad. Het twee de onthult haar betrokken heid bij het mannenblad Penthouse, waarbij ze „vice- voorzitter" is. De beide bla den zijn gevestigd op hetzelf de adres: 1965 Broadway, New York. Maar hun doel groep verschilt nogal. Daar heeft Kathy, al 21 jaar le vensgezellin van Penthouse- boss Guccione, geen enkele moeite mee. „Ik wil alles over alles weten", zegt ze en dat blijkt ook uit het boek dat ze schreef over de positie van de vrouw in de toekom stige maatschappij. Geen en kel onderwerp blijft daarin onbesproken. Of het nu gaat over het verschil tussen man nen en vrouwen („baby's ko men ter wereld met inge bouwde verschillen die puur geslachtelijk zijn"), de kind- aan-huis robot („ik kan haast niet wachten tot ik er één thuis heb") of het enig juiste dieet („een dieet volgen werkt averechts"), Keeton heeft er een mening over. En dat is geen „instant"-opinie, die voor de vuist weg gelan ceerd wordt, maar een idee waarover is nagedacht. Maar als ze vervolgens die ideeën verwerkt in een sce nario voor de toekomst komt er toch een combinatie van Huxley's „Brave new world" en het bijbelse paradijsver- haal uit de bus. Een compu ter-gestuurde samenleving waarin elke stap tevoren is berekend, waarin ziekte en smerig werk is uitgebannen, maar waarin ook geen ruim te is voor de gehandicapte, de domme, het toeval. Een per- fekte machine, draaiend op supermensen. Overigens, al les ligt nog open, zegt Kee ton. „We hebben het zelf in de hand. Ik geef aan welke mogelijkheden er zijn en hoe we die waar kunnen maken. Maar het is natuurlijk ook mogelijk dat we onszelf vol ledig opblazen". Vrouwelijke start 1 Tot haar grote verdriet heeft Keeton moeten constateren dat vrouwen zich maar matig interesseren voor de weten schap, en met name de exac te sector daarvan. Terwijl de wereld nieuwe wegen inslaat, door de gigantische ontwik keling van de technologie, blijven de meeste vrouwen aan de kant staan. Dat moet nu maar eens afgelopen zijn, vindt Keeton. „Ik denk dat vrouwen in de toekomst de taak op zich zullen moeten nemen uit te zoeken welke behoeften en verlangens de mensheid heeft en hoe de technologie daarin kan voor zien". Er is geen enkele re den voor vrouwen om zich afzijdig te houden, want ze mogen dan geen mannen zijn, dat wil niet zeggen dat ze iets tekort komen. Inte gendeel, Keeton kan moeite loos aangeven waarom vrou wen het niet zo slecht hebben getroffen met zichzelf. In de eerste plaats komt al het leven voort uit de vrouw. „Het oorspronkelijke ont werp voor de mens, zowel li chamelijk als wat de herse nen betreft, is vrouwelijk. In feite is de man het bijpro- dukt. Iedere embryo begint het leven om zich tot een vrouwtje te ontwikkelen". Pas na zes weken kan een embryo in de baarmoeder be slissen toch liever een man netje te worden: de start is voor iedereen vrouwelijk. Ook het levenseinde is in handen van de vrouw, dat wil zeggen: zij wordt ouder dan de man. In de Verenigde Staten leven vrouwen gemid deld acht jaar langer dan mannen. Via genetische ma nipulatie en hormoonbehan delingen moet het mogelijk zijn de menselijke levens duur te verlengen, een leuk succesje voor de wetenschap, waar vrouwen relatief meer ven kunnen profiteren dan mannen. Keeton vraagt zich af of de sterfelijkheid zelfs niet definitief kan worden overwonnen. „Niemand weet precies hoe lang een mens kan leven. We weten dat er onsterfelijke cellen zijn, kan kercellen bijvoorbeeld. Mis schien is dat een aanwijzing. Bovendien is het mogelijk „geheugens" te transplante ren, zo kunnen we wellicht één geheugen in 'elkaar op volgende (stervende) licha men plaatsen. Maar ja, nie mand weet wat de mens is: lichaam of geheugen". Biologisch Het heeft volgens Keeton voor de vrouw geen zin er naar te streven te worden als de man. Alsof die de norm zou zijn en alsof er geen ver schillen zijn. „Biologisch zijn er veel verschillen en biolo gie is alles. Het bepaalt de manier waarop je denkt, hoe je er uitziet, wat je doet. Maar je moet niet denken dat an ders-zijn betekent: minder- zijn". Het biologische verschil tussen man en vrouw heeft grote consequenties (gehad) voor de rolverdeling: de vrouw baarde het kind nou eenmaal, dus kreeg ze ook de verdere verzorging toegewe zen. Dat zal veranderen. Niet alleen omdat de man van morgen graag de helft van de opvoeding voor zijn rekening zal nemen, maar ook omdat de medische techniek vrou wen de kans geeft kinderen net zolang te „parkeren" tot ze van pas komen, om het oneerbiedig uit te drukken. Keeton: „We zullen niet al leen kunnen kiezen of en wanneer, maar ook wier eit jes en sperma gebruikt zullen worden, waar de bevruchting plaats zal vinden, in welke baarmoeder de foetus zal groeien, welk geslacht het kind zal krijgen, welke afwij kingen een abortus of correc tie wenselijk maken. En we zullen kunnen bepalen welke genetische verbeteringen we in intelligentie, karakter of uiterlijk willen aanbrengen". Deze mogelijkheden komen in het vizier doordat embry o's voorzien kunnen worden van de gewenste erfelijke in formatie, doordat ze kunnen worden ingevroren (zodat de moeder op haar negentigste kan besluiten haar ingevoren kind bij een eerder geboren dochter in te planten en ge boren te laten worden) en al voor de geboorte operaties kunnen worden uitgevoerd. Met de beste wil ter wereld kan Keeton hier geen spook beeld in ontdekken. Geen plaats meer voor de zwakke ren? „Er zijn geen zwakke ren meer". Wordt een kind geaborteerd omdat het blind geboren zal worden? „We maken het ziende". Geen aandacht voor de Derde We reld? „Eerst moeten we zelf sterk zijn, dan zullen we hen helpen. De honger verdween uit onze landen, hij zal ook uit Afrika verdwijnen". Dreigt er geen oorlog, valt er geen bom? „We krijgen de informatie om oorlog te stop pen. Bovendien: in de samen levingen die een oorlog be gonnen was op belangrijke posten geen plaats voor vrou wen". Optimistisch? „We kunnen alleen vooruit als we geloven dat de toekomst posi tief is. Als de realiteit je niet bevalt, verander die dan. Dat heb ik zelf ook gedaan. Zo kunnen we de toekomst tege moet". STEVO AKKERMAN HAAG Zelfstandigen jen voortaan niet meer 200.000 gulden bijstand in vorm van rentedragende ngen. Als het eigen vermo- van de zelfstandige een lalde grens overschrijdt, dt geen bijstand meer ver- ct die niet hoeft te worden gbetaald. zijn uitgangspunten die staan in het Bijstandbesluit zelfstandigen dat op 1 januari 1987 in werking treedt. Het komt in de plaats van de Rijksgroepsregeling zelfstandi gen en een soortgelijke rege ling voor oudere zelfstandigen. Uitkeringsgerechtigden die een bedrijf willen starten kun nen een lening krijgen van maximaal 25.000 gulden. Daar naast kan het inkomen het eerste halfjaar eventueel met een halfjaar verlengd worden aangevuld tot de bij standsnorm. Oudere zelfstan digen met een kwijnend be drijf kunnen voortaan bijstand aanvragen als zij 55 jaar zijn. Tot nu toe was de norm 58 jaar. JSKE EN WISKE DE GLANZENDE GLETSJER (c) Standaard Uitgeverij, Antwerpen-Weesp. ERFELUKHEIDSDESKUNDIGE DR. VAN DER KAMP: DEN HAAG Zonder dat het nog in brede kringen on derkend wordt, is het ziekte- patroon in het westen ingrij pend aan het veranderen. De medische wetenschap is nu zo ver dat de meeste ziekten die ons van buitenaf bedreigen, voorkomen of goed genezen kunnen wor den. De bedreigingen komen tegenwoordig veel meer van binnenuit; door zwakke plekken of defecten in het erfelijk materiaal. Het mo derne DNA- onderzoek geeft voor het eerst de mo gelijkheid heel exact te on derzoeken waar die defecten zich voordoen. Daarbij blijkt dat de invloed van erfelijke factoren op ons lichamelijk en geestelijk welzijn altijd enorm is onderschat. Dit zei dr. J. van der Kamp, erfelijkheidsdeskundige van de Stichting Klinisch Gene tisch Centrum te Leiden gis teren bij de presentatie van het boek „Erfelijkheid en kinderen krijgen", van de schrijfster Hansje Ausems in Den Haag. Het boek, be doeld om allerlei aspecten van erfelijke afwijkingen bij een breed publiek bekend te maken, is in nauwe samen werking met dr. Van der Kamp, de vereniging van sa menwerkende ouders- en patiëntenorganisaties VSOP en enkele ouders van gehan dicapte kinderen tot stand gekomen. Volgens Van der Kamp ne men de mogelijkheden om afwijkingen en defecten al vroeg in de zwangerschap te diagnostiseren snel toe. Maar de ouders en erfelijkheidsad viseurs komen tegelijkertijd voor nieuwe ethische en mo rele vragen te staan. Van der Kamp: „Omdat sommige ziektes alleen via de man overerfelijk zijn, kan het van belang zijn het geslacht van de vrucht vast te stellen. Maar nu wil een Aziatisch ouderpaar elk meisje, dus ook een gezond meisje, abor teren. Als we dat weten, doen we geen onderzoek naar het geslacht. En dan hoor je: oh, als u geen onder zoek doet, aborteren we so wieso! Zo kun je gechan teerd worden". Risico Ook vraagt Van der Kamp zich af of prenataal onder zoek gedaan mag worden naar het „dragerschap" van een erfelijke ziekte, als dat de ouders tot abortus zou motiveren. Een drager of draagster van een erfelijke ziekte wordt zelf niet ziek, maar heeft wel een ver hoogd risico een gehandicapt kind te krijgen. Van der Kamp: „In hoeverre praat je hier dan nog over een ziekte die je wilt voorkomen?". Vijfennegentig procent van de ouders die een erfelijk- heidsheidsadvies vraagt in één van de zeven centra in Nederland, wordt overigens gerustgesteld. De overige vijf procent staat volgens Van der Kamp voor een zeer moeilijke keus: „Het ge handicapte kind accepteren of een vaak bijzonder ge wenste zwangerschap afbre ken". Volgens de geneticus uit Leiden is binnenkort van alle driehonderd geslachts gebonden erfelijke afwijkin gen (zoals de spierziekte van Duchenne en hemofilie of bloedziekte) bekend waar het defect in het genetisch materiaal zit. „Dat biedt ou ders uit risicogroepen de mogelijkheid meerdere zwangerschappen op te zet ten, totdat er een kind zon der deze ziekte op het gen geboren kan worden". Dillema's Het boekje „Erfelijkheid en kinderen krijgen", geeft hel dere en zakelijke informatie op het terrein van erfelijk heidsrisico's, mogelijkheden voor erfelijkheidsvoorlich ting (sinds een jaar in het ziekenfondspakket) en mo gelijkheden voor preventie van ernstige erfelijke afwij kingen. De dilemma's die bij het ergelijkheidsonderzoek kunnen ontstaan, worden daarbij met een zekere mild heid en ruimte voor eigen keuze aan de orde gesteld. Behalve de ontwikkelingen op medisch en technisch ter rein komen, dank zij dag boekfragmenten van ouders, ook de emotionele kanten van deze problematiek in dringend aan de orde. Zoals bij Arno, die schrijft nadat een echografie in de zevende maand van de zwangerschap van zijn vrouw Pauline heeft uitgewezen dat hun kind geen levenskansen heeft: „Ach lieve, dappere Pauline. Knokkend, zo hard voor je zelf. Het is alsof je zelfs nu nog wilt schrijven in 'dit schrift, voor ons kind, voor later als het groot is. Maar ons verdriet van deze dagen is niet te beschrijven. Het i$ verdrinken in een douche van onmacht. Tranen om ons kind dat geboren wordt om dood te gaan. Lieve Pau line, wat jij baart overleeft misschien niet eens de be valling. Maar anders zal het sterven in mijn armen. Niet alleen in een kamertje. We zullen het een naam geven. En het zal ook blijven leven, in onze herinnering". Een oudere moeder vertelt: „Waar ik steeds aan moet denken: hoe erg was het nou? Hoe slecht was het er aan toe geweest? Als het nou een beetje achter was ge weest, een kind dat je ge woon thuis had kunnen hou den, dat had best gekund. Maar als je het af had moe ten geven .ik breng het liever naar een kerkhof dan naar een tehuis. Maar daar krijg ik geen antwoord op. Ik blijf dus alsmaar met de vraag of ik er goed aan heb gedaan of niet". PAUL KOOPMAN „Erfelijkheid en kinderen krijgen" Hansje Ausems 27,50 Uitgeverij Kosmos DEN HAAG Minister Smit- Kroes (Verkeer en Waterstaat) is bereid de binnenvaart fi nancieel te hulp te schieten in dien er schade wordt geleden door haar besluit de Ooster- scheldedam verder open te zetten. De minister heeft dit gisteren in de Kamer gezegd na aandrang vanuit affe frac ties. Vanuit de binnenvaart was met schadeclaims ge dreigd. In de Kamer bestond alge meen grote waardering voor het besluit van de minister het getijdeverschil in de Ooster- schelde weer tot 2.70 meter op te voeren gezien de milieu- en visserijbelangen. Smit-Kroes van de Oesterdam niet waren niet te doen zal op grote schaal extra gepatrouilleerd én is een liet weten dat de hogere voorzien. Om de effecten van extra steen gestort worden sleepboot beschikbaar gesteld, stroomsnelheden in de Rijn- de hogere stroomsnelheden in langs de oevers. Ten behoeve De kosten van dit alles belo- Scheldeverbinding na sluiting de Rijn-Scheldeverbinding te- van de scheepvaart wordt er pen zes miljoen gulden. Fokkerpersoneel wijst voorstel af SCHIPHOL De dag- en avondploegen bij de vliegtuig fabriek Fokker op Schiphol hebben gisteren een aanbod van de directie in het conflict over het opheffen van de woon-werkverkeervergoeding afgewezen. De werknemers hebben de ondernemingsraad gevraagd met de Fokker-di rectie in overleg te treden en deze te overtuigen vóór 20 no vember met een aanvaardbare regeling voor de dag te komen. De eisen werden - evenals maandag - met korte werkon derbrekingen kracht bijgezet.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 5