gijzelaars vrij met wapens Washington post: VS kochten Weinig meer over van „historische kans" Verongelukte helikopter al eerder in problemen Kandidaten staan al in startblokken voor presidentsverkiezingen van '88 Aboe Nidal zweert wraak tegen Roemenië ANC vraagt wapens aan Moskou Blanke ANC-vrouw krijgt 25 jaar cel i'j BUITENLAND £otdóe(3oma*it VRIJDAG 7 NOVEMBER 1986 PAGINA 4 NICOSIA De Palestijnse factie van Aboe Ni- dal heeft gisteren verklaard wraak te zullen ne men tegen Roemenië, omdat dit land een bijeen komst belegd heeft van linkse Israëliërs en ver tegenwoordigers van de Palestijnse Bevrijdings organisatie van Jasser Arafat. In een verklaring werd ook de Palestijnse deelnemers aan de bij eenkomst in Roemenië een zware afstraffing in het vooruitzicht gesteld. De conferentie is giste ren vanwege de bedreiging vroegtijdig afgebro ken. Aboe Nidal is de meest gezochte terrorist ter wereld. Levenslang voor KGB-spion Walker BALTIMORE De Amerikaanse oud-of ficier van de marine John Walker, die be kend heeft zeventien jaar lang militaire geheimen aan de Sovjet-Unie verkocht te hebben, is gisteren tot levenslang veroor deeld. Zijn 23-jarige zoon Michael, die ook bij de marine diende, kreeg voor zijn aandeel 25 jaar cel. Walker ontving naar eigen zeg gen voor zijn diensten aan de KGB tussen 1968 en zijn arrestatie in 1985 een miljoen dollar. De inlichtingen die hij verkocht stelden de KGB in staat een miljoen ge heime boodschappen te decoderen. Wal ker liep tegen de lamp doordat zijn vroüw, met wie hij in onmin leefde, hem aangaf. Gezocht: Eigenaar 250 wagons radio actieve weipoeder MÜNCHEN Het ministerie van milieu zaken in Beieren breekt zich het hoofd over de vraag van wie de 250 wagonladin gen radioactief besmet weipoeder zijn die al wekenlang op het spoorwegstation Ro senheim staan. Het melkprodukt is als ge volg van de kernramp in Tsjernobyl ra dioactief. Niet alleen valt er geen eigenaar aan te wijzen, de autoriteiten zitten ook nog met het probleem dat niemand deze weipoeder wil hebben. De burgers van Rosenheim zijn het zat en hebben massaal bij de Spoorwegen geprotesteerd. Het mi nisterie van milieuzaken zegt echter dat er totaal geen gevaar is. Noodwetje moet maffiaproces redden ROME De Italiaanse minister van justitie, Rognoni, heeft beloofd dat hij door het indienen van een nieuw wetje zal voorkomen dat ad vocaten het grootste maffiaproces uit de Italiaanse geschiedenis de grond in boren. De advocaten staan op hun recht op voorlezing in de rechtszaal van de 400.000 bladzijden .tellende processtukken. Dat zou zo veel tijd kosten, dat de periode die de terechtstaande maffiosi in voor arrest mogen worden gehouden, ruimschoots wordt overschreden. Het wetje zal waarschijnlijk bepalen dat de voorleestijd niet langer mag zijn dan de tijd van het voorarrest van beklaagden. Na overstromingen in Indonesië 116 doden JAKARTA Bij overstromingen en aardverschuivingen zijn de afge lopen twee weken op de Indonesi sche eilanden Java en Sumatra ten minste 116 mensen gedood. Dit heeft de Indonesische krant Ja karta Post gisteren gemeld. Volgens de krant kwamen eind oktober in de Sumatraanse provincie Lampung zeker 88 mensen om bij een aard verschuiving die het gevolg was van zware regens. Dertien mensen verloren het leven bij overstromin gen in andere delen van het eiland. In West-Java werden 11 mensen ge dood toen zij bedolven raakten on der modderstromen. 1 Meer geld nodig voor bestrijding aids in Afrika GENEVE Het hoofd van het aids-proj gramma van de Wereld Gezondheid Orgartel nisatie (WHO) heeft gisteren gezegd dat hepei geld dat tot nu toe door de WHO en rege«ta| ringen is verstrekt voor de aids-bestrijdingdi' in Afrika bij lange na niet voldoende is!9l Meer dan 100 miljoen dollar is nodig om dd d verspreiding van het virus in Afrika eerferj halt toe te roepen, aldus Jonathan Manniidc Voor 1986-87 heeft de organisatie een mil-jer joen dollar ter beschikking gesteld en verJioi schillende landen nog eens 4,5 miljoen. Toieei nu toe zijn er 1.008 gevallen van aids-be-on smetting in Afrika bekendgemaakt, maar d< algemeen wordt verondersteld dat dit aanl z tal in werkelijkheid veel hoger ligt. IsU Groenen in Hamburg: vrouwen aan de macht HAMBURG De Groe nen in Hamburg hebben gezorgd voor een uniek feit: op hun kandidaten lijst voor de verkiezingen van aanstaande zondag staan alleen vrouwen. De vrouwenlijst is volgens sommigen van nog grotere historische betekenis als de oprichting van de Groenen zelf. Want de Groenen mogen dan een progressieve, alternatieve en vrouwvriendelijke be weging vormen, het is in meerderheid nog altijd een mannenpartij. Het bestaan van een vrouwen- lijst is volgens het „lijfblad" van de Groenen een gevolg van het feit, dat er in Ham burg toch geen wisseling van de regeringsmacht in de lucht hangt. De „groene mannen" zouden deze gelegenheid gun stig vinden om zonder risico het experiment van de vrou wenlijst uit te proberen. Een andere oorzaak is het ra dicalisme binnen de Groenen. Zo kent de partij het principe van „vrouwenautonomie". Dat houdt in dat vrouwelijke afge vaardigden op vergaderingen een vetorecht hebben als het om vrouwenzaken gaat. Toen bleek dat vrouwen in Hamburg op tal van terreinen zijn achtergesteld, was de op lossing snel gevonden: vrou wen moeten voortaan aan de macht. De vrouwenlijst komt tot veler verbazing goed over bij kiezers, die normaal niet op de Groenen zouden stemmen". Dat de Groenen de kiesdrem pel van vijf procent halen is dan ook praktisch zeker. In de enquêtes staan ze op acht a tien procent. De verkiezingen in de stad staat Hamburg zijn de laatste test-case voor de landelijke verkiezingen van januari. De oppositionele SPD zit in zak en as na de grote nederlaag bij de recente deelstaatverkiezin- ten in Beieren. Hamburg, een PD-bolwerk, moet daarom de weg omhoog inluiden. MOSKOU ANC-leider Oliver Tambo heeft de Sov jet-Unie om wapenhulp ge vraagd, „omdat het Westen in gebreke blijft". Dat verklaarde Tambo giste ren in Moskou, waar hij deze week op bezoek is. Tambo zei verder dat de kans groot is dat het Afrikaans Natio naal Congres, dat streeft naar omverwerping van het apartheidsbewind, binnen kort een kantoor in Moskou zal openen. Hij had ook een, zoals hij zei, „historisch" on derhoud met Sovjet-leider Michail Gorbatsjov. WASHINGTON Ame rikaanse en Iraanse func tionarissen hebben een jaar lang in het geheim onderhandeld over de vrijlating van Amerikaan se gijzelaars in ruil voor wapens. Nadat de Ameri kanen een aantal leveran ties aan Teheran uitvoer den, werden drie Ameri kaanse gijzelaars in Liba non vrijgelaten. Dat heeft de Washington Post giste ren gemeld. Sinds 1979 geldt een Ameri kaans wapenembargo tegen Iran. De voorzitter van het Iraanse parlement zei eerder deze week dat Robert McFar- lane, de vroeger veiligheids adviseur van president Reagan, recent naar Teheran was gevlogen in een poging de betrekkingen te verbeteren. De wapenleveranties aan Iran werden goedgekeurd door pre sident Reagan persoonlijk, on danks fel verzet van minister van buitenlandse zaken Shultz en minister van defensie Weinberger, zo meldde de Los Angeles Times gisteren uit anonieme bron. Een zegsman verklaarde dat de missie van McFarlane, in september, deel leek uit te ma ken van een poging van het Witte Huis om de vrijlating te bewerkstelligen van de reste rende Amerikaanse gijzelaars in Libanon. De gijzelaar Ja- cobsen werd zondag vrijgela ten. Het Witte Huis heeft de berichten over de reis beves tigd noch ontkend. De Post meldde d tember 1985 een DC-8 die van Tabriz in Iran op weg was naar Spanje, wapens had geleverd aan Iran. De wa pens zouden afkomstig zijn ge weest uit Israël. Het toestel trok de aandacht toen het ver dween boven de Middellandse Zee, om korte tijd later op te duiken in Tel Aviv. Een paar dagen later vertrok het en verdween spoorloos. In juli zouden opnieuw wa pens zijn geleverd. Rond die tijd werd Lawrence Martin Jenco vrijgelaten. Abolhassan Bani-Sadr, die tot 1981 presi dent was van Iran, zei in het Amerikaanse gijzelaars in Li banon. Speculaties daarover bemoeilijken de inspanningen om hen vrij te krijgen, zo heeft president Reagan gisteren ge- Geen van de regeringsfunctio narissen in Washington wilde iets kwijt over de initiatieven die worden genomen om de resterende Amerikaanse gijze laars vrij te krijgen. Toch blij ven er hardnekkige geruchten circuleren dat de VS hebben geprobeerd een akkoord te De VS en Iran hebben geen sluiten met Iran, met een geheime overeenkomst geslo- Amerikaans aanbod Iran wa- ten over de vrijlating van pens te leveren. wist dat er Amerikaanse en Is raëlische wapens naar Iran gingen. Olievaten-protest Olievaten rolden gisteren door Haagse straten, als onderdeel van een demonstratie tegen de aanwezigheid van Shell in Zuid-Afri- ka. De betogers rolden de (lege) olievaten van de Zuidafrikaanse ambassade aan de Wassenaarseweg naar het iets verderop gele gen hoofdkwartier van Shell, dat er van wordt beschuldigd steun te verlenen aan het Zuidafrikaanse apartheidsbewind. JOHANNESBURG Een voormalige journaliste van dé Sunday Times is gisteren in Zuid-Afrika veroordeeld tot 25 jaar gevangenisstraf wegens hoogverraad en brandstichting. De 28-jarige Marion Sparg heeft bekend dat zij, als lid van het Afrikaans Nationaal Congres (ANC), bomaanslagen pleegde op politiebureaus en op kantoren van de Progressie ve Federale Partij. De officier van justitie had levenslang ge ëist. De rechter beschouwt het als een verzwarende factor, dat zij als blanke Zuidafrikaan de revolutie steunt. SMIDJE VERHOLEN—KARELTJE KNETTER EN DE TOVERBUBBEL 90 Daar moest Kareltje Knetter even diep Dat heb je goed gehoord," antwoordde de luite- over nadenken. Ja, het was inderdaad wél een nant Haverzak. „Ik kom uit Gravendrecht. Ik gekke boel. in Humbuksk. De stad bestond heb daar op de Binnendam gestaan met een hoofdzakelijk uit vervallen krotten, de onder- fruit- en snoepkraam. Ik was bekend als „Neus grondse was scherts, een tram of een bus liep Haverzak" en ik stond vlak bij de schouwburg er niet en de enige personenauto, die ze had- waar ik heel wat chocolade, mandarijntjes, vij- den, was ook al kapot. En de auto's voor het gen en rolletjes pepermunt verkocht aan de Paleis van de Vrijheid waren namaak. En het gaande en komende man. Maar ik was ontevre- Paleis van de Vrijheid zelf...., óók al theater. De den en ik verbeeldde me, dat Barreberië het pa- luitenant Haverzak had dus echt wel zo'n beetje radijs der arbeiders was. Ik had namelijk altijd gelijk. En hoe kwam die man trouwens aan de in mijn partijblad „Avondrood" gelezen, dat de naam Hendrik Haverzak? Dat was bepaald geen arbeiders in Barreberië geen wensen meer had- Barreberische naam. En dan die fors uitgegroei- den. Dat leek me heerlijk. Als je geen wensen de neus. Dat was ook echt geen Barreberische meer hebt, dan heb je alles, dacht ik. Toen ben neus. En toen schoot Kareltje plotseling iets te ik naar Barreberië geëmigreerd. Nou, ik was er binnen. „Zeg meneer Haverzak", vroeg hij. al gauw achter, dat de arbeiders hier inderdaad „Toen ome Opopol en Ik die neptrappen van geen wensen meer hebben. Ze mógen hier na- het Paleis van de Vrijheid opgingen, toen melijk geen wensen meer hebben. Barreberië is sprong u plotseling tevoorschijn en toen mom- het eind van alles en hier houden dus alle ver- pelde u iets. U zei geloof ik, Gravendrecht....o, langens op. Maar dat zul je gauw genoeg zelf was ik dóór maar terug!" „Inderdaad, ventje, ook nog wel merken...." (Vervolg van voorpagina) WENEN Bijna een maand na de topontmoeting in Reyk javik zijn beide partijen het zelfs niet meer eens over wat zij daar nu in principe over eengekomen zijn. Het blijkt onmogelijk om wat toen om schreven werd als een „histo rische kans" op het bereiken van wapenakkoorden om te zetten in echte overeenkom sten. De besprekingen in Wenen waren wat de Amerikanen be treft onder andere bedoeld om enige duidelijkheid te verkrij gen over suggesties van som mige Sovjet-functionarissen, dat Moskou een minder hard standpunt inneemt over SDI dan in Reykjavik werd voor gesteld. Dat bleek dus niet het geval. Minister Shultz herhaal de dat Washington niet ak koord kan gaan met de door Moskou geëiste beperking die volgens hem bedoeld is om de SDI-research te doen „ver schrompelen". Shultz wees er nog eens op dat het SDI nood zakelijk is als „verzekerings polis" voor het geval de Sov jet-Unie afgesproken wapenre ducties niet naleeft Na de mislukking van Wenen dreigen zelfs afspraken over voortzetting van de dialoog moeilijk te maken, laat staan een afspraak over een nieuwe top. Shultz: „Als we al geen akkoord kunnen bereiken over een nieuwe ministeriële ontmoeting, kunnen we zeker geen overeenstemming hebben bereikt over een ontmoeting op topniveau". „Om de gang er in te houden" hebben de Amerikanen nog wel voorgesteld om tijdens de komende winterpauze in het Geneefse ontwapeningsover- leg, vanaf begin volgende nève naar Wenen gekomen, week tot januari, Amerikaanse Zij „kunnen bekijken of er en Russische ontwapenings- vooruitgang kan worden ge- deskundigen bijeen te laten boekt zoals zij afgelopen zomer komen. Met het oog op dit deden", aldus Shultz. De Rus- voorstel waren de drie Ameri- sen hebben dit aanbod echter kaanse delegatieleiders uit Ge- nog niet aanvaard. De ministers Shultz en Sjevardnadze werden in Wenen voortdu rend geconfronteerd met demonstranten die, zoals de mensen op deze foto, onder meer pleitten voor de vrijlating van gevange nen in de Sovjet-Unie. Ongewone interesse voor mensenrechten WENEN Van Sovjetzijde wordt in de schaduw van conferen tie in Wenen over veiligheid en samenwerking in Europa een ongebruikelijke belangstelling voor mensenrechten getoond, al dus de Westduitse mensenrechtenorganisatie IGFM in Frank fort. Zo heeft een filmploeg van de Sovjet-televisie een vraagge sprek opgenomen met dissidenten die de Sovjet-Unie hebben verlaten, waarin diep werd ingegaan op de misbruik van psychi atrie in de Sovjet-Unie en het lot van de Helsinki-groepen in dit land. Even uniek is volgens IGFM dat een onderminister van buitenlandse zaken documenten inzake schendingen van men senrechten in ontvangst heeft genomen. De Russen hebben nooit contact met particuliere mensenrechtenorganisaties geweigerd, maar nemen in de regel geen rapporten over söhendingen van mensenrechten aan. Op dit kaartje is te zien waar de Britse helikopter gisteren veronu-p gelukte. Bij de ramp kwamen 45 mensen om het leven. - (Vervolg van voorpagina) LONDEN De helikop terramp op de Shetland Eilanden deed zich giste ren voor zondèr enige waarschuwing; de Chi nook kon zelfs geen nood sein uitzenden. In '83 had dit toestel met 35 mensen aan boord een noodlan ding gemaakt omdat zijn versnellingsbak in brand stond. In de helikopters die de Brit se olie- en gasplatformen be dienen zit meestal te veel mensen. De gevolgen van een ongeluk zijn dan des te ernstiger. Chinooks zijn van oorsprong Amerikaanse militaire hel kopters, die voor burgerlijk gebruik worden aangepa v om te kunnen vliegen tusse booreilanden in de Noordzefj h en de Shetlands of Scho land. In '84 verongelukte een aiing dere Chinook bijna op ddiciji zelfde plaats. De propelleiSu bleven echter draaien en hi >tai toestel zonk niet. Alle inzi tenden konden gered wo den. In 1983 deed zich ee ernstige helikopterramp voc in de omgeving van de Brit^ Scilly Eilanden. Hierbij kw; men twintig mensen om hi— leven. Verwacht wordt dat het oi geval van gisteren zal leide tot strengere Britse voo schriften inzake het gebrui' H van hefschroefvliegtuigen (Van onze correspondent Jo Wijnen) apparaat opgezet en de nodige zich met alle kracht op de pre- miljoenen bijeen geharkt, om sidentsverkiezingen te kunnen een snelle start te kunnen ma- storten. Hij verwierf grote be- WASHINGTON Met de congresverkiezingen nau- ken. Bush mag op dit ogenblik als de kroonprins van presi- dent Reagan worden aange- welijks achter de rug, merkt en van de Republikein- maakt politiek Amerika se kiezers vindt ongeveer 34 zich alweer op voor een procent dat Bush de belang- nog belangrijker en be- rijkste kanshebber voor de Re- i- j I* i publikeinse kandidatuur in slissender electoraal ge- ^988 is. vecht: de presidentsver- Bush moet overigens geweldig kiezingen van november geschrokken zijn van de uit- 1988. Over een goed jaar Slag van de congresverkiezin- worden de eerste voorver- 6en- Als de Democratische kiezingen gehouden. En dus staat een aantal kan- is van de neergang van Ronald Reagans politieke aantrek- didaten inmiddels in de kingskracht, dan krijgt Bush Startblokken voor een het nog zeer moeilijk. Want de nieuwe campagne. Enkele kandidaten kiezers zullen hem straks ge heel met de ideeën, de politiek hebben en de stijl van Reagan identifi- over hun ambities geen twijfel ceren. gqlaten. De belangrijkste van De belangrijkste Democrati- hen is de Republikeinse vice- sche kandidaat is Gary Hart. president George Bush. Hij Hart stelde zich niet meer ver heeft al een groot campagne- kiesbaar voor de Senaat om kendheid in 1984, toen hij het Walter Mondale uiterst moei lijk maakte in de voorverkie zingen. Harts belangrijkste concurrent is de Newyorkse gouverneur Mario Cuomo. Die heeft in feite nog niets van zijn presidentiële ambities la ten blijken, maar hij wordt niettemin als een uiterst be langrijk kandidaat beschouwd. Cuomo geniet in New York een ongekende populariteit. Hij werd afgelopen week an dermaal tot gouverneur geko zen. Hij is een uitstekend spre ker, een bijna charismatisch leider en een keiharde werker. Onderaan de Democratische kandidatenlijst staat Sam Nunn, de senator uit Georgia. Nunn is een uiterst verstandi ge en zeer bekwame man, die zich overigens nog niet kandi daat heeft gesteld, maar die niettemin als een van de beste politici van zijn partij wordt beschouwd. In de nieuwe Se naat wordt hij voorzitter van de zeer machtige defensiecom missie. Die functie biedt hem de gelegenheid zich krachtig te profileren en nationale be kendheid te verwerven. Als Nunn bereid is zich kandidaat te stellen, zal hij zonder twijfel hoge ogen gooien. Omdat George Bush de Repu blikeinse kandidatenlijst domi neert, vallen de andere kans hebbers in zijn partij minder op. Toch is daar een man als Bob Dole, de senator uit Ar kansas, een bekwaam en ge matigd man die vooral naar voren zal treden als mocht blijken dat de Reagan-revolu- tie inderdaad is uitgewoed. Jack Kemp, de goed ogende, welbespraakte afgevaardigde uit de staat New York en Pat Robertson, de aalgladde televi sie-dominee die kan rekenen op het geld en de morele steun van miljoenen uiterst behou dende christenen, moet< tul i evenmin worden uitgevlak*5^ Ook de voormalige minis! van buitenlandse zake'JS- Alexander Haig, wil zich bij kandidaten voegen. De voc malige senator Howard Bak uit Tennessee de onlangs til* ruggetreden senator Laxalt f Nevada de boezemvriei van Ronald Reagan en nl enkele andere republikien zullen hetzelfde doen. tk ui In zowel de Republikeinse i in de Democratische partij i "Uf dus kandidaten genoeg vocjfcn handen. Maar er is niet kandidaat, die er echt u springt, niet één kandidaat d niet gehinderd wordt door p jT litieke of persoonlijke tekoi yiï komingen, niet één kandidaK^ die een magische aantre GmÏ kingskracht heeft op de Amp? rikaanse kiezersmassa als huidige president, Rona Reagan.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 4